Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Camper/Kamper-Park/Stop/Port/Przystań
Autor Wiadomość
janusz 
Kombatant
Szeryf


Twój sprzęt: Motochata Rimor
Nazwa załogi: TiTi
Pomógł: 25 razy
Dołączył: 14 Sty 2007
Piwa: 411/147
Skąd: Pajęczno, łódzkie
Wysłany: 2012-07-08, 21:42   

kazbar napisał/a:
I drobna uwaga nie mówimy: - mam kampera ale mam kamper

Kaziu a jak nie mam to czego? To nie jest prywatna wycieczka tylko pytanie :spoko

http://pl.wiktionary.org/wiki/camper
_________________
Nie dyskutuj z głupcem – ludzie mogą nie zauważyć różnicy!
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
kazbar 
weteran


Pomógł: 5 razy
Dołączył: 14 Sty 2007
Piwa: 36/4
Wysłany: 2012-07-08, 21:45   

janusz napisał/a:
kazbar napisał/a:
I drobna uwaga nie mówimy: - mam kampera ale mam kamper

Kaziu a jak nie mam to czego? To nie jest prywatna wycieczka tylko pytanie :spoko

http://pl.wiktionary.org/wiki/camper


Kurde, nie wiem :gwm

Ale chyba ...mam kamper (mam komputer a nie komputera) a nie mam kampera ( jak nie mam komputera)
Ostatnio zmieniony przez kazbar 2012-07-08, 21:53, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Elwood 
weteran


Twój sprzęt: Rimor Katamarano 1
Nazwa załogi: elwood'ki
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 18 Mar 2008
Piwa: 84/50
Skąd: Dąbrowa Górnicza
Wysłany: 2012-07-08, 21:48   

kazbar napisał/a:

I drobna uwaga nie mówimy: - mam kampera tylko mam kamper

I tu bym z Tobą dyskutował. Kamper to przyjęta przez środowisko nazwa polska. Nowy wyraz w naszym języku. W tym przypadku podlega odmianie - inaczej niż ze słowem zapożyczonym z ang. komputer, w którym tylko pisownia została spolszczona. :spoko :spoko :spoko
_________________
Nie pozwólmy by nasze marzenia zarosły chwastami.
http://picasaweb.google.pl/Elwood.eg/
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
janusz 
Kombatant
Szeryf


Twój sprzęt: Motochata Rimor
Nazwa załogi: TiTi
Pomógł: 25 razy
Dołączył: 14 Sty 2007
Piwa: 411/147
Skąd: Pajęczno, łódzkie
Wysłany: 2012-07-08, 21:49   

W tym słowniku to kamper określa gracza z jakiejś gry chyba komputerowej i to pewnie nie to samo co nasz samochodzik ukochany.
Tamten się odmienia, a nasz jak go nawet w słowniku nie ma?
_________________
Nie dyskutuj z głupcem – ludzie mogą nie zauważyć różnicy!
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
kazbar 
weteran


Pomógł: 5 razy
Dołączył: 14 Sty 2007
Piwa: 36/4
Wysłany: 2012-07-08, 21:55   

Ale chyba ...mam kamper (mam komputer a nie komputera) a nie mam kampera ( jak nie mam komputera)

E, nie wiem. Idę spać. pa,pa... :spoko
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
janusz 
Kombatant
Szeryf


Twój sprzęt: Motochata Rimor
Nazwa załogi: TiTi
Pomógł: 25 razy
Dołączył: 14 Sty 2007
Piwa: 411/147
Skąd: Pajęczno, łódzkie
Wysłany: 2012-07-08, 22:10   

Onegdaj napisałem taki list (było to już na forum

From: CamperTeam.pl
To: rjp@rjp.pl
Sent: Thursday, October 02, 2008 8:34 PM
Subject: Kamper, kamperyzm, kampering.


Witam. Nazywam się Janusz Koliński. Jestem założycielem, administratorem Klubu Miłośników Samochodów Kempingowych Camperteam.pl.

Jesteśmy nieformalnym klubem skupiającym użytkowników samochodów „turystycznych” – domków na kółkach „mobilhome”, „wohnwagen”, „Reisemobil,”.

Ponieważ jesteśmy największą w Polsce, jakoś związaną ze sobą grupą „kamperowców” i mamy wpływ na nazewnictwo stosowane w tej dziedzinie życia, pozwalam sobie zająć Państwa uwagę naszymi problemami.

Jak wiadomo turystyka zmotoryzowana określana jest w naszym języku „karawaningiem” . Termin ten szeroko obejmuje turystyką z wykorzystaniem pojazdów przeznaczonych do uprawiania turystyki. Ze względu na specyfikę podróżowania samochodem kempingowym, diametralnie różną od podróży z przyczepą kempingową powstaje potrzeba stworzenia nowych określeń precyzujących ten rodzaj turystyki. W języku polskim zaczęło przyjmować się określenie „kamper” ,„camper”. W związku z tym mamy pytanie do znawców naszego ojczystego języka czy takie określenie pojazdu turystycznego jest do przyjęcia, czy powinniśmy propagować jakąś inną nazwę? Czy turystyka z wykorzystaniem kamperów powinna być określana terminem „kamperyzm”, „camperyzm”, czy może „campering”, „kampering”? Może jakoś inaczej? Określenia te w języku polskim są nowością i zasługują na zainteresowanie tak szacownego grona jakim, jest Rada Języka Polskiego.

Jeśli otrzymamy od Państwa jakaś odpowiedź, przedstawimy ją na naszym forum i będziemy propagować w naszym środowisku.



Z poważaniem
Janusz Koliński
www.Camperteam.pl


i otrzymałem odpowiedź, w załączniku, też była na forum.

Minęło od tego czasu ponad 2 lata. Możemy ponowić pytanie i poprosić o uściślenie.

318-2008 kamperyzm _WP_.pdf
Pobierz Plik ściągnięto 1187 raz(y) 76,37 KB

_________________
Nie dyskutuj z głupcem – ludzie mogą nie zauważyć różnicy!
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Elwood 
weteran


Twój sprzęt: Rimor Katamarano 1
Nazwa załogi: elwood'ki
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 18 Mar 2008
Piwa: 84/50
Skąd: Dąbrowa Górnicza
Wysłany: 2012-07-08, 22:27   

Pan Profesor w odpowiedzi napisał
Cytat:
. . . .Przyjmuję, że kamper to zapożyczona z angielskiego nazwa
pewnego typu samochodu turystycznego, . . . .

i to jest błędne założenie - może trzeba spróbować raz jeszcze ?????
_________________
Nie pozwólmy by nasze marzenia zarosły chwastami.
http://picasaweb.google.pl/Elwood.eg/
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
janusz 
Kombatant
Szeryf


Twój sprzęt: Motochata Rimor
Nazwa załogi: TiTi
Pomógł: 25 razy
Dołączył: 14 Sty 2007
Piwa: 411/147
Skąd: Pajęczno, łódzkie
Wysłany: 2012-07-08, 22:33   

Elwood napisał/a:
i to jest błędne założenie - może trzeba spróbować raz jeszcze ?????

Możemy spróbować zapytać tylko chyba najpierw powinniśmy zrobić dochodzenie skąd wzięła się nazwa "Camper"?
Zna ktoś jakąś teorię na ten temat?
Może teraz napiszmy do Profesora Miodka albo Bralczyka choć obaj zasiadają w tym gremium ale są bardziej medialni.
_________________
Nie dyskutuj z głupcem – ludzie mogą nie zauważyć różnicy!
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
StasioiJola 
Kombatant


Twój sprzęt: Fiat Bürstner
Nazwa załogi: StasioiJola
Pomógł: 12 razy
Dołączył: 25 Lip 2008
Piwa: 81/283
Skąd: Gąbin
Wysłany: 2012-07-08, 22:36   

Nazewnictwo kamper czy camper powoli wchodzi do naszego słownictwa , bo większość z nas używa tego słowa a dużo rzadziej mówimy samochód kempingowy czy pojazd specjalny!!Ale najważniejszą sprawą o którą warto grać jest sprawa kamper/camper parków jak również opłat w takich miejscach . Myślę, że uczyniliśmy mały kroczek naprzód w Dąbrowie Górniczej naświetlając problem włodarzowi miasta. Wszystkim nam powinno zależeć aby takich miejsc było jak najwięcej w Polsce.Mam taką propozycję : gdyby tak na każde nasze spotkania organizowane w Polsce zapraszać miejscowych gospodarzy terenu, pokazywać im na czym polega idea kamperowania , to myslę , że zyskalibyśmy nowych zwolenników miejsc postojowych dla kamperów/camperów. Myślę, że wśród nas są ludzie którzy znają swoich burmistrzów czy wójtów - tutaj też mamy pole do działania aby naświetlic problem kamperparków. Ja zrobiłem to już przy okazji organizacji spotkania w Koszelówce i tylko mój błąd, że nie zaprosiłem burmistrza na takie spotkanie. Mam nadzieję, że będzie jeszcze okazja do takiego spotkania!! Tylko nasze usilne starania i rozmowy z kim tylko sie da może powoli ruszyc sprawę do przodu!! :spoko
_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
janusz 
Kombatant
Szeryf


Twój sprzęt: Motochata Rimor
Nazwa załogi: TiTi
Pomógł: 25 razy
Dołączył: 14 Sty 2007
Piwa: 411/147
Skąd: Pajęczno, łódzkie
Wysłany: 2012-07-08, 22:43   

Tu jest coś ale chyba takie sobie :szeroki_usmiech
http://pl.wikipedia.org/wiki/Camp

I tutaj
http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=11007
_________________
Nie dyskutuj z głupcem – ludzie mogą nie zauważyć różnicy!
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Argo 
weteran

Twój sprzęt: Ford Chausson WELCOME 23
Nazwa załogi: Argonauta
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 19 Gru 2011
Piwa: 31/1
Skąd: Nowa Wola
Wysłany: 2012-07-08, 22:53   

janusz napisał/a:
Elwood napisał/a:
i to jest błędne założenie - może trzeba spróbować raz jeszcze ?????

Możemy spróbować zapytać tylko chyba najpierw powinniśmy zrobić dochodzenie skąd wzięła się nazwa "Camper"?
Zna ktoś jakąś teorię na ten temat?
Może teraz napiszmy do Profesora Miodka albo Bralczyka choć obaj zasiadają w tym gremium ale są bardziej medialni.

Parę lat temu był program chyba prof. Bralszcyka na temat karawanu. Jak pamiętam karawan pochodzi od od starożytnej karawany, i zanim powstał polski tabor, została nazwa potoczna poj pogrzebowego. Gdyby nie ta nazwa potoczna to poj do przewozu zwłok nazywał by się lawetą. Laweta to poj. który przewozi ładunek w jednym kawałku. np. kontener, działo, czołg, samochód itp.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Elwood 
weteran


Twój sprzęt: Rimor Katamarano 1
Nazwa załogi: elwood'ki
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 18 Mar 2008
Piwa: 84/50
Skąd: Dąbrowa Górnicza
Wysłany: 2012-07-08, 22:59   

Janusz - myślę, że camper wywodzi się z Italii i słusznie uważasz, że z biegiem czasu wyprze nazwy niemiecką i angielską jako popularne nazewnictwo samochodu domu. Uważam, że powinniśmy propagować nazwę KAMPER. Tylko o ile nazwa CamperTeam - jako nazwa forum internetowego się broni to nazwa PTTCC ma się nijak do Kampera i tu widzę problem do rozwiązania na już. Inaczej będziemy brnąć dalej w kierunku rozmydlania nazewnictwa, Prasowe doniesienia o naszym zlocie w Dąbrowie używały różnych nazw i dla laika nie bardzo wiadomo jest o czym one pisały. Padały sformułowania, zlot campermoto, domki na kołach a nawet turystyka kempingowa. Powielanie tego dalej szkodzi nam. Musimy chyba szybko wrócić do nazwy PTTCC. Nie zgadzam się też z poglądem, że turystyka karawaningowa to ogólnie pojęta turystyka uprawiana przy pomocy samochodów. Bo czy karawaningowcem jest posiadacz samochodu przemieszczający się pomiędzy kempingami z namiotem w bagażniku ?. Myślę, że nie. Karawaning przyjął nazwę od przyczep jeszcze w czasach kiedy nie było kamperów, a tylko przyczepy. Dlatego dla mnie karawaning i kampering to dwie różne nazwy i ja bym się tego trzymał. Powinniśmy stać na stanowisku utworzenia polskiej nazwy "kamper" jako odpowiednika motorhome i.t.d. Ale może się mylę. Dobranoc :spoko :spoko :spoko
_________________
Nie pozwólmy by nasze marzenia zarosły chwastami.
http://picasaweb.google.pl/Elwood.eg/
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Elwood 
weteran


Twój sprzęt: Rimor Katamarano 1
Nazwa załogi: elwood'ki
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 18 Mar 2008
Piwa: 84/50
Skąd: Dąbrowa Górnicza
Wysłany: 2012-07-08, 23:08   

http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=11007
Myślę, że na tej wypowiedzi powinniśmy budować nasze nazewnictwo - tylko co z PTTCC. Dyskusja już była i nic z niej nie wynika. :spoko :spoko :spoko
_________________
Nie pozwólmy by nasze marzenia zarosły chwastami.
http://picasaweb.google.pl/Elwood.eg/
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***