Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam

Hand made - ręczna robota - Oswietlenie LED w kamperze - 4 kolorowe listwy ?

Danyxm - 2024-01-27, 01:20
Temat postu: Oswietlenie LED w kamperze - 4 kolorowe listwy ?
Panowie ,
Potrzebuje pomyslu jak zrobic 4 niezlazene kolorowe paski led , sterowane jednym pilotem ? Najlepiej jakis sterownik bluetooth ? Ktos cos widzial podobnego ? Wszedzie znajduje tylko sterowniki mono...

Dzieki!

WaldekR - 2024-01-27, 09:02

Kup sobie np. coś takiego: https://led-hurt.pl/pl/p/Komplet-na-4-strefy-pilot-z-klawiszami-klasycznymi-4-strefowy-LED-RGB%2C-RGBW-4-x-odbiornik-LED-RGB/2680?gad_source=1&gclid=EAIaIQobChMI7Iro84v9gwMVF1lBAh0DdAKeEAQYCCABEgKMp_D_BwE
joko - 2024-01-27, 10:34

Takie paski ledowe sterowane pilocikiem to już dzisiaj przeżytek :spoko

Kup sobie ledy do Smart Home (np. pod Tuya Smart i sterowane po Zigbee a nie wifi) i poza tym, że będzie nimi mógł dowolnie sterować (również za pomocą smartfona) to jeszcze będziesz mógł tworzyć tzw. sceny i automatyzacje (automatyczne sterowanie na podstawie parametrów zewnatrznych).
Przykładowo kolor świecenia ledów może być zależny od temperatury zewnętrznej , możesz sterować wieloma punktami świetlnym za pomocą jednego przycisku, czy tworzyć sceny oświetlenia .

TomekR - 2024-01-27, 11:07

https://a.aliexpress.com/_Ev2gdpn

Tutaj to samo za połowę ceny :)
Do zigbee trzeba dodatkowej bramki. W domu appka spoko, ale w kamperze to już chyba przerost formy nad treścią. Zwykły mały pilocik i wszystko masz pod ręką. Są też kontrolery z obiema opcjami pilot + bt np.

krzlac - 2024-01-27, 19:43
Temat postu: Re: Oswietlenie LED w kamperze - 4 kolorowe listwy ?
Danyxm napisał/a:
...Ktos cos widzial podobnego ?...


Ja w kamperze jeszcze nigdy. Tak szybko jak założysz, tak szybko zdejmiesz.

orkaaa - 2024-01-28, 09:59

Krzlac - prawdę pisze. Mam w swoim ze trzy rodzaje różnego oryginalnego głównego oświetlenia. A to z góry , a to szufladki i boki podświetla a to okno z przodu itd. Tam są białe ciepłe ledy.
Jest też oryginalne ledy niebieskie - chyba na noc. Po ponad pięciu latach tych niebieskich nigdy nie użyłem. Nie da się mieszkać bo zamiast jak w domu czujesz się jak na wystawie.
Może zamiast kombinowania w kolory poszukiwać ledy ciepłe zimne i ściemniacz. Ale o gustach się nie dyskutuje.

krzlac - 2024-01-28, 10:47

"Parcie" na ledy to też efekt działań producentów kamperów. Po ostatniej wizycie na targach caravaningowych i obejrzeniu kilkunastu kamperów doszedłem do wniosku, że jedyny "postęp" techniczny w nowych kamperach to wszędobylskie ledy - oczopląs. Na pytanie np. o akumulator LifePO4 sprzedawcy robią tylko okrągłe oczy, ale ledy w eksponowanym kamperze zapalone wszystkie. Fakt, zwiedzający robią wielkie "łał". :lol:
Rudiger - 2024-01-28, 15:14

Raczej skup się na tym by kupić ledy o jak najwyższym współczynniku Ra aby mieć ciepły i naturalny klimat wewnątrz :)

Ja zastosowałem 4 sufitowe obwody na pilocie Miboxer, ściemniane. Do tego panel naścienny dotykowy Miboxer 4Zone Panel Remote. W sytuacji gdy zapodzieje się pilot. Panel ma jeszcze jeden plus - jest guzik 60S który gasi całe oświetlenie po 60sek, czyli masz czas na pozamykanie/wyjście z kampera. Panel przy drzwiach suwanych, na szafce.

Tylko z moca ledów przegiąłem. Ale są 4 obwody więc....

joko - 2024-01-28, 17:12

TomekR napisał/a:

Do zigbee trzeba dodatkowej bramki. W domu appka spoko, ale w kamperze to już chyba przerost formy nad treścią. Zwykły mały pilocik i wszystko masz pod ręką.


Do dwóch pasków ledów to może przerost, ale jak się chce mieć coś więcej i ma to być funkcjonalne i w pełni konfigurowalne to tylko na komponentach od smart home i nie tych działających po wifi tylko po zigbee .

Obsługa tego przez appkę jest tylko jedną z opcji i jak komuś to nie pasuje to są do tego przeróżne piloty czy przyciski naścienne , w których pod każdy przycisk można sobie przypisać określoną funkcję. Może to być prosta funkcja typu włącz-wyłącz, ściemnij -rozjaśnij, ale może to być cała tzw. scena, czyli np. zatytułowana "Oświetlenie nocne w drodze do kibelka" , która przykładowo zapali światełko w określonych miejscach z małym natężeniem i w określonym kolorze . Takich scen można sobie ustawić dowolnie dużo i uruchamiać je zależnie od potrzeb.
Kolejna korzyść ze stosowania tego typu urządzeń to to, że komunikują się radiowo , więc nie trzeba robić specjalnego okablowania (w kamperku bardzo ważna zaleta) . Część urządzeń wymaga jedynie zasilania (np.ledy), a część ma zasilanie bateryjne . Jeżeli urządzenie jest na Zigbee to na jednej baterii działa bez problemu do 3 lat (dlatego m.in polecam Zigbee a nie wifi).
Urządzeń na Zigbee jest ogromna ilość. Sa to m.in. wszelkiego rodzaju włączniki, przełączniki, czujniki temperatury, wilgotności, natężenia światła , dzwięku, czujniki gazu, dymu, regulowane zawory, cała gama żródeł światła, czujniki PIR (alarmowe), kamery, piloty i wiele innych.
Jeśli w kamperze mamy router z dostępem do internetu to funkcjami w kamperze i całym tym sprzętem możemy sterować zdalnie będąc poza nim.
Pomiędzy poszczególnymi urządzaniami możemy ustawiać dowolne zależności i budować nawet bardzo skomplikowane automatyzację.
Przykładowo wskazania okreslonego czujnika temperatury mogą uruchamiać jakieś inne urządzenie lub informować o zaistnieniu jakiegoś zdarzenia (np. wzrost temperatury w lodówce powyżej ustalonego poziomu wywoła alarm lub SMS'em otrzmasz informacje, kiedy będziesz poza kamperem).
Można by tu długo pisać , ale każdy kto miał z tym do czynienia wie o co chodzi :spoko

TomekR - 2024-01-28, 17:25

Mnie osobiście do zalet takiej automatyki przekonywać nie trzeba, większość domu mam oczujnikowane i porobione pod to odpowiednie automatyzacje, chociażby dla oszczędności prądu, z tym że ja poszedłem w mocny router zamiast bramki zigbee. Uważam nadal że w kamperze to jest przesada i jak ktoś wspomniał wyżej stajemy się ofiarami zbędnego gadżeciarstwa, z którego bardzo często i tak później nie korzystamy.
Wiem też że są ludzie których po prostu cieszy posiadanie miliona gadżetów, więc to szanuję i absolutnie nie mam z tym problemu 😉

joko - 2024-01-28, 17:35

TomekR napisał/a:
ja poszedłem w mocny router zamiast bramki zigbee.


Ja wszędzie korzystam z Home Assistant'a bo jest najbezpieczniejszy i daje największe możliwości konfiguracji a przede wszystkim integracji z całym zewnętrznym sprzętem AGD itp, ale prostą bramke Zigbee podałem jako przykład dla osób, które nie chcą się z tego doktoryzować tylko kupić i uzyć :spoko

Nie uważam , aby była to jakaś nadmierna gadżetomania nawet w przypadku kampera.
Technologia jest po to aby z niej korzystać i póki pracuje dla mnie a nie ja dla niej to wszystko jest w jak najlepszym porządku.

U mnie domy, budynki firmowe jak również kampery są skonfigurowane w jednym systemie więc jest to dla mnie naturalne że mając pełną zdalną kontrolę nad domem taką samą mam nad kamperem , który też pełni taką samą rolę.
To jest nawet kwestia zwykłego przyzwyczajenia czy nawyków .

TomekR - 2024-01-28, 17:58

Cytat:
U mnie domy, budynki firmowe jak również kampery są skonfigurowane w jednym systemie więc jest to dla mnie naturalne że mając pełną zdalną kontrolę nad domem taką samą mam nad kamperem , który też pełni taką samą rolę.
To jest nawet kwestia zwykłego przyzwyczajenia czy nawyków

Dlatego nie neguje, każdy ma swoje potrzeby/przyzwyczajenia :pifko

Danyxm - 2024-01-29, 12:28

Dziękuje bardzo ! Spodziewałem się paru prostych zdań a widze tutaj temat głeboki jest i jestem 100 lat zamurzynami.. co zasadniczo mi odpowiada.. :] Zatem namowiliscie mnie, kupie biale cieple diody i jakis prosty sterownik :]
Najbardziej zalezy mi na dobrych warunkach oswietleniowych gdyż w kamperze (stare ducato z zabudowa Knauss) będe "biurowo" pracowal, więc montuje oświetlenie nieco mocniejsze - ale właśnie chciałbym mieć możliwość regulowania czy i ktore rodlo swiatla swieci..
Także skutecznie wyleczyliscie mnie z nowinek. Szanuje Smarthome itd , ale ja wcale nie chce miec tego w kamperze, ktorym uciekam troche od codziennego zycia i cywilizacji. Szczegolnie w starym ducato :D
Dziekuje wszystkim za wskazówki i rady!

TomekR - 2024-01-29, 13:12

Danyxm napisał/a:
Dziękuje bardzo ! Spodziewałem się paru prostych zdań a widze tutaj temat głeboki jest i jestem 100 lat zamurzynami.. co zasadniczo mi odpowiada.. :] Zatem namowiliscie mnie, kupie biale cieple diody i jakis prosty sterownik :]
Najbardziej zalezy mi na dobrych warunkach oswietleniowych gdyż w kamperze (stare ducato z zabudowa Knauss) będe "biurowo" pracowal, więc montuje oświetlenie nieco mocniejsze - ale właśnie chciałbym mieć możliwość regulowania czy i ktore rodlo swiatla swieci..
Także skutecznie wyleczyliscie mnie z nowinek. Szanuje Smarthome itd , ale ja wcale nie chce miec tego w kamperze, ktorym uciekam troche od codziennego zycia i cywilizacji. Szczegolnie w starym ducato :D
Dziekuje wszystkim za wskazówki i rady!


Kuknij do mojego tematu o remoncie kampera, wrzuciłem krótki filmik z testów "dotykowego" włącznika podblatowego z funkcją ściemniania, do kupienia u majfrenda za 20 ziko. Może takie coś Ci się spodoba ;)

Danyxm - 2024-01-29, 21:53

Dzieki Tomku, juz lece. Szczegolnie ze furki mamy podobne :]
decumanus - 2024-01-30, 19:05

joko napisał/a:
Tuya Smart i sterowane po Zigbee a nie wifi

możesz mi wytłumaczyć dlaczego różnicujesz Zigbee od WiFi? mam w domu sporo na tuyi, bramkę zigbee i to wszystko leci po wifi... Wiem że cześć urzadzeń omija bramke... ale nie widze różnicy w zastosowaniu kamperowym... jak Internet padnie to ciemność.. widzę ciemność.
Oczywiście co innego HomeAsisstant, ale to juz trochę dużo jak na kampera... W domu sie do niego przymierzam, ale kamperze wystarczą mi dotykowe wyłączniki z funkcją ściemniania.
Nie mówię że to się nie zmieni ;)
to co z tym zigbee?
R

TomekR - 2024-01-31, 08:09

decumanus napisał/a:
joko napisał/a:
Tuya Smart i sterowane po Zigbee a nie wifi

możesz mi wytłumaczyć dlaczego różnicujesz Zigbee od WiFi? mam w domu sporo na tuyi, bramkę zigbee i to wszystko leci po wifi... Wiem że cześć urzadzeń omija bramke... ale nie widze różnicy w zastosowaniu kamperowym... jak Internet padnie to ciemność.. widzę ciemność.
Oczywiście co innego HomeAsisstant, ale to juz trochę dużo jak na kampera... W domu sie do niego przymierzam, ale kamperze wystarczą mi dotykowe wyłączniki z funkcją ściemniania.
Nie mówię że to się nie zmieni ;)
to co z tym zigbee?
R


Zapewne koledze rozchodzi się o to, że finalnie zigbee ma dużo większą stabilność a przede wszystkim jest bardziej energooszczędne względem wifi. Ale jak zauważyłeś i tak na końcu łańcucha jest wifi.

decumanus - 2024-02-05, 07:43

Doczytalem że podobno zigbee radzi sobie bez internetu...
...
R

TomekR - 2024-02-05, 09:47

decumanus napisał/a:
Doczytalem że podobno zigbee radzi sobie bez internetu...
...
R


Owszem, jest technologią radiową. Ale węzeł początkowy to wifi/bluetooth.

joko - 2024-02-05, 13:42

decumanus napisał/a:
joko napisał/a:
Tuya Smart i sterowane po Zigbee a nie wifi

możesz mi wytłumaczyć dlaczego różnicujesz Zigbee od WiFi? mam w domu sporo na tuyi, bramkę zigbee i to wszystko leci po wifi... Wiem że cześć urzadzeń omija bramke... ale nie widze różnicy w zastosowaniu kamperowym... jak Internet padnie to ciemność.. widzę ciemność.


Urządzenia sterowane po Zigbee mają w stosunku do Wifi sporo zalet, m.in.:

1. Szybkość uruchamiania i stabilność działania - urządzenia są gotowe do pracy praktycznie natychmiast po właczeniu zasilania, urządzenia wifi potrzebują chwili czasu aby się do sieci zalogować i potrzebują stałego podtrzymania łączności aby z sieci nie zostały "wyrzucone"
2. Niskie zużycie energii - protokół transmisji sieci Zigbee jest taki, że sama transmisja wymaga przesłania mniejszej ilości danych i odbywa się tylko wtedy kiedy trzeba (kiedy np. naciska się przycisk, czyli tak jak przy sterowaniu RF ) . W sieci wifi transmisja odbywa się praktycznie cały czas i cały czas musi być podtrzymywana. Z tego powodu urządzenia Zigbee zasilane bateryjnie mogą działać nawet latami
3. Bezpieczeństwo - ze względu na taki sposób działania i stosowany protokół do sieci Zigbee nie da się włamać z zewnątrz tak jak do wifi. Urządzenie nie zarejestrowane do bramki jest ignorowane i nie da się z zewnątrz go zarejestrować.
4. Autonomiczne działanie - wszystkie ustawienia włącznie z automatyzacjami i całą logiką zapisane są w bramce a nie w chmurze i system może działać bez dostępu do internetu a nawet bez dostępu do wifi (wifi jest potrzebne tylko na etapie rejestracji urządzeń i ich konfuguracji). Urządzenia wifi podobnie , do rejestracji i konfiguracji potrzebują internetu, ale nie będą działać bez dostępu przynajmniej do lokalnego wifi . Zaprogramowana bramka Zigbee jest sama w sobie router'em odpowiedzialnym za działanie sieci i serwerem na którym zapisana jest cała logika systemu.
5. Mesh - urządzenia zigbee działają na zasadzie siatki , gdzie każde urządzenie jest jednocześnie odbiornikiem i nadajnikiem , dzięki czemu nie muszą być w zasięgu bramki a jedynie innego najbliższego urządzenia w sieci. Urządzenia wifi wszystkie łączą się do jednego punktu dostępowego (routera) i w przypadku słabego zasięgu trzeba stosować repeater'y .W Zigbee tę rolę może automatycznie przejąć na siebie dowolne urządzenie w sieci.

Wszystkie te cechy mają spore znaczenie w przypadku stosowania w kamperze , bo tam jak wiadomo stałość zasilania a tym bardziej dostępu do internetu jest tam wątpliwa.
Skonfigurowane i ustawione urządzenia Zigbee będą działać miedzy sobą jedynie mając zasilanie (czyli np. zasilany baterią pilot czy przełacznik naścienny załaczy i wysteruje oświetleniem podłączonym jedynie do zasilania, bez uruchomionego nawet routera wifi). Dostęp i sterowanie tymi urządzeniami z poziomu aplikacji na smartfonie będzie możliwy lokalnie nawet jeśli router wifi nie będzie miał dostępu do internetu (musi być tylko włączony i obsługiwać lokalną sieć do której zalogowany będzie smartfon).
Dostęp do internetu jest potrzebny przy Zigbee tylko jeśli potrzebujemy sterować zdalnie z innej kokalizacji lub jeśli któraś z automatyzacji wymaga danych zewnętrznych (np. lokalizacji, stanu pogody itp)

decumanus - 2024-02-05, 16:18

AAAAAAAA-h-aaaaaaaa :idea:
bedzie sterowanie
R


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group