Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam

meble, zamki i zawiasy - Zamek do drzwi wejściowych - co to system HSC

Pitt_M - 2020-01-01, 13:57
Temat postu: Zamek do drzwi wejściowych - co to system HSC
Przyszedł czas na wymianę wkładki zamka drzwi wejściowych w kamperze. Luzy we wkładce i pogięte-zużyte kluczyki. Przeszukując internet trafiłem na wkładki z szerokimi płaskimi kluczykami (nie pogną się) , w sprzedaży osobno wkładki i osobno kluczyki - jedne i drugie w systemie HSC, o co tu chodzi, na czym polega ten system ? Uprzedzając - u wujka Google nie znalazłem wyjaśnienia. Druga sprawa czy taka wkładka (system) będzie pasował do mojego zamka ? Fotka poniżej. Będę wdzięczny za wyjaśnienia.
(P.S. pogodziłem się z noszeniem osobnego kluczyka do drzwi wejściowych)


Skorpion - 2020-01-01, 14:01


Zobacz tu!!!

http://www.go-market.pl/s...wych&sub=Szukaj

http://www.go-market.pl/C...ck,products.xml
:ok


Horte - 2020-01-01, 14:42

System HSC to rodzaj wkładki jaki został zastosowany. Inne systemy to ZADI i STS. Te ostatnie można stosować zamiennie.
Jeżeli masz luzy w zamku, to z dużym prawdopodobieństwem wyrobiony jest język łączący wkładkę z zamkiem. Miałem podobny problem i skończyło się na dorobieniu języka zamka ze śruby oraz zakupie jednej wkładki, którą zamontowałem w drzwiach od gazu. Wkładka od gazu wyładowała w drzwiach wejściowych. Tym sposobem dodatkowy kluczyk jest potrzebny tylko wtedy gdy wymieniam butlę czyli raz w roku :-P

Socale - 2020-01-01, 16:13
Temat postu: Re: Zamek do drzwi wejściowych - co to system HSC
Pitt_M napisał/a:
...
(P.S. pogodziłem się z noszeniem osobnego kluczyka do drzwi wejściowych)

Jednym kluczem otwierasz wszystkie schowki i klapki czy tylko drzwi kabiny i wejściowe?
Zrób podobnie jak Horte lub zamień wkładki drzwi<>klapa kibelka.

Pitt_M - 2020-01-01, 16:47

Horte napisał/a:
System HSC to rodzaj wkładki jaki został zastosowany. Inne systemy to ZADI i STS. Te ostatnie można stosować zamiennie.
Jeżeli masz luzy w zamku, to z dużym prawdopodobieństwem wyrobiony jest język łączący wkładkę z zamkiem. Miałem podobny problem i skończyło się na dorobieniu języka zamka ze śruby oraz zakupie jednej wkładki, którą zamontowałem w drzwiach od gazu. Wkładka od gazu wyładowała w drzwiach wejściowych. Tym sposobem dodatkowy kluczyk jest potrzebny tylko wtedy gdy wymieniam butlę czyli raz w roku :-P


Dzięki za odpowiedź - mój "luz" polega na tym że jak obrócę kluczykiem do oporu to nie da się obrócić klamką, dopiero jak cofnę ok 1-2 mm to mogę otworzyć drzwi, mnie to nie sprawia problemu ale żona i córki sobie kiepsko z tym radzą.
Moja obecna wkładka to prawdopodobnie STS ale chciałbym zastosować wkładkę HSC ze względu na masywny klucz (szeroki i płaski) jeżeli nie będzie innego wyjścia zmienię cały zamek - ale szkoda kasy :shock:
Co do podmiany wkładek to wolę kluczyk od wszystkich schowków powiesić na haczyku w kamperze a wejściowy nosić przy sobie.
Pozdrawiam Pitt

Pitt_M - 2020-01-01, 17:00
Temat postu: Re: Zamek do drzwi wejściowych - co to system HSC
Socale napisał/a:
Pitt_M napisał/a:
...
(P.S. pogodziłem się z noszeniem osobnego kluczyka do drzwi wejściowych)

Jednym kluczem otwierasz wszystkie schowki i klapki czy tylko drzwi kabiny i wejściowe?
Zrób podobnie jak Horte lub zamień wkładki drzwi<>klapa kibelka.


Mam osobny kluczyk stacyjka + oba drzwi kabiny i osobny kluczyk do reszty czyli drzwi wejściowe + 5 innych zamków. Co do podmiany wkładki wyjaśniłem powyżej.
Dziękuję i pozdrawiam.

Horte - 2020-01-01, 17:14

Jak masz już taki bałagan z kluczami do aura ( jeden do stacyjki, drugi do drzwi), to zakładaj centralny zamek na pilota, najlepiej kluczyk scyzoryk. Będziesz nosił wtedy dwa klucze.
Horte - 2020-01-01, 18:48

Jak zafundujejsz sobie centralny zamek, to możesz mieć takiego pilota.
Socale - 2020-01-01, 21:28
Temat postu: Re: Zamek do drzwi wejściowych - co to system HSC
Pitt_M napisał/a:
...
Mam
...
i osobny kluczyk do reszty czyli drzwi wejściowe + 5 innych zamków.
...

Aha, czyli doraźne przełożenie jest możliwe ale wolisz coś trwalszego. Qrde, nie wiem czy do klamki obrotowej inne wkładki są kompatybilne :roll:

Pitt_M - 2020-01-01, 21:47
Temat postu: Re: Zamek do drzwi wejściowych - co to system HSC
Socale napisał/a:
..................... Qrde, nie wiem czy do klamki obrotowej inne wkładki są kompatybilne :roll:


I oto właśnie mi chodzi - jak ciężko się wysłowić 01.01.2020 :gwm
Czy do mojego zamka inne wkładki będą kompatybilne :spoko

Dzięki i pozdrawiam życząc udanego 2020 roku.

Socale - 2020-01-01, 22:39

No to tak na koniec, może na ten komplecik się sqsisz?
Jak pod murem przed lufą stoisz to i cena jest do przyjęcia, nowe = innych wyrobień/luzów nie ma, chodzi mi o to, że w starym zamku, w tunelu wkładki są już rowki wyrobione przez zapadki, wówczas do nowej wkładki co 3ci klucz może pasować :idea
https://allegro.pl/oferta/zamek-do-drzwi-wejsciowych-hsc-2-klucze-fendt-lmc-7801909829

Pitt_M - 2020-01-01, 22:50

Socale napisał/a:
No to tak na koniec, może na ten komplecik się sqsisz?
Jak pod murem przed lufą stoisz to i cena jest do przyjęcia, nowe = innych wyrobień/luzów nie ma, chodzi mi o to, że w starym zamku, w tunelu wkładki są już rowki wyrobione przez zapadki, wówczas do nowej wkładki co 3ci klucz może pasować :idea
https://allegro.pl/oferta/zamek-do-drzwi-wejsciowych-hsc-2-klucze-fendt-lmc-7801909829


Dzięki - jeszcze przemyślę :spoko

Horte - 2020-01-02, 05:34

Jak chcesz to mogę pomierzyć wkładkę ZDAI=STS. Jak będziesz miał wymiary, to możesz porównywać z innymi.
Pitt_M - 2020-01-02, 10:22

Horte napisał/a:
Jak chcesz to mogę pomierzyć wkładkę ZDAI=STS. Jak będziesz miał wymiary, to możesz porównywać z innymi.


Dzięki bardzo za chęć pomocy ale właśnie wybieram się do garażu żeby rozmontować mój zamek i wtedy porównam ze sprzedawanymi. Przy okazji sprawdzę stan wewnętrzny zamka.
Pozdrawiam Pitt

Pitt_M - 2020-01-02, 15:22

Rozebrałem zamek do etapu pokazanego na zdjęciu - dalej sobie nie radzę. Nie potrafię wyjąć wkładki z tego cylinderka. Poradźcie proszę co dalej, młotkiem czy może coś naciskać ?
proszę o radę.
Pitt

dziwaczek - 2020-01-02, 18:04

Na obudowie jest taki miejsce na końcu taka blaszka 1x2mm należy wcisnąć czymś płaskim i cienkim (to blokada) tak aby wlazła do kanału i wtedy wychodzi cały bębenka za nacięciami - kanałami zastawek - taki wystający element - na fotkach na końcu bębenka, kluczem sobie pomóż, chociaż bez niego tez czasem wyjdzie.

Masz film z opisem podobnej wkładki https://youtu.be/e4GlDY9JP8o

Socale - 2020-01-02, 21:55

Uzupełnię Dziwaczka fotouzupełnieniem poglądowym :)
Na obudowie w której siedzi wkładka powinna być szczelina na cienki płaski śrubokręcik.
Jeśli takiej szczeliny nie ma, to wkładka trzymana jest od tyłu pierścieniem lub kołnierzem segera - foto.
.
Zwróć uwagę że kluczyki dwustronne też są cieniutkie i się ukręcają.

Pitt_M - 2020-01-03, 00:02

Nie ma opcji żeby coś wcisnąć pod obudowę wkładki - tam nawet włosa nie wciśniesz, siedzę teraz od kilku godzin i dłubię wsówką we wkładce próbując znaleźć jakąś zapadkę czy coś podobnego, dość - kupię nowy zamek z wkładką HSC.
Dodam tylko, że obudowa to monolit bez żadnych dziurek, szparek czy innych otworów, ruchoma jest tylko wkładka i długi "lizak"
Dziękuję serdecznie wszystkim próbującym pomóc, piwo stawiam na zlocie ;)
Kilka fotek poglądowych :












Socale - 2020-01-03, 10:40

Ale yaya... :mrgreen:
Od czoła wkładki nic nie pchaj bo tam nic nie ma.
Z tylu widać rowek dookoła, tuż przed długim językiem, na nim powinno być jedno z zabezpieczeń widoczne
na moich zamieszczonych zdjęciach. U Ciebie tego już nie ma, więc wkładka powinna wyjść z włożonym kluczem. Zapodaj jeszcze foto dokładniejsze z tyłu, w lepszym świetle.
Edit: A ok, foto już widze.

Pitt_M - 2020-01-03, 13:42

Socale napisał/a:
Ale yaya... :mrgreen:
Od czoła wkładki nic nie pchaj bo tam nic nie ma.
Z tylu widać rowek dookoła, tuż przed długim językiem, na nim powinno być jedno z zabezpieczeń widoczne
na moich zamieszczonych zdjęciach. U Ciebie tego już nie ma, więc wkładka powinna wyjść z włożonym kluczem. Zapodaj jeszcze foto dokładniejsze z tyłu, w lepszym świetle.
Edit: A ok, foto już widze.


Tak jak piszesz - z tyłu była zawlwczka (chyba nazywa się to "zawleczka Zenera") ale wyjąłem ją żeby wysunąć całość z klamki zewnętrznej. W miejscu pod szczeliną na zawleczkę nie ma żadnej szczeliny (setne mm) ale włosa nie wsuniesz.
Dałem sobie spokój - kupię kompletny zamek z wkładką HSC

Dzięki za zainteresowanie i pomoc
Pozdrawiam Pitt :spoko

MILUŚ - 2020-01-03, 14:00

Pitt_M napisał/a:
..... "zawleczka Zenera")


Pierścień Segera :diabelski_usmiech

kaimar - 2020-01-03, 16:30

To co pokazujesz na zdjęciach to jest są bebechy z zamka. Wkładkę wyciąga się z zamka od wewnątrz wkładki - albo specjalnym przyrządem (kluczem) albo wytrychem. Od zewnątrz nie wyciągniesz, co najwyżej niszcząc bebechy zamka. Tam nie ma żadnych zawleczek , pierścieni Segera czy też innych cudów. Proponuję znaleźć dobry zakład dorabiający klucze - oni potrafią to wyciągnąć.
dziwaczek - 2020-01-03, 16:33

sposób na wciągnięcie bębenka z wkładki jest na filmie co wstawiłem na początku wątku :szeroki_usmiech
Pitt_M - 2020-01-03, 16:43

Kupiłem nowy zamek pod wkładkę HSC :


Teraz jeszcze wkładka z kluczami i będzie komplet.

W związku z powyższym KOŃCZĘ TEMAT i serdecznie dziękuję uczestnikom zmagań. :dzieki
Pozdrawiam wszystkich
Pitt

Socale - 2020-01-03, 21:21

Nie pozbędziesz się nas :diabelski_usmiech
Jesteśmy dociekliwi a temat nie jest rozwiązany. Teraz oczywiście to już zabawa która da trochę radochy w rozwiązaniu "wytrychowej zagadki" tym co typowali sposoby na ujarzmienie technicznego potwora :idea :mrgreen:

Pitt_M - 2020-01-03, 23:18

Socale napisał/a:
Nie pozbędziesz się nas :diabelski_usmiech
Jesteśmy dociekliwi a temat nie jest rozwiązany. Teraz oczywiście to już zabawa która da trochę radochy w rozwiązaniu "wytrychowej zagadki" tym co typowali sposoby na ujarzmienie technicznego potwora :idea :mrgreen:

Jeżeli ktoś z kolegów - bardziej kumaty technicznie niż ja - ma chęć pobawić się , chętnie wyślę wkładkę z obudową (na mój koszt) :ok

Socale - 2020-01-03, 23:25

Dawaj ją do mnie, lubię zagadki i fotoopis na forumie zrobię :) Kluczyk jeden aby był.
Serio. Ale najpierw zamontuj nową, jak będzie wszystko ok, bo ze starej mogą nawet polecieć iskry byleby prawdę poznać. :idea

Pitt_M - 2020-01-03, 23:48

Ciąg dalszy na priv :spoko
Janusszr - 2020-01-09, 12:05

Pitt_M napisał/a:
Ciąg dalszy na priv :spoko

A z jakiej racji? :)

Pitt_M - 2020-01-12, 16:13

Janusszr napisał/a:
Pitt_M napisał/a:
Ciąg dalszy na priv :spoko

A z jakiej racji? :)

Z takiej że nie będę prosił kolegi o podanie adresu do wysyłki, nr telefonu czy innych danych publicznie. :shock:

Socale - 2020-01-12, 20:50

Prawda. :idea
Wysłałeś już wkładkę?

Pitt_M - 2020-01-13, 19:19

Socale napisał/a:
Prawda. :idea
Wysłałeś już wkładkę?

Czekam na adres do wysyłki na priw. :spoko

nikita55 - 2020-01-25, 23:46

W środku ..bębenka..zamka na jego końcu jest zapadka. Oryginalny klucz otwiera wszystkie zapadki oprócz tej ostatniej. Tą ostatnią ..otwiera.. się kluczem ..serwisowym..
Mam dostęp do trzech rodzajów kluczy serwisowych w pracy i 90 proc zamków da się w ten sposób wyjądź.

pirat666 - 2020-05-24, 19:03

Temat umarł - ale mam ten sam problem :)

Jutro wizyzyta z wkładką do punku dorabiania kluczy

Objawy: kluczy nie przekręca tej wystającej "łopatki" :)

pirat666 - 2020-05-25, 15:58

Problem tymczasowo rozwiązany :)

Dzięki dorobieniu klucza serwisowego wkładka wyjęta bez problemu i puki co przełożyłem sobie z korka wlewu wody :)

Tak to wygląda w rozłożeniu - czyli urwały się te końcówki.

Dodatkowo odkryłem, że cały zamek był źle złożony i była możliwość otwarcia pomimo zamkniętego na klucz :roll:

Fason - 2020-11-14, 19:29

Podłączę się pod temat. Kupiłem cztery zamki takie jak na zdjęciu (ZADI), nie przemyślałem by się zapytać w momencie zamawiania czy te cztery zamki będą z możliwością otwierania jednym kluczykiem. Ogólnie nie wiem czy jest taka możliwość, ale myśl przyszła...aczkolwiek nie w momencie zamawiania. No i teraz krążę, lub będę krążył wokół kampera niczym klucznik na folwarku z pękiem kluczy, a chciałbym mieć jeden. Czy jest możliwość dorobienia lub przerobienia w zakładzie dorabiania kluczy te wkładki, by były jednakowe, czy też trzeba zamawiać nowe wkładki jednakowe, o ile takowe są dostępne?
Banan - 2020-11-14, 19:33

Fason napisał/a:
Czy jest możliwość dorobienia lub przerobienia w zakładzie dorabiania kluczy te wkładki, by były jednakowe, czy też trzeba zamawiać nowe wkładki jednakowe, o ile takowe są dostępne?

Zanieś je do zakładu, na 100% jest możliwość zrobienia tego na jeden klucz :spoko

antwad - 2020-11-14, 20:46

Widzę, że jesteś z Warszawy - myślę że to będzie dobry adres:

https://www.autokluczyk.com.pl/

wieslaw04 - 2020-11-15, 09:42

Jak te stare sa zadi to wymien wklady.
Fason - 2020-11-15, 11:45

Stare i nowe to ZADI, kupione w komplecie z wkładkami, skoro jest taka możliwość dorobienia jednego kluczyka to tak zrobię. Chyba że taniej lub sensowniej będzie kupić cztery wkładki "jednokluczykowe" niż dorabiać, przerabiać. W sumie to chyba nadal nie wiem czy jest możliwość kupienia nowego kompletu czterech zamków otwieranych jednym kluczykiem, chyba nikt mi tego wprost nie napisał. Ja już kupiłem i kobyłka u płota, ale może dla potomnych przyda się taka wiedza.
Banan - 2020-11-15, 11:51

Fason napisał/a:
W sumie to chyba nadal nie wiem czy jest możliwość kupienia nowego kompletu czterech zamków otwieranych jednym kluczykiem, chyba nikt mi tego wprost nie napisał.

Tak, jest taka możliwość, są w sprzedaży wkładki na jeden klucz :spoko

wieslaw04 - 2020-11-15, 12:45

I specjalny klucz do wycigania wkladu.
Fason - 2020-11-15, 13:09

Banan napisał/a:

Tak, jest taka możliwość, są w sprzedaży wkładki na jeden klucz


Że też sprzedawca, poważny serwis, nie poinformował mnie o tym przy zamawianiu :roll: to chyba oczywiste że przy wymianie wszystkich zamków w bagażniku najlepiej mieć jeden kluczyk. W sumie to w starym układzie miałem dwa kluczyki do czterech zamków i to już mogło nieźle wkurzyć. Gdy planowałem zakup przyszło mi to do głowy, ale potem niestety zapomniałem. Teraz dodatkowe koszty. Dziękuje i pozdrawiam wszystkich kluczykoznawców :lol:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group