Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam

Jugosławia* - Pilne pytanie o ponton w Chorwacji

tom-cio - 2018-08-01, 18:18
Temat postu: Pilne pytanie o ponton w Chorwacji
Panowie szybkie pytanko jakbym na szybko wychaczyl pontonik,ten konkretny

https://m.olx.pl/oferta/ponton-wivkey-okazja-320-140-CID767-IDv56DL.html

I zabrał go ze sobą do Cro to czy dokładając do tego silniczek jakiegoś 4km parsuna albo inne słabe coś,to potrzebna jest rejestracja tego innakies winiety?czy przy brzegu se mogę o tak tym plywadelkiem popływać?I pytanie dla pilne bo w sobotę do Chorwacji jadę :mrgreen:

BAYLA DUCATO - 2018-08-01, 19:44

Rejstrujesz ponton W MARINIE albo na policji dostajesz pozwolenie i naklejkę
tom-cio - 2018-08-01, 19:56

No ok ale patentu nie mam.zarwjestruje bez tego?i co gorsza jadę 40km od Zadaru w taką ciemna dziurę na kamp Maslina w Drage.a tam do najbliższej cywilizacji 7km i niemcy kupę pontonów na wodzie trzymaja
majsterus - 2018-08-01, 19:57

Rejestracje w PZM w Warszawie, trwa UWAGA: miesiąc :D
Podaje się wszytko, port macieżysty, nazwę, wymiary, miejsce cumowania :D, jaki silnik jest przy nim - z numerami. Koszt chyba 60zł? albo 90?

trzeba mieć naklejki na burty allegro 30zł, PZM 60zł :D
Patent sternika motorowodnego

Mając te dwie rzeczy kupuje się winietę w (kapitanacie w porcie )HR do końca roku.

Obowiązkowi winiety podlegają wszystkie jednostki powyżej 3m długości, lub z silnikiem powyżej 5KM - z tego co pamiętam.
przy silnikach powyżej 15KW trzeba wykupić OC.

Płaciłem za ponton 4,2m + 9,9KM silnik ok 120zł za winietę.

Dam Ci wskazówkę: Nie kupuj pontonu bez kila, z płaski dnem.
Musi być kil, czy drewniany czy dmuchany, ponton z kilem ma mniejsze opory.

Bez dowodu rejestracyjnego i patentu nie wykupisz winiety.
W niektórych rejonach sprawdzają, w niektórych nie ma w ogóle policji.
Ale ryzyko zawsze jest :D

kimtop - 2018-08-01, 20:24

http://forum-motorowodne....-motorowodnych/
tom-cio - 2018-08-02, 06:00

Panowie,wszystko spoko,ale ja jadę za 2 dni,ani rejestracji ani patentu nie wyrobie,zawsze bylem postrzelony,wszystko w życiu robie na hurra,i teraz tez mnie tak napadlo.

Kimtop,za linka dzięki,wynika z niego ze do 3m rejestracji i winiety nie trzeba,ten co linkowalem to na tabliczce ma 280cm,czyli pod jeden przepis sie mieszcze,silniczek wezna jakis 4hp i na tydzien wystarczy

Co do pontonu z twardym kilem ,podloga itp ,bylo by super,ale zobaczcie ile tamten kosztuje - 5 stowek,za nastepne 7 kupie stry silnik i przy brzegu moedzy wysepkami mam zabawe jak tak lala,chodzi mimo to zeby mandatu nie dowalili.a jak sie spodoba to se ponton za ta sama kase co kupilem sprzedam i kupie lepszy :-P

To co podsumowujac jesli toto ma 2.80 i silnik ponizej 5km to moge plywac bez rejestracji i winiety?

moskit - 2018-08-02, 06:05

Ponton na złom ma rozerwaną strukturę poszycia w każdej chwili może się rozerwać , temat nie do naprawy za duże zniszczenie
Fordek - 2018-08-02, 08:37

Tym czyś możesz pływać tylko na plaży ( przy tym kempingu Maslina jest duża zatoczka ) :shock: ( a do tego silnik raczej nie potrzebny ) . Ponton musi być bezpieczny :!: . Kup cały- sprawny - a jak nie masz kasy lub czasu na szukanie to weź malutki na raty . Jak tym wypłyniesz między wyspy na odlądanie delfinów - w razie awarii będzie niewesoło.
Przemyśl to .

andi at - 2018-08-02, 12:10

Na dole https://www.google.at/sea...=chrome..69i57&{google:bookmarkBarPinned}sourceid=chrome&{google:omniboxStartMarginParameter}ie=UTF-8
Mazur - 2018-08-02, 12:15

Tam to chyba w ogóle trzeba mieć patent i z tego co pamiętam z egzaminu nasz jest do 2 mil morskich... w HR do jednej.
W sumie nie ważne ...z silnikiem 4 KM na morze to bym nawet się nie zastanawiał...nie wypłynąłbym. Mój ma 15KM na pontonie 3,9m i wiem jak daje radę przy mocnej fali na mazurach-np. j.Niegocin, a co dopiero na Adriatyku :) Oczywiście, fajna pogoda i zatoka, OK, ale jak się zmieni to na tych 4KM i prawie dziurawym pontonie bez kila, ciężko będzie wrócić. Odradzam.

p.s. metr bieżący normalnego pontonu kosztuje średnio ok. 1000zł, więc cena mówi sama za siebie.

tom-cio - 2018-08-02, 20:12

Spoko Panowie,ja nie mam zamiaru tym plywac po Adriatyku,mam zamiar poplywac wlasnie w zatoce.Na morze sie nie wybieram,na raty tez nie potrzebuje bo stac mnie na nowy ale nie bardzo wiem czy chce- nie plywalem to nie wiem,ten jak mnie wkur...wi to wywale na smietnik tam na miejscu i tyle.prosilem o konkretna odpowiedz - czy zgodnie z przepisami moge.wynika wedlug odpowiedzi Kimtopa ze moge,z pozostalych ze nie.

Ale pamietam ze niektorzy mi pisali,ze moj budowany kamper nie pojezdzi a ja w 3 lata 200tysiecy walnalem i wlasnie wrocilem z bieszczad,tydzien wczesniej w gdansku na zatoce gdzie nota bene bardzo mi takiego pontonu brakowalo,a pojutrze do Cro i tak pewnie ten moj zlomek pojezdzi jeszcze kilka lat a inne pieszczone i pucowane beda staly i czekaly na ochy i achy.A ponton juz kupiony,coz kto nie ryzykuje ten w kozie nie siedzi jak staropolskie przyslowie mowi :mrgreen:

A i szukam na szybko silnika do 5 koni mech.jak kto ma to pisac a moze kto chetny pozyczyc na tydzien?obiecuje ze nie wywale jak mnie wku..wi :szeroki_usmiech

Socale - 2018-08-02, 21:36

Tom-cio.
W Chorwacji KAŻDA jednostka pływająca wyposażona w jakikolwiek silnik, podlega opłacie w postaci winiety. Winietę wykupisz okazując Patent, kwit z danymi rejestracyjnymi jednostki i silnika. Numery na burtach muszą być, niekoniecznie naklejone, ja mam tablice rejestracyjne na trytytkach.
Drage to okolice Kornati, oczko w głowie regionu, KAPETANIJA działa tam regularnie, pakujesz się w paszczę lwa. Widziałem to w akcji wisząc w hamaku na malutkiej wyspie w okolicach Biogradu n/moru na którą pływaliśmy 3,8m/6KM.
Oni nie kontrolują rutynowo, dryfują sobie patrolową, oglądają przez lornetkę lub inny sprzęt, gdzie co sobie pływa, wpisują numery z burty do komputera i wiedzą wszystko.
Coś nie halo i dryfujące monstrum o potężnej mocy silników wręcz wyskakuje z wody bezszelestnie i w mig jest przy delikwencie kilometr dalej. I właśnie w tamtych okolicach mają w Zadarze nowiutką ogromną łódź patrolowo pościgową.
Ścigali za prędkość (max 10 węzłów jest tam dozwolone) i uwierz skuter Yamaha nie miałaby szans.
Moja rada dla wariata: Na wariata popływasz tuż za liną kąpielisk raczej bez konsekwencji, na płotki przy brzegu nie patrzą, takie odniosłem wrażenie.
.
Będę sprzedawał 6KM Mercury 2008r, stan techniczny perfekt, wizualny prawie doskonały.[/youtube]

majsterus - 2018-08-02, 22:01

Jeżeli ten ponton kupiłeś, zaopatrz się w klej do pcv, plandek i igłę ze strzykawą. Rozwarstwia się dziub, pływanie na takim to ryzyko, tak się dzieje w pontonach z PCV, bo to cerata, która się utlenia.
NA przyszłość kupuj ponton z hypalonu, to są pontony niezniszczalne. Miałem bomabrda z pcv, szmelc, zresztą bombard, zodiak to to samo, na pięć lat. Potem się rozkleja. Odpada podłoga.
Tylko hypalon, mam prawie 40 letniego zefira, i wszytko trzyma....

Takim pontonem nie wypuszczał bym się nie dalej jak 0,5mili od brzegu, w bezwietrzny dzień,
ryzyko rozsadzenia komór z tą usterką którą ma jest wysokie. Do tego silnik 5km to zdecydowanie za mało na wody Chorwackie, na jedną osobę na pontonie wystarczy, ale dwie...słabo to widzę. Miałem ponton 2,8m+4KM mercury, pływaliśmy tylko pomiędzy wyspami w odległości ok 1 mili czyli 2km od brzegu kempingu, przy spokojnej wodzie.
Inaczej patrzę na to, mając pewne doświadczenie, inaczej Ty, ale sam to stwierdzisz.
Dla mnie na Chorwację ponton musi mieć 4m i 20-25KM, są tak silnie prądy, że 10KM nie daje rady.

tom-cio - 2018-08-05, 14:09

No i tak pewnie bedzie,ze w przyszlosci bedzie cos wiekszego.Ponton kupiony,lezy sobie kolo mnie na kempingu i czeka na wieczor na napompowanie.Sprzedajacy nakleil na przod late i zobaczymy jak to bedzie.A silnik pozyczam od wlasciciela kempu,Dalibor jest fest pomocny gosc,pozatym pracuje jako komendant strazy pozarnej i stwierdzil ze na tym tomosie co mi pozyczy to mozna plywac bez reje.Info z pierwszej chorwackiej reki - jest tak jak pisali w linku od Kimtopa - ponton do 3m i silnik do 4km bez winiety mozna plywac.

Dzieki Chlopaki za rady.ten za 500 zl to wiecej na rakije wydam na miejscu a synus normalnie podskakuje

KASZUB - 2018-08-05, 20:15

Gdzie siedzisz tom-cio wariacie teraz? Jakies namiary? Koszta itd. Wrzuć coś proszę.
Fordek - 2018-08-05, 22:23

Chyba siedzi na kempingu Maslina niedaleko Drage . W zeszłym roku koszt to 12 euro za 2 osoby i kampera - bez prądu :!: . Mają kłopot z prądem i czasami wodą .
tom-cio - 2018-08-06, 08:40

Ano Kamp Maslina w Drage.Już kłopotu z prądem nie maja :szeroki_usmiech od 10 dni mają na cyplu założony prąd.eureka.nastal 21 wiek.
Co do cen to na ten rok pełny sezon place 120 kuna za dobę za kampera z dwójką dorosłych i dzieciakiem(16euro)Parcela zacieniona częściowo i dość duża.wchodzi kamper ponton rowery i jeszcze kupa miejsca.jak chcesz od prąd to 3euro za dobę bez limitu.A ja cholibka klimatyzatora nie zabralem :mrgreen: więc będę się pocił bez prądu.lodowka nadąża piwo chłodzić a ponton suka dziurawy na tylnych odbojach i przez noc oklapl.wiec misja na jutro znaleźć klej podczas zwiedzania Zadaru

Zdjęcie z wczorajszego wieczora.A i na kamp bez wcześniejszej rezerwacji nie ma co jechać.wczoraj czekałem 2 godziny aż mi miejsce zwolnią.

majsterus - 2018-08-06, 08:49

Bylismy tam, od 8 do 19 lipca pod drugiej stronie zatoczki :) Kamp Oaza....
Już trzeci raz tam zajechaliśy, i jest w końcu prąd...
Do wody..20 kroków, do pontonu 40 kroków...

A Kamp Romantica nie ma... Nie wiem czy wiesz ale Oaza i Romantica są prowadzone przez dwóch skłóconych braci.

Jak będzie naprawdę spokojna woda, możesz spróbować przepłynąć na złotą Plażę, pomiędy dwoma wyspami - 4km. Choć tym pontonem to tylko w dwie osoby można spróbować.
Na delfiny raczej bym się nie wypuszczał tak małym pontonem.
Woda w tym rejonie jest przepiękna.

Jeżeli nie byłeś na Krka, to warto, ale trzeba ruszyć auto, Konrati są przerekalmowane..

pasza - 2018-08-06, 09:07

tom-cio napisał/a:

Co do cen to na ten rok pełny sezon place 120 kuna za dobę za kampera z dwójką dorosłych i dzieciakiem(16euro)


A jednak się dało z pontonem bez rejestracji, winietek i innych dziwnych tu ostrzeżeń.

To jest chyba najtańszy kemping w Chorwacji ( w sezonie) 15Eu za kamper + klimatyczne nie liczą ile osób ani jaki sezon.
Do pływania na pontonie idealny z racji zatoki i wysepek ale....

Edit:
Kleje w cro pewnie będą te Słoweńskie https://www.kemostik.com/...rofessional-hr/ testowałem ten klej i jest naprawę b.dobry i nie musi być ten "profejonal" to taki butapren ale dużo lepszy i bardzo szybko łapie.

Tylko dla próby posmaruj na kawałku i zobacz czy nie rozpuszcza całkiem materiału pontonu, ten klej potrafi jak jest świeży lekko rozpuścić/zmiękczyć ale tylko na początku później jak zaschnie materiał wraca do swych właściwości i jest super sklejone.

tom-cio - 2018-08-06, 09:26

Ja też ten kamp uwielbiam.na razie dzisiaj nie popływam muszę pokleic,malutki ale nośność 280 kg dwie dorosłe i dziecko.na delfiny w tym roku nie da rady,umiejętności nie ma żeby się w morze wybierac :ok Jutro Zadar to klej gdzieś kupię i pokleje tera zabieram go do wody żeby sprawdzić gdzie naprawdę uchodzi.

No to na razie bo woda czeka :mrgreen:

niebieski-n2 - 2018-08-06, 09:51

Czyli ktoś pozbył się śmiecia, już lepiej było te 500zł przepić albo wpłacić na radyjo.

Pomijam fakt, że nawet nowy - to ten ponton nadaje się co najwyżej na staw (bo już jezioro nie bardzo) przez brak kila i twardej podłogi, ale kto bogatemu zabroni.

Socale - 2018-08-06, 12:15

Informacje nt winiety, wielkości pontonu i mocy silnika są sprzeczne i należałoby to sprawdzić, upewnić się jak jest naprawdę.
Moje źródło informacji to kapitanat (filia) w Omiś, ale może mundurowy nie doszkolony był...

tom-cio - 2018-08-06, 19:56

Wojtek a ile za ten silniczek chcesz?może być na PW jak nie chcesz na ogólnym.a.co do pontonów kłócić się nie będę.troche poplywam,raczej nie wyrzucę Pokleje sprzedam za tyle co kupiłem.nastepny z airmata bedzie :szeroki_usmiech
tom-cio - 2018-08-06, 19:58

Pasza dzięki za namiary na klej,stronę se otworze i w sklepie pokaże.piwko
Socale - 2018-08-06, 21:55

tom-cio napisał/a:
Wojtek a ile za ten silniczek chcesz?
...

Jeszcze nie wiem, coś koło 3000. Na umowie jak kupowałem to 770euro ale musiałem dokupić linię paliwową więc grosik więcej wylazło, nie żałuję bo ładniusi i zadbany, pali i kręci się bardzo równo a jak sam na pokładzie to całkiem fajna frajda. 23kG stopa krótka.
Będę sprzedawał dopiero jak będzie drugi na półce czyli przed sezonem 2019


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group