Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam

Hand made - ręczna robota - Wciągarka do rowerów elektrycznych.

ZbigStan - 2023-01-06, 09:31
Temat postu: Wciągarka do rowerów elektrycznych.
Rower elektryczny waży ponad 20kg, dla mnie to dość dużo, chodzi mi po głowie zrobienie wciagarki, aby łatwiej ładować i razładować rowery z bagażnika na tylnej ścianie. Wydaje mi się, że powinno to być proste w konstrukcji, lekkie urządzenie z napędem ręcznymi. Może ktoś z kolegów ma jakiś "patent" na rozwiązanie tego problemu i zechciałby się nim podzielić. Pozdrawiam.
yamah - 2023-01-06, 09:56

Może coś z "gotowców" jak to :
https://sklep.elcamp.pl/pl/p/BAGAZNIK-THULE-LIFT-V16-NA-2-ROWERY-OPUSZCZANY/11804

Skwarek - 2023-01-06, 09:59

Kilka miesięcy temu też miałem takie rozważania i w końcu zmieniłem mój bagażnik na opuszczany korbką.
https://www.thule.com/pl-...manual-_-307368

https://www.thule.com/pl-...manual-_-307368

:spoko

joko - 2023-01-06, 10:13

Ja bym pokombinował z wieszakami podsufitowymi na rowery.
Tam podnoszenie zrobione jest za pomocą linek i bloczków , a rower chwytany jest za kierownicę i siodełko.
Wiadomo , że takie mocowanie nie nadaje się do jazdy, więc po podniesieniu rowerów właściwy uchwyt musiał by być zmodyfikowany tak aby otwierał się w dół a nie w górę .
Składasz ten właściwy uchwyt w dół, podnosisz rowery na wieszaku sufitowy , a potem rozkładasz uchwyt do poziomu i mocujesz rowery do niego w standardowy sposób (za koła i ramę) .
Do wieszaków sufitowych trzeba by dorobić belkę (belki) od góry . Taka belka z bloczkami i linkami mogła by być zrobiona np. w formie pantografu i składana na tylna ścianę kampera wtedy kiedy jest niepotrzebna.

Tu przykładowy wieszak: https://www.szumgum.com/w...rt-arsenal.html

Te bagażniki podnoszone z Thule są fajne, ale mają jedną wadę, też trzeba w nich ten rower trochę dźwignąć. W rozwiązaniu które przyszło mi do głowy mozna by rower podnosić z poziomu ziemi , czyli zupełnie bez wysiłku

kimtop - 2023-01-06, 10:15

Od kilkunastu lat korzystam z takiego opuszczanego bagażnika jak Koledzy powyżej.
Jako że wożę dwa rowery ,dorobiłem dodatkową podporę pomiędzy bagażnikiem a hakiem

ZbigStan - 2023-01-06, 10:33

yamah, Skwarek, Kimtop Dziękuję za szybką odpowiedź. Ten bagażnik ma same plusy i jeden minus, cena. Jeśli nie znajdę innego rozwiązania to się nad tym zastanowię. Pozdrawiam.
Komplecik - 2023-01-06, 10:35

kimtop napisał/a:
.
Jako że wożę dwa rowery ,dorobiłem dodatkową podporę pomiędzy bagażnikiem a hakiem

Bez tej podpory bardzo buja tylną ścianą też mam podpórkę, podpora mocno odciąża tylną ścianę na moje oko 80% bujanie przejmuje hak.

ZbigStan - 2023-01-06, 10:41

joko, używam te wieszaki do podciągania rowerów przechowywanych w garażu. To jest ciekawa propozycja. Pozdrawiam.
Argo - 2023-01-06, 11:38

yamah napisał/a:
Może coś z "gotowców" jak to :
https://sklep.elcamp.pl/pl/p/BAGAZNIK-THULE-LIFT-V16-NA-2-ROWERY-OPUSZCZANY/11804

Mam już dwa sezony i jestem mega zadowolony. Należy zmienić przełącznik na 20A mocy, przewody zasilające na grubsze i założyć bezpiecznik termiczny 20A. Lepszy jest śrubowy, ale był 100% droższy i ciężko z zakupem. Podnosi 70 cm.

Misio - 2023-01-06, 19:50

Tylko patrzeć jak ktoś wymyśli wciągarkę dużo tańszą, bo Polak potrafi. Kilka tysi to trochę za dużo, bo bagażnik będzie droższy od rowerów. :oops:
rakro1 - 2023-01-06, 20:01

Najtańszym sposobem i nie zwiększającym wagi kampera byłoby obniżenie bagażnika na rowery tak aby dałoby się je wprowadzać na bagażnik po szynie ( i wtedy nawet wjeżdżać, tak ja wjeżdżam skuterem do garażu ) lub wkładać bez szyny wjazdowej ale na znacznie mniejszą wysokość. I wtedy jakiś konkretny pokrowiec plus zamknięcie, nawet z alarmem dla rowerów :spoko
Misio - 2023-01-06, 20:13

Nie w każdym kamperze można tak zamontować bagażnik, ponieważ koła rowerów mogą zasłaniać światła.
SlawekEwa - 2023-01-06, 20:17

Misio napisał/a:
ponieważ koła rowerów mogą zasłaniać światła.

Bagażnika mają światła i tablice rej. :bigok

Skwarek - 2023-01-06, 22:12

ZbigStan napisał/a:
yamah, Skwarek, Kimtop Dziękuję za szybką odpowiedź. Ten bagażnik ma same plusy i jeden minus, cena. Jeśli nie znajdę innego rozwiązania to się nad tym zastanowię. Pozdrawiam.


Cena też była dla mnie bolesną sprawą ;) .

Nie potrafiłem wyobrazić sobie praktycznego i lekkiego urządzenia wciągającego rower na istniejący bagażnik (pomosty, bloczki, żurawiki itp. są do bani). Tylko opuszczanie i podnoszenie platformy z rowerami miało sens.
Były praktycznie dwa rozwiązania, uchylne (promieniowo) albo windowanie (w pionie). Oba wymagały znacznej ingerencji w istniejący bagażnik i na etapie prototypu mogły być początkowo niepraktyczne - zawodne ale warsztatowo do pokonania. Napęd ręczny czy elektryczny, to bez znaczenia.
W moich rozważaniach przeważyła inna kwestia - bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Chciałem uniknąć niepotrzebnego na urlopie niepokoju odpowiedzialności za te przeróbki w razie jakiegoś nieszczęścia i dlatego zdecydowałem o kupnie atestowanego bagażnika.

:spoko

Robert-4 - 2023-01-06, 22:36

rakro1 napisał/a:
Najtańszym sposobem i nie zwiększającym wagi kampera byłoby obniżenie bagażnika na rowery tak aby dałoby się je wprowadzać na bagażnik po szynie ( i wtedy nawet wjeżdżać, tak ja wjeżdżam skuterem do garażu ) lub wkładać bez szyny wjazdowej ale na znacznie mniejszą wysokość. I wtedy jakiś konkretny pokrowiec plus zamknięcie, nawet z alarmem dla rowerów :spoko


A możesz wrzucić zdjęcie tej szyny i mocowania, bo ja rowery będę "garażował"

rakro1 - 2023-01-06, 22:48

Robert-4 - Napisałem o garażu w moim kamperze, do którego wjeżdżam skuterem po szynie z perforowanej blachy. Założyciel tego wątku zna i garaż i skuter, o których pisałem. Nie ma tu nic tajemniczego i wartego fotografowania.
Pozdrawiam serdecznie.

ZbigStan - 2023-01-28, 21:45

Rozważałem kilka rozwiązań aby ułatwić wstawienie ciężkiego roweru na posiadany bagażnik. joko utwierdził mnie w przekonaniu, żeby wykorzystać system wielokrążków, redukujących ciężar do 1/4, wykorzystywanych w popularnym wieszaku pod sufitowym. Z dużą przyjemność oddałem się wymyślaniu prototypowego rozwiązania. Wyciągarka przeszła pozytywnie test na wciąganie i opuszczanie rowerów. Materiały aluminiowe : rurki, kątownik, ceownik kosztowały ok. 100 zł, spawanie 200 zł, wielokrążki 60 zł. Całość kosztów to 365 zł. Pracy własnej nie liczę. Konstrukcja bagażnika w żadnym miejscu nie została naruszona przewierceniami, a waga wyciągarki powiększyła ciężar bagażnika o 4 kg. Dwa rowery ważą łącznie 48 kg, a nosnosc bagażnika wynosi 65 kg, czyli jest jeszcze 13 kg rezerwy do maksymalnej dopuszczalnej ładowności. Rowery ładuję pojedynczo, ciągnąc linke jedną ręką, a drugą koryguję położenie roweru. Wciąganie jest lekkie, bo to 1/4 z 24kg wagi roweru, czyli 6 kg, przy jednym z krążków jest zapadka blokująca linkę i w każdej chwili podnoszenie lub opuszczanie można wstrzymać. Mam nadzieję, że konstrukcja sprawdzi się w podróży.
SlawekEwa - 2023-01-28, 22:13

Brawo :dobrarob
rakro1 - 2023-01-28, 22:59

No i klawo. Zuch !!!
rakro1 - 2023-01-28, 23:01

Była jeszcze opcja zapisania się na siłownię :roll: . Ale teraz, po tak pięknym sukcesie jest już za późno, .. chyba?
ZbigStan - 2023-01-29, 08:25

SlawekEwa, rakro1, Skwarek, Dziękuję.
Robold - 2023-01-30, 17:40

:brawo: :spoko
Barbara i Zbigniew Muzyk - 2023-01-30, 20:16

Robold napisał/a:
:brawo: :spoko

A WY cała wiosna bez kamperowania :?: My czekamy na poprawe pogody i okulistów :?:

joko - 2023-01-30, 22:16

No pięknie to rozwiązałeś , jestem pod wrażeniem :ok
Gratulacje za to , że teoretyczny pomysł zamieniłeś w realnie działające urządzenie i za samo wykonanie :bigok

LukF - 2023-01-31, 08:41

ZbigStan,

Ładne wykonanie :pifko
I rowery szybko rozpoznacie: black and white :bajer
Na czas transportu można baterie wyjąć- masa obciążająca tylną ścianę będzie o 6kg niższa a baterie w środku kampera psychologicznie bezpieczne :bigok

Udanych wycieczek rowerowych na elektrykach :spoko

Socale - 2023-01-31, 08:57

Działa? Działa!
Zapodałbyś fotoszczegóły do skopiowania potomnym :idea
Za kreatywność:

ZbigStan - 2023-02-03, 15:36

joko, LukF, Sokale Dziękuję za miłe komentarze i postawione piwa. Pozdrawiam

Na czas wyjazdów zimowych, wysięgniki zdemontowałem. Zainteresowanym budową wyciągarki chętnie przekażę potrzebne informacje, a jak wprowadzą ulepszenia to i ja skorzystam.

zbyszekwoj - 2023-02-07, 19:07

LukF napisał/a:
Na czas transportu można baterie wyjąć- masa obciążająca tylną ścianę będzie o 6kg niższa


I złodziej się nie połakomi. :chacha2

ZEUS - 2023-02-07, 20:00

zbyszekwoj napisał/a:


I złodziej się nie połakomi. :chacha2

ja demontuję jeszcze siodełka🤗

LukF - 2023-02-07, 20:27

ZEUS napisał/a:
zbyszekwoj napisał/a:


I złodziej się nie połakomi. :chacha2

ja demontuję jeszcze siodełka🤗


a ja lampkę, dzwonek, błotniki, kierownicę, pedały i koła :haha:

Skwarek - 2023-02-07, 20:33

A ja demontuję baterię ale nie tak bardzo z powodu złodziei bo mam alarm bagażnikowy ale by w czasie jazdy móc ją ładować. Mogę wtedy mniej czasu tracić na ładowanie na postoju ;)
ZEUS - 2023-02-07, 21:01

LukF napisał/a:


a ja lampkę, dzwonek, błotniki, kierownicę, pedały i koła :haha:

zapomniałeś o ramie🤔🤣

SlawekEwa - 2023-02-07, 22:18

ZEUS napisał/a:
zapomniałeś o ramie

rama musi zostać, bo głupio wygląda sam bagażnik rowerowy na bagażniku dla rowerów. :szeroki_usmiech

LukF - 2023-02-08, 12:40

ZbigStan na pewno się ucieszy, że Jego wątek żyje :bajer
ZEUS - 2023-02-08, 18:40

żyje... również dzięki Tobie😜

a tak na poważnie to skoro ZbigStan pięknie rozwiązał problem to można w tym temacie trochę poswawolić😜🤗

Socale - 2023-02-08, 21:41

ZEUS napisał/a:
żyje...
można w tym temacie trochę poswawolić😜🤗

No to lecimy:

LukF napisał/a:
...
błotniki, kierownicę, pedały i koła :haha:

Nie ma śmiachania, dobre błotniki w przypadku moich to 2 stówy, nie chciałbym ich stracić. Dzwonka też bo jest "wielotonowy" - kto czyta forum ten wie oczym piszę :mrgreen:
:bigok

SlawekEwa - 2023-02-08, 22:43

Socale napisał/a:
Dzwonka też bo jest "wielotonowy"

Mój wprawdzie jednoton, ale w lampie przedniej :bigok

LukF - 2023-02-09, 18:34

Zobaczycie, że Was wywali z wątku... :bajer
SlawekEwa - 2023-02-09, 20:12

LukF napisał/a:
że Was wywali z wątku.

kto nam da radę ? :dyskusja:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group