Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam

nadwozia i szyby (kleje, szczeliwa, naprawy) - Jak to poprawić ?

WALDZIOR - 2021-05-25, 14:49
Temat postu: Jak to poprawić ?
Witam szanowne grono, poddaję pod dyskusję taką rzecz. Kupując mojego kamperka miał na tylnej ścianie pod bagażnikiem rowerowym podłożoną blachę w kwiatki pytałem sprzedającego co to za wytwór powiedział, że wzmocnienie do bagażnika, ponieważ w środku nie ma śladów przecieków i ściana jest twarda jakoś to przełknąłem. Niestety sam bagażnik był na dole przykręcony tylko do tej blachy wkrętami (myślę, że takie mocowanie robi się na wylot ze wzmocnieniem od środka tak jest górne mocowanie zrobione). Około 3 tygodnie temu jakaś k...a w nocy prawie wyrwała mi ten bagażnik i stąd decyzja o odwierceniu nitów tej okropnej blachy żeby zobaczyć co tak faktycznie ona ukrywa. No i pokazało się kilka wgniotów ale i dziur w poszyciu. Na razie zakleiłem taśmą i wymyślam co z tym zrobić żeby było w miarę ładnie i nie straszyło na przyszłość. Bardzo dziękuję za podpowiedzi najbardziej zależy mi na tym czym to zakleić uszczelnić i czym przykryć. Mój pomysł blacha aluminiowa ryflowana 2mm przynitować i dać okleić w podobne kolory jak oryginał.
zbyszekwoj - 2021-05-25, 20:28

WALDZIOR napisał/a:
ł blacha aluminiowa ryflowana 2mm


Gładka nie bedzie ładniejsza? Wystarczy przykleic Sika 252.

joko - 2021-05-26, 08:46

zbyszekwoj napisał/a:
WALDZIOR napisał/a:
ł blacha aluminiowa ryflowana 2mm


Gładka nie bedzie ładniejsza? Wystarczy przykleic Sika 252.


Zbyszek ma racje . Ja bym dodał tylko , że przed przyklejeniem blachy "zaszpachluj" sobie tą samą Siką otwory, jeśli są duże.
Blachę (może być jak najbardziej Al 2mm, gładka) najlepiej daj wyciąć usługowo na laserze, bo wycinana ręcznie zawsze będzie wyglądała jak łata . Blacha wycięta na laserze jest idealnie równa i wygląda jak zrobiona w fabryce a nie garażu. Na rysunku do wycinania polecam zaokrąglić narożniki (takie R5 - R10) , wtedy będzie jeszcze estetyczniej.
Blachę proponuje polakierować (najlepiej proszkowo) na ten biały kolor , czy jaki on tam jest, a nie oklejać folią surowej blachy, bo będziesz miał problem z krawędziami (grubością blachy). Folią wyklej sobie tylko te dwa kolorowe paseczki.
Blachę zrobił bym szerzej niż była ta poprzednia . Jak zrobisz na szerokość okna i zaokrąglisz narożniki, to będzie to wyglądało jak klapa bagażnika lub schowka , a nie jak łata.

Socale - 2021-05-26, 10:07

Posiadam bardzo grubą folię aluminiową z pieruńsko mocnym klejem, właściwie jest to prawie blacha, powiedzmy że 0,5mm grubości.
I tak sobie myślę, że jakbyś wyciął arkusz na wymiar i przykleił w szpetne miejsce, to mozolnie centymetr po centymetrze nadałbyś kształt "rybiej łuski" (tak nazywa się ta wytłoczka w twoim kamperze) folia choć gruba to podda się i przyjmie kształt podkładu.
Potem odpowiednimi sprayami przygotujesz pod położenie dobranego koloru, dziś już amelinium da się pomalować - jeśli kojarzysz do czego nawiązuję :mrgreen:
.
Możesz też kupić gotowy kawałek rybiej łuski, dopasować z wytłoczką i idealnie się wpasować, tylko nie wiem czym przykleić tak cienką warstwą kleju.
Poszperaj tym tropem: https://archiwum.allegro.pl/oferta/blacha-aluminiowa-rybia-luska-biala-1-5m-x-1mb-i6211731097.html

zbyszekwoj - 2021-05-26, 13:44

Brawo, Joko i Socale w tematach technicznych bezkonkurencyjni.

W poprzednim kamperze miałem takie" ala" okno z szarej folii przyklejone na dachu . Wygladało jak u Socale w Adrii. Oglądałem w nowych kamperach takie wyklejki z czarnej "pleksi?" Jakiego materiału użyć żeby tak zabajerować. Moze jakas podpowiedź ?

darek 61 - 2021-05-26, 14:16

Wysłał bym zapytanie do tych co handlują częściami do przyczep.Zapewne taki kawałek nieuszkodzonego boku by odsprzedali.Te rybie łuski są o rożnych wymiarach dlatego trzeba by było dobrać.A potem to trzeba by było ją ładnie odkleić.Może taką blaszkę dobrze by było podkleić gładką blachą dla wzmocnienia i razem wyciąć laserowo.Dobrać kolor i ją polubić,bo nie da się tego zrobić tak by nie było widać.A może dodatkowo ramka by łata udawała drzwiczki.
dpong - 2021-05-26, 15:13

a jakby pójść o krok dalej i faktycznie zrobić w tym miejscu drzwiczki serwisowe, co masz od środka, może drzwiczki się przydadzą
Socale - 2021-05-26, 22:33

dpong napisał/a:
...
zrobić w tym miejscu drzwiczki serwisowe
...

Między oknem wyżej a drzwiczkami niżej dziwnie by to wyglądało, ale maszkarę by zamaskowało :idea

joko - 2021-05-26, 23:52

zbyszekwoj napisał/a:
Brawo, Joko i Socale w tematach technicznych bezkonkurencyjni.


Kadzisz Zbysiu, kadzisz :-P ......... a avatarek mój Ci się nie podoba :spoko

zbyszekwoj napisał/a:


W poprzednim kamperze miałem takie" ala" okno z szarej folii przyklejone na dachu . Wygladało jak u Socale w Adrii. Oglądałem w nowych kamperach takie wyklejki z czarnej "pleksi?" Jakiego materiału użyć żeby tak zabajerować. Moze jakas podpowiedź ?


Plexi dymiona na szaro, grubości 3mm , firmy Altuglas . Pomierzyć , narysować w jakimś Corelu i dać do wycięcia na laser CO2.

zbyszekwoj - 2021-05-27, 08:34

joko napisał/a:
zbyszekwoj napisał/a:
Brawo, Joko i Socale w tematach technicznych bezkonkurencyjni.


Kadzisz Zbysiu, kadzisz :-P ......... a avatarek mój Ci się nie podoba :spoko

zbyszekwoj napisał/a:


W poprzednim kamperze miałem takie" ala" okno z szarej folii przyklejone na dachu . Wygladało jak u Socale w Adrii. Oglądałem w nowych kamperach takie wyklejki z czarnej "pleksi?" Jakiego materiału użyć żeby tak zabajerować. Moze jakas podpowiedź ?


Plexi dymiona na szaro, grubości 3mm , firmy Altuglas . Pomierzyć , narysować w jakimś Corelu i dać do wycięcia na laser CO2.


Troche miodziku kazdemu czasami sie przyda. Ostatnio jestem w lepszym nastroju, wode w basenie podgrzewaja do 26st.

To ala okienko przykleję, komary łatwiej zmywać. :spoko

Socale - 2021-05-29, 08:43

zbyszekwoj napisał/a:
Brawo, Joko i Socale w tematach technicznych bezkonkurencyjni.
...

Nie no Zbyszek... :oops:
Jest jeszcze kilku kolegów z przeogromną wiedzą w swoim fachu o których zapomniałeś .
Pozdrawiam ich od Ciebie :bukiet:

adaml61 - 2021-05-29, 09:03

A ja bym to wyszpachlował .Wdrukował jakąś fajną grafikę i nakleił . Będzie estetycznie i nie będzie widać naprawy .
Andrzej 73 - 2021-05-29, 18:51

Biorąc pod uwagę w to co bawię się aktualnie poszedłbym w szkutnictwo.
Może warto zrobić to z żywicy.
Gdzieś na youtube widziałem jak tą metodą naprawiali w Holandii przyczepy z rybiej łuski.
:spoko

WALDZIOR - 2022-08-02, 19:45

Trochę to trwało ale dla mnie ważniejsze używać kampera niż koło niego skakać, więc mała naprawa trwała ponad rok. Na szczęście jest na rynku "srebrna taśma" lekarstwo na wiele usterek i dla tego tak się zeszło. Dziękując za wszystkie WASZE pomocne podpowiedzi przedstawiam efekt końcowy naprawy i mojego pomysłu naklejkę.
voice - 2022-08-02, 20:58

WALDZIOR napisał/a:
Trochę to trwało ale dla mnie ważniejsze używać kampera niż koło niego skakać, więc mała naprawa trwała ponad rok. Na szczęście jest na rynku "srebrna taśma" lekarstwo na wiele usterek i dla tego tak się zeszło. Dziękując za wszystkie WASZE pomocne podpowiedzi przedstawiam efekt końcowy naprawy i mojego pomysłu naklejkę.


Brawo Ty. Oby nie przeciekało i było o.k.

Socale - 2022-08-02, 21:37

Brawo. Wkomponowane paski kolorowe sugerują o tym że efekt był zamierzony.
Wymyśl coś jeszcze pod literą Y, by nie przyciągało uwagi :bigok
Tam proponuję wgniotkę wypełnić zwykłą szpachlą, uzyskać perfekt kształt, podkład w sprayu i w miarę dopasowany w barwie spray z zachowaniem pełnej ochrony oryginalnej grafiki.

Maniek91 - 2024-03-20, 12:15

Witam, w tamtym roku miałem lekką obcierkę i chciałem to teraz jakoś ładnie naprawić , jakieś pomysły może jakaś żywica ?



https://ibb.co/cy3fYxc


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group