Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam

Bułgaria - Jaką wybrać trasę na Rumunię i Bułgarię kamperem?

ficeusz - 2009-06-24, 13:36
Temat postu: Jaką wybrać trasę na Rumunię i Bułgarię kamperem?
Cześć wszystkim. Wybieramy się na przełomie lipca i sierpnia kamperem na południe. Mamy 12, może 13 dni. Cel - Rumunia i Bułgaria.
Czy ktoś może polecić jakąś atrakcyjną (sprawdzoną) trasę?
Dzięki z góry!

kalinin - 2009-06-27, 09:20

Przeczytaj relacje z wyjazdów, znajdziesz tak wiele ciekawych i cennych informacji
DarekK - 2009-06-27, 15:33

I jeśli coś Cię zainteresuje pytaj o konkrety - napewno każdy chętnie podzieli się wiadomościami. Na początek - przy granicy najtańsze paliwo ale również najmniej dostaniesz za walutę w kantorach. Opłaca się wymienić aby na winietkę starczyło. Co do wymiany - w Rumuni czasami - w Bułgarii normalka że najlepszy przelicznik jest w banku. Wydaje mi się że opłaca się dojechać do morza a następnie wybrzeżem do Bułgarii.
ficeusz - 2009-07-10, 18:12

Poniżej zamieszczam trasę jaką sobie wstępnie opracowaliśmy. Będę bardzo wdzięczny za wszelkie uwagi dotyczące poszczególnych miejsc na trasie, jakości dróg w poszczególnych fragmentach trasy, kempingów które polecacie bądź nie itd.
Z góry dzięki za pomoc!

Ruszamy z Krakowa, wracamy do Warszawy.

Punkty na trasie, gdzie chcemy się zatrzymać na krótszą lub dłuższą chwilę:
1) Cluj Napoca
2) Targu Mures
3) Sighisoara
4) Sibiu
5) Jezioro Vidaru na Trasie Transfogarskiej
6) Pitesti
7) Bukareszt
8) Burgas
9) Tulcea
10) Voronet
11) Sapanta


Trasa:
Kraków -> Oradea -> Cluj Napoca -> Sighisoara -> Sibiu -> Pitesti (trasą transfogarską) -> Bukareszt -> Ruse -> Razgrad -> Shumen -> Burgas -> Tulcea -> Voronet -> Sapanta -> Satu Mare -> Mateszalka -> Vasaroameny -> Kisvarda -> Sarospatak -> Slovenske Nove Mesto -> Sacurov -> Vranov nad Toplou -> Stropkov -> Svidnik -> Barwinek -> Rzeszów -> Ostrowiec -> Radom -> Warszawa

W sumie wychodzi około: 3400km

kimtop - 2009-07-12, 11:59

Fajne miejsce do stania na dziko.
Ogrodzony plac z knajpką,kiblami,prysznicem.20 m.do piaszczystej plaży z leżakami ,parasolami i natryskami.Wszystko za 5 lewa(ok.10 zł.)
2,5 km.od trasy Obzor-Nesebar w kierunku na Emonę
Namiar gps N 42st 45min 13.53sek E 27st 53min 17.95sek

ficeusz - 2009-07-12, 21:37

ficeusz napisał/a:
Poniżej zamieszczam trasę jaką sobie wstępnie opracowaliśmy. Będę bardzo wdzięczny za wszelkie uwagi dotyczące poszczególnych miejsc na trasie, jakości dróg w poszczególnych fragmentach trasy, kempingów które polecacie bądź nie itd.
Z góry dzięki za pomoc!

Ruszamy z Krakowa, wracamy do Warszawy.

Punkty na trasie, gdzie chcemy się zatrzymać na krótszą lub dłuższą chwilę:
1) Cluj Napoca
2) Targu Mures
3) Sighisoara
4) Sibiu
5) Jezioro Vidaru na Trasie Transfogarskiej
6) Pitesti
7) Bukareszt
8) Burgas
9) Tulcea
10) Voronet
11) Sapanta


Trasa:
Kraków -> Oradea -> Cluj Napoca -> Sighisoara -> Sibiu -> Pitesti (trasą transfogarską) -> Bukareszt -> Ruse -> Razgrad -> Shumen -> Burgas -> Tulcea -> Voronet -> Sapanta -> Satu Mare -> Mateszalka -> Vasaroameny -> Kisvarda -> Sarospatak -> Slovenske Nove Mesto -> Sacurov -> Vranov nad Toplou -> Stropkov -> Svidnik -> Barwinek -> Rzeszów -> Ostrowiec -> Radom -> Warszawa

W sumie wychodzi około: 3400km



Jeśli ktoś ma doświadczenia i może poradzić, które odcinki powyższej trasy można jechać w nocy (drogi w miarę OK) a które absolutnie nie (drogi dziurawe i niebezpieczne) to będę wdzięczny.

rafs - 2009-07-12, 22:26

A jak przedstawiają się ceny na granicy rumuńsko-bułgarskiej? Gdzie najlepiej przekraczać?
DarekK - 2009-07-13, 10:22

rafs napisał/a:
przedstawiają się ceny na granicy rumuńsko-bułgarskiej?

Wama Veche - za darmo (winietka w Bułgarii tak jak na każdym przejściu :) ).

darek - 2009-07-14, 18:57

W Ruse zapłacisz za most kilka euro, później nie jedź wg GPS do Burgas bo droga jest okropna , lepiej jedź autostradą do Warny i później na południe do Burgas.,
My wyjeżdżamy 18 tego rano przez Ukraine, póżniej przez Constante do Vama Veche , może sie spotkamy , kto wie.
jedziemy ekipą na dwie fury

wbobowski - 2009-07-15, 17:02

Wkrótce opiszę podróż przez Rumunię i Bułgarię, ale w temacie Grecja
ficeusz - 2009-07-20, 23:21

Poniżej specyfikacja techniczna kampera, którym już wkrótce jedziemy do Rumunii. Powiedzcie fachowcy czy to auto nadaje się np. na trasę transfogarską? I w ogóle co o nim myślicie? Da się tym przejechać 3000km bez niespodzianek?

Fiat Roller 41
Camper na podwoziu Fiata Ducato 6-osobowy.

SPECYFIKACJA JM Roller 41
Podwozie Fiat Ducato 1.9 JTD
Pojemność silnika cm3 1900
Maksymalna moc EEC KM 90
Skrzynia biegów 5 + wsteczny
Napęd przednie koła
Rozstaw osi mm 3200
Wspomaganie kierownicy tak
MIARY I WAGI
Długość zewnętrzna mm 5880
Szerokość zewnętrzna (max.) mm 2220
Wysokosć zewnętrzna (max.) mm 3125
Wysokosć wewnętrzna mm 1990
Homologowana ilość miejsc 6
Całkowita dopuszczalna masa kg 3400
CZĘŚĆ MIESZKALNA
Ilość miejsc 6
Łóżko nad kabiną (dł x szer) mm 2100 x 1450
Pojedyncze łóżko w części jadalnej (dł x szer) mm 1850 x 650
Podwójne łóżko w części jadalnej (dł x szer) mm 1850 x 1250
KUCHNIA
Ilość palników szt 3
Lodówka ( pojemność ) l 75
ZBIORNIKI ( woda/gaz)
Zbiornik świeżej wody l 100
Zbiornik zużytej wody l 75
Butle z gazem KG 2 x 15
Ogrzewanie gazowe KCAL 3000
WYPOSAŻENIE ELEKTRYCZNE
Dodatkowy akumulator AH 80
Gniazdo 12V - 220V tak
Panel kontrolny tak

aw - 2009-08-06, 08:43

Wróciliśmy całkiem szczęśliwie z Rumunii i Bułgarii i nawet częściowo z Serbii. Nikt nas nie zjadł. Nie wierzcie w te historie. Ludzie są mili i uśmiechnięci - całkiem normalni. Mówienie źle o tych krajach jest krzywdzące.
Jak ktoś chce jakiś informacji to piszcie.

MILUŚ - 2010-04-27, 22:18

Witam wszystkich !!!!
Jestem obecnie na delegacji w Bułgarii i mam parę , jak myślę istotnych informacji dla chcących się przeprawiac przez Dunaj :
1. Prom Calafat - Vidin : wjazd do portu 10 EUR , opłata za samochód / camper,bus 1+8 osób/ 23 EUR , od osoby 3 EUR . Do tego dochodzi "obowiązkowe " ubezpieczenie po stronie bułgarskiej 6-10 EUR w zależnosci od długości pobytu . Czas oczekiwania na prom 2-3 h
I jeszcze jedna sprawa : w weekendy z racji podniesienia opłat/ 3X /za promowanie TIRów trudno o zebranie pełnego promu a ten ........ czeka do skutku :gwm

2. Most Ruse - Giurgiu : bez kolejek , opłata za przejazd 6 EUR / za busa , campera/

PZDR> MILUS :spoko

AUTOJUR - 2010-04-28, 06:39

Ficeusz zobacz opis mojego wyjazdu do Rumuni :spoko
MILUŚ - 2010-04-28, 17:09

AUTOJUR napisał/a:
Ficeusz zobacz opis mojego wyjazdu do Rumuni :spoko


Zdaje mi sie ,że ficeusz też był w Rumunii..... w tamtym roku . O ile pojechał bo oprócz pytania z tamtego roku o campera nic już po powrocie nie napisał .

PZDR> MILUŚ :spoko

darek 61 - 2011-07-03, 21:19

Jadę do Burgas i mam do wyboru dwie trasy przez Rumunię.Jedna to przeprawa promem w Vidin,druga to most w Ruse.Jest też trzecia trasa przez Serbie.Co wybrać jakie macie doświadczenia na tych trasach.Jak z opłatami?W tamte strony jadę po raz pierwszy.
darek - 2011-07-03, 21:37

Zależy czego oczekujesz, most w Ruse to dość sprawny przejazd, opłata - nie bardzo pamietam ale chyba cos ok 10euro za auto z przyczepą.
Z kolei przeprawa promem przez Dunaj to też przeżycie samo w sobie, może warto jednak promem , zwłaszcza jeżli macie dzieci ze sobą , moje do tej pory opowiadaja o przeprawie przez rzeką tak dużą jakiej nigdy nie widzieli.
Promy maja to do siebie że kursują od jakiejś tam godziny do jakiejś tam , my przyjechalismy za późno i musieliśmy czekać całą noc , no ale zakładamy że na wakacjach nam sie nie spieszy.

Przez Serbię nigdy nie jechałem ,ale znajomi jechali i mówili że jest szybko i sprawnie


Kiedy jedziesz ? , może gdzieś dane nam będzie wypić kawałek wina ?

darek 61 - 2011-07-03, 21:50

wyruszam 22 lipca na trzy tygodnie
darek - 2011-07-03, 22:04

My wyjeżdżamy ok 15 tego gdzieś tak do około 3 sierpnia w dwie załogi, mój telefon jest przy avatarze.
Warto mieś jakiś kontakt, my dwa lata temu własnie w Bułgarii mieliśmy dośc poważny wypadek i gdyby nie to że byliśmy z inną załogą na pewno potrzebowalibyśmy pomocy.
To tak w razie awaryjnych sytuacji, a tak na co dzień, zwsze warto sie spotkac , poznac , pogadać. Tak w kwesti info jesteśmy ok 40tki mamyb troje dzieciaków 21 , 14 ,9 lat , druga załoga to małżeństwo ok 31 lat.

Będziemy jechac albo przes Ruse , albo przejściem tuż przy morzu - Vama Veche aż na południe do Sinemorca, zaczepiając pewnie o sozopol i z jekka zaprzyjaźniony campingo - parking w Irakli , oraz kemping w Carewie.
Jakbyś mógł i jesli masz taka wolę , podaj telefion do siebie.

darek 61 - 2011-07-03, 22:17

tel wysłałem na pw
darek - 2011-07-03, 22:29

też wysłałem Ci pw. troche sie pomyliłem co do swojego wieku , po prostu zakręcony jestem dzisiaj ;)
krasnopiura - 2012-01-24, 05:45

W Rumunii jadę przez Gura Vaii na Nepotin przez most i wjeżdzam do Bregowa k/Vidin w Bułgarii.Bez opłat i czekania za promem w Vidim czy też opłat w Russe za most.
Bim - 2012-01-24, 10:15

Czy mogłbyś szczegółowiej podac trasę nie mogę znaleść miejscowości Nepotim , Gura vaii jest parę w Rumuni
Darek1968 - 2012-01-24, 10:59

kiedyś jechałem osobówką tam przez Ruse i to był koszmar a wracałem drogą nad morzem i było całkiem nieźle z różnych przyczyn, nawet widokowych, no i pustej granicy
jacek stec - 2012-01-24, 16:44

koledze chodzi o Negotin-potwierdzam bezproblemowe przekraczanie granicy serbskiej i bezkosztowe.W drodze powrotnej do Rumunii podjeżdża się obok kolejki do przodu do bramki EU.Koniecznie jadąc tamtędy trzeba przejechac przełom Dunaju,czyli nie od razu na północ do domu,tylko ok 60km wzdłuż Dunaju i dopiero na północ na Timisoarę-polecam przez uzdowisko Buzias zdewastowane,ale piękne i z klimatycznym bałkańskim targowiskiem.
Borys1003 - 2012-04-29, 18:58

W tamtym roku pojechałem przez Ukraine i mielismy jechac na Delte Dunaju,ale we Lwowie okazalo się,ze jest beznadziejna tam droga i pojechalismy w miare dobra ale nie po kierunku na BAIA MARE, Tirgu Mures, BrasoV, Bucharest, (niezły kociał w miescie) z powrotem jechalismy(stalismy) w korku na obwodnicy, Constatnta Varna Burgas itd, ogólnie przejscia UA z RO nie polecam bylo późno dzieciaki chciały spac a celnicy Ukraińscy trzepali kazdy schowek po 3 razy nie mogąc znaleźć fajek bo wg ich mniemania kazdy kamper ma ich mnóstwo, przejscie w RO już ok, drogi dobre, ale remontowane waskie, przy każdym mostku nadlany asfalt trzeba zwalniać. Monotonna droga bez autostrad, dużo zabytków po drodze, góry nie takie straszne jak dla mojego 2,5D Transita, ludzie ok, bzproblemowo mozna stać przy plaży, toche zasmiecone plaże, ogólnie Bułgaria ciekawsza ludzie bardziej cywilizowani. Ceny podobne jak Polsce. Ogólnie lepiej czułem się w Bułgarii, byliśmy 5 tygodni na dziko bez campingów, ogólnie ich jest mało lub są beznadziejne. W Rumuni i Bułgarii przy hotelach darmowe wi-fi. Wracalismy przez Wegry Hajduszoboszlo ciepla woda :bigok i Słowacje kolo Popradu trafiła nam się niezła górka ostatnie 1000metrów na jedynce :-). ogólnie fajnie pogoda w Sierpniu goraca 30 stopni ale czasem wietrznie, koledzy byli we wrześniu i zmarzli ....
Notker - 2012-08-27, 21:13

No to ja aktualizuję wiadomości z przeprawy promowej Calafat; Całość wyszła nas 81Euro za 2 osoby, z tym że przymuszono nas do kupna polisy zdrowotnej w Bułgarii za chyba 10E- na nic zdały się moje krzyki że już jesteśmy ubezpieczeni /w Polsce - UE/. Nie ma karty Euro-zdrowotnej - nie mamy ubezpieczenia wedle Bułgarów.
Ciekawe są opłaty po stronie Rumuńskiej przy wjezdzie do portu rzecznego; 2 szlabany, przy jednym 6E przy drugim 11E - za co - trudno rozszyfrować. Zachowałem te tajemnicze kwity, będę zgłębiał:)

Bim - 2012-08-27, 21:24

Notker napisał/a:
wiadomości z przeprawy promowej Calafat

Jak widzę nic się nie zmieniło od dawien dawna tam zawsze golą bez mydła

Zawsze coś wymyślą ,żeby zarobic parę groszy na boku ja to przejście omijam szerokim łukiem

frape - 2012-08-27, 22:15

Bim napisał/a:
wiadomości z przeprawy promowej Calafat

zupełnie nic od co najmniej 2001 roku kiedy to nie chciano nas wpuścić do portu jeśli pani w okienku nie dostanie coca coli....
w 2010 (niestety czas gonił i trzeba było tu przekroczyć granicę) ta przyjemność kosztowała około 50 euro, wjazd od Bułgarii, a po stronie rumuńskiej 2E opłaty portowej. Potem jako, że był zakaz powyżej 1,5t trzeba było jechać na drugi szlaban - a tam kasowali auta powyżej 3t - powiedzieli 5E, ale nasze niestety dla nich w dowodzie miało mniej i wkurzony pan musiał nas puścić. My teraz przekraczamy granicę, albo w Vama Veche nad morzem (z tym, że wcześniej w Rumunii trzeba przejechać most na Dunaju (ok 3E) lub przepłynąć promem (około 6E), albo w Russe (most) gdzie w zeszłym roku vvT4 wzięli 3E, teraz camperem 6E


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group