Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Zbiornik wody na dachu. Czy to się sprawdza?
Autor Wiadomość
toscaner 
Kombatant
vanlife na pełny etat www.toscaner.com


Twój sprzęt: ToscaVan - Black Panther
Nazwa załogi: Toscaner & VanElla
Pomógł: 15 razy
Dołączył: 03 Lis 2013
Piwa: 238/267
Skąd: Honolulu, Prypeć
Wysłany: 2018-08-23, 11:53   

Od dłuższego czasu rozważam ogrzewanie wody słońcem. Może w Złomku Domku już nie będę przerabiał, ale w kolejnym Złomek van Dakar tak. Bo buduję od podstaw. Zbiornik już kupiłem i w tej chwili mam dwie opcje:
- lepsza wg mnie to grzałka 200-300V w bojlerze, który będzie jeszcze miał wężownicę do Webasto na zimne, niesłoneczne dni. Prąd z paneli oczywiście.
- zbiornik na dach, ale nieduży. Max 20l.

Pomysł Joko jest ciekawy i już pomijam problem z kolejnym kosztem odbiornika prądu w postaci pompki. Bo raczej potrzebujemy pompki wytrzymałej na temperaturę. Latem ta woda może w końcu być bardzo gorąca.
Ja widzę tylko jedną wadę. Wielkość tej maty. 120 cm X 120 cm. Ducato/Jumper/Boxer ma dach o szerokości ok. 140 kilka cm i np. u mnie długość 330cm. Musiałbym zrezygnować z paneli na to miejsce. Czyli zmieściłbym max 450W. A w kolejnym planuję 750W.
Chociaż właśnie się zastanawiam czy nie dałoby się jakoś wsadzić tej maty pod panele. Przez powiedzmy jakąś część dnia ze dwa panele byłyby chłodzone tą wodą. Później już wszystko gorące i tak.
Taką rurę o mniejszej średnicy mógłbym puścić brzegiem obok paneli. :roll:

Chyba kupię tą grzałkę 300W i będzie bezszelestnie.
Albo ...będę grzał wodę ciepłem odpadowym z klimatyzacji zasilanej słońcem. :mrgreen:
Na wyjściu gorącogo powietrza z klimy zamontuję małą nagrzewnicę i w układzie webasto będzie krążyła sobie woda zasilana pompką od webasto. Nie musiałbym wtedy kupować grzałki, dodatkowej pompki itp :ok
_________________
Toscaner
Blog: Toscaner.com
Youtube: Toscaner Vanlife
Budowa domka ze złomka
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
amples 
Kombatant

Twój sprzęt: Master III
Pomógł: 13 razy
Dołączył: 28 Lut 2013
Piwa: 129/18
Skąd: UE
Wysłany: 2018-08-23, 14:23   

toscaner napisał/a:
Chociaż właśnie się zastanawiam czy nie dałoby się jakoś wsadzić tej maty pod panele.
Tutaj upiekł byś dwie pieczenie na jednym ogniu , panele chłodniejsze - więcej A (akurat na zasilanie dodatkowej pompki) , a woda ciepła.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
majsterus 
zaawansowany


Twój sprzęt: Ahorn 610, T5, Hymer S700
Dołączył: 04 Sie 2008
Otrzymał 3 piw(a)
Skąd: wielkopolskie
Wysłany: 2018-08-23, 22:04   

Nie wierzę...ludzie posiadający kampery próbują oszczędzać na gazie.... od grzania wody jest bojler, to grzeje i załatwia sprawę. Ile tego gazu spali??? Już ktoś, ktoś naprawdę mądrzejszy to wymyślił, przeliczył, koszty, truma od 30 lat działa tak samo jak truma...
Rury kombinowanie..jak na budowie. Zamiast tego dziadostwa wolę zabrać drugą butlę z gazem.
Wyważanie otwartych drzwi...
A może tak by gotowane jajka wozić bo po co gotować??? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
A może tak ugotowany makaron???Zawsze jest oszczędność 15 minut i gazu :haha: :haha:
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
toscaner 
Kombatant
vanlife na pełny etat www.toscaner.com


Twój sprzęt: ToscaVan - Black Panther
Nazwa załogi: Toscaner & VanElla
Pomógł: 15 razy
Dołączył: 03 Lis 2013
Piwa: 238/267
Skąd: Honolulu, Prypeć
Wysłany: 2018-08-23, 22:24   

Wow. To my ograniczeni się nie kapnęli, że jest tylko jedna właściwa droga do ciepłej kąpieli, co zwie się monopolista Truma. Inne rozwiązania to lipa i zimny prysznic :haha:

Ile butli bym musiał zabrać na 10 miesięczny wyjazd, żeby tą Trumą codziennie grzać wodę?
Ile butli bym usiał zabrać żeby starczyło gazu do lodówki na 10 miesięcy?
Ile butli.... itd.
Gaz w butlach jest dobry jak się jedzie latem na 2-3 tygodnie, a zimą na max 4-5 dni. Czyli niestety lipa.
Jak ktoś jedzie na min. kilka miesięcy w miejsca, gdzie jest dużo słońca, to hmmm zaczyna się mając tyle wolnego czasu kombinować, jakby tu tego ciepełka od słoneczka trochę wziąć do ogrzania wody i nie musieć pracować na tą Traumę i wagony butli :mrgreen:
A poza tym po to jest to forum i dział też przez przypadek odpowiedni :ok
_________________
Toscaner
Blog: Toscaner.com
Youtube: Toscaner Vanlife
Budowa domka ze złomka
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
reaven22 
weteran

Pomógł: 25 razy
Dołączył: 19 Mar 2018
Piwa: 117/14
Skąd: WGM
Wysłany: 2018-08-23, 22:39   

Może tak pod panele PV podkleić maty kapilarne. Stosuje się to w ogrzewaniach ściennych i sufitowych. Mata składa się z rurek o średnicy 3-5mm.
W zasadzie wystarczyło by podkleić jeden panel i to powinno starczyć do zagrzania wody. Do tego mała pompka obiegowa o mocy kilku W i mamy ciepłej wody pod dostatkiem.

  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Świstak 
Kombatant


Twój sprzęt: Milka, Milka2
Nazwa załogi: Świstaki
Pomógł: 14 razy
Dołączył: 05 Cze 2009
Piwa: 426/100
Skąd: Dolny Śląsk
Wysłany: 2018-08-24, 03:52   

Rozwiązanie ze zbiornikiem na dachu jest jak najbardziej sensowne i te kilkanaście czy kilkadziesiąt kg na dachu Sprintera nie będzie miało znaczenia. Jest to najłatwiejszy sposób na ciepłą wodę,ale niestety nie pozbawiony wad - wieczorem ciepła woda będzie, ale rano już nie. Zimą również ten układ nie zadziała...
Propozycja Joko jest optymalna choćby ze względu na możliwość wyłączenia pompki gdy słońce już nie operuje i daje możliwość "przechowania" ciepła przez noc w zaizolowanym zbiorniku. Oczywiście wadą takiego rozwiązania jest skomplikowanie mechaniczne, ale można to uprościć... Powiedzmy że masz zbiornik 60 litrów gdzieś pod siedzeniem, a w nim już zainstalowaną pompkę. Wystarczy jeden zaworek i jeden wyłacznik aby uruchomić pompkę i poprzez zaworek skierować nie do kranów, ale do maty na dachu. Powrót z maty do tego samego zbiornika. Na naszej szerokości geograficznej słońce dostarcza 0,5-1 kw/m2, co oznacza że taki zbiornik 70 litrów nagrzejesz do temp. 30-40 stopni błyskawicznie. Wadą rozwiązania jest brak zimnej wody i konieczność zaizolowania zbiornika żeby nie grzał wnętrza auta. Poza tym woda w tej temperaturze może dość szybko zacząć "żyć" i śmierdzieć...
_________________
"Panie, pomóż mi być takim człowiekiem, za jakiego uważa mnie mój pies"


Milka - może ją spotkacie?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Kompi 
zaawansowany

Dołączył: 06 Lut 2016
Piwa: 7/11
Skąd: Pomorskie
Wysłany: 2018-08-24, 07:25   

....
Ostatnio zmieniony przez Kompi 2022-09-22, 07:44, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
toscaner 
Kombatant
vanlife na pełny etat www.toscaner.com


Twój sprzęt: ToscaVan - Black Panther
Nazwa załogi: Toscaner & VanElla
Pomógł: 15 razy
Dołączył: 03 Lis 2013
Piwa: 238/267
Skąd: Honolulu, Prypeć
Wysłany: 2018-08-24, 10:04   

Arek, grzanie całej "zimnej" nie ma totalnie sensu. Sam napisałeś już dlaczego. Tym bardziej gdy mamy lato i już pomijając bakterie, to jednak fajnie w upale gdy zimna jest zimna.
Ja bym zbiorników z wodą użytkową na dachu nie dawał. Jedynie jeśli, to właśnie taką do zagrzania. I pewnie większość ludzi o tym samym pomyślała.

Zrób test i wystaw wodę w zamkniętej szczelnie butli np. 5-10l albo w takiej rurze na słońce i za kilka dni zobacz czy ta woda się do czegoś nadaje.
Zbiorniki pod autem to mają większy sens. Sam mam 70l w środku + 80l pod autem czystej i tylko przepompowuję jednym przyciskiem, gdy w górnym się kończy. Zimna zawsze zimna i nawet piję ją przez filtr Brita od kilku lat.
Ja kombinuję, pomimo, że miesięczny koszt grzania wody wychodzi mi ok 3 euro, ale jak tu zrobić, żeby nie musieć odpalać żadnego grzania, a woda była ciepła dzięki słońcu. Opcji jest kilka.
Ale na pewno nie grzałbym całej wody umieszczając wszystkie zbiorniki na dachu. :roll:
_________________
Toscaner
Blog: Toscaner.com
Youtube: Toscaner Vanlife
Budowa domka ze złomka
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
krzlac 
Kombatant


Twój sprzęt: EBAC Traveler na Boxerze L3H2 2,2 120KM
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 13 Paź 2011
Piwa: 98/5
Skąd: Gowarzewo k/Poznania
Wysłany: 2018-08-24, 10:10   

toscaner napisał/a:


Zrób test i wystaw wodę w zamkniętej szczelnie butli np. 5-10l albo w takiej rurze na słońce i za kilka dni zobacz czy ta woda się do czegoś nadaje.


Chyba, że święcona. :lol: Ostatnio w mocno katolickiej części Polski słyszałem, że święcona nigdy się nie popsuje.
_________________
WYPRAWY NIE TYLKO WĘDKARSKIE
http://www.wilex.com.pl
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
krzlac 
Kombatant


Twój sprzęt: EBAC Traveler na Boxerze L3H2 2,2 120KM
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 13 Paź 2011
Piwa: 98/5
Skąd: Gowarzewo k/Poznania
Wysłany: 2018-08-24, 10:13   

Kompi napisał/a:

Tak się zastanawiam czy nie dać dwóch rur po obu stronach dachu..


Daj kilka, będzie kamper-katiusza. :spoko
_________________
WYPRAWY NIE TYLKO WĘDKARSKIE
http://www.wilex.com.pl
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
toscaner 
Kombatant
vanlife na pełny etat www.toscaner.com


Twój sprzęt: ToscaVan - Black Panther
Nazwa załogi: Toscaner & VanElla
Pomógł: 15 razy
Dołączył: 03 Lis 2013
Piwa: 238/267
Skąd: Honolulu, Prypeć
Wysłany: 2018-08-24, 10:29   

krzlac napisał/a:

Chyba, że święcona. :lol: Ostatnio w mocno katolickiej części Polski słyszałem, że święcona nigdy się nie popsuje.


Bardziej już na pewno nie. Badania sanepidu kiedyś widziałem, to większy syf, niż ta w kiblu :haha:
_________________
Toscaner
Blog: Toscaner.com
Youtube: Toscaner Vanlife
Budowa domka ze złomka
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Kompi 
zaawansowany

Dołączył: 06 Lut 2016
Piwa: 7/11
Skąd: Pomorskie
Wysłany: 2018-08-24, 10:32   

....
Ostatnio zmieniony przez Kompi 2022-09-22, 07:45, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
duende 
zaawansowany

Pomógł: 4 razy
Dołączył: 01 Gru 2016
Piwa: 48/62
Skąd: ..
Wysłany: 2018-08-24, 10:50   

Świstak napisał/a:
Wadą rozwiązania jest brak zimnej wody i konieczność zaizolowania zbiornika żeby nie grzał wnętrza auta. Poza tym woda w tej temperaturze może dość szybko zacząć "żyć" i śmierdzieć...

Rozwinę oftopa i pomysł Joko... Zeszłego lata podłączyłem matę 120x120 do instalacji w kamperku, rzuciłem na dach i w ciągu godziny przy pełnym słońcu woda była wystarczająco nagrzana w zbiorniku pod autem. Nie użyłem pompy zanurzeniowej tylko puściłem obieg przez dodatkowe 2 zawory. Właśnie aby woda nie zaczęła „żyć”, użyłem mniejszego zbiornika 30l odpowiadającego zapotrzebowaniu i połączyłem ze zbiornikiem zimnej. Można dopompowywać nawet na bieżąco jak w bojlerze, ale aby jej nie chłodzić lepiej uzupełniać np rano. Pompka dawała radę z przepompowaniem 2m w górę. Miałem połączone ze zbiornikiem zimnej, więc z mieszaniem też nie było problemu i mieszacz wystarczyło ustawić tylko raz . Temat jak najbardziej do zrealizowania w różnych konfiguracjach, nawet na jednej pompie, tylko wtedy trzeba więcej zaworów, porzucony jednak u mnie po próbach, dlaczego:
- przepompowywanie wody w te i na zad, najpierw na dach, później do kranu, a w końcu aby uzupełnić zbiornik, wkurzający odgłos pompy minimum przez 1h
- słowo użyte przez Joko „przykleić” na dachu u mnie odpada , mata nie na stałe wiąże się z montażem /demontażem, czyli raczej do stacjonarnego kaperowania, wtedy można ją umieścić niżej z pożytkiem dla pompki, (np na tarasie jak u Toskanera :shock: )
- unikając upałów jeździmy w okresie wiosenno-jesiennym i dużo po górach co oznacza sporadyczne przymrozki w nocy, nie wiem jak zachowa się mata, jak kostkarka do lodu :?:
- więcej niż jeden zawór żona nie ogarnie :mrgreen:
Mata jest przepływowa, nie testowałem pod ciśnieniem. Oprócz izolowanego zbiornika, wypadałoby puścić węże w otulinie.
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
Hort 
początkujący forumowicz

Dołączył: 30 Lip 2018
Postawił 2 piw(a)
Skąd: Wyspa Uznmam
Wysłany: 2018-08-24, 12:36   

Ja ci odpowiem jak to widzę z punktu widzenia technicznego .
Zakładam że dodatkowe kg na pokładzie nie są dla ciebie problemem.
Jeśli tak to raczej rozważał bym takie działania aby nie podwyższać środka ciężkości pojazdu .
Więc dodatkowe zbiorniki z wodą raczej bym pakował gdzieś nisko .
Natomiast rozważył bym w pierwszej kolejności wykorzystanie ciepła emitowanego przez urządzenia oraz umieszczenie hydraulicznego systemu podgrzewania na dachu z przekazaniem energii cieplnej do zbiornika przez grzałkę . Natomiast odradzał bym ze względów sanitarnych podgrzewanie tam bezpośrednio wody użytkowej . Ewentualnie panel elektryczny i grzałka elektryczna . Ale tu nie będę się wypowiadał , nie jestem specjalistą od elektryki.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
krzlac 
Kombatant


Twój sprzęt: EBAC Traveler na Boxerze L3H2 2,2 120KM
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 13 Paź 2011
Piwa: 98/5
Skąd: Gowarzewo k/Poznania
Wysłany: 2018-08-24, 13:12   

Kompi napisał/a:
No się nie da bo srodek dachu to solary :(


Są też rury przezroczyste - z poliwęglanu.
_________________
WYPRAWY NIE TYLKO WĘDKARSKIE
http://www.wilex.com.pl
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***