Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam

Bezpieczeństwo - kradzież + zabezpieczenia kampera

janb - 2021-05-16, 22:09
Temat postu: kradzież + zabezpieczenia kampera
Chyba jeszcze nie było:

https://www.youtube.com/watch?v=kO2MHYHzSWQ

Tu w tym kamperze na filmie bardziej przydałby się autoalarm z odcięciem zapłonu, wtedy włożony śrubokręt w stacyjkę pewnie by nic nie dał.

Przy okazji, jaka jest skuteczność dodatkowych zabezpieczeń do kamera tj. dodatkowe blokady na drzwi wejściowe od szoferki (blokady wewnętrzne i zewnętrzne?), zabezpieczenia na drzwi do zabudowy i drzwi od garażu ? Alarmy ?

Kto ma, kto nie ma? A jak ktoś ma, to czy uchroniło go to przed kradzieżą (czy widział próby/ślady sforsowania zabezpieczeń) ? stojąc na dzikusa lub nawet na kempingu ?

Zastanawiam się czy zakładać takie urządzenia. Niestety są to dodatkowe kg i to nie małe licząc wszystkie otwory do zabezpieczenia, no i dodatkowe $.

Socale - 2021-05-16, 22:23

Myślisz że ktoś tu będzie się zdradzał ze swoimi patentami?
Każdy z nas coś ma, jakiś wymyślunek ale co konkretnie, tego się nie dowiesz.

darek 61 - 2021-05-17, 08:29

janb napisał/a:
wtedy włożony śrubokręt w stacyjkę pewnie by nic nie dał.

Sam śrubokręt nic by nie dał jakby nie obszedł immobilizera.Dlatego ja bardziej wierze w mechaniczne metody.

Monter - 2021-05-17, 10:33

Poza tym, to nie jest śrubokręt... :)

Fabryczne "zabezpieczenia" są do obejścia w czasie liczonym w sekundach. Po latach zachłyśnięcia się cud-miód technologią (z dostępem bezkluczykowym włącznie) wracają powoli lata '90, kiedy to każdy miał gdzieś swój własny ukryty pstryczek albo inną przeszkadzajkę. To nie chroni przed kradzieżą wyposażenia ani demolką, ale autem na kołach nikt nie odjedzie. Ludzie tego nieświadomi są zwykle stałymi klientami TU z dużą składką za polisę AC ;)

janb, wiedzy o tym jak się zabezpieczyć nie uzyskasz w internecie. Są dwa wyjścia - albo umiesz i robisz sam, albo zlecasz i płacisz. I nie mam tu na myśli żadnych wyjących alarmów albo blokad na jakiś kluczyk/pastylkę jakie można kupić w co drugim sklepie moto. Zabezpieczenie wtedy jest skuteczne, gdy jest przemyślane i indywidualne. Jak wiele aut ma to samo i tak samo zrobione zabezpieczenie, traktuj je jakby go w ogóle nie było.

janb - 2021-05-17, 10:34

Widzę że Socale ciągle podchodzi nieufnie do forumowicza :chacha2
Podaj adres gdzie stoi Twój kamper, postaram się go odpalić :wyszczerzony:

Nie było moim zamiarem wyciągnięcie od was patentów na blokady drzwi. Pytałem się czy ktoś w ogóle coś takiego ma i czy zakłada te blokady dedykowane, czy tylko właśnie robi metodą chałupniczą coś innego. Czy w ogólne jest coś takiego potrzebne przy kamperowaniu. Wg mnie jak złodziej będzie chciał to każde zabezpieczenie sforsuje.

Faktem jest że mechaniczna blokada chyba skuteczniej chroni przed kradzieżą.

andi at - 2021-05-17, 11:05

Najlepsze moje zabezpieczenie to pełne ubezpieczenie auta i niech go zabierają tylko proszę zimą to zrobić :haha: :haha: :bukiet:
Kompi - 2021-05-17, 11:43

im mocniejsze zamki w drzwiach tym bardziej będa rozwalone drzwi przy próbie wejścia. Właśnie w sobotę mi się menele dobierali i mam drzwi do wymiany.
Piciu - 2021-05-17, 12:49

janb napisał/a:
Widzę że Socale ciągle podchodzi nieufnie do forumowicza :chacha2
Podaj adres gdzie stoi Twój kamper, postaram się go odpalić :wyszczerzony:

Nie było moim zamiarem wyciągnięcie od was patentów na blokady drzwi. Pytałem się czy ktoś w ogóle coś takiego ma i czy zakłada te blokady dedykowane, czy tylko właśnie robi metodą chałupniczą coś innego. Czy w ogólne jest coś takiego potrzebne przy kamperowaniu. Wg mnie jak złodziej będzie chciał to każde zabezpieczenie sforsuje.

Faktem jest że mechaniczna blokada chyba skuteczniej chroni przed kradzieżą.


Polecam ZEDER na kolumne :spoko

darek 61 - 2021-05-17, 14:40

andi at napisał/a:
Najlepsze moje zabezpieczenie to pełne ubezpieczenie auta i niech go zabierają tylko proszę zimą to zrobić :haha: :haha: :bukiet:

Na autu starsze niż 10 lat pełnego ubezpieczenia nie dają.

Robert-4 - 2021-05-17, 17:18

darek 61 napisał/a:
Na autu starsze niż 10 lat pełnego ubezpieczenia nie dają.


Dają :)

darek 61 - 2021-05-17, 17:33

Robert-4 napisał/a:
darek 61 napisał/a:
Na autu starsze niż 10 lat pełnego ubezpieczenia nie dają.


Dają :)

Jaka ubezpieczalnia?

Grooby78 - 2021-05-17, 18:23

Dają, dają.

Ja mam AC w HDI na kampera z 2008 r.

MILUŚ - 2021-05-17, 18:41

Grooby78 napisał/a:
Dają, dają.

Ja mam AC w HDI na kampera z 2008 r.


A co z tymi co maja kampki z lat 80-tych czy 90-tych ? :chytry

Robert-4 - 2021-05-17, 18:42

Ja mam 1998 r i dostałem ofertę. Warunek - wycena rzeczoznawcy.
Gdzie - pizitju :lol:

Monter - 2021-05-17, 19:27

Od tego czy ktoś zechce ubezpieczyć starego kampera wolałbym sprawdzone info które TU zechce deklarowaną sumę potem wypłacić... :haha:
andi at - 2021-05-17, 19:46

Ja mam z 2009 i pełne za 4050 zl i od czerwca dalej pełne OC AC NNW
Robert-4 - 2021-05-17, 19:51

Monter napisał/a:
Od tego czy ktoś zechce ubezpieczyć starego kampera wolałbym sprawdzone info które TU zechce deklarowaną sumę potem wypłacić... :haha:



Jeśli kupujesz nie czytając możesz tak trafić. Czytając i podpisując (płacąć) zawierasz umowę. Umowa wiąże dwie strony.

Monter - 2021-05-18, 09:00

Piłem do tego, że umowa może zawierać wykluczenia opisane jawnie i takie opisane ogólnikowo. Zawierając umowę nie ma obowiązku robienia doktoratu z tego "co OWU ma na myśli". Dopóki płacisz składkę jest spoko, jak przyjdzie skorzystać TU może szukać byle pretekstu, by nic nie wypłacać (bo to leży w ich interesie, nie oszukujmy się).
Także dziękuję ślicznie za przypomnienie co to jest umowa ;) ale życie potem wygląda czasem trochę inaczej niż nasze, szarych zwykłych ludzi, rozumienie zapisów w OWU i w umowie.

Robert-4 - 2021-05-18, 10:57

Monter napisał/a:
Piłem do tego, że umowa może zawierać wykluczenia opisane jawnie i takie opisane ogólnikowo. Zawierając umowę nie ma obowiązku robienia doktoratu z tego "co OWU ma na myśli". Dopóki płacisz składkę jest spoko, jak przyjdzie skorzystać TU może szukać byle pretekstu, by nic nie wypłacać (bo to leży w ich interesie, nie oszukujmy się).


Nie musisz mieć doktoratu :)
Jak będziesz potrzebował ogarnę umowę za Ciebie. Pomogę też w ewentualnym sporze z Ubezpieczycielem. Uczę ubezpieczeń do ponad 20 lat. :spoko

janb - 2021-05-18, 14:39

Podsumowując: trzeba dobrze ubezpieczyć kampera. Umowę dać wcześniej do ogarnięcia Robertowi 🙂
Zabezpieczenia dodatkowe powodują większe straty materialne. Ewentualnie blokada mechaniczna przed uruchomieniem lub ukryty pstryczek od zapłonu. Do szoferki pasy między drzwiami oraz wszelakiej maści inne tajne chałupnicze metody utrudniające włamanie do samochodu.

Wychodzi tutaj z odpowiedzi że praktycznie nikt nie zabezpiecza swojego campera.

Diavolo - 2021-05-18, 15:23

Socale zabezpiecza, ale nie zdradzi jak, bo boi się, że sobie upatrzyłeś jego kampera i nim odjedziesz :haha:
janb - 2021-05-18, 16:06

Oj tam, oj tam
Już nie chciałem o tym pisać, bo by wyszło że prowokuje :haha:

SlawekEwa - 2021-05-18, 17:40

janb napisał/a:
Do szoferki pasy między drzwiami oraz

Marne zabezpieczenie już lepiej solidny łańcuch, lub metalowy pręt odpowiednio wygięty.

Banan - 2021-05-18, 17:42

SlawekEwa napisał/a:
lepiej solidny łańcuch, lub metalowy pręt odpowiednio wygięty.

A DMC...? :shock:
:haha:

SlawekEwa - 2021-05-18, 17:45

Banan napisał/a:

A DMC...?

Dla niektórych to rzeczywiście stanowi problem :bajer

joko - 2021-05-18, 17:46

Zabezpieczenie przed kradzieżą (odpaleniem i odjechaniem) najlepsze własne , oryginalne i niepowtarzalne, jak pisali już Koledzy. Ten przysłowiowy ukryty pstryczek jest lepszy od najbardziej wyszukanych systemów alarmowych , ale też musi to być zrobione z głową .
Założenie np. ukrytego przełącznika na przewodach przy stacyjce będzie pomocne tylko w przypadku złodzieja amatora. Zawodowcy są przygotowani na wiele i błyskawicznie diagnozują przyczynę "awarii", dużo szybciej i lepiej jak mechanicy w serwisie :szeroki_usmiech
Na robotę idą z własnym sprzętem i potrzebnymi częściami (np. własny immobiliser , moduł sterowania silnikiem, itp). Złodzieje nastawieni na kampery mają nawet prościej, bo ilość marek i modeli mocno ograniczona.

Alarm jako taki jest przydatny, ale nie po to aby zabezpieczyć przed kradzieżą, tylko aby utrudnić robotę złodziejowi i skrócić możliwie czas jaki złodziej może poświęcić na próbę odpalenia. Syreny wyjące tak, że czaszka pęka , utrudniają myślenie , podnoszą poziom stresu u złodzieja i zwracają uwagę osób postronnych.

Zabezpieczenie proste, ale własne i nie szablonowe dezorientuje złodzieja i w 99 przypadkach na 100, jeśli nie uda się mu go sforsować do minuty , po prostu zostawia samochód i idzie gdzie indziej.

Zabezpieczenie przed włamaniem i okradzeniem wnętrza w stylu dodatkowych zamów itp. zwraca uwagę złodziei (jeśli zabezpieczone to znaczy że warto się włamać) i jest powodem większych strat materialnych. Jak złodziej otworzy oryginalny zamek śrubokrętem to stratą jest tylko to co ukradnie ze środka, jak będzie solidny zamek to doją drzwi i dziura w zabudowie.

Ja polecam zamiast wzmacniać zamki, trzymać cenniejsze rzeczy schowane głębiej , a na wierzchu jakiś wabik. Ja wożę uszkodzonego tableta Microsoft Surface (jest drogi z wyglądu) , jakiś starszy aparat cyfrowy, którego już nie używam , smartfona z uszkodzoną baterią i duzy skórzany portfel wypchany drobnymi . Wszystko to sobie leży zawsze w zasięgu wzroku.
Złodziej jak wpadnie i włączy się mu alarm, to patrzy co ma pod ręką , zabiera i znika.
Na takie okazje bardzo pomocny jest alarm z powiadamianiem , bo w przypadku takiego włamania gdzie złodziej zabiera trefne fanty, wskazana jest możliwie szybka ewakuacja , zanim złodziej zorientuje się że "sprzedaliśmy mu robotę" ;)

Bardziej zaawansowani złodzieje , którzy są świadomi powiadamiania po GSM, chodzą do pracy z zakłócaczami i wtedy mamy gorzej.
Ja na taką ewentualność mam poza modułem GSM prosty nadajnik długofalowy o sporej mocy (czyli dużym zasięgu), który uruchamia mi brzęczyk w breloczku przy kluczach.
Sygnału w zakresie fal długich żaden zakłócacz nie zatrzyma.

Monter - 2021-05-18, 18:25

Robert-4 napisał/a:

...
Jak będziesz potrzebował ogarnę umowę za Ciebie. Pomogę też w ewentualnym sporze z Ubezpieczycielem. Uczę ubezpieczeń do ponad 20 lat. :spoko


Jak będę chciał posłuchać reklam włączę sobie telewizor.


Dobrą garść porad podał Kolega joko, a tą głośną syrenę warto nawet dać w kabinie pod deską, bo jak coś wyje na zewnątrz to powinno zwracać uwagę ludzi ale... często nie zwraca. Powodem są te wszystkie "wyjce" dekli, którzy nie potrafią obsługiwać swoich aut lub nie chciało się czytać instrukcji i alarm włącza im się przy każdej próbie użycia auta albo nie chce im się jechać na regulację zbyt czułych czujników i alarm wyje jak tylko wiaterek trochę większy.

Najlepsza blokada odpalenia to taka, która nie ma żadnych piszczałek ani mrygałek, ale za to np. pozwoli odpalić auto ale zaraz silnik zgaśnie (czyli z opóźnieniem czasowym). Opóźnienie nie może być duże, bo przy za dużej zwłoce da się wjechać np. na lawetę.

Nie należy też zapominać o tym, że oddając auto do jakiegokolwiek serwisu układ musi mieć możliwość deaktywacji (tryb serwisowy), żeby nie było konieczności tłumaczenia "jak się odpala". Im mniej osób wie tym zabezpieczenie skuteczniejsze.

Do drobnych przedmiotów można rozważyć montaż jakiejś kasetki lub sejfu - byle nie takiego z marketu - wykonanego z blachy parapetowej :mrgreen:

Robert-4 - 2021-05-18, 18:32

Monter napisał/a:
Jak będę chciał posłuchać reklam włączę sobie telewizor.


Bardzo sympatyczne :dewil
Szczególnie, że jest to odpowiedź na chęć pomocy, bo sam napisałeś, że nie do końca ogarniasz OWU. Specjalizuj się dalej w opóźnieniach zapłonu - tu widać "miszcza"

Monter - 2021-05-18, 18:39

Robert-4 napisał/a:
Monter napisał/a:
Jak będę chciał posłuchać reklam włączę sobie telewizor.


Bardzo sympatyczne :dewil
Szczególnie, że jest to odpowiedź na chęć pomocy, bo sam napisałeś, że nie do końca ogarniasz OWU.


Nie napisałem, że nie ogarniam OWU tylko warunki ubezpieczeń są zawiłe i mają wiele stron, nie jest to przejrzyste do zawierania umów i trzeba robić doktorat z tego co roku.

Poza tym jak chcesz realnie pomóc pisz na PW. Takie zdania na ogólnym są dla mnie reklamą. A nie wchodzę tu czytać reklam.

Robert-4 napisał/a:
Specjalizuj się dalej w opóźnieniach zapłonu - tu widać "miszcza"


Mógłbym Ci tu zripostować "bajką o wężu", ale sorry, nie będę się zniżał do Twojego poziomu.

Robert-4 - 2021-05-18, 18:43

:bicsie
robba - 2021-05-18, 19:22

joko napisał/a:
...
Ja na taką ewentualność mam poza modułem GSM prosty nadajnik długofalowy o sporej mocy (czyli dużym zasięgu), który uruchamia mi brzęczyk w breloczku przy kluczach.
Sygnału w zakresie fal długich żaden zakłócacz nie zatrzyma.


a antena na całą długość kamperka? :)

Monter - 2021-05-18, 19:32

robba napisał/a:
a antena na całą długość kamperka? :)


Jak kamper z amelinum to cały może być anteną :idea: :)

Socale - 2021-05-18, 19:44

Diavolo napisał/a:
Socale zabezpiecza, ale nie zdradzi jak, bo boi się, że sobie upatrzyłeś jego kampera i nim odjedziesz :haha:

Forum czytają obcy czytacze, poszukiwacze. Nie o Was się tu obawiam :idea
.
joko napisał/a:
...
na wierzchu jakiś wabik. Ja wożę uszkodzonego tableta Microsoft Surface (jest drogi z wyglądu) , jakiś starszy aparat cyfrowy, którego już nie używam , smartfona z uszkodzoną baterią i duzy skórzany portfel wypchany drobnymi . Wszystko to sobie leży zawsze w zasięgu wzroku...

Za dużo tych wabików na raz, złodziej opryszek tylu fantów nie odpuści, dla ich zdobycia strat innych narobi za wszelką cenę.
Jeden stary telefon podpięty na stałe do "ładowania" wystarczy by przemyślał opłacalność skoku, jak się zdecyduje a potem telefon nie zadziała, będzie sądził że jest wyczerpany :idea

Kazik II - 2021-05-21, 11:22

Pomyślałem sobie, żeby dodać jakieś dodatkowe odcięcie zapłonu lub inne utrudniające odpalenie auta (przynajmniej przez złodzieja amatora). Znalazłem takie urządzonko https://allegro.pl/oferta/polska-blokada-zaplonu-immobilizer-odciecie-15a-8468672711. O tyle dobre, że uruchamiamy przez dotknięcie dowolnie wybranego przez siebie metalowego elementu. Nie wiem tylko, gdzie w Ducato z 2008 r najlepiej się z tym wpiąć - nie znam się za bardzo na elektryce samochodowej i nie mam pojęcia które kabelki najlepiej rozłączyć i się wpiąć. Oprócz tego mam inne zabezpieczenia, które mają utrudnić kradzież - ale w tym wypadku im więcej tym lepiej. Może przy którymś złodziej się załamie :gwm i da sobie spokój.
Banan - 2021-05-21, 12:23

Kazik II, zapodałeś linka i wszystko wykupili :haha:
Brodacz77 - 2021-05-21, 13:35

Kropeczka się wkradła na końcu linku kolegi

Tu poprawny link https://allegro.pl/oferta/polska-blokada-zaplonu-immobilizer-odciecie-15a-8468672711

Jeszcze 4 zostały :diabelski_usmiech

Monter - 2021-05-21, 18:16

Ale ta blokada nie ma trybu serwisowego.
W latach '90 takie proste sensorowe blokady robiło się na przekaźniku, dwóch tranzystorach, dwóch rezystorach i jednej diodzie prostowniczej :)
Jak już coś brać gotowego to w podobnej cenie jest już taka na mikroprocesorze https://allegro.pl/oferta/5134963818

Kazik II - 2021-05-23, 12:52

Monter napisał/a:
Ale ta blokada nie ma trybu serwisowego.
W latach '90 takie proste sensorowe blokady robiło się na przekaźniku, dwóch tranzystorach, dwóch rezystorach i jednej diodzie prostowniczej :)
Jak już coś brać gotowego to w podobnej cenie jest już taka na mikroprocesorze https://allegro.pl/oferta/5134963818

Dzięki za propozycję - ale nie mam pojęcia jak i gdzie to wpiąć. Nie wiem które wiązki i kable w Ducato III odpowiadają za pompę paliwa, zapłon czy rozrusznik. Jakieś rady i podpowiedzi?
Tak w uzupełnieniu mój Ducato jest z 2008 - niektórzy nazywają to Ducato 3 a inni 4.

Pieredyszka - 2021-08-13, 21:11

a tu taka ciekawostka https://moto.pl/MotoPL/7,88389,27444483,te-samochody-kradna-na-potege-mamy-liste-modeli-oraz-marek.html
Monter - 2021-08-31, 21:43

Odkopię temat bo "uwielbiam" takie rankingi, jaki zacytował Kolega Pieredyszka, gdyż nigdy nie podają w nich roczników tychże aut - a przecież większość z wymienionych klepią od lat i tylko lifty robią.
Brakuje w tym konkretów - rocznika, albo wzmianki że kamper, bo sugerowanie się samym "Ducato" niepotrzebnie niektórym rozbudza wyobraźnię (a przy okazji ubezpieczycielom).

Pieredyszka - 2021-09-01, 05:56

Stawiam na to, że busowe kradzieże dotyczą właśnie busów, a nie kamperów, nie przypominam sobie jakiejś wiadomości o kradzieży kampera w Polsce, chociaż zapewne są, ale na zagranicznych forach jest tego pełno. Z drugiej strony, dla złodzieja kradnącego samochód na części, wartością dodana może być w takim buso-kamperze, wyposażenie warte nieraz kilkadziesiąt tys. zł.
Co do ubezpieczyciela, to wątpię, by wziął mój wpis na poważnie i kierował się opinią jakiegoś randomowego forumowicza, raczej się kierują twardymi danymi np. z CEPiK-u.

Na wszelki wypadek, przepraszam wszystkich którym podniesiono w ostatnim czasie składkę ubezpieczeniową. ;) :wyszczerzony:

W ramach małego uzupełnienia...

"Kradzieże aut. Gdzie najczęściej?
Gdzie zagrożenie kradzieżą jest największe? W zestawieniu województw nie ma zaskoczenia. Prym wiedzie Mazowsze z liczbą 2 699 skradzionych aut i blisko 40-procentowym udziałem w krajowych kradzieżach. Do tego niechlubnego rekordu wydatnie przyczyniła się Warszawa, gdzie skradziono aż 1 801 aut, co stanowi 26,1% całego "rynku". To wynik większy niż w 11 województwach z najmniejszą liczbą kradzieży. Teoretycznie, najbezpieczniej mogą się czuć właściciele aut w województwach opolskim, świętokrzyskim i podlaskim, gdzie liczba kradzieży nie przekroczyła 70 sztuk."

"Kradzieże aut. Popularne roczniki
Dość zaskakująco wygląda ranking roczników, z którego wynika, że łupem złodziei padają głównie auta w wieku do 10 lat. Najczęściej kradzionym rocznikiem był 2017 (1 042 szt.), a najpopularniejszym modelem w tym roczniku - Nissan X-Trail (42 szt.)."

TOP10 roczników:

1.2017 - 1042 szt.
2.2018 - 917 szt.
3.2016 - 857 szt.
4.2019 - 686 szt.
5.2015 - 588 szt.
6.2014 - 425 szt.
7.2013 - 356 szt.
8.2012 - 303 szt.
9.2011 - 230 szt.
10.2010 - 209 szt.


Na koniec dla co bardziej bojaźliwych, na pocieszenie...

"Mniej kradzieży
Z danych CEP wynika, że w 2020 roku w Polsce z powodu kradzieży zostało wyrejestrowanych 6 910 pojazdów osobowych i dostawczych o DMC do 3,5 tony. To o 1 procent mniej niż rok wcześniej. Jednocześnie to zaledwie 0,03 proc. wszystkich samochodów w Polsce, których jest około 21 milionów. Tendencja spadkowa trwa już od trzech lat. Liczby były bardzo zbliżone - w 2019 r. skradziono 6 978 samochodów, a w 2018 - 6 844 aut."

LukF - 2021-09-01, 08:48

Czytam i czytam.

Przez lata sprzedawałem plisy samochodowe. A i tak nie mam zaufania do ubezpieczycieli. Za dużo widziałem "od kuchni" by obecnie płacić co roku 4000-8000zł za AC. Wolę kampera zabezpieczyć nietypowo. Joko podał garść ciekawych informacji i one mogą być inspiracją. Pozdrawiam :spoko

suzu4x4 - 2021-09-01, 09:30

LukF napisał/a:
Czytam i czytam.

Przez lata sprzedawałem plisy samochodowe. A i tak nie mam zaufania do ubezpieczycieli. Za dużo widziałem "od kuchni" by obecnie płacić co roku 4000-8000zł za AC. Wolę kampera zabezpieczyć nietypowo. Joko podał garść ciekawych informacji i one mogą być inspiracją. Pozdrawiam :spoko


chcesz powiedzieć że nie ubezpieczasz AC na kampera wartego kilkaset tyś w obawie że ubezpieczyciel będzie chciał zaniżyć odszkodowanie ? bez jaj.

co do kradzieży kamperów to pewnie nie ma w PL statystyk ale w obecnym bumie będzie ich na pewno więcej.

osobiście znam dwa przypadki z Wrocławia z ostatniego pół roku, jeden skradziony drugi próba kradzieży.

Monter - 2021-09-01, 10:04

Ubezpieczać - źle, nie ubezpieczać (ale zabezpieczać) też źle...
Prawda jak zwykle leży pewnie pośrodku.
Dziś takie czasy, że nawet najlepszy ubezpieczyciel ze super warunkami po przygodzie będzie szukał sposobu, by odszkodowania nie płacić lub je zaniżyć. A co do zabezpieczeń, nawet najlepsze nie dają gwarancji, że nikt się nie włamie lub że auta nie ukradną.

Czyli wychodzi na to, że kupno starszego kampera daje potrójny zysk - mniej zapłacisz, mniejsze zainteresowanie, tańsze ubezpieczenie :haha:

suzu4x4 - 2021-09-01, 10:12

najlepiej zabezpieczać i ubezpieczać :bigok
LukF - 2021-09-01, 11:42

Suzu4x4,

To jest odpowiedź na Twoje pytanie do mnie okraszone zwrotem "bez jaj" :

Monter napisał/a:

Dziś takie czasy, że nawet najlepszy ubezpieczyciel ze super warunkami po przygodzie będzie szukał sposobu, by odszkodowania nie płacić lub je zaniżyć.


Nie płacę AC. Sam sobie jestem ubezpieczycielem. Takie podejście to stan umysłu :haha:

Pieredyszka - 2021-09-01, 12:00

LukF napisał/a:
Czytam i czytam.

Przez lata sprzedawałem plisy samochodowe. A i tak nie mam zaufania do ubezpieczycieli. Za dużo widziałem "od kuchni" by obecnie płacić co roku 4000-8000zł za AC. Wolę kampera zabezpieczyć nietypowo. Joko podał garść ciekawych informacji i one mogą być inspiracją. Pozdrawiam :spoko


a co ze szkodą na pojeździe?

suzu4x4 - 2021-09-01, 12:04

LukF napisał/a:
Suzu4x4,

To jest odpowiedź na Twoje pytanie do mnie okraszone zwrotem "bez jaj" :

Monter napisał/a:

Dziś takie czasy, że nawet najlepszy ubezpieczyciel ze super warunkami po przygodzie będzie szukał sposobu, by odszkodowania nie płacić lub je zaniżyć.


Nie płacę AC. Sam sobie jestem ubezpieczycielem. Takie podejście to stan umysłu :haha:


mam dwa dodatkowe zabezpieczenia oprócz fabrycznych ale wolę płacić i w razie problemu szarpać się z ubezpieczycielem niż zostać z niczym lub naprawą za kilkadziesiąt tysięcy.

nie mniej jednak statystyka pewnie przemawia za niepłaceniem :mrgreen:

LukF - 2021-09-01, 12:06

Pieredyszka napisał/a:
LukF napisał/a:
Czytam i czytam.

Przez lata sprzedawałem plisy samochodowe. A i tak nie mam zaufania do ubezpieczycieli. Za dużo widziałem "od kuchni" by obecnie płacić co roku 4000-8000zł za AC. Wolę kampera zabezpieczyć nietypowo. Joko podał garść ciekawych informacji i one mogą być inspiracją. Pozdrawiam :spoko


a co ze szkodą na pojeździe?


Nic. Rodzina jest "motoryzacyjna". Nie zlecam, robię u siebie. Finalnie i tak zawsze Ty płacisz: w AC przez lata lub raz podczas ewentualnej szkody. :roll:
Ale nie o tym wątek. Pozdrawiam :spoko

Darson - 2021-10-21, 18:05

Socale napisał/a:
Myślisz że ktoś tu będzie się zdradzał ze swoimi patentami?
Każdy z nas coś ma, jakiś wymyślunek ale co konkretnie, tego się nie dowiesz.

Właśnie tego się obawiałem .
Szukałem tego tematu bo wczoraj znalazłem kilka postów "uwaga ! skradziono kampera" a przy nich wpis: oczekuja na akceptację. I miałem zapytać dlaczego takie wpisy oczekują na w/w od maja chyba ?
Ale tu nie miejsce na to. Też chciałem zapytać jak zabezpieczyć kampera ale ktoś już to zrobił.
Z postów wynika że niekonwencjonalne zabezpieczenia + ubezpieczenie są najlepsze.
Ale jeśli ktoś nie jest elektronikiem ? hmmm ...
Tradycyna syrena która dekoncentruje włamywacza i może ściągnąć uwagę na niego też się przyda.
Są takie "odcinacze paliwa" które pozwalają odjechać na tym, co w przewodach a po chwili auto się zatrzymuje. My mamy czas aby wezwać policję albo się schować zanim "kark" wróci by wymusić torturami bądź giwerą przyznanie się, gdzie jest ukryty wyłącznik.

Najgorsze są kradzieże "na stłuczkę bo auto jest "na chodzie" i zabezpieczenia nie włączone. Osobiście znam przypadek - bo mąż mojej kuzyki doświadczył - gdy kolesie stuknęli autko, grzecznie wysiedli by przeprosić kierowcę, następnie dostał strzała w twarz i kilka kopniaków gdy już leżał. Póżniej razem z kluczykiem, który schował, urwali tylną kieszeń i odjechali w siną dal. Strata podwójna, bo wracał z giełdy, gdzie sprzedał Skodę ( uwaga wszyscy właściciele Skody - a jest ich wielu, wczoraj czytałem :wyszczerzony: ) i kasa była w saszetce w aucie.
Tych , którzy nerwowo sprawdzają przez okno czy ich kamper stoi, uspokajam że skradzione auto to był Passat :-P

MILUŚ - 2021-10-21, 18:11

Darson napisał/a:
....skradzione auto to był Passat :-P


Czy maż kuzynki mieszka w Niemczech a zbiry mówiły po polsku lub rosyjsku ? :bajer

Banan - 2021-10-21, 18:14

Darson napisał/a:
Szukałem tego tematu bo wczoraj znalazłem kilka postów "uwaga ! skradziono kampera" a przy nich wpis: oczekuja na akceptację. I miałem zapytać dlaczego takie wpisy oczekują na w/w od maja chyba ?

TU masz wyjaśnienie 8-)

Darson - 2021-10-21, 18:21

MILUŚ napisał/a:
Darson napisał/a:
....skradzione auto to był Passat :-P


Czy maż kuzynki mieszka w Niemczech a zbiry mówiły po polsku lub rosyjsku ? :bajer


Warsiawka hehehe

Darson - 2021-10-21, 18:23

Banan napisał/a:
Darson napisał/a:
Szukałem tego tematu bo wczoraj znalazłem kilka postów "uwaga ! skradziono kampera" a przy nich wpis: oczekuja na akceptację. I miałem zapytać dlaczego takie wpisy oczekują na w/w od maja chyba ?

TU masz wyjaśnienie 8-)

Rozumiem. To może lepiej po prostu je usunąć skoro nigdy się nie wyświetlą ?

MILUŚ - 2021-10-21, 18:52

Może przy moderacji danego posta i akceptacji do opublikowania lub nie ; od razu wywalać nic nie wnoszące do tematu zgodnie z tym co pisze szeryf Janusz ? :-P
Darson - 2021-10-21, 19:16

joko napisał/a:
prosty nadajnik długofalowy o sporej mocy (czyli dużym zasięgu), który uruchamia mi brzęczyk w breloczku przy kluczach.

jak uruchamia sie brzęczyk? Jeśli można zapytać oczywiście :diabelski_usmiech
Bo chyba nie brzęczy cały czas :wyszczerzony:

Znalazłem coś takiego. Czy mniej więcej o takie urządzenie chodzi ?

https://elektronikab2b.pl/prezentacje/52105-s2-lptx-prosty-tani-i-funkcjonalny-nadajnik-sub-1-ghz

Banan - 2021-10-21, 19:33

MILUŚ napisał/a:
Może przy moderacji danego posta i akceptacji do opublikowania lub nie ; od razu wywalać nic nie wnoszące do tematu zgodnie z tym co pisze szeryf Janusz ? :-P

Za wysokie progi na moje nogi :-P
Tam może grzebać jedynie Admin :spoko

robba - 2021-10-21, 22:22

Darson napisał/a:
joko napisał/a:
prosty nadajnik długofalowy o sporej mocy (czyli dużym zasięgu), który uruchamia mi brzęczyk w breloczku przy kluczach.

jak uruchamia sie brzęczyk? Jeśli można zapytać oczywiście :diabelski_usmiech
Bo chyba nie brzęczy cały czas :wyszczerzony:

Znalazłem coś takiego. Czy mniej więcej o takie urządzenie chodzi ?

https://elektronikab2b.pl/prezentacje/52105-s2-lptx-prosty-tani-i-funkcjonalny-nadajnik-sub-1-ghz


"Fale długie (fale kilometrowe) (ang. LF – Low Frequency lub LW – Long Waves), zakres fal radiowych (pasmo radiowe) o częstotliwości: 30-300 kHz"

chyba troszkę częstotliwością się różni....

zbyszekwoj - 2021-10-22, 08:27

Darson napisał/a:
. Czy mniej więcej o takie urządzenie chodzi ?


Elektroniczne gadżety sa malo skuteczne. Policja nie bedzie scigac kradzionego kampera , chyba ,ze na nich wpadnie. Najbardziej skuteczne to blokady mechaniczne drzwi ,łańcuchy , rurgaski i łomy. Nawet widziałem żaluzje zewnetrzne okien a nawet kraty i blokady na koła. :ok

Darson - 2021-10-22, 16:38

robba napisał/a:
"Fale długie (fale kilometrowe) (ang. LF – Low Frequency lub LW – Long Waves), zakres fal radiowych (pasmo radiowe) o częstotliwości: 30-300 kHz

Fakt, Ghz są wyższe niż khz. Ale ciężko się znać na wszystkim. :(
Jeśli ogarniasz temat to podeślij jakiegoś linka, schemat albo adres sklepu.

Darson - 2021-10-22, 16:41

zbyszekwoj napisał/a:
Policja nie bedzie scigac kradzionego kampera

jak widać na załączonym filmie , jednak będzie :lol:
Poza tym ktoś tu pisał, że im więcej i mocniejsze zamki, tym później szkody większe. ;)

Kazik II - 2021-10-22, 22:11

Temat nie nowy, ale dodam co myślę. Przede wszystkim zabezpieczenia trzeba wykombinować swoje, niestandardowe. Tych zabezpieczeń powinno być kilka. Jeśli nie zostawiamy kampera w miejscu, gdzie przysłowiowe psy d....szczekają, to złodziej w końcu zrezygnuje po natknięciu się na kolejną przeszkodę. Dobre są też "zmyłki" - czyli ukryte sprytnie w szoferce wyłączniki, które......niczego nie włączają. Albo włączają, ale wyjącą syrenenę, albo np. prysznic z Butaprenu... :haha: A oprócz tego prawdziwe wyłączniki, ale jeszcze lepiej ukryte. Czasami nawet mam dziką satysfakcję, kiedy wyobrażę sobie złodzieja, który po pokonaniu kolejnej przeszkody nie może uruchomić silnika i dostaje szewskiej pasji :diabelski_usmiech . A prócz tego klasyczne toporne, typu: lagi na kierownicę, blokady skrzyni itp. Do pokonania ale zawsze to trochę zniechęca.
Darson - 2021-10-25, 21:30

znalazłem stary wątek o kradzieżach. straszne rzeczy
Andrzej 73 napisał/a:
Witam,

Mnie okradziono we Włoszech pod Wenecją.
Konkretnie to samochód zrabowano na niezłą kwotę , ja z rodziną spaliśmy w przyczepie przy otwartych oknach (nic nie słyszeliśmy).
W czasie naszego urlopu opowiadano nam historie jak dwoje ludzi spali na jakiejś stacji benzynowej w kamperze i wpuszczono im gaz usypiający do środka . Złodzieje weszli do kampera zabrali co mogli , ale widocznie było im mało więc ...........poderżnęli gardła posiadaczom kampera.
Znajoma która mieszka we Włoszech mówiła że pisali o tym w gazetach.
Ja obecnie w kamperze mam zamontowany Sopo Alarm i zawsze go włączam na noc jak idziemy spać.

Pozdrawiam.
:?
Ale niektóre ciekawe
sator napisał/a:
Po pewnej niemiłej przygodzie wiele lat temu sporo się interesowałem i w poprzednim T-4 kilka patentów zastosowałem.
osobiście sprawdziłem 1, 4, 5, 6, 7, 8, 9 - działają.

Swoje kroki w pierwszej kolejności skierowałem do ... złodzieja samochodowego.
Dobrze mieć kolegów z dzieciństwa :wyszczerzony:
Od niego usłyszałem kilka rad.
1. Złodziej ma mało czasu i jeszcze mniej chce się wystawiać na ryzyko. Każda sekunda zwiększa ryzyko więc chodzi nie o 100 % zabezpieczenie, ale o walkę z czasem.
Jak zobaczą, że za długo im to zajmie to przerzucają się na inne.
2. Wszelkie fabryczne patenty można sobie wsadzić w buty. To oni są pierwszymi nabywcami tych urządzeń.
3. Należy kombinować własne patenty.

i tak:
Aby nie dostać się do środka:
1. Bardzo dobrze działa spinanie drzwi taśmą transportową. Co prawda stosuje się do tego celu podłokietniki, ale warto pokombinować chwilę i dorobić inne uchwyty [foto z żółtymi drzwiami]. Łańcuch tylko warto wymienić na taśmę transportową.
2. Kierowcy TIR (np. fabrycznie w DAF-ach) stosują tzw. Night Locki
http://www.servistir.pl/nowosci.html
3. Widziałem patent w busie, że razem z fabrycznym zamkiem zamykały się w samochodzie wewnętrzne rygle zapobiegające możliwości otwarcia drzwi.
Całość sterowana z pilota, niewidoczne z zewnątrz.
Dla sprytnego mechaniora do zrobienia.
4. Szyby (tylko nie takie uchylne) warto okleić folią antywłamaniową.
http://www.youtube.com/wa...feature=related
5. Użycie gazu anestetycznego się zdarza.
http://www.youtube.com/watch?v=EbW1xQNZ7a8
Warto więc zainwestować w czujnik gazów anestetycznych z sondami umieszczonymi przy wlotach powietrza
http://www.e-alarmy.pl/10...roformu%29.html
6. W celu zapobieżeniu otwarcia okien i drzwi w czasie snu warto zastosować diabelnie proste patenty zbliżeniowe (foto). Warto jednak wzmocnić siłę sygnału.
7. Rosnące ceny paliwa spowodują, że coraz częściej będziemy słyszeć o takich przypadkach. Co do korka najlepsze są wkładki (do dostania w sklepach motoryzacyjnych, lub dla właścicieli łodzi i jachtów). Jeżeli chodzi o oddolne zabieranie to tylko obudowa zbiornika.
http://www.truckprotect.pl/news/wyswietl/id/2
8. Wyjca alarmowego należy zamontować nie tylko skierowanego na zewnątrz, ale również do środka. Miałem okazje wypróbować próby pracy w środku gdy 2 x 130 dB napierdzielało w głowę. Nie da się.
9. Nadal jedną z najskuteczniejszych blokad jest "Bear Lock"

I wciąż aktualne

Darson - 2021-11-24, 21:14

https://allegro.pl/oferta/blokada-zabezpieczenie-na-kolo-kola-r13-r18-9611528063?fromVariant=11281165208
co sądzicie ? Ktoś ma i może coś powiedzieć ? Widoczne z daleka, więc może zniechęcić jakichś niedzielnych, nie profesjonalnych frajerów.
Albo to :
https://allegro.pl/oferta/blokada-pedalow-zabezpieczenie-hamulca-sprzegla-9611545597?fromVariant=11281165208
Dodatkowo taki gadget albo dwa w środku, do odstraszania, jeśli ktoś nie chce przepłacać za alarmy, które i tak można rozbroić.
https://allegro.pl/oferta/alarm-bezprzewodowy-czujnik-ruchu-2-piloty-105db-10852945694

SlawekEwa - 2021-11-24, 21:38

Darson napisał/a:
co sądzicie ?

wartość dodana: takie cztery i żadne służby nie założą już swojej :-P

Cyryl - 2021-11-25, 10:42

służby mogą zakładać blokadę tylko na jedno - przednie koło od strony kierowcy, na żadne inne.

musi być jeszcze:
kartka na zamku drzwi kierowcy, kartka na lewej wycieraczce z informacją zawierającą nazwę organu zakładającego blokadę, numer ewidencyjny blokady, adres, pod który należy zgłosić się w celu jej zdjęcia oraz numer telefonu.

SlawekEwa - 2021-11-25, 14:16

Cyryl napisał/a:
służby mogą zakładać blokadę tylko na jedno - przednie koło od strony kierowcy, na żadne inne.

Czy Tobie jest tak trudno zrozumieć co ja piszę ?
Weź mi załóż razem z całymi służbami blokadę, jak kupię i założę 4 / słownie cztery /blokady przeciwkradzieżowe takie
https://allegro.pl/oferta/blokada-zabezpieczenie-na-kolo-kola-r13-r18-9611528063?fromVariant=11281165208 na moje 4 koła :chytry , no chyba, że na koło zapasowe :haha:

Darson - 2021-11-25, 22:33

zapomniałem hasła na Elektrodę, więc może tu jakiś elektronik będzie wiedział.
CZy można coś pokombinować w elektronice albo i nie, aby takie dwie czujki zrobić na jednego pilota ? Bo w oryginale jest odwrotnie, tzn jedna ma dwa piloty . :mrgreen:
Czy piszę ze zrozumieniem ? :-/ :roll:
https://allegro.pl/oferta/alarm-bezprzewodowy-czujnik-ruchu-2-piloty-105db-10852945694

Darson - 2021-11-25, 22:40

SlawekEwa napisał/a:
Weź mi załóż razem z całymi służbami blokadę

prosze :haha: :haha: :haha:

Banan - 2021-11-25, 22:59

Darson napisał/a:
CZy można coś pokombinować w elektronice albo i nie, aby takie dwie czujki zrobić na jednego pilota ?


Można... :diabelski_usmiech

Darson - 2021-11-26, 18:09

Cyryl napisał/a:
służby mogą zakładać blokadę

Ostro tam macie , w tym Wrocku. Jadą równo z blokadami wzdłuż drogi :haha: :haha: :haha:

Cyryl - 2021-11-26, 18:43

SlawekEwa napisał/a:
Cyryl napisał/a:
służby mogą zakładać blokadę tylko na jedno - przednie koło od strony kierowcy, na żadne inne.

Czy Tobie jest tak trudno zrozumieć co ja piszę ?
Weź mi załóż razem z całymi służbami blokadę, jak kupię i założę 4 / słownie cztery /blokady przeciwkradzieżowe takie
https://allegro.pl/oferta/blokada-zabezpieczenie-na-kolo-kola-r13-r18-9611528063?fromVariant=11281165208 na moje 4 koła :chytry , no chyba, że na koło zapasowe :haha:


jeżeli zakładasz przed kradzieżą, to tak, ale jeżeli przed zablokowaniem przez służby, to wystarczy jedna na lewe przednie koło.

SlawekEwa - 2021-11-26, 18:48

Dzięki za wyjaśnienie przepisów i praktyk służb porządkowych.
robba - 2021-11-26, 20:18

Cyryl napisał/a:
SlawekEwa napisał/a:
Cyryl napisał/a:
służby mogą zakładać blokadę tylko na jedno - przednie koło od strony kierowcy, na żadne inne.

Czy Tobie jest tak trudno zrozumieć co ja piszę ?
Weź mi załóż razem z całymi służbami blokadę, jak kupię i założę 4 / słownie cztery /blokady przeciwkradzieżowe takie
https://allegro.pl/oferta/blokada-zabezpieczenie-na-kolo-kola-r13-r18-9611528063?fromVariant=11281165208 na moje 4 koła :chytry , no chyba, że na koło zapasowe :haha:


jeżeli zakłądasz przed kradzieżą, to tak, ale jeżeli przed zablokowaniem przez służby, to wystarczy jedna na lewe przednie koło.

ojjjj...
myślisz że ambitny służbista nie wykorzysta możliwości udowodnienia Tobie jego racji
przez założenie blokady na inne koło? nawet w imię złamania zalecenia?

Darson - 2021-11-28, 23:23

Banan napisał/a:
Można...

no to zamówiłem SE :spoko

ZEUS - 2021-11-29, 06:50

jak przesyłka dotrze to zdaje relację jak to się sprawuje... kupiłem onegdaj coś podobnego (wygląda identycznie ale z jedną czujką i nie ma napisu "Grundig") ale okazało się bublem, wyjec niczym nie niepokojony włącza się samoczynnie po kilku sekundach... być może szkopuł w tym, że moja to "no name"?
głośne to rzeczywiście jest😜

Darson - 2021-11-29, 12:09

na pewno zdam. ale zastanawiałem się jak to zasilić z 12V żeby nie myśleć o wymianie baterii.
Dla mnie najłatwiej byłoby zastosować coś takiego, ale przeczytałem że się bardzo grzeje. Może jakiś elektronik się odezwie i coś poradzi ?

Banan - 2021-11-29, 12:23

Darson napisał/a:
no to zamówiłem SE :spoko

:bigok
Darson napisał/a:
Dla mnie najłatwiej byłoby zastosować coś takiego, ale przeczytałem że się bardzo grzeje.

Może takie "cóś" ?
:spoko

Darson - 2021-11-29, 12:56

masz pewnośc że wvśrodku nie jest to samo ? tylko że kosztuje 5x więcej bo ma pudełko i przylutowane kabelki ?
Banan - 2021-11-29, 13:21

Darson napisał/a:
masz pewnośc że wvśrodku nie jest to samo ? tylko że kosztuje 5x więcej bo ma pudełko i przylutowane kabelki ?

Na sucho nie dam się za to ogolić, ale raczej tak :diabelski_usmiech
Tu masz to samo, za połowę ceny, tylko dłużej trzeba czekać
I same pozytywne recenzje, chyba, że ktoś wcale nie dostał przesyłki.
:spoko

Brodacz77 - 2021-11-29, 14:35

Darson napisał/a:
na pewno zdam. ale zastanawiałem się jak to zasilić z 12V żeby nie myśleć o wymianie baterii.
Dla mnie najłatwiej byłoby zastosować coś takiego, ale przeczytałem że się bardzo grzeje. Może jakiś elektronik się odezwie i coś poradzi ?


To jest jednoamperowy stabilizator napięcia z napięciem wyjściowym 6V - tyle co 4 paluszki do tych alarmów. Napięcie wejściowe pewnie z zakresu 8V do 20V (trzeba by obejrzeć dane katalogowe tego konkretnego stabilizatora).

Wspomniany wcześniej podwójny alarm zasilany jest z czterech baterii AA - tylko nie wiadomo, czy do każdej z dwóch sztuk (bo taki jest zestaw) po cztery baterie czy po dwie a łącznie cztery. Guzik tam widać na zdjęciach. Aczkolwiek, na podstawie przedostatniego zdjęcia, wielkości klapki baterii obstawiałbym, że działa toto ustrojstwo na dwie baterie czyli na 3V.

Możesz zrobić stabilizator z ~12V na 3V. Podczas czuwania, czyli 99,9% czasy swojej pracy te czujki pobierają minimalny prąd rzędu pojedynczych mA. Gdyby pożerały więcej musiałbyś zmieniać te paluszki co kilka dni. Przy przepływie takiego prądu, stabilizator jaki by on nie był, nie będzie się grzał. Działa na wolnych obrotach. Może się ciut zagrzać w momencie kiedy czujka się uruchomi i będzie hałasować.

I teraz - jeżeli te sprzęty są na 4 paluszki - 6V - to kupujesz stabilizator LM7806 1A w takiej obudowie i powinno żyć. Jeżeli mam czuja co do baterii i są dwie - to sytuacja ciut trudniejsza bo nie ma stabilizatorów z 12V na 3V. Musiałbyś założyć LM7805 na 5V i potem powiedzmy dwie diody 1A w szeregu (spadek napięć na każdej 0,7V) i wyjdzie 3,6V albo takie coś za stabilizatorem na 5V - https://allegro.pl/oferta/zasilacz-3-3v-modul-stabilizator-napiecia-arduino-11349445447

BikerB - 2021-11-29, 15:05

Brodacz77 napisał/a:
Darson napisał/a:
na pewno zdam. ale zastanawiałem się jak to zasilić z 12V żeby nie myśleć o wymianie baterii.
Dla mnie najłatwiej byłoby zastosować coś takiego, ale przeczytałem że się bardzo grzeje. Może jakiś elektronik się odezwie i coś poradzi ?


/....../ budowie i powinno żyć. Jeżeli mam czuja co do baterii i są dwie - to sytuacja ciut trudniejsza bo nie ma stabilizatorów z 12V na 3V. /...../7

LM317

ZEUS - 2021-11-29, 15:20

Cytat:
alarm zasilany jest z czterech baterii AA

"wyjec" zasilany jest czterema bateriami AAA... co jest chyba dobrą wiadomością😜

Brodacz77 - 2021-11-29, 21:21

BikerB napisał/a:
Brodacz77 napisał/a:
Darson napisał/a:
na pewno zdam. ale zastanawiałem się jak to zasilić z 12V żeby nie myśleć o wymianie baterii.
Dla mnie najłatwiej byłoby zastosować coś takiego, ale przeczytałem że się bardzo grzeje. Może jakiś elektronik się odezwie i coś poradzi ?


/....../ budowie i powinno żyć. Jeżeli mam czuja co do baterii i są dwie - to sytuacja ciut trudniejsza bo nie ma stabilizatorów z 12V na 3V. /...../7

LM317


LM317 to zasilacz regulowany i wypada dołożyć do niego co nieco elementów. Co nie zmienia faktu, że przy odrobinie zabawy także się nada.

prusiak - 2021-11-30, 10:22

Darson napisał/a:
na pewno zdam. ale zastanawiałem się jak to zasilić z 12V żeby nie myśleć o wymianie baterii.
Dla mnie najłatwiej byłoby zastosować coś takiego, ale przeczytałem że się bardzo grzeje. Może jakiś elektronik się odezwie i coś poradzi ?


Na Allegro są do kupienia przetwornice, zasilacze "step down" z 12v na 6v - jak zwał tak zwał... w cenie do 40 zł. Kup i zapomnij. Ja coś podobnego kupiłem do zasilania Miboxa na 5 V i hula jak ta lala.

Darson - 2021-11-30, 21:04

Takie jak z linka, który wkleił Sir Banan? Właśnie o tym gadamy, co lepsze 🙄😁
prusiak - 2021-11-30, 22:20

Darson napisał/a:
Takie jak z linka, który wkleił Sir Banan? Właśnie o tym gadamy, co lepsze 🙄😁

Chyba tak, tu masz z radiatorem - https://allegro.pl/oferta/przetwornica-12-24v-9-32v-do-6v-10a-step-down-9550630191

Banan - 2021-12-01, 11:03

prusiak napisał/a:
Chyba tak, tu masz z radiatorem

Różnią się mocą, ja zapodałem pierwszą lepszą o mocy 18W, ta wydaje się być solidniejsza i ma 60W a różnica w cenie żadna :bigok

Darson - 2021-12-01, 22:07

fajny, thx . zamówię gdy bedę jechał do PL.
Na razie nie mogę bo jestem w HAUGESUNDZIE :diabelski_usmiech

Brat - 2021-12-09, 13:36

Kampery chyba stają się "dobrem" równie popularnym jak w latach dziewięćdziesiątych Polonezy...
Chyba pierwszy przypadek "zniknięcia" z terenu warsztatu
https://polskicaravaning.pl/artykuly/z-warsztatu-ukradziono-kampera,55775

LukF - 2021-12-09, 14:40

Brat napisał/a:
Kampery chyba stają się "dobrem" równie popularnym jak w latach dziewięćdziesiątych Polonezy...
Chyba pierwszy przypadek "zniknięcia" z terenu warsztatu
https://polskicaravaning.pl/artykuly/z-warsztatu-ukradziono-kampera,55775


Niestety wiem czyj to kamper... Znam auto i właściciela... :(

voice - 2021-12-09, 17:12

LukF napisał/a:
Brat napisał/a:
Kampery chyba stają się "dobrem" równie popularnym jak w latach dziewięćdziesiątych Polonezy...
Chyba pierwszy przypadek "zniknięcia" z terenu warsztatu
https://polskicaravaning.pl/artykuly/z-warsztatu-ukradziono-kampera,55775


Niestety wiem czyj to kamper... Znam auto i właściciela... :(


Przykra sprawa.

SlawekEwa - 2021-12-09, 17:24

Brat napisał/a:
Kampery chyba stają się "dobrem" równie popularnym jak w latach dziewięćdziesiątych Polonezy...
Chyba pierwszy przypadek "zniknięcia" z terenu warsztatu

:bylo parę lat temu z warsztatu " nówka" kamper nie śmigany.

Darson - 2021-12-09, 21:01

co prawda mam starego łupa, ale też o tym pomyślałem gdy oddałem go na tydzień do warsztatu.
Na szczęście stał w środku a nie na placu parkingowym, a koleś mi mowił, że wjechali "na styk" , bo ledwo się mieścił.
Więc i to byłoby sporym utrudnieniem dla złodzieja, gdyby chciał szybko wyjechać :wyszczerzony:

Den-tal - 2021-12-09, 22:24

Niestety kradzieze kamperow nowych lub lekko uzywanych to nic nowego, w kazdym razie w Skandynawi. W pewnych nadbaltyckich krajach mozna sobie zamowic nowy lub prawie nowy kamper.Na miejsce przyjezdza ekipa,ktora ma kontakty w Skandynawi i rozpracowny teren((co, gdzie i u kogo jest odpowiedni towar) na miejscu jest tez maly samochod dostawczy z narzedziami potrzebnymi do kradziezy. "Ofiarami" najczesciej padaja kampery stojace na placach kolo warsztatow lub u dilerow.Na granicy nikt nie sprawdza, :evil: a sluzba celna nie ma prawa np. w Szwecji zatrzymac takiego kampera na granicy mimo podejzen ze jest skradziony :evil: Kradna tu zreszta nie tylko kampery, ale motory do lodzi, urzadzenia GPS do traktorow, kierownice i kola (szczegolnie BMW). Ja mialem wiosna tego roku probe wlamania sie do hali gdzie stal jenden z moich kamperow tylko, ze panowie mieli nieszczescie obudzic dwa Tybetanskie Mastify pilnujace terenu. Skad oni wiedzieli ze tam stoi kamper i jaki ? Proste - dwie posesje obok pracowala grupa z pewnego nadbaltyckiego kraju i 3 z nich zniknelo w 2 dni pozniej z masa narzedzi wartosci ca 200 tys koron.
P:S. Piszac kraj nadbaltycki nie mam absolutnie na mysli w tym przypadku Polski.

Darson - 2021-12-10, 06:19

Den-tal napisał/a:
Na granicy nikt nie sprawdza,

muszę Cię poprawić.
po zjechaniu z promu w Polsce pogranicznik albo celnik wziął moje dokumenty i sprawdzał w systemie a drugi oglądał kampera dookoła.
Więc idzie ku lepszemu :lol:

SlawekEwa - 2021-12-10, 08:17

Darson napisał/a:

po zjechaniu z promu w Polsce pogranicznik albo celnik wziął moje dokumenty i sprawdzał w systemie a drugi oglądał kampera dookoła.

Den-tal napisał/a:
Na granicy nikt nie sprawdza, a sluzba celna nie ma prawa np. w Szwecji zatrzymac takiego kampera na granicy mimo podejzen ze jest skradziony

zbyszekwoj - 2021-12-10, 08:36

SlawekEwa napisał/a:
Brat napisał/a:
Kampery chyba stają się "dobrem" równie popularnym jak w latach dziewięćdziesiątych Polonezy...
Chyba pierwszy przypadek "zniknięcia" z terenu warsztatu

:bylo parę lat temu z warsztatu " nówka" kamper nie śmigany.


:haha: :haha: :haha: Tez pamiętam.

yamah - 2021-12-10, 09:30

SlawekEwa napisał/a:

:bylo parę lat temu z warsztatu " nówka" kamper nie śmigany.

Wszystko to ewidentnie na "zamówienie" i..obcy tak z drogi nie wejdzie :bajer zresztą na aukcjach internetowych masa spalonych lub samych dokumentów :shock:
https://www.olx.pl/d/ofer...html#c2241487eb
https://www.otomoto.pl/of...-ID6EiVoa.html?
https://www.olx.pl/d/ofer...html#c2241487eb

Kazik II - 2021-12-10, 18:17

yamah napisał/a:
SlawekEwa napisał/a:

:bylo parę lat temu z warsztatu " nówka" kamper nie śmigany.

Wszystko to ewidentnie na "zamówienie" i..obcy tak z drogi nie wejdzie :bajer zresztą na aukcjach internetowych masa spalonych lub samych dokumentów :shock:
https://www.olx.pl/d/ofer...html#c2241487eb
https://www.otomoto.pl/of...-ID6EiVoa.html?
https://www.olx.pl/d/ofer...html#c2241487eb

Mi najbardziej podobała się ta trzecia oferta "możliwość faktury i transportu". Też mi łaska - przecież faktura i papiery zmieszczą się w jednym liście na parę złotych. :wyszczerzony: A reszty to chyba nikt nie potrzebuje.

Darson - 2021-12-10, 20:18

SlawekEwa napisał/a:
Darson napisał/a:

po zjechaniu z promu w Polsce pogranicznik albo celnik wziął moje dokumenty i sprawdzał w systemie a drugi oglądał kampera dookoła.

Den-tal napisał/a:
Na granicy nikt nie sprawdza, a sluzba celna nie ma prawa np. w Szwecji zatrzymac takiego kampera na granicy mimo podejzen ze jest skradziony

że niby o co chodzi ?
Bo ja nie rozumiem, tego że ''nie ma prawa'' ? W życiu o czymś takim nie słyszałem
Na granicy każdej- służby mogą zatrzymać każdego i wszystko.
D0 sprawdzenia.

SlawekEwa - 2021-12-10, 21:31

Darson napisał/a:
że niby o co chodzi ?
Bo ja nie rozumiem, tego że ''nie ma prawa''

A o to to już Den-tala pytaj :spoko

Den-tal - 2021-12-10, 22:35

Darson ! Zeby choc troche zrozumiec Szwedow i szwedzkie prawodawstwo, to trzeba tu mieszkac wiele lat. Ty myslisz zupelnie innymi kategoriami. Szwedzki celnik jest zainteresowany tylko tym, co ludzie wwoza do Szwecji i tu ma prawo przekopac Ci pojazd,bagaz i kieszenie. Natomiast ze Szwecji mozesz wywiezc prawie wszystko i celnik nie ma PRAWA bez asysty policyjnej zajrzec Ci nawet do kieszni. Takie jest prawo, a tu instytucje prawa przestrzegaja.Wiosna tego roku paru szwedzkich dziennikarzy w wspolpracy z litewskimi kolegami odkryli "dziuple" z 46 luksusowymi samochodami osobowymi i 6 kamperami - wszystko "import" ze Szwecji.Samochody to jedno. Natomiast plaga sa wlamania do samochodow serwisowych i kradzieze narzedzi.Koszty ida w miliony koron, bo serwisowe firmy traca narzedzia( ktore trzeba znow kupic a ubezpieczenie pokrywa tylko czesc kosztow i po paru takich przygodach podnosi oplaty),musza naprawic uszkodzone samochdy no i maja problem z klijentami(opoznienia uslugi)Wlamania na budowach tez sa na porzadku dziennym(Wlamuja sie do kontejnerow gdzie sa przechowywane narzedzia i maszyny) Ani celnicy ani policja nie ma (nie miala) mozliwosci udowodnienia, ze to towar kradziony. Ostatnio wszyscy zaczynaja oznaczac swoja wlasnosc specjalnym DNA i policja (JESLI) juz kogos zatrzyma bedzie mogla udowodnic kto jest wlascicielem towaru. Rzad szwedzki bardzo niechetnie zabiera sie za obostrzenia i wlasnie dyskutuja nad posiadaniem broni przez celnikow :roll: Policja zajeta strzelaninami ulicznymi nie ma czasu, by uganiac sie za zlodziejami. Darson - tak wiec pierwszy raz w zyciu uslyszales - nie wszystkie sluzby maja PRAWO do wszystkiego. Tylko nie kus losu i nie probuj tego wykozystac :spoko
LukF - 2021-12-15, 22:01

Wiem więcej na temat kradzieży kampera od znajomego...
Dotarł do filmu z monitoringu: kamper został skradziony w sobotę około godziny 18.00. Przyjechała osobówka plus laweta, kamper został załadowany na lawetę i przez nikogo nie niepokojony odjechał w siną dal....

Czyli mając milion zabezpieczeń nic nam to nie da bo złodzieje jeżdżą lawetami i ładują jak swoje :gwm

Darson - 2021-12-15, 22:10

znaczy ten warsztat ma dupiate zabezpieczenia i powinni za to beknąć.
Każdy może wziąć drogą furę na warsztat, zadzwonić gdzie trzeba i później: 'sorry, nie moja wina'

voice - 2021-12-17, 19:11

Darson napisał/a:
znaczy ten warsztat ma dupiate zabezpieczenia i powinni za to beknąć.
Każdy może wziąć drogą furę na warsztat, zadzwonić gdzie trzeba i później: 'sorry, nie moja wina'


To co piszesz swoją drogą ale także każdy kto prowadzi warsztat powinien mieć ubezpieczenie OC. Przynajmniej dobre warsztaty mają, bo sytuacje bywają różne.

Darson - 2021-12-21, 21:30

ZEUS napisał/a:
jak przesyłka dotrze to zdaj relację jak to się sprawuje...


przyszło ze dwa dni temu. na razie wsadziłem 4 paluszki i testuję w domu. działa. pilot załącza, zapala się zielona lampka, która po chwili gaśnie :shock:
Więc nie wiadomo, czy jest załączone czy nie. :?:
Ale gdy się ruszę w "polu rażenia" to zaczyna migać czerwona dioda. odlicza do 5-ciu i wyje.
Mogło by głośniej ale może to kwestia pomieszczenia ?
W mniejszym kamperze efekt powinien być lepszy.
Wyłączam pilotem. jest piknięcie i sygnał cichnie. Nic nie świeci.
I tu jest problem, bo wynika z tego że wyłączyłem całość. Żeby znowu załączyć w stan czuwania trzeba kliknąć pilotem ponownie.
I dzieje się jak wcześniej czyli po chwili zielona gaśnie...
Dziwne :shock: Bo nic nie wskazuje czy czujka jest załączona czy wyłączona.
Ale może to ze względu na oszczędzanie baterii ?
Same czujki są większe niż standardowe, chyba ze względu na dodatkowo zamontowany sygnał.
przetwornik napięcia też przyszedł. Wygląda solidnie, kawał radiatora, powinien dobrze chłodzić.
Muszę pomyśleć gdzie to wcisnąć? Jakieś dobre rady? chętnie się zasugeruję.

ZEUS - 2021-12-21, 22:28

Darson napisał/a:

przyszło ze dwa dni temu. na razie wsadziłem 4 paluszki i testuję w domu. działa. pilot załącza, zapala się zielona lampka, która po chwili gaśnie
Więc nie wiadomo, czy jest załączone czy nie.

Ja musiałem trafić na jakiś wadliwy egzemplarz bo owszem pilot go aktywuje ale po kilku sekundach wyjec niczym nie wzbudzany zaczyna wyć☹️ sądząc, że jest wrażliwy na ruch wszelaki chowałem go z dala od siebie ale to nie pomagało, reklamować nie mogłem bo od zakupu do testów minęło za dużo czasu a w sumie to i tak gra nie byłaby warta przysłowiowej świeczki, pewnie na wiosnę się skuszę i kupię następny🤗

Darson - 2021-12-22, 08:18

uzupełniam info.
dziś, podczas załączania tv pilotem, włączyła się i czujka stojąca przed ... :shock:
więc ją wyłączyłem. pilotem od tv :shock: :shock:

voice - 2021-12-22, 08:48

Darson napisał/a:
uzupełniam info.
dziś, podczas załączania tv pilotem, włączyła się i czujka stojąca przed ... :shock:
więc ją wyłączyłem. pilotem od tv :shock: :shock:


Była ingerencja do wnętrza w TV to czujka się też włączyła.

Widzę, że czujki inteligentne.

A tak na poważnie może pilot Tv działa na tych samych częstotliwościach

Darson - 2021-12-22, 09:12

voice napisał/a:
pilot Tv działa na tych samych częstotliwościach

a przynajmniej podobnych ;)

Brat - 2021-12-22, 13:57

... albo TVP Info nieopatrznie włączyłeś ;)
Woj-tek - 2023-04-20, 16:47

Trochę odgrzewany kotlet ;) właśnie się zastanawiam nad czymś takim
https://allegro.pl/oferta/blokada-kierownicy-antykradziezowa-samochod-12663578042
Może ktoś wyda swą opinię.
Oczywiście nie jest to reklama, ale głupio tak z wyjazdu nie mieć czym wrócić.
Posiadam jeszcze alarm z powiadamianiem GSM i AC.

Banan - 2023-04-20, 19:00

Woj-tek napisał/a:
Może ktoś wyda swą opinię.

Każde dodatkowe zabezpieczenie działa na naszą korzyść, ja bym brał :spoko

joko - 2023-04-20, 19:42

Woj-tek napisał/a:

Może ktoś wyda swą opinię.


Jako trzecie lub czwarte zabezpieczenie jest ok, ale jako podstawowe , a tym bardziej jedyne to niepotrzebnie wydana kasa.
Złodziej załatwi taką blokadę w 15sek.
Jeśli piszesz , że masz poza tym jeszcze tylko alarm z powiadamianiem ..... to w sumie nie masz nic.
AC jest może ok, jeśli chodzi o kasę, ale chodzi chyba o to aby na wakacje pojechać i z nich wrócić normalnie :ok

SlawekEwa - 2023-04-20, 20:08

Co o tym zabezpieczeniu myślicie


Woj-tek - 2023-04-20, 20:46

Cytat:
Złodziej załatwi taką blokadę w 15sek.

Trochę słabo 15 sek. myślałem, że jak mu syrena będzie wyła za uchem to się bardziej zniechęci.
A wierz mi się ona wydziera. ;)
Dziękuję za Wasze opinie.
Szukam czegoś bardziej prewencyjnego bo wiadomo jak się ktoś uprze to nie ma szans.

rakro1 - 2023-04-20, 21:16

W dawnych czasach przecinało się kierownicę ( ze względów bezpieczeństwa nie jest wykonana z trudnego do przecięcia materiału ) i po blokadzie. Ale to wiadomości jeszcze z piaskownicy.
Może się coś zmieniło??

Mazur - 2023-04-20, 21:36

Proste, tanie i raczej skuteczne bo niestandardowe. Na pewno bardzo utrudni ewentualną próbę kradzieży.
Nie musimy też pamiętać o aktywacji.

Łopatologiczne wytłumaczone działanie, reszta to dobry pomysł na miejsce przerwania obwodu, a może zdublowane ? (zapłon, pompa etc.) i miejsce dla stycznika/styczników :idea: :


joko - 2023-04-20, 23:21

Wszystkie te guziczki , wyłączniczki, dodatkowe immobilizer'y, itp są dobre, ale jest jeden warunek , muszą to być rzeczy zrobione własnoręcznie (nie typowe, sklepowe wynalazki, bo te są szybciej rozpracowane przez złodziei , niż trafiają do klienta) i musi ich być kilka . Im bardziej nie oczywiste rozwiązanie tym lepiej .
Na złodzieja amatora , który akurat przechodził i zobaczył stojącego kampera i postanowił go rąbnąć , nawet jedna przeszkoda może być wystarczająca , bo tam obowiązuje zasada iluś sekund (jeśli nie uda się odpalić i odjechać w przeciągu jakiegoś krótkiego czasu to złodziej zostawia i idzie gdzie indziej szukać "szczęścia").
Ponieważ kamper jest zazwyczaj znacznej wartości , a jednocześnie jest to konstrukcja raczej prosta bo oparta na siermiężnym dostawczaku i ograniczona co do ilości modeli (w większości to albo trojaczek, albo Ford, albo Mercedes) to dla złodzieja jest to łatwy i spory łup.
Ci, którzy specjalizują się w tego typu kradzieżach, są po pierwsze bardzo dobrze przygotowani, a po drugie nie robią tego pod wpływem impulsu, tylko najpierw upatrują sobie ofiarę, potem długo i starannie obserwują i dopiero jak już wszystko wiedzą to biorą się do rzeczy.
Nie zajmuje się tym jedna osoba tylko cała grupa, potrafią jechać za ofiarą nawet kilka dni, obserwować nawyki, wiedzą jak wyglądają właściciele, jak się ubierają , jakie mają zwyczaje , etc.etc.. Dysponują wyśmienitym sprzętem (mikrofony kierunkowe, kamery termowizyjne i wiele innych "bondowskich" zabawek).
Po jednym czy dwóch dniach takiej obserwacji i podsłuchiwania , dokładnie wiedzą jakie zabezpieczenia ma samochód i gdzie są zlokalizowane . W momencie samej kradzieży wiedzą gdzie są aktualnie właściciele (ktoś ich obserwuje i podaje informację ) , potrafią odegrać "teatrzyk" przed przypadkowymi świadkami, jakoby to sami właściciele wzbudzili sobie przypadkowo alarm, po czym szybko i skutecznie go neutralizują.
Zamiast bawić się w "odbezpieczanie" immobilizer'a czy pompy paliwowej, otwierają maskę i zakładają tam swój sprzęt. Wiedzą co gdzie rozpiąć, a gdzie się podpiąć , aby silnik odpalił i pracował poprawnie (nic więcej nie jest potrzebne).

Tak jak na złodzieja , który włamuje się do kampera aby coś z niego ukraść najlepszym sposobem jest pozostawianie fałszywych przynęt (stary laptop, telefon, pusty portfel, itp) wystawionych na widoku i nie zabezpieczanie zbytnie drzwi i okien (aby nie narobił za dużo szkód przy włamaniu), tak na zawodowców polujących na całego kampera najlepszym sposobem jest posiadanie jednego czy dwóch zabezpieczeń "oczywistych" (jakiś przełącznik , wyłacznik, itp), oraz z dwóch zabezpieczeń "nie oczywistych" , których aktywacja i dezaktywacja nie będzie czynnością , którą można podglądnąć (coś robi się samo bez naszej ingerencji ). To musi być coś co spowoduje, że złodziejom posypie się cały misterny plan. Tylko tak jest szansa , że odpuszczą.

W wielu miejscach do i tak sporego problemu z samymi zawodowymi złodziejami dochodzi jeszcze fakt, że mają oni powiązania z np. policją . W takiej sytuacji szanse na odzyskanie sprzętu są zerowe, a utrudnione może być nawet uzyskanie odszkodowania z AC (z powodu np. błędów proceduralnych, czy zaginięcia dowodów np. z kamer). Złodzieje wolą mieć przeciw sobie tylko właściciela samochodu, niż właściciela wraz z jego ubezpieczycielem , który musiał mu wypłacić odszkodowanie z AC .

SlawekEwa - 2023-04-21, 07:46

joko napisał/a:
Wiedzą co gdzie rozpiąć, a gdzie się podpiąć , aby silnik odpalił i pracował poprawnie (nic więcej nie jest potrzebne).

Silnik sam nie pojedzie, trzeba jakoś jego moc przekazać na obrót kół :-P

joko - 2023-04-21, 10:19

SlawekEwa napisał/a:
joko napisał/a:
Wiedzą co gdzie rozpiąć, a gdzie się podpiąć , aby silnik odpalił i pracował poprawnie (nic więcej nie jest potrzebne).

Silnik sam nie pojedzie, trzeba jakoś jego moc przekazać na obrót kół :-P


Zgadza się Sławku, ale nikt nie mówi o odłączaniu silnika od kół . Chodzi o unieszkodliwienie oryginalnej elektroniki samochodu (immobilizer, sterownik silnika) i zastąpienie jej własną.
Dostęp do wszystkiego co złodziej potrzebuje jest pod maską , która zazwyczaj nie jest nawet zabezpieczona przez alarm.
Gdzieś , kiedyś , chyba w TVN Turbo pokazywali podręczny "zestaw startowy" dla złodzieja , który zawierał poza wspomnianą elektroniką nawet własną pompę paliwową i mały zbiornik.
Co z tego że założysz sobie jakiś wymyślny immobilizer, czy jakiegoś pstryczka na pompę paliwa, jak złodziej podejdzie , otworzy maskę , rozepnie jakąś wtyczkę, podepnie się z własnym sprzętem, jednym strzałem uwali co trzeba i w to miejsce uruchomi swoje.

Zabezpieczenie się przed takim wariantem też jest możliwe i w teorii jest dosyć proste, natomiast trochę trudniejsze w praktyce . Polega na zmianie rozkładu pinów na złączach komunikacyjnych (zrobieniu tzw. przekrosów) , tak aby był inny niż standardowy do którego przygotowany jest złodziej. Jak to jest dobrze zrobione, to nie dość że złodziej nie będzie miał dostępu , to jeszcze na dzień dobry uwali sobie swoje zabawki .

To co napisałeś , że silnik sam nie pojedzie to racja jeszcze pod innym względem. Skuteczne zabezpieczenie przed kradzieżą poza zabezpieczeniem przed odpaleniem silnika powinno zawierać również jakieś elementy zabezpieczenia przed ruszeniem z miejsca czy odholowaniem. Jak złodziej się uprze na konkretny egzemplarz to nawet jak go nie odpali pozostaje mu odholowanie czy wciągnięcie na lawetę . Kamper jest juz na tyle duży i ciężki, że sensowne mechaniczne unieruchomienie powinno być skuteczne.
Te blokady kierownicy czy lewarka skrzyni biegów mają temu służyć , ale z racji prostego dla złodzieja ich zdemontowania , są mało skuteczne .

Ciekawym myślę sposobem takiego mechanicznego unieruchomienia mogło by być podnoszenie kampera za pomoca systemu poziomowania, jeśli ktoś posiada , ale sam mechanizm i panel sterowania musiały by być też odpowiednio zabezpieczone .
Kampera stojącego na podporach z uniesionymi kołami ruszysz chyba tylko dźwigiem , ale pod warunkiem , że dostęp do sterowania podporami nie jest oczywisty :spoko

SlawekEwa - 2023-04-21, 12:36

joko napisał/a:
Te blokady kierownicy czy lewarka skrzyni biegów mają temu służyć , ale z racji prostego dla złodzieja ich zdemontowania , są mało skuteczne .

I tu się z Tobą zgadzam. W latach 90-tych ubiegłego tysiąclecia montowałem w autach zabezpieczenie mechaniczne Multi-Lock. Materiał był porządny i brzeszczotem nie do ugryzienia, ale teraz w dobie sprzętu aku to minuta może dwie do pokonania. :diabelski_usmiech
Czy pomysł z hydraulicznym blokowaniem wszystkich kół hamulcami dałby się jakoś sensownie uskutecznić? Coś jak w cięzarówkach \, tylko tam jak nie było ciśnienia powietrza to nie ruszył tu bez cięcia przewodów hamulcowych też trudno ruszyć.i potem jak hamować :haha:

joko - 2023-04-21, 14:21

Myślę Sławku, że pewnie by się dało tylko, że jak słusznie zauważyłeś w pewnych przypadkach możemy sami złapać sie we własne sidła :szeroki_usmiech
Z tymi zabezpieczeniami to jest właśnie tak, że z jednej strony chcemy aby było nie do przejścia dla złodzieja, ale z drugiej łatwe w obsłudze i bezpieczne dla nas ..... temat ciężki do pogodzenia :spoko
Ja w starym kamperze miałem swego czasu odcięcie pompy paliwa , zrobione na szybko przed jakimś wyjazdem , w którym solidnie ukryty przekaźnik padł mi w najmniej oczekiwanym momencie ........ miałem potem kilka godzin rozbierania połowy zabudowy :haha:

WaldekR - 2023-04-22, 08:24

Jeżeli złodzieje zechcą to podprowadzą każdy sprzęt bez względu na zabezpieczenia. Ale to raczej dotyczy drogich osobówek.
Kamper a szczególnie te młode to bardzo wartościowe pojazdy ale trudne w obsłudze złodziei. Jest duży rzucający się w oczy i trudny do ukrycia. W krajach gdzie jest dużo kamer łatwo go namierzyć jeżeli tylko policjantom się chce. Ale w tych mniej rozwiniętych to już jest duże pole do popisu.
Montowanie czego kol-wiek jednak zdecydowanie utrudnia zdobycie łupu i skutecznie zwiększa ryzyko łobuza co bardzo ich zniechęca. Dobrym rozwiązaniem jest też montaż modułu GPS do śledzenia pojazdu. Ze względu na gabaryt kampera łatwo go ukryć i zdecydowanie trudniej namierzyć.

SlawekEwa - 2023-04-22, 08:45

WaldekR napisał/a:
Dobrym rozwiązaniem jest też montaż modułu GPS do śledzenia pojazdu.

a jak złodziej przyjdzie z takim wynalazkiem
https://tiny.pl/wbhjt

WaldekR - 2023-04-22, 09:45

Jeżeli nadajnik schowa się na dachu w jakimś zakamarku to raczej nie zagłuszy, przynajmniej takim urządzeniem. Widziałem jak kierowcy bawili się aby zagłuszyć GPS zamontowany fikuśnie za spoilerem na kabinie ciężarówki. Też mieli podobną zabawkę. Furmanka nawet na chwilę nie zniknęła z komputera. Ale fachowcy mogą mieć urządzenie dużo lepsze.
Tak jak pisałem jak będą chcieć to gwizdną każdy pojazd bez względu na utrudnienia. My chcemy utrudnić im robotę kub wręcz zniechęcić.

Darson - 2023-04-29, 08:45

joko napisał/a:

... niepotrzebnie wydana kasa.
Złodziej załatwi taką blokadę w 15sek.
..... to w sumie nie masz nic.
AC jest może ok, jeśli chodzi o kasę, ale chodzi chyba o to aby na wakacje pojechać i z nich wrócić normalnie :ok

"Uwielbiam" takie "porady".
Totalna krytyka,i żadnej propozycji w zamian 😉
Konkretnie proszę, skoro temat o zabezpieczeniach a kolega chce jakoś zabezpieczyć auto, wszystko, co ma jest (wg ciebie ) g... warte, to co ma zrobić?
Wszyscy skorzystają na konkretnej odpowiedzi 😉

orkaaa - 2023-04-29, 14:18

Na złodzieja nie ma zabezpieczenia. Wszystko co zamontujemy opóźni kradzież o kilka minut. I tyle. Moim zdaniem nie ma sensu inwestować w jakieś super systemy bo namierzony i obserwowany pojazd jak mają ukraść to ukradną. Warto natomiast robić własne wynalazki aby podczas spania ktoś się co cichu nie włamał. Najbardziej wrażliwe są drzwi. Ja swoje przednie spinam taśmą na karabinkach a wewnętrzne mają od środka rygiel z rurki przymocowanej do klamki. Musiałby ktoś wyrwać drzwi z zawiasami.
joko - 2023-04-29, 18:57

Darson napisał/a:

Wszyscy skorzystają na konkretnej odpowiedzi 😉


Zwłaszcza złodzieje

joko - 2023-04-29, 19:10

orkaaa napisał/a:
Na złodzieja nie ma zabezpieczenia.


Nie ma .... im więcej zamków, blokad i zabezpieczeń się założy ..... tym większy będzie zakres strat przy włamaniu.
Złodzieja trzeba oszukać . Ma łatwo wejść , nic nie popsuć i ma się mu zdawać że rąbnął coś cennego.

orkaaa napisał/a:

Warto natomiast robić własne wynalazki


Tylko własne wynalazki mają sens i im bardziej porąbane tym lepsze. Trzeba je sobie wymyślić , zrobić i się nimi nie chwalić (zwłaszcza na publicznym forum) .Sklepowe zabezpieczenia złodzieje mają opanowane szybciej niż Wy je kupicie i zamontujecie.

zbyszekwoj - 2023-04-30, 12:26

Z doswiadczenia wiem , że stajemy na dzikusa przewaznie tam gdzie stoja juz inne kampery, wtedy widoczne zabezpieczenie mechaniczne zniecheci złodzieja, który wybierze łatwiejsza zdobycz. Wiekszośc włamań do kamperów dokonuja pospolite złodziejaszki, którzy na elektronice malo sie wyznaja i zwykle maja ciemniejszą cerę od naszej. :gwm
joko - 2023-05-03, 00:17

zbyszekwoj napisał/a:
Z doswiadczenia wiem , że stajemy na dzikusa przewaznie tam gdzie stoja juz inne kampery, wtedy widoczne zabezpieczenie mechaniczne zniecheci złodzieja, który wybierze łatwiejsza zdobycz.


W sumie mieści się to w zakresie "oszukać złodzieja", ale zastanawiam się co jeśli się okaże , że sąsiedzi mają lepsze "straszaki", a Twoje klamry, sztaby i blokady nie są tylko atrapami ;)
Sąsiedzi mają spokój , a Ty nie masz drzwi i połowy ściany w zabudowie :szeroki_usmiech

zbyszekwoj - 2023-05-04, 16:00

joko napisał/a:
zbyszekwoj napisał/a:
Z doswiadczenia wiem , że stajemy na dzikusa przewaznie tam gdzie stoja juz inne kampery, wtedy widoczne zabezpieczenie mechaniczne zniecheci złodzieja, który wybierze łatwiejsza zdobycz.


W sumie mieści się to w zakresie "oszukać złodzieja", ale zastanawiam się co jeśli się okaże , że sąsiedzi mają lepsze "straszaki", a Twoje klamry, sztaby i blokady nie są tylko atrapami ;)
Sąsiedzi mają spokój , a Ty nie masz drzwi i połowy ściany w zabudowie :szeroki_usmiech


Na Ukrainę sie nie wybieram. :diabelski_usmiech

Darson - 2023-05-11, 05:33

To po co bić pianę, skoro nikt nie chce powiedzieć "jak zabezpieczyć auto" ?
Przecież nie każdy musi napisać: "ja mam odcięcie zapłonu ... "
Można napisać : "kolega ma ..." (bez wymieniania, który 😁)
albo "widziałem u kogoś..."
albo "niezłym zabezpieczeniem jest ... itp.
Podać jakieś DOBRE zabezpieczenie, którego sam nie stosuje, bo mam lepsze.
Ale najlepiej spławić zainteresowanego tekstem, że skorzystają złodzieje.
Poza tym trzeba rozróżnić kradzież auta od włamania i kradzieży przedmiotów.
Myślę, że każda porada bardziej doświadczonych kamperowców jest cenna.
Nawet taka, by nie zostawiać cennych przedmiotów na.widoku.
Takich uwag nigdy za wiele.

A ci, co to się boją cokolwiek powiedzieć, niech znajdą inny wątek , bo tylko zabierają miejsce i produkują niepotrzebne posty.
Później ciężko coś znaleźć w takim temacie..

kimtop - 2023-05-11, 07:08

Kolega ma blokadę na koło
Darson - 2023-05-11, 13:12

😁 całkiem niezły pomysł
Na pewno utrudni, opóźni zamiar odjechania autem a niektórych wręcz zniechęci.

robba - 2023-05-11, 13:24

kimtop napisał/a:
Kolega ma blokadę na koło

... z dodatkowymi napisami dla każdego kraju....
w polsce z napisem straz miejska... i złodziej bedzie miał większe obawy
a i straznik drugiej nie załozy... to się nazywa "wash&go" :diabelski_usmiech

i jeszcze na drzwiach karteczka z pieczątką "szukamy właścicieli tego pojazdu. policja"

Kazik II - 2023-05-11, 16:38

[quote=

i jeszcze na drzwiach karteczka z pieczątką "szukamy właścicieli tego pojazdu. policja"[/quote]
To może lepiej coś takiego :szeroki_usmiech

dream_team - 2023-05-12, 07:21

robba napisał/a:

i jeszcze na drzwiach karteczka z pieczątką "szukamy właścicieli tego pojazdu. policja"


Czyli pojazd opuszczony, można okradać.

robba - 2023-05-12, 08:27

dream_team napisał/a:
robba napisał/a:

i jeszcze na drzwiach karteczka z pieczątką "szukamy właścicieli tego pojazdu. policja"


Czyli pojazd opuszczony, można okradać.


ale zanim złodziej wejdzie to ankieta do wypełnienia.... nie dość że się dowiemy
z ankiety jakie zna sposoby na włamy do kamperów to jeszcze zejdzie mu czas
abyśmy mieli czas zareagować na alarm...

zbyszekwoj - 2023-05-12, 13:06

Blokada dobra ale to trochę kicha, zawsze nabijam się z angoli bo to oni najczęściej zakładają. :diabelski_usmiech
kimtop - 2023-05-12, 15:04

zbyszekwoj napisał/a:
zawsze nabijam się z angoli bo to oni najczęściej zakładają.


A może kierownica przekładana na czas postoju na prawą stronę :idea

robba - 2023-05-12, 20:16

kimtop napisał/a:
zbyszekwoj napisał/a:
zawsze nabijam się z angoli bo to oni najczęściej zakładają.


A może kierownica przekładana na czas postoju na prawą stronę :idea

własnie... a pedały z lewej i konsternacja... :)

Kazik II - 2023-05-12, 20:33

kimtop napisał/a:
A może kierownica przekładana na czas postoju na prawą stronę :idea

Jak już odkręcona - to chyba lepiej zabrać ze sobą :bajer
Jak mamy fotel z obrotnicą - to może by tak zostawiać obrócony do tyłu i zablokowany w jakiś sprytny sposób? No chyba, że włamie się człowiek - guma...to patent diabli wzięli :wyszczerzony:

dream_team - 2023-05-12, 21:02



A może takie coś? Powiadomienia na kilka telefonów, różne czujki, możliwość zadzwonienia na centralę i podsłuchu lub rozmowy.
Można też wyłączyć czujki ruchu gdy zostawiamy np. psa w środku, a okna i drzwi zabezpieczone.

Robert-4 - 2023-05-12, 21:10

Kazik II napisał/a:
kimtop napisał/a:
A może kierownica przekładana na czas postoju na prawą stronę :idea

Jak już odkręcona - to chyba lepiej zabrać ze sobą :bajer
Jak mamy fotel z obrotnicą - to może by tak zostawiać obrócony do tyłu i zablokowany w jakiś sprytny sposób? No chyba, że włamie się człowiek - guma...to patent diabli wzięli :wyszczerzony:


to mi się podoba :) założę kłódkę bezkabłąkową. Pifko się należy

Darson - 2023-05-13, 04:59

"Hahaha..."
Tutaj tak wesoło, a w temacie "wszystko, co nas śmieszy..." ostatni wpis z 15 marca. Dziwne 🤔
Ja się pytam, co robi Administracja ? 😁

mischka - 2023-05-13, 07:02

Darson napisał/a:
Tutaj tak wesoło, a w temacie "wszystko, co nas śmieszy..." ostatni wpis z 15 marca. Dziwne 🤔

Dodaj nowy wpis to będzie na bieżąco :spoko

Banan - 2023-05-13, 10:12

Darson napisał/a:
Ja się pytam, co robi Administracja ? 😁

A do czego Ci ta wiedza...? :bajer

Kazik II - 2023-05-13, 10:52

Darson napisał/a:
Ja się pytam, co robi Administracja ? 😁

U mnie na osiedlu Administracja zajmuje się raczej wk....wiem ludzi. Od rozśmieszania powinien być dyżurny KO-wiec :bajer

Tata - 2023-05-13, 11:25

Na Ukrainę sie nie wybieram. :diabelski_usmiech [/quote]

A tutaj się ktoś wybrał i to w czasie wojny. :spoko

https://www.youtube.com/watch?v=xLG2tQrrsqQ

:bigok

zbyszekwoj - 2023-05-13, 14:29

Robert-4 napisał/a:
Kazik II napisał/a:
kimtop napisał/a:
A może kierownica przekładana na czas postoju na prawą stronę :idea

Jak już odkręcona - to chyba lepiej zabrać ze sobą :bajer
Jak mamy fotel z obrotnicą - to może by tak zostawiać obrócony do tyłu i zablokowany w jakiś sprytny sposób? No chyba, że włamie się człowiek - guma...to patent diabli wzięli :wyszczerzony:


to mi się podoba :) założę kłódkę bezkabłąkową. Pifko się należy



Ja juz dawno nawiercilem otwór i zakladam blokadę od skutera tą na tarczę hamulcową.

LukF - 2023-05-23, 18:39

zbyszekwoj napisał/a:
Robert-4 napisał/a:

Jak mamy fotel z obrotnicą - to może by tak zostawiać obrócony do tyłu i zablokowany w jakiś sprytny sposób? No chyba, że włamie się człowiek - guma...to patent diabli wzięli :wyszczerzony:


to mi się podoba :) założę kłódkę bezkabłąkową. Pifko się należy



zbyszekwoj napisał/a:

Ja juz dawno nawiercilem otwór i zakladam blokadę od skutera tą na tarczę hamulcową.



Chciałbym zobaczyć na zdjęciu jak masz to zrobione? Bo dziś mając siedzenie wyjęte z kampera jakoś nie wiem jak prosto to zrobić?

ZEUS - 2023-05-23, 19:14

zbyszekwoj napisał/a:

Ja juz dawno nawiercilem otwór i zakladam blokadę od skutera tą na tarczę hamulcową.


LukF napisał/a:

Chciałbym zobaczyć na zdjęciu jak masz to zrobione? Bo dziś mając siedzenie wyjęte z kampera jakoś nie wiem jak prosto to zrobić?

Też chętnie zobaczę...dzisiaj kręciłem siedzeniem na wszystkie strony i nijak nie wpadłem na żaden pomysł jak to w prosty sposób zrobić🤔

joko - 2023-05-23, 22:07

ZEUS napisał/a:

Też chętnie zobaczę...dzisiaj kręciłem siedzeniem na wszystkie strony i nijak nie wpadłem na żaden pomysł jak to w prosty sposób zrobić🤔


No jak ... wiercisz dziury przez obie blachy i zakładasz kłódkę :szeroki_usmiech
Złodziej jak zobaczy to umrze ze śmiechu :haha:

A tak na poważnie , ale nie do końca prosto, to ja bym do dolnej blachy od spodu zamontował jakiś rygiel elektromagnetyczny z bolcem , który będzie przechodził przez dziury w obu blachach w dwóch miejscach, w położeniu do jazdy i przeciwnym. Byłby to układ blokowania obrotnicy , który zastąpił by ten uruchamiany dźwignią . Zamiast przesuwać dźwignię , naciskało by się przycisk z boku siedziska , podrączku czy innym wygodnym miejscu.
W szereg z tym przyciskiem wystarczyło by zamontować drugi przełącznik (np. hebelkowy) zamontowany w jakimś innym ukrytym miejscu , albo sprzęgnąć to z centralką alarmową , tak aby wychodząc i uzbrajając alarm rozłączało ten obwód .

Jak złodziej będzie wiedział o co chodzi to sobie z tym poradzi, ale jako "zniechęcacz" mogło by się sprawdzić .

ZEUS - 2023-05-24, 10:10

joko napisał/a:
wiercisz dziury przez obie blachy i zakładasz kłódkę
Złodziej jak zobaczy to umrze ze śmiechu

działa🤔 działa... i to jest najważniejsze🤗

Kazik II - 2023-05-24, 10:52

joko napisał/a:
Złodziej jak zobaczy to umrze ze śmiechu :haha:

No i o to chodzi - dobry złodziej to martwy złodziej :haha:

LukF - 2023-05-24, 13:15

Zdjęcia, dajcie zdjęcia :bigok
ZEUS - 2023-05-24, 14:18

LukF napisał/a:
Zdjęcia...

Po co zdjęcia, przecież joko już opisał jak to działa na potencjalnego złodzieja (vide mój poprzedni post)🤣 nadzieja w tym, że zbyszekwoj wrzuci zdjęcia😀

joko - 2023-05-24, 20:51

LukF napisał/a:
Zdjęcia, dajcie zdjęcia :bigok


Oj Łukasz, a skąd ja Ci teraz wezmę zdjęcia martwych złodziei ?
Ja tam zdjęć nie robię tylko zakopuję od razu :szeroki_usmiech :spoko

LukF - 2023-05-25, 05:43

joko napisał/a:
LukF napisał/a:
Zdjęcia, dajcie zdjęcia :bigok


Oj Łukasz, a skąd ja Ci teraz wezmę zdjęcia martwych złodziei ?
Ja tam zdjęć nie robię tylko zakopuję od razu :szeroki_usmiech :spoko


Kuba, to zmienia postać rzeczy. Nie było tematu :bajer

zbyszekwoj - 2023-05-27, 12:54

[quote="ZEUS"]
LukF napisał/a:
Zdjęcia...

Po co zdjęcia, przecież joko już opisał jak to działa na potencjalnego złodzieja (vide mój poprzedni post)🤣 nadzieja w tym, że zbyszekwoj wrzuci zdjęcia😀[/quot


Zapięcie kosztuje mnie 10 sek. mogę się założyc że drobny złodziejaszek o śniadej cerze nie da rady wszystkich moich zabezpieczeń obejśc. Na fachowca nie ma sposobu , podjedzie laweta i wciągni.

Zeusowi pokaże jak do mnie wpadnie , a zdjecie nie pokażę .Po co macie się ze mnie nabijać. :spoko

Kazik II - 2023-05-27, 13:26

zbyszekwoj napisał/a:
Po co macie się ze mnie nabijać. :spoko

No pewnie, jeszcze by kto skończył jak ten złodziej....i joko miałby robotę :wyszczerzony:
PS. To tylko tak dla jaj - bo przecież tu sami twardzi zawodnicy i nikt nie umrze ze śmiechu :bajer . No to nie wstydź się i dawaj te zdjęcia :idea

ZEUS - 2023-05-29, 08:49

zbyszekwoj napisał/a:

Zeusowi pokaże jak do mnie wpadnie , a zdjecie nie pokażę .Po co macie się ze mnie nabijać. :spoko

Wskaż Waść gdzie i kiedy... zapewniam, że nie będę się nabijał🤣

LukF - 2023-05-29, 22:08

[quote="zbyszekwoj"]
ZEUS napisał/a:
LukF napisał/a:
Zdjęcia...

Po co zdjęcia, przecież joko już opisał jak to działa na potencjalnego złodzieja (vide mój poprzedni post)🤣 nadzieja w tym, że zbyszekwoj wrzuci zdjęcia😀[/quot


Zapięcie kosztuje mnie 10 sek. mogę się założyc że drobny złodziejaszek o śniadej cerze nie da rady wszystkich moich zabezpieczeń obejśc. Na fachowca nie ma sposobu , podjedzie laweta i wciągni.

Zeusowi pokaże jak do mnie wpadnie , a zdjecie nie pokażę .Po co macie się ze mnie nabijać. :spoko


Nie wiem skąd te obawy? Pytałem poważnie, pisałem poważnie, nie było żadnego nabijania się z mojej strony. Ale decydujesz Ty. :spoko

ZEUS - 2023-05-31, 10:28

LukF napisał/a:

Nie wiem skąd te obawy? Pytałem poważnie

Może Zbyszek chce pomysł opatentować i dlatego póki co trzyma go w ukryciu🤔😜

zbyszekwoj - 2023-06-01, 08:45

ZEUS napisał/a:
LukF napisał/a:

Nie wiem skąd te obawy? Pytałem poważnie

Może Zbyszek chce pomysł opatentować i dlatego póki co trzyma go w ukryciu🤔😜


No tak otwór wywiercic w podstawie siedzenia i założyć blokadę to chyba i dziecko potrafi.
Kazda rzecz spowalniająca przypadkowego złodzieja jest dobra.
Zeus zostawił tak zabezpieczony skuter w Alicante. Jakby tego nie było to juz bym go zwinął :haha:

Darson - 2023-07-08, 17:42

Medal. Dla mnie 😁
ZEUS - 2023-07-08, 18:39

zbyszekwoj napisał/a:

No tak otwór wywiercic w podstawie siedzenia i założyć blokadę to chyba i dziecko potrafi.
Kazda rzecz spowalniająca przypadkowego złodzieja jest dobra.
Zeus zostawił tak zabezpieczony skuter w Alicante. Jakby tego nie było to juz bym go zwinął :haha:

Potwierdzam, byłem widziałem i też tak zrobiłem, wymagało to u mnie maleńkiej modyfikacji ale się udało i działa, teraz wystarczy obrócić fotel o 90° założyć blokadę i 🎸😊
:pifko dla pomysłodawcy🤗

SlawekEwa - 2023-07-08, 20:16

ZEUS napisał/a:
teraz wystarczy obrócić fotel o 90° założyć blokadę i 🎸😊

90 ? raczej da się jechać, 180 to już jest wyzwanie :bajer

Darson - 2023-07-09, 13:45

zbyszekwoj napisał/a:
180 to już jest wyzwanie

Zawsze można urwać oparcie i też się da jechać. 😉

Ale cała akcja może zniechęcić amatora szybkiej kradzieży, fakt.
Aż się przyglądnę mojemu fotelowi, czy można coś pokombinować.
W starszych alkowach tylko fotel pasażera się obracał. Za fotelem kierowcy przeważnie jest ścianka albo rurki podtrzymujące zagłówek.
Wiem, co mówię. 😁
W Rimoe zresztą nawet pasażer siedział nieruchomo.

kwiatek.pl - 2023-11-27, 12:05

Tata napisał/a:
Na Ukrainę sie nie wybieram. :diabelski_usmiech


A tutaj się ktoś wybrał i to w czasie wojny. :spoko

https://www.youtube.com/watch?v=xLG2tQrrsqQ

:bigok [/quote]
Nie wojna tylko STAN WOJENNY, a my jeździmy turystycznie tak jak i Ukraińcy do Polski w całym 22 i 23 roku także ten tego chyba każdy widzi co się dzieje...

Darson - 2024-02-03, 13:38

dream_team napisał/a:

zostawiamy np. psa w środku, a okna i drzwi zabezpieczone.

Nielegalne i niehumanitarne. No i nieśmieszne 😔
Mam syrenę, taką od alarmu domowego. W środku raczej nie, bo nie wygląda jak ozdoba, ale pod maską można spokojnie zamontować. Zresztą ma dać znać całej okolicy, że ktoś się dobiera do auta.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group