Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Solary - dyskusja.
Autor Wiadomość
amples 
Kombatant

Twój sprzęt: Master III
Pomógł: 13 razy
Dołączył: 28 Lut 2013
Piwa: 129/18
Skąd: UE
Wysłany: 2018-07-24, 23:59   

Świstaku napisałeś:
Świstak napisał/a:
Mam tylko prośbę aby nie używać wulgaryzmów, przekleństw i obelg... To nie dział polityczny..
Własnie zastosował się do twej prośby , :wyszczerzony:
pasza napisał/a:
troll aples dalej jojczy i udaje ważnego bo coś przeczytał kiedyś.

każdy kto napisze coś nie po jego myśli , obrzucany jest "błotem"(dziwne że do tej pory uchodziło mu to na sucho).
czas najwyższy ukrócić te wybryki. :czerwona:
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
VirMan 
doświadczony pisarz


Twój sprzęt: Custom na bazie Peugeot J5
Nazwa załogi: CamperDiem
Dołączył: 26 Sie 2017
Piwa: 12/15
Skąd: Kraków
Wysłany: 2018-07-25, 07:59   

Koledzy - sam zauważyłem że kontrolery mppt trochę ssają na jałopwym biegu - więc obszedłem to w inny sposób - dołączyłem sobie z paneli diodami osobny obwód do małej przetwornicy 72-24v -> 24v i podłączyłem do przekaźnika który załącza baterie do kontrolerów ;)

jak jest słoneczko żeby odpalić przekaźnik to i jest słoneczko do ładowania aku - inaczej - cyk i po kłopocie ;)

mam dwa różne kontrolery do solarów i te tracery są całkiem mało ssące. (solarki mam na 50-60v roboczego)

polecam taki patent ;)
_________________
Kamperkuję, podróżuję, zdalnie pracuję, chętnie się spotkam lub przygarnę ciekawą osobę na jakiś wypad :)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Sosna91 
trochę już popisał


Twój sprzęt: Citroen Jumper
Dołączył: 08 Wrz 2017
Skąd: UK
Wysłany: 2018-07-30, 23:11   

dodam jeszcze ja cos od siebie, oczywiscie kazdy robi w swoim kamperze co chce ale nie prosciej dolozyć wiekszy aku anizeli patrzyc na niewielki pobor prądu regulatorow? posiadam 2 przetwornice aktualnie ktore sa ciągle uruchomione i pobieraja razem spokojnie ok 12watt bez obciazenia,

zamiast inwestować w drogei akumulatory żelowe lepiej moim zdaniem zakupic kwaswe, posiadam 3x 120ah i placillem 330zł sztuka. uwazam ze to lepsze niz 1000zł za 100ah żel. dzięki temu marne szanse na glebokie rozladowanie takiej pojemnosc a gdyby jednak ktos zapomnial wylaczyc szlifierke na noc z przetwornicy to tez jednorazowo nic sie nie dzieje.

kolejna sprawa to prąd ładowania, znajomy zamiast sie poradzic nie mial kasy ale poczytal na necie ze tylko zelowka, i kupil 60ah zelową gdzie z solarow ma lekko prad 20A. i rozladowana z rana zelowka taki prad przyjmie tylko prad ponad 0,3C dla aku wcale nie jest dobry, a mialby za to ze 2 kwasowki 100ah ktore chłonęły by prad i przywracały gęstość elektrolitu z usmiechem,

nie chce mi sie cofać do cytowania lecz ktos pisal wczesniej iż dany regulator jest za słaby, chodziło o Amper bo Napiecie sie zgodze, regulator wyzionie ducha gdy dostanie z solarow wyzsze niz katalogowe,

Posiadam u siebie 4panele 195Watt co daje blisko 800Watt mocy, to duzo a regulator Tracer 3210A, ktore jak nazwa sugeruje max ok 400watt i w zasadzie z rana zawsze widze na wskazaniach 29,9A bo tyle ograniczony programowo, większa moc nie jest mi potrzebna, za to w pochmurne dni badz deszczowe lekko 100-200watt a na tym mi zalezalo.

podsumowujac chodzi mi o koszty, wiadomo jest nie graja roli, mozna kupowac 3 zelowki, regulatory duzo mocniejsze itp. a jesli graja to mozna duzo zaoszczedzic i miec prad na wszystko naprawdę niedrogim kosztem.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
VirMan 
doświadczony pisarz


Twój sprzęt: Custom na bazie Peugeot J5
Nazwa załogi: CamperDiem
Dołączył: 26 Sie 2017
Piwa: 12/15
Skąd: Kraków
Wysłany: 2018-07-31, 08:22   

Kolego, jak masz autobus, to możesz wrzucić co tyklo zechcesz, ja walczę o kilogramy :) kamper z 6 osobami , bagaź 120l wody i paliwo to blisko 3,5t. 3 wielkie aku to kolejne 120 kg :) u siebie mam liczac na 12v 150ah, ale litowych :)

20kg :)

Przy okzazji, jak zostawisz kamper w garazu, cieniu czy bez slonca to po 2 tyg masz martwe baterie :)
_________________
Kamperkuję, podróżuję, zdalnie pracuję, chętnie się spotkam lub przygarnę ciekawą osobę na jakiś wypad :)
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Flag
weteran


Twój sprzęt: Transit jumbo
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 02 Lis 2016
Piwa: 33/10
Wysłany: 2018-07-31, 08:30   

hmmm z moim votroniciem nie zauwazylem tego problemu, moze on sam odcina? nawet mierzyłem w zimie prad pomiedzy sterownikiem a solarem i bylo zero, na solarach bylo 20cm sniegu :)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
VirMan 
doświadczony pisarz


Twój sprzęt: Custom na bazie Peugeot J5
Nazwa załogi: CamperDiem
Dołączył: 26 Sie 2017
Piwa: 12/15
Skąd: Kraków
Wysłany: 2018-07-31, 10:18   

Zgadza się to zależy od kontrolera - zwykle te większe MPPT jednak ją prąd :P pwmy i niektóre dobrze zrobione MPPT też nie biorą.
_________________
Kamperkuję, podróżuję, zdalnie pracuję, chętnie się spotkam lub przygarnę ciekawą osobę na jakiś wypad :)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***