Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam

Sprzęt turystyczny i akcesoria - Lodówka na kartusze gazowe - na ile bezpieczna?

ReReKumKum - 2019-01-01, 19:05
Temat postu: Lodówka na kartusze gazowe - na ile bezpieczna?
Witam wszystkich.
Sprawa jest taka:

* Blaszak przerobiony na kampera.
* Lodówka Dometic RC1205 GC, zasilanie 220V, 12V i kartusze gazowe
* Sprawna, wielokrotnie używana z zasilaniem elektrycznym, nigdy gazowym. Nie było potrzeby.

Planuję wyjazd, w trakcie którego zasilanie gazem może się okazać przydatne. Mam jednak pewne obawy co do bezpieczeństwa tegoż. Poproszę więc o pomoc bardziej doświadczonych wyjadaczy, z góry dziękuję :)

1. Czy lodówka może chodzić "na gaz" podczas jazdy?
2. Czy mogę spać w aucie przy zasilaniu z kartusza, a nie elektrycznym? Tego się najbardziej boję.
3. Czy mogę zostawić lodówkę na kartuszu np. na noc na promie? Wiem, że nie wolno z butli, ale to jakby nieco inna sprawa.

Mam manual po francusku, język znam słabo wprawdzie, ale przeczytałem i niczego nie znalazłem niestety.

[/list]

dziwaczek - 2019-01-01, 19:55

1. Chyba się nic nie stanie, a czemu nie na 12V w trakcie jazdy?
2. Wydaje mi się ze możesz ale sprawdź, i koniecznie zapewnij wentylację lodówce i w pojeździe bo zużywa tlen z powietrza gazy ze spalani też powstają, moze jakieś kanał wentylacyjny by się zdał??
2. niewiem? ja bym się podpioł pod 230V moze na promie jest taka możliwość?

Pamiętaj w kartuszach jest butan - przy ujemnych temperaturach nie będzie działało - potrzebny jest propan!

Rav - 2019-01-01, 20:54

dziwaczek napisał/a:

2. niewiem? ja bym się podpioł pod 230V moze na promie jest taka możliwość?


Na promach nie wolno używać gazu, bo to zawsze płomień. Jeśli zajmie się kamper to ... Dlatego nie tylko nie można używać, ale nawet każą butle pozamykać.
Za to zawsze jest możliwość zasilenia 230V. Trzeba jedynie poprosić przy wjeździe obsługę, aby ustawili w pobliżu gniazd i udostępnili (bynajmniej ja nigdy nie miałem z tym problemu).

Flag - 2019-01-02, 11:44

Zacznijmy od tego że to coś nie powinno być nazwana lodówką, chcesz prawdziwą lodówkę kup z agregatem, to jest śmiechu warte. Tez miałem absorbcyjne i byłem nawet zadowolny, ale po wymianie na agregatową widzę jak bardzo się myliłem wcześniej. Po zrobieniu zakupów i załadowaniu do absorbcyjnej trzeba było 12h godzin do schlodzenia, w agregatowej max 30 min.
ReReKumKum - 2019-01-02, 13:44

Panowie dziwaczek, Rav, Maciej S., dziękuję. Było krótko i konkretnie, tego mi było trzeba. Sprawa jasna :)
Nie zamierzam nikogo, ani niczego narażać - wolałem po prostu wcześniej zapytać, zanim zrobię coś głupiego z racji niewiedzy.

Flag napisał/a:
Zacznijmy od tego że to coś nie powinno być nazwana lodówką, chcesz prawdziwą lodówkę kup z agregatem, to jest śmiechu warte.


Ta mi wystarcza w zupełności. Nie jest taka zła, jak piszesz. W godzinę po podłączeniu do prądu zaczyna porządnie chłodzić, utrzymuje bez problemu 5 stopni przy 30 na zewnątrz i robi kostki lodu w razie potrzeby. Niczego więcej mi do szczęścia nie potrzeba. Agregatowa bez wątpienia jest lepsza, ale też pracuje głośniej. Ten sprzęt z mojego linku jest bezszelestny, a to było dla mnie dość istotnym aspektem.

Flag - 2019-01-02, 22:41

ReReKumKum napisał/a:
Panowie dziwaczek, Rav, Maciej S., dziękuję. Było krótko i konkretnie, tego mi było trzeba. Sprawa jasna :)
Nie zamierzam nikogo, ani niczego narażać - wolałem po prostu wcześniej zapytać, zanim zrobię coś głupiego z racji niewiedzy.

Flag napisał/a:
Zacznijmy od tego że to coś nie powinno być nazwana lodówką, chcesz prawdziwą lodówkę kup z agregatem, to jest śmiechu warte.


Ta mi wystarcza w zupełności. Nie jest taka zła, jak piszesz. W godzinę po podłączeniu do prądu zaczyna porządnie chłodzić, utrzymuje bez problemu 5 stopni przy 30 na zewnątrz i robi kostki lodu w razie potrzeby. Niczego więcej mi do szczęścia nie potrzeba. Agregatowa bez wątpienia jest lepsza, ale też pracuje głośniej. Ten sprzęt z mojego linku jest bezszelestny, a to było dla mnie dość istotnym aspektem.


no tak:) nie masz ale wiesz że jest głośna.

ReReKumKum - 2019-01-03, 11:49

Flag napisał/a:

no tak:) nie masz ale wiesz że jest głośna.


Miałem. I właśnie dlatego, że była zbyt głośna, wymieniłem na absorpcyjną.

Maciej S. napisał/a:
Polecam kompresorową WAECO, Dometic, miałem, mam i napiszę krótko: super, chociaż droga, ale warta swej ceny.


Wszystko pięknie, tyle tylko, że ja nie chcę kupować lodówki. Tego Dometica z pierwszego posta mam od pięciu lat i używam przez większość sezonu. Tylko nigdy jeszcze nie korzystałem z gazu, bo nie było potrzeby. Dlatego pytałem o bezpieczeństwo takiej formy zasilania :)

kampela_88 - 2020-03-20, 18:13

Dołączam do tematu - mieliśmy z mężem podobny problem, podczas wyposażania naszego kamperka, bo wybór sprzętu jest potężny, a rozpiętość cenowa przerażająca :shock:

Ostatecznie, po długich dyskusjach, ustaliliśmy, że:

* lodówka musi być bezpieczna w każdych warunkach,
* musi zapewniać nieprzerwaną pracę (nie możemy być zależni od paliwa np. w postaci kartuszy),
* musi dawać możliwość stosowania w samochodzie i na kempingu,
* musi być pojemna,
* maksymalny budżet to 1500 zł,

składając to wszystko do kupy, wybraliśmy Dometic RC 1200 EGP i jesteśmy bardzo zadowoleni!

Szczerze polecam - kupowałam tutaj https://www.campingshop.p...wki-turystyczne

Skorpion - 2020-03-20, 19:44

Dometic RC 1200 EGP
kimtop - 2020-03-20, 20:57

kampela_88,
13-go marca piszesz cyt. "temat coraz bardziej nas wkręca i chyba za jakiś czas pojawi będziemy zmuszeni do zakupienia kampera albo przyczepy. :chytry Co byscie polecili kompletnym swieżakom? Na co zwrócić uwagę i w co wyposażony powinien być dobry pojazd?

Po siedmiu dniach piszesz
kampela_88 napisał/a:
Dołączam do tematu - mieliśmy z mężem podobny problem, podczas wyposażania naszego kamperka, bo wybór sprzętu jest potężny, a rozpiętość cenowa przerażająca

kampela_88 napisał/a:
Szczerze polecam - kupowałam tutaj


Coś szybko zbudowałaś kampera :haha:

LukF - 2020-03-20, 21:32

No szybko, szybko.
Spójrz na jej Nick - to rocznik '88. Młoda jest czyli szybka :bajer

A nie, czekaj. Ona ma 88 lat. I jeszcze sklep prowadzi ??? :gwm


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group