Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam

Prawo i przepisy - Czy specjalny kempingowy może stać pod takimi znakiemi

krimar - 2020-07-06, 16:54
Temat postu: Czy specjalny kempingowy może stać pod takimi znakiemi
Pytanie jak w tytule, zakaz ma dotyczyć osobowych i ciężarowych typu kamper, ale specjalne kempingowe nie są wymienione jako podlegające zakazowi.
dziwaczek - 2020-07-06, 17:09

Myśl, że "dzielna straż miejska" tego nie pojmie a i tak wlepi mandat i założy blokadę :wyszczerzony:
dziwaczek - 2020-07-06, 17:12

Z cyklu - parkingi w Świnoujściu przy plaży, straż miejska z radością zakłada blokady i wali mandaty :gwm
Flag - 2020-07-06, 20:50

taki co ma do 3,5T, w dowodzie ma ciężarowy ( nie typu kamper) to chyba może :D
OldPiernik - 2020-07-06, 20:52

A gdzie taki ciekawy znak w lesie można znaleźć?
krimar - 2020-07-07, 08:13

Pas w Jarosławcu
OldPiernik - 2020-07-07, 08:31

Dobrze, że na razie tam się nie wybieram :-/
bert - 2020-07-07, 09:23

ale ta, winna wszystkiemu, straż miejska robi to co robić nakazuje im ten znak. A ten znak ktoś postawił, i nie był to strażnik miejski.
Wójt, burmistrz, radni stosowny wniosek, a stawiacz postawił.
Można by analizować dlaczego, może dlatego, że okoliczni przedsiębiorcy z branży tracą piniądzory, nb piniądzory którymi muszą dzielić się państwem a i samorządem.
a może dlatego, że miejsca takie obrastają w "cygańskie" obozowiska z wszelkimi przykrymi uciązliwościamii z tego płynącymi, zaczynając od zapchanego na stałe parkingu czy przejazdu a na śmieciach i papirzakach kończąc.
Trudno, trzeba sie pogodzić z tym, że im więcej gdzieś ludzi tym zakazów i nakazów więcej. Na szczęście są jeszcze takie miejsca na świecie, ba nawet w najjaśniejszej w których przyjezdni nie wkurzyli miejscowych. Wystarczy jechać gdzie indziej niż wali tłum i... na miejscu zachowywać się przyzwoicie.

westa76 - 2020-07-08, 06:41

Cytat:
bert napisał/a:
Wystarczy jechać gdzie indziej niż wali tłum i... na miejscu zachowywać się przyzwoicie.


Piwko za tą elementarną zasadę o której niektórzy zapominają.
Pozdrawiam
Mariusz

CORONAVIRUS - 2020-07-08, 07:07
Temat postu: Re: Czy specjalny kempingowy może stać pod takimi znakiemi
krimar napisał/a:
Pytanie jak w tytule, zakaz ma dotyczyć osobowych i ciężarowych typu kamper, ale specjalne kempingowe nie są wymienione jako podlegające zakazowi.


Typowy polaczek kombinator i cwaniaczek szukający dziury w całym , masz wyraźnie "typu kamper" i to wystarczy DLA INTELIGENTNYCH LUDZI . Reszta będzie się zastanawiać i snuć domysły ... :evil:

Andrzej 73 - 2020-07-08, 08:04

Co ma wspólnego zapis w dowodzie z ogólnym pojęciem słowa kamper?
Znak został postawiony z zamysłem aby nie koczować i kempingować w miejscu do tego nie wyznaczonym.
Opis zakazu jest bardzo dobrze sformułowany , więc nie rozumiem czemu ma służyć ten temat. Szukanie na siłę ominięcia zakazu? To chore. Jedź tam gdzie go nie ma i po sprawie. :spoko

Cyryl - 2020-07-08, 08:53
Temat postu: Re: Czy specjalny kempingowy może stać pod takimi znakiemi
krimar napisał/a:
Pytanie jak w tytule, zakaz ma dotyczyć osobowych i ciężarowych typu kamper, ale specjalne kempingowe nie są wymienione jako podlegające zakazowi.


jeżeli chodzi o znaki zakazu, tam gdzie jest tabliczka T-23b (z symbolem pojazdu ciężarowego) lub określenie "pojazd ciężarowy" dotyczy:
1. pojazdów ciężarowych powyżej 3,5t DMC,
2. pojazdów specjalnych i używanych do celów specjalnych powyżej 3,5t DMC,
3. ciągników samochodowych,
4. ciągników rolniczych,
5. pojazdów wolnobieżnych.

ponieważ na w napisie nie ma wymienionej wartości DMC należy przyjąć, że dotyczy to pojazdów ciężarowych, pojazdów specjalnych i pojazdów używanych do celów specjalnych - wszystkich.

robba - 2020-07-08, 12:11

Andrzej 73 napisał/a:
....
Opis zakazu jest bardzo dobrze sformułowany , więc nie rozumiem czemu ma służyć ten temat. ...

tak myślisz?
Widzę że zakaz dotyczy pojazdów osobowych, pojazdów ciężarowych typu Kamper oraz przyczep... specjalnych typu camper do 3,5 T nie widzę.... :diabelski_usmiech
Krimar tu postanowił kijem w mrowisku trochę pokręcić... :szeroki_usmiech

szkl - 2020-07-08, 12:57

Cyryl, i tu zaczynają się schody Krzysiek o których kiedyś rozmawialiśmy - analogicznie znak B-5 (ciężarówka w czerwonym kółku) zabrania jak opisujesz ale:
jeżeli w DR mamy kategorię M1 to jesteśmy osobówką a nie ciężarówką (oznaczenie N1-N3) i nie dotyczy nas ww. znak pomimo bycia autem specjalnym o DMC > 3,5T

Cyryl - 2020-07-08, 13:04

nie mogę się z tym zgodzić:

co w rozporządzeniu w sprawie znaków i sygnałów na drodze jest rozumiane jako pojazd ciężarowy napisałem wyżej.

ponieważ na tabliczce pod znakiem zakazu zatrzymywania jest "pojazdów osobowych i ciężarowych typu kamper" nie określa progowego DMC, a więc dotyczy wszelkich pojazdów osobowych, ciężarowych (ciężarowych, specjalnych, używanych do celów specjalnych, ciągników rolniczych i pojazdów wolnobieżnych) niezależnie od ich DMC.

jedyne pojazdy jakich ten znak nie dotyczy to rower, motorower, motocykl i autobus.

jest jeszcze jedna rzecz na jaką można zwrócić uwagę:
znaki zakazu: B-35, B-36, B-37, B-38 i B-41 dotyczą tylko tej strony drogi, po której zostały umieszczone, a więc jeżeli po lewej stronie drogi nie ma powtórzenia, to można tam postawić każdy pojazd.

musimy jednak pamiętać, że ten znak dotyczy drogi, a więc jezdni, pobocza i pozostałych części drogi, ale tylko po stronie znaku.

Cyryl - 2020-07-08, 13:07

szkl napisał/a:
Cyryl, i tu zaczynają się schody Krzysiek o których kiedyś rozmawialiśmy - analogicznie znak B-5 (ciężarówka w czerwonym kółku) zabranie jak opisujesz ale:
jeżeli w DR mamy kategorię M1 to jesteśmy osobówką a nie ciężarówką (oznaczenie N1-N3) i nie dotyczy nas ww. znak pomimo bycia autem specjalnym o DMC > 3,5T


jednak rozporządzenie w sprawie znaków i sygnałów na drodze odwołuje się do definicji zawartych w PoRD Atr.2.

poza tym intencja postawienia takiego znaku jest aż nadto wiadoma i jeżeli mnie tu nie chcą, to i ja nie zamierzam się tam pchać.

jeżeli jednak chcę zignorować taki znak to rozporządzenie w sprawie znaków i sygnałów daje nam bardzo wiele możliwości:
1. wielkość,
2. kolorystyka,
3. ustawienie (5 stopni w kierunku osi jezdni, 2m nad jezdnią i 0,5m od jezdni),
4. właściwości odblaskowe,
5. ważność znaku.

oczywiście jeżeli mamy chęć na batalie sądowe, ale każdy pod określeniem wypoczynek rozumie coś innego.

szkl - 2020-07-08, 13:56

wówczas traci sens relaksowanie się na łonie natury i ktoś taki musi być pieniaczem aby się awanturować o homologacje i techniczne właściwości znaków. A przecież wśród kaparowców, jak powszechnie wiadomo, są tylko osoby rozsądne, inteligentne i zawsze zrelaksowane :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
yahoda - 2020-07-08, 18:53

Uwaga na szalonego traktorzystę, który grasował tam jeszcze przed ustawieniem tego znaku.
Comsio - 2020-07-08, 20:06

Tak troszkę z praktyki.
W pl kierowcy nie widzą lub nie chcą widzieć znaków. :wyszczerzony:

Zakaz ,droga zamknięta,zakaz roboty drogowe, zawracanie cofanie na krzyżówkach.

Dużo kierowców interpretują przepisy i znaki jak im pasi i jest wygodniej.

Po czym spotkanie z autem na zjeździe, :wyszczerzony:
Traktują pas drogowy jak swój folwark.
:spoko

krimar - 2020-07-08, 20:19
Temat postu: Re: Czy specjalny kempingowy może stać pod takimi znakiemi
CORONAVIRUS napisał/a:
krimar napisał/a:
Pytanie jak w tytule, zakaz ma dotyczyć osobowych i ciężarowych typu kamper, ale specjalne kempingowe nie są wymienione jako podlegające zakazowi.


Typowy polaczek kombinator i cwaniaczek szukający dziury w całym , masz wyraźnie "typu kamper" i to wystarczy DLA INTELIGENTNYCH LUDZI . Reszta będzie się zastanawiać i snuć domysły ... :evil:


typowo pisowskie podejście do problemu wadliwego oznakowania, czegoś takiego jak kamper nie ma w PoRD, oznakowanie powinno być zgodne z przepisami, bez naginania prawa w nadziei, że ktoś się domyśli co poeta miał na myśli, takie działanie przypomina nieco nielegalny (jak się okazało po wyroku sądowym) wymóg noszenia maseczek

CORONAVIRUS - 2020-07-08, 20:25

krimar...głupi jesteś :oops:
Cyryl - 2020-07-08, 20:26
Temat postu: Re: Czy specjalny kempingowy może stać pod takimi znakiemi
krimar napisał/a:
...czegoś takiego jak kamper nie ma w PoRD...


nie jest to do końca prawda: PoRD Art. 2. 36

krimar - 2020-07-08, 20:34

Art. 2. 36) pojazd specjalny – pojazd samochodowy lub przyczepę przeznaczone do wykonywania specjalnej funkcji, która powoduje konieczność dostosowania nadwozia lub posiadania specjalnego wyposażenia; w pojeździe tym mogą być przewożone osoby i rzeczy związane z wykonywaniem tej funkcji;

nie widzę tu wyrazu kamper, czyli tego co na znaku

daro35 - 2020-07-08, 20:35

krimar i po co ta polityka,zaraz będzie burza,pomimo że nie przepadam za nimi wszystkimi,wolę ich niż poprzednich :spoko :spoko
janusz - 2020-07-08, 21:06

Ciekawe jest jeszcze gdzie ten zakaz się kończy? Czy jest tam dalej znak odwołujący, a może jest jakieś skrzyżowanie?
adaml61 - 2020-07-08, 21:17

janusz napisał/a:
Ciekawe jest jeszcze gdzie ten zakaz się kończy?
Na końcu pasa gdzie jest duży plac , na nim można było miesiąc temu stać .
krimar - 2020-07-08, 22:05

Cyryl napisał/a:
poza tym intencja postawienia takiego znaku jest aż nadto wiadoma

ale kierujący nie powinien dywagować nad intencją postawienia znaku, lecz otrzymywać jasny przekaz co wolno (lub nie wolno) robić w związku z postawieniem danego znaku zgodnie z definicjami zawartymi w PoRD, ale jak już wchodzimy w dywagacje, to intencją mogło być zakazanie noclegowania w samochodach "osobowych i ciężarowych typu kamper" czyli w samoróbkach, które są kamperami, ale w DR mają osobowy lub ciężarowy ze względu na niebezpieczeństwo niskiej jakości takich konstrukcji (samoróbek) i np niebezpieczeństwo zabrudzenia drogi fekaliami lub wybuchu instalacji gazowej. Specjalne kempingowe natomiast (czyli konstrukcje autoryzowane dowodem rejestracyjnym) zagrożenie takie stwarzają w stopniu mniejszym i dlatego mogą tam nocować.

Cyryl - 2020-07-09, 05:46

krimar napisał/a:
...nie widzę tu wyrazu kamper, czyli tego co na znaku


masz rację, ale gdy uczyłeś się przepisów na prawo jazdy w PoRD mieliśmy 43 definicje, dzisiaj mamy ich już ponad 80 i gdyby w definicjach określony byłby każdy pojazd z grupy specjalne i używane do celów specjalnych byłoby tych definicji z 200, których i tak nikt by nie przeczytał.
wydaje mi się, że każdy posiadacz pojazdu powinien wiedzieć do jakiej grupy należy pojazd, który posiada lub prowadzi, to chyba prostsze.

ale przy znaku obejmującym pojazdy specjalne nie zobaczysz też napisu:
"dotyczy pojazdów pogrzebowych, pomocy drogowej, bankowozów, pojazdów do prac wiertniczych, pojazdów zimowego utrzymania dróg, żurawi samochodowych" i jeszcze wielu innych.

chyba nie chciałbyś aby każdy znak posiadał taką ilością tabliczek, która wymagałaby zatrzymania się i czytania przez pół godziny.

idąc Twoim tokiem rozumowania, to przecież w dziale 'prędkość i hamowanie" przepis mówi dosłownie:
"Prędkość dopuszczalna pojazdu lub zespołu pojazdów na obszarze zabudowanym w godzinach 5:00–23:00 wynosi 50 km/h..."

również tutaj nie ma literalnie wymienionego kampera, więc nie powinno to nas dotyczyć.

co więcej, w innych ograniczeniach prędkości:
czy to poza obszarem zabudowanym,
czy na drogach ekspresowych,
czy na autostradach nie ma wymienionego kampera,
więc żadne ograniczenia nas nie obowiązują?

OldPiernik - 2020-07-09, 13:18

Jak rany! Ale macie problemy!
W Tucholskim Parku Narodowym na miejscach postojowych poustawiali znaki przekreślonego kampera pod symbolem półksiężyca. Czy mam się domyślać, że chodzi tu o zakaz parkowania dla osób z Turcji czy dla wszystkich kamperów? Czy jak przyjadę osobówką to mogę się w niej przekimać na rozłożonych siedzeniach czy nie? A może tylko na niezłożonych siedzeniach można spać?
Nie zastanawiałem się - pojechałem dalej i stanąłem na polu kempingowym. Mam 2 tygodnie urlopu i nie będę się zastanawiał i denerwował, czy tu gdzie stoję wolno było się zatrzymać na spanie, czy ktoś w nocy przyjdzie i nie przegoni i jeszcze mandatem postraszy. Po co mi to, ja na urlopie chcę mieć święty spokój.

Comsio - 2020-07-09, 18:00

Fajnie są te choinki znakowe.
Jest taki kamperowiec co przestudjuje je w locie :szeroki_usmiech

Ciekawe czy dokładnie przeczyta kierowca obcosraj. :kawka:
Bez zatrzymania. :haha:

Jedno drugiemu za przecza.

andi at - 2020-07-09, 20:28

Kamper jest takim samym pojazdem co osobowy do 3,5 t .Skoro osobówce wolno to kamperowi też a co robią w osobowym ( tego tego ) czy śpią w kamperze to co kogo obchodzi. Jak robią syf to od tego jest STRAŻ MIEJSKA i niech pilnuje co kto i mandat a nie zabraniać :spoko
janusz - 2020-07-09, 20:38

Ja też uważam, że w tej sprawie krimar, ma rację. Zasady ruchu drogowego są jednym wielkim przepisem prawa i oznakowanie dróg powinno być zgodne z nim i tylko w zakresie prawa i nie dawać możliwości interpretacji w zależności od widzi mi się.
Ewidentnie znak zakazuje zatrzymywania i postoju samochodom osobowym i ciężarowym i to nie wszystkim, żadnych innych nie dotyczy.
A jeżeli już mowa o
Cyryl napisał/a:
poza tym intencja postawienia takiego znaku jest aż nadto wiadoma

Też nie do końca moim zdaniem, bo czemu zakaz zatrzymywania? Rozumiem zakaz postoju, ale zatrzymywania?


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group