Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Zabezpieczamy Kampera
Autor Wiadomość
Rawic 
Kombatant


Twój sprzęt: Hymer Tramp CL 698
Nazwa załogi: Ewa,Karolina,Zbyszek
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 11 Wrz 2010
Piwa: 53/3
Skąd: Gorzkowice
Wysłany: 2018-02-18, 12:45   

robba napisał/a:
PS. jeszcze przyszło mnie do głowy, żeby wprowadzić dodatkowo

możliwość sterowania kiedy prąd ma być dołaczony: automatycznie lub

za pomocą przełącznika...

np. aku zgłasza zapotrzebowanie, lub włączamy ekspress

to na ten czas do prądu. Wtedy rzeczywiście minimalizujemy

ryzyko
to też dobry pomysł, bo dodatkowo pozbywamy się prądu w instalacji jak nie jest potrzebny, tylko że ten automat jest drogi, kiedyś pisałem o tym na forum, w latach 90, miałem w Wiedniu klienta, właściciela ogólnoświatowej Firmy Nord Fisch, który zażyczył sobie ze względów ponoć zdrowotnych, usuwanie prądu z instalacji gdy nie potrzebny, założyłem mu automat ale opowiedziałem, że mój ojciec w życiu dużo przebywał na rozdzielniach wysokich napięć i żyje w zdrowiu już blisko 80 lat.
_________________
Stacja Kontroli Pojazdów przyjazna pojazdom specjalnym z przeznaczeniem kempingowym.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Rawic 
Kombatant


Twój sprzęt: Hymer Tramp CL 698
Nazwa załogi: Ewa,Karolina,Zbyszek
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 11 Wrz 2010
Piwa: 53/3
Skąd: Gorzkowice
Wysłany: 2018-02-18, 12:59   

[quote="robba"]
tak naprawdę powinieneś mieć jeszcze np w przyłączu
(żeby co najmniej 10m kabla było między nimi)
zabezpieczenie T1. Albo zakupić odrazu T1+T2 w jednej obudowie
quote] pisałem, że mam odgromniki na słupie i do domu około 30 m kabla ziemnego w osłonie metalowej i mam też dodatkowo przy drogich urządzeniach listwy przepięciowe. :spoko
_________________
Stacja Kontroli Pojazdów przyjazna pojazdom specjalnym z przeznaczeniem kempingowym.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bronek 
Kombatant

Pomógł: 31 razy
Dołączył: 06 Cze 2013
Piwa: 477/990
Skąd: Ooo
Wysłany: 2018-02-18, 14:13   

Johny_Walker napisał/a:
Bronek napisał/a:
Cytat:
PS Wyciszony agregat jest zwykle gorzej chłodzony. Czyli krótko pożyje. Jednak najgorszy problem to zagrożenie pożarowe. Dlatego nie planuję go wyciszać. Nie są do tego przystosowane. Żeby je bezpiecznie przystosować trzeba znacznie zwiększyć wymiary itp

Jeden z przykładów wyciszenia

Niekoniecznie! , mówię o Hondzie... , ale to dyskusja w innym wątku.. Po prostu pokrótce, optymalizujesz przepływ powietrza przez obudowę. "Zabierasz" to ciepłe powietrze razem z dzwiękiem.

Jak zabierasz? Czym wymuszasz? Jakie zabezpieczenie na wypadek padnięcia wentylatora?



Johny, nie chce mi się pisać i powtarzać, są tu tematy o tym, co i jak. Oraz rozmowy z tymi, co to mają..
Wierz mi, da się. Wystarczy nawet zwykły regulator temperatury, by wyłączyć agregat. Honda ma własny wentylator i zabezpieczenie.... dodajemy dodatkowy..

Joko i jego system nawet odpala wcześniej agregat, potem klimę gdy potrzeba. To kwestia rozbudowy układu, umiejętności, chęci i trochę kasy. Pełna autonomia sterowania i to Honda eu20i bez rozwalania jej
Grzegorzalex ma ją na gaz kombinuje w boksie na zew, kupił dedykowany tłumik z adapterem zakładanum na wydech.
Powietrze opływające agregat i spaliny, dźwięk wszystko idzie w ten adapter i tłumik, potem najlepiej w niebo kominem. Agregat na poduszkach amortyzujących... itd....


Poczytaj... :spoko

20180129_150101_123.jpg
Plik ściągnięto 1453 raz(y) 141,95 KB

  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
robba 
weteran


Twój sprzęt: Zabudowa nie wiem jaka na 508D do remontu
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 18 Paź 2015
Piwa: 91/174
Skąd: Nicelea
Wysłany: 2018-02-19, 08:37   

Rawic napisał/a:
pisałem, że mam odgromniki na słupie i do domu około 30 m kabla ziemnego w osłonie metalowej i mam też dodatkowo przy drogich urządzeniach listwy przepięciowe. :spoko

odgromnik na słupie to coś innego. brak zabezpieczenia T1.
Chyba że masz skrzynkę z licznikiem na słupie i tam T1?
_________________
.
"człowiek uczy się całe życie i głupi umiera" B.K.
.
"Życie jest zbyt poważne, aby traktować je serio" O.W.
.
***Niech kawa Cię obudzi zanim zrobi to rzeczywistość***
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Rawic 
Kombatant


Twój sprzęt: Hymer Tramp CL 698
Nazwa załogi: Ewa,Karolina,Zbyszek
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 11 Wrz 2010
Piwa: 53/3
Skąd: Gorzkowice
Wysłany: 2018-02-19, 10:28   

robba napisał/a:
Chyba że masz skrzynkę z licznikiem na słupie i tam T1?
nie, ale T1 stosujemy gdy jest LPS (System Ochrony Odgromowej) tj. piorunochron, siatka zwodów na budynkach , a ja mam oddzielny, wyższy od budynku maszt odgromowy z drugiej strony domu i jak na razie tj. ponad 30 lat system ten sprawdza się, oczywiście są okresowe kontrole. :spoko
_________________
Stacja Kontroli Pojazdów przyjazna pojazdom specjalnym z przeznaczeniem kempingowym.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
zbyszekwoj 
Kombatant


Twój sprzęt: Rapido 707F
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 24 Kwi 2013
Piwa: 330/221
Skąd: Lublin
Wysłany: 2018-02-19, 10:38   

Myślałem że tu będzie o zabezpieczeniu antykorozyjnym. :-P
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
robba 
weteran


Twój sprzęt: Zabudowa nie wiem jaka na 508D do remontu
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 18 Paź 2015
Piwa: 91/174
Skąd: Nicelea
Wysłany: 2018-02-19, 18:00   

zbyszekwoj napisał/a:
Myślałem że tu będzie o zabezpieczeniu antykorozyjnym. :-P


Posrednio i u żródeł. Zabezpieczamy przed prądem powodującym koroznę.... :ok
_________________
.
"człowiek uczy się całe życie i głupi umiera" B.K.
.
"Życie jest zbyt poważne, aby traktować je serio" O.W.
.
***Niech kawa Cię obudzi zanim zrobi to rzeczywistość***
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Rawic 
Kombatant


Twój sprzęt: Hymer Tramp CL 698
Nazwa załogi: Ewa,Karolina,Zbyszek
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 11 Wrz 2010
Piwa: 53/3
Skąd: Gorzkowice
Wysłany: 2018-02-19, 19:10   

zbyszekwoj napisał/a:
Myślałem że tu będzie o zabezpieczeniu antykorozyjnym.
zakładając ten temat, myślałem o wielu wątkach oprócz przepięć, dojdziemy też do zabezpieczenia antykorozyjnego, ale na razie ten wątek nie jest pilny, póki co nasze auta mają dobre powłoki, nakładanie następnej powłoki może tylko pogorszyć antykorozyjność. Ważniejsze są zabezpieczenia od pożaru, włamań, kradzieży, zalania, słońca i mrozu. W miarę wolnego czasu, będę opisywał tu swoje rozwiązania wszelakich zabezpieczeń kampera. :spoko
_________________
Stacja Kontroli Pojazdów przyjazna pojazdom specjalnym z przeznaczeniem kempingowym.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bronek 
Kombatant

Pomógł: 31 razy
Dołączył: 06 Cze 2013
Piwa: 477/990
Skąd: Ooo
Wysłany: 2018-02-19, 19:18   

Cytat:
od pożaru, włamań, kradzieży, zalania, słońca i mrozu.


U mnie to cztery litery OC AC.

Reszta jak w domu, mam alarm ale nie włączam... bo mnie nie okradli.


:mrgreen:
Nikt się do tego nie dokopie a tylko się powymądrzamy. Lepiej zmień temat wątku na " od przepięcia itp" i zakładaj do każdego tematu trafnie nazwany nowy wątek.
Bo tak to "Rawicki ma i poleca"
Potem admin powywala off topy. i będzie dla potomnych.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Świstak 
Kombatant


Twój sprzęt: Milka, Milka2
Nazwa załogi: Świstaki
Pomógł: 14 razy
Dołączył: 05 Cze 2009
Piwa: 426/100
Skąd: Dolny Śląsk
Wysłany: 2018-03-02, 13:23   

Pokazany w pierwszym poście układ powinien być zamontowany za głównym zabezpieczeniem wewnątrz kampera (nadprądowym/różnicówką). Działa w ten sposób, że po przekroczeniu napięcia granicznego powoduje zwarcie pomiędzy liniami L i N. Powinno to doprowadzić do szybkiego wyłączenia zabezpieczeń na wejściu, znajdujących się możliwie blisko i o możliwie małych wartościach prądów. Montując go przed zabezpieczeniem głównym doprowadzimy do wywalenia zabezpieczeń na słupku, który jest nie wiadomo jak daleko, jakie ma zabezpieczenie ani czy wywali ze względu na ilość, jakość i długość przedłużaczy którymi jesteśmy podłączeni.
Odgromnik niestety w kamperku prawdopodobnie nie zadziała, a przynajmniej nie tak jakbyśmy chcieli... No chyba że zrobimy kołek uziemiający.... Ale o tym już było.
_________________
"Panie, pomóż mi być takim człowiekiem, za jakiego uważa mnie mój pies"


Milka - może ją spotkacie?
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Rawic 
Kombatant


Twój sprzęt: Hymer Tramp CL 698
Nazwa załogi: Ewa,Karolina,Zbyszek
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 11 Wrz 2010
Piwa: 53/3
Skąd: Gorzkowice
Wysłany: 2018-03-02, 22:06   

Świstak napisał/a:
Powinno to doprowadzić do szybkiego wyłączenia zabezpieczeń na wejściu, znajdujących się możliwie blisko i o możliwie małych wartościach prądów
masz rację, ale nie w moim przypadku, otóż kampera podłączam zawsze krótkim kablem do kabelrolki z bezpiecznikiem i to on powinien odłączyć prąd. We wtyczce do słupka założyłem dodatkowy mały warystorek, taki jakie są w listwach przepięciowych. Nie lubię smrodu spalenizny w kamperze, dlatego wszystko co niebezpieczne mam na zewnątrz. :spoko
_________________
Stacja Kontroli Pojazdów przyjazna pojazdom specjalnym z przeznaczeniem kempingowym.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***