Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam

FORD - opony r 14

yahoda - 2023-05-13, 19:04
Temat postu: opony r 14
Cześć wszystkim.
Czas na wymianę opon. Aktualnie są letnie Sava 205 R14C. Bieżnik jeszcze ok, ale już lekkie pęknięcia na bokach. Czy może ktoś z Was doradzi czy brać takie same, a może coś innego w tym lub zbliżonym rozmiarze? Autko zimą nie jeździ. Jest to stara, niewielka (długość 6m, w tym rampa około 0,5m) integra Hymermobil na Fordzie transit o masie własnej 2600, DMC 2750.

Jeżdżę powoli, średnio 80 km/h, auto więcej niż 110 km/h nie pojedzie, autostrady omijam.

Banan - 2023-05-13, 21:06

Ze swej strony, mogę Ci polecić opony wielosezonowe.
Wiem, że w zimę nie jeździsz, ale wielosezonowe zdecydowanie lepiej spisują się w nieutwardzonym terenie - np. łąka po deszczu itp.
Jeżeli masz możliwość i wejdą Ci R15, też zdecydowanie polecam :spoko

Kazik II - 2023-05-13, 23:20

yahoda napisał/a:
Fordzie transit o masie własnej 2600, DMC 2750

Trochę dziwne - 150 kg na wszystko? Rzeczywiście tak masz w papierach?
A co do opon, to przy takim sposobie eksploatacji raczej ważne aby miały odpowiednią nośność a firma chyba nie ma specjalnie znaczenia. Ja przy dużo większym ciężarze założyłem na przód jakieś tam budżetowe ale dobrej nośności. Dwa sezony i nic się nie dzieje. Jeśli ktoś lubi pomykać naprawdę szybko to opony z wysokiej półki mogą być wskazane - ale 80 km/h....?

yahoda - 2023-05-13, 23:57

Tak mam w papierach, ale pusty, bez wody, prawie bez paliwa, bez ludzi i bagażu waży około 2400.
Napęd mam na tył. W niejedne chaszcze już się gramoliłem: w deszczu, po deszczu - nigdy nie utknąłem, więc letnie są ok.
Czy wogóle roważać te chińskie/tajwańskie wyroby: sailung/nankang? Miał ktoś z nimi do czynienia?

Skorpion - 2023-05-14, 00:44

zobacz tu https://www.oponylider.pl...109-107p-778100
MER-lin - 2023-05-14, 09:34

Kup jakieś przyzwoite opony o odpowiedniej nośności. Od tego zależy Twoje bezpieczeństwo. Oszczędności na oponach nie są dobrym pomysłem.
Kazik II - 2023-05-14, 11:16

MER-lin napisał/a:
Kup jakieś przyzwoite opony o odpowiedniej nośności. Od tego zależy Twoje bezpieczeństwo. Oszczędności na oponach nie są dobrym pomysłem.

Ogólnie w tych sprawach są 2 podejścia. Jedni uważają, że zawsze trzeba kupować wszystko, co najlepsze i najdroższe, niezależnie od potrzeby. A drudzy(do których ja należę), że nie trzeba się napinać ponad potrzebę i kupować to, co jest w zupełności wystarczające, również i z punktu widzenia bezpieczeństwa. Ten kamper jest stosunkowo lekki, a właściciel jeździ raczej wolno. Indeks nośności opon jest zawsze z boku napisany. Nie sądzę, aby do sprzedaży były dopuszczane opony bez odpowiednich testów. Nacisk na oś kampera można sobie zawsze zmierzyć. Więc jeśli parametry opony odpowiadają warunkom, w jakich mają być eksploatowane dla danego pojazdu, to chyba nie ma czego się obawiać.

Waldek00x - 2023-05-14, 17:07

Ja ostatnio założyłem takie i jestem bardzo zadowolony GT Radial Kargomax ST-6000 185/80R14 104/102 N C przystępna cena fajnie się trzymają drogi , wcześniej miałem Kormorany Vapro

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group