Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Zwiedzamy Košice...Słowacja Wschodnia...
Autor Wiadomość
trybeus 
trochę już popisał


Twój sprzęt: McLouis Lagan 220
Dołączył: 02 Paź 2017
Piwa: 8/5
Skąd: Podhale
Wysłany: 2017-10-28, 17:27   Zwiedzamy Košice...Słowacja Wschodnia...

Długi weekend 2016 roku...rozochoceni podróżą do Ziem Odzyskanych planujemy dalej...miałem plan, aby spenetrować Budapeszt. Niestety nie wybraliśmy się do Budapesztu w ten długi, majowy weekend ze względu na kiepską prognozę pogody. I nie czekając na politowania godne widoki moich Rodaków stojących w korkach na tych naszych "polskich drogach" ruszyliśmy zwiedzać Słowację Wschodnią, a bardziej miasto Košice...


Wybraliśmy się w sobotę i generalnie najlepiej dojechać do Košic w samo południe w sobotę. Parkingi po trzynastej w sobotę i całą niedzielę, aż do poniedziałku do 7:30 h są gratis. W inne dni tygodnia 1 euro za godzinę, ale w godzinach od 18:00 do rana, czyli 7:30 znów są za free.

Niestety w Košicach kempingów jak na lekarstwo, gdzieś wyczytałem, że na ulicy alejovej jest, ale to koło 11 km od centrum miasta i jakieś totalne zadupie...postanowiliśmy się przenocować w centrum miasta na parkingu...


Trafiliśmy na parking "od Dargov", przy samej starówce i obok Hotelu Hilton...


...śmiałem się do żony, że praktycznie spaliśmy w Hilton, tylko z tą różnicą, że to był nasz prywatny Hilton i zupełnie za free. Trochę było obaw, bo opodal jest klub nocny Galaxy ze "śniadymi" osobnikami przed wejściem, ale w zasadzie całą noc stał obok nas patrol słowackiej policji, chyba pilnowali tego Klubu, tak myślę...ale i myśmy skorzystali, "anioły stróże" ze słowackiej policji pilnowały nas cały czas, aby nasz sen w naszym wozie drzymały trwał bez zakłóceń:))

Widok z naszych okien mieliśmy...wprost na Katedrę św. Elżbiety...cóż więcej chcieć..



Akurat w sobotni wieczór na scenie pod Katedrą jakiś śniady gość wyciskał ze swojej gitarki fajne kawałki Gipsy Kings...poniżej spacer popołudniową porą po starówce...



Hotel Hilton...ten oryginalny :) )





Grające drzewo, a poniżej grająca i tańcząca fontanna...filmik nie jest niestety mój, bateria padła w komórce ale na przyszłość się bardziej postaram...



[/youtube]

No i tak po włóczeniu się po starówce koszyckiej minęła nam niedziela...

Ponieważ w poniedziałki muzea są nieczynne postanowiliśmy pojechać do koszyckiego ZOO...niestety totalnie przereklamowane...co prawda wyczytaliśmy, że to największe ZOO w regionie, ale tylko powierzchniowo, bo zwierzaków mają dużo mniej niż w krakowskim. Trzeba się nachodzić i choć tyle dobrze było, że co kilka wybiegów były huśtawki dla dzieci, żeby się maluchy mogły wyszaleć...

Wita nas paw...wolny strzelec, wychodzi też poza bramę ZOO...





wierzęta zupełnie nie zwracają uwagi na ludzi...totalna olewka, kto by zwracał uwagę na jakieś pałętajace się za kratami dwunożne gatunki...

Tego samego dnia postanowiliśmy się przejechać dziecięcą kolejką, nazwa oryginalna Detská železnica (link), która dojeżdża do parku linowego Alpinka, Tarzania...niestety w poniedziałek nieczynna, więc porobiliśmy sobie tylko fotki...a ja znalazłem ujęcie wody i nieomieszkałem napełnić zbiornik w kamperze...









Co można jeszcze zobaczyć w Košicach? Ano Basztę Kata i Radosztohttp://www.visitkosice.eu...kata-i-rodoszto ......wogóle polecam tą stronkę o Košicach, jako kopalnia wiedzy przy planowaniu zwiedzania...http://www.visitkosice.eu/pl/o-koszycach

Franciszek II Rakoczy jako ten, który pokazał Habsburgom gest kozakiewicza jest na Słowacji uznawany jako osoba kontrowersyjna, niemniej nie przeszkadza Słowakom zarabiać na nim dutki...Pani przewodniczka na moje pytanie, jak go postrzegają stwierdziła, że przez niego zginęło dużo ludzi, więc dlatego jest kontrowersyjny...bilet rodzinny 10 euro...

Bratanki jednak przyjeżdżają i składają wieńce pod jego pomnikiem, dla Węgrów jest bohaterem...jakby tu nie zrobić fotki z pomnikiem lokalnego Darth Vadera:))




Tutaj poniżej mieszkanie kata...bogobojny był, pewnie przed każdym sadystycznym obowiązkiem modlił się żarliwie:))
















A tutaj zasiadał sam Rakoczy...



I palił śmieszne fajki...

Korzystając z chwili, że pani przewodniczka się oddaliła pozwoliłem sobie przymierzyć ten gustowny szyszak...Franciszek Rakoczy miał taki sam rozmiar głowy...



Warto też zobaczyć najstarszą uliczkę w Košicach





Dom stolarza...




Dom garncarza...









No i te słowackie określenia...zawsze uważałem, ze z tą wegetariańską żywnością to jest coś nie tak :) ) Niech vegetariany wiedzą, że na Słowacji z vegetariańskiego jedzenia najlepsze są "góvinda":))



Polecam także Słowackie Muzeum Techniki...dla chłopaków bardzo ciekawe...

Trafiliśmy także na dni Eurokołchozu Košicach...chciałem zrobić zdjęcie "kołu fortuny", którym kręcili potencjalni konkursowicze wiedzy o Eurokołchozie...





No i załapałem się na trzy arcyboleśnie durne pytania...wymień jedną kreskówkę z Polski, jakie góry leżą na pograniczy Słowacji i Polski (czy to Tatry Wysokie, czy Karpaty Białe) i kiedy Polska weszła do Unii Europejskiej...potknąłem się na ostatnim...ha:))

Niemniej nagrodę dostałem, gdyż młodzi komsomolcy stwierdzili , że się kwalifikuję...dostałem podkoszulkę, folder ze słowackimi komisarzami Eurokołchozu i odblaskową opaskę na rękę, a wszystko to opatrzone logo tegoż właśnie kołchozu...

Nie wiem tylko, czy śmiać się, czy płakać...




Była też prezentacja szkół, oraz pokaz mody ...co tu gadać, młode pokolenie jest fachowo gospodarowane przez aktyw jewropejski...






Ostatni rzut okiem na Katedrę...



Wieżę św. Urbana



Wejście do kościoła Franciszkanów z piękną szopką betlejemską...







Po czym kończymy naszą wizytę w Košicach...

http://kamperomaniak.blog...-wschodnia.html
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
zbyszekwoj 
Kombatant


Twój sprzęt: Rapido 707F
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 24 Kwi 2013
Piwa: 330/221
Skąd: Lublin
Wysłany: 2017-10-29, 09:58   

trybeus napisał/a:
a wszystko to opatrzone logo tegoż właśnie kołchozu...


Jak coś kołchoz daje darmo, to się bierze . Czy te Spytkowice to już u górali? :diabelski_usmiech
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
trybeus 
trochę już popisał


Twój sprzęt: McLouis Lagan 220
Dołączył: 02 Paź 2017
Piwa: 8/5
Skąd: Podhale
Wysłany: 2017-10-29, 10:21   

zbyszekwoj napisał/a:
trybeus napisał/a:
a wszystko to opatrzone logo tegoż właśnie kołchozu...


Jak coś kołchoz daje darmo, to się bierze . Czy te Spytkowice to już u górali? :diabelski_usmiech


...a kiedy kołchoz daje darmo?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
CORONAVIRUS 
Kombatant
fan SAN ESCOBAR


Twój sprzęt: IVECO DAILY III
Nazwa załogi: BRAK
Pomógł: 12 razy
Dołączył: 21 Sie 2011
Piwa: 566/755
Skąd: z Rumi przez jedno i
Wysłany: 2017-10-29, 11:08   

Koszyce to dla nas osiedle cygańskie , wjechaliśmy tam przypadkiem bo jakiś objazd i pomyłka drogi ... wrażenie niesamowite , blokowisko i oczy które najchetniej sprzedały by twoja nerkę a resztę sprzedali na części ... nie powiem , stracha tam mieliśmy bo jak sie potem okazało policja też tam nigdy nie jeździ :)dbają o swoje życie ...

mimo wszystko polecam wizytę tam w większej grupie , blisko naszej granicy a zupełnie inny świat , nawet w Rumunii nie miałem tak podniesionej szczeciny :) i gęsiej skórki :)

fotki tutaj ale są delikatne
https://www.sadistic.pl/o...ch-vt213982.htm
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
trybeus 
trochę już popisał


Twój sprzęt: McLouis Lagan 220
Dołączył: 02 Paź 2017
Piwa: 8/5
Skąd: Podhale
Wysłany: 2017-10-29, 11:45   

BIORCA napisał/a:
Koszyce to dla nas osiedle cygańskie , wjechaliśmy tam przypadkiem bo jakiś objazd i pomyłka drogi ... wrażenie niesamowite , blokowisko i oczy które najchetniej sprzedały by twoja nerkę a resztę sprzedali na części ... nie powiem , stracha tam mieliśmy bo jak sie potem okazało policja też tam nigdy nie jeździ :)dbają o swoje życie ...

mimo wszystko polecam wizytę tam w większej grupie , blisko naszej granicy a zupełnie inny świat , nawet w Rumunii nie miałem tak podniesionej szczeciny :) i gęsiej skórki :)

fotki tutaj ale są delikatne
https://www.sadistic.pl/o...ch-vt213982.htm



wiem...ale w samym centrum Koszyc spokojnie było...co prawda co jakiś czas przelatywały chmary śniadych dzieciaków, to jednak nie byli tak upierdliwi, jak np romy w Polsce...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***