Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Solary - dyskusja.
Autor Wiadomość
Świstak 
Kombatant


Twój sprzęt: Milka, Milka2
Nazwa załogi: Świstaki
Pomógł: 14 razy
Dołączył: 05 Cze 2009
Piwa: 426/100
Skąd: Dolny Śląsk
Wysłany: 2018-03-13, 20:05   

Regulator MPPT ma maksymalny prąd 30A, a z paneli możesz uzyskać prawie 70 przy 12V. więc taki zestaw jest z założenia nieefektywny. Poz tym nic nie wiadomo jakie napięcie maksymalne może wyć podane na wejście regulatora, a z trzech paneli będziesz miał ponad 100V - to sporo, dla niektórych regulatorów za dużo.
Rozdziel te urządzenia ( osobno regulator i osobno przetwornica), zastosuj instalację 24V i przy 40A będzie pięknie. Poza tym jak walnie Ci jedno urządzenie - koszt wymiany niższy. Chyba.
Co do diod - nie są obowiązkowe. Możesz zastosować je równolegle do każdego panela aby zmniejszyć straty związane z częściowym zacienieniem.
_________________
"Panie, pomóż mi być takim człowiekiem, za jakiego uważa mnie mój pies"


Milka - może ją spotkacie?
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Autostoper 
trochę już popisał

Twój sprzęt: Ducato :D
Dołączył: 12 Gru 2014
Otrzymał 1 piw(a)
Skąd: Tarnów
Wysłany: 2018-03-13, 21:15   

Wkleiłem nie ten link przy panelach http://www.soltec.sklep.p...270-p-1236.html

Jeżeli dobrze odczytuje to ta przetwornica z MPPT powinna dać radę, choć się nie znam więc proszę od razu o uświadomienie, gdzie popełniam błąd?

Rozdzielenie przetwornicy i regulatora to ciekawy pomysł, tylko zastanawiam się, czy jest możliwość na obecną chwilę skompletować przetwornicę i regulator w podobnej cenie?
Nie chcę kupować MPPT z chin...

Zapoznałem się z tematem energobloku "na gotowo" i przyznam, że jakbym miał w budżecie 2000 więcej, to pewnie bym już o nic nie pytał, tylko działał.

Przy okazji,
genialny pomysł z działem rzetelnych informacji i bardzo przystępnie opisane tematy.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
amples 
Kombatant

Twój sprzęt: Master III
Pomógł: 13 razy
Dołączył: 28 Lut 2013
Piwa: 129/18
Skąd: UE
Wysłany: 2018-03-13, 21:52   

Autostoper napisał/a:
choć się nie znam więc proszę od razu o uświadomienie, gdzie popełniam błąd?
3 panele po 270W to razem około 800W
podziel to przez 12V to około 66A
przy instalacji 24V to 33A
i taki regulator ci potrzebny
Amperaż regulatora podawany jest na wyjściu na aku , a nie na wejściu z solarów
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Świstak 
Kombatant


Twój sprzęt: Milka, Milka2
Nazwa załogi: Świstaki
Pomógł: 14 razy
Dołączył: 05 Cze 2009
Piwa: 426/100
Skąd: Dolny Śląsk
Wysłany: 2018-03-13, 22:19   

Dokładnie tak. Kolejna sprawa to napięcie - te trzy panele szeregowo dadzą napięcie 3x38V czyli ponad 100V, a ten konkretny regulator może mieć na wejściu max 50V, więc szeregowo łączyć ich nie możesz.

Żeby tak na szybko policzyć - podany regulator może obsłużyć 30Ax12V=360W I maksymalnie taką moc paneli możesz podłączyć.

Dla jasności - jeden panel możesz podłączyć i będzie OK, dwa to już za duży prąd na wyjsciu; a do tego jeżeli połączysz je szeregowo to dodatkowo za wysokie napięcie na wejściu...
_________________
"Panie, pomóż mi być takim człowiekiem, za jakiego uważa mnie mój pies"


Milka - może ją spotkacie?
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
andi at 
Kombatant

Twój sprzęt: szukam H1L2
Pomógł: 15 razy
Dołączył: 20 Lis 2008
Piwa: 80/38
Skąd: wieden
Wysłany: 2018-03-14, 07:37   

Byłem wczoraj u Conrada i chciałem to coś kupić do podtrzymania prądu w aku 100 rozruchowy

https://www.conrad.pl/p/b...ps-102-6-856103
Sprzedawca przeliczył i stwierdził że te 6 W to mało .Kamperek stoi np.1 miesiąc i to jest fajne bo szybko podłącze do zapalniczki .Jak zostawię za szybą ten solar to kaplica bo promienie będą odbijane przez szybę . Stwierdził ze nie warto .Nie mam słupka do podłączenia na 230 a zima to zima :spoko
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
pawelus85 
początkujący forumowicz

Dołączył: 20 Mar 2018
Skąd: Ząbki
Wysłany: 2018-03-20, 15:56   

Witam

Czytam i czytam powyższe informacje. Nie potrafię się dokopać do informacji więc poprostu zapytam. Myślę nad zakupem przyczepy. Małej i desinerskiej. Szukam rozwiązań w temacie fotowoltaiki ale paneli nie montowanych na stałe. Raz że nie ma miejsca, a dwa czuje ze popsuje to wygląd. Czy są takie rozwiązania? Czy coś polecacie?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Autostoper 
trochę już popisał

Twój sprzęt: Ducato :D
Dołączył: 12 Gru 2014
Otrzymał 1 piw(a)
Skąd: Tarnów
Wysłany: 2018-03-20, 19:15   

Ja się nie znam, ale już wiem, że nie tylko ja.
Zostawiam tutaj odpowiedź z VOLT Polska dot MPPT

"Witam

Te panele mają z tego co widzę napięcie Voc do 38V więc mieszczą się w zakresie 12V - 50V, który przyjmuje zasilacz. Regulator MPPT zastosowany w zasilaczu sinusPRO-1000S może przyjąć prąd 30A(przy 3 panelach, które Pan chce kupić byłoby to około 21A)."
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
amples 
Kombatant

Twój sprzęt: Master III
Pomógł: 13 razy
Dołączył: 28 Lut 2013
Piwa: 129/18
Skąd: UE
Wysłany: 2018-03-20, 20:04   

Autostoper napisał/a:
sinusPRO-1000S może przyjąć prąd 30A

Tak , ale możesz zamienić to na 230v
Jeśli prztykniesz ten (na zdj, poniżej) przełącznik to z solarów idzie bezpośrednio na przetwornicę
a gdy wyłączysz to przetwornica będzie zasilana z aku a on poprzez regulator max 30A x 12V
Chyba że zrobisz instalacje 24V w tedy się zmieścisz z mocą .
Poza-tym ciągle z 230 V nie będziesz korzystał a to ma dość duży prąd jałowy .

Przetwornica_1000S_8.jpg
Plik ściągnięto 2929 raz(y) 76,25 KB

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Autostoper 
trochę już popisał

Twój sprzęt: Ducato :D
Dołączył: 12 Gru 2014
Otrzymał 1 piw(a)
Skąd: Tarnów
Wysłany: 2018-05-10, 13:28   

Przy ograniczonym budżecie zakupiłem w/w zestaw z dwoma panelami 270W (3-ci dołożę na zimę)
Połączone są równolegle. 2x aku zwykłe kwasieluch po 100ah z odpowietrzeniem pod auto.
Wnioski po miesiącu użytkowania:

Prądu mi nie brakuje, w pochmurny dzień też na nasze (dwie osoby) potrzeby wystarcza.
Jeszcze nie mam lodówki, zwykłej takiej domowej, ale już jestem pewien że też da radę.

Moim skromnym zdaniem warto by do rzetelnych info "Solary, panele, fotowoltaika" dodać opcję budżetową, z podłączeniem równoległym i kilkoma "trikami" jak prąd oszczędzać, bo przecież nie każdy wie, że jest różnica pomiędzy ładowaniem np. laptopa z przetwornicy, a zasilaczem dedykowanym z gniazda 12v. Opcja budżetowa może nie jest najbardziej optymalnym rozwiązaniem, ale też jest rozwiązaniem.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
dziwaczek 
Kombatant


Twój sprzęt: Fiat Ducato EuraMobil 625 1995r.
Nazwa załogi: dziwaczki
Pomógł: 17 razy
Dołączył: 30 Sie 2010
Piwa: 58/18
Skąd: Osowiec/Mazowieckie
Wysłany: 2018-05-10, 15:00   

Proszę na alikspresie:
Jeden-Dwa - Trzy solary elastyczne po ok 360zł sztuka połączone równolegle,
Regulator pwm ok 50-80zł
Okablowanie, puszka, złączki - 50zł (Allegro)
Logówka, ogrzewanie, gorąca woda na gaz to i 100w wystarcz
_________________
Dziwaczek II oraz Dziwaczek I
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
pawelus85 
początkujący forumowicz

Dołączył: 20 Mar 2018
Skąd: Ząbki
Wysłany: 2018-05-16, 09:17   

Widzę, że nie kwapicie się z podpowiedziami. Ale podpytam jeszcze. Znalazłem takie rozwiązania jakie by mnie interesowały. Są to produkty marki GoalZero.
https://www.goalzero24.pl...ECZNE-1500.html

Pytanie moje czy ktoś posiada? Korzysta? Ma jakieś zdanie jak to sprawdza się w praktyce?

Pozdrawiam
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
cebek 
doświadczony pisarz


Twój sprzęt: vw t4 multivan
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 04 Wrz 2008
Piwa: 5/5
Skąd: kowary
Wysłany: 2018-05-16, 16:51   

Produkty GoalZero może nie są tanie, ale za to mało prądu dają. :diabelski_usmiech
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
koder 
Kombatant
(statystycznie)


Twój sprzęt: Szara Furia (Hilux '20 + zabudowa w trakcie)
Pomógł: 18 razy
Dołączył: 10 Lis 2010
Piwa: 188/87
Skąd: Będzin
Wysłany: 2018-05-16, 20:22   

pawelus85 napisał/a:
Pytanie moje czy ktoś posiada? Korzysta? Ma jakieś zdanie jak to sprawdza się w praktyce?

cebek napisał/a:
Produkty GoalZero może nie są tanie, ale za to mało prądu dają.


Jakby to o skalę uzupełnić... Ja za panel 210W dałem 300zł. W GoalZero kosztuje 5249. Mój waży 18kg, ten z GZ 19kg.
_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
sweetek
doświadczony pisarz

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 26 Wrz 2016
Otrzymał 11 piw(a)
Wysłany: 2018-05-17, 14:03   

ja kupiłem panel 180W plus sterownik PWM do 30A - całośc z wysyłka wyszła 520 zł i zasila lodówke 85 cm (220V) z zamrażalnikiem. Teraz w Chorwacji przy temperaturach ok. 30 st w lodówce mam 6, Wszystko działa z aku 100 Ah i napięcie aku nie spada poniżej 12,4 V nad ranem a solar ładuje do 9A. Wszystko idzie przez przetwornicę 500W za 240 zł.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Aniarz2 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Ducato
Nazwa załogi: Ania&Leon
Dołączyła: 18 Maj 2018
Skąd: Banino
Wysłany: 2018-05-27, 00:06   

Proponuję rozejrzeć się za panelami używanymi. Można je wyrwać już za 200-300. Do tego najprostszy regulator PWM jeżeli panel na 12V lub MPPT przy 24V. Nie dajcie się nabrać na pseudo MPPT. Prawdziwe MPPT ma taki sam zakres napięcia wejściowego (maksymalnego) dla akumulatorów 12V i 24V. Proponuję lekturę elektrody w tym temacie.
Należy pamiętać, że moc paneli podawana jest dla warunków laboratoryjny czyli nasłonecznienie prostopadłe 1000W/m2 oraz temperatura 25°C, praca w punkcie MPPT
Dla przykładu punkt MPPT to 18V i 10A (180W) dla akumulatora 12V da to maksymalnie 144W (napięcie ładowania 14.4V a prąd ok 10A ). Warto na wejściu PWM dodać kondensator elektrolityczny dobrej jakości o pojemności ok 1000µF (napięcie kondensatora w zależności od Voc Panela) podłączony równolegle do panela. Kondensator magazynuje energię pomiędzy impulsami.

Panele łącząc równolegle powinny być separowane diodami (są dostępne w obudowach MC4), zapobiega to przepływowi prądów wewnątrz instalacji. Źródło http://energia.nexun.pl/?p=1090
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***