Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Zbiornik LPG
Autor Wiadomość
Socale 
Kombatant


Twój sprzęt: W szwagrowej stoi stodole.
Nazwa załogi: Sokale
Pomógł: 72 razy
Dołączył: 07 Sty 2012
Piwa: 524/637
Skąd: Gubin
Wysłany: 2018-02-05, 20:05   

Tolo, ja ostatnio też wstawiałem zbiornik lecz pod podłogą. Bedzie dogrzewany nadmuchem ale nie o tym chciałem.
Tankowanie i pobór zrobiłem na faro ale podłączyłem się do istniejącej instalacji stalowej też jeszcze pod podłogą. Nad podłogą jest fabrycznie nie tykane.
.
U Ciebie widzę że ułożyłeś zbiornik w/zaworem do góry, czy skorygowałeś rurkę poboru i pływaka - ten ma wpływ na tankowanie, a dokładniej zamyka tankowanie w okolicach 80% napełnienia.
Zapewne o tym wiesz , ale tak tylko podsunę byś nie zapomniał o tych istotnych szczegółach.
_________________
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale.
Do zobaczenia Wojtek i Ewa / Sokale
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Kosmita 
trochę już popisał

Twój sprzęt: Frankia Integra na Ducato 92
Dołączył: 23 Lut 2020
Piwa: 1/3
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-04-05, 12:24   

Mam pytanie w temacie zbiorników. Czy po upływie 10lat wymieniacie swoje tak jak robi się w osobówkach?
Temat LPG był wałkowany na okrągło, ale odpowiedzi/wypowiedzi na ten temat nie znalazłem.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Socale 
Kombatant


Twój sprzęt: W szwagrowej stoi stodole.
Nazwa załogi: Sokale
Pomógł: 72 razy
Dołączył: 07 Sty 2012
Piwa: 524/637
Skąd: Gubin
Wysłany: 2020-04-05, 14:57   

W żadnym z 3 moich kamperów zbiornika nie wymieniałem bo nie doczekałem.
Gdybym doczekał, wymieniłbym w pasującej mi chwili tylko dla spokojności pod skalpem bo cena raz na 10 lat jest zauważalna z pułapu przeciętnej dniówki.
Diagności tych instalacji nie weryfikują gdyż nie służą do napędu pojazdu.
_________________
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale.
Do zobaczenia Wojtek i Ewa / Sokale
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
smok_wawelski 
weteran


Pomógł: 5 razy
Dołączył: 25 Kwi 2019
Piwa: 122/77
Skąd: Kraków-przedmieścia
Wysłany: 2020-04-05, 20:37   

Kosmita napisał/a:
Czy po upływie 10lat wymieniacie swoje tak jak robi się w osobówkach?
Zbiornik LPG niezależnie gdzie i jak jest zamontowany jest urządzeniem poddozorowym - z mocy prawa i przepisów o dozorze technicznym niezależnie od tego czy stanowi on zbiornik paliwa dla silnika czy zbiornik dla ogrzewania czy kuchenki w kamperze lub przyczepie. Każdy zbiornik cisnieniowy w tym zbiornik LPG zamontowany jako zbiornik do pogrzewania w kamperze ma określona tzw. legalizacje pierwotna od producenta - po upływie terminu tej legalizacji nie może być legalnie użytkowany.
W przypadku zbiorników przewoźnych - samochodowych po 10 latach następuje rewizja TDT lub wymiana. Jeżeli rewizja TDT daje wynik pozytywny zbiornik może być używany dalej. Inspektor DT podczas wykonywania rewizji zbiornika może zalecić dodatkowe badania w celu sprawdzenia jego stanu - nie spotkałem sie aby miało to miejsce przy rewizji zbiorników samochodowych. TDT w protokole z rewizji określa czas dalszego użytkowania zwykle jest to 5 lat lub wynik negatywny, w przypadku wyniku negatywnego zbiornik nie może być użytkowany.
Żaden inny organ o ile nie posiada upoważnienia/uznania odpowiedniego DT nie jest uprawniony do przeprowadzania rewizji zbiorników ciśnieniowych ani wykonywania ich badań w tym zbiorników LPG podlegających dozorowi technicznemu z mocy prawa.
Przepisy szczegółowe określają co jest zbiornikiem ciśnieniowym a co nie - każdy zbiornik LPG jest zbiornikiem podlegającym okresowym rewizjom.
Diagnosta SKP nie ma uprawnień do dokonywania rewizji zbiornika - sprawdza tylko czy zbiornik ma aktualna ważność potwierdzona legalizacja pierwotną lub przedłużona rewizją TDT
_________________
O najlepszym towarzystwie mówi się, że rozmowa w nim poucza, a milczenie kształci.
Prawdę swą należy mówić głośno, nie schlebiając ani rzeczom, ani wypadkom, ani stosunkom, ani ideom.
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Kosmita 
trochę już popisał

Twój sprzęt: Frankia Integra na Ducato 92
Dołączył: 23 Lut 2020
Piwa: 1/3
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-04-05, 21:04   

Znalazłem na stronie firmy specjalizującej się w obsłudze zbiorników LPG, że wykonują legalizacje takowych i jeśli stan techniczny na to pozwala mogą mieć one przedłużoną legalizacje na kolejne 10 lat. Zbiornik LPG może być wg nich wykorzystywany do 20 lat.
Pytam bo noszę się z zamiarem zakupu kampera, w którym jest instalacja LPG do zasilania zabudowy i chyba 10 lat ma już przekroczone.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
smok_wawelski 
weteran


Pomógł: 5 razy
Dołączył: 25 Kwi 2019
Piwa: 122/77
Skąd: Kraków-przedmieścia
Wysłany: 2020-04-05, 21:12   

Może tak być - jeżeli DT udzielił im uznania na tę czynność - Czy f-ma ma uznanie można sprawdzić w DT -
Podobnie jest z badaniami - aby labo w którym pracuje mogło wykonywać badania zbiorników i nie tylko mamy uznanie i UDT i ASME inaczej moglibyśmy badać jedynie płoty a nie zbiorniki, kotły w elektrowniach, turbiny dźwigi itp.... :)
Realnie przy zbiornikach LPG samochodowych wygląda to tak że f-ma demontuje i przyjeżdża inspektor DT załatwiając kilka zbiorników na raz - godzina czynności dozorowych jednak trochę kosztuje :) .
Czas tak jak pisałem - nie ma nigdzie powiedziane - to inspektor DT określa czas do następnej rewizji moze to być zarówno 1rok jak i 10lat - zwykle jest to 5lat byc może że max. to 20lat - nie wiem bo obecnie nie badam takich zbiorników.
Pisze celowo DT a nie TDT bo nie wszystkie zbiorniki podlegają TDT
Na co dzień współpracuję z DT obecnie mam do czynienia z duzo większymi zbiornikami ale moje info możesz traktować poważnie.

edycja to tylko zauważone literówki - treść nie zmieniona
_________________
O najlepszym towarzystwie mówi się, że rozmowa w nim poucza, a milczenie kształci.
Prawdę swą należy mówić głośno, nie schlebiając ani rzeczom, ani wypadkom, ani stosunkom, ani ideom.
Ostatnio zmieniony przez smok_wawelski 2020-04-05, 22:03, w całości zmieniany 2 razy  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
andi at 
Kombatant

Twój sprzęt: szukam H1L2
Pomógł: 15 razy
Dołączył: 20 Lis 2008
Piwa: 80/38
Skąd: wieden
Wysłany: 2020-04-05, 21:29   

Podsumowując to.Stać cie na kampera to na nowy zbiornik też do własnego bezpieczeństwa :spoko
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
smok_wawelski 
weteran


Pomógł: 5 razy
Dołączył: 25 Kwi 2019
Piwa: 122/77
Skąd: Kraków-przedmieścia
Wysłany: 2020-04-05, 21:31   

Też miałem edytnać i to dopisać
Oprócz przepisów DT - wskazana przecież jest zdrowa logika i sprawdzanie w jakim stanie jest zbiornik i szkoda zabawy z DT jeśli widać na oko ze zgnity.
Nie chciałbym podważać kompetencji DT ale w sumie sama rewizja bez przeprowadzenia badań wg mnie jest kontrowersyjna. A sorry przecież nie bez badań bo przecieź bo podczas rewizji jest wykonywane badanie VT i próba ciśnieniowa wiec może bez badań nieniszczących będzie właściwszym stwierdzeniem. I wsio cacy tylko koszt tych badań byłby większy od ceny zbiornika - wiec ma to sens w badaniu zbiorników ale nie samochodowych LPG.
Widziałem w swojej praktyce zawodowej zbiorniki zeżarte i wytrzymujące próbę ciśnieniowa oraz przechodzące badanie LT ale co będzie jutro gdy ruda zje jeszcze trochę ?
_________________
O najlepszym towarzystwie mówi się, że rozmowa w nim poucza, a milczenie kształci.
Prawdę swą należy mówić głośno, nie schlebiając ani rzeczom, ani wypadkom, ani stosunkom, ani ideom.
Ostatnio zmieniony przez smok_wawelski 2020-04-05, 21:38, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Socale 
Kombatant


Twój sprzęt: W szwagrowej stoi stodole.
Nazwa załogi: Sokale
Pomógł: 72 razy
Dołączył: 07 Sty 2012
Piwa: 524/637
Skąd: Gubin
Wysłany: 2020-04-05, 21:33   

Krzysiu, bardzo wyczerpująco rozwiałeś wątpliwości.
Jestem z Ciebie dumny <piwo>
Dla zgodności z Prawem i własnej spokojności warto po prostu kupić nowy identyczny lub inny lepiej pasujący/większy ect zbiornik.
Dla określenia podaje się średnicę i pojemność a długość wychodzi sama z wyliczeń. np 27cm/55litrów to zbiornik akurat mój aktualnie zamontowany.

Porter.jpg
Plik ściągnięto 1326 raz(y) 28,33 KB

_________________
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale.
Do zobaczenia Wojtek i Ewa / Sokale
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Rysiu78 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Iveco
Dołączył: 19 Lip 2017
Piwa: 2/5
Skąd: Białystok
Wysłany: 2020-04-05, 21:36   

Mi przedłużyli ważność butli LPG o 7 lat.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
smok_wawelski 
weteran


Pomógł: 5 razy
Dołączył: 25 Kwi 2019
Piwa: 122/77
Skąd: Kraków-przedmieścia
Wysłany: 2020-04-05, 21:48   

Zero problemów mam to w paluchu - dzięki za uznanie Wojtek, oj napatrzyłem sie napatrzyłem na różne wynalazki :)
Pół życia w pracy związanej z cisnieniówką poddozorową i badaniami NDT - robi swoje :)
Teraz to nawet "kampera" mam w NDT :) mobilne labo też jest :) zal tyłek ściska że taka baza tyra w NDT a ja marna puszkę muszę klecić :)
Na focie Poronin badanie gazociagu było - badania jak badania ale jak fajnie sobie Hiluxem od gazowników po Dunajcu pojeździłem bo "kampera" trza było na drugim brzegu zostawić nie dałby rady - sama radocha była :)

labo-mobilne.jpg
Plik ściągnięto 1297 raz(y) 63,61 KB

_________________
O najlepszym towarzystwie mówi się, że rozmowa w nim poucza, a milczenie kształci.
Prawdę swą należy mówić głośno, nie schlebiając ani rzeczom, ani wypadkom, ani stosunkom, ani ideom.
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Milki 
doświadczony pisarz

Twój sprzęt: Esterel 31 LD
Nazwa załogi: M&M
Dołączył: 08 Wrz 2019
Piwa: 2/4
Skąd: Pomorze Środkowe
Wysłany: 2020-04-09, 21:22   

Nabyłem kampera z zewnętrzną cylindryczną butlą holenderską. Zasila lodówkę i Trumę 6002. Pewnie ma już powyżej 10 lat a i tak nie ma do niej papierów...
Poszukałem więc zbiornik zewnętrzny cylindryczny (wrzucam przykładowy link)
https://allegro.pl/oferta/gzwm-60-300-60l-butla-cylindryczna-bez-ramki-2020-8932057115

Ale podobno to nie rozwiąże mi sprawy bo zawory mam jakieś holenderskie i nie będą pasować a po za tym nie będzie dobrze bo ten zbiornik jest przeznaczony do pobierania fazy ciekłej a ja potrzebuję gazową (?)...
Przerabiał ktoś ten temat i może ktoś podpowiedzieć jak to ogarnąć?

Dodam że system jest zrobiony tak że z butli gaz zasila rozdzielacz do którego jest też przyłącze zwykłej butli 11 kg. Zatem bez problemu mogę korzystać z jednego lub drugiego zasilania. Być może zrobiono tak aby zimą ogrzewać propanem z butli 11 kg?
_________________
Jak chcem to mogem ;)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
amples 
Kombatant

Twój sprzęt: Master III
Pomógł: 13 razy
Dołączył: 28 Lut 2013
Piwa: 129/18
Skąd: UE
Wysłany: 2020-04-09, 21:55   

Milki napisał/a:
bo zawory mam jakieś holenderskie i nie będą pasować a po za tym nie będzie dobrze bo ten zbiornik jest przeznaczony do pobierania fazy ciekłej a ja potrzebuję gazową

Nie butla decyduje o tym , jaką fazę pobierasz . :spoko
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Socale 
Kombatant


Twój sprzęt: W szwagrowej stoi stodole.
Nazwa załogi: Sokale
Pomógł: 72 razy
Dołączył: 07 Sty 2012
Piwa: 524/637
Skąd: Gubin
Wysłany: 2020-04-10, 22:07   

Milki napisał/a:
Nabyłem kampera z zewnętrzną cylindryczną butlą holenderską.
...
Pewnie ma już powyżej 10 lat a i tak nie ma do niej papierów...
Poszukałem więc zbiornik zewnętrzny cylindryczny
...
to nie rozwiąże mi sprawy bo zawory mam jakieś holenderskie i nie będą pasować a po za tym nie będzie dobrze bo ten zbiornik jest przeznaczony do pobierania fazy ciekłej a ja potrzebuję gazową (?)...
Przerabiał ktoś ten temat i może ktoś podpowiedzieć jak to ogarnąć?
...

Holenderski system, to kilka różnych zaworów z osobna. Jeden od tankowania, jeden od pobierania, jeden od bezpieczeństwa i każdy jeden od czego innego.
W PL i zbiorniku jaki zakupiłeś stosuje się wielo zawór, czyli wszystkie te holenderskie są zawarte w jednym.
Ten temat znam od podszewki, jak będziesz się nudził to zapraszam do lektury ze zdjęciami:
https://www.camperteam.pl...pic.php?t=33842
_________________
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale.
Do zobaczenia Wojtek i Ewa / Sokale
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Milki 
doświadczony pisarz

Twój sprzęt: Esterel 31 LD
Nazwa załogi: M&M
Dołączył: 08 Wrz 2019
Piwa: 2/4
Skąd: Pomorze Środkowe
Wysłany: 2020-04-12, 21:18   

Socale napisał/a:

Ten temat znam od podszewki, jak będziesz się nudził to zapraszam do lektury ze zdjęciami:
https://www.camperteam.pl...pic.php?t=33842

Wybacz kolego ale przebrnąłem przez pierwsze 3 strony miałkiej prowadzącej do nikąd puki co dyskusji na temat dozoru i homologacji i obawiam się że będę jednym z tych którzy jeżdżą ze starym nielegalizowanym zbiornikiem bo boją się że trafią na ........ gdy będą chcieli to zalegalizować....
Beton to mało powiedziane. Skąd się tacy biorą?
Jak tylko jest jakakolwiek szansa zablokować człowieka który chce coś zrobić, zmienić, osiągnąć to tak będą utrudniać aż to pier.. i wyemigruje albo szlak jasny go trafi...
Oczywiście wszystko to w trosce o jego dobro i zdrowie itd.
Kolejnych 30 stron po prostu mogę nerwowo nie wytrzymać tym bardziej że aktualne pomysły Policji czerpiącej pełnymi garściami z działań jej poprzedniczki już wystarczająco doprowadzają do wkur....
Reasumując bez czytania pozostałych stron zgaduję:
Potrzebuję kompletny zbiornik i wielozawór i zmodernizować to tak aby czerpało fazę gazową a nie ciekłą.
Czyli wystarczy mi pierwsza strona wspomnianego wątku.
Jeżeli jest coś jeszcze to proszę ewentualnie o krótkie dwa zdania.
Jak nie to kiedyś doczytam albo z lokalnym gazownikiem ustalę bo przecież ręce opadają.


Tym niemniej dziękuję za odzew :)
_________________
Jak chcem to mogem ;)
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***