Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam

Mapy, e-mapy, przewodniki foldery - Google My Maps ---> nawigacja GPS

andrzej627 - 2018-03-04, 17:00
Temat postu: Google My Maps ---> nawigacja GPS
Na prośbę niektórych forumowiczów podaję instrukcję jak przesłać dane z mapy Google'a do nawigacji Garmina.

Użytkownik nawigacji Garmina powinien do planowania wyjazdów używać bezpłatnego programu BaseCamp dostępnego tutaj. Zachęcam do używania tego programu nawet tych, którzy nie mają nawigacji Garmina. Można w nim zainstalować darmowe mapy (stąd) i trzymać w nim swoją bazę danych ciekawych miejscówek.

Przesłanie danych z Google My Maps do nawigacji Garmina odbywa się w trzech etapach:

1/ Eksport danych z My Maps do pliku kml/kmz
2/ Import pliku kml/kmz do programu BaseCamp
3/ Wysłanie danych z BaseCampa do Garmina

cdn.

andrzej627 - 2018-03-04, 17:08

ad 1/
Przykładowo otworzyć mapę miejscówek w Grecji,
kliknąć w 3 kropki po prawej stronie czerwonego paska (legendy),
wybrać "Pobierz KML".
Pojawi się okienko "Eksport do formatu KML/KMZ",
nacisnąć na OK i zapisać plik o nazwie "Przykładowa mapa miejscówek.kmz" w takim miejscu na dysku, aby umieć go znaleźć. Miejsce zapisanie pliku może być automatycznie wybrane przez przeglądarkę. Ważne, aby wiedzieć, gdzie ten plik został zapisany, aby go znaleźć w następnym etapie.

andrzej627 - 2018-03-04, 17:13

ad 2/
Otworzyć program BaseCamp,
wybrać "Mój zbiór" w Bibliotece (w górnej części lewej strony),
kliknąć w menu w "Plik",
następnie kliknąć w "Importuj do "Mój zbiór"... Ctrl+I",
wybrać plik "Przykładowa mapa miejscówek.kmz" i kliknąć w "Otwórz".
Na chwilę pojawi się okienko "Importowanie danych",
po zakończeniu importowania w "Moim zbiorze" pojawi się nowa lista - "Przykładowa mapa miejscówek".

andrzej627 - 2018-03-04, 17:27

ad 3/
Przy otwartym programie BaseCamp podłączyć nawigację do komputera kablem USB.
Po dłuższej chwili powinno być widoczne nuvi... wraz z kartą pamięci Memory Card w "Urządzeniach" (na dole górnej części lewej strony). Oznaczać to będzie, że nawigacja została prawidłowo podłączona do komputera.

Następnie zaznaczyć listę "Przykładowa mapa miejscówek",
nacisnąć prawym guzikiem myszy,
wybrać "Wyślij do...",
wybrać "Dane użytkownika" pod Memory Card.

Miejscówki z mapy powinny teraz być widoczne w nawigacji w Ulubionych/Zapisanych.

andrzej627 - 2018-03-04, 18:07
Temat postu: Google My Maps ---> OsmAnd
Aby z mapy Google'a wygenerować plik gpx przydatny do innych nawigacji, należy wykonać 2 pierwsze etapy a potem:
Zaznaczyć listę "Przykładowa mapa miejscówek",
kliknąć w menu w "Plik",
następnie kliknąć w "Eksportuj",
wybrać "Eksportuj "Przykładowa mapa miejscówek"...",
zapisać plik ""Przykładowa mapa miejscówek.gpx".

Aby przesłać taki plik do telefonu najlepiej wysłać go jako załącznik emailem. Na telefonie otworzyć załącznik odpowiednią aplikacją. Przetestowałem to w aplikacji OsmAnd. :lol:

Spax - 2018-03-04, 18:26

Online - konwerter różnych plików »»» http://www.gpsvisualizer.com/gpsbabel/ :ok
@ndrzej - 2018-03-04, 20:08

andrzej627 napisał/a:


Miejscówki z mapy powinny teraz być widoczne w nawigacji w Ulubionych/Zapisanych.


Dziękuję Ci Andrzej serdecznie! :spoko

Twoje miejscówki hulają już w moim Garminie!!! :ok

andrzej627 - 2018-03-04, 20:15

@ndrzej napisał/a:

Twoje miejscówki hulają już w moim Garminie!!! :ok

Cieszę się, że moja instrukcja się sprawdziła. Mam nadzieję, że się jeszcze komuś przyda.

andrzej627 - 2018-03-05, 13:43
Temat postu: Google My Maps ---> MAPS.ME
Dla użytkowników aplikacji MAPS.ME import danych z Google My Maps jest bardzo prosty. Po otworzeniu mapy w aplikacji Chrome trzeba eksportować ją do pliku kml/kmz i od razu :lol: otworzyć ten plik za pomocą MAPS.ME.

U mnie tak działa. :ok :ok :ok

Barbara i Zbigniew Muzyk - 2018-03-05, 14:23

Andrzej :!: widze ,że wyprzedziles to o czym rozmawialiśmy.Ja i tak poczekam na rozmowy na skaypie,wiadomo dlaczego :?: barbara
andrzej627 - 2018-04-23, 14:51

W przypadku, gdyby ktoś chciał otrzymać współrzędne tylko jednego wybranego punktu, a nie ma ich w opisie punktu, można zrobić tak:

1/ Należy kliknąć w wybrany punkt. Po lewej stronie mapy zamiast całej listy pojawi się nazwa, opis i ewentualne zdjęcia tego punktu. Na czerwonym tle widać nazwę punktu, a po prawej stronie znajduje się znaczek "nawiguj do tego punktu " (czerwona strzałka w białym kwadracie).

2/ Należy kliknąć w tę strzałkę, co spowoduje otwarcie mapy Google'a, na której można wyznaczyć trasę do tego punktu. Na górnym pasku widać tekst zaczynający się od "https", a potem widać "maps/dir//", itd. Między skośnymi kreskami po słowie "dir" znajdują się współrzędne tego punktu.

3/ Należy skopiować te współrzędne. Można je skopiować myszą i zrobić z nimi, co akurat chcemy. :spoko

andrzej627 - 2021-07-07, 17:56

Cytat:
Przesłanie danych z Google My Maps do nawigacji Garmina odbywa się w trzech etapach:

1/ Eksport danych z My Maps do pliku kml/kmz
2/ Import pliku kml/kmz do programu BaseCamp
3/ Wysłanie danych z BaseCampa do Garmina


Do powyższej procedury potrzebny jest komputer i kabel, którym nawigacja jest podłączona do komputera. W przypadku nowszych nawigacji można przesłać te dane wykonując wszystkie operacje na smartfonie. :spoko

1/ Eksport danych z My Maps do pliku kml/kmz w aplikacji Chrome
2/ Otwarcie tego pliku w aplikacji OsmAnd
3/ Udostępnienie tych danych aplikacji Garmin Drive, która wyśle je przez Bluetooth do nawigacji. Punkty zostaną zapisane w ulubionych.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group