Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam

Nasze opinie i pytania, - Wybór rodzaju gazu

g88 - 2021-11-19, 11:12
Temat postu: Wybór rodzaju gazu
Cześć,

Poszukuje kampera i zastanawiam się, jakiego rodzaju gazu do niego użyć.
Myślałem o GasBank ale mało jest na forum informacji jego użytkowników, trochę się boje, że przy ujemnych temperaturach to rozwiązanie się nie sprawdzi. Ktoś z was używa, może się podzielić doświadczeniem ? :) Mam zamiar kamperować zimą i nie ograniczać się tylko do dodatnich temperatur.

Brat - 2021-11-19, 12:27

Mnóstwo informacji na ten temat tutaj znajdziesz.
Tylko propan.
Moimi doświadczeniami na ten temat podzielę się z Tobą kiedy się przekonam, że nie jesteś sprzedawcą Gasgank ;)

andi at - 2021-11-19, 22:49

Nawet Butan jak masz w + to się wypali ale zasyfi po jakimś czasie układ .Dlatego kompozyt bo widzisz co masz w środku :spoko
moskit - 2021-11-19, 23:23

A może by tak zamontować filtr gazu, tak zalecany przez producentów odbiorników/konsumentów gazu.
Pytanie w/g mnie jest nieprawidłowo zadane winno być;
czy będę używał gazu w butlach wymiennych
czy będę używał gazu ze stacjonarnego zbiornika
Odp. 1 różnica w cenie 5 zł na butli daje nam czystszy produkt (propan) opakowanie jest obojętne
Odp. 2 butla stacjonarna wymusza tankowanie tylko mieszanki propan-butan

papamila - 2021-11-20, 20:48

andi at napisał/a:
Dlatego kompozyt bo widzisz co masz w środku

ciekawe co Ty tam zobaczysz?
przewaliłem kilkadziesiąt butli kompozytowych, owszem są lekkie ale ich "przeżroczystość to mit

ZEUS - 2021-11-20, 21:17

moskit napisał/a:
różnica w cenie 5 zł na butli daje nam czystszy produkt (propan) opakowanie jest obojętne

zatankowanie propanu to niemalże utopia☹️

Brat - 2021-11-20, 21:50

Moje wczorajsze podejrzenia zaczynają się... hmm... uwiarygadniać...
Człek wrzucił do pierwszego posta nazwę firmy i - zniknął. I nasze wymądrzania się n/t rodzaju gazu jakby niespecjalnie go interesowały :lol:

zbyszekwoj - 2021-11-21, 14:37

Zatankowałem autogazu za orlenie, ale woda na herbatę gotuje sie pól godziny. :gwm
ZEUS - 2021-11-21, 14:48

ja kupiłem butlę w OBI i podobnie☹️ pewnie też kupują gaz na ORLENIE 🤪
mischka - 2021-11-21, 14:57

Przenośna kuchenka na kartusze gotuje wodę dużo szybciej :spoko
moskit - 2021-11-21, 18:10

ZEUS napisał/a:
moskit napisał/a:
różnica w cenie 5 zł na butli daje nam czystszy produkt (propan) opakowanie jest obojętne

zatankowanie propanu to niemalże utopia☹️


Pisząc pisząc opakowanie obojętne miałem na myśli "rodzaj butli obojętne"

ZEUS - 2021-11-21, 20:47

Z tym, że problemem nie jest 5 złotych różnicy w cenie zakupu gazu (propan) a trudność w jego nabyciu☹️
kimtop - 2021-11-21, 21:49

ZEUS napisał/a:
a trudność w jego nabyciu

Zejdź z Olimpu na ziemię.
U mnie skolko godno

ZEUS - 2021-11-21, 22:25

rozumiem, że podjeżdżasz i tankujesz skolko ugodno propanu do własnej butli? bo taką formę tankowania Autor rozważa w pierwszym poście🤔
Rav - 2021-11-21, 23:27

Moim zdaniem to chyba kombinacja:
1. podstawowa - nano z BP zimą, sam propan 8 kg (szybko się zużyje), ale trzeba znaleźć kolejne BP i wymienić. Poza krajem bezużyteczna.
+
2. uzupełniająco Gas-bank - pozwala zatankować i zwiększa niezależność. Na zimę zmieniają mieszanki, więc jakoś to działa, choć to nadal propan-butan.

Jak ktoś ma lepszy koncept to z chęcią wysłucham

Piasek1 - 2021-11-22, 05:58

Znaczy propan jest "łatwo dostępny" w firmach handlujących gazem grzewczym czyli czystym propanem właśnie. Kwestia czy mają techniczne możliwości (i chęci) aby nabić nim butlę 11kg.
ZEUS - 2021-11-22, 06:11

i o tym braku dostępności piszę ale co niektórzy nie mogą tego pojąć☹️ można oczywiście ograniczyć "kamperowanie" do okolic Opoczna gdzie tankowanie propanu nie jest podobno🤔 problemem ale w moim przypadku to żadna atrakcją🤪 (poza granicami najjaśniejszej RP jest podobnie)... :spoko
Pieredyszka - 2021-11-22, 07:28

Zawsze można podpiąć przyczepkę ;)
Piasek1 - 2021-11-22, 08:22

Za niedługo takie a zapasowym bankiem prądu będziesz za sobą ciągał to ci gaz potrzebny nie będzie :)
Chociaż u nas to obstawiam "home made" agregat prądu napędzany poczciwym 1.9TDI :haha:

LukF - 2021-11-22, 08:50

Piasek1 napisał/a:

Chociaż u nas to obstawiam "home made" agregat prądu napędzany poczciwym 1.9TDI :haha:


Masz na myśli taki agregat na podpiętej przyczepce? :bajer

zbyszekwoj - 2021-11-22, 11:23

No i wszystko pierdyknęło, gas zdechł, lodówka i kuchenka padła. Az mi skóra ścierpła. Najbliższy serwis koło Alicante. Myslałem ze autogas z pieprzonego orlenu to czysciejszy jak z zasyfionej butli.Nie załozyłem filtru wstepnego od wózka widłowego . Po tygodniu reduktor zasyfial i zdechł. Wykrecilem przedmuchałem z odwrotnej strony no i puscił. Na razie ok. :chacha2
rjas - 2021-11-22, 13:22

zbyszekwoj napisał/a:
No i wszystko pierdyknęło, gas zdechł, lodówka i kuchenka padła. Az mi skóra ścierpła. Najbliższy serwis koło Alicante. Myslałem ze autogas z pieprzonego orlenu to czysciejszy jak z zasyfionej butli.Nie załozyłem filtru wstepnego od wózka widłowego . Po tygodniu reduktor zasyfial i zdechł. Wykrecilem przedmuchałem z odwrotnej strony no i puscił. Na razie ok. :chacha2


Też miałem podobnie, ale na szczęście "koło domu". Co prawda kuchenka działała, ale bojer i lodówka już nie. Prędziutko założyłem filtr przed reduktorem i problem się skończył.

Piasek1 - 2021-11-22, 13:52

zbyszekwoj napisał/a:
Myslałem ze autogas z pieprzonego orlenu to czysciejszy

:haha:
A poważnie to współczuję... Na przyszłość polecam zaopatrzyć się w coś tego typu

https://nagaz24.pl/redukcja-do-tankowania-z-filtrem-typ-dish-polska-wlochy-do-zaworu-lovato-m14-krotka/?gclid=EAIaIQobChMI6qT2nIGs9AIVDSIYCh2SqwtGEAQYAyABEgK6n_D_BwE

żeby potem nie mieć niespodzianek.

papamila - 2021-11-22, 13:56

to filtr zgrubny, na tłuste frakcje nie pomoze
sprawe załatwi truma albo gok

moskit - 2021-11-22, 17:37

papamila napisał/a:
to filtr zgrubny, na tłuste frakcje nie pomoze
sprawe załatwi truma albo gok


Zdecydowanie potwierdzam tylko trzeba zachować kolejność aby nie było tak jak po serwisie w Krakowie gdzie filtr Truma był za duocontrol

zbyszekwoj - 2021-11-23, 12:36

papamila napisał/a:
to filtr zgrubny, na tłuste frakcje nie pomoze
sprawe załatwi truma albo gok


W Maroku tym wózkowym przefiltrowałem z 10 butli czystego butanu, ktory kopcil niemilosiernie i wszystko bylo ok. Na te wszystkie filtry też trzeba mieć miejsce.

zbyszekwoj - 2021-11-23, 12:38

moskit napisał/a:
gdzie filtr Truma był za duocontrol


Da sie to fizycznie zrobic? :roll:

Piasek1 - 2021-11-23, 14:30

Dzisiaj przypadkiem byłem w firmie w której handlują również propanem grzewczym do instalacji zbiornikowych. Zapytałem o możliwość nabicia czy to zbiornika w aucie czy 11 lub 33kg butli i pani odpowiedziała że "raczej nie". Po pierwsze każdy obrót gazu wymaga rejestracji i zgłoszeń - czyli masa papierologii - bo to na obniżonej akcyzie chodzi. Muszą podawać adresy dostaw, nr zbiorników itp. Kolejna sprawa że oni nie mają żadnych końcówek przejściowych aby z przyłącza jakie jest w cysternie podpiąć się pod butlę czy zbiornik samochodowy także ... kiepsko to wygląda.
Ale myślę że można popytać u innych bo starzy wyjadacze na rynku nie jedno widzieli i robili zaś Polacy z wrodzonego kombinatorstwa uczynili niemal dyscyplinę narodową znaną na całym świecie :)
także...

Banan - 2021-11-23, 14:33

Są przecież stacje paliw, gdzie w butlach 11kg sprzedają czysty propan.
Tadeusz tak zamawia gaz dla siebie i mu przywożą pod dom w butlach 11kg :roll:

LukF - 2021-11-23, 14:41

Banan napisał/a:
Są przecież stacje paliw, gdzie w butlach 11kg sprzedają czysty propan.


Otóż to :bigok
Ja już się zgubiłem po co to kombinowanie z gazem ??? :roll:

Dla mnie jedyna sprawa z gazem w normalnych butlach polskich dotyczy tego: jadę na narty i zabieram 4 butle. Dwie są w dedykowanym schowku a dwie....? W garażu czywiście. Ale jak je MĄDRZE przewieźć by Pan Austriak (szukający w moim garażu uchodźców) nie miał obiekcji? Na leżąco pasami? Inne sugestie? :bigok

Piasek1 - 2021-11-23, 14:46

Żeby nie zamarzał i był czystszy niż propan-butan sprzedawany tradycyjnie.

U mnie nigdzie nie słyszałem aby można było kupić gdzieś czysty propan w butlach.

ZEUS - 2021-11-23, 14:50

Banan napisał/a:
Są przecież stacje paliw, gdzie w butlach 11kg sprzedają czysty propan.
Tadeusz tak zamawia gaz dla siebie i mu przywożą pod dom w butlach 11kg :roll:
Autor tematu rozważa zakup Gas Banku by móc tankować gaz a nie wymieniać butlę ale dyskusja od początku zboczyła z tematu... a na pewno trudno oczekiwać by sprzedawca (jakikolwiek) zechciał dostarczać butle z propanem w miejsce aktualnego pobytu kaperowicza w potrzebie 🤣 :spoko
Banan - 2021-11-23, 16:08

ZEUS napisał/a:
Autor tematu rozważa zakup Gas Banku by móc tankować gaz a nie wymieniać butlę

Oj Gromowładny, "Wybór rodzaju gazu" taki temat otworzyłem, a przy GasBank to raczej nie ma większego wyboru... :diabelski_usmiech

ZEUS - 2021-11-23, 16:28

może warto było przeczytać pierwszy post Autora a nie tylko tytuł🤔🤭🤗 (że o następującej po nim polemice nie wspomnę 😜) :spoko
Monter - 2021-11-23, 17:25

Banan napisał/a:
Są przecież stacje paliw, gdzie w butlach 11kg sprzedają czysty propan.
Tadeusz tak zamawia gaz dla siebie i mu przywożą pod dom w butlach 11kg :roll:


Ale w metalowych? Bo w kompozycie to wiem - na BP oprócz Nano 7kg są też butle Home właśnie w tym rozmiarze - ale to na wymianę tylko i z zaworem Click.

Banan - 2021-11-23, 18:43

Monter napisał/a:
Ale w metalowych?

Tak Panie, w metalowych, dokładnie w takich jak sprzedawana jest mieszanka. Z tą różnicą, że te z propanem mają malowany kołnierz na żółty kolor, a plomby na zaworze są koloru czarnego. 5 złotych (słownie: pięć złotych) różnicy w zakupie.
Niestety do mojego kampera muszę mieć butle bez kołnierza, z kołnierzem się nie mieszczą :placze2
ZEUS napisał/a:
może warto było przeczytać pierwszy post Autora a nie tylko tytuł🤔🤭🤗 (że o następującej po nim polemice nie wspomnę 😜)

No masz rację, nie zrobiłem tego z braku czasu, chciałem dobrze, a wyszło jak zawsze :oops:
:spoko

Brat - 2021-11-23, 18:48

Nie lubię pisać/mówić "a nie mówiłem?" ale teraz muszę :lol:
Wy się tu produkujecie a gościu chciał tylko bezkarnie nazwę firmy wrzucić :haha:
I - udało się! :haha:

Banan - 2021-11-23, 18:55

Marian, a co sobie pogadaliśmy, to nasze... :bigok
:haha: :haha: :haha:
Brat napisał/a:
Nie lubię pisać/mówić "a nie mówiłem?" ale teraz muszę

No i miałeś chyba rację :spoko

ZEUS - 2021-11-23, 19:31

Brat napisał/a:
Nie lubię pisać/mówić "a nie mówiłem?" ale teraz muszę :lol:
Wy się tu produkujecie a gościu chciał tylko bezkarnie nazwę firmy wrzucić :haha:
I - udało się! :haha:

faktem jest, że od początku byłeś zasadnie sceptyczny👋 gdyby "Gasgank" nie był znany zapewne też bym podszedł do tematu z dystansem ale w sumie to wyszło całkiem dobrze bo taka wymiana poglądów też ma sens🤗

moskit - 2021-11-23, 19:51

zbyszekwoj napisał/a:
moskit napisał/a:
gdzie filtr Truma był za duocontrol


Da sie to fizycznie zrobic? :roll:


Da się, da w Elkampie da się, kosztowało mnie to duocontrol i reduktor.

orkaaa - 2021-11-23, 21:52

A jeżdżę cały rok na czystym propanie. Kupuje w 11 kg butlach. W Kielcach nie ma problemu bo jest firma która sprzedaje różne gazy techniczne. Z tego co się dowiedziałem oni dostają gotowe zatankowane i zalakowane butle z czystym propanem i nie ma u nich możliwości legalnego przetankowania do czegoś innego. Ale ponieważ mam dwie butle 11 kg i mała 2 kg to jak jeżdżę zawsze wożę dużą i małą. Jak skończy się gaz w dużej to jeszcze mam małą. Zakładam redukcje i jest ok. Do małej czysty propan przelewam z dużej. Tak samo robią w zakładach do tankowania turystycznych. Trzeba tylko odkręcać zawór główny i bezpieczeństwa. Przy ogrzewaniu truma diesel - gaz potrzebny tylko do kuchenki i lodówki.
LukF - 2021-11-24, 10:00

No i pięknie.
A ja się pytałem na poprzedniej stronie:
Jak bezpiecznie i legalnie przewozicie w garażu dwie dodatkowe butle jadąc na narty?
Nikt nie przewozi ? :roll:

Voku - 2021-11-24, 10:27

To jeszcze wtrącę się do rozmowy. Sam zastanawiam się nad GasBankiem, ale ze względu wyjazdów zimowych za naszą granice.
O ile w PL problemu z wymianą butli nie ma to zastanawiam się jak wygląda sprawa na takiej Słowacji czy Węgrzech. Dla tego Gasbank wydaje się dobrym rozwiązaniem, ale słyszałem już różne opinie o gazie z dystrybutora (że to inny gaz, że popsują się wszystkie sprzęty itd.) ktoś coś może na ten temat powiedzieć?

Co do używania gasbanka i propan-butanu rodzi się pytanie co zimą? U mnie schowek na butle z tego co patrzyłem nagrzewa się od ciepła wewnątrz kampera i przy 0C na zewnątrz w schowku miałem około 12C więc jest szansa że gasbankami i propan butanem nie będzie problemu. Jedynie może być problem gdy kamper będzie bardzo wychłodzony.
Ma ktoś jakieś doświadczenia z gasbankami zimą?

rigg - 2021-11-24, 11:28

Voku napisał/a:
To jeszcze wtrącę się do rozmowy. Sam zastanawiam się nad GasBankiem, ale ze względu wyjazdów zimowych za naszą granice.
O ile w PL problemu z wymianą butli nie ma to zastanawiam się jak wygląda sprawa na takiej Słowacji czy Węgrzech. Dla tego Gasbank wydaje się dobrym rozwiązaniem, ale słyszałem już różne opinie o gazie z dystrybutora (że to inny gaz, że popsują się wszystkie sprzęty itd.) ktoś coś może na ten temat powiedzieć?

Co do używania gasbanka i propan-butanu rodzi się pytanie co zimą? U mnie schowek na butle z tego co patrzyłem nagrzewa się od ciepła wewnątrz kampera i przy 0C na zewnątrz w schowku miałem około 12C więc jest szansa że gasbankami i propan butanem nie będzie problemu. Jedynie może być problem gdy kamper będzie bardzo wychłodzony.
Ma ktoś jakieś doświadczenia z gasbankami zimą?


Jak masz parę złotych na zbyciu to polecam butle z multizaworem i zestawem do tankowania. Nie musisz nic odkręcać, przekładać itp. Wystarczy zamknąć butlę przed tankowaniem i tyle. Butla ma zawór odcinający po napełnieniu 80% czyli nie martwisz się na stacji lpg, że przesadzisz. 27 litrów w jednej to trochę więcej niż w zwykłej butli.
Proponował bym też założyć trójnik na najbliższej rurze nadmuch ogrzewania i wpuścić wlot do schowka na butle. Ja mam jedną bo zimą nie jeżdżę, filtr mam od wózka widłowego przed reduktorem i drugi w zaworze do tankowania.

yamah - 2021-11-24, 13:26

Voku napisał/a:
ale słyszałem już różne opinie o gazie z dystrybutora (że to inny gaz, że popsują się wszystkie sprzęty itd.) ktoś coś może na ten temat powiedzieć?

Od zakupu,tankowałem LPG już ze 30 razy na stacjach benzynowych w Niemczech,Słowacji,Rumuni,Bułgarii,Grecji,Węgrzech i jak do tej pory urządzenia działają jak działały :bigok jedynie wymieniłem wkład filtra (profilaktycznie)..a zimowy wyjazd był tylko przy temperaturze -7C w nocy i wszystko Ok :spoko

Pieredyszka - 2021-11-24, 13:59

Zdarzało sie przy nizszych, wszystko ok.
Wieluniak_1 - 2021-11-24, 14:04

LukF napisał/a:
No i pięknie.
A ja się pytałem na poprzedniej stronie:
Jak bezpiecznie i legalnie przewozicie w garażu dwie dodatkowe butle jadąc na narty?
Nikt nie przewozi ? :roll:


Ja przewożę dodatkowe butle w garażu. Dorobiłem sobie uchwyty na butle takie jak w oryginalnym schowku na butle. w praktyce zrobiłem dwie ścianki na jednej mam dorobione uchwyty na butle na drugiej uchwyty na narty. Ścianki oparte są o ściany garażu, a między tymi "nowymi " ściankami mam kantówki (które pełnia role prętów rozporowych). Nic nie musiałem wiercić, wkręcać w oryginalną zabudowę (na wiosnę/lato , ścianki demontuję) a wszystko jest bardzo stabilne.
Co do legalności przewozu dodatkowych butli, to była już na forum dyskusja (ale nie pamiętam jakie były ostateczne wnioski)

LukF - 2021-11-24, 19:55

Wieluniak_1,

A masz jakieś zdjęcia swojej pracy bo brzmi ciekawie? :spoko

Wieluniak_1 - 2021-11-24, 20:08

LukF napisał/a:
Wieluniak_1,

A masz jakieś zdjęcia swojej pracy bo brzmi ciekawie? :spoko


nie robiłem fotek, ale zapowiadają opady śniegu więc będę montował moją "konstrukcję". Pewnie też poprawię estetykę. W roku ubiegłym nie miałem czasu się zastanawiać czy ładnie to wygląda czy nie.
A dodam, że ściany dałem z płyty osb. Ciężkie to ale ja mam dmc 4.6 t, więc wagą się nie przejmowałem.

LukF - 2021-11-24, 20:23

Spoko, poczekamy z oglądaniem :spoko
zbyszekwoj - 2021-11-24, 20:33

Wieluniak_1 napisał/a:
ak bezpiecznie i legalnie przewozicie w garażu dwie dodatkowe butle jadąc na narty?


Ja przewoziłem ,ale nie na narty. Co prawda w zimie ale temperatury dodatnie. :diabelski_usmiech

Wieluniak_1 - 2021-11-25, 13:25

jeśli by ktoś potrzebował propan w butlach 11kg to u mnie na stacji w Wieluniu będą. Nie jest to reklama tylko informacja :szeroki_usmiech .
Darson - 2021-11-28, 13:00

andi at napisał/a:
Dlatego kompozyt bo widzisz co masz w środku :spoko

takie coś znalazłem .
https://pl.aliexpress.com/item/33028052913.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.343b6ba0duzoIh&algo_pvid=f684a5d3-e506-44b0-8e28-d28913b8522a&algo_exp_id=f684a5d3-e506-44b0-8e28-d28913b8522a-32&pdp_ext_f=%7B%22sku_id%22%3A%2267263293473%22%7D
Drogie nie jest więc sobie sprawię.
Pomyślałem o zbiorowym zamówieniu gdyby ktoś się podjął to odebrać i później rozdzielić pomiędzy zainterersowanych na jakimś spotkaniu ?

Wieluniak_1 - 2021-11-28, 13:16

Mam cos takiego i nie działa.
Darson - 2021-11-28, 13:31

Wieluniak_1 napisał/a:
nie działa

ok, czyli nie warto kupować.
edit: to chyba działa na zasadzie różnicy temperatur ? Poziom gazu płynnego zimniejszy a powyżej cieplej ?
nic nie pokazuje ?

Wieluniak_1 - 2021-11-28, 14:03

zimą łatwo ustalić ile jest gazu w butli... poziom szronu na butli to pokazuje.
Latem jak nie jestem pewny czy gazu starczy to stawiam butlę na wadze łazienkowej i wszystko staje się jasne.

orkaaa - 2021-11-28, 18:43

Podejrzanie tani ten chiński produkt. Poza tym mierzenie pojemności przy pomocy temp butli. Hm może to ma sens ale wiele zmiennych. Waga jednak lepsza. Albo łazienkowa albo wieszakowa / takiej używam bo mała i wygodna/. Może nie jest super dokładna ale przy 10 kilogramach można się zorientować z dokładnością do kilograma ile zostało.
ZEUS - 2021-11-28, 19:51

ale... żeby butlę zważyć trzeba ją zdemontować a to nie jest zbyt wygodne☹️
Darson - 2021-11-28, 20:22

orkaaa napisał/a:
Waga jednak lepsza.

ZEUS napisał/a:
żeby butlę zważyć trzeba ją zdemontować

albo wozić ze sobą ?
masz w zestawie na wyjazdy ? ;)
P.S. Chodzi o to żeby z grubsza wiedzieć ile zostało żeby nie obudzić się z palcem w ... wiecie czym.
Zimnej.

ZEUS - 2021-11-28, 20:33

żeby butlę zważyć (niezależnie czy na wyjeździe czy nie🤪) również trzeba ją zdemontować🤗
LukF - 2021-11-28, 20:48

Wieluniak_1 napisał/a:

Latem jak nie jestem pewny czy gazu starczy to stawiam butlę na wadze łazienkowej i wszystko staje się jasne.


A możesz napisać jakie przeliczniki stosujesz podczas takiego ważenia? Czyli jak to co widać na wadze połączyć z tym co jest w butli?

Wieluniak_1 - 2021-11-28, 20:49

ważyć to w domu przed wyjazdem.
Nie wiem jak u was, ale u mnie zimą/jesienię na butli wychodzi szron. On jest na wysokości poziomu gazu w butli.

orkaaa - 2021-11-28, 21:33

Przecież na każdej butli jest jest rzeczywista waga. Zwykle około 11 kg. Jak kupuje pełną to jej waga powinna wynosić około 21 kg. Czyli 10 kg propanu. Owszem trzeba butle wyciągnąć ze schowka ale to nie problem. Wszystko powyżej 11 kg to gaz w butli.
moskit - 2021-11-28, 21:52

jak gaz się kończy w butli, montujesz drugą i po problemie nie wyobrażam sobie aby jesienią czy wiosną jeździć z jedną butlą latem nie problem chyba że ktoś prowadzi food tracka.
Zima to średnio 2,5-3 dni na jedną butle oczywiście oszczędnie konsumując

rigg - 2021-11-28, 21:57

Zawsze można nabyć wagę pod butlę.
kimtop - 2021-11-29, 19:16

Używam takiego https://carbonzorro.com/pl/products/mopeka-ultrasoniczny-wskaznik-poziomu-gazu-179.html?utm_source=iai_ads&utm_medium=google_shopping&curr=PLN
Sprawdza się doskonale.

Mam również taki https://akcesoriakempingowe.pl/sklep/cieplo-i-gaz/gaz/czujniki-gazu/dometic-gc100-wskaznik-poziomu-gazu/?utm_source=Google%20Shopping&utm_campaign=XML&utm_medium=cpc&utm_term=7062&gclid=Cj0KCQiAkZKNBhDiARIsAPsk0WiHxkItLMpS_q_ZR0MEskocCctxuSHREcn8TGMqTXTJT1_8cTalQbAaAoP7EALw_wcB
ale ten jest mniej dokładny i trzeba się dostawać do butli

zbyszekwoj - 2021-11-30, 10:09

A ja uzywam wagi do bagazu podręcznego za 15zl. Krzysio Fraytag wazy zlowione ryby na Ebro.
Przeważnie wiem ,ze gazu wystarcza mi na 3 tyg jak nie włączam ogrzewania.

g88 - 2021-12-03, 08:19

Dzięki za wasze odpowidzi, torchę czasu mnie nie było bo niestety Covid mnie dopadł.
Przy okazji znalazłem też kampera, w przyszłym tygodniu jadę do niemiec go odebrać ;)

Chyba jednak oleje opcję GazBanku, bo raczej w zimę nie wyjadę na dłużej niż 4-5 dni. Zorientowałem się w okolicy i 5 km od domu mam firmę, która sprzedaje gazy techniczne. Mają samego Propanu pod dostatkiem, więc kupię dwie butle i jedną na zapas do garażu. Sprawdzę jeszcze później, czy mój schowek jest ocieplany.

Brat napisał/a:
Mnóstwo informacji na ten temat tutaj znajdziesz.
Tylko propan.
Moimi doświadczeniami na ten temat podzielę się z Tobą kiedy się przekonam, że nie jesteś sprzedawcą Gasgank ;)


Nie popadajmy w paranoje :/ Mam Ci moją umowę o pracę wysłać ? :P

Banan - 2021-12-03, 10:01

g88 napisał/a:
Nie popadajmy w paranoje

To nie paranoja, to z życia wzięte ;)
Wielu się pokazuje na forum zadając podobne pytanie do Twojego, a później wciskają swoje usługi lub towary :diabelski_usmiech

g88 - 2021-12-03, 12:52

Banan napisał/a:
g88 napisał/a:
Nie popadajmy w paranoje

To nie paranoja, to z życia wzięte ;)
Wielu się pokazuje na forum zadając podobne pytanie do Twojego, a później wciskają swoje usługi lub towary :diabelski_usmiech


To w takim razie wystarczy wam, że zrezygnowałem z Gaz Banku na rzecz zwykłych butli z Propanem ? :D

Brat - 2021-12-03, 16:55

Mnie wystarcza. ;)
Bez urazy, kolego :pifko

g88 - 2021-12-06, 09:17

Mam jeszcze jedno pytanie, znalazłem informacje o lekkich butlach z kompozytu: BP Gas Light i Amercagas Nano. Tylko standardowy adapter clock on jest mocowany na rurke i opaskę, a podobno za granicą jest to nielegalne. Znalazłem taki adapter:
https://sklep.kampi.pl/pl/p/Adapter-do-reduktora-na-butle-BP-Amerigas-Klik-On-27mm/3324

Czy będzie on pasował do Butli BP i Americagas ?

Rav - 2021-12-06, 11:34

I ten adapter zakładasz na butlę, a rurkę zasilająca z kampera nakręcasz na tę złączkę tak jak do zwykłej butli. Wszystko gra.
g88 - 2021-12-06, 11:39

Dzięki @Rav za informacje ;)
Monter - 2021-12-07, 14:12

Jakby co ja mam dokładnie taki system u siebie. Zdjęcie adaptera z linku są słabe, ten czarny dynks na końcu to zawór i zwalniacz połączenia w jednym. Po założeniu na butlę trzeba ten dynks przekręcić żeby poleciał gaz. W tej pozycji nie da się zdjąć adaptera. Aby go zdjąć z butli trzeba dynks przekręcić zamykając gaz, a następnie wcisnąć. W pozycji otwartej wciśnięcie nie jest możliwe.
Mam miejsce na dwie butle i tyle właśnie wożę. Mam 2x Nano (7kg) ale w sumie na stacjach są jeszcze butle Home (większe po 11kg) i myślę, że powinny wejść do standardowego schowka (póki co nie testowałem).

kimtop - 2021-12-07, 17:00

Monter napisał/a:
(większe po 11kg) i myślę, że powinny wejść do standardowego schowka (póki co nie testowałem).


10 kg. i wchodzą

Andrzej 73 - 2021-12-07, 20:36

Butla nano zawiera 8 kg czystego propanu. Podobno nie zawiera syfku który jest w zwykłych butlach.
:spoko

Brat - 2021-12-07, 21:34

Ja od 10 lat używam właśnie takich.
Wcześniej były lekkie butle z BP, teraz Amerigas, czysty propan.
- Dom Light 10 kg,
- Nano 8 kg.
Bardzom zadowolony, głównie mój kręgosłup je zachwala ;) ale i ja też, bo:
a) zdecydowanie niższa waga,
b) łatwość montażu (na klik),
c) jeżdżę także zimą (choć kamper letni ;) ) i zawsze gaz jest zużywany do ostatniej kropelki.
Droższy od propanu-butanu w zwykłych butlach... ale - przypominam - kamperowanie nie należy do najtańszych sposobów spędzania czasu ;)

Wieluniak_1 - 2021-12-10, 21:00

Jak wcześniej pisałem mam już w sprzedaży butle z czystym propanem.
Jeśli będziecie jechali przez Wieluń (Traugutta 53) i będziecie w potrzebie, to zapraszam.
Nie jest to reklama tylko informacja (zrobiłem to bardziej pod siebie :wyszczerzony: )

windsurfer - 2021-12-23, 19:35

Gdyby ktoś podróżował we Francji butla z propanem kosztuje 27 Eur + kaucja za butlę 5 Eur- zwrotna . Przetestowałem , zakupiłem w Auchan i oddałem pustą przed powrotem .
zbyszekwoj - 2021-12-24, 08:59

Wieluniak_1 napisał/a:
z czystym propanem.


Czy na pewno niema tam butanu? :roll:

g88 - 2022-01-17, 08:34

Monter napisał/a:
Jakby co ja mam dokładnie taki system u siebie. Zdjęcie adaptera z linku są słabe, ten czarny dynks na końcu to zawór i zwalniacz połączenia w jednym. Po założeniu na butlę trzeba ten dynks przekręcić żeby poleciał gaz. W tej pozycji nie da się zdjąć adaptera. Aby go zdjąć z butli trzeba dynks przekręcić zamykając gaz, a następnie wcisnąć. W pozycji otwartej wciśnięcie nie jest możliwe.
Mam miejsce na dwie butle i tyle właśnie wożę. Mam 2x Nano (7kg) ale w sumie na stacjach są jeszcze butle Home (większe po 11kg) i myślę, że powinny wejść do standardowego schowka (póki co nie testowałem).


A te butle Home na jakich stacjach są dostępne ? I czy są wymienne z Nano czy trzeba płacić kaucję.

Jestem po dwóch wyjazdach, najdłuższy na razie 3 dni. Zeszła jedna butla 8 kg propanu. Temperatura w nocy -8, w dzień -3. Gotowanie, grzanie i podgrzewanie ciepłej wody. Myślałem, że pożre więcej ;)

Brat - 2022-01-17, 08:59

Przez "Home" zapewne kolega rozumie butle o oficjalnej nazwie "Dom Light". Pisałem o nich wyżej. Głównie na BP, ale i na innych stacjach widziałem (nie ma zdaje się żadnej reguły w tej sprawie, niestety). Kupowałem także w dużym punkcie dystrybucyjnym we Władysławowie (i tam bym o kilka zł tańsze niż na stacjach).
Tutaj https://www.amerigas.pl/b...nasz-asortyment więcej informacji.

rigg - 2022-01-17, 10:38

Brat napisał/a:
Kupowałem także w dużym punkcie dystrybucyjnym we Władysławowie (i tam bym o kilka zł tańsze niż na stacjach).
Tutaj https://www.amerigas.pl/b...nasz-asortyment więcej informacji.

Brat Orientujesz się czy we Władysławowie w tym dużym punkcie dystrybucyjnym wymienią, lub napełnią butlę aluminiową 11kg ze standardowym zaworem?

Brat - 2022-01-17, 10:52

Dawno tam nie byłem, zadzwoń.
https://www.google.com/se...AE,lf:1,lf_ui:2
Ja po prostu wymieniałem.

rigg - 2022-01-17, 11:00

Brat napisał/a:
Dawno tam nie byłem, zadzwoń.
https://www.google.com/se...AE,lf:1,lf_ui:2
Ja po prostu wymieniałem.

OK, dzięki. :ok

andi at - 2022-01-18, 04:53

g88 napisał/a:
Monter napisał/a:
Jakby co ja mam dokładnie taki system u siebie. Zdjęcie adaptera z linku są słabe, ten czarny dynks na końcu to zawór i zwalniacz połączenia w jednym. Po założeniu na butlę trzeba ten dynks przekręcić żeby poleciał gaz. W tej pozycji nie da się zdjąć adaptera. Aby go zdjąć z butli trzeba dynks przekręcić zamykając gaz, a następnie wcisnąć. W pozycji otwartej wciśnięcie nie jest możliwe.
Mam miejsce na dwie butle i tyle właśnie wożę. Mam 2x Nano (7kg) ale w sumie na stacjach są jeszcze butle Home (większe po 11kg) i myślę, że powinny wejść do standardowego schowka (póki co nie testowałem).


A te butle Home na jakich stacjach są dostępne ? I czy są wymienne z Nano czy trzeba płacić kaucję.

Jestem po dwóch wyjazdach, najdłuższy na razie 3 dni. Zeszła jedna butla 8 kg propanu. Temperatura w nocy -8, w dzień -3. Gotowanie, grzanie i podgrzewanie ciepłej wody. Myślałem, że pożre więcej ;)



Starcza na około 3 dni . Musisz wiedzieć że te na szybko złączkę klik klik z BP dostępne są tylko w PL . Jak weszły pierwsze butle kompozytowe BP to w PL one były też na klik klik a te same butle w EU mają nadal zawór taki jak stalowe . klik klik nie wymienisz w EU .

Dlatego kupujemy bardzo drogie GazBank z odcięciem tankowania 80%

Cyryl - 2022-01-18, 10:27

Piasek1 napisał/a:
...U mnie nigdzie nie słyszałem aby można było kupić gdzieś czysty propan w butlach.


we Wrocławiu Gazela na ul. Krakowskiej 96
czysty propan w butlach 11kg - 89zł (wymiana).

less11 - 2022-01-18, 20:31

Ja dziś w Katowicach wymieniłem butlę na czysty propan za 67 PLN. Drożej o 5 PLN w stosunku do mieszanki propan-butan
ZbigStan - 2022-01-18, 20:37

Jeżdżę kamperem w różnych porach roku i ważna jest możliwość ogrzewania. Mam butlę z GasBanku, z zewnętrznym tankowaniem, a komora butli jest podgrzewana, temp. ok. 5stopni, co pozwala na pełne wykorzystanie zatankowanego LPG. Stacje z LPG znajduję na" my LPG". Zimą drugą butlę wożę napełnioną propanem jako rezerwę.
Diavolo - 2022-01-18, 22:05

ZbigStan napisał/a:
Mam butlę z GasBanku, z zewnętrznym tankowaniem, a komora butli jest podgrzewana, temp. ok. 5stopni, co pozwala na pełne wykorzystanie zatankowanego LPG.


W jaki sposób podgrzewasz komorę butli? Masz wyprowadzoną rurę od Trumy? Wciąż zastanawiam się, czy nie pójść w Gas Tanki, bo wymiana butli z propanem ogranicza.

less11 - 2022-01-18, 22:06

ZbigStan napisał/a:
Mam butlę z GasBanku, z zewnętrznym tankowaniem .......... Zimą drugą butlę wożę napełnioną propanem jako rezerwę.

I to jest rozwiązanie w które celuje. IMO 2 butle tankowane to zbędny wydatek

sterciu - 2022-01-19, 08:30

Dokładnie tak samo myślę , że dwa gasbanki są zbędne i planuje też jedną zamontować. Teraz mam jedną zwykłą butlę 11kg a drugą NANO , NANO używam głownie do grilla , a stalówka jest wpięta w instalację... Po ostatnich wojażach gdzie musiałem wymienić prawie w połowie pełną butlę bo nie byłem pewny czy wystarczy nam gazu w niej na wyjazd za granice , stwierdziłem , że trzeba w gasbank zainwestować. Przynajmniej można bez kombinacji uzupełnić ją LPG. Najgorsze jest to , że nie mogę nigdzie trafić we Wrocławiu i wymienić NANO na pełną , kiedyś AMERIgaz był w OBI , teraz nie ma , na pobliskim BP jest Dom Light ale nie mają NANO znów... Próbowałem ją wymienić w 3 butlomatach AMERIgaz w Pruszczu Gdanskim , ale nie rozpoznają mojej butli w żadnym...

Co prawda wolałbym kompozytowy gasbank , ale wersja Multi jest nie dostępna już , ma ktoś doświadczenia jak z tymi aluminiowymi jest ? Puste są niby cięższe "tylko" lub "aż" o 1 kg od kompozytowych...
W zeszłym roku za długo się zastanawiałem nad taką kompozytową i ktoś zgarnął mi ją z przed nosa , znów ostatnio była na allegro w licytacji ale poszła za 2600zł co uważam za lekką przesadę...

papamila - 2022-01-19, 08:41

sterciu napisał/a:
niby cięższe "tylko" lub "aż" o 1 kg od kompozytowych...

dokładniej o 0,6kg (kompozyt 6,1 alu 6,7)

i w dalszym ciągu kompozyty z multizaworem nie będą dostępne.

obalę jeszcze jeden mit o kompozytach- optycznie z zewnątrz nie widać ile jest gazu w butli

Wieluniak_1 - 2022-01-19, 08:44

zbyszekwoj napisał/a:
Wieluniak_1 napisał/a:
z czystym propanem.


Czy na pewno niema tam butanu? :roll:


To jest czysty propan. Ja już od kilku lat używam butli z tej rozlewni.

sterciu - 2022-01-19, 08:55

papamila napisał/a:
sterciu napisał/a:
niby cięższe "tylko" lub "aż" o 1 kg od kompozytowych...

dokładniej o 0,6kg (kompozyt 6,1 alu 6,7)


Czyli tym bardziej wydaje mi się , że nie ma co kombinować , szukać ,tylko iśc w ALU.

Cytat:
i w dalszym ciągu kompozyty z multizaworem nie będą dostępne.


Tez tak słyszałem , i w/g info jakie dostałem od dystrybutora to nie wiadomo kiedy będą i czy wogóle.

Cytat:
obalę jeszcze jeden mit o kompozytach- optycznie z zewnątrz nie widać ile jest gazu w butli


To tak jak w NANO , nie widać ile jest gazu , butle w których widać było ilośc gazu to kiedyś na BP były takie z zielonym uchwytem... ale też już ich nie ma. Gdzieś mam taką w domu jeszcze, i tam faktycznie było widać poziom gazu, ale tylko jak butla była w miare nowa , im starsza tym mniej to było widoczne.

Widziałem na foto te butle mają jakiś wskażnik od góry , ale czy to miarodajne jest wskazanie to nie wiem , poza tym przy zamontowanej butli to chyba tylko lusterkiem by trzeba było się bawić aby coś zobaczyć na nim...

rigg - 2022-01-19, 09:15

Ja mam jak ZbigStan Alu z multizaworem i tankowanie zewnętrzne jako główną, a w rezerwie duocontrol przełączy na zwykłą alu. Latem będę tylko jedną woził bo jest wskaźnik ilości, no i przez dwa tygodnie wakacji spaliliśmy 15 litrów a wskaźnik ledwo wszedł na żółte pole. U mnie schowek nie jest jakoś specjalnie izolowany a mam wersję zimową. Może sąsiedztwo pieca i podwójna podłoga wystarczą, osobiście nie testowałem jeszcze zimą.
Pieredyszka - 2022-01-19, 09:21

sterciu napisał/a:
Co prawda wolałbym kompozytowy gasbank , ale wersja Multi jest nie dostępna już


Dlaczego niedostępna już? Chodzi o polską dystrybucję "Gas-Banku" czy w ogóle znikły z rynku? Nie chciałbym wprowadzać w bład, ale gdzieś je widziałem, o ile się nie mylę to w holenderskim Obelinku i to za bardzo niską cenę, w stosunku do tych co widziałem wcześniej.

rigg napisał/a:
Ja mam jak ZbigStan Alu z multizaworem...


W tej instalacji, przydały by się jeszcze, filtry przed duocontrolem.

rigg - 2022-01-19, 09:29

Pieredyszka napisał/a:
sterciu napisał/a:
Co prawda wolałbym kompozytowy gasbank , ale wersja Multi jest nie dostępna już


Dlaczego niedostępna już? Chodzi o polską dystrybucję "Gas-Banku" czy w ogóle znikły z rynku? Nie chciałbym wprowadzać w bład, ale gdzieś je widziałem, o ile się nie mylę to w holenderskim Obelinku i to za bardzo niską cenę, w stosunku do tych co widziałem wcześniej.

rigg napisał/a:
Ja mam jak ZbigStan Alu z multizaworem...


W tej instalacji, przydały by się jeszcze, filtry przed duocontrolem.


Filtr jest jeden na wlocie tankowania gazu, drugi za wyjściem z butli multi, fakt, że powinienem jeszcze za zwykłą dać, ale jako, że mam ją od niedawna i jeszcze w rezerwie to na razie odpuściłem. :spoko

sterciu - 2022-01-19, 11:03

Pieredyszka napisał/a:
sterciu napisał/a:
Co prawda wolałbym kompozytowy gasbank , ale wersja Multi jest nie dostępna już


Dlaczego niedostępna już? Chodzi o polską dystrybucję "Gas-Banku" czy w ogóle znikły z rynku? Nie chciałbym wprowadzać w bład, ale gdzieś je widziałem, o ile się nie mylę to w holenderskim Obelinku i to za bardzo niską cenę, w stosunku do tych co widziałem wcześniej.



Ja pisałem bezpośrednio do Czech meila z zapytaniem o dostępnośc butli, dostałem odpowiedz iż butle na chwile obecną są nie dostępne i nie jest znany termin kiedy będą dostępne. Nawet na stronie HPC RESEARCH s.r.o. nie ma ich w ofercie , sa tylko SINGL, a to jest chyba ich producent. Podobno wersja multi ma problem z otrzymaniem potrzebnych atestów , ale to wiem tylko ze słyszenia, czy to prawda czy nie , nie wiem , ale fakt faktem nie ma ich w sumie nigdzie , w zagranicznych sklepach tez szukałem i nie znalazłem.

Obelink nie ma też tych butli.

rigg napisał/a:
Ja mam jak ZbigStan Alu z multizaworem i tankowanie zewnętrzne jako główną, a w rezerwie duocontrol przełączy na zwykłą alu. Latem będę tylko jedną woził bo jest wskaźnik ilości, no i przez dwa tygodnie wakacji spaliliśmy 15 litrów a wskaźnik ledwo wszedł na żółte pole. U mnie schowek nie jest jakoś specjalnie izolowany a mam wersję zimową. Może sąsiedztwo pieca i podwójna podłoga wystarczą, osobiście nie testowałem jeszcze zimą.


A dobrze gdzies doczytałem , że te ALU z multizaworem mają kołnierz odkręcany w razie co ??
U mnie problemu w zimie nie ma z gazem, moze tez z racji ze to zimowa wersja z podwojną podłogą , choc schowek od dołu jest ocieplony, nawiewu moze nie ma do schowka ale sciana wewnętrza jak się grzeje w kamperze jest ciepła , pewnie to swoje daje.

rigg - 2022-01-19, 12:19

sterciu napisał/a:
Pieredyszka napisał/a:
sterciu napisał/a:
Co prawda wolałbym kompozytowy gasbank , ale wersja Multi jest nie dostępna już


Dlaczego niedostępna już? Chodzi o polską dystrybucję "Gas-Banku" czy w ogóle znikły z rynku? Nie chciałbym wprowadzać w bład, ale gdzieś je widziałem, o ile się nie mylę to w holenderskim Obelinku i to za bardzo niską cenę, w stosunku do tych co widziałem wcześniej.



Ja pisałem bezpośrednio do Czech meila z zapytaniem o dostępnośc butli, dostałem odpowiedz iż butle na chwile obecną są nie dostępne i nie jest znany termin kiedy będą dostępne. Nawet na stronie HPC RESEARCH s.r.o. nie ma ich w ofercie , sa tylko SINGL, a to jest chyba ich producent. Podobno wersja multi ma problem z otrzymaniem potrzebnych atestów , ale to wiem tylko ze słyszenia, czy to prawda czy nie , nie wiem , ale fakt faktem nie ma ich w sumie nigdzie , w zagranicznych sklepach tez szukałem i nie znalazłem.

Obelink nie ma też tych butli.

rigg napisał/a:
Ja mam jak ZbigStan Alu z multizaworem i tankowanie zewnętrzne jako główną, a w rezerwie duocontrol przełączy na zwykłą alu. Latem będę tylko jedną woził bo jest wskaźnik ilości, no i przez dwa tygodnie wakacji spaliliśmy 15 litrów a wskaźnik ledwo wszedł na żółte pole. U mnie schowek nie jest jakoś specjalnie izolowany a mam wersję zimową. Może sąsiedztwo pieca i podwójna podłoga wystarczą, osobiście nie testowałem jeszcze zimą.


A dobrze gdzies doczytałem , że te ALU z multizaworem mają kołnierz odkręcany w razie co ??
U mnie problemu w zimie nie ma z gazem, moze tez z racji ze to zimowa wersja z podwojną podłogą , choc schowek od dołu jest ocieplony, nawiewu moze nie ma do schowka ale sciana wewnętrza jak się grzeje w kamperze jest ciepła , pewnie to swoje daje.


W moim ostatnim poście na zdjęciu z multizaworem widać dwie z trzech śrub mocujących kołnierz

sterciu - 2022-01-19, 13:28

rigg napisał/a:


W moim ostatnim poście na zdjęciu z multizaworem widać dwie z trzech śrub mocujących kołnierz


To tym bardziej coraz blizej mi do zakupu tej alu z multizaworem... Muszę tylko jakies filtry dopasować , coś możesz polecić ? ;)

Taki chyba wystarczy za butlą na instalacje kampera
https://allegro.pl/oferta/filtr-do-butli-lpg-11-kg-kamper-camper-widlak-11663826994

Lub taki:

https://allegro.pl/oferta/filtr-na-brudny-lpg-wstepny-katowy-wozka-widlowego-9242486243

Nie wiem tylko co przed butlą , widziałem filtry zintegrowane z przyłączem wlewowym , ale planuje dać wlew gazu pod klapkę wlewu paliwa i tam mi się taki nie zmieści juz...

rigg - 2022-01-19, 13:45

sterciu napisał/a:
rigg napisał/a:


W moim ostatnim poście na zdjęciu z multizaworem widać dwie z trzech śrub mocujących kołnierz


To tym bardziej coraz blizej mi do zakupu tej alu z multizaworem... Muszę tylko jakies filtry dopasować , coś możesz polecić ? ;)

Taki chyba wystarczy za butlą na instalacje kampera
https://allegro.pl/oferta/filtr-do-butli-lpg-11-kg-kamper-camper-widlak-11663826994

Lub taki:

https://allegro.pl/oferta/filtr-na-brudny-lpg-wstepny-katowy-wozka-widlowego-9242486243

Nie wiem tylko co przed butlą , widziałem filtry zintegrowane z przyłączem wlewowym , ale planuje dać wlew gazu pod klapkę wlewu paliwa i tam mi się taki nie zmieści juz...

Ja ma taki jak ten drugi. Nawet pytałem czy może być w pionie i poziomie i sprzedawca dopytał producenta i można. Specjalnie wziąłem kątowy bo to pozwala na większą regulację. Całą resztę mam od Jarka papamila także o butle węże i przyłącza wal do niego. Wszystko Ci wyklaruje.

moskit - 2022-01-19, 15:12

Czy to nie są filtry do fazy płynnej
do fazy lotnej są
https://carbonzorro.com/pl/products/gok-filtr-do-gazu-m20x1-5-dwupak-klucz-564.html

papamila - 2022-01-19, 20:57

kołnierz w butli ALU jeśli będzie zamontowana można zdemontować (służy do ochrony zaworu i transportu)

wskażnik napełnienia butli jest również widoczny "w poziomie" nie tylko z góry- trzeba tylko odpowiednio ustawić butle.
Można też zastosować miernik Mopeki, współpracujący z telefonem, lub podłączyć przewodowy wskażnik we wnętrzu kampera ( relatywnie drogi)

filtr na zaworze tankującym to sitko i tyle,
ważniejszy jest ten na wyjściu z reduktora lub butli (zależnie od wyboru)
najpopularniejsze to:
Truma
GOK, cena nieco niższa ale wkłady droższe
Drechmeister- trochę tańszy i występuje w wersji prostej, kątowej, w poziomie i pionie

cena to nie wszystko, ważniejsze jest dobranie filtra pod kątem umiejscowienia,
jednemu przy reduktorze, innemu na butli,

Pieredyszka - 2022-01-19, 22:11

Zamiat oryginalnego wkładu można uzyć bodajże fizeliny, przynajmniej tak mi kiedyś doradzono.
moskit - 2022-01-20, 10:49

filtr jak sama nazwa wskazuje ma filtrować i zabezpieczać urządzenia za nim, a nie blokować, fizeliny/włókniny z reguły są robione na bazie celulozy/wiskozy nie odporne na oleje występujące w gazach
Papamila wskazał dostępne filtry przeznaczone do montażu na fazie gazowej są to filtry wyposażone w gwinty i końcówki powszechnie stosowane w instalacjach przyczep i kamperów i niech tak zostanie, faza ciekłe wymaga zastosowania innego rodzaju materiałów.
Obecnie zalecane jest aby filtry fazy ciekłej wymieniać wraz ze zmianą butli. Filtr fazy gazowej choć zdecydowanie dokładniejszy może być wymieniany rzadziej ze względu na zastosowany odstojnik oleju pod filtrem.
Ponownie proszę aby instalację gazową zostawić fachowcom i praktykom, nie powierzajcie własnego zdrowia i życia przypadkowi.

Brat - 2022-01-20, 11:16

Instalację gazową zostaw fachowcom i praktykom, nie powierzaj własnego zdrowia i życia przypadkowi.

I te sugestię Kolegi moskita gorąco polecam wszystkim kolegom...

sterciu - 2022-01-20, 13:14

Dziś otworzyłem schowek z butlami i u mnie ktoś zamontował juz wcześniej filtry pomiędzy butlą a reduktorem , więc wnioskuje , że są wystarczające. Dysponuje też nowymi wkładami wymiennymi które dostałem jak kupowałem auto.
LukF - 2022-01-20, 13:41

sterciu,
Całą instalację razem z filtrami mam identyczne.
Daj proszę zdjęcia z oznaczeniem tych wkładów filtra bo muszę wreszcie u siebie wymienić.

Pieredyszka - 2022-01-20, 15:41

Brat napisał/a:
Instalację gazową zostaw fachowcom i praktykom, nie powierzaj własnego zdrowia i życia przypadkowi.

I te sugestię Kolegi moskita gorąco polecam wszystkim kolegom...


ja akurat informację o fizelinie mam od "fachowca i praktyka", "w środku filtra "duocontrolera" jest fizelina wzmocniona ceną". Organoleptyczne takie same. Osobiście wymieniam na oryginały.

papamila - 2022-01-20, 16:54

sterciu napisał/a:
u mnie ktoś zamontował juz wcześniej filtry pomiędzy butlą a reduktorem


sterciu, spójrz dobrze,
masz filtry za reduktorem - poprawnie

Brat - 2022-01-20, 17:04

To ja pozwolę sobie zapytać tutaj, licząc na to, że są tu także fachowcy
i praktycy... ;)
Jeżdżę swoim kamperem 11 lat, wymieniam butle gdy potrzeba, nigdy nie używałem/zakładałem żadnego filtra gazu... Poprzedniego właściciela, który był nie tylko niechlujem ale i oszustem, także nie podejrzewam o filtrowanie tegoż gazu!

Co robię źle? Serio pytam.

Rav - 2022-01-20, 17:35

Brat

Ja w poprzednim swoim sprzęcie też nie miałem i hulało, ale ... biorę poprawkę, że jak się trafi zanieczyszczony gaz, czy sporo "frakcji olejowej" to zamiast zatrzymać się na filtrze pójdzie na reduktor i instalację.

To takie dmuchanie na zimne.

dziwaczek - 2022-01-20, 17:35

Brat napisał/a:
Co robię źle? Serio pytam.


Nic nie robisz źle - robię tak samo. Jest to kwestia "jakości" używanego gazu, jak ktoś leje LPG to nigdy nie wiesz co zatankuje (w układzie LPG do zasilania silników są dwa filtry - do fazy ciekłej i gazowej, wymienić je się powinno co 10 tys km). Jak masz gaz z sprawdzonego źródło to problemu niema, po za tym tylko PROPAN i to cały rok - jest najczystszy i bez syfu. Mieszanki propan-butan i LPG nie i jeszcze raz nie. Jeżdżę tylko na propanie ponad 11 lat i nigdy nie miałem problemu. :spoko

papamila - 2022-01-20, 17:49

urządzenia nowej generacji są bardziej wrażliwe
na tłuste frakcje zawarte w gazie

moskit - 2022-01-20, 18:22

papamila napisał/a:
urządzenia nowej generacji są bardziej wrażliwe
na tłuste frakcje zawarte w gazie


Ta wiedza kosztowała mnie reduktor i duocontrol serwis z Krakowa zamontował filtr za tymi urządzeniami, a palnik lodówki i tak padł

sterciu - 2022-01-20, 19:59

LukF napisał/a:
sterciu,
Całą instalację razem z filtrami mam identyczne.
Daj proszę zdjęcia z oznaczeniem tych wkładów filtra bo muszę wreszcie u siebie wymienić.

Miałem dwa wkłady filterków , po porządkach żony znalazlem tylko jeden ;) , ale wklejam fotki tego co mam.

Tempur - 2022-11-04, 20:53

Witam kolegów!
Mam pytanko dotyczące instalacji 2 butli z wielozaworem.
Czy pokrętło na tym zaworze odcina wypływ gazu tylko w kierunku instalacji kampera?
Tak by wynikało z zaleceń aby go zakręcać przy tankowaniu gazu. A jak w przypadku np potrzeby wyjęcia butli? Od gniazda tankowania LPG do butli jest przewód bez żadnego mechanizmu/zaworu. Czy dobrze rozumiem że można go spokojnie rozpiąć a zawór odcinający przy tankowaniu działa tak że tylko wpuszcza gaz do środka a nie puszcza z powrotem? Czułbym się spokojniejszy gdybym widział tam jakiś drugi zawór :-)

Drugie pytanie: co robicie w sytuacji parkowania kamperem na mrozie jak nie jest grzany i dłużej stoi. Wyjmujecie gasbank czy ogrzewacie przed podróżą?

Pozdrawiam!

Mario

dziwaczek - 2022-11-04, 21:12

Tempur napisał/a:
Drugie pytanie: co robicie w sytuacji parkowania kamperem na mrozie jak nie jest grzany i dłużej stoi. Wyjmujecie gasbank czy ogrzewacie przed podróżą?


W zimę używa się butli czystym propanem - on odparowuje w przeciwieństwie do mieszanki propan butan. Zrezygnuj z gasbanka.

papamila - 2022-11-04, 21:49

Cytat:
Czy pokrętło na tym zaworze odcina wypływ gazu

tak, pokrętło odcina tylko wypływ.
(zalecenie odnosnie jego zamykania podczas tankowania to tak troche na wyrost)
Na króćcu tankującym jest zawór zwrotny.
Butli na zime sie nie wyciąga. Powinny działać poprawnie do -7 *C.
W zależności od sposobu podłączenia można jedną butle zdemontować i podpiąć czysty propan- faktycznie lepiej się sprawdzi w b. niskich temperaturach.
Propan i pomoc dostaniesz na Jagielly
albo dzwoń, pomoge

andi at - 2022-11-05, 14:44

dziwaczek napisał/a:
Tempur napisał/a:
Drugie pytanie: co robicie w sytuacji parkowania kamperem na mrozie jak nie jest grzany i dłużej stoi. Wyjmujecie gasbank czy ogrzewacie przed podróżą?


W zimę używa się butli czystym propanem - on odparowuje w przeciwieństwie do mieszanki propan butan. Zrezygnuj z gasbanka.


Przestań palić skręty :haha:

dziwaczek - 2022-11-06, 15:26

andi at napisał/a:
Przestań palić skręty


A koledze znowu coś nie pasi?

andi at - 2022-11-07, 18:10

A no nie pasi . Zrezygnuj z gasbanka.

Butle w ciepłym miejscu i po sprawie . Stary wyga a takie głupoty wypisuje .A ten Propan to jeszcze w naszych butlach na szybkozłączke i jazda w Europe HAHAHA

milajag - 2023-11-13, 18:36

Cześć,

Podpowie ktoś czy ten reduktor jest w dobrej pozycji?


Chcę zamontowac filtr przed reduktorem, czy powinien być dodatkowo wąż pomiędzy butlą i filtrem?

papamila - 2023-11-13, 21:58

wąż nie musi,
są filtry tzw nabutelkowe
proste i kątowe 90*

P.S. a termin ważności tego reduktora?

milajag - 2023-11-14, 07:13

Cytat:
P.S. a termin ważności tego reduktora?

data produkcji 2021

a pozycja jest ok? czytałem, że powinna być strzałka, ale coś jej nie widzę na reduktorze.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group