Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Zamknięty przez: JaWa
2012-03-07, 17:01
Etap X Solina - Andrzejówka
Autor Wiadomość
JaWa 
Kombatant
Pierwsza "Mała Karawana"


Twój sprzęt: Fiat Ducato Trigano Granduca
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 15 Sty 2007
Piwa: 334/191
Skąd: Kutno
Wysłany: 2012-03-07, 17:01   Etap X Solina - Andrzejówka

Wołosate – Andrzejówka E T A P X


Wołosate
Wyjazd z biwaku drogą powrotną w kierunku Ustrzyk Górnych.

Ustrzyki Górne
Dojeżdżamy do drogi nr 896 (Pętla Bieszczadzka) i skręcamy w lewo w kierunku Dołżyca.
Po lewej stronie drogi widoczna Wielka Rawka - 1304 m n.p.m., a po prawej stronie Połonina Waryńska - 1297 m n.p.m. i droga wznosi się serpentynami na Przełęcz Wyżniańską – 855 m n.p.m., stąd przepiękne widoki na najwyższe partie Bieszczad, następnie opada do wsi Brzegi Górne (Berehy GRN.) by znowu wznieść się serpentynami na Przełęcz Wyżnią – 872 m n.p.m.

Brzegi Górne
Wieś leży w kotlinie. Jest to miejsce wypadowe na Połoninę Wetlińską – 1253 m n.p.m.
– 2 godz. Zn.cz. Połoninę Waryńską 1297 mnpm. – 1.5 godz. Można również pokusić się na wędrówkę przez Wierch Wyżniański na Wielką Rawkę – 1304 mnpm. – 3.30 godz.
i w pobliżu leżący Krzemieniec – 1214 mnpm. , gdzie zbiegają się trzy granice: Polski, Słowacji i Ukrainy.Droga cały czas biegnie terenami Bieszczadzkiego Parku Narodowego, zaczyna opadać, a po lewej stronie płynie potok Wetlinka.

Wetlina
Jedna z najpiękniejszych wsi bieszczadzkich, siedziba władz leśnych i baza turystyczna. Dochodzi tu słynna kolejka bieszczadzka. Na pd. od wsi uroczysko Moczarne, a 8 km na wsch. u źródeł Górnej Witlinki jest rezerwat Puszczy Bieszczadzkiej z ostojami niedźwiedzia, rysia, żbika.

Smerek
Wzdłuż drogi po prawej stronie drogi płynie potok Wetlina, po tej samej stronie widoczny Smerek – 1222 m n.p.m. Wycieczka na leżące na pd. szczyty graniczne to już 3.30 godz.

Kalnica
Niewielka wieś leży w zakolu Wetliny. Odchodzi stąd odgałęzienie drogi w prawo do Małej Pętli Bieszczadzkiej - Soliny. Za wsią droga zaczyna się wznosić na przełęcz – 681 m n.p.m., skąd jest bardzo ładny widok na Smerek i Połoninę Wetlińską. Wzdłuż drogi biegnie kolejka bieszczadzka.

Dołżyca
Wieś znana z opowieści bieszczadzkich, osada robotników leśnych i drogowych.
Droga okrąża łukiem Ryczywół – 778 mnpm. po lewej stronie drogi.

Cisna
Duża, malowniczo położona wieś. W XIX w. była tu huta żelaza wspominana przez Aleksandra Fredrę. Obecnie to duży ośrodek turystyczny. W latach 1944-47 wielokrotnie
palona, ocalało 20 domów. Od pn. strony widoczny Łopiennik – 1068 mnpm.
W prawo odchodzi droga do Leska nr 893, nasza trasa prowadzi w kierunku Komańczy.
Majdan
Mała wieś, w lewo odchodzi droga w kierunku Słowacji przez Przełęcz nad Roztokami Górnymi – 801 m n.p.m. Kilkaset metrów dalej wieś/osada leśna Żebracze, a za nią „P” przed wspinaniem się na Przełęcz Przysłup - 749 m n.p.m., za przełęczą droga opada w dolinę Osławy. Po prawej stronie drogi widoczna Patryja – 1071 m n.p.m.

Wola Michowa
We wsi w prawo odchodzi droga do Baligrodu – Leska przez Przełęcz Żebrak –
- 816 m n.p.m.

Nowy Łupków
Duża wieś przy linii kolejowej przez Przełęcz Łupkowską - 640 m. przechodzi tunelem. Podczas mojego zwiedzania linia kolejowa była nieczynna, a dzięki żołnierzom WOP
przeszliśmy cały tunel na czechosłowacką stronę. Tunel był zabezpieczony wrotami.

Komańcza
Wieś leży na granicy Bieszczad i Beskidu Niskiego nad Osławią, dopływem Sanu.
Spora część mieszkańców to Łemkowie, zachowane ich typowe drewniane budownictwo.
Na wzgórzu stoi piękna cerkiew z 1802 r., bardzo bogate wyposażenie z ikonostasem.
Jest również cerkiew greckokatolicka i tuż obok w starej chałupie mieści się niewielke muzeum łemkowskie.
W Komańczy-Letnisku, w lesie jest klasztor Nazaretanek w którym był internowany kardynał Stefan Wyszyński w 1955 r., przez rok.
Z Komańczy wyjeżdżamy nadal drogą nr 897 w kierunku Dukli cały czas droga widokowa. Po lewej stronie drogi ciągnie się Jaśliski Park Krajobrazowy.

Wisłok Wielki
Za wsią pod drogą przepływa Wisłok i tu w okolicy są jego źródła, droga zaczyna się wspinać na przełęcz.

Jaśliska
We wsi odchodzi droga w lewo do Słowacji, zapewne dzisiaj czynna i przejezdna.

Daliowa
Rozwidlenie dróg – w prawo odchodzi droga nr 888 do Rymanowa, a nasza trasa prowadzi dalej drogą nr 897 – skrzyżowanie - dojeżdżamy do drogi głównej nr 9, E37 – skręcamy
w prawo w kierunku Dukli. W lewo droga prowadzi przez Przełęcz Dukielskądo Słowacji.
Po prawej stronie drogi widoczny Piotruś – 728 m.

Nowa Wieś
Wieś leży nad rzeką Jasionką – dopływem Wisłoka. Po prawej stronie na stokach Cergowej Góry są stanowiska cisa, formy krzewiaste. Po lewej stronie drogi widoczna Hyrowa
– 694 m n.p.m., a po drodze Puszcza Jana z Dukli w której jest neogotycka kaplica z 1887 r. i domek pustelnika. Jest tu również Złota Studzienka przy kapliczce i wiąże się z pobytem tu św. Jana z Dukli.


Dukla
335 m n.p.m., ok. 2.500 mkw., leźy nad Jasionką.
Niegdyś była własnością Mniszchów, później Potockich. Miasto lokowane w 1380 r., leżało na tzw. „szlaku węgierskim”. Tu w 1944 r. toczyły się bardzo zacięte walki wojsk polskich, radzieckich i czeskich z Niemcami o Przełęcz Dukielską. Poległo tu ok. 136.000 żołnierzy.
W 1997 r. w kościele Bernardynów Jan Paweł II kanonizował Jana z Dukli.
Z miasta wyjeżdżamy drogą nr 993 w kierunku Gorlic – droga widokowa.

Nowy Żmigród
Wieś gminna, leży nad Wisłoką.Jedziemy dalej drogą widokową nr 993 w kierunku
Gorlic.

Gorlice
300 m n.p.m., miasto powiatowe leży nad rzeką Ropą.Początki osady sięgają XIV w., lokacja w 1417 r.,ważna miejscowość na „szlaku węgierskim”. Od dawna handlowano tu „olejem skalnym”. To tutaj w XIX w. pracował w aptece Ignacy Łukaszewicz, tu w 1853 r.
uruchomił pierwszą na świecie destylarnię ropy naftowej- oleju skalnego.
Ratusz z lat 1780-90 w którym do roku 1860 była apteka w której pracował I. Łukaszewicz. W Muzeum Regionalnym można zobaczyć m.in. rozwój przemysłu naftowego, garncarstwa
i sztuki ludowej.
Rejon ten zamieszkują Pogórzanie gorliccy, a bardziej na południe Łemkowie.
(stare cerkiewki oryginalne budownictwo).
Skrzyżowanie z drogą nr 28 – skręcamy w lewo w kierunku Nowy Sącz.

Szymbark
Wieś leży nad Ropą. Ciekawy dwór obronny Gładyszów z XVI w., obok niewielki skansen w którym znajdują się zabytki budownictwa z tego rejonu.

Ropa
We wsi piękny empirowy dworek i park ze starodrzewem.

Grybów
350-400 m n.p.m., leży nad rzeką Białą. Miasto było również na „szlaku węgierskim”
i słynęło z handlu winem węgierskim.Skrzyżowanie z drogą nr 977 i skręcamy w lewo
w tą drogę – w kierunku Krynicy.

Polany
We wsi odchodzi droga w prawo do wsi Kamianna – 3 km. Dawniej te tereny zamieszkiwali Łemkowie i pozostała po nich cerkiew zbudowana w latach 1935-39. Obecnie jest tu kościół w którym proboszczem był ks. Ostach sławny pszczelarz i w związku z tym jest tu bardzo ciekawe Muzeum Pszczelarstwa, jest tu również sklep w którym można kupić produkty pszczele, m.in. miody i kosmetyki. Po kilku kilometrach za wsią Berest droga zaczyna wznosić się serpentynami na Przełęcz Huta – 700 m n.p.m.
Przełęcz Huta, piękne widoki m.in. na Jaworzynę – 1114 m
Tu dojeżdżamy do drogi nr 75 z Nowego Sącza Droga zaczyna opadać w kierunku Krynicy.

Krynica
Miasto liczy ok. 13.500 m, leży w dolinie Kryniczanki, w dolinie otoczonej zalesionymi wzniesieniami Beskidu Sądeckiego z których najwyższe to Jaworzyna i Góra Parkowa.
Rozwój uzdrowiska datuje się od 1856 r., od rozpoczęcia prac przez prof. Józefa Dietla. Obecnie są tu 23 ujęcia wód mineralnych. Są to szczawy alkaliczne.
Bardzo przyjemne jest przejście się Bulwarem Dietlai Deptakiem. Warto zobaczyć Łazienki Borowinowe z 1881 r., Stare Łazienki Mineralne z lat 1863-66, Pijalnię Główną z 1971 r.
w której można spróbować wody ze zdrojów „Głównego”, „Jana”, „Józefa”, „Tadeusza”,
„Zubera”, „Słowinki”.
Po przeciwnej stronie stoi Stary Dom Zdrojowy zbudowany w roku 1889 i tu można napić się wody „Mieczysław”.
Na tyłach Starego Domu Zdrojowego znajduje się Muzeum Nikifora. Właściwe jego nazwisko to Epifaniusz Drowniak, Łemek, malarz prymitywista o światowej sławie.
Muszla koncertowa nosi imię Jana Kiepury, który był właścicielem hotelu „Patria”.
Wart zwiedzenia jest kościół Przemienienia Pańskiego z 1864 r., nawiązującego do architektury cerkiewnej. W pobliżu jest dolna stacja kolejki linowo – terenowej na Górę Parkową, a wybudowana została w 1937 roku, pokonuje 142 m różnicy wysokości.
Drugą atrakcją „kolejową” jest kolejka gondolowa na Jaworzynę – 1114 m n.p.m., oddaną do eksploatacji w 1997 r. Podobno ze szczytu są przepiękne widoki wschodów i zachodów słońca. Z miasta wyjeżdżamy drogą nr 971 w kierunku Muszyny.

Powroźnik
We wsi jedna z najstarszych w Polsce cerkiew z 1643 r., obecnie kościół katolicki. Wewnątrz barkowy ikonostas i polichromia z XVII w., sprzęty i obrazy z XVII i XVIII w.
ambona z 1700 roku.

Muszyna
Miasteczko liczy ponad 5000 mk., leży nad Popradem. Stara osada, wymieniana w 1209 r., a lokowana w 1364 r. Na szczycie góry Zamczysko, w lesie są ruiny zamku z XIV w., warowni granicznej.
Jest tu również uzdrowisko z wodami mineralnymi, podobnymi w składzie do krynickich.
Dalej trasa biegnie u podnóża lesistej Góry Mikowej - 641 m. (po prawej stronie), a na zach. stoku jedyny w Polsce naturalny las lipowy zw. Obożyska – lipa drobnolistna – rezerwat.

Andrzejówka
We wsi ładna cerkiew z 1864 r.
Pole biwakowe „Nad Popradem” , Ługi 68 usytuowane na tzw. polskiej łopacie nad samym Popradem. Właściciel: Elżbieta Skalnik tel. +48 (18) 471 71 67, 0 502 550 962.
.
_________________
Wanda i Jacek Kutno
-------------------------------------------
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***