Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Planujemy 2016-Litwa,Łotwa,Estonia
Autor Wiadomość
Andrzej R. 
trochę już popisał

Twój sprzęt: Ducato 2,3 jtd Dethleffs A5421
Nazwa załogi: Wanda i Andrzej
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 13 Wrz 2015
Otrzymał 4 piw(a)
Skąd: Pisz
Wysłany: 2015-12-06, 11:43   Planujemy 2016-Litwa,Łotwa,Estonia

Prawdopodobnie w czerwcu, planujemy 2 tyg. wyjazd. Na Litwie byliśmy tylko w Wilnie, liczymy na podzielenie się doświadczeniami tych którzy byli w tamtych rejonach. Wielką ochotę mamy również na Białoruś, ale ich procedury nas zniechęcają, w tym roku byliśmy tam na wyprawie rowerowej, było super. Może do czerwca 2016 coś się zmieni i na Białoruś ruszymy bez wiz :) . Pozdrawiamy
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
kalinin 
weteran
mirek@kalinin.pl

Twój sprzęt: Laika Kreos 4012
Nazwa załogi: Kalinka
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 14 Sty 2007
Piwa: 398/477
Skąd: Jedlińsk k/Radomia
Wysłany: 2015-12-06, 12:03   

przczytaj http://www.camperteam.pl/...pic.php?t=18050 , moze Ci sie przyda kilka informacji. Niewiele się zmieniły
_________________
Rozum przychodzi z wiekiem, najczęściej jest to wieko trumny.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
stef 
zaawansowany


Twój sprzęt: Kamper Hymer BR 598
Dołączył: 25 Lis 2012
Piwa: 45/18
Skąd: Białystok
Wysłany: 2015-12-06, 20:39   

Witaj.
O republikach nadbałtyckich piszemy dużo w dziale - Zagraniczne->Litwa, łotwa, Estonia. Tak więc polecam ten dział.
To tak na marginesie.

A co do Litwy - byłem tam pierwszy raz w 2005 roku - wtedy jeszcze starym Fiatem CC... relacja na stronie mojuaz.com - szczegółów link: http://mojuaz.com/mid1.php?id=34&czytaj=1

Po raz kolejny w - chyba 2011 roku - relacja: http://mojuaz.com/mid1.php?id=64&czytaj=1
Tu poszliśmy o krok dalej bo i Litwa, Łotwa i Estonia.

W 2014 roku już większa wyprawa z przyczepą na naszą ulubiona Łotwę - relacja: http://mojuaz.com/mid1.php?id=65&czytaj=1

Na wiosnę planujemy skoczyć do Estonii na jakiś tydzień.

A co do Białorusi. Dużo tam jeździłem. Mam tam wielu super znajomych... ale niestety ceny wiz skutecznie odstraszają. Może coś się zmienia ale nie zanosi się.
_________________
Załoga: Agnieszka, Stefan oraz Piotuś i Gabrysia.
Sprzęt: było: Xsara picasso 1.8 LPG + KIP 42TTZ; i cudowny T4 EuroSky 550
Jest Hymer BR 544
Zdjęcia z wypraw i nie tylko: http://mojuaz.com
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
yahoda 
weteran


Twój sprzęt: HYMERMOBIL 522 FORD
Nazwa załogi: brave sir Robin
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 13 Paź 2015
Piwa: 71/62
Skąd: Starogard Gd.
Wysłany: 2015-12-08, 21:05   

Cześć.
Odbyliśmy taką wyprawę osobówką we dwójkę w 2008 roku. Najbardziej zaskoczyła nas Estonia - pustki na drogach, nie ma problemów (przynajmniej w 2008 nie było) z parkowaniem nawet w centrum Tallina, można jeździć i nocować na dziko nawet w parkach narodowych, np. na wyspie Saaremaa. Po drodze niespodzianki typu: nieoznakowany i nieopisany w posiadanych przez nas przewodnikach zamek z darmowym zwiedzaniem (wtedy był w czasie remontu, może dlatego), parking pod samym murem, znikoma ilość ludzi, totalna swoboda w zwiedzaniu; albo opuszczona baza wojskowa - tu muszę dodać fotkę - patrz niżej.
No i teraz, wstyd się przyznać, ale totalnie nie pamiętam, gdzie te miejsca były. W tamtych latach nie miałem nawyku notowania ciekawych miejscówek :gwm , a szkoda.

Na Litwie polecam:
- wzgórze krzyży
- Troki
- Wilno

Na Łotwie:
- dolina Gauji
- Ryga też fayna

Estonia:
- Saaremaa
- Tallin
- krater po meteorycie Kaali
- wodospad Valaste
- jezioro Pejpus

Zakładam, że jest więcej ciekawych rzeczy, ale my jechaliśmy na żywioł, a mieliśmy tylko dwa tygodnie. Życzymy cudownej wyprawy.

Tu parę naszych fotek z samej Estonii.

DSC_7157.JPG
puste drogi
Plik ściągnięto 72 raz(y) 72,15 KB

DSC_7201.JPG
Plik ściągnięto 64 raz(y) 48,87 KB

DSC_7230.JPG
Plik ściągnięto 56 raz(y) 31,42 KB

DSC_7264.JPG
noc
Plik ściągnięto 69 raz(y) 31,92 KB

DSC_7344.JPG
nieczynna latarnia - wstęp na własne ryzyko
Plik ściągnięto 61 raz(y) 116,64 KB

DSC_7499.JPG
opuszczona baza wojskowa - eeech... nie pamiętam, gdzie w Estonii to było
Plik ściągnięto 77 raz(y) 63,52 KB

DSC_7558.JPG
Tallin
Plik ściągnięto 65 raz(y) 33,9 KB

DSC_7685.JPG
Plik ściągnięto 65 raz(y) 68,16 KB

DSC_7712.JPG
Szutrowe, ale w miarę szybkie drogi. Po roku od wyprawy biały pył jeszcze z zakamarków auta wyłaził.
Plik ściągnięto 74 raz(y) 46,42 KB

DSC_7723.JPG
wodospad Valaste
Plik ściągnięto 58 raz(y) 113,17 KB

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
zeza 
trochę już popisał


Twój sprzęt: F6C bez zabudowy
Dołączył: 22 Sty 2010
Piwa: 20/2
Skąd: Wodzisław Śl.
Wysłany: 2015-12-09, 08:21   

Jakbym miał kampera, to w pierwszą podróż wybrałbym się właśnie tam :ok .
Fajne kraje, lecz bez krętych i górskich dróg. Praktycznie żadnego ruchu. Kierowcy zdyscyplinowani przestrzegający przepisów, szczególnie ograniczeń prędkości. Trasa po "Inflantach" liczyła 3000km. Drogi na Litwie i w Estonii przyzwoite, szutry sporadyczne, lecz już na Łotwie to masakra (szutry to norma, dobre, ale śliskie jak jest mokro) , asfalty równe tylko na głównych ( na bocznych fatalne). Benzyna kosztowała tyle co u nas. Baza noclegowa średnia. Spaliśmy kilka razy na dziko, w monastyrze, i na campingach. Ceny tych ostatnich( to za namiot moto i 2os), 4 do 8 euro. Zabytki i inne atrakcje krajoznawcze (można powiedzieć, że) bardzo dobrze oznaczone wielkimi tablicami (z zaznaczoną odległością), tak że jadąc szybko, można je z daleka dostrzec i zdecydować czy chce się zboczyć. Dla nas atrakcyjna była wschodnia i północna Estonia, okolice Rygi na Łotwie i okolice nad Niemnem na Litwie. Nie dało się zwiedzić wszystkiego. Nastawiliśmy się na zamki i skanseny, reszta następnym razem ;-)

Fotorelacja moto z LT/LV/EST




.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
stef 
zaawansowany


Twój sprzęt: Kamper Hymer BR 598
Dołączył: 25 Lis 2012
Piwa: 45/18
Skąd: Białystok
Wysłany: 2015-12-09, 13:38   

zeza nie wiem kiedy byłeś ale już szutrów na Łotwie jest coraz mniej. Fakt, że drogi gorsze niż na Litwie czy w Estonii.

Co do Litwy to yahoda wymienił tylko te obowiązkowe i "folderowe" miejsca. Ja polecam jeszcze:
- drogę wzdłuż Niemna od Kowna na zachód - przepiękna droga i liczne zabytki.
- Połągę (Palanga) i muzeum bursztynu,
- Mierzeję, Nidę i delfinarium.

Na Łotwie obowiązkowo
- Pałac Roundale
- i to co napisał yahoda - Przepiękna Ryga, Park Narodowy rz. Gauja w tym zamek w Turaidzie (chyba jakoś tak) i bunkier koło Ligatne.
W tym roku może uda mi się odwiedzić zachodnią Łotwę - min. Kolka i teleskop w Irbene.
_________________
Załoga: Agnieszka, Stefan oraz Piotuś i Gabrysia.
Sprzęt: było: Xsara picasso 1.8 LPG + KIP 42TTZ; i cudowny T4 EuroSky 550
Jest Hymer BR 544
Zdjęcia z wypraw i nie tylko: http://mojuaz.com
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
zeza 
trochę już popisał


Twój sprzęt: F6C bez zabudowy
Dołączył: 22 Sty 2010
Piwa: 20/2
Skąd: Wodzisław Śl.
Wysłany: 2015-12-09, 23:06   

stef napisał/a:
zeza nie wiem kiedy byłeś ale już szutrów na Łotwie jest coraz mniej. Fakt, że drogi gorsze niż na Litwie czy w Estonii.


Fakt, byłem cztery lata temu. Fundusze unijne mogły zrobić swoje :wyszczerzony:
Jeśli chodzi o ceny kempingów, to opłata podstawowa była tania. Za to za wszystko inne trzeba było płacić dodatkowo, np. prysznic. Może i to się zmieniło na lepsze.
Trasę która jest na mapce pokonałem w siedem dni, i naprawdę nie marnowałem czasu.

Pod fotkami (niektórymi) jest napisane gdzie co było.
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
zbyszekwoj 
Kombatant


Twój sprzęt: Rapido 707F
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 24 Kwi 2013
Piwa: 330/221
Skąd: Lublin
Wysłany: 2015-12-10, 16:30   

Będąc w Rydze warto podskoczyć do Jurmali, no i do Siguldy na olimpijski tor bobslejowy gdzie wyrastają góry na nizinie.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***