Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Pawcio
2018-06-27, 08:47
Zmiana w VIA Toll
Autor Wiadomość
kz3551 
początkujący forumowicz

Dołączył: 10 Lut 2013
Wysłany: 2018-06-14, 10:32   Zmiana w VIA Toll

Czytam dzisiejszy onet.pl i widze że ida zmiany.

Kapsch ma przekazać operowanie systemem Via Toll do GITD

https://moto.onet.pl/aktualnosci/koniec-viatoll-minister-zapowiada-nowy-sposob-poboru-oplat-za-drogi/lgswbrc

Jako że jestem jednym z tych , który jeżdżąc swoim kamperkiem zasila kasę Państwa moim zdaniem bezsensowną i niesprawiedliwą opłatą zastanawiam się czy nie warto byłoby się zorganizować w grupie kamperowiczów/przyczepowiczów , żeby przy okazji nowego systemu wyprostować ww. głupotę.

Co ciekawe w 2013 poseł rządzącej nam dziś koalicji miał tego typu inicjatywę.
Poniżej link:

https://motoryzacja.interia.pl/wiadomosci/ceny-sprzedaz/news-wkrotce-wazna-zmiana-w-systemie-viatoll,nId,1395496

Co sądzicie?

Pozdrawiam
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Świstak 
Kombatant


Twój sprzęt: Milka, Milka2
Nazwa załogi: Świstaki
Pomógł: 14 razy
Dołączył: 05 Cze 2009
Piwa: 426/100
Skąd: Dolny Śląsk
Wysłany: 2018-06-14, 14:29   

Dla mnie również sprawa ważna, więc w miarę możliwości chętnie włączę się do akcji
_________________
"Panie, pomóż mi być takim człowiekiem, za jakiego uważa mnie mój pies"


Milka - może ją spotkacie?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Rowerek 
weteran


Twój sprzęt: FIAT DUCATO KNAUS SUN-TRAVELLER 658 LG
Nazwa załogi: Marek i MałgoŻata
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 03 Cze 2012
Piwa: 28/4
Skąd: Białystok
Wysłany: 2018-06-15, 07:49   

Teraz jeżdżę z Viatolem też interesuje mnie ta sprawa a politycy do budy
_________________
Marek
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
darek 61 
Kombatant


Twój sprzęt: Jumper Odyssee 78
Nazwa załogi: Violetta Darek
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 08 Mar 2009
Piwa: 146/103
Skąd: Poznań
Wysłany: 2018-06-15, 13:38   

A jakie są europejskie przepisy?
_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Pawcio 
Kombatant


Twój sprzęt: Pojazd obozowy Wacek McLouis I
Nazwa załogi: PabemanaTeam
Pomógł: 12 razy
Dołączył: 29 Wrz 2008
Piwa: 141/471
Skąd: z Nienacka
Wysłany: 2018-06-27, 08:50   

darek 61 napisał/a:
A jakie są europejskie przepisy?


Co kraj to obyczaj :diabelski_usmiech
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
Janusszr 
Kombatant

Twój sprzęt: T600 GFLC Siesta
Nazwa załogi: Jola & Janusz
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 19 Wrz 2016
Piwa: 76/80
Skąd: Suwałki
Wysłany: 2019-03-03, 20:08   

Czy przy zakupie używanego kampera powyżej 3,5 tony muszę zakupić nową "skrzynkę" do opłat viatollu, czy też wystarczy ta, która w danej chwili jest przypisana do kupowanego auta? Chodzi mi o dojazd do domu nowym nabytkiem.
_________________
Pozdrawiam, Janusz, na drugie mam Wojtek :)
Marzenia są po to, żeby nigdy nie przestało się chcieć żyć. I po to, żeby o tym przypominały.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
MAWI 
Kombatant


Twój sprzęt: HYMER E 700 INTEGRA
Pomógł: 17 razy
Dołączył: 19 Sty 2010
Piwa: 97/17
Skąd: Kutno
Wysłany: 2019-03-03, 21:32   

Powinieneś ,ale Cie nie zastrzelą. Ważne aby był naładowany.
_________________
Ważne są tylko te dni których jeszcze nie znamy.
MARZENKA i WIESIEK
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
HENRYCZEK 
weteran

Pomógł: 6 razy
Dołączył: 17 Lis 2011
Piwa: 81/131
Skąd: Południe
Wysłany: 2019-03-04, 17:20   

Tu podobny temat.
https://etransport.pl/forum114087.0.html
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Janusszr 
Kombatant

Twój sprzęt: T600 GFLC Siesta
Nazwa załogi: Jola & Janusz
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 19 Wrz 2016
Piwa: 76/80
Skąd: Suwałki
Wysłany: 2019-03-04, 20:22   

Bardzo Wam obu dziękuję :roza: :roza: :roza:
_________________
Pozdrawiam, Janusz, na drugie mam Wojtek :)
Marzenia są po to, żeby nigdy nie przestało się chcieć żyć. I po to, żeby o tym przypominały.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
JacekL 
zaawansowany


Twój sprzęt: Malibu T 440 QB
Dołączył: 24 Maj 2011
Piwa: 4/9
Skąd: Myszków
Wysłany: 2019-03-04, 21:40   

Janusszr napisał/a:
Czy przy zakupie używanego kampera powyżej 3,5 tony muszę zakupić nową "skrzynkę" do opłat viatollu, czy też wystarczy ta, która w danej chwili jest przypisana do kupowanego auta? Chodzi mi o dojazd do domu nowym nabytkiem.


Mało prawdopodobne, aby poprzedni właściciel zostawił Ci swojego Viatola, umowa jest na niego + 100 zł kaucji. :ok
_________________
Jacek
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
LukF 
Kombatant


Twój sprzęt: CARTHAGO MALIBU I 440 QB
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 31 Sty 2017
Piwa: 436/317
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2021-03-25, 15:45   

Nowości które nas WSZYSTKICH czekają od czerwca 2021 cytuję za rynek infrastruktury.pl

Tak ma działać system E-TOLL

inf. pras. ⚫ 25.03.2021 ⚫ 

W czerwcu 2021 r. na państwowych odcinkach dróg płatnych ma być uruchomiony nowy system poboru opłat e-TOLL. Od 1 lipca 2021 r. będzie działał jako jedyny - obecnie obowiązujący system viaTOLL zostanie wygaszony. Dla użytkowników samochodów osobowych podróżujących państwowymi odcinkami autostrad Konin – Stryków (A2) i Wrocław – Sośnica (A4) przejazd bez zatrzymywania się przed szlabanem będzie możliwy od 1 grudnia 2021 r.

System e-TOLL to rozwiązanie, oparte na technologii pozycjonowania satelitarnego. Zastąpi dotychczasowy system viaTOLL, który wykorzystuje technologię komunikacji bliskiego zasięgu (DSRC). Nowy system służyć będzie do poboru opłaty elektronicznej za przejazd po wybranych odcinkach dróg krajowych. Administratorem systemu i danych jest szef Krajowej Administracji Skarbowej (KAS).

e-TOLL zostanie uruchomiony w pierwszej połowie czerwca 2021 r. W maju wystartuje strona internetowa systemu i rejestracja użytkowników e-TOLL. Dzięki temu możliwa będzie kompleksowa obsługa online bez konieczności wizyty w punkcie obsługi i podpisania umowy. Po rejestracji w systemie, użytkownicy będą mieć bieżący wgląd w historię opłat i możliwość zarządzania swoim kontem przez Internet.



Aplikacja e-TOLL PL

Bezpłatna aplikacja na urządzenia mobilne będzie dostępna do pobrania w sklepach internetowych Google Play i AppStore. Umożliwi wniesienie opłaty elektronicznej za przejazd pojazdów ciężkich oraz opłaty za przejazd pojazdów lekkich, doładowanie i monitorowanie stanu konta, będzie też zintegrowana z systemem SENT-GEO. Z aplikacji dostarczonej przez MF i KAS będą mogli korzystać zarówno właściciele floty pojazdów, jak i indywidualni kierowcy.

Internetowe Konto Klienta (IKK)

W systemie e-TOLL użytkownik będzie miał dostęp do wszystkich danych, dokumentów i usług po zalogowaniu do konta klienta w dedykowanym dla niego serwisie.

Internetowe Konto Klienta w e-TOLL pozwoli:


• na pełną rejestrację w e-TOLL, bez konieczności zawierania umowy;
• zarządzanie użytkownikami w tym m.in. nadawanie dostępów pełnomocnikom i pracownikom o różnych profilach (np.: administrator, księgowy, kierowca);
• na realizację płatności i doładowanie konta;
• zarządzanie pojazdami i przypisywanie ich do wybranego konta rozliczeniowego;
• zarządzanie zarejestrowanymi urządzeniami geolokalizacyjnymi w trybie online;
• kontakt z operatorem systemu e-TOLL, w tym składanie reklamacji z użyciem dedykowanych formularzy.

Przejazdy pojazdów ciężkich oraz autobusów

Każdy użytkownik pojazdu ciężkiego (o łącznej DMC powyżej 3,5 tony) oraz autobusu, będzie mógł wybrać najdogodniejszy dla siebie sposób przekazywania danych lokalizacyjnych w celu naliczenia i wniesienia należnej opłaty drogowej. Do wyboru ma:


- aplikację e-TOLL PL na urządzenia mobilne,
- urządzenie pokładowe (OBU – On-Board Unit). Urządzenia takie będą do nabycia w sieci Miejsc Obsługi Klienta e-TOLL lub w sieci dystrybucji operatorów urządzeń pokładowych, którzy pozytywnie przeszli testy dopuszczające,
- Zewnętrzny System Lokalizacyjny (ZSL), czyli wbudowany w pojeździe moduł GPS.

Przejazdy pojazdów lekkich

Od 1 grudnia 2021 r. wprowadzone zostaną dwie możliwości opłacania przejazdu państwowymi odcinkami autostrad przez użytkowników pojazdów lekkich (o łącznej DMC nieprzekraczającej 3,5 tony):
- zakup biletu autostradowego np. na stacji benzynowej podając numer rejestracyjny pojazdu,
- na podstawie danych geolokalizacyjnych przekazywanych do Systemu Poboru Opłaty Elektronicznej KAS (e-TOLL), analogicznie jak to ma miejsce dla pojazdów ciężkich np. z wykorzystaniem bezpłatnej aplikacji e-TOLL PL na urządzenia mobilne dostarczonej przez Szefa KAS.



Możliwość rozliczania opłaty za przejazd autostradą dla pojazdów lekkich z wykorzystaniem aplikacji mobilnej e-TOLL PL zostanie, jako opcja, wprowadzona w momencie uruchomienia systemu e-TOLL, czyli już w czerwcu 2021 r.

Bezpieczeństwo danych w systemie

Dane w systemie e-TOLL będą przetwarzane na podstawie i w granicach ustawy, wyłącznie w zakresie niezbędnym dla poboru opłat drogowych. Administratorem danych, w tym danych osobowych, przetwarzanych w systemie e-TOLL jest szef KAS. Weryfikacja danych geolokalizacyjnych i usuwanie zbędnych danych będzie prowadzona nie rzadziej niż raz na 3 miesiące. System nie będzie gromadził danych geolokalizacyjnych spoza płatnych odcinków dróg.

Jedną z planowanych metod uiszczenia opłat przez użytkowników pojazdów lekkich jest zakup biletu autostradowego. Do takiego zakupu nie będzie wymagana instalacja żadnego urządzenia, ani przekazywanie danych geolokalizacyjnych. Wystarczy podać numer rejestracyjny pojazdu i określić odcinek drogi, na którym realizowany będzie przejazd. Z punktu widzenia ochrony prywatności jest to rozwiązanie ograniczające do minimum zakres przetwarzanych danych.


Obowiązek wniesienia opłaty za przejazd autostradą będzie spoczywał na właścicielu, posiadaczu lub użytkowniku pojazdu.

Dla użytkowników pojazdów ciężkich oraz użytkowników samochodów osobowych wnoszących opłatę elektroniczną, zostaną udostępnione dedykowane pasy wjazdowe i wyjazdowe na autostradach.


CO MYŚLICIE? Dla mnie super bo te bramki na PL autostradach to masakra. Oczywiście lepiej będzie tylko na państwowych bo na prywatnych to masakra do kwadratu oraz patologia utrwalana :gwm
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
smok_wawelski 
weteran


Pomógł: 5 razy
Dołączył: 24 Kwi 2019
Piwa: 122/77
Skąd: Kraków-przedmieścia
Wysłany: 2021-03-25, 16:00   

LukF napisał/a:
CO MYŚLICIE?
Dalej kicha - niewiele mi z tego jak u mnie tu gdzie najczęściej gonie będę musiał i tak stać albo instalować 2-gą apkę i płacić w 2 miejsca. To powinno być po prostu ujednolicone wszędzie i jedną apką płacić a nie kombinacje że gdzieś Viatool gdzieś A4Go itp itd
To jest to proteza na jedną nogę a nie sprawny system na obie - może dobre ale dla tych którzy jeżdżą tylko tymi co toto obejmie - ale ogólnie całościowo to kicha nie ma się co jarać.
_________________
O najlepszym towarzystwie mówi się, że rozmowa w nim poucza, a milczenie kształci.
Prawdę swą należy mówić głośno, nie schlebiając ani rzeczom, ani wypadkom, ani stosunkom, ani ideom.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Banan 
Administrator
LIVE TO RIDE - RIDE TO LIVE


Twój sprzęt: Rapido 972M MB 2.9 TD
Nazwa załogi: Bananki
Pomógł: 29 razy
Dołączył: 09 Lis 2010
Piwa: 328/454
Skąd: Bolesławiec
Wysłany: 2021-03-25, 16:05   

Łukaszku, browarek za tego posta: podanie źródła i faktów które nas interesują, a nie bezpłciowe wklejanie samych linków :pifko
:spoko
_________________
Pozdrawiam - Darek
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
LukF 
Kombatant


Twój sprzęt: CARTHAGO MALIBU I 440 QB
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 31 Sty 2017
Piwa: 436/317
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2021-03-25, 16:59   

Darek, dziękuję za miłe słowa i piwo :bukiet:

Krzysiek, ja też się nie jaram tą zmianą. U nas będą nadal istniały 4 (słownie: cztery) systemy płacenia za autostrady. TO JEST CHORE. No ale czego oczekiwać w PL? I jeszcze jedno: już tylko 6 lat nam zostało do wywalenia Pana Emila Wąsacza razem z jego spółką z autostrady A4 Kra-Kat !!!! :hello
Wtedy będzie TAM normalniej. 6 latek. To szybko pyknie :bigok
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
smok_wawelski 
weteran


Pomógł: 5 razy
Dołączył: 24 Kwi 2019
Piwa: 122/77
Skąd: Kraków-przedmieścia
Wysłany: 2021-03-25, 17:15   

Może ciut źle mnie zrozumiałeś, albo ja nie całkiem jasno napisałem :)
Ja wiem że się nie jarasz - tak po prostu od siebie napisałem że nie warto się jarać własnie z tych względów że to kolejna proteza dla kawałka a nie sensowny system - podzielam Twoje zdanie że to chore
_________________
O najlepszym towarzystwie mówi się, że rozmowa w nim poucza, a milczenie kształci.
Prawdę swą należy mówić głośno, nie schlebiając ani rzeczom, ani wypadkom, ani stosunkom, ani ideom.
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***