Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam

Porady dla kupujących kampera - Fajny wilgotnościomierz z L i d l a

silny - 2019-02-24, 16:27
Temat postu: Fajny wilgotnościomierz z L i d l a
Dziś przypadkowo znalazłem na regale sklepowym mały , fajny mały, za 50 zł czy jakoś tak . kupiłem i jestem zadowolony , wybór rodzaju drewna i innych podłoży które chcemy zmierzyć :)

Polecam.

Ps . Boje się iść do kampera :-P żeby się za wiele nie dowiedzieć :oops:

silny - 2019-02-24, 19:35

Czy ściany muszą mieć 0% wilgotności czy coś ponadto. Tak pytam bo suche drewno sezonowane kominkowe tak naprawdę nie jest suche na 0%,, no i teraz pytanie czy ściany mają mieć 0 czy np ?% :?:

:spoko

HENRYCZEK - 2019-02-24, 19:46

silny napisał/a:
no i teraz pytanie czy ściany mają mieć 0 czy np ?% :?:
:spoko


To zależy co się wylewa za kołnierz :haha:

Johny_Walker - 2019-02-24, 19:55

Drewno w naszym klimacie nigdy nie jest całkiem suche i nie powinno być.
Andrzej 73 - 2019-02-24, 20:02

Johny_Walker napisał/a:
Drewno w naszym klimacie nigdy nie jest całkiem suche i nie powinno być.

:shock:
Jakie drewno i do czego ma służyć?

silny napisał/a:
no i teraz pytanie czy ściany mają mieć 0 czy np ?%

Chcesz wbić szpileczki w laminowaną sklejkę? Nie proponuje tego roić.
:spoko

Comsio - 2019-02-24, 20:16

W zeszłym sezonie przebadałem całego, pokazało 0,7- 0,9
Wojciechu - 2019-02-24, 21:08

Comsio napisał/a:
W zeszłym sezonie przebadałem całego, pokazało 0,7- 0,9


Wiesiu - a jakie normy być powinny. ;)

Comsio - 2019-02-24, 21:20

Wojtek wymieniałem okno dachowe, wiedziałem ze tam jest :ok
Tak że miałem już pewną cyferkę. :wyszczerzony:

vwyogi - 2019-02-25, 20:37

JA mam w camperze wrzucony taki wilgotnosciomierz z Ali za 5pln i pokazuje mi 60% a temp 0,3 stopnia. Po tygodniu wrzuciłem z 5kg pochłaniaczy wilgoci i ciekaw jestem czy będzie jakaś różnica. Ktoś mierzy/mierzył wilgotnosć w camperze który zimuje?
Bronek - 2019-02-25, 21:08

Warto sobie pomierzyć i... https://klimapoint.pl/kalkulator-punktu-rosy/

U mnie różnie ale jest ok
Cytat:
Wilgotność bezwzględna powietrza jest to zawartość pary wodnej w powietrzu. Najczęściej wrażana w gramach na metr sześcienny (g/m³). Maksymalna ilość pary wodnej jaka może znajdować się w powietrzu jest stała dla danej temperatury. Po przekroczeniu tej wartości następuje skraplanie się wody. Może objawiać się w postaci kropel rosy czy mgły. Punkt ten nazywany jest temperaturą punktu rosy.

Wilgotność względna powietrza określa stosunek aktualnie znajdującej się pary wodnej w powietrzu do jej maksymalnej ilości w danej temperaturze. Wilgotność względną podaje się w procentach (%). To właśnie wilgotność względna ma wpływ na nasze samopoczucie czy korozję stali. Urządzenia do pomiaru wilgotności względnej nazywane są higrometrami.

Tak to wygląda mam na ogół takie parametry

Pochłaniacze i klimą swoje też zbiera. Normalka, u mnie kamper pod parą i jeździ.

Andrzej 73 - 2019-02-25, 21:09

vwyogi napisał/a:
Ktoś mierzy/mierzył wilgotnosć w camperze który zimuje?

Tak , ja mam monitoring wilgotności w kamperze.
Przedział pomiaru pomiędzy 40-60%
:spoko

Comsio - 2019-02-25, 22:10

Jędruś jakoś takoś i u mnie wskazuje. :ok :spoko

Oczywiście są dwa pochłaniacze.

CORONAVIRUS - 2019-02-25, 22:13

Andrzej 73 napisał/a:
vwyogi napisał/a:
Ktoś mierzy/mierzył wilgotnosć w camperze który zimuje?

Tak , ja mam monitoring wilgotności w kamperze.
Przedział pomiaru pomiędzy 40-60%
:spoko


Po co to mierzysz ?

Andrzej 73 - 2019-02-25, 22:14

Mam w kamperze kilkanaście pochłaniaczy małych i jeden elektryczny.
Na ten moment dokładnie w jednym miejscu kampera pokazuje 45% w innym 64%
:spoko

andi at - 2019-02-25, 22:57

Jeżeli macie w camperku mniejszą wilgotność jak na zewnątrz to OK .Jak jest odwrotnie to camperka wietrzymy .Po co te pochłaniacze wilgoci to tego nie rozumie
Socale - 2019-02-25, 22:59

Macie fioła na punkcie wilgoci. :idea
Wilgoć otoczenia nie jest destrukcyjna. W dni deszczowe jest wyżej, w dni słoneczne niżej. Te zmiany absolutnie nie szkodzą naszym kamperom. Ludziom najlepiej w okolicach 50% i jak tyle jest w powietrzu to ideał, po co dosuszać niepotrzebnie?
W moim kamperze nie ma żadnych pochłaniaczy, odsysaczy, czy talerzy z solą. Po co?
Jak będzie lało 4 dni to wszystkie pochłaniacze szlag trafi, wilgoć na wskaźnikach pokaże nawet 80% a kamperowi nic nie będzie. Wilgoć w powietrzu nie jest najmniejszym problemem.
Problemem jest wilgoć zalegająca w zakamarkach regularnie karmiona deszczówką.

Bronek - 2019-02-25, 23:01

andi at napisał/a:
Jeżeli macie w camperku mniejszą wilgotność jak na zewnątrz to OK .Jak jest odwrotnie to camperka wietrzymy .Po co te pochłaniacze wilgoci to tego nie rozumie

By nie latać i wietrzyć :mrgreen: Sprawdzać, porównywać, analizować i wyciągać wnioski. :mrgreen:

To nie jest sens życia. Sensem jest tablet i TV.

Najlepiej jest jeździć i ta pseudo zima na to pozwalała.

Andrzej 73 - 2019-02-25, 23:42

O rzesz Ty... Jutro idę wyj...ć wszystkie pochłaniacze łącznie z tym elektrycznym , a co mi tam, niech fronty wyginają się w eSki :chytry
A zapomniałem o piance , a ch.j z nią niech też naciąga wilgocią , najwyżej na wiosnę wymienię wszystkie materace na lateks. :ok

Ok... już wyjaśniam. Sklejka , płyta HDF czy co tam macie nie lubią wilgoci (w szczególności płyta wiórowa) Również pianka poliuretanowa zwana potocznie gąbką jej nie znosi.
Pod wpływem wilgoci tracą swoje właściwości czyli trzymając kampera w jak najlepszych czyt. suchych/ciepłych warunkach przedłużamy żywotność jego wnętrzu.
Decyzja należy do Was , to indywidualna sprawa każdego właściciela kampera.

:spoko

Bronek - 2019-02-25, 23:59

Zresztą te wszystkie niemal stacje z Biedronki czy Lidla mają higrometry lepsze lub gorsze.

Zawsze coś tam te różne ekstra pochłaniacze różnorakie, tej wilgoci trochę wyciąganą . Ja poszedem jeszcze dalej i nawet wentylator sobie ciągle miesza.
Ciuchy i pościel jest cały czas w kamperze. Zmieniana.... :spoko A ponieważ w zimie różnie z jazdą bywa to co by nie zatęchło i niezaśmierdło,
Tak robię od kilkunastu lat i nigdy nie waliło piwnicą. A przygotowanie do wiosny to w sumie nalanie wody.
Teraz robią fajne szafki, nie przylegają do ścian mają szpary z tyłu i to na co mi Socal zwrócił uwagę : pufy oparć też są odsunięte od ścian.

chemik - 2019-02-26, 07:06

Drewno powietrzno-suche to pojęcie dotyczące ilości wilgoci w drewnie w temperaturze pokojowej ( około 25 oC) -ma ok. 15%. Można stwierdzić, iż ilość wody zawartej w danym materiale jest zależna od ilości wody w otoczeniu. Jeżeli poda deszcz - wilgotność wzrasta. W zimie, podczas mrozów ilość wody w powietrzu jest mała, więc wilgotność spada. I na to nic nie poradzimy, chyba, żeby zamknąć kamera w szczelnym pomieszczeniu z pochłaniaczami wilgoci, a dokładnie z osuszaczami -ale co to da, jak po wyjeździe znowu nasiąknie i nie pomoże żadne zamykanie drzwi ani osuszacz. Skraplanie wody na osuszaczu powoduje niewciągane mokrego powierza z zewnątrz i od nowa ... Niebezpieczna jest woda lejąca się przez nieszczelności i nasiąkanie konstrukcji.
Bronek - 2019-02-26, 07:40

Z tą wilgocią to akurat u mnie chodzi o ciuchy i szmaty, gąbki. Też uważam że to nadmiar zachodu w szczelnym kamperze ale wietrzyć trzeba co jakiś czas i ruch powietrza wskazany.
Jakoś tak jest, że jak postoi z miesiąc bez odwiedzania i bez tych kombinacji, to czuć że... stał i się "zastał" Nawet jak nowy. Ale w 90% te działania dotyczą sumienia :spoko

CORONAVIRUS - 2019-02-26, 08:18

Andrzej 73 napisał/a:
O rzesz Ty... Jutro idę wyj...ć wszystkie pochłaniacze łącznie z tym elektrycznym , a co mi tam, niech fronty wyginają się w eSki :chytry
A zapomniałem o piance , a ch.j z nią niech też naciąga wilgocią , najwyżej na wiosnę wymienię wszystkie materace na lateks. :ok



masz pecha , kupiłeś jakieś gówno chyba jeśli takie rzeczy się dzieją w Twoim kamperze , wielu takich szopek nie odwala i mają proste forniry i pianki nadające się do bzykania w każdej chwili :)

Andrzej , tylko modlitwa . Ty też masz pokrowce na opony by słońce ich na kempingu nie rozkładało na atomy ?

Bronek - 2019-02-26, 08:22

MECENAS napisał/a:
nadające się do bzykania w każdej chwili


Ito nawet lepiej, bo wtedy nie wiesz czy "to mokro",to jest z wilgoci kampera czy podniecenia :oops: . ??? :mrgreen:

CORONAVIRUS - 2019-02-26, 08:29

Bronek , to pewnie działa jak pieczątka na liście , moczysz -przykładasz, moczysz -przykładasz :)

Nie no przesada ale w druga stronę może ? Materace w kampie mokre od wydajnego ślimaka :)

Problem Andrzeja nabiera wyrazistości , nie jest chyba ogólnie tak źle :)

Bronek - 2019-02-26, 08:42

Piwko za troskę o kolegę i diagnozę . :mrgreen:
Przeginał , aż mu się szafki "wypucyły" :mrgreen:

CORONAVIRUS - 2019-02-26, 08:48

Bronek napisał/a:
Piwko za troskę o kolegę i diagnozę . :mrgreen:
Przeginał , aż mu się szafki "wypucyły" :mrgreen:


a może wypożycza ? Potem się dziwi :szeroki_usmiech

Bronek - 2019-02-26, 08:51

Ma nieletnią młodzież w domu, to zamiast na pięterko idą do kampera , a ten zamknięty na głucho dla niepoznaki i są tego skutki . :mrgreen:
Comsio - 2019-02-26, 08:53

:kawka: zgadza się te gadżety o kant h potłuc.
Tylko stare dobre zasady, i kamperek będzie :ok

CORONAVIRUS - 2019-02-26, 09:04

Comsio napisał/a:
:kawka: zgadza się te gadżety o kant h potłuc.


o co ???

Bronek - 2019-02-26, 09:07

Powinno być odwrotnie. No i gramatyka staropolska :mrgreen:

albo z ruska хуй :?:


PS Ktoś mądrze wytłumaczył dlaczego pisze sie przez "CH" .... bo jest dłuższy ! :!: :-P

Andrzej 73 - 2019-02-26, 09:17

Co już skończyliście? Nabijajcie się ze mnie dalej...

MECENAS napisał/a:
Ty też masz pokrowce na opony by słońce ich na kempingu nie rozkładało na atomy


Oczywiście , że mam i używam. Uszyłem sobie własnoręcznie z jasno szarej eko.
MECENAS napisał/a:
kupiłeś jakieś gówno chyba jeśli takie rzeczy się dzieją w Twoim kamperze ,


Dla jednego gówno , dla drugiego fajne. :lol:

Wygięło się raz i na razie się nie wygina :haha:

Co do materacy , pisałem że pod wpływem wilgoci tracą swoje parametry. Nic tam nie ma o mokrej piance.

:spoko

Andrzej 73 - 2019-02-26, 09:31

Na temat drewna i wilgoci itp. możecie sobie poczytać informacje o drewnie

:spoko

silny - 2019-03-02, 19:32

Oo , tydzień nie zaglądałem :kwiatki:

Qćcie :lol: się dalej :haha:


Wbiłem szpileczki w kilka nie widocznych miejsc (Jareczku ) :spoko , w garażu miałem 1,9/2,3 w ścianie na głębokości ok 3-4 km , w środku zabudowy 0 :shock: i na przednich nadkolach od środka ok 2,3 . Nie wiem :aniolek

:?:

ZEUS - 2019-03-02, 19:50

silny napisał/a:
w ścianie na głębokości ok 3-4 km

to chyba stemple w kopalni mierzyłeś... :-P :spoko

Socale - 2019-03-02, 19:57

Drewno na składzie i deski to można tym mierzyć i brać pod uwagę. W innych zastosowaniach można mu zaufać tak samo jak mojemu alkomatowi który po płukaniu gęby Listerinem ZERO ALKOHOLU, po kwadransie stwierdza że jestem nayebany do końca skali czyli ponad 4,0 o/oo
silny - 2019-03-02, 22:23

Sokalciu , jak czytam z 10 lat to jak u ciebie wieczorem pokazuje 4 promienie to raczej norma :oops:
Socale - 2019-03-02, 23:01

To ja Cię proszę, licz się z wnioskami/zarzutami/oskarżeniami. Nie są trafne.
Listerine N/A to nie Wyborowa, a o wskazaniach pisałem całkiem serio tu:
https://www.camperteam.pl...pic.php?t=32302


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group