Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam

Chorwacja - CRO od 2023r w strefie Euro i Schengen

Mazur - 2022-12-22, 16:12
Temat postu: CRO od 2023r w strefie Euro i Schengen
(...)" Chorwacja od 1 stycznia 2023 wchodzi do strefy euro. Tym samym liczba walut w Europie znów się zmniejszy. Dla Polaków to jednak nadal wakacje w walutach obcych. Rada Unii Europejskiej zadecydowała, że kurs wymiany będzie wynosić 7,53450 kuny chorwackiej za jedno euro. Czego należy się spodziewać w związku z tą zmianą? Gdzie zyskamy, a gdzie stracimy? " (...)

Czyli będzie jeszcze drożej niż jest z roku na rok. Tak jest zawsze po wprowadzeniu €

zbychu - 2022-12-22, 16:57

Dlatego do croati nie jeżdżę :stop:
joko - 2022-12-22, 18:28

Mnie pasuje. Od Słowacji do samej Chorwacji będę miał już wszędzie jedną walutę . Te kuny były upierdliwe , a nie dało się wszystkiego kartą ogarniać.
Ja zarabiam w euro , więc tylko w Polsce będę nadal musiał wymieniać pieniądze , aby pójść do sklepu :haha:
Poza wejściem do strefy euro wchodzą również do Schengen, więc dodatkowo żadnej granicy po drodze.
Wszędzie jest teraz drożej. W przyszłym roku nie będzie nawet wiadomo czy w Chorwacji jest drożej z powodu euro czy inflacji :-P
Ja sprawdzę w maju , bo sezon bez Chorwacji to sezon stracony :spoko

Socale - 2022-12-22, 21:08
Temat postu: Re: CRO od 2023r w strefie Euro i Schengen
Mazur napisał/a:
...
kurs wymiany będzie wynosić 7,53450 kuny chorwackiej za jedno euro.
...
Czyli będzie jeszcze drożej niż jest z roku na rok. Tak jest zawsze po wprowadzeniu €

No raczej na odwrót. Od kilka lat kurs Euro jest na poziomie 7,3.... Kn
Oznacza to że za 1 euro będzie można kupić towar droższy o różnicę 23 lipa (grosików ichnych)
.
Druga rzecz, to napaleńcy na strefę euro musieli upokorzyć swoje społeczeństwo pohopnie w tą strefę wprowadzając swój sysytem rozliczeniowy a to nie tędy droga bo pomyłki zawsze są kosztowne.
Cro, obserwując skutki napaleńców, odpowiednio się przygotowała by nie wprowadzić szoku finansowego i sądzę że go praktycznie nie będzie.
Dla mnie podobnie jak Joko, jest ok - też zarabiam w euro. Zauważalna będzie jak zawsze tylko dysproporcja wartości towarów wobec ich odpowiedników w PL, ale to właśnie cieszy że w Ojczyźnie jest nam lepiej chociaż pod tym względem.
Cro'23? Obowiązkowo!

Cyryl - 2022-12-22, 21:24
Temat postu: Re: CRO od 2023r w strefie Euro i Schengen
Socale napisał/a:
....Druga rzecz, to napaleńcy na strefę euro musieli upokorzyć swoje społeczeństwo pohopnie w tą strefę wprowadzając swój sysytem rozliczeniowy a to nie tędy droga bo pomyłki zawsze są kosztowne....

... jest ok - też zarabiam w euro...


nie bardzo rozumiem:
czy pomyłką jest to że upokorzony zarabiasz w euro i jest OK?
czy byłoby bardziej OK gdybyś nieupokorzony zarabiał w złotówkach, czy jakiś kunach?

mnie zastanawia Czarnogóra, która nie będąc członkiem UE wprowadziła jednostronnie euro w 2002 roku czyli 20 lat temu.

porównując ją do Chorwacji, od której była zawsze biedniejsza, zmieniło lekko na plus.
porównując do Bośni i Hercegowiny chyba powodzi im się lepiej patrząc okiem turysty.

chris_66 - 2022-12-22, 22:40
Temat postu: Re: CRO od 2023r w strefie Euro i Schengen
Mazur napisał/a:
Czyli będzie jeszcze drożej


Będzie łatwo porównać ceny i wytknąć pazernym tubylcom, że wszędzie jest taniej i lepiej.

Czy pojadę ? pewnie tranzytem :diabelski_usmiech

chris_66 - 2022-12-22, 22:42
Temat postu: Re: CRO od 2023r w strefie Euro i Schengen
Cyryl napisał/a:
mnie zastanawia Czarnogóra, która nie będąc członkiem UE wprowadziła jednostronnie euro w 2002 roku czyli 20 lat temu


nie będąc w unii można wszystko , bo niby kto zabroni :kwiatek

może jeszcze wrócą takie czasy :szeroki_usmiech

Socale - 2022-12-22, 23:02
Temat postu: Re: CRO od 2023r w strefie Euro i Schengen
Cyryl napisał/a:
Socale napisał/a:
....Druga rzecz, to napaleńcy na strefę euro musieli upokorzyć swoje społeczeństwo pohopnie w tą strefę wprowadzając swój sysytem rozliczeniowy a to nie tędy droga bo pomyłki zawsze są kosztowne....

... jest ok - też zarabiam w euro...


nie bardzo rozumiem:
czy pomyłką jest to że upokorzony zarabiasz w euro i jest OK?
czy byłoby bardziej OK gdybyś nieupokorzony zarabiał w złotówkach, czy jakiś kunach?
...

Krzyśku, napaleńcy to ówczesne Rządy tych Państw które bez analizy w to góowno wlazły, byleby do łuni, ueropy... zachłysnięci w zachwycie chwilę potem stękały całe ich społeczeństwa.
Ja jestem obywatelem, nie Państwem, mógłbym zarabiać nawet w Kunach bo potrafię ale to nie o te porównanie mi chodzi. Skoncentruj się nad tym, jak Słowacy i Słoweńcy rzygali eurasami jak im Euro w pięty poszło, to w wyniku wspomnianej pohopności. Dziś Polska jeśli miałaby przystąpić do strefy Euro, dyktowałaby swoje warunki z korzyścią dla naszego społeczeństwa, siła jest już wypracowana więc idzie to na twardo (być może po cichutku i nie medialnie Bruksela jest bombardowana tą kwestią a narzędziem/przykładem jest tu choćby hamowany KPO z zagmatwanymi ichnymi odsunięciami pod pretekstem "leforzondności") dlatego nadal nie łączymy się ze sztuczną, powiedziałbym fałszywą walutą.
Euro to wymysł ujednolicenia=uzależnienia bez prawa tupania nogą o swoje.
Polska, ze złotówką w obiegu, może tuptać, tupać a nawet kopać Brukselę w zad i do puki nie będzie po naszemu (sprawiedliwie) kopać w zad Brukselę należy.

Cyryl - 2022-12-23, 08:27

1. gdyby, aby przyjąć euro trzeba spełnić parę warunków, których dzisiaj nasza gospodarka nie jest w stanie osiągnąć.

2. przyjęcie euro nie ma przynieść efekt w ciągu dwóch trzech tygodni, ale są to zmiany na długo i korzyści są rozłożone w czasie.

3. KOP, gdy weszliśmy do UE podpisaliśmy wiele warunków, które trzeba spełnić, a od tego odchodzimy, praktycznie wykluczając się z UE.

może na przykładzie piłki nożnej.
jesteśmy w FIFA i podpisaliśmy reguły gry, które obowiązują wszystkie kraje członkowskie.
dzisiaj na TK stwierdza, że zakaz odbijania piłki ręką, niektóre faule i spalony są niezgodne z naszą konstytucją.
i jak chcesz brać udział w międzynarodowych rozgrywkach?

jeżeli nasze prawo jest wyższe od przepisów FIFA, to nie mamy co szukać w tej organizacji. nikt z nami nie zagra w meczu, bo my mamy inne zasady.

w jaki sposób chcesz zmienić zasady gry wszystkich krajów w FIFA, dlatego że nam (naszym rządzącym) się to nie podoba i żeby było po naszemu?

to nie są preteksty, ale fundamentalne zasady UE.

Socale - 2022-12-23, 09:16

Cyryl napisał/a:
...
na przykładzie piłki nożnej.
...

Jak i na przykładzie prawostronnego poruszania się po drogach angielskich turystów w swoich pojazdach :idea

Mam w kamperze jeszcze banknot 500Kn i nadzieję że przez jakiś czas będzie ta waluta nadal w obiegu, do końca 23 czy może nawet 24 roku?

chris_66 - 2022-12-23, 22:29

Cyryl napisał/a:
..................aby przyjąć euro trzeba spełnić parę warunków, których dzisiaj nasza gospodarka nie jest w stanie osiągnąć.......


niestety euro zaczyna byc postrzegana jako waluta biedaków, zobacz najświeższy przykład chorwacji i aspiracje bułgarii :spoko

ZEUS - 2022-12-23, 22:49

chris_66 napisał/a:
aspiracje bułgarii

z tym, że Bułgaria zagwarantowała sobie z chwilą wejścia do UE stały kurs EURO do BGN (circa 1:1,96)

Spax - 2022-12-24, 00:15

Cyryl napisał/a:
TK stwierdza, że zakaz odbijania piłki ręką, niektóre faule i spalony są niezgodne z naszą konstytucją.

Świetne – to ci się udało :ok

ZEUS napisał/a:
Bułgaria zagwarantowała sobie z chwilą wejścia do UE stały kurs EURO do BGN (circa 1:1,96)

To wiadomość dla zorientowanych w temacie :idea

:spoko

chris_66 - 2022-12-26, 00:50

ZEUS napisał/a:
chris_66 napisał/a:
aspiracje bułgarii

z tym, że Bułgaria zagwarantowała sobie z chwilą wejścia do UE stały kurs EURO do BGN (circa 1:1,96)


kiedyś miała stały kurs do marki

ot takie kurczowe trzymanie się brzytwy, z sugestią żeby tą brzytwą nie potrząsać za bardzo :spoko

Cyryl - 2022-12-26, 10:33

Jeżeli poznamy dalekie planu UE to oprócz wspólnej waluty, jest w zamiarach wspólny system leczenia i emerytalny.
Są jeszcze inne rzeczy.

Ogólnie rzecz biorąc idziemy w kierunku większej integracji, gdzie mniejsze znaczenie będą miały rządy poszczególnych państw.

I to zła wiadomość dla tych, którzy chcą rządzić bez skrępowania, raczej nie rządzić, ale narzucać swoje standardy innym oraz dla tych, których tożsamość narodowa jest tak słaba że pozbawieni symboli przestaną czuć się Polakami.

Prędzej czy później w dalekiej przyszłości staniemy się federacją zjednoczonych planet jak w StarTreku i pochodzenie człowieka nie będzie określało się krajem, kontynentem, ale planetą czy zakątkiem galakyki.

Oczywiście to bardzo daleka przyszłość, ale nasi obecni rządzący nie czytają SF, nie zastanawiają się nad przyszłością, jest tylko tu i teraz, własna kasa, własna rządzą władzy.
Dla nich odległa przyszłość to czas po najbliższych wyborach.

wiesiek t - 2022-12-26, 12:15

Cyryl piwo leci za rozumowanie świata.Przykro że obecna władza próbuje pchać nas w średniowiecze
Socale - 2022-12-26, 12:35

To nie pisał Cyryl a raczej kopiuj/wklej. Wiesiek, dałeś się podpuścić :diabelski_usmiech
Cyryl - 2022-12-26, 13:11

To jednak ja, po rozmyślaniach podczas spaceru nad morzem.

Jestem miłośnikiem literatury SF do tego stopnia, że napisałem na maturze pracę gdzie zadane pytanie rozpatrywałem w twórczości St. Lema, co prawie kosztowało mnie oblanie, bo w tych czasach SF traktowane jak dzisiaj ateizm przez kurator Nowak.
Moja wychowawczyni, pani od polskiego ledwo mnie wybroniła i tak dostałem dostateczny.

SlawekEwa - 2022-12-26, 17:35

" Chorwacja od 1 stycznia 2023 wchodzi do strefy euro."

Prosta wiadomość, a ile "bajkopisarstwa" dookoła :haha:

Cyryl - 2022-12-26, 18:04

To nie jest bajkopisarstwo, ale normalna reakcja.

Gdy sąsiad wybuduje toaletę, to zawsze zadajemy sobie pytanie: dlaczego nie ja?

Socale - 2022-12-26, 18:31

Cyryl napisał/a:
To jednak ja
...

Zazwyczaj piszesz z małej litery, ze słabą interpunkcją a za tamtego posta postawiłbym Ci mocną 5kę.
Fajniej się poprawnie czyta :bigok

chris_66 - 2022-12-26, 19:41

Cyryl napisał/a:
Jeżeli poznamy dalekie planu UE to oprócz wspólnej waluty, jest w zamiarach wspólny system leczenia i emerytalny.
Są jeszcze inne rzeczy...........


szkoda, że te inne rzeczy to ograniczenie jednostki w imię jakiś wydumanych idei :gwm

Cyryl - 2022-12-26, 19:54

Piszę z telefonu i sam narzuca pewne rzeczy, czasem dobrze, czasem źle.
Ale cytaty zawsze zaznaczam cudzysłowem i inną czcionką.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group