Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam

sat i internet - Internet w przyczepie - jaka antena LTE, jaki router wifi?

dobrzan - 2020-06-18, 22:43
Temat postu: Internet w przyczepie - jaka antena LTE, jaki router wifi?
Hello,

słuchajcie, chciałbym zamontować sobie w przyczepie antenę LTE i podpiąć ją do routera wifi, żeby sobie na campingu czy tam gdzieś korzystać z netu.

Nie mam talerza sat na dachu, ale mam maszcik. Znalazłem taki zestaw, ale nie widzę tego w PL do kupienia: https://www.youtube.com/w...OHiImm6iw&t=24s

Czy możecie coś polecić? Jestem mało techniczny, optymalnie chciałbym antenę, którą mogę mieć na dachu bez żadnego kombinowania...

Będę wdzięczny za każdą wskazówkę. Jaka antena? Jaki router? Dzięki. Optymalnie byłoby móc korzystać z naszego LTE z karty SIM, ale także z campingowego wifi gdzieś tam zagranicą - kiedyś w Serbii odpaliłem Maps na chwilę w telefonie, tałzena mnie to kosztowało ;)

Szerokości!

marek230482 - 2020-06-18, 22:54

Też się podpinam. A dodatkowo zadam pytanie na ile to jest lepsze od neta z telefonu?
Obecnie udostępniam wifi z telefonu ale nie oszukujmy się.... w drodze często jest problem a co dopiero na dzikim kempingowaniu. Czyli tam gdzie potrzebuję właśnie internetu (dobrego) to go nie ma.
Też pomyślałem o ruterze mobilnym z kartą sim (żeby było zasilanie 12V) i do tego jakaś antena.
Ale czy faktycznie tam gdzie jest kiepski zasięg na telefonie to dedykowaną dobrą anteną LTE "ściągnę" LTE? Czy różnica będzie raczej subtelna?

dobrzan - 2020-06-18, 23:00

Ściągniesz ściągniesz. W tym rzecz właśnie. No chyba że na dzikusa gdzieś w głuszy stoisz, to wiadomo że nie. Ale antena daje na maxa dużo. Mam na działce, i różnica między anteną a samym smartfonem jest kolosalna.

Także prosimy kogoś technicznego o pomoc :)

Pawcio - 2020-06-19, 09:57

Ja użytkuję zestaw HUAWEI B2338-168 NETBOX LTE. Swojego czasu było w dystrybucji PLAY'a.
Naprawdę polecam. Wyciąga z sieci 2-3 razy więcej niż zwykły smartfon.


Dziabong - 2020-06-20, 11:04

Dzisiaj należy szukać już ruterów z agregacją częstotliwości, robią to robotę. Notomiast warto odpuścić sobie 5G - zysk minimalny i tylko w miastach. U nas nie prawdziwego 5G i nie należy palić stacji bazowych.
Robert-4 - 2020-06-20, 16:34

Kupiłem coś takiego
https://allegro.pl/oferta/dookolna-antena-mimo-lte-24dbi-kazdy-modem-3g-4g-7160900448?snapshot=MjAyMC0wNi0wOVQxMjoyMzozNS40NjFaO2J1eWVyO2EyZTU0N2Q3MmQ4NjZiMGRjYTgxYTEzZjc2ZjQyNjBmYTg2ZTdlZGNmZTI4NDY0NzgzOWI4MTc5YWU2NGY0ZjI%3D

Działa ze starym routerem Huawei, ale uwaga jak stałem w głębokim lesie i nie było żadnego zasięgu to antena nic nie doda.

pozdrawiam
R

Banan - 2020-06-20, 16:47

Robert-4 napisał/a:
stałem w głębokim lesie i nie było żadnego zasięgu to antena nic nie doda.

Bo kupiłeś antenę dookólną... Zeby coś więcej zyskać, potrzebna jest kierunkowa. Np. taka Montowałem ją u kolegi na wiosce, gdzie prawie nie było zasięgu, po ukierunkowaniu na nadajnik miał maxa.
:spoko

Robert-4 - 2020-06-20, 19:26

Banan napisał/a:
Robert-4 napisał/a:
stałem w głębokim lesie i nie było żadnego zasięgu to antena nic nie doda.

Bo kupiłeś antenę dookólną... Zeby coś więcej zyskać, potrzebna jest kierunkowa. Np. taka Montowałem ją u kolegi na wiosce, gdzie prawie nie było zasięgu, po ukierunkowaniu na nadajnik miał maxa.
:spoko


Zrobiłem to celowo. Nie chciałem kierunkowej (podobno to tylko 10% więcej) a zależało mi na tym, aby nie szukać sygnału i nie ustawiać za każdym razem anteny w kierunku nadajnika - tak to sobie wymyśliłem do domku na kółkach :)
Przymocowałem do plastiku na relingach bagażnika, ale na razie kabel wprowadziłem przez daszek. Jakoś mam problem z wierceniem dzirur :) :) :)
Może macie jakieś pomysły?

pozdrawiam
R

Spax - 2020-06-22, 22:44

Robert-4 napisał/a:
stałem w głębokim lesie

Brakuje tylko Gajowego, Wilka i Czerwonego Kapturka. Oooo zapomniałem - Złota Rybka w sieci LTE, jeszcze do szczęścia :haha:

Robert-4 - 2020-06-23, 11:50

Spax napisał/a:
Robert-4 napisał/a:
stałem w głębokim lesie

Brakuje tylko Gajowego, Wilka i Czerwonego Kapturka. Oooo zapomniałem - Złota Rybka w sieci LTE, jeszcze do szczęścia :haha:


Gajowy był, wilka i czerwonego kapturka nie spotkałem (może to wina małej ilości alko?) :-P

voice - 2021-11-19, 18:53

Witam powiedźcie mi jakiego Internetu używacie.
Ostatnio byłem w Karpaczu i wieczorem mówię oglądniemy coś w netflixie jakiś film.
Włączyłem modem XIAOMI Mi BOX udostępniłem sobie internet przez telefon z pomarańcza i.....
obejrzałem jeden film i Sms, że kończy się limit GB za 10 zł wysłałem Sms-a o doładowanie 9GB.
włączyłem drugi film i to samo limit się kończy wykorzystano 80%.
to film na netflixie pobiera aż 9 GB danych ??? Czy o co tutaj chodzi.

Spax - 2021-11-19, 19:22

voice napisał/a:
Czy o co tutaj chodzi.


https://help.netflix.com/pl/node/87

trzeba się przygotować. :spoko

Monter - 2021-11-19, 20:41

Albo zmienić hasło modemu z domyślnego na własne :-P
Bo może w tym samym czasie więcej osób coś oglądało ;)

voice - 2021-11-20, 21:29

Monter napisał/a:
Albo zmienić hasło modemu z domyślnego na własne :-P
Bo może w tym samym czasie więcej osób coś oglądało ;)


Tutaj nie ma takiej możliwości hasło tylko moje.

Spax napisał/a:


https://help.netflix.com/pl/node/87

trzeba się przygotować. :spoko


mam miboxa i gdzie mam to ustawić na swoim koncie w netflixie czy na miboxie ??

Spax - 2021-11-21, 01:46

voice napisał/a:
w netflixie


Edit: powtarzam za moją małżonką. Osobiście nie korzystam z NF.

Dziabong - 2021-11-21, 17:00

Generalnie to ja używam Tmpl w taryfach firmowych magenta w wersji internet bez limitu do 20 Mbps i nie martwi.mnie konsumpcja nf w Polsce.
andrzej627 - 2022-03-23, 10:48

Zamówiłem antenę Poynting PUCK-2. :spoko
yamah - 2022-03-23, 14:46

andrzej627 napisał/a:
Zamówiłem antenę Poynting PUCK-2. :spoko

Ile Andrzej to ustrojstwo kosztuje ?

andrzej627 - 2022-03-23, 17:25

yamah napisał/a:
andrzej627 napisał/a:
Zamówiłem antenę Poynting PUCK-2. :spoko

Ile Andrzej to ustrojstwo kosztuje ?

64,80€ + koszty przesyłki tutaj.

Wg producenta lepsza, większa i droższa jest antena MIMO-3. Możesz ją na stałe zainstalować na dachu kampera.

andrzej627 - 2022-03-23, 21:59

Tematem polepszenia dostępu do Internetu w podróży zajmuję się od niedawna. Wpadłem na pomysł, aby kupić router LTE, do którego, w razie potrzeby, można podłączyć antenę zewnętrzną. Wybrałem TP-Link TL-MR100, do którego zalazłem zasilacz samochodowy VOLTCRAFT SMP-36.

Po skompletowaniu sprzętu będę mógł zacząć testy. :spoko

andrzej627 - 2022-03-24, 12:59

Dziś rano nadeszła przesyłka. :lol:

Pierwsze testy w vanie pokazują wzrost siły sygnału z anteną na dachu podłączoną do routera - SRRP wzrósł z -101 do -92. Za to RSRQ spadł z -13 do -14 a SINR spadł z 15 do 11. :roll:

Robi ktoś takie pomiary?

Zobaczymy jak będzie to działać w terenie. :spoko

zefirwypasu - 2022-03-31, 10:35

Jak szukałem anteny to też po dogłębnych poszukiwaniach stanęło na tej. Jak porobisz więcej testów to podziel się proszę wynikami, na ile jest lepiej w porównaniu z tymi antenami z modemu. P.S. jakby co na allegro te anteny też są za 309zł.
andrzej627 - 2022-03-31, 11:15

W maju będę miał okazje sprawdzić, co ta antena rzeczywiście daje. Jadę do Hiszpanii i będę w miejscach, gdzie może być problem z dostępem do Internetu.
Spax - 2022-03-31, 17:26

andrzej627 napisał/a:
do którego zalazłem zasilacz samochodowy VOLTCRAFT SMP-36.

Może okazać się trochę słaby - zrywanie połączenia, lagi itp.
andrzej627 napisał/a:
SINR spadł z 15 do 11. :roll:

SINR może mieć wartości między +40 dB a -12 dB. Sygnał powyżej +10 dB uznaje się za dobry. Niższa wartość może świadczyć o obciążeniu nadajnika (BTS). Sprawdź to w różnych porach dnia. Pewnie będą różnice.

andrzej627 - 2022-03-31, 18:56

Spax napisał/a:
Może okazać się trochę słaby

Router potrzebuje prądu 9V 0,85A.

SMP-36:
Cytat:
Charakterystyka
Regulowane napięcie wyjściowe: 3/4,5/5/6/7,5/9,5/12 V/DC maks. 1,5 A

Chyba da radę. :spoko

zefirwypasu - 2022-05-06, 09:21

Cześć i jak testy, miałeś okazję coś pomierzyć w terenie?
andrzej627 - 2022-05-07, 20:01

Dzisiaj dziewiąty dzień w podróży. Jak dotychczas nie było potrzeby podłączać anteny do routera.
zefirwypasu - 2022-05-08, 21:11

Dzięki za info, jak coś ew. potestujesz to odezwij się proszę bo też chcę kupić, pozdr.
andrzej627 - 2022-05-09, 11:12

Wczoraj stanęliśmy w miejscu takim, że router bez anteny zewnętrznej nie miał zasięgu. Po podłączeniu anteny złapał Internet.

Dzięki antenie mogliśmy zostać na noc w pięknym miejscu.



08/05/2022 21:21
jestem tu: 40.479060°N 2.217680°W, wys. 932.6m
http://maps.google.com/maps?q=40.47906%2C-2.21768

andrzej627 - 2022-05-31, 10:12

Wczoraj też podłączyłem antenę, aby wzmocnić sygnał. :spoko
dulare - 2022-05-31, 12:32

Ze względu na to że od początku przygody z kamperem używam czasu wakacyjnego także do pracy (urlopu brakuje, a z pracować mogę zewsząd) to przerobiłem już kilka generacji modemów LTE.

Zaczynając od "mydelniczek" czyli małych modemów z własną baterią (plus: własna bateria, możliwość zasilania z USB z laptopa) które czasem wystawiałem po prostu na dach kampera w pudełku żeby nie zamokły, przez Teltonika RUT240 do Teltonika RUT360 obecnie. Nie jest to tanie rozwiązanie, ale sprawuje się bardzo dobrze.

To jest router przemysłowy, z agregacją pasma, antenami zewnętrznymi i możliwością podłączenia innej anteny na kablu. Można go też podpiąć bezpośrednio pod 12v z auta, eliminując zasilacze. Router podaje WiFi do kampera, ale można się do niego też podpiąć zwykłym kablem sieciowym.

Do tego mam antenę panelową - nie jest aż tak dobra jak kierunkowa, ale można ją szybciej ustawić więc czasem po prostu otwieram okno dachowe, wystawiam ją ręką na dach i z głowy.

Router: https://teltonika-networks.com/pl/product/rut360/

Anteny przykładowe: https://allegro.pl/listing?string=antena%20panelowa%20lte
Moją kupowałem tak dawno że nie mogę znaleźć podobnej :D

prusiak - 2022-06-01, 07:49

dulare napisał/a:
przez Teltonika RUT240 do Teltonika RUT360 obecnie. Nie jest to tanie rozwiązanie, ale sprawuje się bardzo dobrze.
To jest router przemysłowy, z agregacją pasma, antenami zewnętrznymi i możliwością podłączenia innej anteny na kablu. Można go też podpiąć bezpośrednio pod 12v z auta, eliminując zasilacze. Router podaje WiFi do kampera, ale można się do niego też podpiąć zwykłym kablem sieciowym.


Tańszym rozwiązaniem posiadającym również te właściwości może być bardzo pospolity Huawei B525... Sprawdzone u mnie w praktyce w kamperze...

Andrzej 73 - 2022-06-01, 11:47

Obecnie szukam routera na kartę sim z możliwością podłączenia anteny.
Co mi polecicie?
Fajnie jakby był mobilny.

zefirwypasu - 2022-06-01, 21:29

Teltonik RUT360 - potwierdzam jest świetne. Można też wykorzystać jako rozszerzenie innej sieci wi-fi na swoją własną. Przykładowo dostajemy dostęp na jedno urządzenie na kempingu, konfigurujemy sobie i mamy sieć wewnętrzną swoją na podstawie tamtej sieci. Anteny które ma w komplecie też są bardzo spoko, spory zasięg + do tego ew. kierunkowa LTE jak kolega wyżej wspomniał. Anteny wifi też wkręcane, testowałem wymianę fabrycznych na małe kierunkowe panelowe, fajna opcja jak się stoi przy darmowych hotspotach, albo gdzieś na kempingu gdzie daleko są anteny. Niski pobór prądu, zasilanie bezpośrednio z akku, można drugą sieć wifi zrobić dla dzieci i wyłączać jak za dużo cisną itp itd ;) Mnogość możliwości konfiguracyjnych i stabilność połączenia wg mnie bije na głowę wszystkie plastikowe routerki z którymi miałem styczność, polecam.
andrzej1441 - 2022-06-10, 13:40

Mam problem z anteną Alden po załączeniu na Hotbird 13 kręci się i po jakimś czasie ustawia się w jednym kierunku i wysyła komunikat ,,antena is stuck' natomiast po przełączeniu na Astrę wyszukuje normalnie punk chek , proszę o poradę lub telefon do serwisu ,dziękuję
andrzej627 - 2023-02-03, 18:51

Dziabong napisał/a:
warto odpuścić sobie 5G - zysk minimalny i tylko w miastach

Minęły prawie trzy lata. Chyba coś się zmieniło.

Ciągle widzę reklamy tego routera: Nighthawk M5 5G. Jak na razie jest bardzo drogi. :(

Den-tal - 2023-02-07, 22:29

Ja uzywam Wifi Pro 360. Anteny w srodku kampera. Funkcjonuje w calej Europie

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group