Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
pieniądze w Norwegii i Szwecji
Autor Wiadomość
marzena 
zaawansowany
kochajacy kampery


Twój sprzęt: Kochany kamperek
Dołączyła: 25 Lis 2007
Piwa: 1/4
Wysłany: 2015-01-04, 17:36   pieniądze w Norwegii i Szwecji

Witam noworocznie. Mam pytanie - szczególnie do stałych bywalców w Skandynawii. Czy płacąc gotówką na stacji paliw lub w sklepach nie ma problemu z banknotami o nominale 500, 200 w Norwegii i 500 w Szwecji, tak jak to bywa z 500 Euro, których nie chcą przyjmować. Czy są one powszechnie i bezproblemowo przyjmowane?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Gewehr 
weteran


Pomógł: 38 razy
Dołączył: 30 Paź 2013
Piwa: 219/114
Skąd: AmWarsztat.pl
Wysłany: 2015-01-04, 18:04   

W Szwecji, nigdy nie miałem problemów. Zawsze przyjmowali wysokie nominały.
Finlandia w dużych sklepach też bezproblemowo, a jak małe sklepy to nie wiem. Stacje paliw załatwiałem tam kartą. Norwegia, u mnie brak danych :roll:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
krzlac 
Kombatant


Twój sprzęt: EBAC Traveler na Boxerze L3H2 2,2 120KM
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 13 Paź 2011
Piwa: 100/5
Skąd: Gowarzewo k/Poznania
Wysłany: 2015-01-04, 18:12   

W Norwegi nie miałem nigdy żadnych problemów. Jeden warunek - banknoty musza być prawdziwe. :haha:
_________________
WYPRAWY NIE TYLKO WĘDKARSKIE
http://www.wilex.com.pl
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
MILUŚ 
Kombatant
CT"Silesia"NIEPOPRAWNY KAMPERZYSTA


Twój sprzęt: Fiat Ducato Burstner T607 2,8JTD
Nazwa załogi: Milusie
Pomógł: 24 razy
Dołączył: 02 Gru 2007
Piwa: 179/131
Skąd: Gliwice w przelocie
Wysłany: 2015-01-04, 18:16   

Rozumiem ,że tak duże nominały już masz . Bo uważam za absurd kupowanie ich w kantorze czy pobieranie za granicą i potem wydawanie ich tam . Zawsze w Szwecji ;Danii;Norwegii płaciłem kartą .
_________________
Norwegofil z wielbłąda tylnogarbnego

Remember to explore . I don't know the way ,but I'll be there soon !!!!
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
marzena 
zaawansowany
kochajacy kampery


Twój sprzęt: Kochany kamperek
Dołączyła: 25 Lis 2007
Piwa: 1/4
Wysłany: 2015-01-04, 18:18   

No właśnie mam zamiar podrukować i nie wiem jaki nominał wybrać :mrgreen: Oczywiście moje pytanie dotyczy tych w powszechnym obiegu - pewności się nigdy nie ma.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Rav 
weteran

Twój sprzęt: Mobilvetta Kea
Nazwa załogi: Chmielki4
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 31 Maj 2014
Piwa: 145/22
Skąd: z prawilnego kraju
Wysłany: 2015-01-04, 18:30   

Nie płaciłem prawie wcale gotówką (miałem ją raczej awaryjnie), ale od karty i tak nie uciekniesz - stacje paliw w większości są automatyczne (zwłaszcza na północy) i nie ma szans na zapłatę gotówką (spotkałem tylko jedną tego typu).

Poza tym w Norwegii płacisz w NOK, a w Szwecji SEK, więc pytanie o wysokie nominały jak rozumiem dotyczy głównie Finlandii? Z uwagi na kilka walut uważam za rozsądne zaopatrzenie się np. w kartę walutową (np. prowadzoną w EUR) i będziesz płacić po korzystniejszym kursie, aniżeli oficjalny bankowy stosowany do kart w PLN.
_________________
Byle do przodu
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
WHITEandRED
[Usunięty]

Wysłany: 2015-01-04, 19:23   

:spoko
Ostatnio zmieniony przez WHITEandRED 2015-07-13, 14:29, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
krzlac 
Kombatant


Twój sprzęt: EBAC Traveler na Boxerze L3H2 2,2 120KM
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 13 Paź 2011
Piwa: 100/5
Skąd: Gowarzewo k/Poznania
Wysłany: 2015-01-04, 19:38   

Rav napisał/a:
uważam za rozsądne zaopatrzenie się np. w kartę walutową (np. prowadzoną w EUR)


Karta w Skandynawii jest rzeczywiście niezawodna. Gotówka ma tylko wtedy sens kiedy masz dostęp do tanich koron. Płacenie kartą prowadzona w PLN nie jest tanie. Bank dość "słono" przelicza PLN na SEK lub NOK. Nie wiem jak przelicza płatności kartą prowadzoną w EUR. Oby nie było to jeszcze droższe - zamieni EUR na PLN a potem za PLN kupi np. NOK. Takich doświadczeń nie robiłem. Żaden polski bank nie prowadzi karty w koronach, nawet Nordea. W Finlandii jest EUR i najkorzystniej jest płacić kartą prowadzoną w EUR.
_________________
WYPRAWY NIE TYLKO WĘDKARSKIE
http://www.wilex.com.pl
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Rav 
weteran

Twój sprzęt: Mobilvetta Kea
Nazwa załogi: Chmielki4
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 31 Maj 2014
Piwa: 145/22
Skąd: z prawilnego kraju
Wysłany: 2015-01-04, 19:53   

krzlac napisał/a:
Rav napisał/a:
uważam za rozsądne zaopatrzenie się np. w kartę walutową (np. prowadzoną w EUR)


Karta w Skandynawii jest rzeczywiście niezawodna. Gotówka ma tylko wtedy sens kiedy masz dostęp do tanich koron. Płacenie kartą prowadzona w PLN nie jest tanie. Bank dość "słono" przelicza PLN na SEK lub NOK. Nie wiem jak przelicza płatności kartą prowadzoną w EUR. Oby nie było to jeszcze droższe - zamieni EUR na PLN a potem za PLN kupi np. NOK. Takich doświadczeń nie robiłem. Żaden polski bank nie prowadzi karty w koronach, nawet Nordea. W Finlandii jest EUR i najkorzystniej jest płacić kartą prowadzoną w EUR.


Zawsze robię tak, że kupuję EUR w kantorze internetowym i dodatkowo z odpowiednim wyprzedzeniem, kiedy kurs jest akurat sprzyjający zakupom (spread bankowy zawsze wychodzi min. 10-20 gr wyżej nawet pomijając wahania kursowe).

Co do sposobu rozliczeń to sprawa zawsze wygląda tak, że firma prowadząca kartę (VISA, czy Master Card) przelicza kurs z NOK, czy SEK (czy jakiejkolwiek innej waluty) na USD lub EUR i dopiero potem obciąża Twój rachunek, tj. bank prowadzący rachunek dokonuje ponownego przewalutowania USD, EUR na PLN. Jeśli mamy rachunek w EUR to oszczędzamy na tym drugim przewalutowaniu. Jeśli zaś płacimy w strefie EUR, to żadnego przewalutowania już nie ma.
_________________
Byle do przodu
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
krzlac 
Kombatant


Twój sprzęt: EBAC Traveler na Boxerze L3H2 2,2 120KM
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 13 Paź 2011
Piwa: 100/5
Skąd: Gowarzewo k/Poznania
Wysłany: 2015-01-04, 20:04   

Rav napisał/a:
kupuję EUR w kantorze internetowym
.

Robię podobnie - kupuję na www.walutomat.pl. Staram się to robić z wyprzedzeniem w tzw. dołkach kursowych. Przeliczanie z NOK na EUR sprawdzę w tym roku.
_________________
WYPRAWY NIE TYLKO WĘDKARSKIE
http://www.wilex.com.pl
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Hercer 
stary wyga
Adam


Twój sprzęt: .
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 09 Mar 2009
Piwa: 32/9
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2015-01-04, 20:53   

Witaj
w zeszłym już roku objechałem Bałtyk dookoła i nie ma problemu z płaceniem kartą a wręcz w wielu mniejszych miejscowościach jest jeden duży sklep z wszystkim i tylko karta. W Szwecji do perfekcji dopracowali system troszkę inaczej niż u nas. Pani w kasie pika sobie a ty w tym samym czasie sobie pikasz na pin padzie swoje. Pani kończy ty zatwierdzasz a system mówi cześć i do zobaczenia.
500 koron to jedno tankowanie kampera i tak jak napisali poprzednicy większość stacji jest bezgotówkowa a jak jest obsługa to i tak uważaj bo zawsze pół stacji jest z obsługą a drugie pół bezobsługowe - ale dość dobrze są opisane dystrybutory.
Nie wydałem ani jednej korony gotówką - przez 9 krajów praktycznie wydałem 200 ero.

pozdrawiam. :spoko
_________________
nieznajomość terminu śmierci umożliwia życie
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
majmarek 
weteran

Twój sprzęt: camper knaus fiat ducato
Nazwa załogi: alibaba
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 21 Cze 2010
Piwa: 23/50
Skąd: warmińsko mazurskie
Wysłany: 2015-01-04, 23:01   

rozsądnie jest dywersyfikować zasoby część na karcie część w gotówce a część w złocie lub kamieniach - tak uczył mądry żyd !
_________________
wino
kobiety i śpiew
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***