Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam

Nasze opinie i pytania, - Kamień do pieczenia pizzy

Socale - 2022-06-06, 20:47
Temat postu: Kamień do pieczenia pizzy
Vitaycie drodzy.
Moja Ewa opanowała po mistrzowsku sztukę przygotowywania pizzy w 3 rodzajach i teraz upiera się by kupić jakiś kamień do pizzy i wozić go w kamperze.
Przecież ja walczę o kilogramy :evil: a ona mi tu...
No ale lubię jej twory sobie pojeść.
.
Ponoć na moim nowym mega mocnym (8kW) gazowym grilu ten "kamyczek" będzie spełniał swoją rolę ale nasuwa się pytanie, co tą pizzę będzie podpiekało od góry?
Napiszcie czy macie jakieś doświadczenia z tym wynalazkiem bo nie wyobrażam sobie jeszcze wożenia granitu w kamperze :gwm
Na YT kamień+pizza+kamper... szukam i nic nie ma.

Komplecik - 2022-06-06, 21:08

Kamień to podstawa trzyma ciepło, zdaje się że masz do grilla pokrywkę ciepło z pod niej będzie piekło pizza od góry

Decofire ma kamieni do bulu i filmy jak robić na nich pizza
Gril360 na Yt
1113 kamieni do pizzy na allegro

https://youtu.be/ZfGxa69NCfo

Banan - 2022-06-06, 22:20

Socale napisał/a:
Napiszcie czy macie jakieś doświadczenia z tym wynalazkiem bo nie wyobrażam sobie jeszcze wożenia granitu w kamperze

Tak, mam doświadczenie - Bananowa nabyła drogą kupna rzeczony kamień, bez mojej wiedzy, przez neta. Co gorsza, mam go targać w kamperze :evil:
Na którymś ze zlotów byliśmy częstowani pizzą tak przyrządzoną - niebo w gębie :-P
Oczywiście na gazowym grillu :diabelski_usmiech

Comsio - 2022-06-06, 22:56

Sąsiada mam grabarza 😁
Więc przytargał mi odpowiedni prostokąt, oprawiłem jego kątownikiem .
Co by się nie rozleciał jak popęka od większej tęperatury.
Używam tylko na domowej pralce (czytaj grilu) :wyszczerzony:

Mówicie o pizzy 🤔

Świat należy do odważnych, trza wypróbować :ok

jarsta0001 - 2022-06-06, 23:00
Temat postu: Re: Kamień do pieczenia pizzy
Socale napisał/a:
o nie wyobrażam sobie jeszcze wożenia granitu w kamperze :gwm
Na YT kamień+pizza+kamper... szukam i nic nie ma.




Wojciechu kupowałem parę dni temu ale to kamień jest szamotowy. W necie jest tego duzo, ja brałem pod wymiar do gazówki. W założeniu zamykasz dekiel od np. grilla i tam się wytwarza temperatura ok 350st.

Gżegżółka - 2022-06-06, 23:31

Duża pojemność cieplna przy niskiej masie? A coś co zmienia stan skupienia? Jak jest pożądana temperatura kamienia?
https://en.wikipedia.org/wiki/Phase-change_material

Np. azotyn sodu topi się przy 282 stopniach. Żeby zmienić temperaturę 6 kg granitu o 10 stopni trzeba 30 kJ. Żeby stopić / zestalić 250g azotynu sodu też trzeba 30 kJ.

Ale to spora rzeźba.... :(

Swoją drogą, widzę że kamienie naturalne mają ogromy rozrzut pojemności cieplnej. Np. wspomniany marmur - użyłem 750J/kgC bo to pierwsza wartośc jaką znalazłem....ale tu widzę 540-1610.... Czyli marmurowy kamień ważący 2 kg może działać dokładnie równie dobrze jak inny marmurowy kamień ważący 6 kg. :?
Materiały stałe powyżej 540 znaleźć łatwo. Powyżej 1610 - nie.

Socale - 2022-06-07, 09:07

Gżegżółka napisał/a:
...ale tu widzę...

Chcesz mnie zabić??? :mrgreen:
.
Powiadacie pod pokrywką, hm...
Mój niewielki grill gazowy z ogromnym palnikiem i morderczą mocą cieplną, potrzebuje do spalania dużo tlenu, jak zamknę pokrywą to uduszę płomień w 3 sekundy :idea :(
Chyba że macie na myśli inny sposób, najpierw rozgrzać kamień a po położeniu ciasta wyłączyć płomień gazowy i przykryć, zgromadzona temperatura dałaby w ten sposób radę?
Chyba rozumiem teraz to co zacytowałem :roll:

zbyszekwoj - 2022-06-07, 13:05

A tak rozszerzając temat, co sadzicie o grilu tzw bezdymnym na węgiel z wiatraczkie zasilanym przez usb?

W Hiszpanii kolega Zeus przyrzadzał super przysmaki i zapach lepszy niz z gazu.

Komplecik - 2022-06-07, 18:07

zbyszekwoj napisał/a:
A tak rozszerzając temat, co sadzicie o grilu tzw bezdymnym na węgiel z wiatraczkie zasilanym przez usb?

W Hiszpanii kolega Zeus przyrzadzał super przysmaki i zapach lepszy niz z gazu.

:haha: tu się o kamieniach mówi temperaturze + 350 stopni C pizze będziemy piec nie ma sr.... A po krzakach :haha:

Grillowanie w niskiej tem gdzie indziej :haha:

mischka - 2022-06-08, 19:42

zbyszekwoj napisał/a:
A tak rozszerzając temat, co sadzicie o grilu tzw bezdymnym na węgiel z wiatraczkie zasilanym przez usb?

Mam od lat ale bez usb (wtedy jeszcze nie było), chętnie korzystam bo szybko i na węglu drzewnym. O wadach nie będę się rozpisywał bo mało ich.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group