Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Wymiana okna dachowego
Autor Wiadomość
drzevo 
doświadczony pisarz


Twój sprzęt: 1996 Ducato Dethleffs A5250 2.8 JTD :)
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 21 Wrz 2016
Piwa: 9/21
Skąd: Maciek WWL
Wysłany: 2018-06-04, 20:50   

Roberto napisał/a:

A dużo tych okien montowałeś :?: :chytry
Bez urazy oczywiście...

Nie, nie montowałem wielu okien, ale zawsze na uszczelniacz w kartuszu. Dlaczego Taśma ma uszczelnić lepiej?
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Roberto 
weteran


Twój sprzęt: EuraMobil 555 + Jumper H3L3 (w budowie)
Nazwa załogi: techserwis
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25 Lip 2013
Piwa: 68/30
Skąd: Elbląg
Wysłany: 2018-06-04, 21:16   

Andrzej 73 napisał/a:
Robert, z całym szacunkiem dla Ciebie , ale nie wprowadzaj ludzi w błąd.
Nie wiem jak mam już pisać na tym forum , aby ludziska to zrozumieli.
Wszystkie okna dachowe , ramy okien bocznych czy drzwi do zabudowy lub ramy lukow bagażowych czy schowków montujemy na butyl. Może być Sikalastromer 710 czy Dekalin 8936 , nie ważne , aby był butyl.
Tak jak mało istotne jest to czy montujemy na taśmę czy z tuby. To jest już kwestia wygody.
I jeszcze jedno przed położeniem butylu. Ważne przygotowanie podłoża i elementu montowanego. Winien być bardzo dobrze odtluszczony benzyną ekstrakcyjną lub acetonem.
:spoko

Andrzejku, przeczytaj dokładnie co napisałem wcześniej a nie będziesz musiał pisać, że wprowadzam kogokolwiek w błąd.
Może nie mam specjalistycznego serwisu ale trochę tych okien zamontowałem.
Powtórzę to co napisałem wcześniej:
Jeżeli masz nowe, bądź w żaden sposób nie uszkodzone okno to spokojnie można je zamontować na jakikolwiek uszczelniacz, ponieważ skręcając je z dwóch części musimy tylko i wyłącznie uszczelnić styk górnej części z zabudową. Jakikolwiek "kit" butylowy tu się sprawdzi.
Jeżeli zaś (a kilka takich przypadków już miałem) okienko było używane i delikatnie mówiąc zmęczone, bo np. z racji popękanych gniazd na wkręty, nie można było uzyskać mocnego połączenia obu części - wtedy używałem Sikaflexu 221. I powtórzę to jeszcze raz - ponowne jego zdemontowanie jest bardzo trudne (co nie znaczy niemożliwe), ale przynajmniej taki montaż jest mocny i stabilny.
I dla jasności znam to z autopsji podczas kilkuletnich doświadczeń, a nie z opowiadań :-P
I to tyle ;)
Każdy i tak zrobi jak uważa...
_________________
pozdrawiam
Robert

PS.
Używajcie polskich znaków !! Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE... ;)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Roberto 
weteran


Twój sprzęt: EuraMobil 555 + Jumper H3L3 (w budowie)
Nazwa załogi: techserwis
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25 Lip 2013
Piwa: 68/30
Skąd: Elbląg
Wysłany: 2018-06-04, 21:21   

drzevo napisał/a:
Roberto napisał/a:

A dużo tych okien montowałeś :?: :chytry
Bez urazy oczywiście...

Nie, nie montowałem wielu okien, ale zawsze na uszczelniacz w kartuszu. Dlaczego Taśma ma uszczelnić lepiej?

Nie twierdzę, że taśma jest lepsza czy gorsza.
Ja akurat używam Siki 221, 252 i 710 w 300ml kartuszach, bo tak mi wygodniej :ok

A tak w ogóle ta cała dyskusja zrobiła się trochę bez sensu, bo większość mówi to samo ale mam wrażenie, że nie czyta dokładnie całego wątku tylko wyrywkowo... :roll:
Kubryk zapytał o środek do wklejenia okna, dlatego (być może błędnie) założyłem, że samo uszczelnienie nie wystarczy.

Poza tym, kolega poprosił o pomoc, a my robimy jakieś przepychanki słowne :(
_________________
pozdrawiam
Robert

PS.
Używajcie polskich znaków !! Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE... ;)
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Andrzej 73 
Kombatant
lawendowy


Twój sprzęt: LAIKA KREOS 4009 - 50 EDITION
Nazwa załogi: SŁONECZKA Renata i Andrzej + Patii i Matii
Pomógł: 34 razy
Dołączył: 22 Maj 2009
Piwa: 257/70
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2018-06-04, 21:47   

Robert. Fakt całego wątku nie czytałem :-P ale nie zmienia to faktu czy używane okno czy nie zawsze montujemy na butyl. Z Siki 221 po dwóch latach zrobi się uszczelka.
Ale tak jak napisałeś , każdy robi jak uważa. :spoko
_________________
Polub nas na facebooku https://www.facebook.com/MebleRenee
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Rumburak 
zaawansowany

Twój sprzęt: FFB Tabbert 560 Europa - Ducato I- 2,5D
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 07 Gru 2017
Piwa: 31/13
Skąd: Krajna
Wysłany: 2018-06-04, 21:58   

Moje skromne doświadczenie w remontowaniu kampera i budowy łódek podpowiada, że numer 1 w klejeniu okien to butyl pod różnymi postaciami. Jeżeli używałbym klejów to tylko i wyłącznie z primerem zwiększającym przyczepność.
Dlaczego butyl? Ma jedną zasadniczą zaletę, której nie ma klej. Po utracie przyczepności kleju do podłoża tracimy na ZAWSZE szczelność połączenia. (ściśnięcie wkrętami połączenia może jeszcze bardziej rozszczelnić ! ) Butyl chwyta się wszystkiego - nawet gdy przez chwilę zerwie przyczepność z podłożem to zaraz ją odzyska.
I jeszcze jedna ważna uwaga. Fuga nie może być ściśnięta do "prawie zera" To wtedy najczęściej dochodzi do "ścięcia" połączenia klejowego. (Powodem jest różna rozszerzalność cieplna okna i ściany) Fuga powinna mieć parę milimetrów grubości. Teoretycznie im wieksze okno tym grubsza powinna być fuga.
Tak na marginesie, do wklejania szyb w samochodach i jachtach stosuje się kleje z primerami, stosując podkładki dystansowe, aby otrzymać odpowiednio grubą fugę.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bronek 
Kombatant

Pomógł: 31 razy
Dołączył: 06 Cze 2013
Piwa: 477/990
Skąd: Ooo
Wysłany: 2018-06-04, 22:01   

Okien się nie klei a uszczelnia, bo są skręcane. Jestem za 710 tak robiłem. A Wy róbta co chceta.
Do okien w rowki są nawet specjalne wałeczki z masy uszczelniającej..
Np. 710 pomimo, że to z nazwy uszczelniacz, to bardzo dobrze niemal jak klej przylega.

Masę starą usuwałem "męskim wibratorem" , ma specjalną szpachelkę. Potem specjalnym rozpuszczalnikiem, ale bez napinania.


A i to jak wyżej butyl
Cytat:
SIKALASTOMER - 710 TECHNIQUE - - KAUCZUK BUTYLOWY - ŻYWA GUMA - MASA USZCZELNIAJACA
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Rumburak 
zaawansowany

Twój sprzęt: FFB Tabbert 560 Europa - Ducato I- 2,5D
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 07 Gru 2017
Piwa: 31/13
Skąd: Krajna
Wysłany: 2018-06-04, 22:26   

Stare kleje i butyle usuwałem ostrym dłutem... lepszego narzędzia nie znalazłem. Próbowałem ostrym nożykiem ale efekty były mizerne.
U mnie 6 z 7 okien ściennych uszczelnionych gumową uszczelką przeciekały. Dwa okna dachowe wklejone na butyl przez 28 lat nie przepuściły kropli wody.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bronek 
Kombatant

Pomógł: 31 razy
Dołączył: 06 Cze 2013
Piwa: 477/990
Skąd: Ooo
Wysłany: 2018-06-04, 22:36   

Dyżurne zdjęcie z wibratorem i syfem starego uszczelniacza i stare okno od spodu.
Nie kleimy (chyba że chcemy kleić bo lubimy kleić :lol: )
Uszczelniamy i skręcamy obie części.

  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
zbyszekwoj 
Kombatant


Twój sprzęt: Rapido 707F
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 24 Kwi 2013
Piwa: 330/221
Skąd: Lublin
Wysłany: 2018-06-05, 06:55   

A czy benzyna ekstrakcyjna do odtłuszczania jest odpowiednia? :roll:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bronek 
Kombatant

Pomógł: 31 razy
Dołączył: 06 Cze 2013
Piwa: 477/990
Skąd: Ooo
Wysłany: 2018-06-05, 07:18   

no...Pocztajta a ja jade do roboty
https://www.budujesz.pl/w...najlepsza/7052/
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
nikita55 
stary wyga

Twój sprzęt: Hobby T600 2,5 TDi 115PS
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 09 Sty 2015
Piwa: 28/12
Skąd: Nieokreślone
Wysłany: 2018-10-16, 15:27   

To może i ja coś dodam. pragnę napisać ,że okien zamonowałem już setki.
Mianowicie jest róznica na co się je klei. Zdecydowanie sika 221 i 252 nie polecam ponieważ zdaża się to nagminnie że jest zbyt sztywna po zklejeniu i albo pęka rama okna,albo odkleja się od jednej z powierzchni. Pracuje przy nowych autach i po roku czasu fuga z siki jest odklejona.
Stosowany Dekalin z tubki też potrafi być mało skuteczny ponieważ w bardzo extremalnych temperaturach a o takich w lato tu mowa najzwyczajniej w świecie potrafi ..spłynąć..i powstaje nieszczelność. (wszystko poparte wieloletnim doświadczeniem). Do takich prac jedynym trafnym (według mnie) jest ..butyl sznur..czyli butylowy sznur o średnicy około 8 mm,który powinno się rozgrzać np suszarką i dopiero wkleić okno. Ten sznur jest bardzo dobry bo nie ,,spływa,,jak Dekalin.
_________________
nikita55
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
nikita55 
stary wyga

Twój sprzęt: Hobby T600 2,5 TDi 115PS
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 09 Sty 2015
Piwa: 28/12
Skąd: Nieokreślone
Wysłany: 2018-10-16, 15:35   

To prawda co kolega pisze i ma rację. Przy przyklejaniu np. mocowań do solara daję podkładki plastikowe które dają odpowiedni dystans dla siki (oczywiście primer też)i grubość siki jest odpowiednia.
_________________
nikita55
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***