Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam

Bezpieczeństwo - Korytarz życia

gino - 2018-03-27, 14:53
Temat postu: Korytarz życia
Popełniłem mały artykuł odnośnie tzw Korytarza życia ..
temat warty zastanowienia, i co ważne...wprowadzania w życie
https://polskicaravaning.pl/dzial/5-dobrze-wiedziec/artykuly/zapamietaj-korytarz-zycia-ratuje-nasze-zycie,53014

podróżujcie bezpiecznie :spoko

Bronek - 2018-03-27, 15:00

Nasi tym korytarzem, to zawracją do najbliższego zjazdu.
:(
:kwiatki:

Wojciechu - 2018-03-27, 15:12

Dzięki takiemu artykułowi podnosi się kultura i bezpieczeństwo jazdy.
Jestem przekonany, że z czasem będzie tak jak z resuscytacją wśród uczniów. Wieloletnie wałkowanie tematu daje rezultaty - dziś każdy młody człowiek umie i nie boi się pomagać - przy ratowaniu zdrowia i życia.
Pomagajmy na drogach, piszmy, mówmy, bądźmy mądrzy doświadczeniem i wiedzą innych. Gino - :pifko

gryz3k - 2018-03-27, 15:17

gino napisał/a:
Popełniłem mały artykuł odnośnie tzw Korytarza życia ..


Masz ksywę Bartłomiej Ryś?

gino - 2018-03-27, 15:29

gryz3k napisał/a:
gino napisał/a:
Popełniłem mały artykuł odnośnie tzw Korytarza życia ..


Masz ksywę Bartłomiej Ryś?

tak...
jak Ty tego Angielskiego uczysz, jak artykułu do końca nie umiesz doczytać :diabelski_usmiech

gryz3k - 2018-03-27, 16:01

gino napisał/a:
jak Ty tego Angielskiego uczysz, jak artykułu do końca nie umiesz doczytać


Bo artykuł po Polsku... :haha:

gino - 2018-03-27, 16:02

to fuck't ..po Polsku :haha: :haha:
CORONAVIRUS - 2018-03-27, 19:37

Panie Redaktorze ...szacun :kwiatki:
CORONAVIRUS - 2019-11-18, 22:28

odświeżam temat , ponieważ trafiłem na filmik który daje do myślenia i pozbywa nas , Polaków, trochę kompleksów .... nie zawsze w Niemczech jest różowo , o ile osobówka w miarę się przebije to już szeroki wóz ratowniczy też będzie miał problem ... może miał bo filmik z przed 2 lat , może tam już jest lepiej .


janus - 2019-11-19, 16:37

Ale jakoś wszyscy stoją lusterkami przyklejonymi do bocznej ściany i dziwne, ale nikt pod prąd z korka nie ucieka :shock:
MILUŚ - 2019-11-19, 16:44

janus napisał/a:

...
i dziwne, ale nikt pod prąd z korka nie ucieka :shock:

Jeszcze Polacy ich nie nauczyli.....
Tak jak Francuzów jedzenia nożem i widelcem :-P

Cyryl - 2019-11-19, 16:59

problemem jest to, że nasze drogi oprócz tego, że jest ich stanowczo za mało do ilości pojazdów, to do tego mają złą jakość.
według raportu NIK z 2005 roku (na pewno się poprawiło) 8% polskich dróg odpowiadało normom unijnym, 16% mało pęknięcia nawierzchni, 37% koleiny.
nowszych raportów niestety nie opublikowano.

aby było mało w wyobrażeniu naszych inwestorów autostrada (droga ekspresowa - wyrób czekoladopodobny), to dwa oddzielona pasy po których da się jechać i to wszystko.

w innych krajach autostrady są monitorowane i nadzorowane przez sztab ludzi.
jechałem kiedyś (ponad 20 lat temu) w Niemczech, gdy przede mną zdarzył się wypadek.
gdy dojechałem byłem około 200-300m od miejsca wypadku, policja i karetki już tam były, mimo że żaden z tych pojazdów mnie nie wyprzedzał. one po prostu wjechały następnym wjazdem pod prąd.

przypomnę, że podczas wojny w Wietnamie ranny żołnierz amerykański był dostarczany z pola walki do szpitala średnio w 22 minuty, a było to w okresie 1963-1973, czyli ponad 45 lat temu, do tego podczas obstrzału wroga.

chciałbym aby dzisiaj na naszych drogach czas dostarczenia rannego był chociaż zbliżony.

ale cóż z tego, gdy ranny może kilka godzin czekać na SOR-ze.

gryz3k - 2019-11-19, 17:03

MILUŚ napisał/a:
Jeszcze Polacy ich nie nauczyli.....
Tak jak Francuzów jedzenia nożem i widelcem


Prosisz się o krawat. :diabelski_usmiech

amples - 2019-11-19, 17:26

Mówienie o tym że ktoś kogoś czegoś nauczył ,
jest podciągane pod:
politykę ,
sprawy wyznaniowe
czy używanie słów niecenzuralnych , obraźliwych itp.
:?: :?:
:bajer

MILUŚ - 2019-11-19, 17:41

gryz3k napisał/a:
.............

Prosisz się o krawat. :diabelski_usmiech


Oj tam ; oj tam :terefere:

CORONAVIRUS - 2019-11-19, 19:37

Cyryl napisał/a:

według raportu NIK z 2005 roku (na pewno się poprawiło) 8% polskich dróg odpowiadało normom unijnym, 16% mało pęknięcia nawierzchni, 37% koleiny.
nowszych raportów niestety nie opublikowano.

.


NIK do 2019 nic nie robił w tej sprawie ??? Jaki sens ma podawanie tak starych statystyk ? :roll:

Socale - 2019-11-19, 20:07

Kierowcy nadal debile i tyle.
Korek jest, to korytarz się tworzy podczas dojazdu do zakorokowania a nie po usłyszeniu sygnałów uprzywilejowanych.
Taki efekt niemyślenia jak na filmie, nie dość że się nie ustawili jak należy to na grubość lakieru od poprzednika, bez możliwości manewru.
Co z tego że zderzakiem po barierce już rysuje jak dupa centralnie na pasie.
:idea :idea :idea

CORONAVIRUS - 2019-11-19, 20:53

Tu jest dosyć nietypowy filmik , tak tez bywa :)


Socale - 2019-11-19, 21:12

O zygzakowaniu Policji po pasach mnie nie uczono, ale przekaz jest bardzo intuicyjny, zrozumiały. Cel zapewne uzasadniony ale...
ALE...!!! I tu biję się w pierś. Pytanie: Do czego służą światła awaryjne w samochodach??? Konkretnie, ich cel, przeznaczenie i kiedy się je włączać powinno?
Proszę.

zbiegusek - 2019-11-19, 21:13

Oczywiście kamper w pierwszym rzędzie. ;)
zbiegusek - 2019-11-19, 21:19

Socale napisał/a:

Do czego służą światła awaryjne w samochodach??? Konkretnie, ich cel, przeznaczenie i kiedy się je włącza?
Proszę.

Do sygnalizowania sytuacji awaryjnych?
I nie jest taką holowanie pojazdu. :) BTW Patrzeć tylko jak zakażą (?) samodzielnego holowania - jakoś tak 20 lat temu (to już?!) gdy mi padła wueska w drodze z zaćmienia słońca i żem się podpiął pod jadącego z nami malucha, to na Słowacji i w Czechach bardzo krzywo na to patrzono. A przecież u nasz wolno. :)

Socale - 2019-11-19, 21:27

Nie.
I nie że nie wiem - tylko wiem, że niemal wszyscy tymi mrugaczami łamią Prawo.
Chyba że czegoś nie wiem.

CORONAVIRUS - 2019-11-19, 21:46

A widzieliście kiedys by nasza Policja zrobiła takie coś ???


Socale - 2019-11-19, 22:00

Widzisz Adam, Policję da się kochać i szanować i tego pragnę w PL.
Choć się starają to nie mają dróg na których takie przykłady można by udokumentować.
3 autostrady i kilka esek + bojaźliwi filmowcy...
Lecz dziś, dokładnie przed g. 10.00 tuż przed Zieloną Górą na krawędzi jezdni leżał niebieski baniak z pasami i kałuża obok wzdłuż koleiny. Zadzwoniłem na 112, zgłosiłem podejrzenie rozlanego oleju napędowego ect. Po 3 h wracałem, śladu nie było. Serio.

Agostini - 2019-11-19, 22:58

MECENAS napisał/a:
... filmik który daje do myślenia i pozbywa nas , Polaków, trochę kompleksów .... nie zawsze w Niemczech jest różowo , o ile osobówka w miarę się przebije to już szeroki wóz ratowniczy też będzie miał problem ... może miał bo filmik z przed 2 lat , może tam już jest lepiej .


Jest lepiej...

Trzy tygodnie temu przejechałem Niemcy w poprzek i każde wyraźne spowolnienie jazdy było przyczyną, że kierowcy automatycznie tworzyli korytarz. Kiedy kolumny samochodów przyspieszały, korytarz znikał.Tak jak wspomniał Wojtek. To bardzo rozsądne. Poblokowane stojące auta nie mają możliwości ruchu.
Na mostach często można było spotkać tablice z przypomnieniami o korytarzu, więc też się uczyli. I nauczyli się.

mischka - 2019-11-20, 04:25

W radio też ciągle o tym trąbią, niektóre samochody mają z tyłu naklejki z przypomnieniem dla innych kierowców. Jest dobrze...
Cyryl - 2019-11-20, 06:02

Socale napisał/a:
O zygzakowaniu Policji po pasach mnie nie uczono, ale przekaz jest bardzo intuicyjny, zrozumiały...


niemieckie samochody policyjne mają na tylnych szybach urządzenia do sygnalizacji. my najczęściej widzimy: "bitte folgen", ale zapewne są inne. również jak w przypadku polskich samochodów policji.

natomiast co do świateł awaryjnych, oczywiście służą do sygnalizowania zatrzymania lub postoju pojazdu z powodu awarii lub wypadku, tam gdzie jest zakaz, ale również nieformalnie są używane do sygnalizowania gwałtownego wyhamowania.

co więcej pojazdy wyposażone w układy EBA lub BAS (systemy wspomagania nagłego hamowania w sytuacjach awaryjnych) przy gwałtownym wciśnięciu pedału hamulca przez kierującego włącza pełną moc hamulców, aby droga hamowania była najkrótsza i automatycznie (bez udziału kierującego) włącza światła awaryjne pojazdu.

SlawekEwa - 2019-11-20, 07:44

Cyryl napisał/a:
natomiast co do świateł awaryjnych, oczywiście służą do sygnalizowania zatrzymania lub postoju pojazdu z powodu awarii lub wypadku, tam gdzie jest zakaz,

ale nie dlatego, że zatrzymujemy się pod sklepem wyskakując z pracy po świeże bułeczki :shock:

CORONAVIRUS - 2019-11-20, 08:06

Ja właczam awaryjne jeszcze w sytuacji gdy w mieście mam zamiar wcisnać się tyłem w jakąś szparę parkingową , włączam by ten za mną za blisko nie dojechał bo będę cofał ...sprawdza się . No i podziękowania też awaryjnymi albo lewa prawa lewa , tirowcy tak dziękują . 8-)
janus - 2019-11-20, 11:28

To jest dobry patent. Robią tak nagminnie Grecy :spoko
Socale - 2019-11-20, 12:25

Tak, podziękowania to zrozumiałe pyknąć kilka razy.
Mnie irytuje to, że jak jest zagęszczenie w ruchu... korkowanie jakieś, to kierowcy światłami awaryjnymi nagminnie wprowadzają w błąd innych. M. in. mnie i właśnie o to miałem spięcie w kierowcą busa osobowego, który przy parkingowej odlewni syczał że kozaczę.
- Światła awaryjne sygnalizują awarię więc ominąłem, to chyba nie jest kozaczenie, odparłem grzecznie.
Się "pan kierowca" spienił... faflał jeszcze w kiblu. Głupio że w ogóle jakaś wymiana pretensjonalnych zdań nastąpiła.
Bo wszyscy...
łamią ten przepis.

amples - 2019-11-20, 12:48

Socale napisał/a:
że jak jest zagęszczenie w ruchu... korkowanie jakieś, to kierowcy światłami awaryjnymi nagminnie wprowadzają w błąd innych.
Tu nie całkiem masz racje ,
hamując -dojeżdżając do korka czy innego spowolnienia ,
awaryjnymi informujemy jadącego z tyłu o jakimś niebezpieczeństwie ,
tak naprawdę chronimy kufer by nam w niego nie wjechał (rozpędzony Socale)
a to częsty przypadek .

Socale - 2019-11-20, 13:13

Rozumiem przesłankę tych świateł, lecz używanie ich dojeżdżając do korka jest łamaniem przepisu o tych światłach, tylko to mam na myśli.
amples - 2019-11-20, 13:43

Socale napisał/a:
używanie ich dojeżdżając do korka jest łamaniem przepisu o tych światłach, .
podaj konkretny przepis który zabrania ich używania w takim przypadku .
MILUŚ - 2019-11-20, 15:53

Socale napisał/a:
Rozumiem przesłankę tych świateł, lecz używanie ich dojeżdżając do korka jest łamaniem przepisu o tych światłach, tylko to mam na myśli.


A według Ciebie według jakich przepisów te policmajstry ję włączyli? :chytry

Cyryl - 2019-11-20, 17:53

MECENAS napisał/a:
Ja właczam awaryjne jeszcze w sytuacji gdy w mieście mam zamiar wcisnać się tyłem w jakąś szparę parkingową...


to jest nadużywanie świateł awaryjnych oraz przeniesienie odpowiedzialności dość powszechnie stosowane przez kierowców pojazdów ciężarowych i autobusów. jak widać nie tylko.

nie wiem czy wszyscy wiedzą, ale pojazd (przyczepa/naczepa też) obowiązkowo musi posiadać światła cofania, które zapalają się automatycznie po wrzuceniu biegu wstecznego i w wystarczający sposób informują innych o kierunku poruszania się.
dodatkowo podczas cofania możemy zmieniać kierunek jazdy, który mamy sygnalizować, ale jak to zrobić przy włączonych światłach awaryjnych?

podczas cofania szczególną ostrożność ma zachować cofający i ponosi odpowiedzialność za ten manewr, włączenie świateł awaryjnych podczas cofania wyraża mniej więcej to: to wy macie zachować ostrożność i uważać na mnie, a nie ja na was.

Cyryl - 2019-11-20, 18:02

MILUŚ napisał/a:
...A według Ciebie według jakich przepisów te policmajstry ję włączyli? :chytry


Prawo o Ruchu Drogowym:
Art. 53. 2.
"Kierujący pojazdem uprzywilejowanym może, pod warunkiem zachowania szczególnej ostrożności, nie stosować się do przepisów o ruchu pojazdów, zatrzymaniu i postoju oraz do znaków i sygnałów drogowych tylko w razie, gdy:
1) uczestniczy:
a) w akcji związanej z ratowaniem życia, zdrowia ludzkiego lub mienia albo koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa lub porządku publicznego,
b) w przejeździe kolumny pojazdów uprzywilejowanych,
c) w wykonywaniu zadań związanych bezpośrednio z zapewnieniem bezpieczeństwa osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, którym na mocy odrębnych przepisów przysługuje ochrona;"

Ahmed - 2019-11-20, 18:04

Cyryl napisał/a:
nie wiem czy wszyscy wiedzą, ale pojazd (przyczepa/naczepa też) obowiązkowo musi posiadać światła cofania


przyczepa o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 750 kg; dotyczy przyczepy zarejestrowanej po raz pierwszy po dniu 1 sierpnia 2009 r.

:spoko

Ahmed - 2019-11-20, 18:08

Socale napisał/a:
Światła awaryjne sygnalizują awarię


Nie tylko :bajer

Kierujący pojazdem przewożącym zorganizowaną grupę dzieci lub młodzieży w wieku do 18 lat jest obowiązany włączyć światła awaryjne podczas wsiadania lub wysiadania dzieci lub młodzieży. Kierujący autobusem szkolnym podczas wsiadania lub wysiadania dzieci jest obowiązany włączyć światła awaryjne. (na podst Art 57 PoRD)

Kierujący pojazdem przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu osób niepełnosprawnych jest obowiązany włączyć światła awaryjne podczas wsiadania lub wysiadania osoby niepełnosprawnej. (na podst Art 58.1 PoRD)

SlawekEwa - 2019-11-20, 18:30

MILUŚ napisał/a:
A według Ciebie według jakich przepisów te policmajstry ję włączyli?

bo to był "safety car" :bajer

SlawekEwa - 2019-11-20, 18:32

Ahmed napisał/a:
przyczepa o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 750 kg

Bagażnik na rowery mocowany na haku też ma już pełne oświetlenie :bajer

SlawekEwa - 2019-11-20, 18:34

"Korytarz" to jedno, ale teraz "jazda na suwak" to będą niezłe jaja :chytry
MILUŚ - 2019-11-20, 18:48

Cyryl napisał/a:
MILUŚ napisał/a:
...A według Ciebie według jakich przepisów te policmajstry ję włączyli? :chytry


Prawo o Ruchu Drogowym:
Art. 53. 2.
"Kierujący pojazdem uprzywilejowanym może, pod warunkiem zachowania szczególnej ostrożności, nie stosować się do przepisów o ruchu pojazdów, zatrzymaniu i postoju oraz do znaków i sygnałów drogowych tylko w razie, gdy:
1) uczestniczy:
a) w akcji związanej z ratowaniem życia, zdrowia ludzkiego lub mienia albo koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa lub porządku publicznego,
b) w przejeździe kolumny pojazdów uprzywilejowanych,
c) w wykonywaniu zadań związanych bezpośrednio z zapewnieniem bezpieczeństwa osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, którym na mocy odrębnych przepisów przysługuje ochrona;"


Od kiedy niemieccy policaje mają stosować się do polskiego PRD ? :shock:
Chyba, że czegoś nie wiem :chytry

amples - 2019-11-20, 19:13

Ogólnie to ujmując ,
przede-wszystkim awaryjnymi informujemy innych użytkowników o jakimś utrudnieniu niebezpieczeństwie .
Przepisy mówią gdzie jest obowiązek ich stosowania ,
nie przypominam sobie by była mowa o zakazie ich używania :spoko

Cyryl - 2019-11-20, 20:09

MILUŚ napisał/a:
...Od kiedy niemieccy policaje mają stosować się do polskiego PRD ? :shock:
Chyba, że czegoś nie wiem :chytry


oczywiście, że nie.
ale nasze i ich prawo w tym zakresie jest bardzo podobne.

jeszcze tylko napomknę, że PoRD (w Niemczech też) obowiązuje na drogach publicznych, strefach zamieszkania i drogach wewnętrznych.
tych dwóch ostatnich co do Niemczech nie jestem na 100% pewien.

natomiast tor wyścigowy nie jest na pewno drogą publiczną, strefą ruchu czy też strefą zamieszkania.

również gdybyś Ty posiadał pole (bo tor wyścigowy jest trochę droższy w utrzymaniu) i jeździł po nim traktorem czy to orając, bronują, czy też siejąc, mógłbyś jeździć na światłach awaryjnych, nie musiałbyś jeździć po prawej stronie (jak w teledysku Crazy - Aerosmith), nie musiałbyś sygnalizować zmiany kierunku jazdy i nie musiałbyś się zastanawiać czy stosujesz się do jakiś przepisów.

ciekawostka w Polsce prędkość dopuszczalna w strefie zamieszkania to 20km/h, w Niemczech: "w strefie zamieszkania (oznakowanie identyczne jak w Polsce) pojazdy mogą poruszać się z tzw. "prędkością kroku", czyli nie szybciej niż 10km/h", gdy zapytałem niemieckiego policjanta ile to jest 10km/h gdy prędkościomierz jest wyskalowany od 20km/h, odpowiedział: ta prędkość to "langsam, langsam"

Socale - 2019-11-20, 20:58

amples napisał/a:
Socale napisał/a:
używanie ich dojeżdżając do korka jest łamaniem przepisu o tych światłach, .
podaj konkretny przepis który zabrania ich używania w takim przypadku .

Przepis określa kiedy można i należy ich używać. Wszystkie inne przypadki nie są pozwoleniem na zasadzie "co nie zabronione to dozwolone".
.
MILUŚ napisał/a:

A według Ciebie według jakich przepisów te policmajstry ję włączyli? :chytry

Odrębnych dla pojazdów uprzywilejowanych.

robba - 2019-11-20, 21:08

Socale napisał/a:
Tak, podziękowania to zrozumiałe pyknąć kilka razy. ...

i tylko w Polsce to rozumieją... a te barany z reszty świata to zaraz po hamulcach. :idea:
a poważnie to skąd pomysł że podziękowania to awaryjne - to tylko polska specjalność :o
chyba że piszesz sarkastycznie....

Socale napisał/a:

Mnie irytuje to, że jak jest zagęszczenie w ruchu... korkowanie jakieś, to kierowcy światłami awaryjnymi nagminnie wprowadzają w błąd innych. .....

a to fakt.... wszędzie na świecie tak robią i w Polsce już też
ale przecież wiadomo że robią bardzo żle! :diabelski_usmiech :diabelski_usmiech

Nieeee... to chyba sarkazm z Twojej strony, cnie?

amples - 2019-11-20, 21:13

Socale napisał/a:
przepis określa kiedy można
To go podaj , paragraf -punkt :wyszczerzony:
Ahmed - 2019-11-20, 21:16

Dziwię się , tyle kilometrów codziennie i tak mała wiedza :bajer
Socale - 2019-11-20, 21:18

Zero sarkazmu.
Chcę tylko poprawnie interpretować przepisy.
Niechby się co zdarzy przez te światła, co orzeknie Sąd? Nie powie przecież że taki jest zwyczaj i wybaczamy, lecz podeprze się zapisem w Prawie - w tym przypadku jasno określonym, w jakich sytuacjach używa się świateł ostrzegawczych/awaryjnych, co = wszystkie inne sytuacje są nadużyciem = niedopuszczalne.
Sygnalizowanie spowolnienia ruchu na drodze jest nadużyciem.
- dlatego ominąłem tego busa co mi potem jego kieroffca przy kiblu zaburaczył.

amples - 2019-11-20, 21:21

Sokale kopił prawko , stąd nikła znajomość KD :haha:
Ahmed - 2019-11-20, 21:23

Socale napisał/a:
Niechby się co zdarzy przez te światła, co orzeknie Sąd?


A niech się co zdarzy przez ten zbiornik LPG , co orzeknie Sąd ?

amples - 2019-11-20, 21:23

Socale napisał/a:
tym przypadku jasno określonym, w jakich sytuacjach używa się świateł ostrzegawczych/awaryjnych,

Ponawiam
podaj paragraf :spoko

Socale - 2019-11-20, 21:32

Bądźcie poważni.
Nie spotkałem paragrafu który zobowiązuje do włączenia świateł awaryjnych na autostradzie podczas zbliżania się do korka.
Pisałem na co pozwala Prawo, ok, awaria, autobus z dziećmi itp. Nie ma zapisu o włączaniu awaryjnych podczas zbliżania się do korka na autostradzie.
.
Moim zdaniem, te światła w pojazdach, powinny sygnalizować pewne konkretne i określone sytuacje, łatwe do zinterpretowania przez innych userów szybkich dróg.

amples - 2019-11-20, 21:41

Socale napisał/a:
co pozwala Prawo, ok, awaria, autobus z dziećmi itp
To jest obowiązek nie co możesz , za niezastosowanie się możesz być ukarany
Ale przepis nie precyzuje ze tylko i wyłącznie w ww. a w innych przypadkach nie .
Są sytuacje gdzie nie ma obowiązku ale możesz użyć ze względu na bezpieczeństwo swoje i innych .

Socale - 2019-11-20, 22:04

Ale Prawo nie pozwala na interpretację "co nie zabronione to dozwolone".
Nie da się przewidzieć i zawrzeć w Prawie przeróżnych sytuacji które można byłoby wykluczyć z tego obowiązku. Jest określone kiedy można/należy, cała reszta nie zezwala.
Fakt, że jasne by było określić kiedy należy, a w dopisku że w żadnych innych sytuacjach, ale takowego nie ma = co otwiera furtkę np. parkującym na zakazie czy zbliżającym się do korka.
Wszystko ok, bo intencja ostrzegania jest słuszna jak najbardziej, ale wprowadza w błąd.
Może to po prostu mniejsze zło.

robba - 2019-11-20, 22:08

Socale napisał/a:
Zero sarkazmu.
Chcę tylko poprawnie interpretować przepisy.
Niechby się co zdarzy przez te światła, co orzeknie Sąd? Nie powie przecież że taki jest zwyczaj i wybaczamy, lecz podeprze się zapisem w Prawie - w tym przypadku jasno określonym,....


Socale napisał/a:
Tak, podziękowania to zrozumiałe pyknąć kilka razy. ...


to jak decydujesz że coś musi być zgodnie z przepisami a coś nie? :shock:
kilkukrotne mrugnięcie w podzięce jest gdzieś w przepisach? :shock:

PS. większość aut włącza awaryjne jak zahamujesz gwałtownie..
Mandacik, czy auto nie spełnia przepisów?

dopuszczone jest w interpretacji użycie tych świateł w celu ostrzeżenia innych kierowców
przed niebezpieczeństwem i zapbieżeniu jemu, więc bardziej to do mnie przemawia
niż podziękowanie... A podziękuj takiemu Niemcowi na autostradzie...
to możesz się przyczynić do katastrofy w ruchu lądowym...
poza Polską to raczej wszyscy praktykują podziękowanie jako mrugnięcie
naprzemienne kierunkami. z awaryjkami poza granicami nie spotkałem się,
ale jeśli się spotkaliście - to tym autem jechał Polak... :)

amples - 2019-11-20, 22:10

Socale napisał/a:
Ale Prawo nie pozwala na interpretację "co nie zabronione to dozwolone".
A gdzie to jest zapisane :?: ustawa - paragraf :wyszczerzony:
Socale napisał/a:
Jest określone kiedy można/należy, cała reszta nie zezwala.
Kłamiesz :!: jest napisane : obowiązek , o całej reszcie nie wspomina :!:
Socale napisał/a:
ale wprowadza w błąd.
Nie wprowadza w błąd , tylko zmusza "szybkiego Socale" do zdjęcia nogi z gazu , bo biedak nie wie co się tam z przodu dzieje :haha:
Sokale oddaj prawko dla dobra samego siebie , bo nie znasz przepisów albo ich nie rozumiesz :haha: :haha:

Socale - 2019-11-20, 22:18

A gdzieś Ty szybkiego socala widział ???
Ja nie lubię latać tak jak AhJarek. Serio, spokojny jestem, autostrada, tempomat 120-130/h. Mercedesem kombi to nawet wstyd ale tak mam. Kamperem to aby TIRy mnie nie wyprzedzały.
Leniuch jestem, jazda mnie nie bawi.
Ale wracając do mojej wątpliwości, nigdy nie włączam awaryjnych gdy dojeżdżam do korka.
Jakby co, to nie mam takiego obowiązku gdyby cokolwiek, rozumiesz.
Nie chodzi o znajomość przepisów lecz ich nadinterpretację a wręcz nadużywanie.

robba - 2019-11-20, 22:25

Socale napisał/a:
.....
Ale wracając do mojej wątpliwości, nigdy nie włączam awaryjnych gdy dojeżdżam do korka.
Jakby co, to nie mam takiego obowiązku gdyby cokolwiek, rozumiesz.

hmmm. Socale, zadziwiasz mnie...
dopuszczasz poddziekować awaryjnymi co może spowodować nieszczęście poza Polską
a nie dopuszczasz ostrzeżenia innych przed niebezpieczeństwem? :shock:
bo interpretacje przepisów to dopuszczają...
za gupi jezdem hyba...

robba - 2019-11-20, 22:31

a jak stoisz na górce bo widzisz zaraz za górką korek to też nie włączasz awaryjnych?
tak tylko z ciekawości pytam....

amples - 2019-11-20, 22:34

Socale napisał/a:
nigdy nie włączam awaryjnych gdy dojeżdżam do korka
Myślisz ze wszyscy patrzą co Socale z przodu robi (np. zatrzymuje się na autostradzie )
a awaryjne jednak bardziej przykuwają uwagę od świateł stopu .
Nie bądź zdziwiony gdy ktoś ci kiedyś wjedzie w kufer :diabelski_usmiech

Socale - 2019-11-20, 22:36

robba napisał/a:
...
dopuszczasz poddziekować awaryjnymi co może spowodować nieszczęście poza Polską
a nie dopuszczasz ostrzeżenia innych przed niebezpieczeństwem?
...

Oczywiście dziękuję awaryjnymi, ale tylko w klarownych sytuacjach gdy nikogo innego to nie zmyli.
Mój gest thx to zazwyczaj prawa łapa z rozwiniętymi paluchami na wysokości lusterka wewnatrznego, ale to kwestia zwyczaju.
Rozbiega się temat, nadal nikt nie napisał że światła awaryjne na dojeździe do korka są nakazane przepisami.

Socale - 2019-11-20, 22:42

amples napisał/a:
...
Nie bądź zdziwiony gdy ktoś ci kiedyś wjedzie w kufer :diabelski_usmiech

No i tu określiłeś swoją błędność.
Ja nie mam obowiązku sygnalizować korka awaryjnymi, a jak mi kto w kufer to w nagrodę zrobię szkodę całkowitą i biorę kolejne nowe auto :diabelski_usmiech
Oby!

Andrzej 73 - 2019-11-20, 22:45

Niektóre auta mają systemy załączające awaryjne przy nagłym hamowaniu.
https://www.motofakty.pl/...-hamowania.html
https://autokult.pl/27805,co-to-jest-asystent-hamowania-bas

amples - 2019-11-20, 22:49

Socale napisał/a:
nikt nie napisał że światła awaryjne na dojeździe do korka są stosowane zgodnie z przepisami.
A znasz przepis który mówi że są niezgodne :wyszczerzony:
Czy Ty na wszystko musisz nieć przepis ci pozwalający :?:
nie ma przepisu zezwalającego picie % , wręcz zabrania w wielu przypadkach
a zgodnie z twoja maksyma
Socale napisał/a:
Ale Prawo nie pozwala na interpretację "co nie zabronione to dozwolone".

łamiesz prawo spożywając trunki :haha:
Socale napisał/a:
a jak mi kto w kufer to w nagrodę zrobię szkodę całkowitą i biorę kolejne nowe auto
Oby!
A co jak zrobi ci z gwiazdy harmonijkę :?: Ewka weznie nowe auto i nowego Socale II :haha: :haha:
Socale - 2019-11-20, 22:49

amples napisał/a:
Myślisz ze wszyscy patrzą co Socale z przodu robi (np. zatrzymuje się na autostradzie )
...

Tak dokładnie. Taki jest obowiązek każdego kierowcy. Kto nie patrzy, ten się przyczynia do mojej zmiany auta i temu thx. I niech się taki potem tłumaczy, że nie widział świateł awaryjnych u Socala :diabelski_usmiech
Fikać to sobie możesz, ale co Ci doopę uratuje gdy będziesz sprawcą wjazdu?

Socale - 2019-11-20, 22:57

Maaatko... Amples , rozjechałeś się że nie nadążam.
Farmazony, pomiń sytuacje, zdarzenia i konsekwencje.
Awaryjne przed korkiem na autostradzie, nadużycie czy powinność wymagana Prawem?
Chcę się podporządkować Prawu a nie widzimisiom.

amples - 2019-11-20, 23:02

Socale napisał/a:
Chcę się podporządkować Prawu a nie widzimisiom.
Prawo zostawia furtkę do oceny-decyzji kierowcy w zależności od sytuacji , nie można przewidzieć wszystkiego i zamieścić w przepisach ,
(głowę musiał byś mieć jak dynia - duża)

Ahmed - 2019-11-20, 23:05

Socale napisał/a:
Awaryjne przed korkiem na autostradzie, nadużycie czy powinność wymagana Prawem?


Ani jedno ani drugie , ot taki dobry zwyczaj :spoko

amples - 2019-11-20, 23:18

Ahmed napisał/a:
taki dobry zwyczaj
Czego oczekujesz od Socale :?: :wyszczerzony:
jego nie interesują inni i ich ewentualne nieszczęścia , on zamieni starego rupcia na nowego :diabelski_usmiech
Socale napisał/a:
a jak mi kto w kufer to w nagrodę zrobię szkodę całkowitą i biorę kolejne nowe auto

robba - 2019-11-20, 23:32

Socale napisał/a:
Maaatko... Amples , rozjechałeś się że nie nadążam.
Farmazony, pomiń sytuacje, zdarzenia i konsekwencje.
Awaryjne przed korkiem na autostradzie, nadużycie czy powinność wymagana Prawem?
Chcę się podporządkować Prawu a nie widzimisiom.


Tobie można pisać!
Ostrzeżenie przed niebezpieczeństwem!

Socale - 2019-11-20, 23:44

amples napisał/a:
Socale napisał/a:
Chcę się podporządkować Prawu a nie widzimisiom.
Prawo zostawia furtkę do oceny-decyzji kierowcy w zależności od sytuacji , nie można przewidzieć wszystkiego i zamieścić w przepisach ,
(głowę musiał byś mieć jak dynia - duża)

O nie, nie, bo na tym tle będą niekończące się spory. Tej furtki nie widać, właśnie dlatego że nie można przewidzieć wszystkiego i zamieścić wszelkich wyjątków w przepisach. Temu Prawo określa w jakich sytuacjach należy.
.
Idę spać chłopaki, spoko nocy i snów kolorowych życzę.

amples - 2019-11-20, 23:46

Socale napisał/a:
Prawo określa w jakich sytuacjach należy.
Tłumaczyć jak krowie na rowie a ta dalej MEEEE :haha: :haha:
Cyryl - 2019-11-21, 05:53

Socale napisał/a:
...Chcę się podporządkować Prawu a nie widzimisiom.


masz rację, ale w wielu przypadkach prawo nie nadąża za rozwojem motoryzacji, czy postępem technicznym.

według rozporządzenia w sprawie znaków i sygnałów na drodze umieszczanie zegarów informujących o czasie trwania zielonego, bądź czerwonego światła jest bez prawne.

również bezprawne są sygnalizatory z żółtym migającym ludzikiem informujące zjeżdżających ze skrzyżowania, że na tym przejściu piesi mają już zielony sygnał.

według prawa nie możesz przewozić na przednim siedzeniu dziecka przodem do kierunku jazdy, jeżeli pojazd jest wyposażony w poduszkę powietrzną pasażera. od 10-15 lat samochody właśnie z tego powodu mają wyłączaną tą poduszkę, ale w PoRD jest "wyposażone", a to czy jest włączona, czy nie - nie ma znaczenia.

według prawa nie możesz przepuszczać pojazdów wyjeżdżających z dróg podporządkowanych lub włączających się do ruchu. bo taki jest porządek na tym skrzyżowaniu lub masz pierwszeństwo z tego, że jesteś w ruchu, a zmieniając to musiałbyś mieć uprawnienia do kierowania.

ciekawy jestem, czy w sytuacjach takich jak w ostatnim przykładzie stosujesz się w 100% do prawa czy do "widzi mi się".

takich przykładów można przytaczać wiele.


chciałem jeszcze o czymś przypomnieć:
prawo na drodze ma nam ułatwiać poruszanie się, jest stworzone przez ludzi i ciągle musi być modyfikowane ze względu na postęp, ilość aut itp.
jak każdy twór ludzki jak człowiek nie jest do końca doskonałe i często nie nadąża za zmianami.

poza tym każde prawo ma jakieś naczelne założenia, tak samo w PoRD w Art. 3, prawo to nakazuje Ci unikać zagrożenia i utrudnienia ruchu, dalsze przepisy są podrzędne temu.

rozumiem, że podzielasz zdanie urzędników, którzy postawili przed sądem piekarza z Legnicy, który rozdawał biednym niesprzedane pieczywo, bo miał to pieczywo wyrzucić na śmietnik (zmieszane) zgodnie z prawem, a nie postępować według jakiegoś widzi mi się.
https://legnica.naszemiasto.pl/legnica-piekarz-rozdawal-biednym-chleb-teraz-uslyszy-wyrok/ar/c1-1022653

Ahmed - 2019-11-21, 08:33

Socale napisał/a:
Prawo określa w jakich sytuacjach należy



Czasem warto wyłamać się z szeregu by uratować innych. Myśl niezależnie............ :bajer

robba - 2019-11-21, 09:20

Ahmed napisał/a:
Socale napisał/a:
Prawo określa w jakich sytuacjach należy



Czasem warto wyłamać się z szeregu by uratować innych. .....

i siebie przede wszystkim... :) z hasłem na ustach " nie ginę dla przepisów" :diabelski_usmiech

Socale - 2019-11-21, 09:48

Zgoda z Waszymi racjami, ja się przecież nie upieram, chcę tylko wiedzieć :bigok
Pofilozofuję se, bo:
Wyobraźmy sobie taką sytuację, dojeżdżam do korka, włączam awaryjne i powoli się toczę. Za mną powiedzmy nieoznakowany radiowóz pyka mi dyskoteką, zatrzymuje i nakłada mandat za jazdę z włączonymi światłami.
Może się taka sytuacja zdarzyć?

amples - 2019-11-21, 10:09

Socale napisał/a:
dojeżdżam do korka, włączam awaryjne i powoli się toczę. Za mną powiedzmy nieoznakowany radiowóz pyka mi dyskoteką, zatrzymuje i nakłada mandat za jazdę z włączonymi światłami.
Może się taka sytuacja zdarzyć?

Nie może :!: chyba że będzie to taki sam matoł jak ty :diabelski_usmiech
na podstawie jakiego paragrafu miał by ci dać mandat :?:
Znasz przepis który ci zabrania użycia tych świateł :?:
Przestań przelewać z pustego w próżne :wyszczerzony:

Ty nie umiesz samodzielnie myśleć nie mówiąc już o podejmowaniu decyzji
jak dziecko potrzebujesz by prowadzić cię za rączkę
czy wszystkie trepy tak maja :?: ( bez rozkazu nie ruszy dupy )
Kiedyś wojsko teraz Ewka ci rozkazuje , :haha:

Socale - 2019-11-21, 10:40

Spokojnie Amplesie, weź pigułkę.
Kontrowersje generują dyskusje. Cel jest :bigok
Zagramy w szachy? Sprawdzimy kto myśli a komu się podpowiada :diabelski_usmiech

amples - 2019-11-21, 10:52

Socale napisał/a:
weź pigułkę
Czy to nie ty powinieneś coś wziąć na rozwój szarych komórek ,
ale u ciebie już za późno (wypaczony umysł) , :diabelski_usmiech
pozostało ci modlić się o zdrowie :rip

Ahmed - 2019-11-21, 11:53

amples napisał/a:
pozostało ci modlić się o zdrowie

Cyryl - 2019-11-21, 16:23

Socale napisał/a:
...Oczywiście dziękuję awaryjnymi, ale tylko w klarownych sytuacjach gdy nikogo innego to nie zmyli...


Socale napisał/a:
...Ja nie mam obowiązku sygnalizować korka awaryjnymi, a jak mi kto w kufer to w nagrodę zrobię szkodę całkowitą i biorę kolejne nowe auto :diabelski_usmiech
Oby!


Socale napisał/a:
...Wyobraźmy sobie taką sytuację, dojeżdżam do korka, włączam awaryjne i powoli się toczę. Za mną powiedzmy nieoznakowany radiowóz pyka mi dyskoteką, zatrzymuje i nakłada mandat za jazdę z włączonymi światłami.
Może się taka sytuacja zdarzyć?


czy Ty czasem czytasz to co piszesz?

stać Cię na mandat, aby podziękować, ale gdy jest prawdziwe zagrożenie na drodze to już dla Ciebie za drogo.

z Twoich wpisów można wywnioskować, że nie włączasz świateł awaryjnych w korku świadomie dla kasy z ubezpieczenia.

czy dopuszczasz do siebie myśl, że skutki najechania na Twoje auto (oprócz wymarzonej przez Ciebie szkody całkowitej) na autostradzie mogą być nie tylko materialne, ktoś (włącznie z Tobą) może ucierpieć?

czasami mam wrażenie, że czytam wypowiedzi 12-latka.

gryz3k - 2019-11-21, 16:27

Cyryl napisał/a:
czasami mam wrażenie, że czytam wypowiedzi 12-latka.


Poczytaj Socale w dziale politycznym. Tam aspiruje do wieku 8 lat. :diabelski_usmiech

MILUŚ - 2019-11-21, 16:32

A dla mnie Socale to mieszkaniec.......lodówki :-P
Jakibyś nie otworzył temat tam zawsze trzy grosze w/w :chytry

bert - 2019-11-21, 19:01

Socale napisał/a:
amples napisał/a:
...
Nie bądź zdziwiony gdy ktoś ci kiedyś wjedzie w kufer :diabelski_usmiech

No i tu określiłeś swoją błędność.
Ja nie mam obowiązku sygnalizować korka awaryjnymi, a jak mi kto w kufer to w nagrodę zrobię szkodę całkowitą i biorę kolejne nowe auto :diabelski_usmiech
Oby!


karawan?

CORONAVIRUS - 2019-11-21, 19:14

Socale napisał/a:
amples napisał/a:
...
Nie bądź zdziwiony gdy ktoś ci kiedyś wjedzie w kufer :diabelski_usmiech

No i tu określiłeś swoją błędność.
Ja nie mam obowiązku sygnalizować korka awaryjnymi, a jak mi kto w kufer to w nagrodę zrobię szkodę całkowitą i biorę kolejne nowe auto :diabelski_usmiech
Oby!


o ja pier.....e :shock: :shock: :shock:

To typowy przykład myslenia tylko o sobie . Pomyśl przez chwile kto może jechać za Tobą ? dzieci ? Wiesz co to pomoc innym by sobie nie zrobili krzywdy ? PREWENCJA .

SMUTNE TAKIE PODEJŚCIE DO ŻYCIA I BEZPIECZEŃSTWA NA DRODZE , ale pisz , pisz więcej ... pokazuj co potrafi pisowiec .

Socale - 2019-11-21, 21:17

No i cel osiągnięty :idea :mrgreen:
amples - 2019-11-21, 23:49

Socale napisał/a:
No i cel osiągnięty

Cieszy cie to że ktoś miesza - nazywa cię "gównem" (tym ta grupa popaprańców jest) :haha:
Lubisz się z nimi utożsamiać publicznie , to by znaczyło że naprawdę masz porypane we łbie :diabelski_usmiech

Cyryl - 2019-11-22, 05:43

Socale napisał/a:
No i cel osiągnięty :idea :mrgreen:


a możesz poinformować nas jaki był ten Twój cel?

bo dla mnie jest to poza możliwościami mojego pojmowania.

JanKowal - 2019-11-22, 06:50

Na forum Camperteam.pl zabronione jest:
- Używanie wulgaryzmów i obraźliwych zwrotów.


Bojowe, wirtualne żołnierzyki harcują na przedpolach, próbując przebić ostatnia warstwę dna....a "administracja" jakaś ospała.

Pawcio - 2019-11-22, 07:17

JanKowal napisał/a:
a "administracja" jakaś ospała.


Jesień.

Socale - 2019-11-22, 09:04

Cyryl napisał/a:
Socale napisał/a:
No i cel osiągnięty :idea :mrgreen:


a możesz poinformować nas jaki był ten Twój cel?

bo dla mnie jest to poza możliwościami mojego pojmowania.

.
.
.
No i kto tu nie myśli? :diabelski_usmiech
Przecie napisałem wyżej:
Socale napisał/a:
Kontrowersje generują dyskusje. Cel jest :bigok

O bezpieczeństwie można gadać bez końca, zawsze coś z tego wynika. :idea
.
Czasami też trzeba sztucznie temat pobudzić, najlepiej jakimś idiotyzmem który działa na pożeraczy jak zanęta ale blokuje rzeczowość.

amples - 2019-11-22, 10:41

napisał/a:
Na forum Camperteam .....
Bojowe, wirtualne żołnierzyki harcują na przedpolach, próbując

Kogoś rozgrzało do czerwoności i zieje ogniem nienawiści do innych :haha: :haha:
zadaniem żołnierzy jest by walczyć ze złem (ogniami piekielnymi ) :!: :bajer

CORONAVIRUS - 2019-11-22, 11:41

zawsze można zarządzić reasumpcję wypowiedzi ... co za problem , żaden :idea :haha: :haha: :haha:
Cyryl - 2019-11-22, 13:51

Socale napisał/a:

No i kto tu nie myśli? :diabelski_usmiech
Przecie napisałem wyżej:
Socale napisał/a:
Kontrowersje generują dyskusje. Cel jest :bigok

O bezpieczeństwie można gadać bez końca, zawsze coś z tego wynika. :idea
.
Czasami też trzeba sztucznie temat pobudzić, najlepiej jakimś idiotyzmem który działa na pożeraczy jak zanęta ale blokuje rzeczowość.


Po co?
Większość użytkowników używa świateł awaryjnych w miarę normalny sposób, czasami różnimy się w szczegółach, ale nikt oprócz Ciebie nie prowokuje świadomie zagrożenia w celach finansowych.

robba - 2019-11-22, 21:32

Socale napisał/a:
....czasami też trzeba sztucznie temat pobudzić, najlepiej jakimś idiotyzmem który działa na pożeraczy jak zanęta ale blokuje rzeczowość.

słyszałeś przypowieść o pasterzach, owcach i wilkach... :)
Nie?! :o . To przeczytaj, jest dla Ciebie...

amples - 2019-11-22, 22:02

Socale napisał/a:

....czasami też trzeba sztucznie temat pobudzić, najlepiej jakimś idiotyzmem który działa na pożeraczy jak zanęta ale blokuje rzeczowość.

Czy pod przykrywka sztucznego pobudzania tematu , nie próbujesz ukryć swoje idiotyczne poglądy , :?:
Nie próbuj się wybielać czarna owco :bajer :haha:

Socale - 2019-11-22, 22:57

Absolutnie!
Ty mnie jednak nie znasz, eee... albo... robisz se yaya, a to ok.
.
.
.
Edit: Ej... znosi nas z tematu. Ja zamilczam tu bo czerwone zaszaleje.

amples - 2019-11-22, 23:06

Socale napisał/a:
bo czerwone zaszaleje.
Cykor :haha:
Podobno krawat dodaje szyku ,
a tobie z czerwonym było by do twarzy :diabelski_usmiech

Socale - 2019-11-22, 23:12

Miałem!!!! Serio.
Znikam z off topu.

Cyryl - 2019-11-23, 06:15

był taki radziecki dowcip jak dwóch Rosjan za Breżniewa jechało koleją transsyberyjską po dwóch dniach milczenia, bo nie wiadomo kto szpion, a kto nie, jeden wyciągnął butelkę samogonu, wypiwszy ją w milczeniu, drugi w rewanżu zrobił to samo, po czwartej flaszce jeden zagadnął:
- a sabaku ty jebał?
- niet, a poczemu ty spraszywajesz?
- a dla padierżgania rozgawora.

odnoszę wrażenie, że to nie dowcip, a tym zagadującym musiał być Socale.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group