Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam

Turcja - Przygotowania do wakacji.

Roberto - 2018-01-25, 15:20
Temat postu: Przygotowania do wakacji.
Witajcie :spoko

Plany wakacyjne powoli się krystalizują, dlatego przyszedł czas na szukanie niezbędnych informacji :kawka:

W tym roku planujemy kilka dni spędzić w Turcji. Będziemy wjeżdżać od strony Bułgarii (Burgas). Następnie zwiedzanie Stambułu, ruin Troi oraz Gallipoli. Wyjazd do Grecji w kierunku Aleksandropolis.

Z tego co już znalazłem:
1. Kurs 1 TRY wychodzi w zaokrągleniu około 1 PLN.
2. Ponieważ część trasy wypada autostradą trzeba będzie wykupić winietę lub kartę HGS. Winieta wychodzi taniej - 5 TRY plus minimalne doładowanie w mojej kategorii auta 37,50 TRY.
3. Opłata za przejazd autostradą około 9 TRY. Do tego dochodzi płatny most w Stambule - 5,50 TRY.
4. Opłata za prom w Çanakkale - 50 TRY.
5. Opłata za dobę na nieformalnym kempingu (pod radarem) w Stambule - około 25 EUR
6. E-wiza jest do załatwienia przez Internet i kosztuje 20 USD za osobę.

A teraz pytania:
1. Czy ktoś był może ostatnio w tamtych okolicach i może potwierdzić powyższe ustalenia :?: :wyszczerzony:
2. Skoro minimalne doładowanie winiety 37,50 TRY a ja "zużyję" tylko około 15 TRY to co z resztą :?: Pieniążki w sumie niewielkie, więc strata nie boli, ale bardziej chodzi mi o to czy przypadkiem ja czegoś nie pomieszałem :chytry
3. Czy ten parking w Stambule jest strzeżony :?: Chcielibyśmy zobaczyć jak wygląda miasto również późnym wieczorem i w nocy, a mam przykre doświadczenia jeśli chodzi o zostawianie kampera nocą bez opieki w dużych miastach.
4. Czy aby zwiedzić Cysternę Bazyliki (Pałac Jerebatan) można kupować bilety "z marszu" :?: czy trzeba jakoś rezerwować :?: Nasi znajomi kiedyś się tam nie dostali, bo niby było za dużo chętnych :( jaka cena (kiedyś było 10 TYR) :?:

daro35 - 2018-01-25, 23:15

Witaj,powiem szczerze że w Turcji byłem dawno temu i do Stambułu było lepiej jechać wzdłuż autostrady niż tą niby autostradą notabene budowaną przez polaków,dowiedz się też o opłatę za Bosfor,w Troi były budki z polskimi znaczkami i pocztówkami po polsku a zresztą dużo ludzi rozmawiało po polsku,w Cannakale po stronie europejskiej jest muzeum wojny i pomnik na cyplu warto zobaczyć,koło Stambułu jest polska miejscowość Polonez a przynajmniej była,gdzie mieszkało pełno Polaków,trzeba uważać było zresztą jak wszędzie a Stambuł to zbieranina jak to w każdym dużym turystycznym mieście,zazdroszczę bo bym tam chętnie pojechał.
Endi - 2018-01-26, 10:40

Z Burgas do Istambułu droga do granicy z Turcją kiepska za to ( chociaż trochę trzeba zboczyć ) najciekawsze miejsce to Edirne. Piękny meczet , grzech nie zobaczyć – nie odpuszczaj.

Bilety do Cysterny nie było problemu, kupiliśmy z marszu. Przed Otoparkiem na błoniach widzieliśmy dużo rodzin z dzieciarami i całym tym majdanem. Może przesadzam ale wtedy miałem obawy zostawiać campera bez opieki ? Myśmy celowo ominęli Stambuł i zatrzymaliśmy się na „Ant campingu” w Erdek. Stamtąd promem na dwa dni do stolicy. Właściciel campingu podwozi za darmo do Bandirmy na prom, tam i z powrotem i podaje namiary do kumpla co prowadzi mały hotelik przy porcie. W miarę czyściutko i tanio.

Wieczorem polecam romantyczną podróż stateczkiem po Bosforze :spoko

KASZUB - 2018-01-27, 20:12

Roberto a kiedy sie tam wybierasz? My tez chcielismy smignac do stambulu ale przez Chorwacje. W sumie to bez roznicy z ktorej strony pojedziemy bo I tak celem jest Stambul. Troche sie obawiamy bo po pierwsze to nasz pierwszy wypad kamperem...A po drugie kierunek dla nas dziki troche...Pytam na zas bo nie wiem czy skoncze projekt do tego czasu :roll:
Ps. Nie mowie tu o koniecznosci podrozowania razem ale sam stambul mozna by bylo razem zwiedzic...Jak pisze o ile skoncze kampera.

Comsio - 2018-01-27, 21:50

W Ipsali granica pracuje od 8 do 20g.droga :ok Do Alexadropulis
Jest jeszcze w Sfilingradzie przejscie BG GR.
W Stambule dzielnica ladra są parkingi :ok I busikiem w miasto.
W Stambule pilnujcie się kieszonkowcy, naciagacze. Kobitkie mniej na oku. :mikolaj
Jadąc w kierunku Bursy za Izmitem uważaj na gliny,pilnują terenu, stacjonuje tam US ramy. Za Gemlikiem będzie duża górka
Jak się wdrapiesz są stragany owoce itd.
W Bursie jest dużo do zwiedzenia. Z Bursy do Troji drogą super turystyczna :ok
Tam gdzie stoją korkowce(ciężarówki) na parkingu,możesz śmiało zaparkować nalać wody,umyć i w lokance dobrze pojesc.
Z Troji do Izmiru masz rzut beretem,kurorty po drodze,pomyśl tam zakulic :ok

lechista - 2018-01-27, 22:18

Witam
Slyszalem (nie jest to potwierdzone) ze parking pod Radarem juz nieistnieje bo cos budoja lub budowali. W jakim terminie sie wybierasz.

Roberto - 2018-01-27, 22:30

KASZUB napisał/a:
Roberto a kiedy sie tam wybierasz?

Trudno to teraz dokładnie określić :( Niewątpliwie będzie to lipiec.
Z Elbląga będziemy wyjeżdżać najprawdopodobniej 6.07 koło południa. Przejazd przez Polskę, Słowację, Węgry, Rumunię i Bułgarię (z przystankami nad morzem) to tak około 5-7 dni (w zależności ile żonka będzie miała urlopu), więc teoretycznie do Stambułu dotrzemy w okolicach 11-12.07.

Comsio napisał/a:
Z Troji do Izmiru masz rzut beretem,kurorty po drodze,pomyśl tam zakulic :ok

No właśnie. Im więcej czytamy w necie o Turcji tym lista miejsc, które chcielibyśmy odwiedzić się wydłuża :ok
Oprócz tego co było pierwotnie, na dzień dzisiejszy doszła mała wioska Polonezköy założona i w większości zamieszkała przez Polaków, plaża w okolicach Sile (podobno piękna), wapienne tarasy w Pamukkale (podobno ewenement na skalę światową), ruiny Efezu (podobno warte zwiedzenia bo świetnie zachowane) :bigok

Wychodzi na to, że w Turcji spędzimy jakieś 4-5 dni...
Trasa wydłużyła się o jakieś 800 km ;)

Roberto - 2018-01-27, 22:35

lechista napisał/a:
Witam
Slyszalem (nie jest to potwierdzone) ze parking pod Radarem juz nieistnieje bo cos budoja lub budowali. W jakim terminie sie wybierasz.

Ze świeżymi informacjami na temat Turcji kamperem to niestety słabo w necie :(
Większość to opisy sprzed kilku lat.
Stąd ten wątek :ok

Endi - 2018-01-27, 22:48

lechista napisał/a:
Witam
Slyszalem (nie jest to potwierdzone) ze parking pod Radarem juz nieistnieje bo cos budoja lub budowali. W jakim terminie sie wybierasz.


Zlikwidowane jest miejsce przy ośrodku sportowym ( stadion ) GPS 41.0022 , 28.9688.

Parking przy radarze, statusu jak na razie nie zmienił .

Roberto - 2018-01-27, 22:58

Endi napisał/a:
Parking przy radarze, statusu jak na razie nie zmienił .

I takich informacji mi trzeba :ok

Endi - 2018-01-27, 23:18

Roberto napisał/a:
I takich informacji mi trzeba

:spoko

Pamukale są cudne !! i tak naprawdę w Turcji, mnogości atrakcji i piękna nie zabraknie :) nie mniej są miejsca które mnie zawiodły. ;)
Jak do Troi z czasem nie "klapnie" to nie żałuj :spoko

xbartman - 2018-01-27, 23:26

Roberto, aż żal nie pojechać dalej. Mam tu na myśli Kapadocję. Potem przez Taurus nad morze i wzdłuż wybrzeża. Naprawdę warto, wiele ciekawych miejsc po drodze. My taką trasę zrobiliśmy w 2011, wprawdzie 4x4 ale generalnie droga do pokonania każdym autem. Wszystkie noclegi poza Stambułem, na dziko.
Link do naszej podróży

Comsio - 2018-01-27, 23:56

Roberto w TR tylko 4, 5 dni.to Ci już nie będę robił smaku. Mam ją w paluszku. O Adanie,Antali i Enzurum itd już nie wspomnę. :mikolaj
Roberto - 2018-01-28, 00:12

xbartman napisał/a:
Roberto, aż żal nie pojechać dalej. Mam tu na myśli Kapadocję. Potem przez Taurus nad morze i wzdłuż wybrzeża. Naprawdę warto, wiele ciekawych miejsc po drodze.

Comsio napisał/a:
Roberto w TR tylko 4, 5 dni.to Ci już nie będę robił smaku. Mam ją w paluszku. O Adanie,Antali i Enzurum itd już nie wspomnę. :mikolaj

Spokojnie ;)
To nasz pierwszy wyjazd do Turcji.
Pierwotnie miał być tylko Stambuł.
Jeśli Turcja nam się spodoba to w przyszłości będziemy chcieli objechać ją całą, łącznie z Gruzją :wyszczerzony:

daro35 - 2018-01-28, 12:34

Izmir sobie zwiedź i do Cesme podleć,będziesz blisko,naprawdę warto.
Roberto - 2018-01-28, 13:42

KASZUB napisał/a:
Nie mowie tu o koniecznosci podrozowania razem ale sam stambul mozna by bylo razem zwiedzic...

Jeśli termin będzie Wam pasował to oczywiście jesteśmy ZA :!: :ok

GENAS - 2018-01-28, 14:40

Objechaliśmy w 2014 całą Turcję w około włącznie z Gruzją warto i bezpiecznie, wczoraj wróciliśmy z Antalyi, oczywiście samolotem ale jest spoko,
eMKa - 2018-01-28, 18:56

Byłem w 2012, ale miejsca sie nie zmieniły :)
Moze coś znajdziesz dla siebie
https://www.camperteam.pl...pic.php?t=14160

KASZUB - 2018-01-28, 20:20

eMKa napisał/a:
Byłem w 2012, ale miejsca sie nie zmieniły :)
Moze coś znajdziesz dla siebie
https://www.camperteam.pl...pic.php?t=14160


Właśnie jestem w trakcie przeglądania twojej podróży. Fajny cenny opis. Dziki i stawiam piwko.

r-krecik - 2018-02-11, 21:48

EMKA czy możesz podać przelicznik gps aby twoje namiary odczytał google map dla przykładu
N 38 25 01,4
E 27 07 32,8
wypada gdzieś na południu polski

izola - 2018-02-11, 22:02

zamiast przecinków kropki wstawić

N38 25 01.4 E27 07 32.8

r-krecik - 2018-02-11, 22:27

Super DZIĘKI.
Pitt_M - 2018-02-13, 19:42

Super Plan !!!
My kochamy Turcję, Fotorelacje z naszych podróży po Turcji możesz zobaczyć 2-3 tematy poniżej. W tym roku po 3 letniej przerwie ( Gibraltar, Biskaje, Korsyka) znowu Turcja, Planów nie snujemy, zdecydujemy" na skrzyżowaniu " a tak zupełnie poważnie to 2-3 dni Stambułu i później wybrzeże od Kusadasi do Bodrum, trochę plażingu i luzik. Widzę że jesteś z Elbląga więc jak będziecie kiedyś przejeżdżać przez Nowe Miasto Lub. zapraszam na kawę pogadamy o Turcji.
Pitt

PS Ogrom fotek z naszych wyjazdów : https://sites.google.com/view/piotr-m

Roberto - 2018-02-13, 21:15

Pitt_M napisał/a:
Super Plan !!!
My kochamy Turcję, Fotorelacje z naszych podróży po Turcji możesz zobaczyć 2-3 tematy poniżej.

Czytałem Twoje relacje wcześniej :ok


My w tym roku niestety nie mamy zbyt wiele czau na Turcję i traktujemy ten pobyt jako rozpoznanie ;)
Przy mocno napiętym terminarzu fajnie jest mieć przygotowane ciekawe miejsca do zwiedzania, a jednocześnie punkty darmowego poboru wody i zrzutu kota w pobliżu...
Dlatego aby nie marnować czasu na szukanie staramy się przygotować wszystko przed wyjazdem :wyszczerzony:

kajak - 2018-03-04, 16:25

Witam serdecznie wszystkich. Pierwszy raz mam okazję zabrać głos na form Camperteam.
W Turcji byliśmy kilka razy. Kraj ten jest bardzo przyjazny kamperowiczom. Polecam bardzo. Ci co byli pewnie mają swoje odczucia i wrażenia. My mamy same pozytywne. No może poza jednym epizodem, kiedy daliśmy się nabrać na zepsute koło i uczynnego Turka mechanika, który przypadkiem znalazł się w pobliżu. Zdarzenie jednak to nie stwarzało żadnego niebezpieczeństwa tylko niesmak z tego, że daliśmy się nabrać. Ostatecznie skończyło się dobrze bo odzyskaliśmy większość pieniędzy, które musieliśmy zapłacić za naprawę dobrego zacisku hamulcowego a w zasadzie za jego wymianę. Zatem uważajcie na nieznajomych, którzy chcą Wam pomóc naprawiać koła.
Ponieważ Turcja to ogromny kraj wyjazd na kilka dni jest zbyt krótki aby coś zobaczyć i poczuć. Minimum to 3 tygodnie.
Obecny kurs liry tureckiej sprawia, że jest to chyba najtańszy kierunek podróży bo nawet paliwo w Turcji nie jest tak drogie jak było kiedyś.

kajak - 2018-03-04, 16:56

Przykładowa trasa na 3 tygodnie. Atrakcje gwarantowane. Między Mersin a Alanya na plażach trudno znaleźć obcokrajowców.
Comsio - 2018-03-04, 21:51

Piękna trasa widokowa :ok
Ja bym jeszcze dorzucił Konya. Przelot balonem.kapadocja :ok

Roberto - 2018-05-24, 08:12

Wczoraj, w ramach przygotowań do wyjazdu, znalazłem taki artykuł:
https://businessinsider.com.pl/waluty/kryzys-w-turcji-lira-najslabsza-w-historii/wgvjzf7

Przy takiej cenie tamtejszej Liry, Turcja robi się jeszcze bardziej atrakcyjna :ok

duende - 2018-05-24, 08:32

2 linki z podglądem prawie na żywo, zakres czasowy można zmienić:

EUR/TRY
USD/TRY

Andrzej 73 - 2018-05-24, 09:37

W Polsce też nie jest lepiej. Waluty drożeją...
Wyjazdy zagraniczne będą droższe w tym roku. :(
:spoko

Roberto - 2018-05-24, 10:08

Andrzej 73 napisał/a:
W Polsce też nie jest lepiej. Waluty drożeją...
Wyjazdy zagraniczne będą droższe w tym roku. :(
:spoko

Na szczęście zaopatrzyłem się w Eurasy wcześniej :szeroki_usmiech

Roberto - 2018-05-24, 10:11

duende napisał/a:
2 linki z podglądem prawie na żywo, zakres czasowy można zmienić:

EUR/TRY
USD/TRY


Korzystam z Revolut-a więc mam na bieżąco podgląd w komórce i wymieniam kiedy kursy są najlepsze :diabelski_usmiech

Andrzej 73 - 2018-05-24, 12:15

Roberto napisał/a:
Na szczęście zaopatrzyłem się w Eurasy wcześniej

To dobrze jak miałes taką możliwosć. :ok
W tym roku Euro było nawet po 4,15 czyli przy 2000 E zyskasz 300zł będzie dodatkowo na napitki. :diabelski_usmiech
:spoko

KASZUB - 2018-05-24, 13:33

Roberto napisał/a:
Wczoraj, w ramach przygotowań do wyjazdu, znalazłem taki artykuł:
https://businessinsider.com.pl/waluty/kryzys-w-turcji-lira-najslabsza-w-historii/wgvjzf7

Przy takiej cenie tamtejszej Liry, Turcja robi się jeszcze bardziej atrakcyjna :ok


Będziesz wracał załadowany skorzanymi kurtkami i podróbkami adidasa :haha:

Roberto - 2018-05-24, 13:41

Kilka groszy nie stanowi różnicy, ale gdy się poczyta relacje sprzed kilku lat, kiedy Lira kosztowała około 1,50zł , to przy obecnych 80gr różnica robi się znacząca :-P
Stanek - 2018-05-26, 08:49

Roberto napisał/a:
Jeśli Turcja nam się spodoba to w przyszłości będziemy chcieli objechać ją całą, łącznie z Gruzją :wyszczerzony:


Róbcie rozpoznanie. Nam Turcja wraz z Gruzją też chodzi po głowie, ale sami się boimy. Gdyby tak pojechać w 2-3 kampery to zawsze bezpieczniej.

kajak - 2018-05-27, 18:02

Stanek, Nie macie czego się bać. Ja w zeszłym roku byłem w Gruzji z żoną i córką bo pozostała część ekipy (dwie starsze córki) już niestety z nami nie jeżdżą. Jedynym zagrożeniem są ich wina i koniaki, które z dziwną łatwością się pije. Podróż zajęła nam 4 tygodnie. To jest minimalny czas. Sam dojazd przez Istambuł z krótkimi postojami to 6-7 dni. W Turcji i Gruzji jest bezpiecznie. Gruzini są bardzo mili i zawsze chcą pomóc i to bezinteresownie. Paliwo w Gruzji jest prawie połowę tańsze niż u nas. W Turcji też paliwo jest tanie ze względu na kurs liry Tureckiej na poziomie około 80 groszy. Jak pierwszy raz byliśmy w Turcji kilka lat temu to lira kosztowała ponad 2 zł i litr ON kosztował w przeliczeniu ponad 7 zł. Gruzję polecam bardzo szczególnie jak ktoś dysponuje minimum 2 miesiącami. Pierwotnie planowałem podróż do Gruzji przez Rosję z trzema dniami na zwiedzanie Moskwy a powrót przez Turcję. Jednak konieczność wykupienia wizy rosyjskiej, jej cena, czas oczekiwania zniechęciły mnie do tego. Pozdrawiam serdecznie i życzę spełnienia marzeń.
Barbara i Zbigniew Muzyk - 2018-05-27, 21:44

Stanek napisał/a:
Gdyby tak pojechać w 2-3 kampery to zawsze bezpieczniej
ale wy możecie jechać tylko w wakacje :oops:
Bim - 2018-05-27, 22:01

Stanek napisał/a:
ale sami się boimy. Gdyby tak pojechać w 2-3 kampery to zawsze bezpieczniej.


Nie bardzo ROZUMIEM?
Na czym to bezpieczeństwo w grupie 3 kamperów ma polegać ?

Tylko kłopoty w dotarciu się podczas pobytu chyba ,że dołączycie do przewodnika ,który by chciał poprowadzić bezinteresownie karawanę :lol:

TURCJA była ekskluzywnym kierunkiem dla kamperowców wręcz zaporą ze względu na koszty podróży i inną specyfiką podróżowania.

GRUZJA też bo dwa kierunki dotarcia wschodni z wizami i ten droższy przez Turcję i przede wszystkim czas nie każdy może sobie pozwolić.

BEZPIECZEŃSTWO to temat jak wszędzie.

Czym uboższe społeczeństwo tym przyjmują Cię otwarciej :spoko

Stanek - 2018-05-27, 23:06

Bim napisał/a:
Nie bardzo ROZUMIEM?
Na czym to bezpieczeństwo w grupie 3 kamperów ma polegać ?


No dobra to raźniej. Jak kto woli ;)

Roberto - 2018-05-28, 07:46

Bim napisał/a:
Stanek napisał/a:
ale sami się boimy. Gdyby tak pojechać w 2-3 kampery to zawsze bezpieczniej.


Nie bardzo ROZUMIEM?
Na czym to bezpieczeństwo w grupie 3 kamperów ma polegać ?

Tylko kłopoty w dotarciu się podczas pobytu chyba ,że dołączycie do przewodnika ,który by chciał poprowadzić bezinteresownie karawanę :lol:

TURCJA była ekskluzywnym kierunkiem dla kamperowców wręcz zaporą ze względu na koszty podróży i inną specyfiką podróżowania.

GRUZJA też bo dwa kierunki dotarcia wschodni z wizami i ten droższy przez Turcję i przede wszystkim czas nie każdy może sobie pozwolić.

BEZPIECZEŃSTWO to temat jak wszędzie.

Czym uboższe społeczeństwo tym przyjmują Cię otwarciej :spoko


Po pierwsze nie zawsze jest tak, że uczestnicy karawany muszą się "docierać".
Po drugie im dłuższa trasa w mniej cywilizowanych warunkach tym łatwiej o awarie sprzętu, a wtedy im większa grupa tym łatwiej zorganizować pomoc.
Po trzecie, jeśli chodzi o bezpieczeństwo, to podejrzewam, że szybciej zaatakują samotnika na odludziu niż grupę...

Roberto - 2018-05-28, 07:47

Stanek napisał/a:
Bim napisał/a:
Nie bardzo ROZUMIEM?
Na czym to bezpieczeństwo w grupie 3 kamperów ma polegać ?


No dobra to raźniej. Jak kto woli ;)


W pełni Cię rozumiem ;)
W tym temacie myślę podobnie... :ok

Comsio - 2018-05-28, 12:14

:kawka:
Zerknę co u Ciebie,a tu Gruzja. :ok
Tak przez TR więcej atrakcji po drodze.
Kusząca propozycja,tym bardziej nasze dawne swojskie klimaty.

Roberto - 2018-06-16, 19:03

Kolejny etap przygotowań zaliczony :wyszczerzony:

Wizy kupione przez Internet :ok

Okres ważności 6 miesięcy.
Cena 20$ /szt. + 0,55$ opłaty manipulacyjnej do każdej wizy.

KASZUB - 2018-06-16, 21:16

Roberto, wrzuć jakieś info co gdzie za ile do czego itd. Będę wdzięczny.
Ad) sorki wiza do Turcji a mi jakoś się zrozumiało, że kupiłeś winietki...

Ahmed - 2018-06-16, 23:04

Byłem w maju , będę w grudniu i planuję na wiosnę 2019 , polecam miód piniowy :spoko
Roberto - 2018-06-17, 10:27

KASZUB napisał/a:
Roberto, wrzuć jakieś info co gdzie za ile do czego itd. Będę wdzięczny.
Ad) sorki wiza do Turcji a mi jakoś się zrozumiało, że kupiłeś winietki...


Wczoraj dzwonił do mnie kolega KrzysiekD, który właśnie wrócił z objazdu Turcji (i Gruzji) w karawanie kilku kamperków i potwierdził kilka istotnych informacji:
1.Wizy załatwiamy tu: https://www.evisa.gov.tr/pl/
2.Odnośnie winietek (pisałem o tym w pierwszym poście) - najlepiej zainwestować w kartę HGS (podobno wygląda jak przywieszka) - ceny potwierdzone.
3.Parking "pod radarem" dalej funkcjonuje. Opłata niby 40TRY, ale wszyscy mieli w ręku 30 i za tyle wjechali :wyszczerzony:
4.I najważniejsze: Turcja jest bezpieczna :!: a ludzie życzliwi :!: Nie ma się czego bać :!:
:ok

Wojciechu - 2018-06-17, 12:24

Roberto - pamiętaj o hidżabie dla małżonki. ;)
KASZUB - 2018-06-17, 12:43

Roberto napisał/a:
KASZUB napisał/a:
Roberto, wrzuć jakieś info co gdzie za ile do czego itd. Będę wdzięczny.
Ad) sorki wiza do Turcji a mi jakoś się zrozumiało, że kupiłeś winietki...


Wczoraj dzwonił do mnie kolega KrzysiekD, który właśnie wrócił z objazdu Turcji (i Gruzji) w karawanie kilku kamperków i potwierdził kilka istotnych informacji:
1.Wizy załatwiamy tu: https://www.evisa.gov.tr/pl/
2.Odnośnie winietek (pisałem o tym w pierwszym poście) - najlepiej zainwestować w kartę HGS (podobno wygląda jak przywieszka) - ceny potwierdzone.
3.Parking "pod radarem" dalej funkcjonuje. Opłata niby 40TRY, ale wszyscy mieli w ręku 30 i za tyle wjechali :wyszczerzony:
4.I najważniejsze: Turcja jest bezpieczna :!: a ludzie życzliwi :!: Nie ma się czego bać :!:
:ok


Poczytałem o karcie hgs i reszcie. Jest fajny opis
http://www.tambylscy.pl/t...h-i-kierowcach/

Roberto - 2018-06-17, 13:14

KASZUB napisał/a:
Roberto napisał/a:
KASZUB napisał/a:
Roberto, wrzuć jakieś info co gdzie za ile do czego itd. Będę wdzięczny.
Ad) sorki wiza do Turcji a mi jakoś się zrozumiało, że kupiłeś winietki...


Wczoraj dzwonił do mnie kolega KrzysiekD, który właśnie wrócił z objazdu Turcji (i Gruzji) w karawanie kilku kamperków i potwierdził kilka istotnych informacji:
1.Wizy załatwiamy tu: https://www.evisa.gov.tr/pl/
2.Odnośnie winietek (pisałem o tym w pierwszym poście) - najlepiej zainwestować w kartę HGS (podobno wygląda jak przywieszka) - ceny potwierdzone.
3.Parking "pod radarem" dalej funkcjonuje. Opłata niby 40TRY, ale wszyscy mieli w ręku 30 i za tyle wjechali :wyszczerzony:
4.I najważniejsze: Turcja jest bezpieczna :!: a ludzie życzliwi :!: Nie ma się czego bać :!:
:ok


Poczytałem o karcie hgs i reszcie. Jest fajny opis
http://www.tambylscy.pl/t...h-i-kierowcach/


Czytałem go już jakiś czas temu, ale to opis z 2014 roku, więc wolałem zweryfikować te informacje :wyszczerzony:

Roberto - 2018-06-17, 13:20

prof-os napisał/a:
Roberto - pamiętaj o hidżabie dla małżonki. ;)

Na szczęście hidżab obowiązuje tylko muzułmanki, ale faktycznie trzeba pamiętać, że aby zwiedzać świątynie (w sumie nie tylko muzułmańskie) nie można być zbyt frywolnie ubranym :bajer
To dotyczy również mężczyzn :-P

gryz3k - 2018-06-17, 17:44

Zachęciliście mnie. Pomyślałem o Gruzii i Armenii przez Turcję. Wyjazd jakoś na początku lipca. My z 10 letnią dziewczynką. Jakby ktoś coś to się polecamy.

Jak znaleźć ten parking pod radarem?

Roberto - 2018-06-17, 18:11

gryz3k napisał/a:

Jak znaleźć ten parking pod radarem?

N41°00'05.9" ; E28°58'39.0" (41.001626, 28.977498)

gryz3k - 2018-06-17, 22:19

Roberto napisał/a:
gryz3k napisał/a:

Jak znaleźć ten parking pod radarem?

N41°00'05.9" ; E28°58'39.0" (41.001626, 28.977498)


Dzięki :spoko

gagula12 - 2018-06-30, 06:42

Roberto stawiam piwko - tak mało jest informacji dotyczących Turcji ,szczególnie tych bieżących-dziękujemy i prosimy o więcej ...... :pifko
Barbara i Zbigniew Muzyk - 2018-06-30, 12:44

ROBERTO :!: mam prośbe:czy wize mogę zalatwić będac w Grecji,jak z jej dostarczeniem,czy wystarczy jak jest na meilu.
Wiem,że sa inne wymogi dla psa niż w Europie,podaj namiary,ja nie jestem taka kumata w elektronice.dzieki Barbara

Roberto - 2018-06-30, 13:00

Basiu pod tym adresem masz stronkę po polsku gdzie załatwisz wizy tureckie:
https://www.evisa.gov.tr/pl/
Wszystko załatwisz przez Internet z każdego miejsca na świecie ;)
Po opłaceniu dostaniesz na skrzynkę e-mail z blankietem do wydrukowania.
Z tego co wyczytałem można się posługiwać również formą elektroniczną pokazując wydruk np. na smartfonie.
Ja na wszelki wypadek zawsze mam również w formie papierowej - komórka może się uszkodzić i wtedy klops...

W temacie pieska niestety nie pomogę :(

Barbara i Zbigniew Muzyk - 2018-06-30, 13:08

Oj,Oj,chodza mi po głowie dziwne rzeczy tylko czy mój Zbysiu powie tak jako kierowca.Turcja to nie to samo teraz a 30 lat temu :haha:
Roberto - 2018-06-30, 13:11

Barbara i Zbigniew Muzyk napisał/a:
Oj,Oj,chodza mi po głowie dziwne rzeczy tylko czy mój Zbysiu powie tak jako kierowca.Turcja to nie to samo teraz a 30 lat temu :haha:

No właśnie podobno teraz Turcja jest bezpieczna i przyjazna turystom :ok

No i tania.... :-P

toscaner - 2018-06-30, 23:46

Robert :pifko bo wrzuciłeś sporo przydatnych informacji o tym kierunku. Nasze jesienno - zimowo - wiosenne Bałkany rozszerzyły się w planach właśnie o Turcję i Gruzję. Ruszamy za słońcem zaraz jesienią. Prawdopodobnie we wrześniu. :spoko

Aktualnie mamy dwie opcje trasy w stronę Gruzji i dwie na powrót. Która z nich? Zależeć będzie od pogody, finansów i jeszcze kilku zmiennych. Także pisz o wszystkim, bo na pewno się przyda, nie tylko nam. :spoko

Tu więcej mapek i informacji o naszych zimowych planach:
http://toscaner.com/kampe...-na-pelny-etat/




Wersja "b" akurat trochę inaczej niż na tej mapce, bo prawdopodobnie północną częścią Turcji, a nie przez Ukrainę.

Barbara i Zbigniew Muzyk - 2018-07-01, 20:57

Oj ,Oj.Robert a co z badaniem psa do Turcji.Twoja pierwsza trasa czyli z Kreta w tle pokrywa się z naszą z tym ,że jeżeli pozwolą fundusze to Turcja ,ale droga morska przez Rodos i do Turcji ,powrót nie ma znaczenia może być Bułgaria,lub Serbia.Jak myślisz :?: :?: Barbara
jedrek49 - 2018-07-04, 19:35

witam
My planujemy wyjazd do Turcji /jest decyzja/w polowie sierpnia na 2 kampery na okres okolo 6 tygodni
Roberto -kiedy wyjezdzasz i prosimy relacje ,jak,gdzie kupiles karte HGS,i jak i gdzie wymieniales pieniazki orzaz miejsca postojowe z GPS
Bardzo prosimy
pozdrawiamy
jedrek49

Roberto - 2018-07-04, 20:47

Nie ma problemu, o HGS dam znać jak już kupię :wyszczerzony:

Jeśli chodzi o wymianę pieniążków to założyliśmy sobie z żonką konta w REVOLUT. Mamy do tego karty płatnicze.
Teraz przelewam sobie złotówki na to konto, a później w zależności od tego w jakim jestem kraju i ile potrzebuję miejscowej gotówki robię przewalutowanie z pozycji telefonu. Później karta w dłoń i do sklepu lub bankomatu :szeroki_usmiech

grzegorzalex - 2018-07-04, 20:55

Roberto napisał/a:
Nie ma problemu, o HGS dam znać jak już kupię :wyszczerzony:

Jeśli chodzi o wymianę pieniążków to założyliśmy sobie z żonką konta w REVOLUT. Mamy do tego karty płatnicze.
Teraz przelewam sobie złotówki na to konto, a później w zależności od tego w jakim jestem kraju i ile potrzebuję miejscowej gotówki robię przewalutowanie z pozycji telefonu. Później karta w dłoń i do sklepu lub bankomatu :szeroki_usmiech

Karta Revolut ma niestety ograniczenia można nią płacić tylko do 200E miesięcznie

izola - 2018-07-04, 21:17

200€ mesięcznie jest mało...sama naprawa podnosnika szyby w H kosztowała mnie 310€...a gdzie reszta?
...czekanie na naprawę , langosze, i piwo , CP nie wspomnę bo ja na dzikusa lubię ;)

jedrek49 - 2018-07-05, 07:36

witam
dzieki za informacje ,Ale w wielu miejscach potrzebne sa zywe pieniazki ,nie karta,
pozdrawiam
jedrek49

Roberto - 2018-07-05, 08:12

grzegorzalex napisał/a:

Karta Revolut ma niestety ograniczenia można nią płacić tylko do 200E miesięcznie

Nie masz racji. :!:
Po pierwsze ważne jest jaki masz rodzaj konta: darmowe czy premium.
Po drugie: nie transakcje do 200€ miesięcznie, a wypłaty z bankomatu są bezpłatne w przypadku darmowego konta. Powyżej tej kwoty jest pobierana prowizja.
Jeśli masz konto premium nie masz takich ograniczeń :!:
A jeśli chodzi o płatność kartą to nie ma żadnych ograniczeń :ok

Nam Revolut się sprawdza.
W tej chwili mam na koncie kilka różnych walut i w zależności od tego w jakim kraju będę karty używać to taką walutę mi z konta ściąga.

jedrek49 - 2018-07-05, 14:38

Roberto
byc moze masz racje,nigdy nie mialem takiej karty,ale jak zaplacisz na bazarze u rolnikow?My jezdzac po europie duzo kupujemy na jarmarkach,u rolnikow,na bazarach,tu nie maja czytnikow kart,wezme ze soba karte platna z konta euro oraz z konta dolarowego oraz gotowke.kazdy ma swoje racje.ale dzieki za informacjei czekamy na dalsze informacje z podrozy po Turcji oraz trasy dojazdowej.Ktora droga jedziecie do Turcji

Barbara i Zbigniew Muzyk - 2018-07-05, 14:43

Jędrek na 1 stronie ma wyrysowana trase, :oops:
onionskin - 2018-07-05, 15:05

Cytat:
"1 lipca br. spółka poinformowała o problemach z dokonywaniem płatności przez klientów w postaci opóźnień lub nieprawidłowego ich wykonania. W związku z zaistniałą sytuacją oraz rosnącą skalą działalności spółki, Urząd Komisji Nadzoru Finansowego zwrócił się do swojego odpowiednika w Wielkiej Brytanii, nadzorującego Revolut Ltd, o zapewnienie i utrzymanie zwiększonego nadzoru nad spółką" - poinformowano. (PAP)

http://www.gazetaprawna.p...evolut-ltd.html

grzegorzalex - 2018-07-05, 16:21

Roberto napisał/a:
grzegorzalex napisał/a:

Karta Revolut ma niestety ograniczenia można nią płacić tylko do 200E miesięcznie

Nie masz racji. :!:
Po pierwsze ważne jest jaki masz rodzaj konta: darmowe czy premium.
Po drugie: nie transakcje do 200€ miesięcznie, a wypłaty z bankomatu są bezpłatne w przypadku darmowego konta. Powyżej tej kwoty jest pobierana prowizja.
Jeśli masz konto premium nie masz takich ograniczeń :!:
A jeśli chodzi o płatność kartą to nie ma żadnych ograniczeń :ok

Nam Revolut się sprawdza.
W tej chwili mam na koncie kilka różnych walut i w zależności od tego w jakim kraju będę karty używać to taką walutę mi z konta ściąga.

Nie masz racji przerabiałem to w tym roku płacąc
Jest limit 200E na wszystkie transakcje
Jeśli chodzi o premium to tez masz tylko kwota jest podniesiona do 400E
I jest opłata co miesięczna
Przerabiałem to. Wczytaj się w forum co użytkownicy piszą
Lepiej mieć internetowe konto walutowe np w alior banku które jest za 0
I masz 3 karty walutowe do wyboru
Kupno walut taniej niż w tradycyjnym kantorze

Roberto - 2018-07-05, 16:57

grzegorzalex napisał/a:
Jest limit 200E na wszystkie transakcje
Jeśli chodzi o premium to tez masz tylko kwota jest podniesiona do 400E

Nie wiem z czego wynikają Twoje problemy. Ja takich nie mam :-P
Podczas majówki, kilkakrotnie przekroczyłem ten Twój limit i jakoś nie miałem problemów...

Co prawda artykuł ma 10 miesięcy, ale poczytaj sobie:
https://dailyweb.pl/przyszla-moja-karta-revolut-koniec-dodatkowych-oplat-przy-walutach/
A tu co piszą w "pomocy":
https://www.revolut.com/p...o-konta-revolut

grzegorzalex - 2018-07-05, 17:07

Roberto napisał/a:
grzegorzalex napisał/a:
Jest limit 200E na wszystkie transakcje
Jeśli chodzi o premium to tez masz tylko kwota jest podniesiona do 400E

Nie wiem z czego wynikają Twoje problemy. Ja takich nie mam :-P
Podczas majówki, kilkakrotnie przekroczyłem ten Twój limit i jakoś nie miałem problemów...

Co prawda artykuł ma 10 miesięcy, ale poczytaj sobie:
https://dailyweb.pl/przyszla-moja-karta-revolut-koniec-dodatkowych-oplat-przy-walutach/
A tu co piszą w "pomocy":
https://www.revolut.com/p...o-konta-revolut

Po przekroczeniu 200E dostałem komunikat o przekroczeniu i już była blokada na koncie
Nie mogłem zapłacić za paliwo na stacji, a kasa była na koncie
Nie tylko ja tak miałem
Dlatego uważam,że są lepsze rozwiązania np takie jak internetowy kantor walutowy

Roberto - 2018-07-05, 17:14

Grzegorz miałeś po prostu pecha :shock:

Jak pokazuje historia, im też czasem przytrafiają się wpadki :-/

Roberto - 2018-07-07, 08:19

No i ruszyliśmy :ok
Nocleg w Białce Tatrzańskiej.
Śniadanko i w drogę.
Kierunek - Słowacki Raj.
:spoko

Stanek - 2018-07-07, 08:25

Roberto napisał/a:
No i ruszyliśmy :ok


Szerokości.

Relacjonuj będziemy śledzić.

My w czwartek startujemy w zupełnie przeciwnym kierunku :)

jedrek49 - 2018-07-07, 13:05

Trzymamy kciuki za wasz wyjazd,zyczymy szerokiej drogi ,wspanialego wypoczynku i zrealizowanie swoich planow.Czekamy na relacjez drogi,jak korzystacie z internetu w Turcji,gdzie noclegi jezeli to mozliwe z GPS
milego dnia zyczymy
jedrek49

mkawaler - 2018-07-11, 11:55

Czy ktoś z was ma info na temat braku obowiązywania zielonej karty na terenie Turcji. Byłem dziś ubezpieczyć kampera i została mi wręczona zielona karta z wykreśloną Turcją - ubezpieczenie tam nie działa.
Bim - 2018-07-11, 14:17

U jakiego przedstawiciela ubezpieczałeś?
mkawaler - 2018-07-11, 18:09

Uniqa
Roberto - 2018-07-12, 17:45

Podobno niektórzy ubezpieczyciele mają takie zasady.
Ja mam auta ubezpieczone w Hestii i przed wyjazdem na Turcję podszedłem w tej sprawie do agencji.
Kolega przewertował wszystkie dokumenty i stwierdził, że moja "zielona karta" jest ważna również w Turcji.
Co ważne - również w jej azjatyckiej części :!:

Roberto - 2018-07-12, 17:52

Tak a`propos to jutro wjeżdżamy do Turcji.
Właśnie stoimy w dwa kamperki na dzikiej plaży między Burgas a Sozopolem.
Wspólnie z załogą Gryz3k będziemy atakować Stambuł :haha:

Barbara i Zbigniew Muzyk - 2018-07-12, 18:38

To dpbrze w dwa kampery pozdrowienia :kwiatki:
Comsio - 2018-07-12, 23:46

Roberto napisał/a:
Tak a`propos to jutro wjeżdżamy do Turcji.
Właśnie stoimy w dwa kamperki na dzikiej plaży między Burgas a Sozopolem.
Wspólnie z załogą Gryz3k będziemy atakować Stambuł :haha:


Na tej dla golasków. :szeroki_usmiech
Stambuł tylko nie w godzinach szczytu. :spoko

Kupcie czaj z Kukułką (herbata) po wypiciu wyszusza sluzówki , i nie chce się po niej pić.
Pierwsze parzenie odlać, następnie zalać i degustować. :spoko

Stanek - 2018-07-13, 08:59

Roberto napisał/a:
Wspólnie z załogą Gryz3k będziemy atakować Stambuł :haha:


Czekamy na relacje.

Pozdrawiamy z promu :szeroki_usmiech

mkawaler - 2018-07-13, 12:26

Roberto napisał/a:
Podobno niektórzy ubezpieczyciele mają takie zasady.
Ja mam auta ubezpieczone w Hestii i przed wyjazdem na Turcję podszedłem w tej sprawie do agencji.
Kolega przewertował wszystkie dokumenty i stwierdził, że moja "zielona karta" jest ważna również w Turcji.
Co ważne - również w jej azjatyckiej części :!:


Dzięki za info, też taką informację od ubezpieczyciela i musiałem dokupić zieloną kartę u innego.
My startujemy do wschodniej Turcji 14.08.
Pozdrawiam

Roberto - 2018-07-14, 13:58

Z tą relacją będzie krucho, ale podrzucę choć kilka informacji.
Parking pod radarem funkcjonuje. Przy wjeździe dostajemy kartę a przy wyjeździe będziemy się rozliczać. 40TRY za dobę.
Aby dojechać do parkingu trzeba trochę pokombinować. Navi Garmin nie wiedzieć dlaczego chciała poprowadzić nas przez tunel który ma 2.8 metra wysokości. Co ciekawe parking był 100m za wyjazdem do tunelu.
Nalepkę HGS kupujemy na głównej poczcie w miejscowości Babaeski. Oczywiście nie znaleźliśmy jej.
Pojechaliśmy do bramek i okazało się że tam też można to załatwić ale budynek jest po drugiej stronie autostrady. Trzeba było złamać przepisy i przez przerwę w barierkach podjechać na maleńki parking.
Karta razem z doładowaniem 60TRY.
Niewykorzystane liry można odebrać na kazdej poczcie głównej.
Internet Vodafone 150TRY za 16GB lub TurkiTelecom 90TRY za 4GB.
W każdym barze jest darmowe Wi-Fi.
To na razie tyle.

Roberto - 2018-07-14, 14:30

Kolejna knajpka więc piszę dalej.
Pod radarem głośno i gwarno do późnych godzin nocnych ale bezpiecznie.
Rozmawialiśmy z policjantami i mówili nam że ten parking jest non stop przez nich monitorowany.
Jest tam toy-toy. Kranu jeszcze nie znalazłem ale z wodą nie ma problemu.
Na parkingach przy drogach są krany.

Roberto - 2018-07-14, 14:51

Paliwo jest tańsze niż u nas ale wjeżdżajac od strony Burgas pierwsze stacje mamy dopiero kilkadziesiąt kilometrów za granicą i cena jest w okolicy 5.70TRY. Przed Babaeski paliwo jest po 5.17TRY. Niestety stacja jest za zjazdem na autostradę.
W kantorach za 1 Euro dost od 5.44 do 5.64 TRY.
Za fantastyczny obiadek dla 2 osób - szaszłyki z baraniny, sałatki, pyszną herbatę - zapłaciliśmy około 45zł.

jedrek49 - 2018-07-14, 17:27

sliczne dzieki ,na pewno sie przydadza te informacje
pozdrowienia

Roberto - 2018-07-14, 20:39

Kolejne info.
Kolacja. Tym razem w bardzo wykwintnej restauracji.
Jagnięcina i owoce morza plus sałatki, piwko i herbatki - 99TRY, w tym obowiązkowa opłata za serwis 9TRY.
Spory wybór starterów oraz na pożegnanie herbatka- gratis.

Kolejna sprawa na którą warto zwrócić uwagę to kultura jazdy Turków. A właściwie jej brak !!!
Masakra. Dla osób o słabych nerwach polecam coś na uspokojenie...

Bim - 2018-07-14, 21:15

Roberto napisał/a:
Masakra. Dla osób o słabych nerwach polecam coś na uspokojenie...


To takie pierwsze wrażenie :haha: wjazd do Stambułu

Oni trąbiąc Cię pozdrawiają :bigok

Są dwie szkoły jazdy ;)

Jedziesz jak ichniejsza ciężarówka wlokąc się "jestes na urlopie" i wszyscy po Twoim przednim zderzaku wjeżdżają przed Ciebie lub też ich pozdrawiasz klaksonem ,ale z usmiechem na twarzy bo agresja rodzi agresję na pozór haosu panującego na drodze jeżdżą bezpiecznie i wyczuwają pewnie czującego się kierowcę :spoko

Barbara i Zbigniew Muzyk - 2018-07-14, 21:18

Zawsze tak jeździli nawet 30 lat temu :haha: a teraz pewnie jeszcze gorzej bo tak jak u nas taki u nich przybyło aut.Dało się nawet z przyczepa N126
Bim - 2018-07-14, 21:22

Cytat:
Dało się nawet z przyczepa N126
  


Dokładnie Basiu :spoko

Roberto - 2018-07-15, 11:28

Bardziej chodziło mi o to że jak się zagapisz to próżno liczyć na że ktoś Cię wpuści.
gryz3k - 2018-07-16, 16:16

Dzisiaj rozjechali :lol: śmy się z Roberto. Oni pojechali na południe, my na wschód. Małe sprostowanie co do ceny pod radarem. Przy wyjeździe okazało się jednak że zapłaciliśmy po 30 lira.
Istambuł znacznie różni się od tego co widziałem 13 lat temu. Teraz to prawdziwie europejskie miasto. My obecnie odpoczywamy przy plaży na wschód od Silo.

Agostini - 2018-07-16, 17:38

gryz3k napisał/a:
Istambuł znacznie różni się od tego co widziałem 13 lat temu.
Ja widziałem go 30 lat temu. I chętnie zrobiłbym to jeszcze raz. ;)

Jednak głosy, że niebezpiecznie, nie pchały mnie w ostatnim czasie w tamtym kierunku.

Piszcie i relacjonujcie, liczę na wiarygodne informacje.

gryz3k - 2018-07-16, 18:10

Istambuł Andrzeju absolutnie nie zrobił na nas wrażenia niebezpiecznego miejsca. Tak jak pisałem robi raczej wrażenie europejskiego miasta z lekkim powabem wschodu. Kurs liry powoduje, że jest bardzo przystępny cenowo. Zagranicznych turystów faktycznie jakby mniej ale wszędzie widać policję. Chodziliśmy po mieście w nocy bez najmniejszych obaw. Nie wahaj się. :spoko
Roberto - 2018-07-16, 19:52

Co do ceny parkingu "pod radarem" Piotrek ma rację. Cena to 30TRY - tyle jest nawet wyraźnie napisane na tablicy, ale prawda jest taka, że człowiek który na wjeździe wręczał nam kartę parkingową powiedział (i dla pewności pokazał na palcach) - 40 TRY.
Dlaczego :confused - nie wiem...

Tak jak wspomniał Piotr - Stambuł to miasto w pełni europejskie.
Wielokrotnie spotykaliśmy się z przejawami sympatii ze strony Turków - zwłaszcza kiedy okazywało się, że jesteśmy z Polski ;)
Wielu też (raczej tych starszej daty) całkiem nieźle mówiło po polsku :!: Byliśmy z żonką pod mega wrażeniem :ok

Ale żeby nie było tak słodko :bajer jeśli chodzi o ludzi to bywa różnie :evil:

Skoro miało być rzetelnie... dla równowagi mała historyjka z życia:
Podczas naszego wspólnego pobytu w Stambule, ostatniego dnia, miała miejsce sytuacja, która mnie osobiście deczko wzburzyła. Tak się złożyło, że nie wszystko zwiedzaliśmy razem i wcześniejsze posiłki jadaliśmy w innych knajpkach. Na ostatni obiad postanowiliśmy pójść w wspólnie do małego baru, w którym dwukrotnie byli nasi towarzysze podróży :wyszczerzony:
Po serdecznym przywitaniu złożyliśmy zamówienie.
Ja oczywiście baranina :chytry Wyszło na to, że wszyscy zamówiliśmy to samo.
Po kilku minutach przychodzi kelner i mówi, że niestety baraniny już nie ma. Zaproponował potrawę z kurczaka lub wołowiny, jednakże widząc nasze niezadowolenie poprosił o czas na konsultację z szefem. Po chwili wrócił i stwierdził, że jednak baranina się znalazła :szeroki_usmiech
Super. Jesteśmy uradowani :diabelski_usmiech
Pół godziny czekania i co :confused dostajemy wołowinę :gwm
Byliśmy już głodni, więc zjedliśmy. notabene wszystko było smaczne, ale....
Niestety moja niepokorna natura sprawiła, że nie omieszkałem zwrócić na ten fakt uwagi.
Kelner w żartobliwy sposób próbował nam wmówić, że to jednak baranina, jednakże nie da się pomylić tych smaków.
Zamiast przeprosić próbował zrobić z nas idiotów.
Mimo iż na koniec szef okazał się przesympatycznym i uczynnym człowiekiem - niesmak pozostał :(

Na bazarach jest podobnie.
Wszyscy przecież wiedzą, że towary tam sprzedawane to podróby.
Wielu sprzedawców, z uśmiecham na ustach, od razu mówi, że to "tureckie oryginały", ale wielu jest też takich, którzy perfidnie temu zaprzeczają, a swoją wiarygodność próbują zwielokrotnić sztucznym oburzeniem i podniesionym głosem :evil:
Ale nie z nami takie numery :haha:

Generalnie - tureccy handlarze to cwaniaki :-P prawie tacy jak my :haha:

Bim - 2018-07-16, 20:19

Roberto napisał/a:
Generalnie - tureccy handlarze to cwaniaki prawie tacy jak my


Prawie tacy :haha:

"Zaprasiamy ,zaprasiamy golimy bez mydła i pod włos" :bigok

To cały folklor Stambułu oni sa wyszkoleni w handlu z różnymi nacjami przez wieki

Turcy szanują tych którzy się umia targować i dochodzić swoich racji.

Na prowincji to całkiem inni Turcy gościnni nie biznesowo , :bigok tylko jest problem z dogadaniem się :spoko

Roberto - 2018-07-16, 21:05

Kolejne info w kwestii autostrad:
Buduje się ich dużo. Są gładkie jak stół. Monotonne. Żadnej dziury :haha:
Problem w tym, że nawet najświeższe mapy w nawigacjach ich nie widzą albo nie identyfikują jako autostrady.
Swoją drogą zarówno Garmin jak i Google Maps mają w Turcji kłopoty.
Na przykład w Stambule albo prowadzą jakimiś dziwnymi dróżkami albo takimi, które nie są dostępne dla samochodów :roll:
Drogi szybkiego ruchu są równie dobre. Zamiast 3 mają 2 pasy w jedną stronę, jazda do 110km/h no i są darmowe.
Piszę o tym dlatego, ponieważ przed wyjazdem sprawdzałem na stronie Tureckiego Ministerstwa Transportu ile będą mnie kosztować autostrady.
Wyszło na to, że przy minimalnym doładowaniu elektronicznej winiety HGS powinno mi jeszcze na koniec coś zostać. Po co więc oszczędzać :-P
I tu zaskoczka. Jadąc dziś z Sile nad Morzem Czarnym do Pamukkale po przejechaniu mostu w okolicach Gebze szlaban na bramkach (jak to było do tej pory) automatycznie się nie podniósł :(
Na wyświetlaczu wyskoczyła kwota około 135TRY. Na szczęście na tych bramkach była obsługa.
Grzecznie zapytałem o co chodzi :confused przecież na koncie HGS mam kasę.
Przemiła dziewczyna kompletnie mnie nie rozumiała, ale z mojego pytania czy na koncie nie mam już pieniędzy wyłowiła tylko "no money" i wręczyła paragon z kwotą do zapłaty i listą banków gdzie mogę to zrobić. Byłem w lekkim szoku, ale na następnej bramce wolałem od razu zapłacić (około 35TRY).
Kilkanaście kilometrów dalej na stacji paliw znalazłem w końcu kogoś, kto mówił w "ludzkim" języku i dowiedziałem się, że to normalna sytuacja kiedy nie mamy na koncie środków. Mając nalepkę na szybie, moje autko jest identyfikowane w systemie i po otrzymaniu paragonu mogę jechać dalej a zapłaty dokonać później. Jak się okazuje można to również uregulować na dużych stacjach paliw na autostradzie. Tam można też doładować konto HGS. Warto to zrobić bo jest sporo bramek bezobsługowych i wtedy nie przejedziemy.
Po opisaniu naszej planowanej trasy przemiły młody człowiek wyliczył mi również ile muszę doładować konto aby bez problemów ją przejechać. Niestety na stacji na której pracował nie było możliwości załatwienia tych formalności :(

I teraz konkluzja.
Czy w domu wyliczyłem coś źle :?: czy autostrady podrożały :?: - Raczej nie...
Najprawdopodobniej ustalając naszą marszrutę znaczna część trasy wiodła drogami szybkiego ruchu, które są darmowe.
Dziś rano wrzuciłem do navi koordynaty nie zastanawiając się, że może mnie ona poprowadzić tylko autostradami nawet wtedy gdy jest możliwość darmowego przejazdu :gwm

Moja rada: korzystajcie z autostrad tylko wtedy kiedy jest to konieczne. Drogi szybkiego ruchu są równie dobre, a można sporo zaoszczędzić :ok

Endi - 2018-07-17, 03:36

gryz3k napisał/a:
....
Przy wyjeździe okazało się jednak że zapłaciliśmy po 30 lira...


Ejj kochani !!!! no co Wy ? :shock: przecie miał napisane na plecach 40 lira . Te 10 właśnie to jego wynagrodzenie. 30 Boss kasuje :spoko

jedrek49 - 2018-07-17, 09:26

witam
Roberto
za ile kupiles karte HGS ,ile cena karty a ile jest TRY do przejechania na karcie ,jak oznaczone sa platne autostrady?
Dziekuje ,zyczymy super udanego wyjazdu ,pogody ,bo u nas leje od 10 dni
pozdrawiam jedrek49

Roberto - 2018-07-17, 11:16

jedrek49 napisał/a:
witam
Roberto
za ile kupiles karte HGS ,ile cena karty a ile jest TRY do przejechania na karcie ,jak oznaczone sa platne autostrady?
Dziekuje ,zyczymy super udanego wyjazdu ,pogody ,bo u nas leje od 10 dni
pozdrawiam jedrek49

Karta (właściwie naklejka na szybę) HGS kosztuje 7,50TRY, do wydania zostaje 52,50 - oczywiście przy opcji najniższego wymaganego pierwszego doładowania.

Autostrady są oznaczane podobnie jak w Polsce tyle tylko, że u nas tło znaku jest niebieskie a tu zielone :)

Roberto - 2018-07-17, 11:54

Teraz słów kilka o Pamukkale.
Zawitaliśmy tu wczoraj po południu.
Temperatura 43 stopnie w cieniu. Jedyna słuszna decyzja to wjazd na kemping.
Wcześniej wybraliśmy Baydil (N37°55'05.8" ; E29°07'18.8" (37.918281, 29.121891) ze względu na własny basen i widok na "bawełniane góry" :ok
Oczywiście jak się można było domyśleć cena znaleziona w necie nieaktualna. Obecna to 90TRY za 2 osoby i kampera. W cenę wliczony jest WiFi, prąd, WC, prysznice, woda, baseny i zjeżdżalnie dla dzieci. Właśnie znalazłem miejsca gdzie opróżnić szarą i kota :wyszczerzony: Francuz, który wczoraj wyjeżdżał był mocno niepocieszony bo nie odkrył możliwości zrzutu :-P Sam kemping jest malutki, ale równy i trawiasty. Jak nie ma dużo kamperów służy raczej jako parking dla osobówek. W dzień trochę przeszkadza głośna muza (rodem z sabatu czarownic) dobiegająca z basenu.
Właśnie się dowiedziałem, że skoro przyjechaliśmy wczoraj o 19, a wyjechać chcemy dziś to nie musimy się specjalnie śpieszyć :diabelski_usmiech

Dziś rano wdrapaliśmy się na szczyt "bawełnianej góry". Faktycznie jest biała :shock:
Oczywiście cana biletu również nieaktualna. Teraz jest 35TRY od osoby.
Jako że wchodziliśmy zaraz po otwarciu temperatury były znośne i ilość zwiedzających też - jak schodziliśmy zaczęła się robić chińsko-rosyjska masakra :evil:
Widoczki ciekawe :ok ale my chyba mamy jakiegoś pecha do zwiedzania :confused
W Stambule większość obiektów z reguły najczęściej odwiedzanych przez turystów była w remoncie i zarówno wewnątrz jaki na zewnątrz obstawiona rusztowaniami :( W podziemnych cysternach nie było wody :( Z informacji zaczerpniętych z neta - tunel w Akwarium miał być najdłuższy w Europie, a nie wiem czy miał z 10 metrów :( Natomiast tu w Pamukkale okazało się, że woda jest puszczona tylko wzdłuż "ścieżki zdrowia" prowadzącej od kas na wzgórze. Z tego tytułu wypełnionych było może 20% baseników. Wyschnięte zagłębienia nie wyglądają już tak uroczo :( Na zdjęciach wyglądało to inaczej :( Mimo wszystko warto było to zobaczyć... :szeroki_usmiech

Dziś jest zdecydowanie chłodniej. Rzekłbym nawet zimno :zimno tylko 35 stopni w cieniu :-P
Zobaczymy jak będzie wieczorem w Efezie...

Andrzej 73 - 2018-07-17, 12:30

Spokojnie . Wczoraj u nas było 37 st. Dzisiaj zima 31st.
My powoli zmierzamy do domciu.
Robert. Tak jak mówiłeś wyjazd na minimum miesiąc
Pozdrawiamy z La Mariny :spoko

Roberto - 2018-07-19, 21:59

Do Efezu dojechaliśmy wieczorem.
Od razu podjechaliśmy na wcześniej wyszukany parking przy dolnym wejściu N37°56'40.5" ; E27°20'29.2" (37.944560, 27.341434)
Szlaban wjazdowy na parking był otwarty a stróżówka pusta.
Sam parking dość duży, ale w końcu pod drzewkami zobaczyliśmy dwa kampery. Jeden z nich to widziani wcześniej w Pamukkale Francuzi.
Jak tylko zaczęliśmy się ustawiać podszedł starszy jegomość aby się z nami przywitać. Mówił nieźle po polsku i było całkiem miło do czasu, kiedy poszedł do swojej budy i wrócił z książką o Efezie (po polsku !!!) i zaoferował nam ją za 15€. Kiedy nie wykazaliśmy zainteresowania zszedł z ceną do 10€. Jednak gdy zdecydowanie odmówiliśmy zakupu zaczął dwuznacznie nawiązywać do faktu, że wjechaliśmy na parking za darmo, a powinniśmy pojechać na będący w niedalekiej odległości kemping. Cena kempingu byłaby większa niż cena tej książki, a on ma znajomości w miejscowej policji i w razie czego nam pomoże :chytry no i że Francuzi też kupili...
W tym momencie przegiął... i chyba to zrozumiał, bo jak wyskoczyłem z kampera to aż się za nim kurzyło :-P
Okazało się, że w trzecim kamperku też byli Francuzi, więc żabojady biesiadowali miedzy swoimi autkami a my nadrabialiśmy zaległości filmowe.
Po jakimś czasie sygnały dźwiękowe i niebieska dyskoteka... Żandarmeria :shock: Paszporty do kontroli :shock: Już zacząłem obmyślać co zrobię jutro temu Turkowi :evil:
Okazało się jednak, że to rutynowa kontrola. Zapytali skąd jesteśmy, czy wszystko w porządku, przeprosili i odjechali. Później krążyli koło nas co około 2 godziny... Po prostu nas pilnowali :ok
"Nasi" Francuzi byli szczęśliwi, bo jak się dowiedzieliśmy, poprzedniej nocy, kiedy wyjechali z Pamukkale, spali gdzieś na stacji paliw i w nocy ktoś zaczął bębnić pięściami w ich kamperka. Resztę nocy nie mogli spać (byli z trójką małych dzieci).
Jeśli chodzi o cenę parkingu w Efezie - nie znam. Myślałem, że będę musiał zapłacić przy wyjeździe, ale nie. Żołnierz na "bramce wyjazdowej" - tak żołnierz, bo oni tego pilnują !!! tylko mi machnął i z uśmiecham dał znać, że mam jechać.
Cena biletu wstępu to 40TRY od osoby. Myślę, że to były dobrze wydane pieniążki :wyszczerzony: Choć przyznam, że żądanie dodatkowych 20TRY za możliwość obejrzenia z bliska jak mieszkali ówcześni to lekka przeginka...
W Efezie opłaciłem na poczcie rachunek za autostradę. Co ciekawe pan w okienku był zaskoczony, że tak drogo. Na moje pytanie pytanie dlaczego tak drogo :confused odpowiedział : "kapitalizm" :-P
Pomny tego co mi wyliczył wcześniej młodzian na stacji paliw (75TRY), postanowiłem zrezygnować z autostrad i przekonać się jak to będzie. I było super, bo w/g wskazań nawigacji straciłem może 10 minut i zrobiłem 400 zamiast 390 kilometrów, ale nic nie zapłaciłem :ok

Kolejny etap Troja.
Parking przy samym wejściu 20TRY. N39°57'22.9" ; E26°14'27.7" (39.956364, 26.241063)
Wejściówka 25TRY od osoby. Oczywiście jedno i drugie drożej niż to co znalazłem w necie w relacjach z poprzednich lat.
Sama Troja - no cóż... Jeśli ktoś myśli, że zobaczy opasłą twierdzę rodem z filmu "Troja" z Bradem Pittem to będzie zawiedziony. Trochę murów, Koń i .... i to by było na tyle... :-P
Ale przejeżdżać obok "wielkiej" Troi i kunia nie zobaczyć :chytry :haha:

Pomykamy dalej.
Canakkale - prom N40°09'02.1" ; E26°24'07.7" (40.150588, 26.402144)
Oczywiście, podwyżka :wyszczerzony: 60TRY za kampera.
Sama przeprawa około 30 minut.

Noc spędziliśmy na dzikiej plaży gdzieś w okolicach Eceabat. Cisza, spokój, bezpiecznie :!:

Rano kierunek Grecja.
Po drodze stacja paliw. I tu ciekawostka. Pomny dużego rozrzutu cenowego dość długo szukałem tej właściwej. No i znalazłem. Wśród kilkunastu gdzie ceny były od 5,50 do 5,80TRY znalazłem taką gdzie było 5,19TRY :!: Mając na względzie fakt, że przewalutowania dokonałem dzień wcześniej płacąc po 0,76zł za lirę, litr ropy wyszedł poniżej 4 złotych :!: :szeroki_usmiech

Na granicy niektóre autka dość mocno kontrolowali. Kiedy zobaczyli, że jesteśmy z Polski, zapytali tylko co zwiedzaliśmy i czy nam się podobał oraz czy w garażu nie mam skutera. I tyle... Uśmiech, pa pa i good bye :spoko

Roberto - 2018-07-19, 22:27

Jesteśmy już na plaży w Grecji więc mogę dokonać małego podsumowania.

Turcja to bezpieczny kraj. Myślę, że incydent o którym opowiadali Francuzi to wyjątek potwierdzający regułę.
Jak już wcześniej zauważono - im dalej na południe tym ludzie sympatyczniejsi. Wyjątek: handlarze :!: :-P
Przykłady można mnożyć:
Zatrzymaliśmy się w małym miasteczku między Pamukkale a Efezem aby kupić pieczywo i napoje. Panowie którzy nas obsługiwali, kiedy dowiedzieli się, że jesteśmy z Polski i zwiedzamy kamperem Turcję dali nam całkowicie za darmo cały karton fig - tak po prostu.
Kiedy chciałem zapłacić za autostradę, zatrzymałem się przed przypadkowym bankiem (błędnie myślałem, że tam również będę mógł go opłacić). Ruch ogromny, więc stanąłem na zakazie na awaryjnych. Pan (chyba ochroniarz) nie tylko wytłumaczył mi gdzie jest poczta (była kilkaset metrów wcześniej), ale również zaproponował abym zostawił tam kampera a on go przypilnuje, abym nie poniósł z tego tytułu żadnych konsekwencji :!: Jak wróciłem to stał i pilnował :!: :shock: Po czym z uśmiecham pożegnał się i wszedł do banku...
Przyznam się bez bicia, iż nagminnie łamałem przepisy dotyczące prędkości :chytry Nie byłem jedyny... ale innych policja zatrzymywała, a mi tylko machali i pokazywali aby jechać dalej :diabelski_usmiech
Itp, itd... :ok

Drogi w większości obrzydliwie równe i gładkie :ok

Nie ma problemów z wodą :ok

Wszystko jest stosunkowo tanie :ok

Kiedyś tam wrócimy...


P.S. Fotki dodam po powrocie do domku :spoko

jedrek49 - 2018-07-20, 06:26

Witam
dzieki za Wasze relacje ,ale dlaczego tak krotko,przeciez jest duzo pieknych miejsc ,My planujemy troche dluzszy pobyt .czy mozesz podac gdzie takie dobre przewalutowania ,w kantorze czy w banku ,gdzie takie tanie paliwo , Bardzo chetnie skorzystamy

Zyczymy Wam dalszych wspanialych przygod w Grecji,to przepiekny kraj :spoko

Roberto - 2018-07-20, 09:05

Niestety w tym roku mamy do dyspozycji tylko 3 tygodnie :(
Biorąc pod uwagę dojazd i powrót, więcej czasu w Turcji się nie dało...
W drodze powrotnej chcemy odwiedzić jeszcze kilka miejsc, które kiedyś nas zachwyciły :wyszczerzony:
Z naszej strony Turcja to był taki rekonesans. Wcześniej moja żonka trochę się bała, teraz zupełnie zmieniła zdanie. Na pewno wrócimy tam na dłużej :ok

Co do stacji paliw to po prostu trzeba obserwować. Z reguły są to niewielkie lokalne stacje, aczkolwiek zdarzają się one zarówno w miastach, małych miejscowościach jak również na trasie. Nie licz że kupisz tak tanio na BP, Total-u, LukOil-u czy Shell-u. Turcy mają też swoje koncerny paliwowe - nie pamiętam teraz nazw, ale tam też było drogo. Tyle tylko, że te ich "drogo" i tak wychodzi taniej niż u nas :ok
Jeśli chodzi o wymianę kasy to tak jak pisałem wcześniej. Mam konto w Revolut, które na bieżąco doładowuję złotówkami, a te później wymieniam na takie waluty jakie potrzebuję po średnim kursie bankowym. Omijam w ten sposób wszelkie opłaty za przewalutowania.
Aby mieć gotówkę na drobne zakupy, wymieniłem Euro w kantorze na bazarze. Tam płacili najwięcej - nawet 5,64TRY za 1€.
Oczywiście w miejscach komercyjnych, takich jak np. muzeum Efez, pytają w jakiej walucie chcesz płacić. Odniosłem wrażenie, że nawet wolą płatność w Euro.

Mam nadzieję, że moje informacje choć troszkę Wam pomogą :ok

Roberto - 2018-07-20, 09:22

Przypomniała mi się jeszcze sytuacja, która miała miejsce na wjeździe do Turcji.
Celnik sprawdzał kamperka z każdej strony. Zaglądał do lodówki i wszystkich szafek. W lodówce mięso, wędliny, sery - wiadomo. W szafkach znalazł pokaźne zapasy piwa smakowego (niestety już się kończy :( , a w Turcji 3 razy droższe niż u nas), jakąś moją whisky, winka żonki i kilka maleńkich żubrówek na prezenty. W sumie te wódeczki zobaczył jako jedne z pierwszych - i bardzo dobrze :wyszczerzony:
Wziął takie 2 pięćdziesiątki do ręki i pyta żonę po angielsku: -"dwie" ?, na co żona: -"jedną".
Jedną schował do kieszeni, drugą odłożył na półkę i zaczął dalej sprawdzać głośno mówiąc: -"Wódka - nie, wino - nie, piwo - nie, mięso - nie", a gdy jego kolega chciał wejść do kampera to powiedział mu, że już wszystko sprawdzone i możemy jechać... :diabelski_usmiech

Poczytałem trochę w necie i teraz już wiem, że niekoniecznie wolno to tam wwozić... ale na pewno zawsze warto mieć jakiś drobny upominek :haha:

jedrek49 - 2018-07-20, 14:02

Witam
Roberto
Twoje uwagi sa bezcenne i napewno przydadza sie nam przy wjezdzie i podruzy po Turcji ,bardzo dziekuje
Jedrek49

gryz3k - 2018-07-20, 14:37

My już pod Gruzińską granicą. Droga równa i dwupasmowa, w większości nad samym morzem.
Potwierdzam opinię Roberta o Turcji i Turkach. Jak dotąd spotykaliśmy się z ogromną sympatią. Właśnie jesteśmy po odwiedzinach Monastyru Samuela. Oczywiście prawosławnego w "islamskiej" Turcji.

W drodze tutaj mieliśmy przygodę z zepsutym 5 biegiemw kamperze. Naprawy dokonaliśmy w super specjalistycznym warsztacie 4gear w Myślenicach. Niestety mechanik poskładał skrzynię niechlujnie i w Turcji musiałem dokonać ponownej naprawy. Warsztat w Safranbolu. Rozmowa na migi i google tłumacz. Warsztat typu azjatyckiego. Me hanik na ulicy migiem rozebrał skrzynię, używając lewarka i szmaty pod plecy. Migiem, jakby nigdy nic innego w życiu nie robił dokonał lekkich poprawek, złożył wszystko do kupy i zainkasował 80 złotych. Dla ścisłoś i dodam, że w Polsce zapłaciłem 1000 zł. 600 zembatki i 400 robota. :gwm

Byłem naprawdę pod wrażeniem pracy Turka ijego 12 letniego praktykanta. :bukiet:

jedrek49 - 2018-07-21, 12:14

Roberto
i jeszcze Cie pomolestuje pytaniami
A jak jest w Turcji z internetem ,czy ,gdzie i jaka karte kupowales i za ile

Pozdrawiam
jedrek 49

jedrek49 - 2018-07-21, 15:29

witam
Mam pytanie . Znalazlem w internecie ,ze oplata za mosty w Istambule jest wtedy gdy sie wyjezdza z czesci europejskiej do azjatyckiej Istambulu ,a w przeciwnym kierunku oplat nie ma.
czy to jest prawda ,czy ktos juz jechal przez te mosty w obu kierunkach? dziekuje
pozdrawiam
http://innaturcja.blogspo...a-bosforze.html
jedrek49

Roberto - 2018-07-22, 13:45

jedrek49 napisał/a:
Roberto
i jeszcze Cie pomolestuje pytaniami
A jak jest w Turcji z internetem ,czy ,gdzie i jaka karte kupowales i za ile

Pozdrawiam
jedrek 49

Pisałem o tym kilka postów wcześniej.
W każdym mieście, na każdej większej ulicy, można kupić kartę TurkTelecom lub Vodafone.
Ja nie kupowałem karty, ponieważ wystarczył mi dostęp do neta jaki miałem w kawiarniach i restauracjach.

jedrek49 - 2018-07-22, 17:32

Roberto
bardzo dziekuje

gryz3k - 2018-07-22, 22:44

Ja kupowałem w Istambule. Vodafone 20 GB 199 tł. W tym 30 min międzynarodowych rozmów.
My już w Gruzji. Wolę Turcję. :spoko

jedrek49 - 2018-07-31, 16:57

Witam
Roberto
Mam prosbe
Jakie ubezpieczenie mieliscie wjezdzajac do Turcji ,?
czy wystarczylo OC NNW oraz zielona karta ?
W biurze w ktorym ubezpieczony jest nasz kolega ,ktory jedzie z nami powiedzieli ,ze trzeba miec dodatkowe ubezpieczenie na wjazd do Turcji ,a to co mamy jest niewazne
Bardzo prosze o odpowiedz
serdeczne dzieki
jedrek49

Roberto - 2018-07-31, 18:48

jedrek49 napisał/a:
Jakie ubezpieczenie mieliscie wjezdzajac do Turcji ,?
czy wystarczylo OC NNW oraz zielona karta ?
W biurze w ktorym ubezpieczony jest nasz kolega ,ktory jedzie z nami powiedzieli ,ze trzeba miec dodatkowe ubezpieczenie na wjazd do Turcji ,a to co mamy jest niewazne

Jeśli chodzi o autko to wystarczy OC i Zielona Karta.
Co innego jeśli mówimy o ubezpieczeniu zdrowotnym. Musisz pamiętać że nasza karta EKUZ tam nie działa :!: i jeżeli będziesz musiał skorzystać z porady lekarza to bez dodatkowego ubezpieczenia trzeba będzie za to płacić z własnej kieszeni :(
Jedziecie na dość długi okres czasu, może warto o takim dodatkowym ubezpieczeniu dla podróżnych pomyśleć :wyszczerzony:
My takiego nie mieliśmy. Na szczęście i tak nie byłoby potrzebne :ok

jedrek49 - 2018-07-31, 20:12

Roberto
Bardzo dziekujemy
jedrek49

gryz3k - 2018-08-01, 18:45

Jędrek49 sprawdź na Zielonej Karcie czy jest wyszczególniona Turcja. Nie wszystki Towarzystwa ponoć mają tak samo.

Roberto czy Wy już w domu? My czekamy w Gruzji na nabicie butli gazem i jutro wracamy do Turcji. :spoko

Roberto - 2018-08-01, 19:04

gryz3k napisał/a:
Roberto czy Wy już w domu?

Tak. W sobotę późnym wieczorem dotarliśmy szczęśliwie do domku :wyszczerzony:
Wiolka od poniedziałku w pracy :(

Ale już planujemy kolejne wyjazdy :ok

Comsio - 2018-08-01, 22:11

To dawajcie na Ostry Róg (Białe Augustowskie)
Zabawki zapakowane,ruszamy. :spoko

Barbara i Zbigniew Muzyk - 2018-08-02, 12:23

gryz3k napisał/a:
My czekamy w Gruzji na nabicie butli gazem i jutro wracamy do Turcji.
To ile dni byliście w tej Gruzji :?: :?:
gryz3k - 2018-08-04, 23:00

Barbara i Zbigniew Muzyk napisał/a:
gryz3k napisał/a:
My czekamy w Gruzji na nabicie butli gazem i jutro wracamy do Turcji.
To ile dni byliście w tej Gruzji :?: :?:


Byliśmy 2 tygodnie, ale z domu wyjechaliśmy 6 lipca. Obecnie Kapadocja. Kemping Panorama.

jedrek49 - 2018-08-05, 07:24

Witam
Gryz3k
bardzo prosimy napisz cos o tym kampingu ,o zwiedzaniu i namiary na ciekawe miejsca w Turcji ,wybieramy sie tam i chcemy skorzystac z Waszych doswiadczen
jedrek49

gryz3k - 2018-08-06, 10:10

Nie chcę na razie zakładać nowego wątku więc mam nadzieję, że Robert się nie obrazii, że u niego piszę.
Po wizycie w Istambule razem z Robertembi Wiolą pojechaliśmy na północ. Spędziliśmy 2 dni w okolicy Baginkarli przy plaży. Na miejscu dostępne sanitariaty. Potem pojechaliśmy wybrzeżem Morza Czarnego aż do Gruzji. Droga dwupasmowa, biegnąca wzdłuż morza prosta i nudna. Ciężko znaleźć plażę. Doskonałe jedzenie w niskich cenach i przemili ludzie. W Safranbolu wysiadł mi naprawianybw Polsce 5 bieg. Za 80 zł Turecki mechanik rozłożył skrzynię i jeszcze raz skręcił to co zchrzanili w Myślenicach. Potem Gruzja i trasa przez środek Turcji do Kapadocji. Kapadocja ciut droższa ale wrażenia niezapomniane. Klasa sama w sobie.vLudzie również przemili. Kemping Panorama w Goreme jest jak nazwa wskazuje pięknie położony. Co rano przelatują nad kamperem balony. Czyste sanitariaty i niwielki basen. Cisza i sielanka. Za 3 osoby płacimy ok 60 PLN dziennie. W miasteczku pełna oferta turystyczna. :spoko

Roberto - 2018-08-06, 11:58

gryz3k napisał/a:
Kemping Panorama w Goreme...

Piotrek wrzuć jakieś koordynaty tego kempingu. Może przydadzą się na przyszłość :ok

jedrek49 - 2018-08-06, 15:54

Witam
dziekuje Wam obu zalogom za opisy i wskazowki ,kamping znajdziemy nie ma sprawy ,jest na portalach
jezeli pojedziemy to dokladnie opiszemy co gdzie bylismy i co widzielismy,zanosi ,ze nic z naszego wyjazdu ,sprawy osobiste,nawet wizy juz mamy ,wspanialy dla nas kur lira tureckiego
ale zycie toczy sie i my za nim

Dzieki ,pozdrawiam i dziekuje
jedrek49

Endi - 2018-08-06, 19:09

Roberto napisał/a:
gryz3k napisał/a:
Kemping Panorama w Goreme...

Piotrek wrzuć jakieś koordynaty tego kempingu. Może przydadzą się na przyszłość :ok


Tu są koordynaty na kamping Panorama 38.6472 , 34.8224

Myśmy stali w centrum miasteczka na campie - Dilek. Równie tani ale głównie chodziło o to że mięliśmy bliziutko do zbiórki na wyjazd na loty balonem.

gryz3k - 2018-08-06, 21:58

Kempingów jest kilka. My wybraliśmy Panoramę bo cisza, spokój i piękny widok plus basen. Mamy skuter więc te kilkaset metrów od centrum nie jest problemem.
J.Leboski - 2018-08-10, 16:50

Turecka lira na kolejnym dnie. Polscy turyści mają wakacje za pół darmo

https://www.money.pl/giel...,0,2413107.html

gryz3k - 2018-08-12, 11:21

Obecnie stoimy na plaży nieopodal Efezu. Sami Turcy i my. Miejscówka super i za darmo. Zobacz mnie w Mapach Google. https://maps.app.goo.gl/ocm8w7b3nDjAl1gl2
Cena liry cieszy. :spoko

Annna - 2018-10-16, 09:31

Zastanawiamy się nad wyjazdem do Turcji, zbliża się nasz urlop, zawsze wszystko robimy na ostatnią chwilę. Czy ktoś z Was orientuje się może czy tutaj https://wposzukiwaniu.pl/2018/09/30/turcja-na-wlasna-reke-wakacje-krok-po-kroku/ jest wszystko aktualne? Fakt, mam duże zaufanie do tego bloga, ale nie wiem czy wszystkie informacje są aktualne. Ktoś coś?
Ahmed - 2018-10-16, 10:04

Annna napisał/a:
Ktoś coś?


Przeczytałem , mniej więcej wszystko aktualne :spoko

Gdybyś jednak chciała z biurem podróży to pytaj , ceny teraz są szalone i za 1000 -1300 można wyhaczyć super hotel Ultra All na tydzień z przelotem oczywiście :spoko

Ps. Lecę 8 grudnia do Belek :spoko

Roberto - 2018-10-16, 14:57

Annna napisał/a:
Zastanawiamy się nad wyjazdem do Turcji, zbliża się nasz urlop, zawsze wszystko robimy na ostatnią chwilę. Czy ktoś z Was orientuje się może czy tutaj https://wposzukiwaniu.pl/2018/09/30/turcja-na-wlasna-reke-wakacje-krok-po-kroku/ jest wszystko aktualne? Fakt, mam duże zaufanie do tego bloga, ale nie wiem czy wszystkie informacje są aktualne. Ktoś coś?

W ten sposób reklamujesz swojego bloga :?:
Nieładnie :bajer

gryz3k - 2018-10-16, 18:32

Roberto napisał/a:
W ten sposób reklamujesz swojego bloga
Nieładnie

Też odniosłem takie wrażenie...

casper - 2018-10-19, 11:25

Sezon na wycieczki camperowe powoli dobiega końca. No chyba, że jakieś kraje południowe - tam jest teraz lato. Marzy mi się przejechanie Australii camperem.
z drugiej strony wiązałoby się to z dosycs pory wydatkiem. Nie tylko lot, ale przede wszystkim koszta tam na miejscu. Australia podobno nie jest zbyt tanim krajem.
Do tego kwestia wykupienia ubezpieczenia jakiegoś turystycznego, zdrowotnego - też niosłoby ze sobą pewne ryzyko. Proponuję sprawdzić jeszcze tutaj: https://wygodnie.pl/porady/ubezpieczenie-w-podrozy-warto-je-wykupic - tematyka ta została tam dosyć gruntownie opisana.

andrzej627 - 2018-12-01, 15:23

Roberto napisał/a:

Aby dojechać do parkingu trzeba trochę pokombinować. Navi Garmin nie wiedzieć dlaczego chciała poprowadzić nas przez tunel

Nie dziwi mnie to, bo na mapie Garmina widać, że podane współrzędne (41.001626, 28.977498) są bliżej tunelu niż ulicy Kennedy Caddesi, z której się wjeżdża na parking.

Dla pewności wstawiłbym do nawigacji współrzędne wjazdu na parking (N41.00191° E28.97739°), które widać na tym zdjęciu: https://goo.gl/maps/CXuAGsXFp332


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group