Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Rondo........a kierunkowskazy
Autor Wiadomość
Cyryl 
Kombatant


Twój sprzęt: Citroen C25 Hobby 550
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 03 Paź 2009
Piwa: 67/4
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2018-03-13, 05:39   

zapominamy o tym, że są przepisy nadrzędne.
rozdział 1 - zasady ogólne:
"Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani zachować ostrożność albo gdy ustawa tego wymaga – szczególną ostrożność, unikać wszelkiego działania, które mogłoby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego, ruch ten utrudnić albo w związku z ruchem zakłócić spokój lub porządek publiczny oraz narazić kogokolwiek na szkodę. Przez działanie rozumie się również zaniechanie."

czyli jeżeli nie wiemy jaki przepis zastosować, musimy tak się zachować, aby nie stworzyć zagrożenia lub utrudnienia ruchu.
oczywiście o tym większość kierowców zapomina, bo gdyby każdy przed zaparkowaniem pojazdu zastanowił się czy nie stworzy zagrożenia lub utrudnienia, znaki zakaz zatrzymywania się i zakaz postoju nie byłby potrzebne.

poza tym kierowca jest rozliczany nie z zamiarów, ale skutków swojej jazdy.
jeżeli ktoś wjedzie w bok naszego auta na parkingu pod marketem i powie: "cofałem z zachowanie zasad techniki kierowania". powiemy a wsadź sobie w d... te zasady, przecież uszkodziłeś mi auto.

sygnalizacja lewym kierunkowskazem ma sens w przypadku małych SoRO (Skrzyżowanie o Ruchu Okrężnym), jeżeli jednak nie wiemy w którym miejscu ten jadący wjechał na to SoRO, sygnalizacja kierunkowskazem daje nam tą samą informację co brak tej sygnalizacji.
z sygnalizowania lewym kierunkowskazem można wywnioskować, że na pewno nie zjeżdża najbliższym wjazdem, a który to zjazd jest jego lewą stroną lub zawracaniem nie mamy pojęcia.
sygnalizacja lewym może być przydatna dla innych kierujących w przypadku małego SoRO, ale gdy jest ono rozległe lub jeżeli SoRO ma więcej niż cztery wjazdy/zjazdy sytuacja staje się jeszcze mniej czytelna.

poza tym nie włączamy kierunkowskazów dla siebie, bo tak uważamy, ale decydując się na sygnalizację lub z niej rezygnując musimy się zastanowić - jak zrozumieją nas inni kierujący.

także niezależnie od przepisów szczegółowych trzeba postępować tak, aby nasze zamiary były czytelne i jednoznaczne dla innych i nie pociągały za sobą zagrożenia lub utrudnienia ruchu.
_________________
http://www.youtube.com/user/SzkolaTransportu
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
Bronek 
Kombatant
Wygląd i Nick potrafią zmylić


Twój sprzęt: Na razie wiata, która czeka na RAPIDO 883f
Pomógł: 16 razy
Dołączył: 06 Cze 2013
Piwa: 311/605
Skąd: Kołobrzeg.

Wysłany: 2018-03-13, 07:05   

Cytat:

poza tym kierowca jest rozliczany nie z zamiarów, ale skutków swojej jazdy.


Słusznie w tzw. grubszych konsekwencjach.
Ale dobrze , że było orzeczenie , ponieważ:
Tym skutkiem będącym przyczyną mandatów, oceny na egzaminie itd. spradycznie co prawda ale, był brak włączenia kierunkowskazu .

Ten oblany egzamin o tym świadczy .

Kij ma dwa teraz końce :mrgreen:
Teraz ta egzaminatorka, :evil: obleje każdego , ktory jak piszesz dla czytelności zamiarów, włączy ten lewy kierunkowskaz :bigok przed rondem.

W miesiączce , lub po wywiadowce u swojego dziecka, przyczepi się jak u mojego syna , że nie ruszył głową aby spojrzeć w lusterko . Spojrzenie samymi oczami bylo jej za mało . :shock:
Człowiek , to paskudna istota

Głównie chodzi o to by nie być upierdliwym , sukinsynem ....
_________________

  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
zbyszekwoj 
Kombatant


Twój sprzęt: Rapido 707F
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 24 Kwi 2013
Piwa: 204/128
Skąd: Lublin
Wysłany: 2018-03-13, 09:31   

Jak prawo o ruchu drogowym w UK nakazuje jeździć lewą strona to Orys w Polsce też tak jeździ?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
orys
doświadczony pisarz


Twój sprzęt: W fazie planów :)
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 27 Sty 2017
Piwa: 42/7
Skąd: Glasgow
Wysłany: 2018-03-13, 14:38   

zbyszekwoj napisał/a:
Jak prawo o ruchu drogowym w UK nakazuje jeździć lewą strona to Orys w Polsce też tak jeździ?


Pomijając fakt, że nie byłoby to ani wygodne, ani bezpieczne...

Nie, bo w konwencji Wiedeńskiej o ruchu drogowym, której Polska jest sygnatariuszem, nic nie ma o tym, po której stronie ma się jeździć (jest tylko o tym, że powinno to być konsekwentne na terenia całego kraju). Natomiast kwestia skrzyżowań o ruchu okrężnym jest opisana dosć szczegółowo w jakichś tam pokrewnych ustaleniach (jakiś czas temu krążyła po polskim internecie szczegółowa analiza tego tematu przez jakiegoś prawnika) i tu polskie prawo jest sprzeczne z międzynarodową konwencją, którą ratyfikowała. Jest jeszcze jakaś tam druga sprzeczność, albo była, dotycząca ścieżek rowerowych...

Poza tym, w odróżnieniu od jeżdżenia po lewej, używanie kierunkowskazów nie stanowi żadnego zagrożenia - a wręcz przeciwnie, jeśli nie muszę się skupić na tym, żeby nie robić czegoś, co robię odruchowo, bo jest normą w większości europejskich krajów to więcej uwagi mogę poświęcić sytuacji na drogach.

Last but not least, jak to mówią Anglicy, a ja sobie pozwolę tak powiedzieć też na polskim forum, jeśli pozwolisz, dla innych to jest dodatkowa informacja - jeśli jadę dookoła ronda z lewym kierunkowskazem, to widać, że nie bedę zjeżdzał najbliższym zjazdem. Kierunkowskaz zmieniam w momencie mijania ostatniego zjazdu którym nie zjeżdzam, dając tym samym sygnał tym, którzy czekają na wjazd na kolejnym.

Również dojeżdżając do ronda z włączonym lewym kierunkowskazem daję znać kierowcom poruszającym się prawym pasem, że jeśli np jadą prosto, to mogą bezpiecznie jechać równolegle ze mną, nie obawiając się, że postanowię nagle zjechać w pierwszy zjazd.

Innymi słowy same korzyści, nawet jeśli nie jest to ściśle z polskim (sprzecznym z międzynarodowym w tym kontekście, przypominam) prawem.

A to, że w Polsce dla wielu ludzi ważniejszy jest jakiś paragraf niż zdrowy rozsądek, szczególnie jeśli go można użyć do tego, żeby dowalić innym, to już kwestia kulturowa, jak ktoś ciekaw, to się wypowiedziałem kiedyś w temacie tutaj: http://orynski.eu/czemu-u-nas-nie-moze-byc-fajnie/
_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
@ndrzej 
weteran


Twój sprzęt: Bürstner t 620 harmony 2000 r.
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 29 Lip 2007
Piwa: 75/105
Skąd: Piaseczno
Wysłany: 2018-03-13, 15:06   

orys napisał/a:
dla innych to jest dodatkowa informacja - jeśli jadę dookoła ronda z lewym kierunkowskazem, to widać, że nie bedę zjeżdzał najbliższym zjazdem. Kierunkowskaz zmieniam w momencie mijania ostatniego zjazdu którym nie zjeżdzam, dając tym samym sygnał tym, którzy czekają na wjazd na kolejnym.


Dokładnie tak samo jest w przypadku wjeżdżania na rondo bez włączonego lewego kierunkowskazu, włączając go jedynie przy zjeździe z ronda, lub (na wielopasmowym) zmieniając pas. Unika się wówczas sytuacji, gdy ktoś jadąc drugim lub trzecim pasem od środka, jedzie z włączonym lewym kierunkowskazem i... nie wiadomo co ma zamiar zrobić - jechać dalej w ruchu okrężnym, czy zmieniać pas na bliższy środka. :niewiem
_________________
Nie wystarczy dużo wiedzieć, żeby być mądrym!
Heraklit
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bronek 
Kombatant
Wygląd i Nick potrafią zmylić


Twój sprzęt: Na razie wiata, która czeka na RAPIDO 883f
Pomógł: 16 razy
Dołączył: 06 Cze 2013
Piwa: 311/605
Skąd: Kołobrzeg.

Wysłany: 2018-03-13, 15:13   

I tu zgoda, ale nie nie wolno karać za nieużywanie skoro wymogu nie ma.
Niestety jeśli tak będziecie , że po uważaniu, nigdy u nas nie będę wiedział czy ktoś z włączonym lewym na rondzie gdy go zgasi nie zajedzie mi drogi
Bo czy wyłączyl bo zapomnial czy zjedzie itd
Dlatego lepiej by były reguły opisane , a zachowania odmienne tylko sporadyczne i tylko dla konkretnych sytuacji j. To co Endi pisał.

Jak uczą w UK?
I to u nas jak widać Jest prawda i g prawda. Sąd spróbował skodyfikować, a Ty swoje, logicznie lecz niektórzy potrzebują indtrukcji nawet do młotka.
Czyli logika ponad prawem. Ok 50 km/h w mieście? E TAM Hołka i mnie nie dotyczą.
Ns coś trzeba się zdecydować :spoko
_________________

  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
orys
doświadczony pisarz


Twój sprzęt: W fazie planów :)
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 27 Sty 2017
Piwa: 42/7
Skąd: Glasgow
  Wysłany: 2018-03-14, 01:09   

@ndrzej napisał/a:

Dokładnie tak samo jest w przypadku wjeżdżania na rondo bez włączonego lewego kierunkowskazu


No nie, bo jeśli mam lewy kierunkowskaz to znacyz, że jadę w lewo. Jesli nie mam, to znaczy, że mogę jechać i prosto, i w lewo, a może nawet i w prawo, tylko jeszcze nie właczyłem. Włączony kierunkowskaz to jednak więcej informacji.

Cytat:
włączając go jedynie przy zjeździe z ronda, lub (na wielopasmowym) zmieniając pas. Unika się wówczas sytuacji, gdy ktoś jadąc drugim lub trzecim pasem od środka, jedzie z włączonym lewym kierunkowskazem i... nie wiadomo co ma zamiar zrobić - jechać dalej w ruchu okrężnym, czy zmieniać pas na bliższy środka. :niewiem


Wielopasmowe rondo to już jest zwykle dużo większe rondo. A...

Cytat:
Jak uczą w UK?


No właśnie tak, żeby na mniejszych rondach używać kierunkowskazów, na większych nie.

Ale to jednak jest trochę inaczej z oznakowaniem. Są generalnie trzy "kategorie" rond.

Małe ronda to po prostu skrzyżowania z wymalowanym, czasem wybrukowanym, na środku "plackiem" - tzw. rondo typu Pizza. To jest po prostu taki trik żeby ujednolicić zasady z Europą - w UK nie ma zasady prawej ręki, więc jak namalujemy rondo, to trzeba ustąpić jadącym z prawej, bo oni "są na rondzie". Poza tym wszystko odbywa się normalnie, z kierunkowskazami i tak dalej, nawet się nikt niewydurnia z objeżdzaniem tego kółeczka. Przykład takiego ronda: https://goo.gl/maps/HsSCrq21X982

Potem mamy ronda większe. Te są oznaczone znakiem niebieskim "skrzyżowanie o ruchu okrężnym" i tu się kierunkowskazów używa. Jak to w Szkocji w miejscach obleganych przez turystów nawet pojawiają się przypomnienia o obowiązku używania kierunkowskazów, tak jak tutaj w Fort William:
https://goo.gl/maps/PgGz9wps8oQ2 - znak przypominacz
https://goo.gl/maps/Rp6EhUVzRVs - samo rondo.

Do tej kategorii można chyba też zaliczyć ronda turbinowe, które moim zdaniem są genialnym wynalazkiem: na dzień dobry ustawiamy się na właściwym pasie i pozostajemy na nim aż do momentu zjazdu z ronda - chyba że chcemy zawrócić, wtedy musimy zmienić pas o jeden w prawo, ale nie ma z tym problemu, bo ten pas po prostu koło nas wyrasta, więc nikogo na nim nie będzie.
Przykład takiego ronda: https://goo.gl/maps/spaXLLtVKov

No i mamy ronda duże, wielopasmowe i tak dalej. Tam się kierunkowskazów nie używa, ale też nie są one oznaczane jako skrzyżowania o ruchu okrężnym. Zwrócić warto uwagę, że tu (przynajmniej tam, gdzie ostatnio przemalowywano ronda) pasy ruchu nie są oznakowane jako pasy do skręcania w prawo - tu faktycznie jedziemy tak jakby po zwiniętej w okrąg drodze z dochodzącymi do niej bocznymi z lewej strony.
Przykład takiego ronda ze światłami: https://goo.gl/maps/f9KjNJCTims
Przykłąd takiego ronda bez świateł: https://goo.gl/maps/by6JV3sv5Dp

Tu jazda odbywa się tak, jak to według tego co piszecie zaleca się w Polsce. Tylko zwróćcie uwagę na jedno - według oznakowania to NIE JEST skrzyżowanie o ruchu okrężnym. Owszem, na dojeździe do takiego ronda moze isę pojawić znak ostrzegawczy, że się będzie jechać w kółko, ale niebieskiego okrągłego znaku się przed takim rondem nie uświadczy.

Moim zdaniem to jest całkiem zdrowy podział, wszystko jest logiczne, a używanie kierunkowskazów na małych rondach jak najbardziej pomaga.

No, ale to jest Wielka brytania, więc jeszcze mamy takie ronda:
https://goo.gl/maps/9rrPcR8KAa52 :mrgreen:

Ja je na swoje potrzeby nazywam "rondami łożyskowymi". To po prostu dwukierunkowe ronda, na którym każdy zjazd to rondo-pizza. Wbrew pozorom jeśli jadą po nim ogarnięci kierowcy, dla których nie jest to nowość, to poprawia do przepustowość skrzyżowania :)
_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Cyryl 
Kombatant


Twój sprzęt: Citroen C25 Hobby 550
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 03 Paź 2009
Piwa: 67/4
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2018-03-14, 06:25   

Bronek napisał/a:
...Teraz ta egzaminatorka, :evil: obleje każdego , ktory jak piszesz dla czytelności zamiarów, włączy ten lewy kierunkowskaz :bigok przed rondem.

W miesiączce , lub po wywiadowce u swojego dziecka, przyczepi się jak u mojego syna , że nie ruszył głową aby spojrzeć w lusterko . Spojrzenie samymi oczami bylo jej za mało . :shock:
Człowiek , to paskudna istota

Głównie chodzi o to by nie być upierdliwym , sukinsynem ....


no nie jest tak do końca.
na egzaminie oblewasz natychmiast - "przerwany egzamin", jak zmalujesz coś, co spowoduje zagrożenie, w rodzaju: wymuszenia, wjazd na czerwonym itp. jest to określone w tabelce w rozporządzeniu w sprawie egzaminowania. w takim przypadku egzaminator ma obowiązek przesadzić zdającego na prawy fotel, bo nie gwarantuje on bezpiecznej jazdy i samemu wrócić do ośrodka.

w pozostałych błąd musisz popełnić dwukrotnie, czyli jeżeli np. najechałeś na krawężnik jest to błąd, ale egzamin trwa, jeżeli drugi raz to zrobisz, nie zdałeś, ale nie spowodowałeś zagrożenia, więc sam wracasz do ośrodka.

co do rozejrzenia się: jeżeli zdający nie zrobił to za pierwszym razem, nic jeszcze się nie stało. egzaminator płci wszelakiej, pyta: "czy jest Pan/Pani przygotowana do jazdy?" wtedy trzeba sobie przypomnieć, czy wykonało się wszystkie czynności, czyli ustawienie fotela, luterek, zapięcie pasów, sprawdzenie zamknięcia drzwi, włączenie świateł, rozejrzenie się.
i to wszystko.

egzamin jest monitorowany, jeżeli zdający został oblany za błąd popełniając go tylko raz, można się odwołać i sprawdzić na nagraniu jak było rzeczywiście.
_________________
http://www.youtube.com/user/SzkolaTransportu
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
Bronek 
Kombatant
Wygląd i Nick potrafią zmylić


Twój sprzęt: Na razie wiata, która czeka na RAPIDO 883f
Pomógł: 16 razy
Dołączył: 06 Cze 2013
Piwa: 311/605
Skąd: Kołobrzeg.

Wysłany: 2018-03-14, 06:59   

Całe zawodowe życie muszę być precyzyjny . Jak chirurg, czy saper ,dlatego polecam by inni też czasem tacy byli
:spoko
Cytat:
Dwukrotnie dostał zadanie pojechania w lewo na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym. Egzaminatorka twierdziła, że za każdym razem powinien był włączyć lewy kierunkowskaz przed wjazdem na rondo, czego nie zrobił. Rzekomy błąd zdający popełnił dwukrotnie, co spowodowało oblanie egzaminu.


Czyli cipka , byla upierdliwa , ale miala prawo oczywiście .
Teraz , tylko zemsta ją ukoi ? :mrgreen: Nie da staremu?
_________________

  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bronek 
Kombatant
Wygląd i Nick potrafią zmylić


Twój sprzęt: Na razie wiata, która czeka na RAPIDO 883f
Pomógł: 16 razy
Dołączył: 06 Cze 2013
Piwa: 311/605
Skąd: Kołobrzeg.

Wysłany: 2018-03-19, 18:25   

:mrgreen: Kołobrzeskie "rondo starosty" zwane ..."rondem znakomitego przywódcy"

Należy uklęknąć przed wjazdem , ....
Idzie do remontu , ciekawe co tym razem "uroi" się we łbie projektanta. :shock:

Cudo :shock: Jest to rondo gdzie można sobie nawet zatrąbić :mrgreen:

2d55feb65378b0ad6c2598438a22a586_w740_h413_cp.jpg
Plik ściągnięto 5 raz(y) 44,45 KB

_________________

  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Andrzej 73 
Kombatant
lawendowy


Twój sprzęt: LAIKA KREOS 4009 - 50 EDITION
Nazwa załogi: SŁONECZKA Renata i Andrzej + Patii i Matii
Pomógł: 21 razy
Dołączył: 22 Maj 2009
Piwa: 101/24
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2018-03-19, 19:13   

Znam to miejsce. To skrzyżowanie , a nie rondo. :spoko
_________________
Pozdrawiam Andrzej
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bronek 
Kombatant
Wygląd i Nick potrafią zmylić


Twój sprzęt: Na razie wiata, która czeka na RAPIDO 883f
Pomógł: 16 razy
Dołączył: 06 Cze 2013
Piwa: 311/605
Skąd: Kołobrzeg.

Wysłany: 2018-03-19, 21:24   

Jak zwał tak zwał Znak był , może ktoś zmądrzał?
Był 100% drugie zdj :shock:

piknie wymalowane psychodelicznie :mrgreen:

Sztuka drogisty na oddziale psychiatrii
Jedni tak inni inaczej A jak się wytarła farba ... :idea
Terenówkami po skosie .

Oficjalnie to Rondo Starosty znak ronda :!: Teraz remontują , ciekawe co im sie we łbach ....?

rondo1.jpg
Plik ściągnięto 628 raz(y) 102,27 KB

55afd2f3b7984_o,size,969x565,q,71,h,481156.jpg
Plik ściągnięto 5 raz(y) 97,76 KB

_________________

  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
janusz 
Kombatant
Szeryf


Twój sprzęt: Motochata Rimor
Nazwa załogi: TiTi
Pomógł: 23 razy
Dołączył: 14 Sty 2007
Piwa: 315/129
Skąd: Pajęczno, łódzkie
Wysłany: 2018-03-19, 22:28   

Bronek napisał/a:
ciekawe co im sie we łbach ....?

Co by nie zrobili to inżyniera ruchu z Częstochowy nie przebiją. Tam od zawsze oznaczenie ulic i układ skrzyżowań jest przynajmniej niekonwencjonalny. :haha:
Co prawda trochę poprawiają ale na Google Map wisi jeszcze takie cudo.
https://www.google.pl/map...12!8i6656?hl=pl
_________________
Zima jest jak kobieta: pięknie wygląda na zdjęciach, ale wkurza już od samego rana.
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bronek 
Kombatant
Wygląd i Nick potrafią zmylić


Twój sprzęt: Na razie wiata, która czeka na RAPIDO 883f
Pomógł: 16 razy
Dołączył: 06 Cze 2013
Piwa: 311/605
Skąd: Kołobrzeg.

Wysłany: 2018-03-19, 22:59   

:mrgreen: ale najlepsze w tym kołobrzeskim, jest to , że lekko usprawnia przepustowość.

Wcsezonie za tymi namiotami jest Park nadmorski , ruch jak diabli .
Wczasowicze chodzą ....jak wczasowicze , na wczasach.

Zwykłe skrzyżowanie było wiecznie zakorkowane.

To " rondo krzyżowe " z racji popaprania twórczego myślenia projektanta , wbrew wszelkiej logice ?.?usprawniło ruch . Jest tak idityczne , że kierowcy i ludzie nawzajem ubogaceni głupotą , stali się uprzejmi i tolerancyjni . :spoko
_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Andrzej 73 
Kombatant
lawendowy


Twój sprzęt: LAIKA KREOS 4009 - 50 EDITION
Nazwa załogi: SŁONECZKA Renata i Andrzej + Patii i Matii
Pomógł: 21 razy
Dołączył: 22 Maj 2009
Piwa: 101/24
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2018-03-20, 07:59   

janusz napisał/a:

Co by nie zrobili to inżyniera ruchu z Częstochowy nie przebiją.

Czemu się tak dziwisz , kiedy oni projekt zrealizowali w kilka godzin. To jest najszybciej wybudowane rondo w Polsce.
Dokladnie pamietam ten dzień. Jechałem do centrum to jeszcze była krzyżówka , a wracając ku mojemu zdziwieniu było coś co przypomina rondo.

:spoko
_________________
Pozdrawiam Andrzej
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group