Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: janusz
2008-05-07, 23:17
OldCamper mariusa
Autor Wiadomość
marius 
zaawansowany


Twój sprzęt: HYMER Camp Swing 544
Dołączył: 06 Maj 2008
Piwa: 106/24
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2008-05-07, 22:22   OldCamper mariusa

Witajcie,
Postanowiłem dołączyć do Was ze swoim staruszkiem (a lat ma 26), aby dodać otuchy tym, którzy też są skazani na tak leciwe pojazdy. Oczywiście, od samego początku zakładaliśmy z kolegą (kupiliśmy go wspólnie), że nasz pojazd będzie pojazdem co najmniej pełnoletnim. Wynika to z pewnych ograniczeń finansowych, ale nie tylko. Między innymi wpływ na nszą decyzję miał dostęp do tanich części eksploatacyjnych (w zasadzie dużo firm już je wyprzedaje), prostota konstrukcji, łatwość obsługi.
Samochód postanowiliśmy kupić w najlepszym do tego okresie czyli na przełomie jesieni i zimy. Zanim nasz wybór padł na ten egzemplarz trochę się najeździliśmy.

Niestety wszystkie obejrzane wcześniej auta miały jakieś mankamenty (na ogół dyskwalifikujące). A to cieknący dach (prawie wszystkie), a to silnik zarzygany, albo totalnie zdemolowany itp. W jednym przypadku musieliśmy nawet sprzedawcy kupić 5 litrów benzyny na odpalenie, bo on jakoś nie był zainteresowany (pewnie wiedział, że jak odpalimy to nie kupimy). Hymera zaś, zostawiliśmy do obejrzenia sobie na koniec. Był co prawda niezbyt daleko (w Pile), ale wydawał się nam jakoś taki brzydki. Do Piły przyjechaliśmy znienacka, wykorzystując mroźną aurę do odpalenia zimnego silnika (Diesla). Sprzedający stwierdził, że nie odpali, chyba że przełożymy swój akukumulator, co też uczynilismy. Chwila grzania i... zakochałem się od pierwszego warkotu. Na dworze -10, a on zapalił lekko jak benzyna (pewnie miał letnie paliwo nawet). I jak go tu nie kupić? Zwłaszcza, że sprzedający wyjawił nam wszystkie usterki tego auta, których może trochę i było, ale nie były poważnymi. I tak oto Hymer zmienił właściciela. Pragnę zwrócić uwagę, że sprzedający był właścicielem tego auta przez 3 lata w odróżnieniu od pozostałych oferentów (pseudohandlarzy).
Tak camper wyglądał u poprzedniego właściciela:









W styczniu samochód wstawiliśmy do mechanika, który do tego czasu uchodził za poważnego człowieka, ale, niestety, okazał się łajzą, nie rzemieślnikiem.
Przez cztery miesiące nawet palcem nie tknął tego auta. Na miesiąc przed zaplanowaną majówką w Pradze obudziliśmy się. Doszliśmy do wniosku, że pan Adam prowadzi swój biznes głównie po to, by narzekać na podatki, wysoki ZUS, etc., a my musimy po prostu wziąść się ostro do roboty, aby plan nasz się spełnił. I tak oto w ciągu miesiąca, popołudniami i w dniach wolnych, w pierwszym zaplanowanym etapie robót wykonaliśmy:
- wymiana wszystkich amortyzatorów
- uszczelnienie szamba
- wykonanie kompletnej istalacji ciepłej i zimnej wody, wraz z dokupieniem odpowiedniej pompy
- naprawa ogrzewania Truma
- uruchomienie kompletnie zardzewiałego mechanizmu wycieraczek
- remont kapitalny rozrusznika
- usunięcie wycieków w silniku (m. in. uszczalniacza na wale korbowym od strony sprzęgła), a jak już sprzęgło to i łożysko przy okazji.
- wymiana skrzyni na pięciobiegową oraz przełożenie z powrotem na czwórkę (ta 5-tka okazała się za krótka)
- uszczelnienie zbirnika czystej wody,
- montaż kopletnego układu drążków stabilizatora, ponieważ... auto nie miało tego oryginalnie ! ! !
- montaż pasów bezpieczeństwa
- i trochę innych drobniejszych usterek.
Nie jestem mechanikiem i pewnie nim nie będę, ale również i w tym zawodzie mógłbym jakoś zarobić na chleb. W przeciwieństwie do p. Adama.
No tak, ale to były remonty zaplanowane, o których wiedzieliśmy. Życie ma natomiast do siebie, że potrafi czasem zagrać na nosie. Tak było i tym razem. Na tydzień przed wyjazdem okazało się, że:
- podczas wymiany klocków stwierdziliśmy, że tłoczki w zaciskach (ponieważ były wysunięte przez dłuższy czas) są przerdzewiałe. Wymiana !
- jak już byliśmy w temacie hamulców, to zajrzeliśmy na tył. Zero okładzin na szczękach. Prawie blacha. Wymiana !
- dochodził do naszych uszu szum łożysk tylnych podczas krótkiej, pierwszej jazdy. Wymiana !
- pan elektryk podczas montażu alarmu "zapomniał" o naszym camperze na dwa dni. Rozbebłał i musiał robić jakiegoś mercedesa, a potem jeszcze coś, potem jeszcz jakieś
radio i w końcu przyjechałem go zabić. Pomogło. Życie mu darowałem, ale dziada znać nie chcę.
- przezwojenie silnika wycieraczek
- wieczorem, na dzień przed wyjazdem, przypomniał sobie jeszcz o swoim istnieniu alternator. Zdarza się. Ale my NIGDY się nie poddajemy ! Następnego dnia rano wstawiliśmy samochód do innego renomowanego zakładu i o 10 był już gotowy. Właściciel widząć naszą determinację skasował nas na całe... 20,- zł. Na szczęście ! Po powrocie odwdzięczyliśmy się czeskim piwem.
I tak oto, z duszą na ramieniu, wyruszyliśmy do Pragi. Ponieważ tak naprawdę była to pierwsza dłuższa niż 20 km nasza jazda, postanowiliśmy jechać przez Polskę ( do Pragi nalepiej ze Szczecina jedzie się niemieckimi autostradami). Tak na wszelki, uzasadniony wypadek. Wdzięczne autko odpłaciło się za trud włożony w reanimację. Do Pragi przyjechaliśmy po 10 godzinach bez żadnych przykrych przygód. Średnia prędkość - 50 km/h.
Wrażenia z jazdy:
- silnik, niestety, słabiutki (zapomniałem napisać, ten Hymer jest na bazie starego Forda Transita 2.4 D 46 kW)
- skrzynia nieelastyczna, niektóre górki zaliczaliśmy wczołgując się na drugim biegu
- oczywiście, zero dynamiki. Na trasie udało mi się wyprzedzić tylko jednego malucha i dwa przeciążone TIR-y
- przednia sztywna oś również nie zapewnia komfortowej jazdy
- spory hałas przy prędkości ok. 80 km/h
- zużycie paliwa od 11,20 do 12,30 l/100 km
- zużycie oleju na odcinku 1200 km - około 0 litra ! ! !
Powrót również odbył się bez jakichkolwiek przykrych niespodzianek.
Poniższe zdjęcia zostały wykonane w drodze powrotnej:













Reasumując. Gdybym miał wybierać, to jeszcze raz wpakowałbym się w taki interes. Lepiej kupić coś tańszego w dobrym, rokującym stanie i zrobić jakiś remont, niż za wszystkie pieniądze kupić nowszy i zostać bez środków na ewentualne naprawy. A wiadomo, że każdy kupiony pojazd używany wymaga jaichś nakładów.

Z jedną tylko rzeczą muszę się pogodzić. O wyjazdach w Alpy tym autkiem mogę zapomnieć !
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
wmaker 
stary wyga


Twój sprzęt: bezdomny :|
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 27 Wrz 2007
Piwa: 5/20
Skąd: świętokrzyskie
Wysłany: 2008-05-08, 07:25   

Bardzo przyjemna (optymistyczna ) historia! Gratuluję zdecydowania i czekamy na jakieś pikantne szczegóły, ciekawostki spotkane przy OldCamperze. Gdybyś mógł rozwinąć dwa tematy: :idea
1.Drązki
2.układ wody użytkowej
jeżeli dorzucicie jakieś zdjęcia ww. napraw (szczegóły techniczne) to na pewno tylko zyskacie w oczach reszty zapaleńców.

Serdecznie pozdrawiam.
:ok
_________________
Non omne licitum honestum
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
eeik 
Kombatant
"Mała Karawana"


Twój sprzęt: Dethleffs
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 22 Lut 2007
Piwa: 12/7
Skąd: Śląsk-Wodzisław Śl.
Wysłany: 2008-05-08, 07:49   

Po prostu rewelacja, uwielbiam czytać takie perypetie miłosne z kamperem w tle.
Przeczytałam od deski do deski.
Gratuluje bardzo i mam nadzieje się spotkać w sprzyjających okolicznościach i wprosic
bo bardzo lubię pooglądac sobie takie ukochane chałupki.

:bigok
_________________
Ewa

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym.
Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie.
Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
eler1 
Kombatant


Twój sprzęt: kamper
Nazwa załogi: elerki
Pomógł: 12 razy
Dołączył: 15 Sty 2007
Piwa: 52/129
Skąd: mazowieckie
Wysłany: 2008-05-08, 08:37   

Super przeczytałem z zapartym tchem - do zobaczenia na trasie :spoko
_________________
Pierwsza MAŁA KARAWANA na CT :)

Życie jest jak pudełko czekoladek nigdy nie wiadomo na co się trafi.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
martes 
weteran
"Miła Karawana"

Twój sprzęt: baz campera
Dołączył: 28 Mar 2007
Piwa: 7/4
Skąd: z Warki/Warszawki
Wysłany: 2008-05-08, 09:37   

Witam Cię marius i cieszę się z Twojej obecności na naszym OLD -forum
Bardzo ładny camiórek i mam nadzieję na wizję lokalną w Pajęcznie , zazpraszam również do siebie :bigok

Niemianowany PREZES OLD CAMPER TEAM Martes :-D
_________________
MARTESIK...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
marius 
zaawansowany


Twój sprzęt: HYMER Camp Swing 544
Dołączył: 06 Maj 2008
Piwa: 106/24
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2008-05-08, 09:52   

Niestety, w Pajęcznie najprawdopodobniej się nie zobaczymy. Po prostu nie wyrobię się. A co do spotkania na trasie, to może zróbmy sobie jakiś wyróżnik, tak abyśmy mogli się zobaczyć już z daleka ?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Grejs 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Fiat Ducato 2,5d hymer 644 integra 1988
Dołączyła: 06 Maj 2008
Skąd: Dobre Miasto
Wysłany: 2008-05-08, 10:56   

marius!!!!!! swoją opowieścią dodałeś nam skrzydeł wszystko co przeżyłeś jest przed nami mamy podobnego kampera na bazie fiata ducato ale o sześć lat młodszego.Na razie nie wiemy w co włożyć ręce.Na oko wszystko jest sprawne i działa ale każdy wyjazd jest z duszą na ramieniu że nie wrócimy.Nie możemy rozgryźć instalacji elektrycznej i ładowania akumulatora w części mieszkalnej ,ale wydaje się nam że to kwestia czasu i znalezienia wolnej chwili na pogrzebanie.Cieszy nas że przynajmniej działa ins. gazow i woda.Jeszcze nie zaglądaliśmy pod spód zamierzamy to zrobić w najbliższym czasie.Niepokoją nas też hamulce i zawieszenie.Zastanawia nas czemu tylny resor jest wyprostowany czy ma tak być czy jest do wymiany.Ciekawe czy cała karoseria nie wisi tylko na poduszkach które mamy pod tylną osią.Napisz coś bliżej jak Ty rozwiązałeś problem z ładowaniem.Pozdrawiam
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
Michu 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Ducato LMC i Vw T3
Dołączył: 17 Lut 2008
Skąd: Białystok
Wysłany: 2008-05-08, 18:48   

Witaj marius. Bardzo fajnie i z "jajem" napisałeś o swoim kampie. Bardzo mi sie podobało. Pozdrawiam :spoko
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
TomekW 
weteran


Twój sprzęt: Hymermobil 650 '79
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 20 Mar 2007
Piwa: 28/5
Skąd: Kraków
Wysłany: 2008-05-08, 19:28   Re: OldCamper mariusa

Marius, witaj wśród OldCamperowców!
marius napisał/a:
Wrażenia z jazdy:
- silnik, niestety, słabiutki (zapomniałem napisać, ten Hymer jest na bazie starego Forda Transita 2.4 D 46 kW)
- skrzynia nieelastyczna, niektóre górki zaliczaliśmy wczołgując się na drugim biegu
- oczywiście, zero dynamiki. Na trasie udało mi się wyprzedzić tylko jednego malucha i dwa przeciążone TIR-y
- przednia sztywna oś również nie zapewnia komfortowej jazdy
- spory hałas przy prędkości ok. 80 km/h
- zużycie paliwa od 11,20 do 12,30 l/100 km
- zużycie oleju na odcinku 1200 km - około 0 litra ! ! !
....
Z jedną tylko rzeczą muszę się pogodzić. O wyjazdach w Alpy tym autkiem mogę zapomnieć !

Ciekawe, moje doświadczenia są praktycznie identyczne... no, może poza przednią osią :-D
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
martes 
weteran
"Miła Karawana"

Twój sprzęt: baz campera
Dołączył: 28 Mar 2007
Piwa: 7/4
Skąd: z Warki/Warszawki
Wysłany: 2008-05-08, 21:43   

Panowie ja już kilka górek robiłem na 1 biegu ,ale.... wjechałem :-D
Szybkość 80 jest ok nie trzeba szybciej ...
Zużycie paliwa da się wytrzymać mój zagazowany benzyniak pali 450-500 km za 200PLN
na 5000 km 1L oleju (trochę się poci z pod dekla zaworowego)
Wyprzedzanie to taki element na którym średnio mi zależy zazwyczaj jadę w Miłej Karawanie i co? Kumpla mam wyprzedzać...
Kochani OLD-Y są super :-P
_________________
MARTESIK...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
marius 
zaawansowany


Twój sprzęt: HYMER Camp Swing 544
Dołączył: 06 Maj 2008
Piwa: 106/24
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2008-05-10, 15:57   

wmaker,
Krótki opis swojej instalacji wodnej zamieściłem w odpowiednim dziale. Pozdrawiam.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***