Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam

PEUGEOT - Jaki olej do skrzyni biegów Peugeot J5

FilipDucato - 2022-05-16, 18:39
Temat postu: Jaki olej do skrzyni biegów Peugeot J5
Witam wszystkich,

uwaga, zanim zaraz zaczniecie krzyczeć, że PRZECIEŻ BYŁO11!!1 :bylo

to pozwólcie m powiedzieć, że właśnie nie było. Widziałem mnóstwo odpowiedzi, a bardzo mało konkretów.

Czy są tu jakieś osoby, które wlały coś do swoich skrzyń i dalej jeżdżą tymi kamperami i mogą śmiało potwierdzić, że nic się u nich nie stało?

Bo wiele osób może napisać "mechanik kazał coś wlać" albo "wlej 75-80 będzie dobrze", albo "nie wlewaj 75-80 bo Ci rozsypie skrzynie, wlej 80-90", lub "wlej dedykowany do skrzyni"

Właśnie, zatem, co jest dedykowany dla naszych skrzyń?

W książce serwisowej podaję dwa różne oleje:

Castrol TAF-X API GL-4/5 75w90
lub
Esso Gear Oil GX 80w90

I jedno i drugie jest niedostępne już. Castrol jest syntetyczny, zatem wychodzi na to, że jednak takowe mogą być?

Zatem tu jednak wątek jest ciutkę inny. Czy są osoby, które wymieniły oleje na x lub y i dalej tymi kamperami jeżdżą? Albo jeździły przez długi czas, nic się nie działo ze skrzyniami, kampery poszły w świat, ale mogę polecić jakiś olej?

Dzięki wam i pozdrawiam serdecznie.

FilipDucato - 2022-05-16, 18:45

I polecicie jakiś olej do układu wspomagania, bo oczywiście te z książki nie istnieją.

Jakby ktoś chciał jednak znać to:
Shell ATF D20137 Dextron II
lub
Esso ATF D21065 Dextron II

Rozumiem, że ta norma to jest Dextron II?

Bim - 2022-05-16, 19:03

FilipDucato napisał/a:
Czy są tu jakieś osoby, które wlały coś do swoich skrzyń i dalej jeżdżą tymi kamperami i mogą śmiało potwierdzić, że nic się u nich nie stało?


Som :szeroki_usmiech

OLEJ 80W GX-A 1 MOBIL

Socale - 2022-05-16, 20:33

Przenoszę odpowiedź z PW tutaj.
Lej śmiało Hipol. Jest to olej odpowiadający ówczestej technologii.
Mój wybór na Hipol był wynikiem zaufania do tego oleju od lat, powszechnie stosowanego do ówczesnej technologii. To nie jest ASB, to jest czysto mechaniczne działanie ręcznie sterowanych mechanizmów. Jeśli skrzynia jest na początku swojego zużycia to żaden olej nie pomoże, jeśli jest w dobrej kondycji to Hipol na pewno jej nie zaszkodzi.

Gewehr - 2022-05-16, 21:26

Ja zawsze zalewam tą skrzynię https://www.motul.com/pl/...motylgear-75w80
Nigdy nie miałem z tym olejem problemu. Żadnej reklamacji, a pewnie na samym CT jeździ kilka skrzyń które naprawiałem :haha:
Do wspomagania każdy dextron II.

FilipDucato - 2022-05-16, 22:01

Dziękuję wam bardzo wszystkim! Będziecie w Pruszkowie to dajcie znać. :mrgreen:

@Gewehr czyli zalewałeś dokładnie te skrzynie MotylGear? Używam tylko oleje Motul do silnika w swoich samochodach, więc znam i ufam tej firmie.

No to teraz mam dylemat, który wybrać, ale jak wybiorę i pojeżdżę, to dam znać jak tam wygląda sytuacja ze skrzynią.

Mam nadzieję, że wątek się przyda komuś w przyszłości. :spoko

Gewehr - 2022-05-16, 22:09

Podałem olej do Twojej skrzyni.
FilipDucato - 2022-05-16, 22:12

Tak jest, dzięki. :spoko
Komplecik - 2022-05-16, 22:17

Gewehr napisał/a:
Podałem olej do Twojej skrzyni.

Koledze zamiast jaki olej lać warto podpowiedzieć co może w trawie :mrgreen: piszczeć w takiej skrzyni na co zwracać uwagę i jakie niespodzianki niesie w długiej podróży, zdaje się że lubi się blokować :szeroki_usmiech
olej Olej :ok

FilipDucato - 2022-08-24, 15:57

Zrobiłem już jakieś 2 tysiące km na Hipolu i żadnych złych oznak nie ma. Zatem, mogę wstępnie polecić doświadczeniem. Jeszcze oleju nie spuszczałem, ale Hipol jest taki tani, że jak wrócę z wakacji to spuszczę i zobaczę czy jest jakiś brokat w oleju, aczkolwiek szczerze toi wątpię, żeby był.

:spoko

Bim - 2022-08-24, 16:13

FilipDucato napisał/a:
Hipol jest taki tani,


Ile zaoszczedziłeś?

FilipDucato napisał/a:
Zrobiłem już jakieś 2 tysiące km na Hipolu i żadnych złych oznak nie ma.


Powodzenia w dalszej jeżdzie ja bym się bał zaryzykować już wracałem z Grecjii na 4 biegu :szeroki_usmiech no chyba że sie turlasz koło komina :haha:

Z częściami do naszych zabytków coraz gorzej i nie które są nieosiągalne :spoko

Gewehr - 2022-08-25, 13:13

Hipol jest dobry, do smarowania zawiasów :haha:
sweetek - 2022-08-25, 17:30

Te skrzynie lubią tracić olej przez uszczelniacze półosi. Zamiast szukać najdroższego oleju, lepiej sprawdzać często jego poziom i dolewać strzykawka. Pilnować ubytków i półosi. Hipol jest ok do tych skrzyń, zbyt zadki będzie wyciekał.
FilipDucato - 2022-09-03, 15:20

No to specjalnie dla was wrócę do domu i zmienię na Motyl Gear i dam znać jakie są tego skutki. :mrgreen:
voice - 2022-09-04, 07:45

Jak już piszecie, to polećcie olej do skrzyni do nowego ducato 2.3 130 multijet, będę musiał zmienić bo słyszałem, że są problemy bez żadnych objawów skrzynia siada. Więc wymiana wskzana.

Gewehr co polecasz do tej skrzyni ??

Waldek00x - 2022-09-04, 13:29

Ja do swojego dziadka leje olej Jasol GL4 80W/90 zrobiłem na nim 60 tyś.i nic się nie dzieje.Oczywiście wymieniam olej w skrzyni co 10 tyś.lub raz na 2 lata , i pilnuję wysokiego stanu na miarce.
Gewehr - 2022-09-04, 14:33

voice napisał/a:
Jak już piszecie, to polećcie olej do skrzyni do nowego ducato 2.3 130 multijet, będę musiał zmienić bo słyszałem, że są problemy bez żadnych objawów skrzynia siada. Więc wymiana wskzana.

Gewehr co polecasz do tej skrzyni ??



Ja tym zalewam. Na 99% masz skrzynię M40
https://www.motul.com/pl/...motylgear-75w80

Skorpion - 2022-09-04, 22:51

https://e-katalog.intercars.com.pl/#/ekatalog/osobowe/towary/2471/2601010000/

https://e-katalog.intercars.com.pl/#/ekatalog/osobowe/towary/2471/2601020000/

https://e-katalog.intercars.com.pl/#/ekatalog/osobowe/towary/2471/2601030000/

https://e-katalog.intercars.com.pl/#/ekatalog/osobowe/towary/2471/2612000000/

eler1 - 2022-09-05, 16:40

Gewehr napisał/a:
voice napisał/a:
Jak już piszecie, to polećcie olej do skrzyni do nowego ducato 2.3 130 multijet, będę musiał zmienić bo słyszałem, że są problemy bez żadnych objawów skrzynia siada. Więc wymiana wskzana.

Gewehr co polecasz do tej skrzyni ??



Ja tym zalewam. Na 99% masz skrzynię M40
https://www.motul.com/pl/...motylgear-75w80

A do ducato 250 z 2010r. będzie ok?
A jaka ilość oleju bo nie ma miarki.
Co ile km bezpiecznie wymieniać olej.
Olej był wymiany po wymianie sprzęgła około 50tys.km

voice - 2022-09-07, 05:22

eler1 napisał/a:

A jaka ilość oleju bo nie ma miarki.
Co ile km bezpiecznie wymieniać olej.
Olej był wymiany po wymianie sprzęgła około 50tys.km


do skrzyni wchodzi około 2,8 Litra zalecane wlanie około jednego litra więcej ze względu, żeby było lepsze smarowanie na najwyższych biegach.

Myślę, że tak właśnie co 50tys/km powinno się wymienić dla bezpieczeństwa.

jackdruid - 2022-09-08, 05:55

A ja chciałbym tylko skromnie wtrącić , że generalnie zasada jest taka , iż nie należy stosować olei GL-4 i GL-5 zamiennie , chyba że producent pojazdu wyraźnie na to zezwala. Skutki zamiany mogą być czasami w dłuższym okresie opłakane.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group