Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: janusz
2009-10-05, 22:31
Zasilanie CO
Autor Wiadomość
Gacy
początkujący forumowicz

Dołączył: 01 Lut 2008
Wysłany: 2008-02-01, 16:59   Zasilanie CO

Witam
Nie jestem co prawda fanem Camperów (na razie buduje dom:-)), ale postanowiłem się zapytać, bo widzę że tematy są pokrewne. Otóż chcę zabezpieczyć solar i kominek ( w sumie 3 pompy + siłownik + 2 sterowniki = około 300W) przed brakiem prądu. Gotowe UPS albo są koszmarnie drogie albo trzymają 15min. Potrzebuję przetwornicy z ładowaniem akumulatora i nawet znalazłem Profitexx PIC-600 lub PIC-1000 tylko że ten prostownik jest bardzo tajemniczy. Żadnych konkretnych danych. Jak ładuje akumulator? Jakim napięciem? Czy żelowe tez?. Czy przechodzi w stan konserwujący? W profitexx'ie na pytanie o parametry techniczne tak mi odpowiedzieli: ładowanie 5 A DO kwasowych Pozniej prąd pokserwujacy jak w kazdymz prostownikow. ?????
Potrzebuję albo potwierdzenia czy ten prostownik jest coś wart i do czego konkretnie albo jak złożyć przetwornicę PI-600(PI-1000) + ładowarka EST-516 12V/15A + COŚ tak układ działał automatycznie.

Pozdrawiam

Gacy
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Tolo-Digli 
weteran


Twój sprzęt: Fiat Dukato
Dołączył: 14 Sty 2008
Piwa: 29/5
Skąd: Andrzejów-Łódź
Wysłany: 2008-02-01, 17:14   

cześć nie jestem fachowcem w tej dziedzinie ale nie chcę żebyś sobie myślał że jak nie jesteś kamperowcem tonikt nie udzieli rad spokojnie tu są naprawdę mondrzy ludzie i uczynni pozwól wrucić im z pracy zasiąść do kompa wypić drinka i coś wymyślą :lol: o kurde ajak nie :shock: żartowałem :mrgreen:
_________________
NIE TY MI JESTEŚ WROGIEM .LECZ TWOJE HOBBY PRZYJACIELEM
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
kimtop 
Kombatant

Twój sprzęt: Dethleffs Esprit RT na auto s pici na kapotou
Pomógł: 14 razy
Dołączył: 18 Wrz 2007
Piwa: 139/44
Skąd: Opoczno
Wysłany: 2008-02-01, 20:00   

U mnie przy rozpalonym kominku działają cztery pompy(wymiennik ciepła,woda,grzejniki i podłogówka) oraz cała automatyka
.Pierwszą zimę w obawie przed wyłączeniami prądu zastosowałem ups (taki ,który podłącza się do akumulatora zewnętrznego) oraz aku od ciężarówki 125Ah.Przez całą zimę ani razu nie brakło prądu.Raz w ciągu czterech zim zerwało linię i był problem przez 2 dni .Ale tyle to żaden akumulator nie wytrzyma.Po prostu trzeba uważać przy rozpalonym kominku i nie zostawiać go bez opieki.Może się zagotować woda przy zaniku zasilania.Myślę o zakupie dobrego agregatu prądotwórczego (takiego z którego można zasilać elektronikę ) i to chyba będzie najlepsze wyjście w razie problemów z prądem
_________________
Pozdrawiam.
Polak gorszego sortu

Wódka z lodem szkodzi na nerki.Rum z lodem niszczy wątrobę.Whisky z lodem atakuje serce.Gin z lodem rozwala mózg.Cola z lodem demoluje zęby.
Oznacza to,że lód szkodzi w zasadzie na wszystko.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
louis_cypher 
stary wyga


Twój sprzęt: a co dadzą
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 08 Mar 2007
Otrzymał 10 piw(a)
Skąd: skąd chce
Wysłany: 2008-02-01, 21:57   

Kimtop a myślałeś o akumulator żelowych, z tego co wiem to kiedyś z Jawą rozmawiałem i mówił że wystarczają , ile ich powinno być nie wiem i nie pamiętam czy to sam używa czy zna z przykładu kogoś,
ale myślę że jak zapodasz temacik to napewno coś Ci podpowie
_________________
Siema , Heyka , Narka , ITD ITP
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Tadeusz 
Administrator
CamperPapa


Twój sprzęt: Fiat Talento Hymercamp
Nazwa załogi: Kucyki
Pomógł: 16 razy
Dołączył: 06 Lis 2007
Piwa: 1568/2201
Skąd: Otwock
Wysłany: 2008-02-01, 22:45   

louis_cypher napisał/a:
myślałeś o akumulator żelowych,


Ja używam na jachcie akumulatorów żelowych. Mają te przewagę nad zwykłymi kwasowymi, że można je głębiej rozładować. Są natomiast bardzo wymagające jeśli chodzi o ładowanie. Praktycznie wymagają specjalnych prostowników, utrzymujących automatycznie ostry reżim co do wymagań. Nie jest to miejsce na dokładne omawianie tego typu akumulatora, więc dodam tylko, że są cholernie ciężkie i na potrzeby o których tu mowa szkoda pieniędzy na akumulatory. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest agregat prądotwórczy typu digital, wytwarzający prąd przemienny o takiej charakterystyce, że możemy nim bez obaw zasilać skomplikowane układy elektroniczne. Mam taki na jachcie i używam często do laptopa. Wprawdzie zasilam często laptopa także z akumulatorów poprzez przetwornice, ale bardzo to skraca czas pracy akumulatorów.
_________________
W życiu najlepiej jest, gdy jest nam dobrze i źle. Kiedy jest tylko dobrze - to niedobrze.
Ks. Jan Twardowski.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
kimtop 
Kombatant

Twój sprzęt: Dethleffs Esprit RT na auto s pici na kapotou
Pomógł: 14 razy
Dołączył: 18 Wrz 2007
Piwa: 139/44
Skąd: Opoczno
Wysłany: 2008-02-02, 08:13   

Myślę ,że najbardziej racjonalny jest zakup dobrej klasy agregatu o mocy ok.1 Kw.
Oprócz ewentualnego zasilania c.o można go wykorzystać chociażby do kampera.
Myślę że taki właśnie kupię.

Zaleta akumulatorów-automatyczne włączenie zasilania
Wada-krótki czas zasilania (pompy i automatyka pobiera kilkaset wat)

Zaleta agregatu - nieograniczony czas zasilania,można zasilać inne odbiorniki (lodówka,telewizor ,oświetlenie ,komputer kamper itd.)
Wada agregatu - trzeba go uruchomić i spala paliwo

U mnie przez cztery zimy była jedna sytuacja kiedy agregat by się przydał (brak prądu przez dwa dni ).Tak więc pytanie czy warto w to inwestować ?
_________________
Pozdrawiam.
Polak gorszego sortu

Wódka z lodem szkodzi na nerki.Rum z lodem niszczy wątrobę.Whisky z lodem atakuje serce.Gin z lodem rozwala mózg.Cola z lodem demoluje zęby.
Oznacza to,że lód szkodzi w zasadzie na wszystko.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
eler1 
Kombatant


Twój sprzęt: kamper
Nazwa załogi: elerki
Pomógł: 12 razy
Dołączył: 15 Sty 2007
Piwa: 52/129
Skąd: mazowieckie
Wysłany: 2008-02-02, 09:16   

można też gdy już akumulator pada uruchomić samochód przed domem przetwornicę we wtyczkę zapalniczki i przedłużacz do domu na 230V, i wtedy odpada nam zakup agregatu może trochę większe zużycie paliwa :mrgreen:
_________________
Pierwsza MAŁA KARAWANA na CT :)

Życie jest jak pudełko czekoladek nigdy nie wiadomo na co się trafi.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Tadeusz 
Administrator
CamperPapa


Twój sprzęt: Fiat Talento Hymercamp
Nazwa załogi: Kucyki
Pomógł: 16 razy
Dołączył: 06 Lis 2007
Piwa: 1568/2201
Skąd: Otwock
Wysłany: 2008-02-02, 12:03   

kimtop napisał/a:
Myślę ,że najbardziej racjonalny jest zakup dobrej klasy agregatu o mocy ok.1 Kw.
Oprócz ewentualnego zasilania c.o można go wykorzystać chociażby do kampera.


Mój agregat o mocy 1,1 kW daje możliwość stałego poboru 1kW. Spala 0,2 ltra benzyny na 1 godzinę pracy. Jest cichy.
Namawiam. :-D
_________________
W życiu najlepiej jest, gdy jest nam dobrze i źle. Kiedy jest tylko dobrze - to niedobrze.
Ks. Jan Twardowski.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Gacy
początkujący forumowicz

Dołączył: 01 Lut 2008
Wysłany: 2008-02-05, 13:22   

Witam
Dzięki za odzew.
Nastawiłem się na UPS (gotowy czy składany), bo to wygoda. Po za tym oprócz kominka jest jeszcze solar (ostatnio jak było słoneczko to nabił około 15kWh energii w ciągu jednego dnia). Agregat prądotwórczy jest dobry jak ktoś jest obecny w domu. Co do braku prądu to nie ma go co najmniej raz w miesiącu (nowe osiedle - mnóstwo podłączeń).
Może Ktoś z grupowiczów używa tej Przetwornicy z prostownikiem Profitexx'u i ma jakieś dane techniczne.

Kimtop zdradź co to był za UPS który podłączyłeś bo zewnętrznego akumulatora 125Ah właśnie takie rozwiązanie jest w sam raz dla mnie. Szukam jakieś sprawdzonego starszego typu UPS'a , bo te nowe są za inteligentne na taki akumulator.

Pozdrawiam
Gacy
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
kimtop 
Kombatant

Twój sprzęt: Dethleffs Esprit RT na auto s pici na kapotou
Pomógł: 14 razy
Dołączył: 18 Wrz 2007
Piwa: 139/44
Skąd: Opoczno
Wysłany: 2008-02-05, 17:08   

Ups został mi w spadku po automatyku , który mi spinał automatykę pieca z kominkiem.
Jest na nim tylko symbol UPS PS 200/12
Nie ma własnej baterii tylko dwa przewody z krokodylkami , którymi podłącza sie go do akumulatora.
Myślę że musisz poradzić się dobrego automatyka , który doradzi Ci jaki ups i jakie akumulatory wybrać
_________________
Pozdrawiam.
Polak gorszego sortu

Wódka z lodem szkodzi na nerki.Rum z lodem niszczy wątrobę.Whisky z lodem atakuje serce.Gin z lodem rozwala mózg.Cola z lodem demoluje zęby.
Oznacza to,że lód szkodzi w zasadzie na wszystko.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***