Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam

Budujemy kampera - El Ducato czyli jest puszka do zrobienia :-)

drFeelGood - 2018-08-03, 00:57
Temat postu: El Ducato czyli jest puszka do zrobienia :-)
Witam wszystkich, po godzinach czytania przyszedł czas na napisanie własnej historii.
Więcej wiedzy to większa świadomość konsekwencji wyboru różnych rozwiązań przy budowie kampera, ale niestety im więcej wiedzy tym trudniejszy wybór. Jeśli byłoby inaczej pewnie wystarczyłoby samo czytanie :-).
Dlatego zwracam się z propozycją do miłośników wypoczynku i /lub życia na kółkach - zbudujmy kolejnego kampera :-)
Wstępnie wiem czego chcę, ale liczę na Wasze podpowiedzi i z góry dziękuję za wsparcie.
Baza zakupiona Fiat Ducato 2,3 2009 r L3H3 wersja brygadowa z przodu 1+2 z tyłu trzy osobne fotele takie jak kierowcy.

1)Model - zakładam kamperowanie w 3 osoby 2+1 sporadycznie 4- 2+2.
2)Spanie- w związku z powyższym planuję następujące rozmieszczenie: spanie z tyłu w poprzek blaszanki piętrowo, dół stałe łóżko o szerokości 140 cm góra też 140 ale złożona z dwóch części po 70 cm. Przy podróżowaniu w 3 osoby połówkę górnego łóżka wyjmuję.
3)Łazienka - między łóżkiem a drugim rzędem foteli łazienka. Zależy mi na "cywilnej" kabinie prysznicowej, brodzik 70x90, wysoki 5 cm. Zawór termostatyczny mieszający, do prysznica trafia już "gotowa" woda. Kran z dwoma zaworami w szeregu. Toaleta chemiczna "wolnostojąca" w brodziku - taką już posiadam, na czas brania prysznica toaletę wystawiam. Tu nastąpiła zmiana - kibelek wyjeżdża z bagażnika przez drzwiczki w ściance prysznica. Co do umywalki mam taki dziki plan, żeby korzystać z kuchennej :szeroki_usmiech co o tym sądzicie?
4)Drugi rząd foteli - rozsądek podpowiada dwuosobowa ławeczka, ale chciałbym zostawić dwa pojedyncze fotele - są wygodniejsze i mają regulację oparcia, podłokietniki oraz są przesuwane przód tył.Poza tym przy podróżowaniu w trójkę można zbędny zdemontować. Dwa są szersze o 20 cm od ławeczki będzie ciasno - ktoś próbował takiego rozwiązania?
5)Kuchnia- standardowe rozwiązanie szafka po prawej stronie zlew, kuchenka i lodówka. Lodówka - model "Toskański" ;-) czyli kompresorowa na 230v z przetwornicy lub 12v. W którymś wątku jeden z kolegów "reklamował", że czaruje takie lodówki na 12v - jeśli to aktualne i można zamówić takie cudo to jestem chętny:-). Jęśli 230v to czy tego typu lodówka to dobry wybór? Lodówka
6)Elektryka - akumulatory, panele, przetwornica - sporo informacji znalazłem w innych wątkach, ale proszę wskażcie mi jaką konkretnie przetwornicę i panele jakie najlepiej kupić
7)Ogrzewanie i ciepła woda- tutaj również przypadł mi do gustu model "Toskański" ;-) czyli mokre webasto + nagrzewnice (bez podłogówki) i bojler z naczynia wyrównawczego grzany z tego samego webasto. I tu mam dwa pytania: 1 - czy macie namiary na jakąś rzetelną firmę handlującą używkami webasto? 2 - czy można zrobić bojler z takiego zbiornika? Ma fajne gabaryty, czy może lepiej tradycyjny walec? Zbiornik
8)Izolacja- chciałbym zaizolować puszkę taką matą Mata
Wystarczy czy dać może jeszcze na to alufoxa?

Może wystarczy na pierwszy post, dzięki za wszystkie życzliwe rady :-)
Jutro wymiana sworznia wahacza i przedniej szyby - jest pęknięta.

Dziennik

30.07.2018 - Zakup bazy, przegląd
01.08.2018 - Wymiana przedniej szyby NordGlass , sworznia przód prawy, geometria kół
10.08.2018 - Usunięcie zabudowy, podłogi i czyszczenie części towarowej
11.08.2018 - Demontaż części "brygadowej", usunięcie starej podłogi i czyszczenie
15.08.2018 - Wycięcie otworów na okna dachowe
18.08.2018 - Wykonanie ram i montaż okien dachowych Heki Mini 40x40 Sika Lastomer 710, ramy klejone Sika 252
01.09.2018 - Oklejenie sufitu matą butylową AB-1 Bitmat, wykonanie konstrukcji pod sklejkę sufitową
17.10.2018 - Przyklejona plexa 3 mm na lewe boczne okno od wewnątrz
20.10.2018 - Wykonana rama wokół lewego bocznego okna oraz podpora szafki nad pierwszym rzędem foteli

Ostateczne rozwiązania

1) Woda

Uproszczony schemat instalacji wody czystej:




- Zbiorniki czystej wody 2x 74 l wymiary 104x55x13, przyłącza fabrycznie zaślepione mają gwint wewnętrzny ,rozmieszczenie na zdjęciu poniżej, przyłącze nr 4 ma rozmiar 5/4 a nie 6/4 jak na zdjęciu, ma cienkie ścianki, po wkręceniu króćca połączenie jest niepewne. Zbiorniki zamontowane pod podłogą, pod tylnym rzędem siedzeń.
Kupione w Klaja



- Króćce do napełniania wody wkręcone w górną część zbiornika przy rewizji, kątowe, gwint 5/4, na wąż fi32.
Kupione w Raksa



- Króćce na wyjściu ze zbiorników - wykorzystałem oryginalne gwinty 3/8 na dole zbiorników, w nie wkręciłem mosiężne kolanka z wlutowaną miękką rurką fi 10, żeby obniżyć punkt poboru wody ze zbiornika.




- Króćce odpowietrzające kątowe, gwint 1/2, króciec 10mm, obcięta wewnętrzna część gwintu i nawiercone dodatkowe otwory.
Kupione w Duni



Króćce odpowietrzające połączone wężykiem fi 10 z odpowietrznikiem we wlewie i przez trójnik do gumowej końcówki w podłodze. Końcówka to odpływ skroplin z tylnej nagrzewnicy z Audi Q7.






- Zbiorniki wody szarej - taki sam zestaw zbiorników jak czystej, zamontowany pod podłogą częściowo pod kuchnią a drugi pod brodzikiem.

reaven22 - 2018-08-03, 10:11

Loguje się do tematu :) i czekam na relacje.

drFeelGood napisał/a:
3)Łazienka

Przejście jest dość ciasne i wystawienie kibelka w przejście będzie uciążliwe na dłuższa metę. Takie jest przynajmniej moje zdanie.


drFeelGood napisał/a:
4)Drugi rząd foteli

przy podwójnej ławeczce jest możliwość zabudowania zbiornika na wodę czysta pod ławeczkę.
Też kombinowałem z 2 fotelami, ale wyszło mi że są za szerokie i robi się mało miejsca na szafki kuchenne :)


drFeelGood napisał/a:
7)Ogrzewanie i ciepła woda

Mam boilerek wy spawany z KEG-a 20l zmniejszony do 7l. Wystarcza bez problemu na prysznic. Ale robiąc obecnie robił bym na wymienniku płytowym i ogrzewaniu przepływowym. Rozwiązanie z wymiennikiem szybciej się nagrzewa i ma sporo mniejszą masę. A ciepłej wody używamy w zasadzie tylko do prysznica.
Kosztu w zasadzie podobne, wymiennik 30 płyt nowy można kupić za 300pln, używki czasem taniej.

toscaner - 2018-08-03, 17:55

2. na górze chyba wyjdzie mniej, bo skos

3. umywalka to umywalka, wg mnie zlew bez sensu, bo golisz się a tu gary, ale w kolejnym, który właśnie buduję Złomek van Dakar – najważniejsze wyposażenie prawdziwego kampera nie ma miejsca na umywalkę. No i trzeba będzie myć gary najpierw :haha:

4. w moim kolejnym będzie ławka 2 osobowa.

5. U mnie na 230V śmiga ponad 4 lata. Teraz kupiłem lodówkę z osobnym zamrażalnikiem, bo w pierwszej jest słaby. Sprzedawca mnie okłamał, że będzie trzymał temperaturę, a nie trzyma. Trudno. Teraz już nie wierzę ani sprzedawcom. W drugim będzie taka:

I też na 230V. Już testowana i jest rewelacja. Prądu mam zawsze nadmiar. Nawet zimą. Ba nawet w tym, którego buduję na słoneczko będzie klima pracować. :)

6. Aku ja polecam rozruchowe. Wg mnie nie ma sensu przepłacać za "głębokiego" a żelowe to nieporozumienie na upały. O panelach tu masz więcej: panele do kampera, elastyczne czy szklane?

7. dokładnie ten zbiornik planuję kupić do #zlomekvandakar, czyli drugiego kamperka. Co z tego wyjdzie, nie wiem. Pewnie też bojler 20l :ok

8. ta mata już ma alu, więc kolejna mata a z alu wg mnie bez sensu. jednak 19mm to wg mnie za mało na izolację.

Sworznie to sam wymieniam na parkingu, trzeba podnośnik i jakieś klucze :)
Szybę to już lepiej brać firmę. :diabelski_usmiech

Więcej info w pigułce znajdziesz w linkach w stopce. Pozdrowienia, szybkości w budowaniu i wolności w podróżowaniu. :spoko

Złomek i Złomek van Dakar:

KASZUB - 2018-08-03, 20:36

Chętnie popatrzę na następną walkę z zabudowa bo wieje nuda...
Łóżko dajesz 140cm to wg mnie dużo. Napewno fajnie jest mieć tyle miejsca do spania ale po co? Ja mam 120cm i wysypiam się z żoną jak nigdzie...
Fotele zabiorą ci sporo miejsca. Ja mam dwa osobne ale bez pod lokietnikow i jest ciasno w przejściu. Musiałem szafkę z blatem lekko dorobić. Znajdziesz na zdjęciach w mojej budowie. Ramę i mocowanie do foteli można dorobić i będziesz miał pudło na... Na co tam chcesz :lol:
Kibel gdybym teraz budował zrobiłbym chyba eko jak Spax. Nie ma biegania z kotem. Zawijasz worek i sru... Ponoć nie śmierdzi po zasypaniu wiorkami :roll: . Kabinę zrobiłbym dłuższą o parę cm. Miałem zapas ale zamulilem. Tak bywa jak budujesz po raz pierwszy. Ale dzięki temu mam za fotelami przestrzeń na leżaki, stolik i krzesełka. To akurat jest fajne.
Kolega od czarów to MarcinPK. Zamawiać należy z dużym wyprzedzeniem. Bardzo zajęta osoba ale z dużą wiedzą techniczna.
Co do lodówki i solarów to ja mam domowa za 500zl nowke sztukę na 230V plus solar 270W plus tracer 40A plus aku zabudowy 185Ah. I jakoś to działa od kilku miesięcy. Nie sprawdzone na dalekim południu jeszcze. Ale pod domem często w cieniu dział jak należy. Do tego separator Cyrix-ct który wspomaga system podczas jazdy. Ale to już nawet za dużo na moje potrzeby. Do ogrzewania mam tzw webasto suche chińskie. Działa jak bozia przykazała. Gorąco jak w ulu. Jest nisko i bije w podłogę więc ma się wrażenie jakby była grzania. A że jest jej może z metr kwadratowy :haha: więc webasto się nudzi.
Do ciepłej wody używam bojlera carver na gaz. Pojemność 9l. Koszt jakieś 7 stowek. Grzeje wodę w 10 min i nie ma potrzeby budowania od podstaw. Można zostawić włączony i podtrzymuje elegancko temp nonstop.
Izolacje zrób jak najlepiej. To się opłaci. Nie koniecznie mega drogimi materiałami. Ja mam styropian osadzony na piane. Fajnie wygluszylo i nic nie skrzypi. Pewnie by chalasowal gdyby stykal się z blacha. Fajnie i chłodno w środku pomimo wysokich temp na zewnątrz. Kabiny nie ruszalem. Auto nie jest jakoś specjalnie głośne a na szyby mam pokrowiec.
Radzę robić ładnie i dobrze jeśli nie chcesz się żenić z tym autem. Będzie mniejszy problem ze sprzedażą.
To chyba tyle odemnie.
Będę zaglądał i podziwial.
Pozdrawiam. :kawka:

drFeelGood - 2018-08-04, 22:13

Dzięki Panowie za odzew.

Toscaner
2) Górne łóżko będzie krótsze ale dla młodzieży wystarczy :-)
3) Z umywalką jeszcze knuję
5) Możesz podać jaki to model lodówki?poproszę
6) Jakie masz akumulatory - producent/model?
7) Myślisz, że działałby na płasko ten zbiornik jako bojler?
8) Czyli lepiej dać np. 2x16 mm?
Co do sworzni to pewnie też bym wymienił ale chciałem zrobić jeszcze geometrię bo jedna opona była ścięta.

Kaszub
1) Przetestuję dzisiaj czy 120cm będzie ok :-)
2) Możesz podać model lodówki?
3) Gdzie kupowałeś solary i osprzęt?

reaven22
1) Pod fotelami planuję aku

Panowie naszła mnie taka myśl, żeby wzorem GlobeTraveller zrobić podwójną podłogę.
Mógłbym tam władować takie zbiorniki Zbiornik
Ekstremalnie to nawet 4 szt 2 na czystą i 2 na brudną, łatwo można by też dzięki temu rozprowadzić wszelkie instalacje. W tej chwili od podłogi do wzmocnienia dachu mam 2,2m więc jest z czego odejmować. Co sądzicie o takim rozwiązaniu i tych zbiornikach?

Postępy
1) Wymieniona szyba, sworzeń i zrobiona geometria
2) Usunięte regały i sklejki z paki

Panowie co sądzicie o tych panelach? Panele

robba - 2018-08-04, 23:30

drFeelGood napisał/a:

5)Kuchnia- .... to czy tego typu lodówka to dobry wybór?

najważniejsze w zakupowanej lodówce to żeby nie miała skraplacza w bocznych
ścianach, tylko na plecach. Ponadto dobrze jakby miała skraplacz z miedzi,
ale takich już kupę lat nie produkują... żeby za długo nie trzymało to skraplacz jest stalowy
i łączony z miedzią, gdzie to najczęściej puszcza.
Najlepiej jakbyś miał dorabianą lodówkę, (z MarcinPK rozmawiaj) to nie dość, żę dałoby się
na 12V zrobić od razu to może jeszcze skraplacz jako bryła pod samochodem i
nie musiałbyś dziur do chłodzenia robić... gorzej jak się zdarzy awaria... :(

drFeelGood napisał/a:

Panowie naszła mnie taka myśl, żeby wzorem GlobeTraveller zrobić podwójną podłogę.
Mógłbym tam władować takie zbiorniki Zbiornik
Ekstremalnie to nawet 4 szt 2 na czystą i 2 na brudną, łatwo można by też dzięki temu rozprowadzić wszelkie instalacje. W tej chwili od podłogi do wzmocnienia dachu mam 2,2m więc jest z czego odejmować. Co sądzicie o takim rozwiązaniu i tych zbiornikach?

fajne rozwiązanie, bo od razu masz kampera zimowego i woda nie zamarznie...
Ale... w tych zbiornikach nie widzę żadnych właściwie dodatkowych otworów, tylko
ten duży... miałby on obsłużyć wlew, pobór, odpowietrzenie, pomiar i inspekcję?
czy jest może jakiś dobry sposób na wykonanie dodatkowych otworów gwintowanych?
Poza tym przy takiej małej wysokości zbiornika musiałby być on pochylony, aby
wybrać z niego wodę do zera. Przy prostym zamontowaniu nawet niewielkie
pochylenie kampera w "złą" stronę mogłoby spowodować że połowy wody
nie wybierzesz... chyba że i na to masz jakiś pomysł..
Ale przy pochylonym zbiorniku to pomiar ilości wody bardziej metodą słupa wody, jak zaproponował Janusz.
No i jeszcze jaki pomysł na połączenie zbiorników?

KASZUB - 2018-08-05, 06:41

Lodówka każda na alledrogo. Pogadaj z MarcinPK. To zrobi Ci lodówkę na 12V lub 230V z jego patentami. Nie miałem okazji spróbować bo ma odległe terminy a mi się spieszylo. Solary i regulatory też ma i mógłby ci to zgrać. Ma o tym pojęcie.
Ja solary kupię w firmie ASAT. Nie chciałem używanych bo się na tym nie znam. Regulator mam tracer. Poskładalem to wg wskazówek Świstaka. I działa.
Zbiorniki w środku to dobry pomysł ale musiałbys to przemyśleć. Masz dużo przestrzeni w środku. Ja mam jeden w środku 64 litry a drugi 74 litry na zewnątrz. Przełącza sobie zaworami. Pompę mam jedną ciśnieniowa. I też działa to dobrze.

ken-wywietrznik - 2018-08-10, 11:37

KASZUB napisał/a:
Lodówka każda na alledrogo. Pogadaj z MarcinPK. To zrobi Ci lodówkę na 12V lub 230V z jego patentami. Nie miałem okazji spróbować bo ma odległe terminy a mi się spieszylo.


+1. Mam lodówkę od Marcina i jakbym mógł się cofnąć w czasie, to bym więcej rzeczy u niego pozamawiał ;)

Solary ma fajne (dobry stosunek wielkości/mocy), ale tylko twarde/szklane - nie robi elastycznych.

drFeelGood - 2018-08-11, 12:06

Po urlopie musiałem ogarnąć kilka tematów więc na prace przy kamperze dużo czasu nie miałem.
Paka po zakupie

Paka po sprzątaniu.

Po ilości łatek, wentyli a nawet narzędzi znalezionych pod podłogą i w zakamarkach można się domyślać do czego auto było wykorzystywane przez pierwszego właściciela :-) Zostawiłem kilka szt na pamiątkę :-)

Pierwsze zakupy zrobione:
- mata butylowa na pierwszą warstwę izolacji Bitmat AB-1 - 1,5mm grubości alu - 0,1mm
- okna Mini Heki 40x40 - 2 szt
Zamówiona SikaLastomer 710 do montażu okien

Lakier na podłodze miejscami jest poprzecierany - czym najlepiej ją zabezpieczyć przed położeniem maty butylowej? Podkład epoksydowy będzie ok?
Dzisiaj zbieram się za demontaż gratów z doki.

Do pierwszego postu w wątku dołączam na końcu dziennik prac. Będę wpisywał tam postęp robót a także materiały użyte do budowy, dla łatwiejszego ogarnięcia przez kolejnych śmiałków przerabiających puszki ;-)

KASZUB - 2018-08-11, 13:11

Maluj tym co masz. Z pędzla polozysz koło 100 mikronów i w górę. Mata ci farby nie oderwie a ruda będzie miała problem na lata. Nie szaleje z wydawaniem fortuny na jakieś cudne farby. Fajnie, że już działasz. Będzie co poczytać i oglądać.... Duuuuzo zdjęć poproszę. Nawet takich które tobie wydawać by się mogły bez sensu. Pzdr.
wlodo - 2018-08-11, 16:05

Loguje się do tematu, z przyjemnością popatrzę na kolejną zabudowę.
Masz auto o takiej samej dł. jak moje, a ja mam łóżko 130, łazienkę 80, szafę 63, kanapkę plecami do ściany! 90. Rezygnując z szafy na tym boku masz super wygodną łazienkę z osobnym prysznicem i stacjonarną kasetą, uwierz, że taki układ jest najbardziej praktyczny. Bierzesz prysznic a reszta łazienki sucha, mała umywalka do umycia zębów się zmieści a dźwigasz tylko kasetę 20 kg a nie cały kibelek z wodą w środku. Przy 4 osobach na pokładzie, po urlopie- wizyta u kręglarza pewna :-P

toscaner - 2018-08-12, 08:39

Szlifierka listwkowa, druciana, na to epoksyd. Ewentualnie jeszcze jakiś lakier na to, coby lepiej zabezpieczyć mechanicznie.
drFeelGood - 2018-08-12, 13:23

Pracowity dzień.
"Brygadówka" zdemontowana.
Jest plan zobaczymy jak rzeczywistość ;-).

Podłoga i ściana wyczyszczona, nie zdążyłem zdemontować podsufitki (ciekawe jaka jest izolacja? :-) ) i części tapicerki.


Na podłogę blaszaną podkład epoksydowy, mata butylowa AB-1 i styrodur 3cm będzie ok?

drFeelGood - 2018-08-15, 11:32

Pojawiły się pierwsze znaki klubowe :-)

drFeelGood - 2018-08-15, 17:17

Kilka godzin po pracy i usunięta stara podsufitka i wycięte otwory na okna dachowe.
Dotarł Sika 710 czekam jeszcze na Sika 252 żeby przykleić ramy okien i zamontować okna.
Tak wygląda izolacja zrobiona przez "profesjonalną" firmę robiącą zabudowy brygadowe.
8 warstw folii "aluminizowanej" między nimi cienkie warstwy białej waty plastikowej całość sklejona papierową taśmą malarską.


Otwory gotowe

drFeelGood - 2018-09-01, 22:13

Ostatni wakacyjny wyjazd opóźnił prace.
Niemniej zamontowałem dwa okna dachowe,
okleiłem sufit matą butylową i zamontowałem wzdłużną część ramy pod sklejkę sufitową. Rama z kantówki 18x34 zaimpregnowana Vidaronem.


Teraz mam zagwostkę. Między oknami mam 230 cm, chciałem wstawić jeszcze małe okienko Heki 28x28 do łazienki i na dach zamontować dwa panele 200W o wymiarach 100x150. Niestety wymiar zewnętrzny okna to 39x43 więc dwa panele nie wejdą. W związku z tym nie pozostaje nic innego jak zamontować wywietrznik. Planuję zamontować jeden do łazienki i jeden po drugiej stronie do okapu. Pytania, które się nasuwają:
1) Co sądzicie o takim rozwiązaniu? Alternatywy?
2) Jeśli wywietrzniki to jakie będą najlepsze ?
3) 400W w panelach styknie ?

Pozdro z Torunia.
P.S. 3 godziny opóźnienia w Heraklionie wykorzystałem na robienie zdjęć samolotów na płycie, a że miałem też większą ogniskową ...

Paszczak - 2018-09-02, 02:16

Nie szkoda trochę kilogramów na tyle alubutylu?

Oklejenie paskami tak 1/4 - 1/3 powierzchni już daje przyzwoity rezultat.

Na zdjęciu słabo widać więc na wszelki wypadek... Upewnij się że jest mocno dociśnięta. Najlepiej solidnie wałkiem aż się te przetłoczenia nieco "wyprasują"

drFeelGood - 2018-09-02, 11:08

Czy szkoda?Nie wiem, używam cieńszej wersji, 1m kw AB-1 waży 2 kg. Nie liczyłem ile z tego waży samo aluminium, które i tak kładłbym, w któreś warstwie.
Wiemy, że "1/4 - 1/3 powierzchni już daje przyzwoity rezultat", nie wiemy jaki rezultat da całość, ktoś to musi sprawdzić ;-)
A poważnie to póki co jadę całość sufit i podłoga, na ścianach pewnie będzie i tak mniej ze względu na konstrukcję. W tej chwili zużyłem rolkę 3,5 m kw i kawałek z drugiej rolki. Potem podsumuję i dla potomnych wyliczymy oszczędność, a praktyka pokaże czy się opłacało.
Dostałem z matą specjalny karbowany wałek, którym dociskam matę po ułożeniu.

andi at - 2018-09-02, 11:51

Okno do WC daj max u góry i po sprawie .Po co kominek do urwania przez gałąź .Jeżeli wentylatorek to na ścianie u góry .Pod sklejkę daj to http://www.izomat.net/index.php/aerozel :spoko
Micha - 2018-09-02, 14:38

Panele 200W o wymiarach 150x100 to trochę rozrzutność w gospodarowaniu powierzchnią. Do montażu "w poprzek" użyłbym 330W 159x100 (Panasonic, niestety nieco wystawałby na boki) lub 256W 132x100 (Sharp). Jeśli ma być tanio to jeden Qcells 320W wzdłuż (168x100) za 800 zł wykona niewiele mniejszą robotę niż wsppomniane 2x200W.
drFeelGood - 2018-09-02, 15:05

Masz rację, myślę nad tym od rana i chyba niesłusznie zafiksowałem się na tych panelach 200w. Punkt za podanie konkretnych modeli. Ostatecznie zainstaluję okno w łazience i jeden panel wzdłuż. Z rozwiązań econo warto zwrócić uwagę na jakieś inne modele?

Pytanie co z okapem nad kuchenką: robić nie robić? Kratka w ścianę?

Micha - 2018-09-02, 15:30

Jeśli pojedynczy panel wzdłuż to do 330W jest w czym powybierać (LG, Sharp, Panasonic, Qcells i inne); powyżej tej mocy to już 2m długości i wraca problem "zagospodarowania terenu".

Co do wywietrzników wysoko w ścianach lub drzwiach tylnych to może ktoś doświadczony napisałby czy są kłopoty jeśli zaparkujemy kratkami do nawietrznej?

wlodo - 2018-09-02, 15:37

Nie psuj dachu tyloma oknami, przecież masz okno z przodu, dla tak małej kubatury dwa okna to i tak dużo.
Powierzchnia dachu jeszcze może Ci się przydać, nie wiesz jakie będziesz miał zapotrzebowanie na prąd za rok lub dwa. Teraz to tylko podprowadź kabelki do przyszłościowej ew. klimy lub wentylatora.

tom-cio - 2018-09-05, 19:26

Ja mam kratke wentylacyjna okragla w kibelku z boku. Nigdy nie gwizdalo, wentyluje chyba ok, w nastepnym tez tak zrobie
KASZUB - 2018-09-05, 20:43

drFeelGood, zrób sobie wyciąg w kuchni. Nawet gotowanie wody na kawę rano podbija temperature w kilka minut. Wyciąg troszkę pomaga. Ja dałem mały wentylator z kompa. Teraz dałbym z 4szt. Zastanawiałem się czy zamiast okien nie lepiej jest zrobić wymuszona wentylację na mało "jedzacych" wentylatorkach w kilku miejscach. Cichych. Na południu miałem otwarte drzwi, okno w dachu i drzwi boczne i było za ciepło. Podłączyłem wentylator samochodowy z alledrogo do zapalniczki i nagle było super. Z tym, że zarl jak głupi i wył jak szalony... Albo okno z wentylatorem odrazu. Jest spora różnica. To samo w kiblu. Bez wentylatora by się nie obyło... I dałbym większe okna z boków.
Darek Szczecin - 2018-09-05, 21:37

Dobrze Kaszub radzi TurboVenet naprawdę robi dobrą robotę, niektórzy na forum bardziej cenią niż klimę postojową
robba - 2018-09-06, 20:47

KASZUB napisał/a:
drFeelGood..... Ja dałem mały wentylator z kompa. Teraz dałbym z 4szt. ....


tylko ostrożnie z kilkoma wentylatorami... jak dasz jeden za drugim bez odstępu
i bez kierownicy między nimi to będą mniej dmuchać niż jeden.
(np. patrz budowa sprężarki wielostopniowej silnika turbinowego
co jest pomiędzy stopniami sprężającymi)

salek - 2018-09-17, 13:08

To i ja loguję się do tematu i chętnie będę podglądał. Mimo, że już mamy domek to w dalszym ciągu "choruję" na blaszaka ;)
drFeelGood - 2018-09-19, 08:24

Panowie trzeba podciągnąć wodę do prysznica przed zamknięciem ściany i tu nasuwa się pytanie: czy są jakieś przeciwskazania, żeby pod sklejkę dać zwykłą konsolę przyłączeniową do baterii na zaciskanym pexie? Myślę, żeby wstawić standardową baterię termostatyczną, proszę o podpowiedź.
Flag - 2018-09-19, 09:19

drFeelGood napisał/a:
Panowie trzeba podciągnąć wodę do prysznica przed zamknięciem ściany i tu nasuwa się pytanie: czy są jakieś przeciwskazania, żeby pod sklejkę dać zwykłą konsolę przyłączeniową do baterii na zaciskanym pexie? Myślę, żeby wstawić standardową baterię termostatyczną, proszę o podpowiedź.


Musialbyś potestować jak się będzie zachowywyć ten termostat przy ciśnieniu jakie będzie w aucie. Pamiętaj tez żeby mieć możliwosc calkowitego spuszczenia wody na zimę.

vIrek - 2018-09-19, 09:26

Witaj
Mam zamontowany "domowy" panel prysznicowy z baterią termostatyczną - sprawdza się idealnie.
Tak jak kolega pisze, pamiętaj o spadkach przewodów tak aby łatwo było spuścić wodę na zimę.

drFeelGood - 2018-10-04, 08:40

Trudno się temat ogarnia po godzinach ale jest postęp.
Ostatecznie zmieniłem strategię co do izolacji i poszedłem drogą reaven22.
Większość budy zapianowana, powstawiane listwy, konstrukcja wnęk na wysokości łóżek, mocowania do stelaży materacy, wstawionych kilka peszeli i gniazdo 230/12v pod stolikiem. Matę butylową udało się bez większych strat przenieść z sufitu na podłogę :-)
Długość łóżek na poziomie górnej części materaca to 195cm dolne i 180cm górne, wnęki mają po 120 cm szerokości ale rama materaca będzie miała w sumie 140cm szerokości - dochodzi 20cm po skosie przy tylnych drzwiach.
Piana na suficie już wyrównana

takim przyrządem domowej roboty :-)

Paszczak - 2018-10-04, 09:19

Dobry patent na nóż :idea:

Na jaką w końcu pianę się zdecydowałeś?

drFeelGood - 2018-10-04, 11:07

Nożyki przyklejone klejem na gorąco do płaskownika. Żeby łatwiej było ciąć na końcach dwie śruby stożkowe (żeby nie wystawały łby) prostopadle do płaskownika. Wygodne do trzymania i precyzyjne, tnie jak plasterki kiełbasy maszyna w mięsnym ;-)
Piana taka jak u reaven22 i kynios, zużyłem 24 szt i myślę, że potrzeba do końca max 10 dodatkowo. Miałem robić armacell ale jest tyle zakamarków, w które maty nie włożysz, że zmieniłem strategię. Poza tym ściany robię na prosto bez wnęk, więc w niektórych miejscach jest duża przestrzeń do wypełnienia.
reaven22 - dzięki za podpowiedzi i przywrócenie właściwego punktu widzenia na projekt ;-)

drFeelGood - 2018-10-12, 11:13

Kamień węgielny pod prysznic wmurowany :-)
Wykorzystałem dotychczasową ścianę grodziową ze sklejki antypoślizgowej. Przecięta na pół wystarczy na dwie ścianki.

KASZUB - 2018-10-12, 11:49

:-P dobrze dobrze. U mnie na początku wyglądało podobnie. Ścianę trzymała pianka na dole i u gory.
drFeelGood - 2018-10-16, 10:06

Dotarł i brodzik, ścianki przymierzone, czekam na plexę, którą przykleję od wewnątrz na bocznych oknach.

amples - 2018-10-16, 10:14

drFeelGood napisał/a:
ścianki przymierzone
Pod tym brodzikiem jeszcze całkiem sporo miejsca nie zagospodarowanego , czemu tak wysoko ?
drFeelGood - 2018-10-16, 20:16

Cała podłoga będzie podniesiona, pod spód chcę wrzucić zbiorniki i wszystkie bebechy. Jest h3 więc miejsca nie brakuje :-)
amples - 2018-10-16, 20:37

drFeelGood napisał/a:
wrzucić zbiorniki i wszystkie bebechy
I jeszcze zostanie miejsce na schowki-mini piwniczki :wyszczerzony: :spoko
zbiegusek - 2018-10-16, 21:00

amples napisał/a:
drFeelGood napisał/a:
ścianki przymierzone
Pod tym brodzikiem jeszcze całkiem sporo miejsca nie zagospodarowanego , czemu tak wysoko ?

Pewnie makaron* ma się zmieścić. ;)
*makaron - w terminologii energetyków kłębowisko rur i rurek wszelkiego autoramentu.

drFeelGood - 2018-10-16, 21:10

Tak, dokładnie mini-piwniczki na makaron i wino :-) Ma być wersja całoroczna więc nie chce mi się walczyć ze zbiornikami pod podwoziem.
drFeelGood - 2018-10-17, 15:40

Wklejona od wewnątrz plexa 3mm. Klej i primer Boll.
Przestrzeń między rantami blachy zaklejony sika 252.

reaven22 - 2018-10-17, 15:45

Planujesz kibelek ?? pod prysznicem miejsca nie widać, wcisnąłeś gdzieś oddzielną kabinę ?
SlawekEwa - 2018-10-17, 15:45

Gdzie zamawiałeś plexę ? 5 mm mają ? Docinają na wymiar ?
drFeelGood - 2018-10-17, 15:52

Kibelek będzie wyjeżdżał z bagażnika.
Plexę polecił mi reaven22, duży wybór, przycinają, bardzo szybka wysyłka.
https://allegro.pl/plexa-pleksa-plexi-pmma-bezbarwna-3mm-na-wymiar-i6928903748.html
CO do przycięcia to oczywiście prostokąt lub kwadrat, narożniki zaokrąglałem brzeszczotem ręcznie. Trzeba uważać bo małe szarpnięcie i może pęknąć.

SlawekEwa - 2018-10-17, 16:11

Trochę kiszka, bo nie widzę w ofercie plexy 5mm brązowej :bajer
drFeelGood - 2018-10-17, 19:59

U nas na forum też ktoś ma takie rozwiązanie, ja inspirację znalazłem tutaj pomysł na wc
reaven22 - 2018-10-17, 22:48

drFeelGood napisał/a:
Kibelek będzie wyjeżdżał z bagażnika.


Będzie wyjeżdżał do kabiny prysznicowej ?? :)

drFeelGood - 2018-10-20, 20:55

O tak będzie wyjeżdżał:



reaven22 podpowiedział mi patent z zaworem mieszającym termostatycznym w związku z tym porzuciłem plan zamontowania klasycznej baterii prysznicowej termostatycznej. Jedna rurka w ścianie zostanie niewykorzystana. Do drugiej namierzyłem taki kran, mały zgrabny. Pierwszy zawór do prysznica, drugi do zlewu, choć jeszcze się waham czy będzie zlew :-)


Rama na oknie zrobiona.


Zrobiona też rama dna szafki nad pierwszym rzędem foteli.


Pracowita sobota czas na długą :wanna:

Mavv - 2018-10-21, 20:46

Fajna budowa :) Gdzieś mi umknęła :)

Na jakiej wysokości masz łóżka z tyłu? Interesuje mnie ta szerokość 195 i 180. Możesz jakieś fotki wysłać? Ile od podłogi masz siedzenie dolnego łóżka, jaka jest odległość od dolnego do górnego i ile jest miejsca od górnego do sufitu? Bo mi chodzi po głowie Ducato H3, ale L4. Łóżko szerokości 140 jest akuratnie, na urlopie też się trzeba solidnie wyspać, co według mnie na 120 cm się nie da. Chyba że na baczność na boku :mrgreen: U nas jeszcze często rano wyleguje się cała nasza czwórka. Na 145cm (tyle mam) ledwie się mieścimy, ale dla dwóch osób jest super.
Reszta układu jest super :)

drFeelGood - 2018-10-22, 16:32

Tak wygląda ściana w sypialni, jeszcze przed przykryciem sklejką, wymiary podam wieczorem.


reaven22 - 2018-10-22, 20:46

Dużego wyboru nie ma, najszerzej jest nad poziomym wzmocnieniem na wysokości 82cm od pierwotnej podłogi, drugi poziom na wysokości drugiego wzmocnienia 157cm od pierwotnej
podłogi.

drFeelGood - 2018-10-22, 22:39

Podparcie dolnego łóżka mam na wysokości 72 cm a górnego 147 cm od oryginalnej podłogi. Wspornikiem jest deska przymocowana od spodu wzdłużnych wzmocnień karoserii. Na to materac 12 cm więc płaszczyzna łóżka dolnego będzie na wysokości 84 cm a górnego 159 cm. Od płaszczyzny dolnego łóżka do miejsca podparcia górnego jest zatem 63 cm.Górnego nie zmierzyłem :-(.
reaven22 - 2018-10-22, 23:08

drFeelGood napisał/a:
Zrobiona też rama dna szafki nad pierwszym rzędem foteli.


Nie miałeś oryginalnej półki ?? pasuje jakby od tego modelu była :) na popularnym portalu aukcyjnym można za 50pln kupić oryginał.

https://allegro.pl/polka-nad-kabina-schowek-fiat-ducato-iii-08r-i6542956048.html

drFeelGood - 2018-10-23, 09:29

Mam, ale jakoś mi nie pasi.
Suliki - 2018-10-23, 09:51

drFeelGood napisał/a:
Kibelek będzie wyjeżdżał z bagażnika.
Plexę polecił mi reaven22, duży wybór, przycinają, bardzo szybka wysyłka.
https://allegro.pl/plexa-pleksa-plexi-pmma-bezbarwna-3mm-na-wymiar-i6928903748.html
CO do przycięcia to oczywiście prostokąt lub kwadrat, narożniki zaokrąglałem brzeszczotem ręcznie. Trzeba uważać bo małe szarpnięcie i może pęknąć.


można zastosować poliwęglan zamiast plexy i nie będzie pękał , jest też bardziej odporny na zarysowania. Szyby w samochodach przystosowywanych do rajdów robi się z poliwęglanu. Jest trochę droższy ale dużo bardziej bezpieczny.

Pozdrawiam

Suliki - 2018-10-23, 09:54

np tu:

https://allegro.pl/pc-poliweglan-lity-3mm-plyty-plyta-na-wymiar-i7037598099.html

drFeelGood - 2018-10-23, 10:16

Musztarda po obiedzie :-) Zastosuję w oknie drzwi przesuwanych. Dzięki za info.
reaven22 - 2018-10-23, 10:51

Suliki napisał/a:

można zastosować poliwęglan zamiast plexy i nie będzie pękał , jest też bardziej odporny na zarysowania. Pozdrawiam


Poliwęglan jest owszem bardziej elastyczny ale jest mniej odporny na zarysowania. W tym konkretnym przypadku plexi się lepiej sprawdzi.

SlawekEwa - 2018-10-23, 22:22

drFeelGood napisał/a:
Zastosuję w oknie drzwi przesuwanych.

3 mm do drzwi odsuwanych przy wymiarze 120x60 cm może być bardzo chwierutliwe.
Zamontowałem 5 mm

reaven22 - 2018-10-23, 22:24

SlawekEwa napisał/a:
3 mm do drzwi odsuwanych przy wymiarze 120x60 cm może być bardzo chwierutliwe.



W ręku rzeczywiście może sprawiać takie wrażenie, ale jak wkleisz po obwodzie to usztywnia się i w zasadzie pluchem nie da się ugiąć.

drFeelGood - 2018-10-24, 11:29

Też miałem wątpliwości czy 3mm to nie za mało ale po naklejeniu jest naprawdę sztywna.
drFeelGood - 2018-10-24, 21:36

Jakby ktoś potrzebował małej kuchenki, Amica dwupalnikowa 29x51x4cm, 200zł wyglada jak nowa:
Kuchenka


drFeelGood - 2018-10-29, 21:41

Knucie, zakupy, knucie, zakupy ....
Odwiedziłem Laminart w Brwinowie i przytargałem biały laminat na sufit i ściany.
Arkusz 410cmx130cmx0,8mm 230 zł, duży wybór na miejscu.


Jutro powinno dotrzeć webasto od c8, zamówione też zbiorniki na wodę białą 2x74l.

Mavv - 2018-10-29, 22:33

drFeelGood napisał/a:
Podparcie dolnego łóżka mam na wysokości 72 cm a górnego 147 cm od oryginalnej podłogi. Wspornikiem jest deska przymocowana od spodu wzdłużnych wzmocnień karoserii. Na to materac 12 cm więc płaszczyzna łóżka dolnego będzie na wysokości 84 cm a górnego 159 cm. Od płaszczyzny dolnego łóżka do miejsca podparcia górnego jest zatem 63 cm.Górnego nie zmierzyłem :-(.


Dziękuję za wymiary :)

drFeelGood - 2018-10-30, 21:31

Nie ma sprawy.
Zwęziłem od strony mieszkalnej zgrzew na gilotynie i zrobiłem ściankę schowka ze sklejki 6, na to przyjdzie 4 dłuższa od dolnej strony. Dzięki temu 4 wejdzie za rant plastiku gilotyny.
Słupek kierowcy i osłonę gilotyny kupiłem od osobowej wersji.

Wycinanka szablonu


I gotowa ścianka 6.

drFeelGood - 2018-11-05, 08:14

Dotarło i webasto, wszystko działa, przetestowane dzięki dobrej pogodzie przez kilka godzin na świeżym jeszcze :-) powietrzu.


Na deser serce a raczej mózg ElDucato - mini PC i arduino do sterowania i nadzoru ;-)

groniar - 2018-11-05, 20:52

a tak jaśniej :idea: to do czego ten komputerek?
robba - 2018-11-05, 21:41

drFeelGood napisał/a:
......
Na deser serce a raczej mózg ElDucato - mini PC i arduino do sterowania i nadzoru ;-)
....

a czy ten mini PC ma działać cały czas? mierzyłeś ppbierane prądy?
raczej na dłużej tego nie zostawisz samemu sobie...
Masz jakiś pomysł na minimalizację poboru prądu? będziesz go usypiać?

drFeelGood - 2018-11-05, 23:01

Komputerek ma max pobór 1A przy 12v zasilania. Szczegóły wkrótce opiszę.
drFeelGood - 2018-11-23, 01:47

Jest prototyp sterowania zdalnego na tablecie. Sprzężone z arduino po necie.

drFeelGood - 2018-12-02, 20:43

Po długim oczekiwaniu i przykrym doświadczeniu z FedEx dotarły zbiorniki do czystej wody.
2x 74 l 104x55x13 idą pod podłogę między ścianką łazienki a siedzeniem kierowcy, krótszy bok wzdłuż ściany auta, obok siebie jak na zdjęciu.
Zbiorniki będą lekko pochylone: strona z króćcami 1 i 2 będzie niżej i dodatkowo niżej będą strony z króćcami - zbiornik A krócieć 2, zbiornik B króciec 1.
Planuję połączyć zbiorniki właśnie tymi króćcami:zbiornik A krócieć 2, zbiornik B króciec 1.
Zastanawiam się tylko czy średnica 3/8 jest wystarczająca do połączenia zbiorników przy tankowaniu?
Na tym połączeniu będzie trójnik i wężyk pójdzie do pompy. W tym miejscu będzie też rozgałęźnik do opróżniania zbiorników. Wlew wody planuję przez krócieć nr 4 w zbiorniku B.
Zastanawiam się gdzie umieścić wlew? Na ścianie pod oknem za kierowcą czy może na słupku między przednim siedzeniem pasażera a dzwiami suwanymi? Myślałem też o ściance szafki kuchennej, która jest dostępna po odsunięciu bocznych drzwi. Generalnie, która strona auta jest lepsza na wlew? Doradźcie.
No i jeszcze kwestia odpowietrzenia, raczej króćce nr 3 nie będą odpowiednie, bo na tę stronę będą przechylone zbiorniki. Dorabiać gdzieś w okolicach króćców nr 4?

KASZUB - 2018-12-02, 21:10

drFeelGood, chyba nie ma lepszej/gorszej strony na wlew. Ja mam dwa zbiorniki i dwa wlewy po dwóch stronach. Robię jak najbliżej zbiornika. Pomysł z wlewem na szafce też jest ok. Widziałem już takie rozwiązania.
wlodo - 2018-12-02, 23:09

3/8" będzie za małe na zalewanie zbiorników, jeżeli tankujesz ciśnieniowo z węża to naleci w miarę szybko, ale grawitacyjnie to wieki. Jeżeli wlew będzie do jednego zbiornika, to jego natankujesz do pełna a do drugiego przeleci może z 1/3 jego pojemności. Połącz je tymi 1 1/2" i trójnik do zalewania i drugi do spuszczania, pompa gdzie pasuje, odpowietrzenie w najwyższym miejscu. Koniec rurki odpowietrzającej wyprowadź przez otwór odwadniający w dole progu, będzisz widział kiedy masz pełne jak zacznie wylatywać. Jak nie ma gniazda to dziurka i skręcana końcówka. Jak mają być po prawej, to wlew również tam, na zewnątrz, lub na słupku drzwi kierowcy wewnątrz, jest niewidoczny. Trochę małe zamknięcia zbiorników, po sezonie jest tam trochę szlamu, który lepiej posprzątać.
drFeelGood - 2018-12-04, 10:57

Ostatecznie wlew będzie pod tylną szybą za kierowcą.Ściana jest blisko wlewów do zbiorników więc wlew zasili oba zbiorniki przez króćce 1 1/2. Króćce odpowietrzenia dorobię po wyższej stronie.


Dotarła igła i przewód paliwa webasto.

drFeelGood - 2018-12-23, 15:17

Zima, zima ale prace posuwają się do przodu ...

Przewód paliwa z igłą w zbiorniku do webasto zamontowany,
wlew wody zamontowany


Zbiorniki ostatecznie poszły w drugą stronę, wąż 40mm od wlewu do trójnika i do zbiorników 32 mm. Podłączenie węży będzie ukryte pod siedzeniami.
Odpowietrzenia będą obok króćców wlewowych a wylot w podłodze na wysokości wlewu. Końćówkę odpowietrzenia znalazłem taką gumową, żeby do środka syf się nie dostawał.


A przy okazji dla wszystkich kamperozakręconych najlepsze życzenia świąteczne i noworoczne :-) :spoko

daro35 - 2018-12-23, 20:21

Dzięki,wzajemnie a w nowym roku,ukończonego projektu i fajnych podróży życzę.
KASZUB - 2018-12-23, 21:03

Hej. Ładnie Ci idzie. Dzięki za życzenia :spoko Wesołych Świąt!
piotr1 - 2018-12-23, 21:19

Widzę że prace idą ostro do przodu. Dobra robota . :spoko
zbiegusek - 2018-12-28, 21:12

drFeelGood napisał/a:
Zima, zima ale prace posuwają się do przodu ...
Obrazek
[...]
Zbiorniki ostatecznie poszły w drugą stronę, wąż 40mm od wlewu do trójnika i do zbiorników 32 mm. Podłączenie węży będzie ukryte pod siedzeniami.
Obrazek

IMO zaraz po przejściu przez ścianę pojazdu, za wlewem powinieneś dać maksymalnie w dół (zrobić stopień wodny), aby zminimalizować cofanie się wody do wlotu. Tak długi, prawie poziomy odcinek, chyba będzie skutkował powolnym napełnianiem wody.
Ale sceneria śniegowa z pierwszego zdjęcia śliczna. :)

drFeelGood - 2018-12-30, 21:56

Dzięki. Wlew jest dość głęboki i trudno byłoby zrobić wąż 90 stopni w dół i zmieścić się w ścianie, a na tym mi zależało. Zależało mi również na krótkim przyłączu więc jest jak jest. Jeśli będę napełniał z węża to użyję korka z przejściówką na szybkozłączkę i problemu nie będzie. Jeśli z konewki to powinno odebrać bez problemu, ok 60 cm jest węża 40 mm a potem 2 x 32 mm. Kiedy skręcę całość to przetestuję :-)

Udało się jeszcze w starym roku zamontować gniazdo 230v.






Wszystkiego dobrego w 2019 roku! Żeby nikt nam się nie czepiał naszych domków na kółkach :-)

drFeelGood - 2019-01-11, 09:56

Goście, goście ... W magazynku przybyło: lodówka MPM-112-CJ-15/AB ze sklepu firmowego w Milanówku za 380 zł (skorzystałem z rekomendacji reaven22) i pojemnik gastronomiczny w rozmiarze GN2/3 głębokość 150mm za 49zl na zlew do kuchni :-)




drFeelGood - 2019-01-12, 11:40

Panowie, ktoś podpowie w temacie:
https://www.camperteam.pl...pic.php?t=32170

reaven22 - 2019-01-13, 10:14

Pojemnik na zlew kozak. Trzeba by tylko wytłoczyć wnękę na odpływ, ale to do ogarnięcia :)
Co do wentylatorów, to zadzwoń nie chce mi się klepać.

koolcik - 2019-01-13, 14:52

Pojemnik mega, super pomysł. Takie smaczki są najlepsze w budowach. ja go kopiuje do siebie od razu.
Krisp - 2019-01-13, 14:56

Jestem ciekawy jak wytłoczysz tą wnękę :) Mam nadzieję że to opiszesz i zobrazujesz :roza: :)
maxtz - 2019-01-13, 14:59

Też w naszym małym busiku zrobiłem zlew z takiego pojemnika :ok
Dodatkowo zakupiłem jeszcze perforowany o takim samym kształcie tylko płytszy i mamy bezpośrednio na zlewie ociekacz do makaronu warzyw itp. :diabelski_usmiech

Krisp - 2019-01-13, 15:03

maxtz, piękna robota :) masz może dokumentację zdjęciową jak to się wykonuje ?
koolcik - 2019-01-13, 15:22

Ociekacz i oszczędność miejsca zdecydowanie super. Piwko :pifko
maxtz - 2019-01-13, 15:38

Dzięki za piwo :spoko

Wszystkie fotki jakie mam są chyba u mnie w temacie https://www.camperteam.pl...t=30657&start=0

drFeelGood - 2019-01-16, 00:08

Dzięki za fotkę, ociekacz też jest w planie. Przymierzam się do takiego pojemnika w rozmiarze 1/2 i głebokości 65mmdo łazienki, zobaczymy jak będzie pasował. Nie wiem jak kolega robił otwór, ja myślałem o wyfrezowaniu w desce odpowiedniego otworu a potem od góry przyłożyć rurkę, młotek i załatwione :-)
Zmontowałem ramę do dolnego łóżka z profila 30x30 i zmajstrowałem czujnik poziomu wody w zbiorniku. Cztery pręty z nierdzewki M2 w korku pvc 3/8". Korek będzie wkręcony w oryginalny gwint w górnej ściance jednego zbiornika. Na zdjęciu pręty jeszcze przed przycięciem na odpowiednie długości.

Oprócz czujnika za pompą będzie jeszcze taki licznik przepływu, który w połączeniu z arduino będzie dawał dokładną informację o zużytej wodzie.


Dzień krótki, mozolnie ale do przodu.

wlodo - 2019-01-16, 16:44

Cytat:
od góry przyłożyć rurkę, młotek i załatwione :-)

I będą piękne "góry i doliny" na całym dnie :diabelski_usmiech .
Aby tłok ładnie przetłoczył i nie narobił bałaganu musi wokół niego być kołnierz metalowy mocno dociśnięty do dna, tak jak działają wykrojniki.

KASZUB - 2019-01-17, 07:20

Wlodo dobrze prawi. Właśnie sobie przypomniałem, że ja nie mam żadnych czujników poziomu wody :gwm następna robota do zrobienia... :shock:
drFeelGood - 2019-01-17, 09:43

Dzięki wlodo za przestrogę, wezmę kawałek blachy i znajdę najlepszy sposób zanim ruszę pojemnik :-)
Kaszub widzę,że masz duże pokrywy w zbiormikach to spoko od góry możesz zrobić na takiej zasadzie jak moje.

drFeelGood - 2019-01-21, 11:46

Ramy do łóżek zespawane, dłuższe elementy z profila 30x30, krótsze z kątownika, który opiera się o deski zamocowane do wzmocnień karoserii.


Skwarek - 2019-01-21, 13:22

drFeelGood napisał/a:
Cztery pręty z nierdzewki M2 w korku pvc 3/8". Korek będzie wkręcony w oryginalny gwint w górnej ściance jednego zbiornika. Na zdjęciu pręty jeszcze przed przycięciem na odpowiednie długości.


Taki czujnik w tym układzie jest do bani. Sprawdza się tylko podczas chwilowego pomiaru załączanego np. przyciskiem . Nawet minimalne napięcie podane z arduino na pręty poziomu wody powoduje, że szybko zachodzi kamieniem ta najdłuższa (-) elektroda i pomiar wkrótce nie wychodzi. Miałem tak ale przerobiłem na kontaktrony w hermetycznej nierdzewnej rurce i pływak z neodymowymi magnesikami. Po przeróbce mam już z tym spokój.

:spoko

sławek w. - 2019-01-21, 17:00

... W magazynku przybyło: lodówka MPM-112-CJ-15/AB ze sklepu firmowego w Milanówku za 380 zł (skorzystałem z rekomendacji reaven22)

Czy ta lodówka ma skraplacz na tylnej ściance czy jest "schowany" w obudowie?

reaven22 - 2019-01-21, 17:40

Schowany w obudowie. Grzeje bokami.


drFeelGood napisał/a:
Ramy do łóżek zespawane, dłuższe elementy z profila 30x30, krótsze z kątownika, który opiera się o deski zamocowane do wzmocnień karoserii.


A co ty szykujesz łóżko dla słonia?? :)

drFeelGood - 2019-01-21, 17:55

Skwarek - ten czujnik jest na wypadek kiedy ardu albo czujnik przepływu z jakiegoś powodu nie będą działały i nie będzie przepływał przez niego prąd, w razie konieczności odczyt po naciśnięciu przycisku. Mam nadzieję, że czujnik przepływu się sprawdzi. Zbiorniki mam 13 cm wysokie więc pływakowy byłoby ciężko upchnąć.

sławek w. - skraplacz jest schowany

reaven22 - dla dwóch ;-) Zależało mi na "cienkiej" konstrukcji, profil 2mm gruby, całość dość lekka wyszła

W międzyczasie: ramy na miejscu...


i sfastrygowana do przymiarki wentylacja/nagrzewnica sypialni. Kombinacja przypominająca filtr powietrza z Apollo 13 :-), ale daje możliwość:
1) Wyboru obiegu na siłowniku elektrycznym - zamknięty lub pobór powietrza z zewnątrz poprzez kratkę w ścianie
2) Regulacji temperatury na siłowniku elektrycznym niezależnie na dolnym i górnym łóżku
3) Grzania lub wentylacji
Rury powietrza poprowadzone są w tylnym słupku. Dmuchawa oryginalna, samochodowa. Regulacja obrotów "eco mode" przez dwie przetwornice step down - 6V 1,3A kręci dość żwawo, 2,2A grzywkę ostro rozwiewa :-) (reaven22 dzięki za wsparcie, piwko leci :-) W razie potrzeby maksymalne obroty na 12v.

sławek w. - 2019-01-21, 22:00

drFeelGood napisał/a:
sławek w. - skraplacz jest schowany


To w trakcie zabudowy zostaw sobie miejsce po bokach lodówki po ok 1,5cm.

drFeelGood - 2019-01-21, 22:24

Dzięki, mój mentor kamperowy dał mi też w tym temacie wytyczne ;-) Od strony bagażnika ścianka będzie wycięta jak tutaj:
https://obrazki.elektroda.pl/2943421100_1529664762.jpg

Ponieważ podłogę będę miał podniesioną planuję jeszcze od spodu dać profilaktycznie wentylator komputerowy na WW.

drFeelGood - 2019-01-28, 20:41

Mróz, oczekiwanie na sklejkę i brak czasu nie sprzyjają postępom prac. W tak zwanym międzyczasie podjąłem temat zrobienia zlewu z pojemnika GN. Pomny uwag wlodo podszedłem to tematu z dystansem. Wywierciłem otwór i nożycami wyciąłem otwór.



Przy wycinaniu krawędź otworu odgięła się w dół. Szczypcami lekko powiększyłem odgięcie w dół ok 7 mm od krawędzi otworu.



Sitko syfonu wykonane jest z dość cienkiej blachy więc minimalnie wystaje. Jak widać na poniższym zdjęciu wody nie zostało zbyt dużo w wypoziomowanym zlewie - 20ml. Zresztą blaszak i tak idealnie poziomo nie będzie stał więc zostawiam jak jest.



Jutro odbieram modifero, temperatura wzrosła nie tylko na zewnątrz, będzie się działo :szeroki_usmiech

reaven22 - 2019-01-28, 20:56

Trochę kantówki, gruba decha, podkładka średnicy odpływu, śruba m10-12 do skręcenia i w 15 minut robisz w dnie elegancki lejek.
A jak masz dostęp do tokarki to z pomocą 2 pierścieni robisz przetłoczenie odpływu jak fabryczne.

drFeelGood - 2019-01-28, 21:29

Jeszcze nie zamontowane więc jest szansa na fabrykę :-) Dzięki za patent. :ok
drFeelGood - 2019-01-29, 19:56

Modifero dwusilnikowe zamontowane ale jest zagwostka.
Jeśli naciskam przycisk sterujący raz - drzwi się uchylają, naciskam drugi raz - zamykają, jak na poniższym filmie. Jakkolwiek bym nie naciskał, drzwi do końca się nie otwierają:



Jeśli używam pilota - naciskam przycisk OTWÓRZ - uchyla się, naciskam drugi raz OTWÓRZ - otwiera się do końca. Naciskam ZAMKNIJ - zamyka. Jak na poniższym filmie



Co jest grane? Długie przytrzymanie przycisku sterującego nic nie daje. Ma, ktoś pomysł co skopałem?

Flag - 2019-01-29, 21:18

odpisalem winnym watku
reaven22 - 2019-01-29, 21:26

Na moje oko przeciążeniówka odpina napęd. Może coś się przycina przy otwieraniu, ? A może siada zasilanie?

Jak rozepniemy silnik to działa do timeout-u?

drFeelGood - 2019-01-29, 22:18

Aj, mróz usypia czujność i ...akumulator. 12,1V , teraz zatrzymuje się nawet w połowie. Na zły trop wprowadziło mnie to, że przy sterowaniu pilotem po ponownym naciśnięciu przycisku otwierał do końca żwawo. Podłączyłem prostownik, zobaczymy rano. Dzięki za wyprowadzenie z błędu.
drFeelGood - 2019-01-30, 17:01

Dzięki koledzy, regulacja przeciążeniówki załatwiła sprawę.



Czy ktoś próbował zamontować moskitierę Dometic FlyTec FT100 na drzwiach z Modifero?
Myślałem, żeby przesunąć moskitierę za napęd Modifero.


m4in77 - 2019-01-30, 19:07

Mam taką moskitierę i niestety raczej ciężka sprawa. Trzeba coś zakombinować może się udać, jakiś dobry patent zastosować lub coś :D
drFeelGood - 2019-01-30, 22:47

Kupiłem kiedyś okazyjnie i chciałbym ją wykorzystać. Myślę mniej więcej nad takim rozwiązaniem:



Drzwi i tak do końca się nie otwierają więc między górną a dolną szafkę dam pleksę. Zabezpieczy przed zabrudzeniami drzwi i szyby bocznej z kuchenki a przy okazji zamknie mi tę część przed robactwem. Nadmiar siatki można odciąc i zostawić w rezerwie jeśli kiedyś będzie trzeba wymienić.

m4in77 - 2019-01-31, 13:05

To co narysowałeś może się udać. Ściankę trzeba trochę cofnąć do środka, i powinno być ok. Najszybciej uszkodzisz sznurki które są do regulacji, siatka jest dość mocna. Tak przynajmniej z mojej obserwacji to wynika.
drFeelGood - 2019-01-31, 14:48

Chcę teraz ten temat ugryźć i potem dopasować to siatki i modifero meble.
Masz ją w aucie zamontowaną? Jak się sprawuje? Na coś szczególnego trzeba zwrócić uwagę przy montażu?

drFeelGood - 2019-01-31, 17:02

Przymiarka daje nadzieję na to, że powinno zadziałać. Teraz mogę osadzić dolną listwę będącą jednocześnie progiem, zrobić stopień i zamknąć podłogę w tej części.
Widok z zewnątrz:


Poglądowo wewnątrz przy zamkniętych i otwartych drzwiach:



wlodo - 2019-01-31, 18:06

drFeelGood, Czy te profile pionowe siatki są wygięte jak nadwozie, czy to zdjęcie przekłamuje ?
A jeżeli wygięte ( były czy samodzielnie) to czy siatka się nie marszczy w miejscu przełamanie ?

drFeelGood - 2019-01-31, 18:59

Zestaw jest dedykowany do tego modelu auta. Profile są wygięte fabrycznie, w poprzek siatki są 4 sznurki przewleczone przez plisy, więc nic się nie marszczy.Górna szyna jest dopasowana do krzywizny futryny, oprócz tego jest obudowa na słupek, więc wszystko wygląda pro.
m4in77 - 2019-02-01, 19:34

Mam zamontowaną, sprawdza się wyśmienicie. Jedyny jej minus to szczotki nie do końca dochodzą i robi się szczelina gdy moskitiera jest zamknięta (brakuje tak jakby pół centymetra). Ale na to też można coś poradzić, widziałem na targach w seryjnych blaszakach w jednej z firm. Wystarczy dołożyć pasek ze sklejki. Globetraveler też mieli swój patent na to. Za miast szczotek wymieniali je na magnesy podobne do tych w lodówkach. Magnes na pasku w ramce i z drugiej strony załatwiał sprawę. W Polsce przydaje się prawie zawsze, na południu europy bywało często że nawet nie ruszałem moskitiery cały wyjazd. Ale ogólnie dobra i przydatna rzecz na wyjazdach. Może kiedyś przerobię i zamontuję wraz z siłownikiem. Na obecną chwilę siłownik nie jest mi niezbędny - może kiedyś bardziej się przyda.
drFeelGood - 2019-02-01, 20:17

Ja już mam wersję z magnesem, jest git.
m4in77 - 2019-02-01, 22:13

Szczęściarz ;)
drFeelGood - 2019-02-05, 12:55

Pierwsze ważenie 2520 kg bez paxów, wody i paliwa. Zostaje 980kg - 500 kg pax'y, woda i paliwo = 480 kg do wykorzystania.
reaven22 - 2019-02-05, 13:08

Ludzi policzyłeś w wadze ?? :)
drFeelGood - 2019-02-05, 14:01

Aj skrót z lotniczego przyzwyczajenia mi się zapodał - pax to pasażer :-)
drFeelGood - 2019-02-05, 19:06

Dotarła kamera cofania od majfriendów :




drFeelGood - 2019-02-12, 12:11

Wymyśliłem sobie taki zestaw:

1) Panel - Sharp NU-SC360 lub QCELLS 360W
2) Tracer 3210A
3) Akumulatory 2x Yuasa LS35-115Ah (ewentualnie dołożę 1szt jak wyjdzie w praniu, że za mało) + separator Cyrix

Co myślicie o takim zestawie? Który panel lepszy?

Chociaż widzę QCELLS 325W ma podobne parametry a jest mniejszy i waży 8 kg mniej niż 360W...


reaven22 - 2019-02-12, 12:58

drFeelGood napisał/a:
Chociaż widzę QCELLS 325W ma podobne parametry a jest mniejszy i waży 8 kg mniej niż 360W...



Ma mniejszy rozmiar i mniejszą moc, stąd i mniejsza waga, jeśli nie planujesz klimy postojowej to 325W będzie wystarczające.

drFeelGood - 2019-02-12, 20:45

Cena ta sama więc wezmę Qcell 360W.
drFeelGood - 2019-02-13, 10:15

Zagłębiam się w temat i widzę, że są dwie wersje tracera 3210A i AN. AN wspólna masa, A osobne masy. Z praktycznego punktu widzenia dla naszych zastosowań, które rozwiązanie będzie lepsze?
robba - 2019-02-13, 10:28

drFeelGood napisał/a:
Kupiłem kiedyś okazyjnie i chciałbym ją wykorzystać. Myślę mniej więcej nad takim rozwiązaniem:

Obrazek

Drzwi i tak do końca się nie otwierają więc między górną a dolną szafkę dam pleksę. Zabezpieczy przed zabrudzeniami drzwi i szyby bocznej z kuchenki a przy okazji zamknie mi tę część przed robactwem. Nadmiar siatki można odciąc i zostawić w rezerwie jeśli kiedyś będzie trzeba wymienić.


a skoro już i tak drzwi się otwierają szeroko i część niewykorzystana
to może na pleckach dolnej szafki zamocujesz taką dechę, która da się rozłożyć
jako stolik zewnętrzny bez nóżek (jakaś podpórka)...
oczywiście dodatkowy czujniczek kontaktronowy, który nie pozwala
zamknąć drzwi jak stoliczek niezłożony.
Myślę że byłoby to jakieś wykorzystanie tej niewykorzystanej części otwartych drzwi.
A pleksa unoszona żeby można podać na stół szybki obiadek...

Mavv - 2019-02-14, 08:07

drFeelGood napisał/a:

W międzyczasie: ramy na miejscu...



Ten pomysł mi się bardzo podoba :) Możesz mi zdrzadzić, jakie są następujące wymiary:
1. szerokość oby łóżek (od ściany do ściany)
2. wysokość dolnego od podłogi do materaca
3. odległość od materaca dolnego łóżka do dołu górnego
4. odległość od materaca górnego łóżka do sufitu?

Wiem, że jeszcze nie masz materacy, ale przyjmij jakąś grubość, którą masz w obecnym kamperze.

Masz jakieś zdjęcia mocowania ramek do auta?

drFeelGood - 2019-02-14, 08:13

W sobotę będę w domu to pomierzę dokładnie i wrzucę parę fotek detali.
wlodo - 2019-02-14, 10:43

drFeelGood, Czy profil łóżka, przy tym rozstawie, jest na tyle mocny, że możesz na nim usiąść i się nie zegnie ?
drFeelGood - 2019-02-14, 11:28

Niewiele się ugina, ciężar rozkłada się na 3 poprzeczki, 2 dorosłe osoby spokojnie wytrzymuje.
Flag - 2019-02-14, 14:01

na serio chcesz spać w takiej trumnie ? jaką masz przyjemnosć z podróżowania.
Norbertp83 - 2019-02-14, 14:34

@drFeelGood czy wziąłeś pod uwagę wejście pasażerów na II kondygnację łóżka?
Wydaje mi się, że jak po przeciwnej stronie kibelka dojdzie aneks kuchenny będzie słabo z miejscem na drabinkę przy takim układnie. Wskakiwanie na łóżko górne przy tym ustawieniu bez drabinki będzie wymagało od wskakującego nie lada umiejętności akrobatycznych ;) .

Mavv - 2019-02-15, 00:05

drFeelGood napisał/a:
W sobotę będę w domu to pomierzę dokładnie i wrzucę parę fotek detali.


Dzięki!

drFeelGood - 2019-02-15, 19:13

Norbertp83, póki co mam dwa pomysły:\
1) drabinka wysuwana spod ramy górnego łóżka\
2) w ściance łazienki : drabinka w formie wgłębień na stopę

Flag "na serio chcesz spać w takiej trumnie ? jaką masz przyjemnosć z podróżowania"
Co masz dokładnie na myśli? Mój układ jest dość popularny..

drFeelGood - 2019-02-16, 23:34

Nocny wypad do Kielc i jest:



Srebrny Thule Omnistor 3,5m :-)



W zestawie dostałem 3 uchwyty. W dolnej części uchwytów są otwory po wkrętach albo nitach łączących markizę z uchwytami - co tu powinno być nit czy blachowkręt?


KASZUB - 2019-02-17, 06:54

Hej. Ja dałem wkręty.
drFeelGood - 2019-02-18, 21:03

Kaszub - dzięki.


Mavv napisał/a:


Ten pomysł mi się bardzo podoba :) Możesz mi zdrzadzić, jakie są następujące wymiary:
1. szerokość oby łóżek (od ściany do ściany)
2. wysokość dolnego od podłogi do materaca
3. odległość od materaca dolnego łóżka do dołu górnego
4. odległość od materaca górnego łóżka do sufitu?

Wiem, że jeszcze nie masz materacy, ale przyjmij jakąś grubość, którą masz w obecnym kamperze.

Masz jakieś zdjęcia mocowania ramek do auta?


Mocowanie dolnej ramy. Calowa deska przykręcona do wzdłużnego wzmocnienia ściany. Na niej opiera się na całej długości kątownik(1), do którego są przyspawane poprzeczki(2) z profila 30x30 mm 2mm grubość ścianki.



Analogicznie góra:


Wymiary:

1) Długość łóżka dolnego na wysokości ramy - 183 cm
2) Długość łóżka dolnego na górnej płaszczyźnie materaca - 195 cm
3) Długość łóżka górnego na wysokości ramy - 173 cm
4) Długość łóżka górnego na górnej płaszczyźnie materaca - 180 cm
5) Szerokość łóżka dolnego - 140 cm górne trochę węższe

Odległości:

Sufit:
1) 65 cm
2) 3 cm rama górnego łóżka
3) 71 cm
4) 3 cm rama dolnego łóżka
5) 74 cm
Oryginalna podłoga

Żeby było czytelniej nie podawałem grubości materaca. Mam materace Malfors z Ikei 12 cm gruby, podcięte na krótszych końcach do różnicy długości między ramą a wnęką.

Mam nadzieję, że jasno opisałem :-)

reaven22 - 2019-02-18, 22:11

drFeelGood napisał/a:
W zestawie dostałem 3 uchwyty. W dolnej części uchwytów są otwory po wkrętach albo nitach łączących markizę z uchwytami - co tu powinno być nit czy blachowkręt?


W zestawie powinny być wkręty z nierdzewki.


Kamper na pewno się nie rozpadnie z takimi profilami :) Całą zabudowę u siebie oparłem o listwy 20x15 i 20x20mm :)
Najgrubszy na ramie łóżka miał 30x20mm.

Norbertp83 - 2019-02-18, 22:18

drFeelGood napisał/a:
Nocny wypad do Kielc i jest:

Obrazek

Srebrny Thule Omnistor 3,5m :-)

Obrazek


I ktoś teraz lata wkur...ny, że zajumiali mu markizę :szeroki_usmiech .

zbiegusek - 2019-02-18, 22:32

drFeelGood napisał/a:
[...]
Mocowanie dolnej ramy. Calowa deska przykręcona do wzdłużnego wzmocnienia ściany. Na niej opiera się na całej długości kątownik(1), do którego są przyspawane poprzeczki(2) z profila 30x30 mm 2mm grubość ścianki.

Obrazek

Analogicznie góra:
Obrazek
[...]

Nietopsz...
Deska (nawet calowa) przy tym układzie słojów i obciążeniach może w sprzyjających warunkach pęknąć na całej długości w okolicach "pod jedynką" wedle pierwszego zdjęcia. I wyrko górne spadnie jedną stroną na dolne, a to dolne na rower w garażu...

drFeelGood - 2019-02-18, 22:56

reaven22 napisał/a:
drFeelGood napisał/a:
W zestawie dostałem 3 uchwyty. W dolnej części uchwytów są otwory po wkrętach albo nitach łączących markizę z uchwytami - co tu powinno być nit czy blachowkręt?

W zestawie powinny być wkręty z nierdzewki.

Używaną kupowałem, więc wkrętów nie było. Ktoś w jakimś wątku pisał, że nitował, żeby nie ukradli więc się zastanowiłem :-)

reaven22 napisał/a:
Kamper na pewno się nie rozpadnie z takimi profilami :) Całą zabudowę u siebie oparłem o listwy 20x15 i 20x20mm :)
Najgrubszy na ramie łóżka miał 30x20mm.

Wszystkie listwy oprócz tych desek podtrzymujących ramę mam 18x20 - jedyne proste jakie były dostępne w sklepie :-) Na zdjęciu wydają się większe. Deski zostały po budowie więc znalazłem dla nich zastosowanie :-)

Norbertp83 napisał/a:

I ktoś teraz lata wkur...ny, że zajumiali mu markizę .

He, he mógł nity dać a nie wkręty ;-)
Ps. reaven22'owi się mylimy bo ja też jestem Norbert :-) Może zmienię nick na Norbertg73 ? :-)

zbiegusek napisał/a:

Nietopsz...
Deska (nawet calowa) przy tym układzie słojów i obciążeniach może w sprzyjających warunkach pęknąć na całej długości w okolicach "pod jedynką" wedle pierwszego zdjęcia. I wyrko górne spadnie jedną stroną na dolne, a to dolne na rower w garażu...

Też się obawiałem tego, dlatego ramy dodatkowo są podparte kawałkami kątownika zamontowanymi na tylnych słupkach, a z drugiej strony będą przykręcone do ścianek kuchni i łazienki, choć bez tego dwie dorosłe osoby utrzymują.

Mavv - 2019-02-19, 06:11

drFeelGood napisał/a:
Kaszub - dzięki.


Mavv napisał/a:


Ten pomysł mi się bardzo podoba :) Możesz mi zdrzadzić, jakie są następujące wymiary:
1. szerokość oby łóżek (od ściany do ściany)
2. wysokość dolnego od podłogi do materaca
3. odległość od materaca dolnego łóżka do dołu górnego
4. odległość od materaca górnego łóżka do sufitu?

Wiem, że jeszcze nie masz materacy, ale przyjmij jakąś grubość, którą masz w obecnym kamperze.

Masz jakieś zdjęcia mocowania ramek do auta?


Mocowanie dolnej ramy. Calowa deska przykręcona do wzdłużnego wzmocnienia ściany. Na niej opiera się na całej długości kątownik(1), do którego są przyspawane poprzeczki(2) z profila 30x30 mm 2mm grubość ścianki.

Obrazek

Analogicznie góra:
Obrazek

Wymiary:

1) Długość łóżka dolnego na wysokości ramy - 183 cm
2) Długość łóżka dolnego na górnej płaszczyźnie materaca - 195 cm
3) Długość łóżka górnego na wysokości ramy - 173 cm
4) Długość łóżka górnego na górnej płaszczyźnie materaca - 180 cm
5) Szerokość łóżka dolnego - 140 cm górne trochę węższe

Odległości:

Sufit:
1) 65 cm
2) 3 cm rama górnego łóżka
3) 71 cm
4) 3 cm rama dolnego łóżka
5) 74 cm
Oryginalna podłoga

Żeby było czytelniej nie podawałem grubości materaca. Mam materace Malfors z Ikei 12 cm gruby, podcięte na krótszych końcach do różnicy długości między ramą a wnęką.

Mam nadzieję, że jasno opisałem :-)


Dzięki wielkie! Takie wymiary mi pasują :) Już wiem, że następny blaszak będzie tylko któryś z tej trójki :)

Jedno mnie zastanawia:



Jeśli dobrze widzę i rozumiem, to do profilu (zaznaczyłęm na rysunku na pomarańczowo) od czoła przykręciłeś deskę. Do tego samego profilu od dołu przykręciłeś kolejną deskę (wkręty zaznaczyłęm na żółto), tą, na której widać zaciek (calową). Na tej calowej desce opiera się kątownik, czyli de facto cały bok o długości 140cm ramy łóżka? I tak samo masz po drugiej stronie? Zaznaczyłęm na czerwono, gdzie będą działaś siły na deskę i potencjalne pęknięcie deski - między profilem a opartym kątownikiem. Dobrze zrozumiałem?

PadaVan - 2019-02-19, 09:09

Nieźle to już wygląda :ok

Jeżeli można to w kwestii łóżka mam pewne przemyślenia. Jeżeli byś wspawal dodatkowy profil w poprzek łóżka to byś sporo zwiększył sztywność. Druga kwestia, która kolega wyżej zauważył. Myślę że przy tej grubości drewna nie powinno być problemu, ale problem może być ponieważ linia ewentualnego pęknięcia jest równoległa do włókien, a w tą stronę drewno jest kilkukrotnie słabsze niż wzdłuż włókien.

drFeelGood - 2019-02-19, 18:23

PadaVan napisał/a:
Nieźle to już wygląda :ok

Jeżeli można to w kwestii łóżka mam pewne przemyślenia. Jeżeli byś wspawal dodatkowy profil w poprzek łóżka to byś sporo zwiększył sztywność. Druga kwestia, która kolega wyżej zauważył. Myślę że przy tej grubości drewna nie powinno być problemu, ale problem może być ponieważ linia ewentualnego pęknięcia jest równoległa do włókien, a w tą stronę drewno jest kilkukrotnie słabsze niż wzdłuż włókien.


Masz na myśli w poprzek łóżka w połowie długości ramy?

drFeelGood - 2019-02-19, 18:38

Mavv - odpowiedzi pogrubione:

Jeśli dobrze widzę i rozumiem, to do profilu (zaznaczyłęm na rysunku na pomarańczowo) od czoła przykręciłeś deskę.
Nie, to nie jest deska, to listwa - zdjęcie z tej perspektywy zniekształca.
Do tego samego profilu od dołu przykręciłeś kolejną deskę Nie, deska jest przykręcona do profila metalowego (wkręty zaznaczyłęm na żółto), tą, na której widać zaciek (calową).
Na tej calowej desce opiera się kątownik, czyli de facto cały bok o długości 140cm ramy łóżka? - Tak
I tak samo masz po drugiej stronie? - Tak + podparcie ramy na kątowniku zamocowanym do słupka tylnego karoserii
Zaznaczyłem na czerwono, gdzie będą działaś siły na deskę i potencjalne pęknięcie deski - między profilem a opartym kątownikiem.
150kg wytrzymało, ale dla świętego spokoju podeprę listwą krawędź dolnego łóżka o podłogę a górnego o dolne i będzie ok. Zresztą z tej strony będzie ścianka kuchni


drFeelGood - 2019-02-19, 19:50

Z różnych względów będzie Sharp NU-SC360, dajcie mi info czy do tego Tracer 3210 będzie ok i co z tymi wersjami A czy AN? Więcej mi na dach nie wejdzie więc rozwiązanie ostateczne.
PadaVan - 2019-02-19, 19:55

Cytat:
Masz na myśli w poprzek łóżka w połowie długości ramy?


Tak, w ten uzyskasz współpracę podłużnych kształtowników. Teraz na środkowy przychodzi dwa razy więcej obciążenia niż na boczne gdy leżą dwie osoby idealnie pośrodku swoich połówek łóżka.

drFeelGood - 2019-02-19, 20:16

Słuszna uwaga, mam jeszcze kawałek profila. Poprzeczne listwy pod materac nie dadzą tego samego efektu rozłożenia nacisku?
Mavv - 2019-02-19, 22:14

Dzieki za odpowiedź. Mam nadzieję kiedyś na żywo zobaczyć :) i pomacać :oops: :)
drFeelGood - 2019-02-19, 22:23

Będziesz w okolicy to zapraszam :-)
Norbertp83 - 2019-02-19, 22:43

drFeelGood napisał/a:
Z różnych względów będzie Sharp NU-SC360, dajcie mi info czy do tego Tracer 3210 będzie ok i co z tymi wersjami A czy AN? Więcej mi na dach nie wejdzie więc rozwiązanie ostateczne.

Ten Tracer wg mnie powinien być optymalny.
Nie jestem pewny, czy Ci dobrze wytłumaczę, ale wersja AN ma wspólny "-", czyli masę możesz brać z nadwozia, ale...przy izolacji pianką może być to lekko utrudnione.
Ja też stałem przed dylematem którego Tracera zakupić. W nocy decyzja zapadła: 4210AN, z tym, że zamiaruję za dach wsadzić ok. 600W.

drFeelGood - 2019-02-19, 22:52

Ok, dzięki za potwierdzenie. W ElDucato II inaczej dach rozplanuję :-)
PadaVan - 2019-02-19, 23:01

Nie będzie to ten sam efekt, ponieważ na środku stworzysz tak jakby przegub. Jeżeli zespawasz to razem, to stworzysz sztywne połączenie, które będzie przenosiło moment na drugi skrajny kształtownik, co bedzie skutkowało mniejsza siłą na środku. Poza tym zmniejszysz zjawisko wybaczania.
drFeelGood - 2019-02-19, 23:10

Dzięki za wyjaśnienie. Dopytam przy okazji zdjęcia, które wstawiłeś: jak bezpiecznie dla instalacji elektrycznej auta spawać karoserję?
PadaVan - 2019-02-19, 23:22

Trzeba odpiąć klemę ujemną na akumulatorze i nic się nie stanie ;)
drFeelGood - 2019-02-22, 21:49

Gości, goście ...
Sharp 360W w dom :-)

Macie namiar na jakieś sensowne przelotki przez dach? Kable od panela muszę przedłużyć do tracera - kabel lutować czy złączki dać?


student1 - 2019-02-23, 15:00

Można ładnie poprosić o parametry panelu :roll:


PzDr

drFeelGood - 2019-02-23, 16:51

student1 napisał/a:
Można ładnie poprosić o parametry panelu :roll:


PzDr

We wcześniejszych postach masz link.

drFeelGood - 2019-02-24, 13:15

Rozkminiał ktoś temat przewożenia deski windsurfingowej w/na blaszance?
student1 - 2019-02-24, 13:25

drFeelGood napisał/a:
We wcześniejszych postach masz link.


Dzięki

PzDr

drFeelGood - 2019-02-26, 22:36

Sklejka na ścianach w sypialni ogarnięta, zostały słupki i sufit:



Kombinuję jakby tu ogarnąć mocowanie panela i bagażnik dachowy w jednym.

Ktoś montował jakąś własną konstrukcję uchwytu na oryginalne grzybki?
Ktoś wrzucał w innym wątku gościa co robił taki uchwyt z perforowanego profila C, ale mnie jakoś nie przekonuje ten patent.

Przy okazji zastanawiam się czy warto kombinować z podnoszonym panelem. Myślę o czymś takim: panel po długości na zawiasach zamontowany do belki "bagażnikowej" i ręcznie podnoszony i podpierany na dwóch podpórkach jak na nieudolnym rysunku poniżej. Warto?


student1 - 2019-02-26, 22:49

Panele unoszone pod kątem zawsze warto. Zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym gdzie walczysz o każdy W/A energii !!!

PzDr

reaven22 - 2019-02-26, 22:53

drFeelGood napisał/a:
Przy okazji zastanawiam się czy warto kombinować z podnoszonym panelem. Myślę o czymś takim: panel po długości na zawiasach zamontowany do belki "bagażnikowej" i ręcznie podnoszony i podpierany na dwóch podpórkach jak na nieudolnym rysunku poniżej. Warto?


Na moje oko bez sensu, zysk może 15% jak dobrze staniesz, a komplikacja i waga znacząco większa. Lepiej dodać panel więcej jak masz miejsce.

Uchwyty do paneli kleiłem na sikę, nie planuje demontażu więc prostota górą.
Kątownik alu po całej długości auta, z nacięciami na grzybki i przyklejony w miejscach wzmocnień grzybków.
Narazie trzyma pancernie. 15tyś km z panelami na dachu krzywdy nie zrobiło.
Dzięki kątownikowi po całej długości nieźle wygląda i nie rzuca się w oczy, że są panele.


drFeelGood - 2019-02-26, 23:08

Dzięki za dodatkowe zdjęcia i opinię. Fajnie to wygląda u Ciebie z tym kątownikiem z boku. Z drugiej strony masz taki sam kątownik?
atamtakitam - 2019-02-27, 08:44

Czy Ty używasz tylko takera do płyt czy jeszcze to kleisz? No chyba, że robisz to jeszcze inaczej...
drFeelGood - 2019-02-27, 09:58

Sika na listewki, zszywki żeby dobrze złapało.
student1 - 2019-02-27, 13:14

reaven22 napisał/a:
Na moje oko bez sensu, zysk może 15% jak dobrze staniesz, a komplikacja i waga znacząco większa. Lepiej dodać panel więcej jak masz miejsce.


Zysk z paneli ustawionych pod odpowiednim kątem w zależności na jakiej szerokości geograficznej się znajdujesz i od pory roku czy to okres jesień-zima czy wiosna-lato sięga 30% !!!
Tak jak wspomniałem w okresie jesień-zima jest to ogromna różnica !!!
A system unoszenia paneli wcale nie musi być ciężki,zrobienie ramy alu pod panele to bardzo prosta robota do wykonania.

Poniżej wstawiam film instruktażowy z obszernym wyjaśnieniem graficznym i obliczeniami ile nam daje ustawienie paneli pod odpowiednim kątem. Oglądajcie od 7:21 minuty (automatyczne tłumaczenie youtube na polski jest bardzo dobre,bo gościu używa bardzo prostego technicznego angielskiego)


A jeszcze jeden filmik. Zysk z systemu unoszenia 32,5% !!!


Empiryczne dowody KRZYCZĄ ŻE WARTO !!!


PzDr

drFeelGood - 2019-02-27, 16:15

Dzięki za materiał, będę montował to zmierzę różnicę w u siebie.
student1 - 2019-02-27, 19:58

No haya problema drFeelGood,

PzDr

decumanus - 2019-02-27, 20:16

student1 napisał/a:


Empiryczne dowody KRZYCZĄ ŻE WARTO !!!
PzDr


Czy warto? Dla mnie warto, ale należy nadmienić że największy zysk jest w godzinach wieczornych i rannych ...i trzeba by się do tego słońca odwracać... Płaskim wszystko jedno.
Ale kilka przykładów przedstawionych w rozliczeniu dziennym. Co prawda jest mniej ekspresyjne, ale myślę że bardziej z sensem niż chwilowe piki.
Poza sytuacjami ekstremalnymi kiedy od kilku dni leje, prundu brak..

i właśnie wyszło słońce.

i tak... czerwona linia - panele na płasko
niebieska linia - natężenie słońca maksymalne
zielona linia - panel nachylony, obracający sie w osi pionowej do słońca

w połowie Chorwacji



Warszawa



Olso/północna Szkocja


Nordkapp


Należy pamiętać ze dane powyższe uwzględniają podążanie solara za słońcem, co w praktyce jest trudne w ujęciu całodniowym. (tylko takie źródło znalazłem)

Udowadniają jednakże, że jeśli ktoś jedzie na wakacje do Chorwacji
to zysk jest nie wart zachodu


ale jednocześnie należy pamiętać ze nawet w warszawie pod koniec lutego przy odrobinie starania można uzyskać dwa razy więcej kWh A na północy to czasem mieć a nie mieć...

Wiec moim zdaniem wniosek następujący - jeśli ktoś przewiduje intensywne korzystanie z kampera cały rok, lub korzystanie z niego w miejscach/porach/sytuacjach szczególnych- to warto mieć taką możliwość... ale na wakacje na południu Europy podnoszenie może przynieść więcej szkody niż pożytku.
Konstruktywne uwagi mile widziane.
R

drFeelGood - 2019-02-27, 22:31

Fajne porównanie, dzięki za odzew w temacie. Sposób zamontowania panela na moim blaszaku powoduje, że niedużym nakładem pracy i dodatkowej wagi mogę zrobić uchylny. Planuję wypady o różnych porach roku więc może się przydać.

Dziękuję reaven22 i Micha za pomoc PW :-)

drFeelGood - 2019-02-28, 22:27

Wreszcie coś widać więcej :)
Pierwszy kontakt z klejem kontaktowym Timebond, super sprawa, fajnie się nakłada. Front szafki nad szoferką kleiłem z dwóch sklejek 6 i 4, a na to laminat HPL biały połysk. W środku zostawiam polakierowaną sklejkę. Udało mi się jeszcze na ścianę z oknem za kierowcą, ale fotki nie zrobiłem.



Laminat po nałożeniu kleju.



I całość po zamontowaniu, jeszcze folia ochronna nie zerwana, więc nie błyszczy ;-)


drFeelGood - 2019-03-01, 20:23

Większą powierzchnię też można ogarnąć:


wlodo - 2019-03-01, 20:47

Co to za laminat ( nazwa, miękki, twardy, hpl, czy coś innego), przy zakupie go pokazałeś, ale bez nazwy. Klej którym kleisz to polecany do niego, czy to Twoje testy. Klejenie w pionie- dociskasz całość drugą płytą, czy wystarczy mniejszymi deskami ? Dopytuję,bo szukam coś na sufit i lepiej żeby nie odkleiło się za jakiś czas.
drFeelGood - 2019-03-01, 21:26

wlodo napisał/a:
Co to za laminat ( nazwa, miękki, twardy, hpl, czy coś innego), przy zakupie go pokazałeś, ale bez nazwy. Klej którym kleisz to polecany do niego, czy to Twoje testy. Klejenie w pionie- dociskasz całość drugą płytą, czy wystarczy mniejszymi deskami ? Dopytuję,bo szukam coś na sufit i lepiej żeby nie odkleiło się za jakiś czas.


Laminat HPL, biały połysk z laminart.pl polecony i zastosowany również przez reaven22.
Z tym konkretnym klejem nie miałem wcześniej do czynienia, do obrzeży i płyt laminowanych w domu używałem kontaktu w spray'u. Jednak przy takiej powierzchni i taniej i wygodniej jest użyć Timebond. Konsystencja budyniu, do puszki dołączona jest rakla do nakładania, po nałożeniu na oba elementy trzeba chwilę odczekać żeby podeschło i przyłożyć powierzchnie do siebie.
Na ścianie nie dociskam deskami uderzam raz przy raz pięścią i jest git :-) Można przez kawałek sklejki opukać młotkiem gumowym. Na suficie będziesz musiał docisnąć, w wątku reaven22 są zdjęcia z operacji klejenia sufitu. Na pewno nie odpadnie, trzyma bardzo mocno.

wlodo - 2019-03-01, 22:46

:kwiatki: dzięki za konkrety..
drFeelGood - 2019-03-02, 21:44

Pracowity dzień:
Wyrównane boczne ścianki łazienki i przycięta frontowa ściana, jeszcze bez wyciętych drzwi. W poniedziałek będzie laminat.Listwy narożnikowe z duni.pl.


MILUŚ - 2019-03-03, 09:38

drFeelGood napisał/a:
..................

Przy okazji zastanawiam się czy warto kombinować z podnoszonym panelem. Myślę o czymś takim: panel po długości na zawiasach zamontowany do belki "bagażnikowej" i ręcznie podnoszony i podpierany na dwóch podpórkach jak na nieudolnym rysunku poniżej. Warto


Przed laty tutaj na forum pisał gość który zrobił panel nie tylko uchylny ale ......obrotowy :-P
Próbowałem ale nie moge trafić na jego opis budowy kampera . Szkoda bo miał fajne pomysły szczególnie z wykorzystaniem profili alu z których fajnie " rzeźbił " :chytry

drFeelGood - 2019-03-17, 01:09

Zbiorniki zamontowane na miejscu. Pod zbiornikami xps 2-3 cm, pompa Fiamma 8. Pobór wody przez oryginalne gwintowane otwory zbiornika. Otwory są 2 cm nad dnem zbiornika więc wkręciłem w nie mosiężne kolanka z kawałkiem wlutowanej rurki miedzianej 12mm. Dzięki temu obniżyłem punkt czerpania wody. Do kolanka przy okazji przylutowałem przewód będący jedną z elektrod czujnika poziomu wody. Za kolankami dałem rurki PE 12/9 łączące zbiorniki i dalej do pompy, przy samej pompie użyłem klasycznego wężyka 10mm. Za pompą licznik wody i dalej rurka idzie do tyłu do obudowy filtra i bojlera. Docelowo dołożę jeszcze zaworki między zbiornikami a pompą.





robba - 2019-03-17, 12:37

drFeelGood napisał/a:
....Za pompą licznik wody i dalej ....

co to za licznik wody? i jak go wykorzystujesz?

drFeelGood - 2019-03-17, 14:31

Licznik z ali LICZNIK .
Licznik podłączony do arduino będzie pokazywał ilość zużytej wody :-)

drFeelGood - 2019-03-19, 22:52

Planuję 3kg butlę gazową umieścić w szafce pod kuchenką. Czy dobrze kojarzę, że koło butli powinna być kratka wentylacyjna w podłodze?
Norbertp83 - 2019-03-19, 23:46

drFeelGood napisał/a:
Planuję 3kg butlę gazową umieścić w szafce pod kuchenką. Czy dobrze kojarzę, że koło butli powinna być kratka wentylacyjna w podłodze?

W sumie tak, aczkolwiek nie koniecznie ;) .
Kamper nie jest w 100% szczelną konstrukcją. Jak dotychczas nie spotkałem się z kratkami wentylacyjnymi w wylewce służącymi do odprowadzania ewentualnie ulatniających się oparów gazu. Poza tym byłby to otwór którym wejdzie zarówno ciepłe jak i zimne powietrze z zewnątrz.
Jak ma jeb...ć, to jeb...e i z kratką. Tu raczej postawiłbym na szczelność układu, ewentualnie jakiś czujnik.

decumanus - 2019-03-20, 08:38

Norbertp83 napisał/a:

Kamper nie jest w 100% szczelną konstrukcją. Jak dotychczas nie spotkałem się z kratkami wentylacyjnymi w wylewce służącymi do odprowadzania ewentualnie ulatniających się oparów gazu. Poza tym byłby to otwór którym wejdzie zarówno ciepłe jak i zimne powietrze z zewnątrz.
Jak ma jeb...ć, to jeb...e i z kratką. Tu raczej postawiłbym na szczelność układu, ewentualnie jakiś czujnik.

Dziwię się że się nie spotkałeś. Otwór o powierzchni 100cm2 jest wymagany przez normę dotyczaca instalacji gazowej w kamperach, której teraz nie przytoczę jadąc w autobusie, ale zapewniam cię że wszystkie fabryczne kampery taki maja. Propan butan jest cięższy od powietrza i ucieka tym otworem. Przepisy ograniczają nawet długość węży elastycznych w kamperze obliczając czy ilość gazu w nich zamknięta w razie wycieku stworzy w kamperze mieszankę wybuchową. Takie wyjaśnienie dostałem.
Wiem, że Normy nie są obowiązkowe o ile nie są wspomniane w ustawie, ale z kampingu w teorii mogą cię wyprosić.
Nie wiem czy można dostać taką ładną naklejkę na zderzak mając niezgodną z normą instalację ....pewnie można. Ja otwór zrobiłem.
R

SlawekEwa - 2019-03-20, 18:59

decumanus napisał/a:
Wiem, że Normy nie są obowiązkowe o ile nie są wspomniane w ustawie, ale z kampingu w teorii mogą cię wyprosić.

:bajer :haha:

decumanus - 2019-03-21, 07:52

SlawekEwa napisał/a:
decumanus napisał/a:
Wiem, że Normy nie są obowiązkowe o ile nie są wspomniane w ustawie, ale z kampingu w teorii mogą cię wyprosić.

:bajer :haha:


W teorii, w praktyce na tym forum czytalem ze zdaza sie w "cywilizowanych" germańskich krajach wymagac naklejki poswiadczajacej o przegladzie instalacji.

Zmieni sie wszystko po pierwszym pożarze kampera samorobki.
Byc może niektórym z nas sie wydaje że odkrywamy tu ameryke, ale nawet w Oslo, do warsztatu na godziny gdzie przerabiam kampera, od czerwca czyli mojego poczatku, dzwonilo 12 osob z pytaniem czy znajdzie sie dla nich miejsce. Wczesniej nikt nie mial takich pomyslow.
Wspomnicie moje slowa.
R

Mavv - 2019-03-21, 10:44

decumanus napisał/a:
Norbertp83 napisał/a:

Kamper nie jest w 100% szczelną konstrukcją. Jak dotychczas nie spotkałem się z kratkami wentylacyjnymi w wylewce służącymi do odprowadzania ewentualnie ulatniających się oparów gazu. Poza tym byłby to otwór którym wejdzie zarówno ciepłe jak i zimne powietrze z zewnątrz.
Jak ma jeb...ć, to jeb...e i z kratką. Tu raczej postawiłbym na szczelność układu, ewentualnie jakiś czujnik.

Dziwię się że się nie spotkałeś. Otwór o powierzchni 100cm2 jest wymagany przez normę dotyczaca instalacji gazowej w kamperach, której teraz nie przytoczę jadąc w autobusie, ale zapewniam cię że wszystkie fabryczne kampery taki maja. Propan butan jest cięższy od powietrza i ucieka tym otworem. Przepisy ograniczają nawet długość węży elastycznych w kamperze obliczając czy ilość gazu w nich zamknięta w razie wycieku stworzy w kamperze mieszankę wybuchową. Takie wyjaśnienie dostałem.
Wiem, że Normy nie są obowiązkowe o ile nie są wspomniane w ustawie, ale z kampingu w teorii mogą cię wyprosić.
Nie wiem czy można dostać taką ładną naklejkę na zderzak mając niezgodną z normą instalację ....pewnie można. Ja otwór zrobiłem.
R


W Irlandii jest wymóg kratki w pobliżu butli. Ponadto - odnośnie długości węży elastycznych do gazu - gdzieś słyszałem tu, że maksymalna długość elastycznego węża to max 3 stopy (1m). Nawet w sklepach budowlancyh typu Casto można kupić węże o długości 1m. Wąż z rolki do kupienia w sklepach specjalistycznych.

U mnie kratki w podłodze są pod butlą, pod przyłączem gazu do piecyka i lodówki.

drFeelGood - 2019-03-21, 11:57

Jest miejsce, będzie kratka :-)
decumanus - 2019-03-21, 16:29

Mavv napisał/a:


W Irlandii jest wymóg kratki w pobliżu butli. Ponadto - odnośnie długości węży elastycznych do gazu - gdzieś słyszałem tu, że maksymalna długość elastycznego węża to max 3 stopy (1m). Nawet w sklepach budowlancyh typu Casto można kupić węże o długości 1m. Wąż z rolki do kupienia w sklepach specjalistycznych.

U mnie kratki w podłodze są pod butlą, pod przyłączem gazu do piecyka i lodówki.


Można, bo to są węże przeznaczone do grilla na świeżym powietrzu. W norwegi tez jest ograniczenie. Norma EN 1946 mówi ze przewody powinny być z miedzi, stali albo stali nierdzewnej. I tyle... ograniczenia zastosowania węży dotyczą ich długości w przypadku montażu do urządzeń które musisz np wyciągnąć z szafki albo masz zamontowane w szufladzie. jest tam 750mm. Również w schowku na butle jest ograniczenie ale tam w ogóle jest inny wąż. wysoko ciśnieniowy.
Ale norma niczego nie może zakazać na mocy prawnej, o ile ustawodawca sie na nią nie powoła w ustawie. W polsce mają to chyba głęboko. Ale jak pisałem, i jak można przeczytać tutaj w niemiaszkach ponoć nie. Mnie nie sprawdzali. W Austrii tez nie... ale słyszałem ze kiedyś w trakcie kontroli na autostradzie austriackiej ktoś miał kłopoty... Mam nadzieję, ze może źle pamiętam, ale wszyscy znamy tych oszołomów.
angielskojezyczna norma za złotówki jest tu http://sklep.pkn.pl/pn-en-1949-a1-2013-07e.html można do czytelni wykupić i "przeczytać" na telefonie ze zrzutami ekranu ;)

drFeelGood - 2019-03-21, 18:53

Przy okazji zakupów ....
Przestrzegam przed firmą "kurierską" Fedex, zbiorniki do kampera leżały w oddziale 14 dni, w końcu musiałem się sam pofatygować 50 km żeby odebrać. W systemie zaznaczyli, że kurier doręczył ... pie... porażka nie firma


Mavv - 2019-03-22, 12:36

drFeelGood napisał/a:
Za kolankami dałem rurki PE 12/9 łączące zbiorniki i dalej do pompy, przy samej pompie użyłem klasycznego wężyka 10mm


Jak się te złączki Festo sprawują z wodą? Szczelne są?

drFeelGood - 2019-03-23, 20:59

Póki co jest ok, w specyfikacji wodę też ogarniają. Moja siostra mieszka w Giblartarze, ma 16 mm instalację wodną w tym systemie.
drFeelGood - 2019-03-23, 21:16

Dzisiaj pracowity dzień, przyspawane poprzeczki w ramach łóżek, oszlifowane boczne ścianki łazienki. Na tylnej założona sklejka 4 mm i przyklejony laminat HPL piaskowy beż, przymiarka podłogi. Ocieplona blaszana podłoga pod dwoma zbiornikami na szarą wodę 2x74l.




Norbertp83 - 2019-03-24, 19:52

Idziesz Panie jak przecinak. Oby tak dalej!
drFeelGood - 2019-03-25, 21:05

Wariacja na temat odpływu do brodzika (dla przypomnienia mam klasyczny domowy)
Dostęp do ewentualnej naprawy mam ograniczony więc chciałbym solidnie to skręcić i dać wąż zamiast tradycyjną plastikową rurkę karbowaną. Do syfonu przykręcona redukcja 1 1/2" na 1" mufa i króciec na wąż.

Uwagi?


reaven22 - 2019-03-25, 21:18

drFeelGood napisał/a:
Uwagi?


Z doświadczenia własnego :confused rurka fi 19 jest za cienka, i jak ma mały spadek to woda wybitnie niechętnie odpływa z brodzika :gwm
Ja już mam przerobione na przestrzał przez podłogę fi32, syfon pod podłogą i fi32 do zbiornika na szarą, nie jest to najszczęśliwsze rozwiązanie na zimę ale da się obejść i mróz :)
Co prawda Ty masz inną sytuację bo zbiorniki są pod blisko, ale konieczne muszą być spadki oraz rura minimum 25mm :)

drFeelGood napisał/a:
Dostęp do ewentualnej naprawy mam ograniczony


Jak zerkniesz u mnie na fotki to pod brodzikiem od zewnątrz jest szeroka kratka wentylacyjna, i nie służy tylko do wentylacji :)

drFeelGood - 2019-03-25, 21:35

reaven22 napisał/a:
drFeelGood napisał/a:
Uwagi?


Z doświadczenia własnego :confused rurka fi 19 jest za cienka, i jak ma mały spadek to woda wybitnie niechętnie odpływa z brodzika :gwm
Ja już mam przerobione na przestrzał przez podłogę fi32, syfon pod podłogą i fi32 do zbiornika na szarą, nie jest to najszczęśliwsze rozwiązanie na zimę ale da się obejść i mróz :)
Co prawda Ty masz inną sytuację bo zbiorniki są pod blisko, ale konieczne muszą być spadki oraz rura minimum 25mm :)

drFeelGood napisał/a:
Dostęp do ewentualnej naprawy mam ograniczony


Jak zerkniesz u mnie na fotki to pod brodzikiem od zewnątrz jest szeroka kratka wentylacyjna, i nie służy tylko do wentylacji :)


Króciec jest fi 30 więc powinno styknąć. Zbiornik jest tuż pod brodzikiem, ale żeby mieć dostęp do złączek i rewizji jest przesunięty częściowo do bagażnika. Będzie więc ok 60 cm węża ze spadkiem 3-4 cm od syfonu do króćca zbiornika. Podłogę właściwą mam już podniesioną o 20 cm więc nie ma szans żeby brodzik podnieść jeszcze wyżej i mieć miejsce na dostęp do syfonu. Poza tym wysokość brodzika determinuje mi wysokość toalety, która musi się schować pod łóżkiem :-)
Ale rozumiem, że sama konstrukcja syfono-złączki po usztywnieniu pianką ma szansę przetrwać?

reaven22 - 2019-03-25, 22:07

Na moje oko da radę :)
drFeelGood - 2019-03-29, 09:24

Mozolnie ale do przodu :-)

drFeelGood - 2019-03-29, 23:06

Ostateczna przymiarka zlewu i prysznica przed laminowaniem ścian.





Czyszczenie acetonem z resztek starego kleju i laminowanie ściany za tylnym rzędem siedzeń.



Laminat tnę tarczą do nierdzewki, szybko, precyzyjnie.




Efekt końcowy, po naklejeniu.



Druga ściana wewnątrz łazienki.
Potwierdzam słowa reaven22 - sklejka laminowana z dwóch stron jest pancerna.
W następnej puszce dam sklejkę 10 na ścianki łazienki + laminat 2x 0,8mm.



Druga ściana gotowa, jutro pozostałe.



Laminat w łazience HPL Pfleiderer 16003 piaskowy beż, wykończenie Velvet, laminat biały Luna 001 wykończenie biały połysk, klej Timebond. Do piaskowego laminatu kupiłem w tym kolorze obrzeże pcv 0,8mm tej samej firmy, wykorzystam je do oklejenia obrzeża otworu drzwiowego do łazienki. Laminat ma ciemne podłoże a obrzeże jasne więc będzie lepiej wyglądało.

drFeelGood - 2019-03-30, 12:07

Czas na wrota do piekieł ;-)
Wycięte zgrubnie, frezarka już czeka.


drFeelGood - 2019-03-30, 21:02

Przed laminowaniem ściany od strony bagażnika wyciąłem otwór na toaletę.



Otwór na czysto wyrównany frezarką.



Można kleić laminat ...



... i wyciąć w nim otwór.



Efekt ostateczny o oklejeniu rantu obrzeżem PCV 0,8.



Reset i u mnie ... ;-)

KASZUB - 2019-03-31, 09:23

Wodze, że idzie Ci ta robota. Fajny efekt po frezarce. A ja jakoś nie mogę się zdecydować na zakup narzędzi.... Cały czas ta sama wyrzynarka z lidlucha :oops:
drFeelGood - 2019-03-31, 11:21

KASZUB napisał/a:
Wodze, że idzie Ci ta robota. Fajny efekt po frezarce. A ja jakoś nie mogę się zdecydować na zakup narzędzi.... Cały czas ta sama wyrzynarka z lidlucha :oops:


Frezarka ma dwie ważne przewagi w stosunku do wyrzynarki: daje idealnie prostopadłe do płaszczyzny cięcie a po drugie z obu stron masz gładką krawędź. Dzięki temu łatwo i szybko można okleić krawędź wytrzymałym obrzeżem z PCV (0,8mm kosztuje 80gr za mb, dobrze przyklejone nie puszcza wody) na klej kontaktowy, albo połączyć precyzyjnie formatki ze sobą. Samą wyrzynarkę kupiłem na olx za 100 zł a frezy z ali za grosze do wyboru do koloru. Praca wyrzynarką jest banalnie prosta - przykładasz sobie wzdłuż lini cięcia listwę, mocujesz ją w odpowiedniej odległości ściskami albo przykręcasz (na jednym zdjęciu widać kawałek takiej listwy przykręconej pod otworem) i jedziesz. Do łuków robisz szablon np. ze sklejki, mocujesz go tam gdzie ma być łuk, bierzesz frez z łożyskiem, które się opiera o szablon i masz idealny łuk.
Spróbuj, efekt pracy jest lepszy i frustracja robotą mniejsza:-)

KASZUB - 2019-03-31, 19:21

drFeelGood, eee już nie mam do czego... :haha: te kilka ciec które mi zostały pykne wyrzynarka :lol:
Ale przy następnej budowie będę musiał się zaopatrzyć w coś lepszego. Choć tak już sobie obiecałem przy tej... :haha:

drFeelGood - 2019-04-01, 13:21

Patent na szczelną klapę do schowka z toaletą.
Do ściany przyklejony będzie profil C boczną ścianką, wygięty jak na zdjęciu. Druga część to profil o takim samym kształcie ale wygięty otwartą częścią profila w stronę otworu. W ten profil będzie wklejona sklejka 3mm i na niej laminat taki jak na ścianie. Klapa będzie wsuwała się od góry.

Niestety nie udało mi się wygiąć narożników z mniejszym promieniem bez deformacji, profil jest zbyt delikatny.




Idaho - 2019-04-01, 14:29

Super! Będzie szczelne na bank. Tylko pytanie gdzie będziesz stawiał toaletę? Bo pierwotnie miała stać na klapce a teraz będzie musiała stać w brodziku. Dodatkowo brak klapki na której będzie można łatwo wysuwać toaletę utrudni jej wysuwanie. No chyba że zrobisz półkę na której kibelek będzie wyjeżdżał?
drFeelGood - 2019-04-01, 16:13

Kibelek wyjedzie na półce zamocowanej do szyny pełnego wysuwu o nośności 100kg.
atamtakitam - 2019-04-02, 08:36

A nie lepiej byłoby zamontować zasuwaną ściankę z plastiku? Tak jak to się szafki zamyka lub nawet drzwi w łazienki w kamperach? Jedynie co to kolor jest szary 8-)
drFeelGood - 2019-04-02, 08:58

atamtakitam napisał/a:
A nie lepiej byłoby zamontować zasuwaną ściankę z plastiku? Tak jak to się szafki zamyka lub nawet drzwi w łazienki w kamperach? Jedynie co to kolor jest szary 8-)

Masz ma myśli taką roletkę meblową? Myślałem o tym ale nie wiem jak musiałoby to być zrobione w tym przypadku żeby było szczelne :-)

pixi2000 - 2019-04-02, 12:52

drFeelGood napisał/a:

Srebrny Thule Omnistor 3,5m :-)


Sory, że odgrzeję kotleta.
Montowałeś ją bezpośrednio do blachy czyli przechyloną. czy stosowałeś adaptery? Z tego co się zorientowałem to oryginalne adaptery thule to 400stówy.
Mam omnistora 5200 4m do swojego L4H3.

drFeelGood - 2019-04-02, 14:06

pixi2000 napisał/a:
drFeelGood napisał/a:

Srebrny Thule Omnistor 3,5m :-)


Sory, że odgrzeję kotleta.
Montowałeś ją bezpośrednio do blachy czyli przechyloną. czy stosowałeś adaptery? Z tego co się zorientowałem to oryginalne adaptery thule to 400stówy.
Mam omnistora 5200 4m do swojego L4H3.
Obrazek


Da się zamontować bez adapterów, ma tak na L4H3 reaven22. Jak robiłem przymiarkę to było ok, choć dół kasety może ograniczać stopień pochylenia rozłożonej markizy. Jeśli starczy czasu to mam w planie dorobienie adaptera z dwóch kawałków blachy żeby zniwelować to pochylenie.

reaven22 - 2019-04-02, 14:21

drFeelGood napisał/a:
Da się zamontować bez adapterów, ma tak na L4H3 reaven22.


Ja mam fiamma-e f-45s, i nie zauważyłem negatywnych skutków montażu bezpośrednio do blachy. Nie wiem jak w pozostałych markizach.

Michał_Poznań - 2019-04-02, 19:38

pixi2000 napisał/a:
drFeelGood napisał/a:

Srebrny Thule Omnistor 3,5m :-)


Sory, że odgrzeję kotleta.
Montowałeś ją bezpośrednio do blachy czyli przechyloną. czy stosowałeś adaptery? Z tego co się zorientowałem to oryginalne adaptery thule to 400stówy.
Mam omnistora 5200 4m do swojego L4H3.
Obrazek


Ja mam taki zestaw thule na L4H3 i jest bajka nie trzeba się z tym boksować :box , polecam.

drFeelGood - 2019-04-02, 22:12

Michał_Poznań napisał/a:
pixi2000 napisał/a:
drFeelGood napisał/a:

Srebrny Thule Omnistor 3,5m :-)


Sory, że odgrzeję kotleta.
Montowałeś ją bezpośrednio do blachy czyli przechyloną. czy stosowałeś adaptery? Z tego co się zorientowałem to oryginalne adaptery thule to 400stówy.
Mam omnistora 5200 4m do swojego L4H3.
Obrazek


Ja mam taki zestaw thule na L4H3 i jest bajka nie trzeba się z tym boksować :box , polecam.


W sensie roleta z adapterem? Jeśli tak gdzie kupowałeś?

Michał_Poznań - 2019-04-02, 22:21

drFeelGood napisał/a:


W sensie roleta z adapterem? Jeśli tak gdzie kupowałeś?



Kupowałem u Pawła vel Frólik www.campervan.pl

Pozdrawiam
Michał

drFeelGood - 2019-04-09, 10:52

Panowie czy do kuchenki kamperowej 30mbar można użyć reduktora 37mbar? Logika podpowiada, że nie ale dopytam, bo nigdzie nie widzę kątowego 30mbar.
drFeelGood - 2019-04-09, 23:18

Szukam fotek nogi stolika z dodatkowym małym blatem obracanym wokół osi nogi. Jeśli ktoś ma takową poproszę o kilka fotek mechanizmu obrotu.
Mavv - 2019-04-09, 23:39

Ja mam w głowie inny pomysł na stolik. Coś na zasadzie szuflady wysuwanej z głównego stolika. Czyli:
Stolik jest prostokątny, w środku są prowadnice do szuflady. Gdy potrzeba go wydłużyć, to wtedy wysuwam z środka blat o szerokości mniejszej niż stolik główny. Do tego jakieś blokady, które zabezpieczą wysuwany blat przed wysunięciem się podczas jazdy jak i po wysunięciu.

drFeelGood - 2019-04-10, 06:11

Taki patent jedynie znalazłem. Długość wysuwanego ogranicza mocowanie nogi i nie daje możliwości przesunięcia blatu w kierunku przedniego fotela pasażera :-(
decumanus - 2019-04-10, 14:32

A ja akurat konstruuje taki podobny... bez prowadnic... sama czysto stolarska robota...

Takie po rozłożeniu...



Ale tak naprawdę to to ma być część łóżka!!!


Sorry że takie wielkie obrazki, poprawie z kompa później.
Edit. Teraz moze lepiej będzie.
R

drFeelGood - 2019-04-10, 18:42

decumanus napisał/a:
A ja akurat konstruuje taki podobny... bez prowadnic... sama czysto stolarska robota...Obrazek
Takie po rozłożeniu...
Obrazek


Ale tak naprawdę to to ma być część łóżka!!!
Obrazek

Sorry że takie wielkie obrazki, poprawie z kompa później.
R


No to jest mistrzostwo, piwko leci :-) Materiał?

decumanus - 2019-04-10, 19:09

drFeelGood napisał/a:
No to jest mistrzostwo, piwko leci :-) Materiał?

Dzięki ☺ plyta stolarska 13, bardzo porządna jak mniemam sklejka na prowadnice i lity dąb na krawedzie. Zaraz jade konczyc.
Ale to chyba troche tymczasowe rozwiazanie, bo wymyśliłem (w polowie roboty oczywiście 🤨) przekozacki sposob na ukrycie tej polowy lozka w ...podlodze. Stolik rozsuwany zostanie, ale nie bedzie łóżkiem. Zostawie to jednak na później.
R

Turok - 2019-04-11, 21:10

Mega robota!
Norbertp83 - 2019-04-11, 22:34

pixi2000 napisał/a:

Sory, że odgrzeję kotleta.
Montowałeś ją bezpośrednio do blachy czyli przechyloną. czy stosowałeś adaptery? Z tego co się zorientowałem to oryginalne adaptery thule to 400stówy.
Mam omnistora 5200 4m do swojego L4H3.

Mam Omnistora 5200 4m. Bez oryginalnych adapterów - jest dobrze.

drFeelGood napisał/a:
Mozolnie ale do przodu :-)

Na tempo prac Panie kolego, to Ty nie narzekaj :-P .
Jest moc :brawo .

drFeelGood - 2019-04-12, 22:57

Dzięki Norbi :-)

Oklejone wszystkie ścianki kabiny wewnątrz i frontowa zewnątrz, oklejone narożniki srebrną folią.
Listwa narożnikowa mieści 12mm sklejkę a przy odpowiedniej argumentacji również 12 mm sklejkę oklejoną z obu stron laminatem 0,8mm :-) Brodzik osadzony, podłączony syfon z trójnikiem - z jednej strony wejście ścieku ze zlewu łazienkowego 19mm z drugiej odpływ do zbiornika szarej 30mm. Jutro podłączam wodę i ściek do zlewu w kabinie.



Przymocowana pierwsza część sklejki 4mm na suficie.


drFeelGood - 2019-04-14, 19:06

Powoli skręcam wszystko do k... w całość :-)

"Makieta" mebli kuchennych skręcona z odpadów dla zobrazowania przestrzeni i rozpisania rozkroju płyty meblowej. Myślałem, że będzie ciasniej między fotelami a kuchnią, ale jest akceptowalnie :-)
Rozkład przestrzeni wzdłuż paki od tyłu:
1) Łóżko - od uszczelki tylnych drzwi - 140 cm
2) Łazienka - ze ściankami - 93 cm
3) Od ścianki łazienki do progu między szoferką a paką - 136 cm

Teraz największe wyzwanie - położenie laminatu na sufit w części osobowej - płachta 215 cm na ok 120 cm :-) yeah...

drFeelGood - 2019-04-26, 11:48


mam i ja :-)

necvip - 2019-04-26, 13:33

Gratulacje!
Norbertp83 - 2019-04-26, 18:30

drFeelGood napisał/a:
Obrazek
mam i ja :-)

Brawo Ty! Gratki :brawo:

KASZUB - 2019-04-26, 19:26

No doktorku idzie Ci to idzie... Brawo ty :super .
drFeelGood - 2019-04-26, 22:14

Dzięki :-)

Dzień czy noc - roboty moc ;-)


SZEJK - 2019-04-26, 22:23

Nooo zaczyna se wyglądać jak kamper. :spoko :spoko
drFeelGood - 2019-04-29, 23:56

Sklejka na suficie w części sypialnej zrobiona :-) Został mały kawałek w szafce do dosztukowania.






drFeelGood - 2019-05-13, 21:26

Pierwszy wyjazd zaliczony, majówka w Chałupach :-)



Przy okazji wyszedł problem z napędem.
Wstępna diagnoza co najmniej :zużyty prawy wewnętrzny przegub półosi.

Obie wyciągamy i daję do sprawdzenia całość.
Ktoś przerabiał temat? Regenerować, kupować używki czy chińczyk?

KASZUB - 2019-05-13, 21:50

Byłeś tak blisko i nie wpadłes?? :zastrzelic
amples - 2019-05-13, 21:57

drFeelGood napisał/a:
zużyty prawy wewnętrzny przegub półosi.
A nie przypadkiem łożysko-podpora półosi , jakie były objawy :?:
drFeelGood - 2019-05-13, 22:07

Kaszub myślałem o tym, ale z awarią nie chciałem jeździć więcej niż było potrzeba, next time :-)

amples - podczas jazdy pod górę zaczęło trząść budą od prawej strony, i od tej pory podczas przyśpieszania trzęsie. Do 60 km/h znośnie. Noga z gazu i ustaje problem.

Norbertp83 - 2019-05-13, 22:12

drFeelGood napisał/a:
Pierwszy wyjazd zaliczony, majówka w Chałupach :-)

Obrazek

Przy okazji wyszedł problem z napędem.
Wstępna diagnoza co najmniej :zużyty prawy wewnętrzny przegub półosi.

Obie wyciągamy i daję do sprawdzenia całość.
Ktoś przerabiał temat? Regenerować, kupować używki czy chińczyk?

Norbi nic nie trzeba regenerować ;) . Wymieniasz tylko poszczególne el. układu.
Jakby co ceny SKF'a masz w załączniku.

amples - 2019-05-13, 22:21

drFeelGood napisał/a:
podczas przyśpieszania trzęsie.
:wyszczerzony:
Mam to samo ,
łapiąc za półoś , tą cześć pomiędzy skrzynia a podporą nie masz przypadkiem luzu ,
bo moje łożysko lata w podporze , oboje do wymiany , czekają w bagażniku
(decyzja o wymianie , musi nabrać mocy urzędowej , napisałem podanie o ładna na pogodę by położyć się pod spód :diabelski_usmiech )

drFeelGood - 2019-05-13, 22:29

Złego słowa użyłem naprawiać nie regenerowac. Mam tu taką firmę co się się specjalizuje w p ółosiach, rozbierają i diagnozuja co do wymiany.
Norbertp83 - 2019-05-13, 22:34

Do diagnozy nie trzeba wielkiej wiedzy ani doświadczenia ;) . Ja bym naprawił na dobrych "gratach".
drFeelGood - 2019-05-13, 22:48

Gumy też są w nie najlepszym stanie, więc jest okazja żeby wszystko sprawdzić.

Najważniejsze, że jest akceptacja tej formy podróżowania i spędzania wolnego czasu :-)


drFeelGood - 2019-05-17, 14:10

Po ściągnięciu półosi okazało się, że są duże luzy na przegubach wewnętrznych a jeden zewnętrzny też miał już "katar" :-).
Dzięki pomocy Norbertp83 :kwiatki: zdecydowałem sie na wymianę wszystkich 4, na podzespołach SKF zapłaciłem 750 zł.
Może się komuś przyda: przeguby zewnętrzne VKJA5822, długi wewnętrzny VKJA8019, krótki wewnętrzny VKJA8010. Na długim wewnętrznym jest już łożysko podpory, moje ośki mają 29 zębów ale dobrze zweryfikować po VINie bo jest też wersja z 27 zębami.
Auto dostało też nowe uszczelniacze i olej w skrzyni - wg katalogu wchodzi 2.4 - 2.7l.


drFeelGood - 2019-05-18, 12:48

Panowie mam taki materiał do położenia na ściany i sufit sypialni. Ściany są ze sklejki.
Jak to najlepiej położyć? Kleić bezpośrednio materiał do sklejki czy na jakąś gabkę i jakiego kleju najlepiej do tego użyć?


reaven22 - 2019-05-18, 14:22

Zrób próbę bez gąbki. U siebie myślałem ze będę kładł z gąbką ale po testach wyszło że bez jest estetyczniej.

Klej tapicer strong w sprayu daje radę.

drFeelGood - 2019-05-18, 14:43

Sufit też ogarnie tapicer?
reaven22 - 2019-05-18, 22:46

Całość kleiłem na tapicera. Po roku nic nie odlazło.
drFeelGood - 2019-05-27, 22:30

Tapicer zamówiony, blaszanka wróciła od mechanika, więc wracamy do gry :szeroki_usmiech

Przetestowałem spuszczanie szarej wody na króćcach, które miałem pod ręką. Woda leciała a ja miałem czas na podjęcie decyzji. Za dużo czasu więc ... je zmieniłem :-) Ostatecznie spust będzie na rurkach PVC 32, ponieważ zawór ma podobną średnicę przepływu.


drFeelGood - 2019-05-28, 21:50

Próbuję do końca ogarnąć instalacje pod podłogą.
Dołożyłem zawory między zbiornikami a pompą + otulinę na rurki.

Testujemy też pierwszy pojazd pokładowy :szeroki_usmiech

Xiaomi m365 - moc 250W, aku 8Ah 36v, vmax 25km/h, zasięg 25 km, pompowane koła 8,5 cala, udźwig 100kg, waga 12kg.


decumanus - 2019-05-28, 22:37

Tez mam tez smigam taka ;) Zmien od razu opony na https://allegro.pl/oferta/opona-10-cali-54-156-10x2-xiaomi-mija-m365-8105703168 puki masz jeszcze oryginalne detki cale. Przednia ma zagiety wentyl, problem z dopasowaniem nieryginalnej.
Kup tez plastyki. Opony sa wieksze, mieksze, szybsze.

Tak nawiasem mowiac troche slabo sie sklada do kampera 🤣
R

Norbertp83 - 2019-05-29, 14:45

Norbi jaki przekrój rurek dawałeś? 10/8?
drFeelGood - 2019-05-29, 16:56

Od zbiornika do mieszacza 12/9, za mieszaczem do kranów 8/6.
Dotarł elektrozawór 5/4 do szarej.






drFeelGood - 2019-05-30, 10:50

Po testach zmieniłem też króćce odpowietrzników w zbiornikach. Wcześniej miałem z nakrętką od wewnątrz, co powodowało, że zostawał spory bąbel powietrza. Zastosowałem króćce z nakrętką z drugiej strony i skróciłem wewnętrzną część plus nawierciłem dwa otwory.
Zbiorniki mają tylko 13 cm wysokości, więc zależy mi na jak najwyższym punkcie odpowietrzenia.



jsaluga - 2019-05-30, 11:02

Gdzie kupiłeś te plastikowe króćce i jakiej średnicy jest gwint?
drFeelGood - 2019-05-30, 11:21

U Duniego gwint 1/2 cala króciec na wąż 10-12 mm.
drFeelGood - 2019-05-30, 11:30

Do wyposażenia dołącza grill gazowy :-)


decumanus - 2019-05-30, 12:08

jsaluga napisał/a:
Gdzie kupiłeś te plastikowe króćce i jakiej średnicy jest gwint?

Takich rzeczy szukaj w systemach nawadniajacych na aledrogo... zapłacisz 10% ceny... dopiero jak nie znajdziesz - w kamperowych. Znajdz sobie na Pinterest tabelkę z przelicznikiem cali na mm. Zaoszczędzisz co najmniej 100 zł.
R

drFeelGood - 2019-05-30, 13:02

decumanus - To oczywiste. Lepsze jakościowo i równie tanie są króćce od opryskiwaczy. Poza tym w systemach nawadniania gwint króćca jest standardowy ale część do naciągania węża już nie. Standardowo podaje się króciec na średnicę wewnętrzną węża a w nawadnianiu na średnicę zewnętrzną rur stosowanych do nawadniania. Niechętnie przepacam, ale nie znalazłem króćca z nakrętką od zewnętrznej strony zbiornika.

Przykład : Rura do nawodnień 32 mm ma na zewnątrz, więc króciec do nawodnień jest cieńszy. Trzeba zwrócić na to uwagę bo standardowy wąż fi32 będzie za duży na taki króciec.


drFeelGood - 2019-05-31, 12:14

Panowie w jakiej odległości od ściany bocznej powinien być spust szarej wody? Przejście przez podłogę mam 12 cm przed tylną osią i 60 cm od ściany bocznej. Przesunąć bliżej brzegu czy tak zostawić?
amples - 2019-05-31, 12:27

drFeelGood napisał/a:
w jakiej odległości od ściany bocznej powinien być spust szarej wody?
A są jakieś normy :bajer
Gdzie zamontujesz tam będziesz miał (montuj tak by tobie było wygodnie wygodnie ) :spoko

drFeelGood - 2019-05-31, 12:53

Nie mam doświadczenia w tym temacie, w związku z tym nie wiem czy są jakieś standardy kratek ściekowych w miejscach zrzutu. Nie chodzi mi o normy a raczej Wasze doświadczenia w tym temacie 😁
decumanus - 2019-05-31, 19:14

drFeelGood napisał/a:
Nie mam doświadczenia w tym temacie, w związku z tym nie wiem czy są jakieś standardy kratek ściekowych w miejscach zrzutu. Nie chodzi mi o normy a raczej Wasze doświadczenia w tym temacie 😁


Mając elektryczny możesz go umieścić w miejscu dowolnym, aczkolwiek umieszczenie z boku zwiększa prawdopodobieństwo uzyskania spadku w zbiorniku. Kratka często znajduje się w zaglebieniu, jedno koło tam wjeżdża i kamper się przechyla, woda przelewa się w róg zbiornika z rurą odplywowa.
Mając ręczny musisz go mieć w zasięgu ręki, bez czolgania sie pod samochodem.
Tyle.
R

drFeelGood - 2019-05-31, 22:44

Dzięki decumanus.
Taka kombinacja wyszła, zlatuje nieźle nawet na płaskim.
Musiałem zawinąć żeby się akumulatory zmieściły z boku.
Króćce do rurek są skręcane a dalej już kształtki klejone fi32.


drFeelGood - 2019-06-15, 12:15

Pozdrowienia z Chorwacji 😁


drFeelGood - 2019-07-18, 22:20

Czas wrócić do pracy. Na rozgrzewkę zrobiłem makietę górnej części mebli kuchennych :-)

drFeelGood - 2019-08-04, 01:30

Przytargałem akumulatory pokładowe 3 x Yuasa Active Leisure & Marine L35-115.



Będą ustawione wzdłuż jak na zdjęciu poniżej.



Schemat całej instalacji:



Zebrałem sobie do kupy wszystko co ma być podłączone, kilka danych już ustaliłem wcześniej ale pojawiło się jeszcze kilka pytań:

1) Połączenie akumulatorów
- grubość przewodów 35 mm2 - ok? Powinny być w gumie czy plastiku?
- jakiej wartości bezpieczniki?
- czy przyłączenie całego pakietu akumulatorów do instalacji powinno być jak na schemacie A czy B?



2) Cyrix ma być zamontowany obok akumulatora rozruchowego, do akumulatorów zabudowy jest ok 3,5 m
- grubość przewodu 16 mm2 - ok?
- czy dawać bezpieczniki F5 i F6?
- jeśli dawać to o jakiej wartości ?
- jeśli dawać F5 to czy powinien być bliżej akumulatora rozruchowego czy zabudowy?

3) Przetwornica, moc 1400w a w instrukcji podano, że 1mm2 na każde 100W
- więc grubość przewodu 16 mm2 powinno być ok?
- czy dawać F7, jeśli tak to jakiej wartości?

4) Regulator MPPT połączony z panelem 360W, wg kwitów znamionowy prąd 30A
- grubość przewodu 6 mm2 - ok
- czy dawać bezpiecznik F4 jeśli tak to o jakiej wartości?
- co podłącza się pod złącze z ikoną żarówki?

5) Skrzynka małych bezpieczników, wg dokumentacji sumaryczny max prąd to 100A, a max na pojedynczy bezpiecznik 30 A
- grubość przewodu 10 mm2 - ok?
- czy wartość bezpiecznika F8 to suma "małych" bezpieczników? Jeśli nie to ile mniej lub więcej A powinno być na F8?

Mam nadzieję, że ktoś znajdzie siłę żeby odpowiedzieć na tyle pytań :-)
Odpowiedzi z pewnością przydadzą się też kolejnym budowniczym.

reaven22 - 2019-08-04, 22:45

drFeelGood napisał/a:
- grubość przewodów 35 mm2 - ok? Powinny być w gumie czy plastiku?


Zależy od max przewidywanego obciążenia, 35 nie zaszkodzi ale jeśli największym obciążeniem będzie IPS-1400 to i 16mm2 wystarczy do połączenia aku.

drFeelGood napisał/a:
2) Cyrix ma być zamontowany obok akumulatora rozruchowego, do akumulatorów zabudowy jest ok 3,5 m


Cyrix może być zamontowany i koło rozruchu i koło zabudowy. Nie ma to znaczenia.

drFeelGood napisał/a:
- grubość przewodu 16 mm2 - ok?
- czy dawać bezpieczniki F5 i F6?
- jeśli dawać to o jakiej wartości ?
- jeśli dawać F5 to czy powinien być bliżej akumulatora rozruchowego czy zabudowy?


16mm2 jest ok. Bezpieczniki o wartości 150A, w zasadzie powinien być i przy jednym i przy drugim akumulatorze. Blisko akumulatora.

Bezpiecznik zawsze zabezpiecza przewód przed spaleniem. I musi być dobrany do przekroju i długości przewodu. Tak aby zwarcie na przewodzie przepaliło bezpiecznik a nie zagotowało przewód.
Tu mamy sytuację taką że zarówno jeden jak i drugi akumulator może wygenerować bardzo duży prąd, dlatego zabezpieczenie powinno być z obu stron na wypadek zwarcia do masy gdzieś pośrodku przewodu.

drFeelGood napisał/a:
3) Przetwornica, moc 1400w a w instrukcji podano, że 1mm2 na każde 100W
- więc grubość przewodu 16 mm2 powinno być ok?
- czy dawać F7, jeśli tak to jakiej wartości?


Z IPS-1400 wyciśniesz max 1000W, przewód 16mm2 nie zaszkodzi. Bezpiecznik również.

drFeelGood napisał/a:
4) Regulator MPPT połączony z panelem 360W, wg kwitów znamionowy prąd 30A
- grubość przewodu 6 mm2 - ok
- czy dawać bezpiecznik F4 jeśli tak to o jakiej wartości?
- co podłącza się pod złącze z ikoną żarówki?


Grubość przewodu ok, do tego bezpiecznik 50A.
Pod ikonę z żarówką powinno się podłączyć wszystkie odbiorniki z pominięciem przetwornic czy webasta.
To wyjście ma zabezpieczenie przed nadmiernym rozładowaniem akumulatora.

Przetwornica oraz webasto mają swoje zabezpieczenia przed rozładowaniem a dodatkowo ich max prąd przekracza możliwości tracera więc podpinamy je bezpośrednio do aku.

drFeelGood napisał/a:
Skrzynka małych bezpieczników, wg dokumentacji sumaryczny max prąd to 100A, a max na pojedynczy bezpiecznik 30 A
- grubość przewodu 10 mm2 - ok?
- czy wartość bezpiecznika F8 to suma "małych" bezpieczników? Jeśli nie to ile mniej lub więcej A powinno być na F8?


10mm2 będzie ok, bezpiecznik przy akumulatorze dla takiego przewodu może być 70-100A chyba że skrzynka jest bardzo blisko akumulatora to można rozważyć rezygnację z F8.
Nie wiem co planujesz zasilać ale wątpię żeby w rzeczywistości był potrzebny większy jak 50A.

Jak wyżej pisałem, bezpiecznik zabezpiecza przewód przed przegrzaniem i w konsekwencji pożarem a nie urządzenia które są nim zasilane. Urządzenia powinny mieć swoje bezpieczniki zabudowane w środku, chroniące przed pożarem.

Mavv - 2019-08-06, 04:46

Trochę sobie ważą te akumulatory! :shock:

Panowie, a czy dało by się w opisywanym tu przypadku zastosować akumulatory LiFePO4 opisywane w tym wątku ?

Tu link do ali ze wspomnianym akumulatorem (niedostępny już, ale widać przedmiot)

Waga takiego jednego LiFePO4 10kg, a waga jednego użytego przez drFeelGood to 25,4kg. Czy podlnikowany przeze mnie LiFePO4 może być wpięty w taki układ?

reaven22 - 2019-08-06, 08:51

Mavv napisał/a:
Czy podlnikowany przeze mnie LiFePO4 może być wpięty w taki układ?


Może być wpięty , ale jeśli będzie tylko 1szt to dobrał bym przewód od separatora tak aby ograniczyć prąd ładowania do dopuszczalnych przez producenta 50A.

Przy przewodzie separatora 16mm2 i długości 5-6m prąd jest ograniczony z lifepo4 do c/a 100A a to może być za dużo dla tego akumulatora.

rviru - 2019-08-06, 09:22

Hmm, a czy w takim wypadku reaven22 warto od razu dać taki kabel który w przyszłości będzie w sam raz po LiFePO4 ? Czy wtedy takie kable nie będą dawały za słabego prądu do zwykłego kwasiaka ?
Mavv - 2019-08-06, 21:11

reaven22 napisał/a:
Mavv napisał/a:
Czy podlnikowany przeze mnie LiFePO4 może być wpięty w taki układ?


Może być wpięty , ale jeśli będzie tylko 1szt to dobrał bym przewód od separatora tak aby ograniczyć prąd ładowania do dopuszczalnych przez producenta 50A.

Przy przewodzie separatora 16mm2 i długości 5-6m prąd jest ograniczony z lifepo4 do c/a 100A a to może być za dużo dla tego akumulatora.


Ewentualnie 200Ah LiFePO4 z prądem ładowania 100A :)
200Ah

drFeelGood - 2019-08-07, 21:41

Panel zamontowany, zaczynam ogarniać instalację.
Czy przewody od panela puszczać w osobnych peszelach czy w jednym można?


reaven22 - 2019-08-07, 21:52

W panelu masz 30v , możesz puszczać instalacje razem.
drFeelGood - 2019-08-07, 21:56

Dzięki reaven22, za całokształt podpowiedzi z tematu elektryka piwko leci :ok
drFeelGood - 2019-08-09, 23:28

Elektrownia przetestowana



Założona podłoga w bagażniku


Andrzej 73 - 2019-08-09, 23:53

Rozumiem , że dolne szafki kuchni to też makieta , tyle że z płyty wiórowej... ;)
Rozważ zabudowę ze sklejki z lekkiego drzewa. Wyjdzie na dobre i lżejsze.
Powodzenia :spoko

drFeelGood - 2019-08-10, 00:04

Dzięki, kuchnia to prowizorka zrobiona z odpadów na wyjazd majówkowy :szeroki_usmiech . Kasa i waga ostatecznie zdecydują z czego powstanie te kilka szafek
Mavv - 2019-08-10, 00:20

Czy u Ciebie wymiary między łóżkami, sufitem, podłogą itp są podobne, jak na załączonym rysunku?
KASZUB - 2019-08-10, 06:44

drFeelGood, szafkę u gory na wejściu zrób sobie krótsza. Będziesz zaliczał narożnik głową kilka razy dziennie. Wiem z autopsji.
drFeelGood - 2019-08-10, 08:53

Mavv

Mavv napisał/a:


Ten pomysł mi się bardzo podoba :) Możesz mi zdrzadzić, jakie są następujące wymiary:
1. szerokość oby łóżek (od ściany do ściany)
2. wysokość dolnego od podłogi do materaca
3. odległość od materaca dolnego łóżka do dołu górnego
4. odległość od materaca górnego łóżka do sufitu?

Wiem, że jeszcze nie masz materacy, ale przyjmij jakąś grubość, którą masz w obecnym kamperze.


Wymiary:

1) Długość łóżka dolnego na wysokości ramy - 183 cm
2) Długość łóżka dolnego na górnej płaszczyźnie materaca - 195 cm
3) Długość łóżka górnego na wysokości ramy - 173 cm
4) Długość łóżka górnego na górnej płaszczyźnie materaca - 180 cm
5) Szerokość łóżka dolnego - 140 cm górne trochę węższe

Odległości:

Sufit:
1) 65 cm
2) 3 cm rama górnego łóżka
3) 71 cm
4) 3 cm rama dolnego łóżka
5) 74 cm
Oryginalna podłoga

Żeby było czytelniej nie podawałem grubości materaca. Mam materace Malfors z Ikei 12 cm gruby, podcięte na krótszych końcach do różnicy długości między ramą a wnęką.

Mam nadzieję, że jasno opisałem :-)



KASZUB napisał/a:
drFeelGood, szafkę u gory na wejściu zrób sobie krótsza. Będziesz zaliczał narożnik głową kilka razy dziennie. Wiem z autopsji.


Obawiałem się tego dlatego zrobiłem makietę i jest ok. Szafka nie wchodzi w światło przejścia wyznaczonego przez otwarte drzwi. Poza tym nad kuchnią chcę zamontować namiastkę kuchennego okapu :wyszczerzony:

KASZUB - 2019-08-10, 08:57

Wiem, że nie wchodzi ale mimo to łatwo przywalic. Miałem tak poprzednio i teraz niby są małe drzwi i nie powinno się tak dziać a jednak... Jeśli zdecyduje się na zmianę mebli to napewno będzie głębiej niż dolna szafka o jakieś 20cm.
drFeelGood - 2019-08-10, 09:02

Uderzałeś przy wchodzeniu czy wychodzeniu z kampera?
U mnie jest ok, może dlatego, że i tak muszę być czujny przy wchodzeniu do kampera ze względu na górną prowadnicę moskitiery. Ona jest większym zagrożeniem bo jest na całej szerokości wejścia i nie da się jej wywalić :diabelski_usmiech , ale dzięki za sugestię :ok

KASZUB - 2019-08-10, 09:11

Wchodzenie i kilka razy przy wychodzeniu się zdarzyło.
reaven22 - 2019-08-10, 09:18

KASZUB napisał/a:
Wiem, że nie wchodzi ale mimo to łatwo przywalic. Miałem tak poprzednio i teraz niby są małe drzwi i nie powinno się tak dziać a jednak... Jeśli zdecyduje się na zmianę mebli to napewno będzie głębiej niż dolna szafka o jakieś 20cm.


Mam szafki dociągnięte na pełną szerokość jak u drFeelGood i nie zdarzyło się nikomu z rodzinki przywalić w szafkę. Może mam mniejszą głowę i nie zachodzi tak na zakrętach :]

KASZUB - 2019-08-10, 11:55

To mogło by się zgadzać... :haha:
Mavv - 2019-08-10, 15:56

:roll: :bylo
Pomyliły mi się wątki z budowami. Czwarty raz już się nie będę pytał. Sorka :haha:

drFeelGood - 2019-08-10, 16:39

Luz, po prostu nie chciało mi się przepisywać :szeroki_usmiech
Mavv - 2019-08-10, 16:43

Tak to czasem bywa człowiek zakręcony na nocnej zmianie 8-) :haha:
Nie mogę się doczekać efektu końcowego.

drFeelGood - 2019-08-12, 23:29

Kolejne kroki poczynione: zamknięta na dobre podłoga w części "salonowo-kuchennej", kupiona i przycięta wykładzina również w bagażniku (Bailey Elite 32zł/m2 w Komforcie), dotarł Cyrix i zawór termostaryczny. Prowizoryczne dechy pod materacem zastąpiły listewki sprężyste z Ikei (widać spięte na pierwszym zdjęciu poniżej) po 50 zł za komplet pod materac 70x200, korzystając z 10x0% w tymże sklepie do wyposażenia dopisujemy materac górnego łóżka Malfors 140x200 odpowiednio przycięty.

Czym najlepiej przykleić wykładzinę PCV? Łby śrub w podłodze szpachlować pod wykładziną?




drFeelGood - 2019-08-16, 16:06

Jedziemy na południe, Częstochowa, jura, Kraków, Wieliczka, Zakopane jakby ktoś był w okolicach to zapraszamy do kontaktu 😁
reaven22 - 2019-08-16, 22:54

drFeelGood napisał/a:
Czym najlepiej przykleić wykładzinę PCV? Łby śrub w podłodze szpachlować pod wykładziną?


Ja kleiłem klejem do wykładzin PCV kupionym z komforcie razem z wykładziną :)
Śrub nie szpachlowałem, klej wypełnił łebki i nie widać żeby coś pod wykładziną było.

drFeelGood - 2019-08-16, 23:11

reaven22 masz duży udział w budowie naszego kampera 😁 dzięki, pozdrowienia z Podlesic.
drFeelGood - 2019-08-22, 10:26

Tak nam się spodobało, że z Zakopanego pojechaliśmy na północ. Dzisiaj Ostróda a od jutra do soboty Chałupy na polwyspie. Zapraszamy na kawę jesli ktoś jest w okolicy 😁
TomekM - 2019-08-22, 12:26

Oj, gdyby nie ta odległość to bym podjechał! Pozdrowienia i miłego wypoczynku!
reaven22 - 2019-08-22, 22:30

My w Piaskach za Krynica morska :) do poniedziałku wiec jak coś to na kawę zapraszamy.
Miejsca sporo do morza 50m :)

drFeelGood - 2019-08-26, 15:07

reaven22 napisał/a:
My w Piaskach za Krynica morska :) do poniedziałku wiec jak coś to na kawę zapraszamy.
Miejsca sporo do morza 50m :)


Dzięki za zaproszenie, niestety z Ostródy lecieliśmy w nocy :(
TomekM dzięki za sympatyczne spotkanie :ok

Pierwsza dłuższa trasa, około 1700 km, średnie spalanie wg komputera 8,8 l, nie przekraczaliśmy 100 km/h. Odwiedziliśmy Jasną Górę, Podlesice, Dolinę Dębkowską, Kraków, Zakopane, Warszawę, Ostródę i wakacyjną część sezonu zakończyliśmy w Chałupach, czyli Polska wzdłuż prawie dwa razy :-)
Kamper prawie gotowy, waga załadowanego do podróży + 150l wody + 50l paliwa, bez pasażerów = 3150 kg. Z cięższych rzeczy do wagi dojdą górne szafki, waga 3 pasażerów 180kg, 4 pasażerów 240kg, więc nie ma tragedii, może starczy jeszcze wagi na jakieś lekkie rowerki.

NieMedialny - 2019-09-13, 21:57

Uważam że bezpirczniki F1, F2, F3, i F5 są zbędne
NieMedialny - 2019-09-13, 22:17

Poza tym jeżeli już uprzesz się na zastosowanie bezpieczników F1, F2, F3, to węzeł powinien być w miejscu zaznaczonym zieloną strzałką, przy Twoim połączeniu przepalenie bezpiecznika F1 odłącza Ci akumulatory drugi i trzeci
NieMedialny - 2019-09-13, 22:25

Aha F8 też jest zbędny skoro za nim masz skrzynkę z bezpiecznikami na poszczególne obwody
Przewody 35mm2 łączące akumulatory są zdecydowanie za grube. Logiczniejsze jest akumulatory połączyć 16 mm2 a przetwornicę 35mm2. Z każdego akumulatora będzie płynął prąd 1/3 prądu pobieranego przez przetwornicę

reaven22 - 2019-09-13, 22:34

NieMedialny napisał/a:
Uważam że bezpirczniki F1, F2, F3, i F5 są zbędne


F5 jest bardzo ważny, zabezpiecza obwód na wypadek uszkodzenia przewodu między separatorem a akumulatorem. Przewodu jest sporo idzie przez całe auto.

NieMedialny - 2019-09-13, 22:42

w takim razie zbedny jest F6, nie powiela się bezpieczników na jednym obwodzie
NieMedialny - 2019-09-13, 22:46

Tu jest jak należy podłączyć cyrix jeden bezpiecznik 120A
maxtz - 2019-09-13, 22:48

Moim zdanie wszystko zależy od długości zastosowanch przewodów w danym obwodzie oraz tego którędy sa one prowadzone ;)
NieMedialny - 2019-09-13, 23:08

równie dobrze można sobie wstawiać bezpiecznik co 10 centymetrów jak ktoś lubi nikomu to nie zaszkodzi ale, ja tu piszę o jakichś "zasadach" projektowania obwodów elektrycznych.Dalej uważam że wystarczy jeden na jednym obwodzie najlepiej jak najbliżej akumulatora ale jeśli ktoś obawia się o przetarcie przewodu gdzieś do masy (co powinno być wykluczone )to oczywiście może sobie dać drugi bezpiecznik przy drugim aku
drFeelGood - 2019-09-13, 23:33

Dzięki za uwagi, nie było czasu na pisanie, ale instalacja w dużej mierze już wykonana.
Na chwilę obecną wykonana w ten sposób:


xbartman - 2019-09-14, 14:16

NieMedialny napisał/a:
równie dobrze można sobie wstawiać bezpiecznik co 10 centymetrów jak ktoś lubi nikomu to nie zaszkodzi ale, ja tu piszę o jakichś "zasadach" projektowania obwodów elektrycznych.Dalej uważam że wystarczy jeden na jednym obwodzie najlepiej jak najbliżej akumulatora ale jeśli ktoś obawia się o przetarcie przewodu gdzieś do masy (co powinno być wykluczone )to oczywiście może sobie dać drugi bezpiecznik przy drugim aku


Zdecydowanie bezpiecznik przy każdym (jak najbliżej) akumulatorze. To jest samochód, który jest w ruchu. Mogą wystąpić różne nieprzewidziane czynniki włącznie z (nie życzę nikomu) kolizją. Przetarcie przewodu może doprowadzić do pożaru. Bezpiecznik przy każdym źródle prądu !!! Bezpieczeństwo najważniejsze.

drFeelGood - 2019-09-19, 22:31

Zabezpieczenia na akumulatorach 150A mam w takich klemach z plastykowymi osłonkami:



Instalacja powiększyła się przetwornice regulujące prędkość nadmuchu:



Pojawiła się też pierwsza szafka z płyty wiórowej w wersji light :-)






reaven22 - 2019-09-20, 11:23

NieMedialny napisał/a:
w takim razie zbedny jest F6, nie powiela się bezpieczników na jednym obwodzie

To co piszesz ma zastosowanie tylko w przypadku jednego źródła energii w obwodzie.

W tym konkretnym przypadku zarówno F5 jak i F6 jest niezbędny.
Ten obwód łączy 2 wysoko-prądowe akumulatory. Zwarcie na przewodzie pomiędzy nimi musi spalić oba bezpieczniki i tym samym zabezpieczyć przed pożarem.


drFeelGood napisał/a:
Pojawiła się też pierwsza szafka z płyty wiórowej w wersji light :-)


Szafeczki piękne :) czyli badasz w praktyce czy płyta wiórowa spuchnie czy nie ?? :)

drFeelGood - 2019-09-20, 15:12

reaven22 napisał/a:
Szafeczki piękne czyli badasz w praktyce czy płyta wiórowa spuchnie czy nie ??


Dzięki, niech tak będzie :diabelski_usmiech . Wszystkie krawędzie oklejone obrzeżem PCV.
Wieczorem zrobię fotę jak wyglądają meble w łazience po "kąpieli" moich dam :szeroki_usmiech

Fota wstawiona w wątku nt puchnięcia :-)

drFeelGood - 2019-10-03, 20:55

Zaległe fotki z budowy relingów solarowo-bagażnikowych na oryginalne grzybki. Zaadoptowałem sposób mocowania kolegi Micha do belki o pełnej długości dachu. Potrzebuję kawałek bagażnika do przewożenia deski windsurfingowej więc 2w1. Profil aluminiowe 30x30, wystające śruby docelowo zostaną zastąpione stożkowymi + zaślepki plastikowe na końcach.








drFeelGood - 2019-10-05, 21:40

Laminat na suficie w części kuchenno-salonowej przyklejony :szeroki_usmiech


drFeelGood - 2019-10-13, 13:50

W tak zwanym międzyczasie:

Sufit w przedniej części gotowy więc na dobre montuję szafki.
Szafka nad drugim rzędem siedzeń dostała profil do led:



Profil jest podwójny, zamontowałem mocniejszy i słabszy pasek osobno włączany:



Dodatkowa półeczka poniżej na drobiazgi:



Zmieniłem standardowe uchwyty markizy na adapter do H3, dzięki czemu tylna ściana markizy jest prostopadła do ziemi.







W zestawie z adapterem jest guma uszczelniająca przestrzeń pomiędzy markizą a ścianą blaszanki, wciskana w profil na górnej części markizy.



Profile adaptera są przykręcone na 4 śruby M6 i podklejone Sika 252, od wewnątrz wzmocnione kawałkami płaskownika.



W tylnym słupku przeciągnąłem rury powietrza Fi 45 do ogrzewania/wentylowania dolnego i górnego łóżka.



Podszybie dostało nowe spinki i zostało uszczelnione SikaLastomer 710



Suwanka dostała od wewnątrz plexę 3mm, po uprzednim zagruntowaniu i uszczelnieniu rantów otworu.



Dużymi krokami ku końcowi :szeroki_usmiech

drFeelGood - 2019-12-22, 00:28

Wykończenie wnętrza cd:

Zamontowana druga obrotnica.



Ścianka pod góne szafki w kuchni




Wyższa szafka





Jak pies do jeża się zabierałem za suwankę, ale musiałem, ponieważ blokuje prace nad reztą mebli w kuchni







Prawie gotowe :-)


SlawekEwa - 2019-12-22, 09:56

Może być kłopot z zamykaniem drzwi przez tapicerkę
drFeelGood - 2019-12-22, 10:09

SlawekEwa napisał/a:
Może być kłopot z zamykaniem drzwi przez tapicerkę


Doprecyzuj

wlodo - 2019-12-22, 10:24

Cytat:
Laminat na suficie w części kuchenno-salonowej przyklejony

Możesz opisać czym, jak, i ogólnie jak podejść by go nie połamać ? Z chwilkę mnie to czeka, a przyklejenie takiej płachty to małe wyzwanie.

SlawekEwa - 2019-12-22, 11:38

drFeelGood napisał/a:
SlawekEwa napisał/a:
Może być kłopot z zamykaniem drzwi przez tapicerkę


Doprecyzuj

Pogrubione drzwi przez tapicerkę odostają 4mm.. Po dociagnieciu na ryglach ciężko się zamykają

drFeelGood - 2019-12-22, 13:10

SlawekEwa napisał/a:

Pogrubione drzwi przez tapicerkę odostają 4mm.. Po dociagnieciu na ryglach ciężko się zamykają

Tapicerka ma taką szerokość, że mieści się w świetle otworu drzwiowego między uszczelkami.
Drzwi są dociskane do uszczelki bez zmian.

drFeelGood - 2019-12-22, 14:23

wlodo napisał/a:

Możesz opisać czym, jak, i ogólnie jak podejść by go nie połamać ? Z chwilkę mnie to czeka, a przyklejenie takiej płachty to małe wyzwanie.


Jak już wywołałeś temat to opiszę moje doświadczenia z laminatem HPL. Nie jest to poradnik jak to robić najlepiej, tekst dedykuję Pawłowi Reaven22, który "ośmielił" mnie do tej technologii :-)

1) Materiał: używam HPL biały połysk Luna 01 i w łazience jasny beż tzw eggshell firmy Pfleiderer, korzystam z laminart.pl , wysyłają ale można też kupić w oddziałach w różnych częściach Polski. Ostatnia cena z tego miesiąca za arkusz 130x410 to 225zł. Laminaty w połysku są zabezpieczone folią ochronną.

2) Klej: używam Timebond firmy evostik, 1 litr kosztuje ok 60zł, starcza na około 5m2 powierzchni. Klej ma konsystencję pasty i bardzo dobrze się nakłada zarówno na pionowe powierzchnie jak i na sufit, nie spływa. Do puszki jest dołączona mała rakla do aplikacji kleju.



3)Przygotowanie:

a) Przy klejeniu laminatu nie ma poprawek, raz dociśniętego laminatu nie poprawisz, dlatego ważne jest dokładne docięcie laminatu, zostawiam ok 2mm luzu na krawędziach.

b) Laminat HPL jest bardzo twardy ale też bardzo kruchy w arkuszu i łatwo go połamać na etapie docinania i klejenia. Zawsze korzystam z dodatkowej pary rąk, nie zostawiam na zewnątrz arkusza nieprzyciśniętego do ziemi, mały podmuch i z jednego kawałka zrobi się kilka ;-)

c) Żeby dokładnie wyciąć kształt robię szablon z tektury introligatorskiej 2mm, przy większych powierzchniach usztywniam szablon listewkami przyklejonymi do tektury klejem na gorąco. Taki szablon odrysowuję na laminacie i docinam kątówką z tarczą do nierdzewki. Pod linię cięcia podkładam sklejkę. Można w ten sposób precyzyjnie wyciąć formatkę, korekty robię tarczą szlifierską z papierem 80.

d) Laminat po wycięciu przymierzam na sucho i ewentualnie koryguję formatkę.

4) Klejenie:

a) Generalnie schemat jest prosty: Smarujemy obie powierzchnie raklą, czekamy aż odparuje rozpuszczalnik zawarty w kleju, dociskamy i po sprawie ;-)

b) Czas odparowania rozpuszczalnika jest krótszy im wyższa temperatura otoczenia, dlatego przy dużych powierzchniach najlepiej jeśli są dwie osoby – jedna smaruje w tym samych czasie jedną a druga drugą powierzchnię. Wg moich doświadczeń temperatura ok 15 stopni daje najlepszy komfort pracy. Przy wysokich temperaturach w ciągu dnia najlepiej kleić wcześnie rano, w dzień klej może w krótkim czasie wyschnąć i powierzchnie miejscami mogą się nie skleić.

c) Laminat jest nienasiąkliwy więc czas schnięcia kleju na nim jest dłuższy niż na surowej sklejce. Najpierw smaruję laminat a potem sklejkę. Rakla dołączona do kleju jest za mała na duże powierzchnie więc trzeba się zaopatrzyć w większe.

d) Przy klejeniu zaczynam zawsze od tych krawędzi, które są najbardziej na widoku. W razie złego dopasowania łatwiej będzie ukryć niepowodzenie ;-) Przy klejeniu solo można na ścianie zrobić dystans między laminatem a ścianą np. z przewodu elektrycznego i stopniowo go wyciągać, dzięki temu unikniemy przypadkowego zetknięcia i sklejenia . Nie mam swojego zdjęcia ale w wątku Reaven22 jest podpowiedź:


Przy klejeniu sufitu najlepiej zrobić ramę z kantówki na niej położyć laminat i stopniowo go dociskać. Tu również odsyłam do foto Reaven22:



Można też sufit zrobić z dwóch kawałków i ukryć łączenie pod listwą led :-)

Po dociśnięciu laminatu opukuję raz przy raz całą powierzchnię gumowym młotkiem przez drewnianą klepkę.

Nie jest łatwo ale, ta technologia wykańczania powierzchni bardzo mi odpowiada, z kilku względów: odpowiada mojej estetyce, daje duży wybór wzorów i kolorów, jest łatwa w utrzymaniu, odporna na temperaturę i wodę.





Powodzenia !

wlodo - 2019-12-22, 14:40

Piękny poradnik napisałeś, dzięki, tak powinny wyglądać podpowiedzi, :pifko za to, że Ci się chciało.
To chyba całego sufitu się nie uda okleić w całości, jak to tak mocno klei :(

drFeelGood - 2019-12-22, 15:33

Masz szafki wiszące i łazienkę więc powierzchnia do jednorazowego oklejenia sie zmniejsza. Paweł kleił max płachtę 250cm więc się da 😁
superlecho - 2019-12-22, 21:23

Postarałeś się doktore,jasno i na temat ,a w blaszance jest już klimat aż miło popatrzeć.
Póki co wirtualne , ale kiedyś przy pierwszej okazji będziesz musiał wypić tyle ile zdążysz uzbierać piwa :pifko

drFeelGood - 2019-12-24, 13:18

Przyjdzie czas na picie :-)

Znalazłem nowe zastosowanie dla podnośnika motocyklowego :-) Genialnie się sprawdza przy montażu/demontażu czy regulacji.



Zdążyłem wstawić przed Świętami :-)



:mikolaj Wszystkiego dobrego na Święto Bożego Narodzenia i/lub Święto Świateł dla budowniczych domków na kółkach :-)

drFeelGood - 2020-01-25, 23:21

Powoli ku końcowi:
Na drzwiach przesuwanych zamontowana roleta do okien dachowych Dekolux - 200zł z wysyłką. Gruba podgumowana tkanina, srebrna od zewnątrz.
Na drugą stronę zamówiona taka sama.



W kuchni druga szafka górna, lewa część po otwarciu do 45 stopni będzie służyła jako okap. Wyciągiem zajmę się później. Z lewej strony będzie jeszcze półokrągłe wykończenie boku górnych szafek ze sklejki oklejonej białym laminatem.



Z boku dolnej szafki zamontowany dodatkowy blat roboczy.



W dolnej części jest szafka mieszcząca 2 butle z gazem 3 kg i jakieś podręczne drobiazgi.

Przestrzeń między szafką a ścianą wykończyłem szeroką, grubą okleiną PCV w kolorze mebli. Przez okleinę przeciągnięty jest przewód od modifero i niewidoczny na zdjęciu przewód od kontaktronów klamki drzwi przesuwanych służących do obsługi modifero.



Modifero dwusilnikowe mieści się bez obudowy między drzwiami a szafką, wyciąłem jedynie mały otwór na przegub i drugi do dostępu do dzwigni ręcznego otwierania modifero.

reaven22 - 2020-01-27, 09:22

drFeelGood napisał/a:
W dolnej części jest szafka mieszcząca 2 butle z gazem 3 kg i jakieś podręczne drobiazgi.


Planujesz bigos dla armii gotować ? :)

Również zaczynałem od 3kg butli, obecnie mam butlę 1kg plus przejściówka na kartusz 500g na wszelki wypadek.
Przez 3tyg urlop nie udało mi się wypalić 1kg w kuchni.

Ale reszta roboty profi :)

drFeelGood - 2020-01-27, 12:37

Dzięki :-)
2x 3kg to maksymalna pojemność szafki. Standardowo będzie 1x 2kg a przednia część tej szafki będzie wykorzystana jako szafka na buty.

drFeelGood - 2020-02-01, 00:16

Przymiarki blatu i zlewokuchenki Dometic 9722


TomekM - 2020-02-01, 21:07

Zdaje się że miałaś kuchenkę Amica. Nie sprawdziła się? A może mi się tylko wydaje że ja miałeś?
drFeelGood - 2020-02-04, 00:28

Tomku tak jak widziałeś w prowizorce była amica ale nie miałem pomysłu na estetyczne i pewne zabezpieczenie ruchomych elementów a ciągłe zdejmowanie i zakładanie tego ustrojstwa frustrowało mnie bardzo :-) Dometic jest krótszy niż zestaw amica plus zlew a bezkosztowe raty Allegro zmniejszają ból zakupu najdroższego elementu naszego blaszaka :szeroki_usmiech
drFeelGood - 2020-02-10, 13:14

Krok do przodu, ścianka za kranem docelowo będzie inna. Dałem też małą szafkę nablatową. W jej dolnej części będą gniazda 230 i 12 oraz wyłączniki światła i wentylatora okapu.


drFeelGood - 2020-02-15, 22:24

Przymiarka do drzwi łazienkowych :-)


drFeelGood - 2020-02-29, 22:49


daro35 - 2020-03-01, 13:49

No i pięknie :brawo Ty.
drFeelGood - 2020-03-06, 21:24

Dzięki, pora na elektrownię. Na pierwszy rzut idzie porządek z przetwornicami, 230v i skrzynka małych bezpieczników 12v. W skrzynce 230v - RCBO i przełącznik agregatowy na obie przetwornice, gniazdo pod dużą przetwornicą do lodówki.


drFeelGood - 2020-03-07, 10:37

Schemat 230v. Użyłem różnicówki z modułem nadprądowym RCBO Hager oraz trzypozycyjnego przełącznika zasilania Hager SFT440.


Kombinator - 2020-03-08, 14:00

Napisz dlaczego ta twoja elektryka taka skomplikowana. Ja mam jeden chebel i czułem się komfortowo. Ale patrząc na twoje rozwiązanie zastanawiam czy miałem prawo......
rakro1 - 2020-03-08, 14:39

Gdybyś w szafce nablatowej element pionowy,ten,w którym są gniazdka i wyłączniki zrobił nieco wyższy od elementu poziomego to z poziomego nie spadałyby różności w trakcie jazdy.
drFeelGood - 2020-03-08, 15:54

rakro1 napisał/a:
Gdybyś w szafce nablatowej element pionowy,ten,w którym są gniazdka i wyłączniki zrobił nieco wyższy od elementu poziomego to z poziomego nie spadałyby różności w trakcie jazdy.

Szafka nablatowa będzie miała drzwiczki.

drFeelGood - 2020-03-08, 16:05

Kombinator napisał/a:
Napisz dlaczego ta twoja elektryka taka skomplikowana. Ja mam jeden chebel i czułem się komfortowo. Ale patrząc na twoje rozwiązanie zastanawiam czy miałem prawo......

Nie wiem jak wyglada Twoja instalacja więc ciężko mi porównać. Wg mnie moja instalacja jest prosta, tym bardziej że zastosowalem RCBO, więc nie ma roznicowki i dodatkowego bezpiecznika. Do tego przelacznik trzypozycyjny i tyle. Przelacznik jest podwojny bo mam dwie przetwornice, jedna do lodowki a druga do grubszych rzeczy. Daj swoj schemat to porownamy.

smok_wawelski - 2020-03-08, 17:39

Może niepotrzebnie wpieprzę się miedzy wódkę a zakąskę ale wydaje mi się że prostszej instalacji niż na ostatnim schemacie to nie może być - rzekłby że to minimalizm i konieczne zabezpieczenia i nie bardzo widzę co tu można uprościć.

Pytanko przy okazji - jakiś szczególny cel przyświecał dla 2 przetwornic ?

drFeelGood - 2020-03-08, 19:32

Święty spokój i dobra cena :szeroki_usmiech
reaven22 - 2020-03-09, 09:32

Jakbyś szukał wentylatora do okapu albo do wentylacji to mogę polecić coś takiego
https://allegro.pl/oferta/wentylator-nawiewu-tyl-citroen-c4-picasso-8927092364

bardzo wydajny i cichy, ostatnio zmieniałem z komputerowego właśnie na coś takiego w wentylacji sypialni. Po wyregulowaniu obrotów słychać tylko szum powietrza.

drFeelGood - 2020-03-09, 09:59

Kupiony :-) Dzięki, jak zwykle jesteś nieocenionym źródłem pomysłów i inspiracji, piwko leci.
Kapitan-Leni - 2020-03-11, 17:59

Świetna robota, z ciekawością prześledziłem cały temat, Inspiracji do budowy swojego też trochę złapałem
Dzięki :)

drFeelGood - 2020-03-11, 19:18

Cieszę się, że komuś się przydały moje wypociny 😉. Spłacam to co ja dostałem od innych w ostatnim roku 😁
decumanus - 2020-03-11, 23:53

drFeelGood napisał/a:
Święty spokój i dobra cena :szeroki_usmiech


W zasadzie tez jestem strasznie ciekaw czym się kierowałes, bo ja mam jedną... w szufladzie od roku, nigdy nie podlaczona... bo mam lodowke na 12v i okazuje się ze do niczego mi przetwornica nie potrzebna. Niczego. Monia coś wspominała o czajniku elektrycznym na campingu, bo szybciej, ale moja 1000W w piku i tak go nie uciagnie... i nic więcej nie mam... tablety? Telefony? Kamery/aparaty? Suszarki nie używamy... ekspresu tez nie. Laptop - jakbym musial - ma ladowarke na 12v. Ale po grzyba mi laptop... moj komputer do pracy ciagnie prawie kilowat... a laptop to jak sex przez telefon.
Nie mam nic zlego na mysli..😎
Tak tylko sie zastanawiam ci mi umyka😜
R

reaven22 - 2020-03-12, 10:41

smok_wawelski napisał/a:


Pytanko przy okazji - jakiś szczególny cel przyświecał dla 2 przetwornic ?


Jedna przetwornica obsługuje tylko lodówkę. Jest sterowana z termostatu i załącza się tylko jak trzeba bujnąć kompresorem.

drFeelGood - 2020-03-13, 17:23

Dzięki Paweł, w kwestii "mocy przyłączeniowej" decydują takie argumenty współpasażerek jak: moja ulubiona suszarka/prostownica, ekspres do kawy, a może toster albo jakiś opiekacz. Nie wiem ilu z tych rzeczy uda mi się przypadkiem zapomnieć ale wolę się nie zastanawiać czy w tym samym czasie nie wystartuje lodówka :-) Zdrów !
drFeelGood - 2020-03-16, 23:25

Przyszedł czas zjeść kolejną "żabę", szyna wzmacniana do 120kg, roletka thermoplast.








sienek - 2020-03-20, 23:34

drFeelGood napisał/a:
Przyszedł czas zjeść kolejną "żabę", szyna wzmacniana do 120kg, roletka thermoplast.



Mega rozwiązanie, gdzie dorwałeś tą roletkę? docinałeś na wymiar?

CORONAVIRUS - 2020-03-20, 23:40

Co znajduje się nad tym kibelkiem gdy jest schowany ?
drFeelGood - 2020-03-21, 09:06

sienek napisał/a:
drFeelGood napisał/a:
Przyszedł czas zjeść kolejną "żabę", szyna wzmacniana do 120kg, roletka thermoplast.



Mega rozwiązanie, gdzie dorwałeś tą roletkę? docinałeś na wymiar?


Kupiłem profile i sam docinałem. Maskownica zrobiona z teownika aluminiowego, dolna część to dwa kątowniki sklejone ze sobą w profil Z.

drFeelGood - 2020-03-21, 23:07

CORONAVIRUS napisał/a:
Co znajduje się nad tym kibelkiem gdy jest schowany ?


Toaleta ma swoją szafkę pod łóżkiem. W tylnej części szafki będą drzwiczki do wyciągania toalety kiedy przyjdzie czas :-) Obudowa jeszcze nie skończona.



Rama, do której jest zamontowana szyna.


drFeelGood - 2020-05-23, 00:04

Przyszedł czas na stół:







Noga od stołu obracana z katalogu reimo.

groniar - 2020-05-23, 07:28

Łooo Panie, piknie :ok :spoko
TomaszB - 2020-05-23, 11:41

Tak z innej beczki. Przewiduje ,, małe "problemy - ławka i mocowanie.
drFeelGood - 2020-05-23, 13:00

Ja ich nie przewiduję :-P
Flag - 2020-05-23, 20:51

Hej, mółbyś coś więcej napisać o drzwiach do prysznica?
drFeelGood - 2020-05-23, 22:04

Drzwi zrobiłem z rolety meblowej termoplast, kupiłem profile i docinałem na wymiar. Dostępne na stolmet.pl. Na brzeg sklejki naklejone obrzeże elastyczne o profilu C, srebrne.


Flag - 2020-05-23, 22:47

drFeelGood napisał/a:
Drzwi zrobiłem z rolety meblowej termoplast, kupiłem profile i docinałem na wymiar. Dostępne na stolmet.pl. Na brzeg sklejki naklejone obrzeże elastyczne o profilu C, srebrne.

Obrazek


a powiedz mi jeszcze czy to jest wodoszczelne? Czy poprostu bedziesz uwazac zeby drzwi nie polać?

drFeelGood - 2020-05-23, 23:08

Roleta składa się z takich profili, nie ma szans, żeby woda przeleciała.Darek ze Szczecina też ma taką.



smok_wawelski - 2020-05-24, 00:03

Jak rozwiązałeś łożyskowanie w prowadnicy normalne ślizgi czy coś innego ?
Na stolmecie widzę 2 rodzaje ślizgów - które dawałeś ?
Jeśli robiłeś na ślizgach jak to się to sprawdza w dłuższym okresie czasu ?
Na excelu w kalkulacji stolmetu jest ograniczenie do H<=1100mm - jak zachowuje się sztywności przy Twojej wysokości ?

drFeelGood - 2020-05-24, 00:21

Na ślizgach.
Ślizgi mają w symbolu taką samą cyfrę co profil. Jak w dłuższym okresie się sprawdzą ? Zobaczymy. Darek nie narzeka.

Neno - 2020-05-30, 20:45

drFeelGood napisał/a:
Przyszedł czas zjeść kolejną "żabę", szyna wzmacniana do 120kg,
Obrazek


Ma to jakąś blokadę wysuwu ? Jak to się zachowa w przypadku ostrego hamowania ?
Jak ta blokada działa (bo zakładam, że jednak jest) ?
No i najważniejsze - gdzie, za ile itd ;)

drFeelGood - 2020-05-30, 23:16

Ma taką standardową, przy końcu trzeba mocno dopchnąć, ale będzie jeszcze trzpień wkładany na czas podróży. Najtaniej znalazłem w Gamecie, jak dobrze pamiętam 120zł. Toaleta zamocowana na dedykowanych uchwytach dometica do sklejki.
Neno - 2020-05-31, 07:39

drFeelGood napisał/a:
Ma taką standardową, przy końcu trzeba mocno dopchnąć, ale będzie jeszcze trzpień wkładany na czas podróży. Najtaniej znalazłem w Gamecie, jak dobrze pamiętam 120zł. Toaleta zamocowana na dedykowanych uchwytach dometica do sklejki.


Dzięki za pomoc (piwo leci ;) ), chcę zrobić podobnie ze swoim WC oraz z lodówką turystyczną, którą mam już na wyposażeniu. Ta blokada jest jakoś opisana w specyfikacji produktu ? Bo na stronie Gametu nic o tym nie ma (lub ja nie widzę). Pod jedną lodówkę już mam kupione takie prowadnice, ale obawiam się właśnie tego wysuwu (akurat w przypadku lodówek to wysuwu przy ostrym skręcie w lewo - ronda itp. , a nie hamowaniu). Znalazłem z blokadą, ale ceny pow. 300zł/parę.

drFeelGood - 2020-06-01, 22:54

Niestety takie są ceny, dorób sobie jakąś blokadę, ręczną np zasuwka drzwiowa na elektromagnesie albo siłowniku od centralnego. Wrzuć jakąś fotę to ktoś coś doradzi.
drFeelGood - 2020-12-21, 11:32

Na filmie sposób w jaki poradziłem sobie z blokadą szuflad kuchennych. Uniwersalny siłownik centralnego plus przetwornica obniżająca napięcie, żeby ruch był bardziej precyzyjny.

Monter - 2020-12-21, 11:53

Hmmm... Siłowniki do zamków centralnych pracują głośno i szybko - bo taka ich zasada działania, że mały silniczek przez przekładnię ma dokonać nagłego uderzenia aby poruszyć mechanizmem zamka (w tym drzemie ich siła). Dokładanie przetwornicy osłabia działanie ale hałasu przekładni nie eliminuje, więc może dla uproszczenia układu prościej byłoby zastosować jakieś servo modelarskie? Albo jeszcze lepiej siłowniczek przełączania nawiewów (wewnętrzny/zewnętrzny) z dowolnego auta - wygląda jak servo tylko jest na 12V i ma zwykle trzy wyprowadzenia: (+), (-), sterowanie - podanie +12 na pin sterowania powoduje pracę w jedną stronę, zanik tego sygnału powrót ramienia do pozycji początkowej. Czasem przewodów jest tylko 2, czasem więcej ale zasada jest zwykle ta sama. Często siłowniki takie mają gotowe ramię do podpięcia cięgna z drutu. Taki siłowniczek pracuje cicho, ma sporą siłę. Odpadnie dokładanie przetwornic, itp.
drFeelGood - 2020-12-21, 12:04

Po założeniu szuflad odgłos zamykania/otwierania nie jest uciążliwy. Siłownika użyłem ponieważ wymagał najmniejszego nakładu pracy i zabierał najmniej miejsca za szufladami, założenie małej przetwornicy nie stanowi problemu ani kosztu. Dróg jest wiele, nie każdy musi iść moją ;-)
Monter - 2020-12-21, 12:31

Oczywiście, dróg jest wiele. Moja propozycja również jest tylko jedną z możliwych (inna sprawa, że ja bym tą sam zastosował).
Chciałem tylko wskazać alternatywę oraz na fakt, iż serwo od nawiewów przesuwa się płynnie i z dużą siłą, a siłownik centralnego zamka ograniczany dodatkowym układem tą siłę niestety traci.

drFeelGood - 2020-12-21, 14:57

Uwierz mi, nie na tyle, żeby nie zamknąć :-) Pozdrawiam
Monter - 2020-12-21, 16:30

Wierzę, miałem do czynienia z zamkami centralnymi kiedyś zawodowo.
Zaletą siłowniczka od klap nawiewów jest jeszcze to, że z racji wielkości przełożenia mechanizmu sam trzyma dane położenie - gdyby dla kogoś to było istotne. Siłownik od zamka centralnego bez napięcia chodzi bardzo swobodnie.

drFeelGood - 2020-12-21, 17:23

Hmm to niekoniecznie musi być zaleta w tym rozwiązaniu. Jeśli szuflada nie będzie domknięta centralny się nie zamknie a siłownik od klap może być mocniejszy od całej konstrukcji :-)
robba - 2020-12-21, 20:28

drFeelGood napisał/a:
Na filmie sposób w jaki poradziłem sobie z blokadą szuflad kuchennych......

super robota. Jak dla mnie ma jedną wadę, którą dałoby się łatwo ominąć:
jak zablokujesz to nie możesz zamknąć szuflady.
Można to obejść przez założenie haczykówna sprężynce, które zawsze blokują
szufladę po jej wsunięciu, natomiast siłownik może je wszystkie podnieść
lub nie. dzięki temu nawet jak zblokujemy szuflady (opuścimy haczyki) to
możemy wsunąć szufladę i zostaje zatrzaśnięta.
Jeszcze można odwrócić, że haczyki na szufladach, a siłownik podnosi lub
opuszcza blokadki....

A jak zwalniasz/blokujesz? wyłączeniem/włączeniem zapłonu? czy może masz
oddzielny przycisk/przełącznik? Po włączeniu zapłonu uniemożliwiasz odblokowanie?

drFeelGood - 2020-12-24, 00:06

Jeszcze nie podłączone na gotowo. Myślę o blokadzie po uruchomieniu zapłonu i dodatkowym ręcznym wyłączniku w razie potrzeby otwarcia szuflady w czasie jazdy. Możliwości jest wiele, tym bardziej, że na pokładzie będzie mikrokontroler.
drFeelGood - 2020-12-24, 00:13

A tak eksperymentuję z rozwiązaniem problemu otwieranego bagażnika na rowery.
Konstrukcja montowana na 4 śruby do flanszy haka,spokojnie dzwiga bagażnik na hak na 4 rowery. Przetestowane w trasie 800km z 4 rowerami terenowymi qube 29. Zdecydowanie ułatwia dostęp do bagażnika.



Foto

reaven22 - 2020-12-24, 11:01

drFeelGood napisał/a:
Jeszcze nie podłączone na gotowo. Myślę o blokadzie po uruchomieniu zapłonu i dodatkowym ręcznym wyłączniku w razie potrzeby otwarcia szuflady w czasie jazdy. Możliwości jest wiele, tym bardziej, że na pokładzie będzie mikrokontroler.


Gdzieś już widziałem podobne rozwiązanie :)
Trochę delikatne według mnie, w razie W te druciki i wkręty będą latać po całym aucie.
Do blokady rygla góra-dół przyda się jakaś zapadka. Od drgań w trakcie jazdy może się otworzyć. Rozwiązań może być kilka. Np: jakiś magnes neodymowy który przytrzyma w pozycji zamkniętej ?

U siebie sterowanie zrobiłem po zapłonie z warunkiem spuszczonego hamulca ręcznego. Sprawdza się, nawet przy uruchomionym silniku czy toczeniu auta, wystarczy ręczny o ząbek do góry aby zwolnić szuflady.

Siłowniki występują w formie 5przewodowej, można to wykorzystać do wskaźnika czy szuflady się prawidłowo zaryglowały czy nie. Zdarzało się, że coś podeszło pod szufladę i się nie domknęła, wówczas rygiel nie mógł zapiąć.

reaven22 - 2020-12-24, 11:04

wersja beta-zero u mnie była ze sklejki. :)


Obecnie jest wycięte 6mm płyty z poliamidu.

drFeelGood - 2021-02-23, 22:19

Hop siup, zmiana frontów :-)



Foto
Foto



Ramki alu, wypełnienie plexi 3 mm.

Przy okazji dospawane drugie podłokietniki i zmiana tapicerki:




Foto
Foto


Z tyłu wymiana aku na LiFePo4 i reorganizacja przestrzeni i okablowania



Foto

drFeelGood - 2021-02-24, 22:22

Kuchenne rewolucje :-)

Groniar dzięki za pomoc.



Foto

drFeelGood - 2021-02-27, 21:57



Bagażnik się trochę powiększył po wywaleniu kwasiaków.



Foto

reaven22 - 2021-02-27, 23:20

Słuszny kierunek :)
drFeelGood - 2021-03-03, 23:15

Wiosenne porządki u mechanika: rozrząd, olej i zawieszenie przód.
Dolne zdjęcie na oryginalnym zawieszeniu, górne nowe amortyzatory i wzmacniane sprężyny LESJOFORS 4026198 podpatrzone u Kynios1 - dzięki :-). Tył miechy 3 atm.





Link do zdjęcia

rviru - 2021-03-04, 11:35

Czy tylko ja nie widzę zdjęć ?
drFeelGood - 2021-03-04, 13:08

Jest jakiś problem, pracujemy nad tym :-) na szybko wkleiłem też linki do zdjęć w postach.
rviru - 2021-03-04, 13:51

No teraz to widać :)

Fajnie wyszło po zmianie frontów.

Możesz coś więcej napisać o tych miechach ? Będę niedługo u siebie montował ale jeszcze nie kupiłem. na razie zbieram doświadczenia innych :)

drFeelGood - 2021-03-04, 14:58

Ja brałem Rolgum ten zestaw: Miechy plus kompresor i zegary we wnękę z lewej strony kierownicy.

Dzień wcześniej zalej śruby na resorach odrdzewiaczem :-). Zdecydowanie lepszy komfort jazdy na poduszkach jest, jakbyś pustym jeździł :-), wziąłem miechy bo mają większy udźwig.

rviru - 2021-03-04, 19:56

Właśnie do takich się przymierzałem, a na jakim ciśnieniu jeździsz ? Te poduchy nie są za „mocne” , tył nie za sztywny ?

Rozumiem że sam montowałeś, też myślę to samemu zrobić , nie widzę w tym nic skomplikowanego.
A tak z ciekawości gdzie kompresor montowałeś , prądy brałeś z zabudowy czy z rozruchowego ?
Aha i czy montaż tego panelu łezki po lewej stronie kierownicy jest znośny i nie trzeba za bardzo rozwiercać plastików ?

Tomek84 - 2021-03-04, 21:33

Ja zakupiłem zestaw od MTT system.
https://mttsystem.pl/oferta/zawieszenia-pneumatyczne/fiat
Łezka jak to mówisz jest u nich w komplecie i to mnie też przekonało.
Trzeba jedynie wyciąć tylną ściankę tej wnęki po lewej stronie od kierownicy + 2 wkręty.
Też jeszcze myślę gdzie dać kompresor. Albo pójdzie w garażu albo pod zabudową foteli 2 rzędu.
Foxes in Eden mają ten kompresor schowany pod stopniem kierowcy.
https://youtu.be/fFjCdGivhEQ (około 5:50)
ale oni mają ten komplresorek jakiś malutki, mój tam nie wejdzie.

zasilać moim zdaniem lepiej z aku samochodowego.

reaven22 - 2021-03-05, 11:33

drFeelGood napisał/a:
Ja brałem Rolgum ten zestaw: Miechy plus kompresor i zegary we wnękę z lewej strony kierownicy.

Dzień wcześniej zalej śruby na resorach odrdzewiaczem :-). Zdecydowanie lepszy komfort jazdy na poduszkach jest, jakbyś pustym jeździł :-), wziąłem miechy bo mają większy udźwig.


Norbert porównywałeś z bałwankami fizycznie ??
Sam się zastanawiam które rozwiązanie i bardziej skłania mnie ku bałwankom.
Mają mniejszą średnicę, co za tym idzie mniejszą sztywność/twardość. Oraz niemal 2x większy zakres pracy.

Ten a'la miech ma
wysokość minimalna: 110mm
wysokość montażowa 140mm
wysokość maksymalna 180mm
zakres pracy 70mm


Bałwanek rubena 170/2
wysokość minimalna: 85
wysokość montażowa 160
wysokość maksymalna 205
zakres pracy 120mm

Miech ma niewątpliwie większe dopuszczalne obciążenie, ale raczej nie grozi nam przeładowanie do 5T na kamperze.
Dodatkowo zastanawiałem się nawet nad zbiornikiem powietrza obok bałwanków tak aby nie utwardzać za bardzo zawieszenia a jedynie je podnieść. Ale to zabawa na przyszłość :)

rviru - 2021-03-05, 12:54

No to ja poczekam na więcej wypowiedzi w tym temacie i wtedy podejmę decyzję :szeroki_usmiech
Znowu się czuję jak taki pasożyt , więcej ciągnę z tego forum niż daję :)

robba - 2021-03-05, 18:54

reaven22 napisał/a:
.......

Ten a'la miech ma
wysokość minimalna: 110mm
wysokość montażowa 140mm
wysokość maksymalna 180mm
zakres pracy 70mm
.....


aż się wystraszyłem - przez chwilę myślałem, że zaczynasz wierszem pisać.... ;)

rviru napisał/a:
....
Znowu się czuję jak taki pasożyt , więcej ciągnę z tego forum niż daję :)


dawaj, dawaj... ;)

Sorki za Offtopic, ale chociaż w jednym a nie dwóch postach... ;) Ciężki dzień.... :)

drFeelGood - 2021-03-09, 11:58

rviru napisał/a:
Właśnie do takich się przymierzałem, a na jakim ciśnieniu jeździsz ? Te poduchy nie są za „mocne” , tył nie za sztywny ?

Rozumiem że sam montowałeś, też myślę to samemu zrobić , nie widzę w tym nic skomplikowanego.
A tak z ciekawości gdzie kompresor montowałeś , prądy brałeś z zabudowy czy z rozruchowego ?
Aha i czy montaż tego panelu łezki po lewej stronie kierownicy jest znośny i nie trzeba za bardzo rozwiercać plastików ?


Spokojnie można ogarnąć samemu. Problem miałem jedynie z odkręceniem śrub na resorach. Kompresor mam z tyłu pod schowkiem na toaletę chemiczną. Prąd z zabudowy. Montaż łezki banalny, wyciąć trzeba tylko tył tego zagłębienia plastikowego. Jeżdżę na 3 atm, mox można dać 4. Jest komfortowo w porównaniu ze zwykłym zawieszeniem.

drFeelGood - 2021-03-09, 16:59

reaven22 napisał/a:


Norbert porównywałeś z bałwankami fizycznie ??
Sam się zastanawiam które rozwiązanie i bardziej skłania mnie ku bałwankom.
Mają mniejszą średnicę, co za tym idzie mniejszą sztywność/twardość. Oraz niemal 2x większy zakres pracy.

Ten a'la miech ma
wysokość minimalna: 110mm
wysokość montażowa 140mm
wysokość maksymalna 180mm
zakres pracy 70mm


Bałwanek rubena 170/2
wysokość minimalna: 85
wysokość montażowa 160
wysokość maksymalna 205
zakres pracy 120mm

Miech ma niewątpliwie większe dopuszczalne obciążenie, ale raczej nie grozi nam przeładowanie do 5T na kamperze.
Dodatkowo zastanawiałem się nawet nad zbiornikiem powietrza obok bałwanków tak aby nie utwardzać za bardzo zawieszenia a jedynie je podnieść. Ale to zabawa na przyszłość :)


Miechy mają mniejszą średnicę - 150 a bałwanki - 165. Jechałem kamperem na bałwankach to miałem wrażenie że bardziej podskakuje buda. Żeby skutecznie i obiektywnie ocenić trzeba by do jednej budy zamontować kolejno jedne i drugie. Nie wiem przy jakim obciążeniu podają ten zakres pracy, ciekawe jak on wygląda przy masie pojazdu = 3,5t dla poduszki o nośności 750kg i miecha o nośności 1,5t.

reaven22 - 2021-03-09, 21:34

Przewidziana do trojaków Rubena 170/2 ma udźwig 2T, jedna sztuka.

udźwig 0,75T mają bałwanki 130/2


Nie dyskutuje o wyższości jednego rozwiązania nad drugim tylko głośno myślę porównując parametry na papierze, a te raczej skłaniają mnie w kierunku bałwanków, ale tylko ze względu na zakres pracy.
Zakres pracy natomiast zależy od fizycznej budowy a nie od obciążenia.


A co do podskakującej budy to nie poduszki są od tłumienia podskoków tylko amortyzatory :) bałwanek czy miech zachowuje się jak progresywna sprężyna. Bez sprawnych amortyzatorów na jednym i drugim buda będzie skakała.

andi at - 2021-03-10, 10:27

Nic nie piszecie o ciśnieniu .Ja jeżdżę obecnie na 2,2 bo ponad 3 to skacze .Bałwanki mają oddzielne zasilanie :spoko
decumanus - 2021-03-10, 11:03

ja mam chwilowo 3, wygląda jak terenówka z tylu. ale przeważnie jeżdżę na 1,5... większy zakres pracy pozwala wypoziomować kampera na polu campingowym.
Wszystkie baranki sa z rubeny, i nie warto przepłacać, szukamy najtańszego. Warto ewentualnie kupić więcej wężyka, bo go skąpią.
ja mialem problemy z okręceniem odboju, polecam nie używać impulsownika kinetycznego, a w razie oporów materii, odbój odciąć i za pomocą płaskownika z 2 śrubami odkręcać sam talerzyk.
R

drFeelGood - 2021-03-10, 22:53

reaven22 napisał/a:
Przewidziana do trojaków Rubena 170/2 ma udźwig 2T, jedna sztuka.

udźwig 0,75T mają bałwanki 130/2


Nie dyskutuje o wyższości jednego rozwiązania nad drugim tylko głośno myślę porównując parametry na papierze, a te raczej skłaniają mnie w kierunku bałwanków, ale tylko ze względu na zakres pracy.
Zakres pracy natomiast zależy od fizycznej budowy a nie od obciążenia.


A co do podskakującej budy to nie poduszki są od tłumienia podskoków tylko amortyzatory :) bałwanek czy miech zachowuje się jak progresywna sprężyna. Bez sprawnych amortyzatorów na jednym i drugim buda będzie skakała.


No widzisz, nawet tego nie wiedziałem :-) Wybrałem miechy ale nie dostałem kasy za reklamę więc nie reklamuję :-)
Nie mam porównania w jednym aucie więc się nie wypowiadam. Działa, jeździ mi się dużo lepiej niż bez poduszek czyli cel osiągnięty. Mogłem poczekać aż rozkminisz temat :-/ no ale musztarda po obiedzie.

drFeelGood - 2021-03-10, 22:55

andi at napisał/a:
Nic nie piszecie o ciśnieniu .Ja jeżdżę obecnie na 2,2 bo ponad 3 to skacze .Bałwanki mają oddzielne zasilanie :spoko

Oddzielne zasilanie? Masz na myśli powietrzem? Jeśli tak to nie zależy to od rodzaju poduszek tylko od instalacji, ja też mam osobno każdą stronę.

drFeelGood - 2021-03-10, 22:59

decumanus napisał/a:
ja mam chwilowo 3, wygląda jak terenówka z tylu. ale przeważnie jeżdżę na 1,5... większy zakres pracy pozwala wypoziomować kampera na polu campingowym.
Wszystkie baranki sa z rubeny, i nie warto przepłacać, szukamy najtańszego. Warto ewentualnie kupić więcej wężyka, bo go skąpią.
ja mialem problemy z okręceniem odboju, polecam nie używać impulsownika kinetycznego, a w razie oporów materii, odbój odciąć i za pomocą płaskownika z 2 śrubami odkręcać sam talerzyk.
R


Ja łapałem za ten talerzyk regulowaną żabką hydrauliczną. Odbój i tak zwykle jest zużyty :diabelski_usmiech

drFeelGood - 2021-03-28, 21:17

Elektryka zaczyna przybierać ostateczny kształt , w końcu ;-)



Na tył trafiły zewnętrzne ledy.


Norbertp83 - 2021-03-28, 22:39

Robota 1sza klasa, ale nie zapomnij Norbi, że koledzy są w potrzebie 🤣.
Brawo Doctore :bukiet:

drFeelGood - 2021-04-11, 22:07

Zrobiona szafka nad górnym łóżkiem, dwa gniazda zapalniczkowe plus półeczki na telefony,dojdą jeszcze fronty jak w kuchni a z lewej strony będzie kratka nawiewu, oświetlenie no i zaślepki na śruby ;-)



Uzupełniona tapicerka



I dolna szafka z oświetleniem, wewnętrzne będzie się zapalało po otwarciu drzwiczek.


drFeelGood - 2022-04-01, 12:25

Witam po długiej bezczynności forumowej :-) Sporo tematów poszło do przodu w tej niekończącej się opowieści :-). Aktualnie koloruję plastiki raptorem, na malowanie czeka też cała blaszanka.






Przymiarka przedniego zderzaka:


Cyryl - 2022-04-01, 14:26

ten przód wygląda jakbyś rozwoził włoskie makarony np:
drFeelGood - 2022-04-01, 15:03

To pozostałość po zeszłorocznej wyprawie do Włoch :-)

Molveno



Sirmione - Garda




Docelowo będzie coś w tym stylu:



W międzyczasie zrobiłem tapicerkę tylnych drzwi - jeden kawałek sklejki 4mm plus pianka 9mm ala armaflex plus góra tkanina dół ekoskóra:



reaven22 - 2022-04-01, 15:44

Grejt dżob :)
drFeelGood - 2022-04-02, 01:32

Dzięki :-)

Dzisiejszy drugi kolor na tapicerce, nie lubię szarego :-)



A przy okazji podziękowania dla Superlecho za wiedzę i materiały do przygotowania plastików do malowania oraz dla Darek Szczecin za konsultacje nt malowania Raptorem - dzięki Wam zaoszczędziłem sobie wielu frustracji :ok


Dla zainteresowanych relacja z moich prac. Potrzebna chemia:




Przygotowanie plastików.


1) Nexa 1333 rozrabiam z wodą 1:1 namaczam włókninę ścierną i przecieram miejsca, które mają być malowane. Przecieram jeden element i od razu spłukuję wodą przecierając szmatką, żeby zmyć całość cleanera, ważne, żeby nie dopuszczać do wyschnięcia cleanera przed spłukaniem, zostawiam do wyschnięcia.

2) Po wyschnięciu przecieram plastik antystatykiem Nexa 1050, jest dość agresywny dla plastiku ale ma świetne działanie ułatwiające malowanie. Wszystkie plastiki z Ducato, zarówno PP jak i ABS reagują dobrze na ten specyfik. Nieoryginalne elementy plastikowe, które mam takie jak narożnik zderzaka tył i 2 listwy boczne zarówno z Polcar jak i Fast rozpuszczają się w tym specyfiku więc można zamiennie użyć Nexa 8252, nie wchodzi w reakcję z plastikiem ale nie ma takiego dobrego działania antystatycznego, zostawiam do wyschnięcia.

3) Do promotora przyczepności Nexa 2001 kupiłem mały pistolet Auarita HP 1mm, malowałem 1 warstwę na ciśnieniu 3 atm. Przed malowaniem wycieram plastiki ścierką antystatyczną. Przy malowaniu jest niezła zadymka więc maska i okulary obowiązkowo. Najlepiej to robić na zewnątrz, ale do tego potrzebna jest temperatura i najlepiej bezwietrzna pogoda. Przy malowaniu wewnątrz potrzebny jest jakiś wentylator wyciągający opary, zostawiam do wyschnięcia, plastiki gotowe do malowania raptorem.

Malowanie raptorem.

1) Dla uzyskania drobnej, powtarzalnej struktury użyłem pistoletu Raptora Vari Nozzle z regulowaną dyszą (Darek dzięki), oszczędza się też w ten sposób materiał:





2) Czarny Raptor można kupić gotowy, kolor uzyskuje się po dodaniu lakieru bazowego do wersji bezbarwnej. Do czarnego wystarczy wlać utwardzacz z zestawu i dobrze wymieszać, do koloru oprócz tego dolewałem lakier w kolorze 0,1 l. Kolory widoczne na zdjęciach to kombinacja RAL 1019 oraz RAL 9003 - jaśniejszy proporcja 1:1, ciemniejszy 4:1. Kolor wychodzi trochę jaśniejszy po pomalowaniu więc dobrze sobie przetestować wcześniej, a przy mieszaniu zapamiętać proporcje :-). Raptor jest gęsty mieszam ok 2 minut intensywnie.

3) Przy temperaturze ok 18 stopni, butelkę 1l kończyłem po około 1,5 godzinie i materiał nakładał się bez problemu. Malowałem na najmniejszym ustawieniu - 2 obroty dyszą od zupełnie zakręconego, na ciśnieniu ok 6atm z odległości ok 70cm.
Czarny 2 warstwy, jasny kolor 3 cienkie warstwy.

4) Na zderzaki i listwy boczne zużyłem 1,5l, na plastiki wewnętrzne po 1l na kolor.

5) Raptor jest ciężki/lepki więc bez problemu malowałem w garażu, nie "pyli się" nawet w 10% tak jak podkład :-) Takie stanowisko pracy sobie uszykowałem w garażu:



A teraz ....trzeba to wszystko umyć i poskładać :haha:


decumanus - 2022-04-02, 15:27

O matko... Myslalem ze u mnie bylo brudno... Tez wyciagalem deske w zeszlym roku. Mam nadzieje że uwazales zeby nie pokrecic czujnikiem kąta skretu...

Teraz będziesz jeździł w okularach polaryzacyjnych. Mam tylko część deski w jasnym kolorze, tą blisko szyby, i już przeszkadzają mi odbicia.

Rozumiem ze będziesz tez wytłumial. Napchaj wełny poliestrowej albo gabki nad kielichy amortyzatorow. Wydaje mi się że dużo to wytłumiło.
R

drFeelGood - 2022-04-02, 17:50

decumanus napisał/a:
Mam nadzieje że uwazales zeby nie pokrecic czujnikiem kąta skretu...

R
:gwm

Wiedziałem, że coś mnie zaskoczy...
Pisz szybko o co kaman z tym czujnikiem :gwm

decumanus - 2022-04-02, 20:49

Pewnie zrobiłeś to jak należy, ale lepiej sie upewnic
Zeby zdjac deske:
1 ustawiasz kola prosto
2 odlaczasz akumulator
3. Zdejmujesz kierownice,
4 demontujesz zespol przelacznikow. Z gory jest tasma, nia nie mozesz krecic. Pod spodem jest czujnik skretu - bosha. Taki sam jest w calej grupie fiata z ferrari wlacznie. Przy odlaczonym akumulatorze teoretycznie mozesz tym krecic, ale e-learn mowi zeby odczekac 10 minut miedzy odlaczeniem aku a rozlaczaniem czujnikow w kierownicy.

Przy ponownym podlaczaniu musi byc wszystko tak samo. Jesli z jakiegos powodu przekrecales kolami to musisz ustawic tak jak bylo przy odlaczaniu aku. Inaczej komputer po 100m wywali ci blad asr esp hillholder. A jak zamontujesz tasme w innej pozycji skretu niz jest kierownica, zerwiesz tasme przy glebokim skrecie. Uzywana tasma 200. Resetowanie czujnika skretu pewnie kolejne 200. U mnie sie okazalo ze jest przegnily kabel i interfejs diagnostyczny sie nie laczyl z ABS. Kosztowalo to 700.
Wiec zachowaj czujnosc.
Ja nie wiedziałem...

R
Okulary polaryzacyjne dla wedkarzy sa najlepsze, jasno zolte. Tylko omijaj solano, bo szkla sa swietne, ale ramki pekaja bo sa z gównolitu. To samo Arctica.

drFeelGood - 2022-04-02, 21:41

1-4 = TAK :-)

Po zgłębieniu tematu okazuje się, że u mnie nie ma czujnika skrętu :shock:

drFeelGood - 2022-04-07, 00:11

Jutro montaż deski.





decumanus - 2022-04-07, 15:08

drFeelGood napisał/a:

Po zgłębieniu tematu okazuje się, że u mnie nie ma czujnika skrętu :shock:


znaczy nie masz ASR, ESP, Hillholder'a?
też pewnie może być
Hillholder akurat fajny...
R

drFeelGood - 2022-06-01, 11:29

Jeszcze kilka elementów do pokolorowania i będzie cacy :-)




Boczki też zmienione:



I czas na blachę:


decumanus - 2022-06-02, 09:21

to już pomalowane? bo wygląda troche jak Photoshop ;)
piknie... dużo farby poszło?
pistoletem czy wałkiem?
R

drFeelGood - 2022-06-02, 10:27

Pistoletem, jak przed raptorem pójdzie na całość podkład to na drobnym ziarnie 10 puszek styka.
drFeelGood - 2022-06-09, 07:58


Mavv - 2022-06-09, 12:18

Fajne te ledy. Jak je włączasz?
SlawekEwa - 2022-06-09, 13:06

to światła DRL?
decumanus - 2022-06-09, 13:13

za wysoko
R

Gżegżółka - 2022-06-09, 13:27

decumanus napisał/a:
za wysoko
R

I tak na pewno nie mają homologacji. ;)

SlawekEwa - 2022-06-09, 16:14

Gżegżółka napisał/a:
I tak na pewno nie mają homologacji.

Dojrzyj to z poziomu asfaltu :haha:

drFeelGood - 2022-06-10, 08:04

To są światła drogowe i taką mają homologację (R112) więc można ich używać również na drogach publicznych. Zgodnie z przepisami muszą się włączać razem z fabrycznymi drogowymi, ale zrobiłem dwa dodatkowe przełączniki :-) OSRAM VX500-CB.

Co do montażu, to jest dopuszczalny w tym miejscu dla tego rodzaju świateł.


Gżegżółka - 2022-06-10, 10:35

drFeelGood napisał/a:
To są światła drogowe i taką mają homologację (R112) więc można ich używać również na drogach publicznych. Zgodnie z przepisami muszą się włączać razem z fabrycznymi drogowymi, ale zrobiłem dwa dodatkowe przełączniki :-) OSRAM VX500-CB.

Co do montażu, to jest dopuszczalny w tym miejscu dla tego rodzaju świateł.

Obrazek

O...
:)

decumanus - 2022-06-10, 14:10

drFeelGood napisał/a:

Co do montażu, to jest dopuszczalny w tym miejscu dla tego rodzaju świateł.
Obrazek


każdy dzień jest po to żeby się czegoś nauczyć :bigok
R


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group