Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Remont ,malowanie Adria 360
Autor Wiadomość
pasza 
weteran

Twój sprzęt: ADRIA - Adriatik 360
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 08 Lis 2017
Piwa: 21/2
Skąd: Trieste
Wysłany: 2018-02-10, 22:16   

pasza napisał/a:
Przyszły wentyle 2x taki do lodówki 120mm http://www.coolermaster.c...3bad/Specs.html


po chwili pracy oba biorą tylko 0,17A!!! to jest naprawdę mało zważywszy na ich bezgłośność i moc 44 CFM każdy.

Testowałem polecany tu i gdzie indziej wentylator od zasilacza komp. i jest różnica i to znaczna bo on tylko jeden bierze już 0,21A czyli ponad 20% więcej jak tamte dwa. *( są różne wenyle w zasilaczach i różnie to może być)

On jeden jest już głośny a tamte obydwa naraz niesłyszalne ale jego CFM jest wyższe od tamtego pojedynczego co czuć , tylko że i tak bym musiał montować dwa na szerokość kratki a to by oznaczało zużycie energii aż 2,5 X wyższe i głośność nie akceptowalną.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
pasza 
weteran

Twój sprzęt: ADRIA - Adriatik 360
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 08 Lis 2017
Piwa: 21/2
Skąd: Trieste
Wysłany: 2018-02-12, 22:17   

W tym roku jest wyjątkowo zimno i tak chyba będzie do końca lutego, ja kompletuje materiały i testuję kleje.

Czy listwy warto impregnować przed klejeniem czy raczej to kiepski pomysł bo klej będzie źle trzymał?

Listw o potrzebnych mi wymiarach w sklepach brak i będę musiał zamawiać, są w prawdzie listwy których potrzebuję najwięcej czyli 2,5x4cm ale one realnie mają 2,3x3,8cm a ja tak naprawdę potrzebuję grubsze niż 2,5cm bo nie daje jak w oryginale pierwszej 3mm sklejki z drewna egotycznego bo jest ona zwyczajnie nie dostępna w żadnym sklepie kamperowym gdzie znów mnie wysyłano do sklepów żeglarskich.

Kleje testowałem cztery -1- D4 winylowy-hybrydowy , -2-3- dwa D4 poliuretanowe i -4- poliuretanowy bez oznaczenia D4 tańszy szybciej wiążący i więcej się pieniący.

Najciekawszym klejem okazał się najtańszy klej D4 winylowy-hybrydowy za 12Eu litr z amazonu, który zachowuje się odwrotnie do klejów poliuretanowych D4, bo on na początku jest biały spieniony a wysychając robi się czysty/przezroczysty.

Natomiast klej poliuretanowy bez oznaczenia d4 , jedynie czym się różnił od tych z normą d4 to tym że bardziej się pienił przy wysychaniu co jest oczywiście wadą ale może być zaletą .

Klej winylowy-hybrydowy nałożyłem na tłustą na puszkę po napoju , po wyschnięciu i odklejeniu mamy zwyczajny winyl , przezroczyste i grube jak folia budowlana tyko znacznie wytrzymalsze i bardzo elastyczne.
To jest jest znakomity produkt jako zabezpieczenie, lakier bezbarwny lub znakomity klej ale do równych pasujących do siebie drewnianych powierzchni, do tych które nie pasują idealnie użyję kleju d4 poliuretanowego gdyż on pieniąc się sam uzupełnia ubytki.

To na styki listw a na duże powierzchnie to jednak zwyczajny tani wurth będzie najlepszy choć jest znacznie słabszy to wytaczający z nawiązką a nie ścieka i trzyma listwę na miejscu sam.

IMG_20180212_212405.jpg
Różnie się pienią to po 40 min a później jest jeszcze inaczej

ten przezroczysty po prawej i nie oznaczony to winyl i on jest najtwardszy jest jak lakier po wyschnięciu.
Plik ściągnięto 22 raz(y) 1,06 MB

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
pasza 
weteran

Twój sprzęt: ADRIA - Adriatik 360
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 08 Lis 2017
Piwa: 21/2
Skąd: Trieste
Wysłany: 2018-02-15, 20:47   

pasza napisał/a:

Czy listwy warto impregnować przed klejeniem czy raczej to kiepski pomysł bo klej będzie źle trzymał?


Ponawiam pytanie bo szukając o tym trafiam na sprzeczne info.
Mam świadomość że kamper ma kupę lat i prędzej zgnije gdzie indziej niż tam, ale czy bez impregnatu wytrzyma tam 10 lat czy 2 lata?

Bądźmy szczerzy aluminium też koroduje ja miałem tylko 2 maleńkie dziurki tam gdzie właśnie remontuje ale ja auto całe lakierowałem/matowałem/drapałem/dokładnie oglądałem i ich się dopatrzyłem inni mogą mieć ich dziesiątki nawet tego nie wiedząc a następne kilkanaście wyjdzie w następnych kilku latach.

Tak że dla mnie remont prawdziwy to tak jak zrobiłem z tyłu na małym kawałeczku (a to trzeba całość) w środku oczyszczenie alu i zamalowanie wszystkiego podwójnie klejem poliuretanowym, a na zewnątrz oczyszczenie zaszpachlowanie, malowanie najważniejsza pierwsza warstwa lakierem poliuretanowym dwuskładnikowym może to przedłuży życie kampera o 10-15 lat ale i tak jego dni są policzone.

Został mi litr impregnatu takiego https://www.san-marco.com...nol-impregnante on jest do użycia na zewnątrz głównie chroni przed UV ale też deszczem i grzybami dawać czy dać sobie z nim siana.

Docinam nowe kawałki podłogi zgniło góra 40cm2 ale takie docinanie deski 3,7mm na wymiar to utrapienie dla mnie.



pasza napisał/a:

Bądźmy szczerzy aluminium też koroduje ja miałem tylko 2 maleńkie dziurki tam gdzie właśnie remontuje


Dla jasności bo wcześniej pisałem że dziurek nie miałem.
To nawet nie były dziurki w poszyciu tylko w otworze tylnej górnej kratce wyszczerbienia , ale już wewnątrz widać że to od korozji aluminium bo było tu słabe i pękło na kilka mm.

IMG_20180215_201343.jpg
Wycięcie na tylne światła dodatkowo cięte pod skosem do żywego drewna, został jeszcze prostokąt 12x30cm

Tylko tyle zgniło podłogi a myślałem że co najmniej będzie z 1,5m2
Plik ściągnięto 22 raz(y) 871,27 KB

  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
pasza 
weteran

Twój sprzęt: ADRIA - Adriatik 360
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 08 Lis 2017
Piwa: 21/2
Skąd: Trieste
Wysłany: 2018-02-15, 21:18   

I jeszcze jedno ważne info dla innych: zamykajcie kratki jak nie jeździcie!!!
Ten kamper musiał zgnić to cud że tylko tyle przez tyle lat, po deszczu z wiatrem podłoga mokra na do 1,5 metra od kratek.

A teraz wyobraźcie sobie jak ta woda leje się po lodówce i na podłogę , postanowiłem że zrobię małą dziurę w podłodze tam gdzie zgnił (gdzie najniższy punkt kampera) taki odpływ wody aby woda zamiast tam stać ściekała na zewnątrz.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
pasza 
weteran

Twój sprzęt: ADRIA - Adriatik 360
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 08 Lis 2017
Piwa: 21/2
Skąd: Trieste
Wysłany: 2018-02-19, 23:55   

Szkoda że nikt nie pomógł, no cóż mówi się trudno i się robi dalej, poszedłem na czuja i zrobiłem impregnację drewna klejem d4 poliuretanowym, jeśli się da cienką warstwę to pięknie wsiąka w drewno nie pieni się i go utwardza.

Podłoga skończona i końcówka boku także ( to co najważniejsze, reszta to tylko docinanie listew) zrobiłem błąd w konstrukcji bo nie patrzyłem jak było w oryginale ( do naprawienia przez zwykłe dwa nacięcia czyli zmianę sztywności konstrukcji)
Podziwiam konstrukcję Adria  , te dziady wiedziały co zgnije i kiedy dawno temu, mało tego zastosowali furtkę jak to szybko wymienić, już wtedy było perfidne postarzanie produktów.

Testowałem klej poliuretanowy d4 ale taki http://www.saratoga.it/it...olla-per-legno/ on w porównaniu do zwyczajnego dobrej jakości kleju poliuretanowego d4 http://www.saratoga.it/it...egno/152-w--d4/ to zupełnie inna liga on nie ścieka prawie wcale buzuje 10x mniej ,ale jest drogi jak diabli.

Listwy kleiłem do blachy klejem wurttch pu 40 + , drewno z drewnem (d4 poliuretan) a jest rekordowo zimno , dziś 4 stopnie i potężny wiatr do 100km/h (dziwna ta pogoda, kiedyś o tej porze było + 10-20 bez wiatru. miesiąc temu było +14 bez wiatru) a te niby +4 stopnie z borą 100km/h to bym już wolał -15 w Polsce ale sucho i bez wiatru bo bym mniej zmarzł.


Edit:
Wiem że taka impregnacja nie jest opłacalna, ale ja nie mam dużo do klejenia zastosowałem to jako taki primer/podkład który nie koliduje z klejami które używam a zabezpiecza drewno i je utwardza.
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
SZEJK 
weteran


Twój sprzęt: Fiat Dukato 2,8 JTD BAVARIA
Nazwa załogi: Grab Klan
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 14 Lut 2016
Piwa: 204/261
Skąd: Dębica
Wysłany: 2018-02-20, 09:34   

Mistrzowsko prowadzisz naprawę, lepiej jak fabryka.
Dorzuć trochę zdjęć bo zdjęcia czyta się najlepiej. :lol:

Grzane tym razem bo zimno :pifko
_________________
Pozdrawiam SZEJK

Ten co zna swoją wartość, nigdy nie będzie niszczył innych, by budować siebie.
Dr. Mateusz Grzesiak

Moje poprzednie i aktualna karawana:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
KASZUB 
weteran


Twój sprzęt: Samojebka ducato by KASZUB
Nazwa załogi: My
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 09 Sie 2014
Piwa: 60/63
Skąd: Celbowo koło Pucka
Wysłany: 2018-02-20, 22:00   

O tak zdjęcia cieszą.... Wrzucaj. I działaj. Idzie Ci bdb.
_________________
Jak zbudowałem http://tiny.pl/g47tw
I jak próbuję budowac https://tiny.pl/gzg7j
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
pasza 
weteran

Twój sprzęt: ADRIA - Adriatik 360
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 08 Lis 2017
Piwa: 21/2
Skąd: Trieste
Wysłany: 2018-02-20, 23:32   

SZEJK napisał/a:
Mistrzowsko prowadzisz naprawę, lepiej jak fabryka.
Dorzuć trochę zdjęć bo zdjęcia czyta się najlepiej. :lol:

Grzane tym razem bo zimno :pifko

hmmm, gdzie to mistrzostwo z jakiej to paki?

klej ten drogi saratoga nie ściekający coś bardzo podejrzanie się zachowuje po wyschnięciu, być może to wina niskiej temp a może zmiana jego właściwości aby nie ściekał.

Robię test w domu w temp 21 st i na balkonie temp 4 stopnie zobaczymy.

Mam drzwi dzielone na pół, a wiatr (bora) wczoraj mi je odczepił od nowych mocowań i złamał blokadę kupiłem dziś nową i cena szok 2,5Eu to taniej jak w castoramach za byle zawias a to część typowo kamerowa i bardziej skomplikowana czyli nie wszystko do kampera takie drogie jak to malują.

Oczywiście identycznej nie było ale lekka przeróbka i pasuje idealnie.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
pasza 
weteran

Twój sprzęt: ADRIA - Adriatik 360
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 08 Lis 2017
Piwa: 21/2
Skąd: Trieste
Wysłany: 2018-02-21, 09:39   

Szlak mnie trafi przez ten pieprzony wiatr :stop:

Już wieje z 4 dni a ma wiać jeszcze z tydzień, tak się tu kończy zima a jak wiać przestanie to bach odrazu ponad 20 stopni i z podwójnych kurtek zimowych przeskok na krótkie koszulki.

Kilka lat temu pamiętam to była dopiero katastrofa ekologiczna, od Postojna w Słowenii do Triestu wiało i padało ale temp była taka że deszcz zamarzał na drzewach i budynkach w Słowenii setki kilometrów lasów zamieniło się w kikuty obdarte z wierzchołków i gałęzi (do dziś to dobrze widać) miliony zwierząt zdechło z głodu/wyczerpania/zimna oblepione lodem u mnie w domu na oknach po stronie północnej warstwa lodu grubości 5cm, opowiadali że Słowenii był dramat na autostradach i ogólnie.
Pisze w meteo że dziś tylko 70km.h a to gw prawda bo w porywach jest ponad 120km/h ale to jest tylko zefirek przy 240km/h jak pamiętam było.

Robić nic nie mogę bo blokadę połówek drzwi już mi połamało, biegałem po parkingu za litrowym rozpuszczalnikiem który wiatr sobie turlał.

Mamy w maju jechać na komunię do Polski obiecałem żonie że kamperem ruszymy, widziałem tu na forum termy w Słowacji bardzo spodobał mi się parking (spokój,trawka kiduś by sobie polatał) i pomyślałem że tym razem przez Węgry, Słowację pojedziemy,ale żona już coś przebąkuje że chyba nie zdążę :(

Byłem w Koprze i zamówiłem podłogę coś takiego chyba https://www.kemoplast.si/...1102_111300.jpg i to było nie potrzebne bo muszę podzielić pracę na priorytety a zmiana koloru podłogi to raczej jest na końcu listy ale cóż zonie się spodobała wpłaciła zaliczkę a teraz czym ja to przywiozę bo rolki mają 4m długości i chyba nie można tego zginać.

Kupiłem piękne jasne beżowe pokrowce na siedzenia tu https://www.marinazauto.i...?q=COPRISEDILI+ wszystkie są "made in Italy" i jakością niektóre porażają tak porządnych pokrowców nie widziałem jeszcze przy nich te z lidla są nic nie warte.

Mam już rurkę od gazu i mogę skończyć w kilka godzin instalację ale ten pieprzony huragan ..... ble

IMG_20180221_085152.jpg
Blokada połówek drzwi 2,5Eu

Wydaje się być inna i nie pasować ale pasuje z tego co patrzyłem idealnie, tylko dziurki trzeba było nagrzanym gwoździem potraktować (zmienić rozstaw śrub minimalnie aby pasowały w stare otwory)
Plik ściągnięto 24 raz(y) 993,08 KB

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
pasza 
weteran

Twój sprzęt: ADRIA - Adriatik 360
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 08 Lis 2017
Piwa: 21/2
Skąd: Trieste
Wysłany: 2018-02-22, 21:13   

Podróżując palcem po mapie znalazłem genialną stronę kempingi w: Slovenija, Hrvaška, BiH, Črna gora, Srbija
wyrobię też sobie ich kartę mają upusty i strona przemyślana z mapą, oceny, ceny itd. itd.
Ilość kempingów przeraża na samej wyspie Krk jest ich chyba z 25, blisko mnie w górach Słoveńskich masa kempingów tam trzeba będzie uciekać przed upałami.
Są i darmowe kempingi z wodą prądem :) np. w Lublanie a dodatkowo wiem gdzie w Lublanie dobry obiad z dwóch dań + deser+ kompot można zjeść za 3Eu
http://www.avtokampi.si


Edit:
Nie 3 Eu ale 2,5Eu żona mi teraz powiedziała z czego jeszcze 1Eu idzie na biednych.
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
KASZUB 
weteran


Twój sprzęt: Samojebka ducato by KASZUB
Nazwa załogi: My
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 09 Sie 2014
Piwa: 60/63
Skąd: Celbowo koło Pucka
Wysłany: 2018-02-22, 21:38   

Pomocna stronka. Zapisałem. Dzięki.
_________________
Jak zbudowałem http://tiny.pl/g47tw
I jak próbuję budowac https://tiny.pl/gzg7j
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
pasza 
weteran

Twój sprzęt: ADRIA - Adriatik 360
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 08 Lis 2017
Piwa: 21/2
Skąd: Trieste
Wysłany: 2018-02-25, 20:29   

Dalej wieje a nawet gorzej przyszedł mróz, sąsiad coś skrzeczał... że rano było -10

Ogólnie warunki dużo gorsze niż na głębokiej Syberii wiatr 130km/h połączony z mrozem to jest masakra.

Byłem oglądnąć kampera jak stawia dzielnie czoło huraganowi, teraz żałuje że nie założyłem listew przed zimą aby się nie rozpadł od tego wietrzyska.

Sąsiad skrzeczał że tak właśnie kiedyś było zawsze ale on lubi przesadzać, kupił 3 worki 50kg soli i leżą w korytarzu już 7 lat ,teraz wysypał 2 kg a wiatr wszystko co do ziarenka zwiał :)
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
KASZUB 
weteran


Twój sprzęt: Samojebka ducato by KASZUB
Nazwa załogi: My
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 09 Sie 2014
Piwa: 60/63
Skąd: Celbowo koło Pucka
Wysłany: 2018-02-26, 10:41   

U nas 14 na minusie i słońce! Nart czas! :spoko
_________________
Jak zbudowałem http://tiny.pl/g47tw
I jak próbuję budowac https://tiny.pl/gzg7j
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
pasza 
weteran

Twój sprzęt: ADRIA - Adriatik 360
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 08 Lis 2017
Piwa: 21/2
Skąd: Trieste
Wysłany: 2018-03-03, 17:53   

Securmotion Truma
https://www.subito.it/car...e-241387034.htm

Warto to zainstalować 20Eu może za 15 kupię nawet nie muszę nigdzie jechać jest na miejscu.
Mi została właśnie do położenie jedna rurka od schowka na gaz do rozgałęźnika tak że nic bym nie musiał specjalnie przerabiać i tanim kosztem wpiąć to w nową instalację.

Co mi to da prócz tego że będę mógł w Niemczech czy Austrii jeździć z odpalonym piecem, a może nawet i nie bo urządzenie jest za stare.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
pasza 
weteran

Twój sprzęt: ADRIA - Adriatik 360
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 08 Lis 2017
Piwa: 21/2
Skąd: Trieste
Wysłany: 2018-03-03, 18:03   

takie tam śmieci ale o dziwo się sprawdzają.

Byłem odebrać wykładzinę w Słowenii i kupiłem następną lampkę led z czujnikiem ruchu i światła,wcześniej kupiłem inną i już z trzy tygodnie stoi w łazience.

I powiem że się sprawdza zapala się świeci a kiedy jest jasno to nie takie gówienko za 5eu razem z bateriami poświeci i rok na tych bateriach w kamperze więc po co się męczyć z jakimiś instalacjami dodatkowymi.
Płaska działa już tylko jako lampka ma owszem czujnik ruchu ale tylko do włączania machniemy ręką i się zapala na 2 min, okrągła łapie z 3 merów że idziemy.

Do kampera jak znalazł ,kolor intensywność trupiego świecenia można sobie w parę minut ustawić dając jakąś przesłonkę kolorową.

IMG_20180303_174356.jpg
Plik ściągnięto 7 raz(y) 967 KB

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***