Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam

woda i hydraulika - Śmierdzi z zbiornika szarej wody

lukpyr - 2022-08-28, 19:46
Temat postu: Śmierdzi z zbiornika szarej wody
Witajcie . Jestem po swoich pierwszych długich wakacjach kamperem i uczymy się jego zachowań 😝. A zachowanie jego jest takie że podczas jazdy bardzo śmierdzi z zbiornika szarej wody.
Macie jakieś sposoby aby poprawić jakość jazdy aby nie śmierdziało. Co zrobić co wykonać .
Dzięki

Komplecik - 2022-08-28, 20:23

Zakorkować kratki ściekowe
IRMA - 2022-08-28, 20:23

Wlej wodę do syfonu brodzika.
Brat - 2022-08-28, 20:27

... i opróżniaj zbiornik JAK NAJCZĘŚCIEJ... ;)
Ja po powrocie z dłużej podróży i finalnym opróżnieniu zbiornika przepłukuję go wodą z dodatkiem domestosu. Działa.

moskit - 2022-08-28, 20:34

ja stosuję pokruszoną kostkę do zmywarki
orkaaa - 2022-08-28, 22:05

Używaj do szarej albo dedykowanych płynów albo domestosa !!!! Czyli co dwa dni wlewasz przez kratki ściekowe prysznica tak w sumie ze szklankę. Oczywiście odpływ zamknięty. Dobrze z tym trochę pojeździć aby domestos miał szanse trochę opłukać ściany zbiornika. Tylko chemia !!!! Inaczej będzie taki smród że masakra. Tak jak pisali powyżej najbardziej śmierdzi z prysznica ponieważ tam tzw syfony są najmniejsze i gdy woda odparuje to mamy zapachy ze zbiornika szarej. Domestos albo inny równie mocny środek. Ja stosuje to latem ale także gdy tylko coś poczuję. Pomaga.
aviator - 2022-08-29, 00:14

Po każdym spuszczeniu szarej wody zalej syfony mała ilością wody, tak samo gdy kamperem wykonasz jakieś duże przechyły - u mnie wyjazd z domu jest ze sporej górki i zanim wyjadę, to syfon w brodziku zawsze sam się oproznia. Gdy mam pusty zbiornik szarej, to zostawiam zawsze odkręcony spust, także na czas przejazdu - wtedy nigdy nic nie czuc.
lukpyr - 2022-08-29, 08:53

Dzięki za porady :ok ale mam dalej pytania.
Czy Domestos nie jest za bardzo żrący , efekt śmierdzenia występuje tylko podczas jazdy. Oglądając odpływy z umywalek i prysznica nie posiadam syfonów :?:
A czyszczeniw zbiornika , czy w czymś pomoże , jak tak to czym czyścić

Andrzej 73 - 2022-08-29, 11:13

Wlej całą butelkę domestosa do zbiornika szarej przez każdą wylewke- umywalka , brodzik, zlew. Zalej woda z 20-30 litrów i jedź na kilkunasto minutowa przejażdżkę zostaw to na jeden dzień i powtórz wycieczkę. Spuścić całą zawartość. Będzie kłopot usunięty. :spoko
prusiak - 2022-08-29, 12:30

Jak będziesz jechać z otwartym spustem to też nie będzie śmierdziało. Problem powstaje najczęściej jak szara ma z 2 dni.... ale jak opróżnisz przed podróżą to problemu nie ma.
Andrzej_Gdynia - 2022-08-29, 14:30

Tak jak piszą panowie - problemem jest płytki syfon - przy jeżdzie przód tył, przechyłach, syfon się opróżnia i śmierdzi. Zalać syfon, włożyć korki do umywalki, brodzika i zlewu.
Jak przyjedziesz na miejsce - puścić trochę wody żeby zalać syfony - i po problemie

orkaaa - 2022-08-29, 14:46

Z szarą tak w medycynie. Należy leczyć żródło problemów a nie same objawy. Więc latem ale nie tylko woda, resztki i to co już się w zbiorniku zgromadziło przez lata użytkowania tworzą idealne środowisko do rozwoju bakterii. Zalewanie syfonu nie rozwiąże problemu a tylko zminimalizuje objawy. Są dedykowane środki do szarej ale jak już pisałem i przedmówcy domestos we wszystkie otwory. I szczególnie latem robić to co kilka dni profilaktycznie. I problem z głowy. To samo od czasu do czasu trzeba robić z kasetą. Ja używam dedykowanych środków bo tam też się dzieje.
moskit - 2022-08-29, 16:09

Z Domestosem to tak delikatnie bo może być problem z uszczelkami, tworzywami, Domestos jest formułowany na ceramikę dlatego stosuje kostki do zmywarek
Tworzywo najpierw będzie matowe, następnie mikro pory będą się powiększać i brud ma czego się czepiać zaś problem zapachu i drożności narasta

reaven22 - 2022-08-29, 23:01

Korki na czas jazdy. Szkoda lac domestosa czy inna chemie bo to i tak zadziala doraznie na jeden raz.
Syfony działają tylko na postoju. Podczas jazdy nie. Woda przelewajaca się w zbiorniku powoduje zmiany ciśnienia i wypycha gazy do środka.
Wlejesz domestosa to podczas jazdy będzie smierdzialo domestosem.

zbyszekwoj - 2022-08-30, 06:31

To ten zawór od szarówki sie zamyka?Ja już chyba mam demencję. :haha:
SlawekEwa - 2022-08-30, 07:32

Cytat:

To ten zawór od szarówki sie zamyka?

Zadaj to pytanie na FB :haha:

Track222 - 2022-08-30, 09:04

zbyszekwoj napisał/a:
To ten zawór od szarówki sie zamyka?Ja już chyba mam demencję. :haha:


Ja chyba też mam demencje. U mnie nie śmierdzi. Jak się szara woda skisi to później zapach o ho ho.

Skwarek - 2022-08-30, 09:17

A może warto zamontować wywietrzak wyprowadzony ponad dach, tak jak w normalnej kanalizacji. Ciekawe czy to by działało?
wojtek_h - 2022-08-30, 09:24

Znalazłem specjalny syfon do kamperów, który ma zapobiegać zapachom w czasie jazdy. Występuje w wersjach 3/4" i 1". Nie mam pojęcia gdzie to się montuje. Ktoś wie?

https://www.ams-messtechn...uchsverschluss/

Wojtek

wojtek_h - 2022-08-30, 09:33

A jeśli chodzi o doraźne metody, to oprócz regularnego opróżniania, czyszczenia, zamykania odpływów, wlewania płynu do czyszczenia zmywarek, rozpuszczonych preparatów do czyszczenia protez dentystycznych, chloru basenowego...

U mnie działa całkiem dobrze wlanie butelki octu spirytusowego, kiedy robi się już nieprzyjemnie. W Niemczech po drodze w Lidlu można kupić ocet skoncentrowany. Jeszcze lepiej.

Wojtek

Andrzej 73 - 2022-08-30, 09:50

reaven22 napisał/a:
Korki na czas jazdy. Szkoda lac domestosa czy inna chemie bo to i tak zadziala doraznie na jeden raz.
Syfony działają tylko na postoju. Podczas jazdy nie. Woda przelewajaca się w zbiorniku powoduje zmiany ciśnienia i wypycha gazy do środka.
Wlejesz domestosa to podczas jazdy będzie smierdzialo domestosem.

Nie prawda stosuje to kilkanaście lat i nie ma żadnego zapachu.
Stosowalem dedykowane środki po których problem powracam szybciej niż po domestosa.
Żeby się uszczelka nic nie stało należy od razu po zalaniu przelać woda.

Skwarek - 2022-08-30, 10:30

reaven22 napisał/a:
Woda przelewajaca się w zbiorniku powoduje zmiany ciśnienia i wypycha gazy do środka.
.


Według mnie nie ma aż takich zmian ciśnienia wody jeżeli zbiornik szarej ma przelew którym wylewa się nadmiar szarej. A większość zbiorników ma takie coś. Raczej wzrost ciśnienia powietrza pod samochodem na skutek jazdy powoduje przewietrzanie zbiornika przez przelew i wylatuje spustami zlewu czy umywalki itp.

aviator - 2022-08-30, 11:11

Czyli wystarczy zatykać przelew? :bigok
Ten niemiecki syfon fajny - gdzie to się montuje, tuż przed zbiornikiem szarej?

Skwarek - 2022-08-30, 11:33

aviator napisał/a:
Czyli wystarczy zatykać przelew? :bigok
Ten niemiecki syfon fajny - gdzie to się montuje, tuż przed zbiornikiem szarej?


Nie wiem czy tak malutki syfon da radę, czy nie będzie jednak przez niego bulgotać smrodem. Wygląda na nierozbieralny więc może być z nim więcej kłopotu jak pożytku, wyczyścić z syfu bez demontażu może być trudno. W kamperze są oszczędne ilości wody i mały przepływ będzie utrudniał samooczyszczanie.

orkaaa - 2022-08-30, 13:47

W kamperze rurki odpływowe ich przekrój to śmiech jakieś 1/2 cala może trochę więcej. Dla wygody miejscami aby wyrobić zakręty wstawiają karbowane. Pomyślcie ile tam syfu osiada z kuchni czy łazienki !!!! Każdy dodatkowy syfon tylko spowoduje że powstanie kolejny opór i będzie inny problem. Zapchany odpływ. I wówczas i domestos nie pomoże.
Bim - 2022-08-30, 14:00

orkaaa napisał/a:
Zapchany odpływ. I wówczas i domestos nie pomoże.



Taka mała rzecz

a cieszy

aviator - 2022-08-30, 20:52

No właśnie wczoraj zainspirowany tematem przepuściłem przez rury jakieś sto litrów wody z domestosem: zapobiegawcze płukanie, kilkukrotne przepychanie itd. Nie widzę i nie czuje żadnej różnicy :dewil także temat chyba z racji jak się nudzisz, to sobie zrób…. ale mała, podręczna, awaryjna przepychaczke mam zawsze w garażu.
Martin B - 2022-08-30, 21:13

pozdrawiam...problem jest nam wszystkim znany szara woda szczegolnie latem smierdzi...juz przed wielu laty cos na ten temat pisalem i nic sie nie zmienilo .Nie jestem zwollenikiem Domestosa uzywam od lat kwasek cytrynowy :bigok najlepiej proszek ...po spuszczeniu starej wody i zamknieciu spustu wsypuje do odplywow okolo2 lyzki nie mam problemow :ok
Skwarek - 2022-08-30, 22:06

Tak naprawdę to wszystko jedno co wlejemy lub wsypiemy ale ma to zamordować jakiekolwiek życie w zbiorniku szarej wody i nie za bardzo szkodzić armaturze (hmm.. co na to obrońcy). Dobrze by nam nie szkodziło i środowisku. Czy to środki kwaśne czy zasadowe w nadmiarze robią swoją robotę, jak jest pH wykluczające istnienie bakterii gnilnych to OK. Pewnie są jeszcze inne mikstury ale te są najprostsze.
:spoko

prusiak - 2022-08-31, 07:56

aviator napisał/a:
No właśnie wczoraj zainspirowany tematem przepuściłem przez rury jakieś sto litrów wody z domestosem: zapobiegawcze płukanie, kilkukrotne przepychanie itd. Nie widzę i nie czuje żadnej różnicy :dewil także temat chyba z racji jak się nudzisz, to sobie zrób…

Tu raczej chodzi o profilaktykę. Zrobiłeś i masz spokój na sezon.

Moja żoneczka przepuściła przez rurki ze 3 torebki proszku do pieczenia i zalała litrem octu... Popracowało to to w rurkach trochę i przepłukaliśmy wodą. Też myślę że pomogło pozbyć się syfu w rurkach. Na koniec rozpuściliśmy 2 kostki ze zmywarki i pogoniliśmy do zbiornika na szarą. Tam to sobie posiedziało dobę i na koniec poszło pod kampera.

Po tym ciepłym sezonie i tak wiemy żeby nie dopuszczać trzymania szarej dłużej niż 2 doby, a na czas jazdy staramy się spuścić i jedziemy z otwartym spustem... wtedy nie śmierdzi... :ok

zbyszekwoj - 2022-08-31, 16:48

wojtek_h napisał/a:
nie dopuszczać trzymania szarej dłużej niż 2 doby, a na czas jazdy staramy się spuścić i jedziemy z otwartym spustem... wtedy nie śmierdzi...
_________________
---> :D <---



Nareszcie cos mądrego. :bajer

Janusszr - 2022-08-31, 16:53

Możliwe, że to z klopika capi, a nie ze zbiornika szarej wody.
orkaaa - 2022-08-31, 21:01

Wszystko zależy od temperatury i od tego w jakim stanie jest zbiornik szarej. Jeśli jest codziennie np 35 stopni / tak miałem w tym roku we Francji/ to domestos co dwa dni. Jeśli chociaż raz odpuściłem stojąc na placu to była masakra. Gdy temp niższa np 25 stopni to procesy gnilne zachodzą wolniej. Zimą nie ma problemu chyba że zbiornik szarej jest bardzo brudny. Temperatura jest kluczowa. Procesy gnilne potrzebują temperatury im wyższa tym szybciej zachodzą i bez regularnej chemii nic nie pomoże.
lukpyr - 2022-09-01, 09:39

orkaaa napisał/a:
Procesy gnilne potrzebują temperatury im wyższa tym szybciej zachodzą i bez regularnej chemii nic nie pomoże.

Odpowiednia chemia :?: Czy nie można zastosować cos podobnego jak do kibelka ze przed użyciem wlewamy cos do środka albo kapsułkę i po prostu mniej śmierdzi

Janusszr napisał/a:
Możliwe, że to z klopika capi, a nie ze zbiornika szarej wody.

Niestety szara woda śmierdzi , po spuszczeniu wszystko wróciło do powiedzmy normy
Chodzi mi o przejazd z tzw pełnym zbiornikiem szarej wody gdy nie ma możliwości opróżnienia

rigg - 2022-09-01, 13:59

lukpyr napisał/a:
Chodzi mi o przejazd z tzw pełnym zbiornikiem szarej wody gdy nie ma możliwości opróżnienia


Ja zamykam wszystkie korki. Umywalka w toalecie, w kuchni i pod prysznicem.

orkaaa - 2022-09-01, 15:33

Już wszystko było powiedziane. Na przejazd korki. Aby nie doprowadzać do procesów gnilnych chemia - dedykowana, domestos, tabletki zmywarki, kwas cytrynowy, ocet i soda i inne sprawdzone wynalazki.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group