Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Gruzja 2018
Autor Wiadomość
gryz3k 
Kombatant


Twój sprzęt: Hymer Eriba B514 Sl
Nazwa załogi: gryz3k
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 05 Wrz 2010
Piwa: 558/295
Skąd: Warszawa Miedzeszyn
Wysłany: 2018-08-01, 18:28   Gruzja 2018

Jak w tytule kilka słów o naszym pobycie w Gruzji.
Najpierw kilka praktycznych uwag.
1. Od 1 marca 2018 w Gruzji wymagane jest ubezpieczenie oc. Można kupić przy granicy, w bankach i ponoć nawet w licznych .opłatomatach.
2. Internet w Gruzji jest łatwodostępny i dosyć tani. 6 gb płaciliśmy ok 20 lari (1 lari to 1,60 pln ) . Hula praktycznie wszędzie.
3. Google maps w Gruzji się gubi i nie ma nowych dróg.
4. Paliwo tańsze niź w Turcji. Diesel od 2.12 do 2.60 lari za litr.
5. Czacza przyswajalna tylko przez miłośników wynalazków typu grappa.

Wrażenia ogólne:
1. Post sowiecki kraj z typową dla regionu zabudową i bałaganem.
2. Drogi lepsze niż na Ukrainie lecz szału nie ma.
3. Ludzie raczej mroczni bez szczególnych oznak wyjątkowej sympatii.
4. Euforia względem Polaków po wydarzeniach z okresu wojny już minęla. Nikt do mnie o tym nie wspominał i to, że jestem Polakiem na nikim nie zrobiło większego wrażenia.
5. Ceny ciut niższe niż w Polsce ale wyższe niż na Ukrainie a porównywalne z Albanią.
6. Kempingów i kamperów raczej brak. Kampery przez 2 tygodnie widzieliśmy 3 z Rosji, 1 z Niemiec, 1 ze Szwecji i 1 z Włoch. Zatrzymać się można wszędzie. Nad morzem liczne parkingi. Nawet w centrum Batumi pod Wieżą Alfabetową jest parking za 10 lari doba z możliwością dodatkowo płatnego prądu wg uznania. Zalesiony parking w Ureki przy samej plaży ( na tyłach cyrku )5 lari doba plus 10 lari prąd,woda i kot dogadane w restauracji.
7. Obiad w knajpce dla 2 osób od 25 do 60 lari. Za 60 lari to już z winem.
8. Kaukaz piękny. Kutaisi zaś to jedno z najbrzydszych miast jakie widziałem. Tibilisi jak europejska metropolia.

:spoko
Ostatnio zmieniony przez gryz3k 2019-06-06, 14:03, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Stanek 
weteran


Twój sprzęt: HYMER Exis-i 562
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 11 Sie 2008
Piwa: 205/47
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-08-12, 09:45   

Czyli szału nie ma.
_________________
Pozdrawiam
Stanek
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
gryz3k 
Kombatant


Twój sprzęt: Hymer Eriba B514 Sl
Nazwa załogi: gryz3k
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 05 Wrz 2010
Piwa: 558/295
Skąd: Warszawa Miedzeszyn
Wysłany: 2018-08-12, 10:23   

Stanek napisał/a:
Czyli szału nie ma.


My wolimy Turcję. Ludzie milsi, ładniej i do zwiedzania bez porównania. :spoko
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
krzysioz 
weteran


Twój sprzęt: Weinsberg Orbiter
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 27 Kwi 2009
Piwa: 65/64
Skąd: Płóczki Dolne
Wysłany: 2018-08-12, 13:29   

Mysle ,ze szal moze byc , tylko trzeba umiejetnie poszukac , a poza tym szal nie jedno ma imie , w zaleznosci kto , czego sie spodziewa i szuka. Na razie polecam lekture : "Gruzja" Grzegorza Kapli
To niestety jak na razie rozwazania teoretyka :(
_________________
przewodnik górski- sudecki
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
gryz3k 
Kombatant


Twój sprzęt: Hymer Eriba B514 Sl
Nazwa załogi: gryz3k
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 05 Wrz 2010
Piwa: 558/295
Skąd: Warszawa Miedzeszyn
Wysłany: 2018-08-12, 13:40   

Piszę oczywiście moje subiektywne odczucia. Vardzia np piękna ale daleko jej do Kapadocji czy jordańskiej Petry. Co do ludzi to definitywnie jest to społeczeństwo post sowieckie. Skóra, fura i komóra. Ryczące wozy z lat 90tych z radiem na cały regulator plus powszechne pijaństwo. W domu, na ulicy czy plaży.
Są oczywiście ładne miejsca ale Kutaisi jest niewątpliwie w czołówce najbrzydszych miast w których byłem. A troszkę już widziałem. :spoko
Ostatnio zmieniony przez gryz3k 2019-06-06, 14:04, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
janusz 
Kombatant
Szeryf


Twój sprzęt: Motochata Rimor
Nazwa załogi: TiTi
Pomógł: 25 razy
Dołączył: 14 Sty 2007
Piwa: 411/147
Skąd: Pajęczno, łódzkie
Wysłany: 2018-08-12, 20:55   

Aktualnie Gruzję penetrują ElMir-y z eMKa-mi. Zobaczymy jakie oni przywiozą wrażenia. :spoko
_________________
Nie dyskutuj z głupcem – ludzie mogą nie zauważyć różnicy!
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
gryz3k 
Kombatant


Twój sprzęt: Hymer Eriba B514 Sl
Nazwa załogi: gryz3k
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 05 Wrz 2010
Piwa: 558/295
Skąd: Warszawa Miedzeszyn
Wysłany: 2018-08-13, 09:41   

Też jestem ciekaw ich opinii. :spoko
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
chemik 
weteran


Twój sprzęt: Ford zabudowa EuraMobil
Nazwa załogi: Ela i Wojtek
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 04 Lis 2014
Piwa: 115/19
Skąd: podlaskie
Wysłany: 2018-09-11, 09:41   

Byliśmy w Gruzji na wakacjach i staraliśmy się zobaczyć jak najwięcej.
Nie wiem, czy zdążę napisać w miarę wcześnie naszą podróż - północna Turcja, Gruzja, Azerbejdżan i Armenia , ale skoro o Gruzji mowa -
- drogi ( poza nielicznymi głównymi - tj, np droga do Tbilisi od Batumi ) - często w fatalnym stanie, między asfaltowymi odcinkami drogi gruntowe, kamieniste, dziurawe itp.
- kodeks drogowy i znaki - nikogo praktycznie nie interesują
- winny na drodze w razie stłuczki - ten, który ma więcej alkoholu we krwi ( byliśmy świadkami tegoż)
- przepiękne widoki w górach, drogi olaboga
- Tbilisi - poza centrum - bieda
- Batumi - to samo
- prowincja - czasami aż serce sciska
- droga od Armeni do Grucji ( M1) od granicy armeńskiej - miejsce nie dla nowych kamperów z niskim zawieszeniem... zresztą nie tylko ona... :spoko
- jest co zobaczyć ( oczywiście to jest subiektywne - my chłonęliśmy piękne widoki , a takich nie brakuje)
- odnośnie zabytków motoryzacji - a co u nas było 20 - 25 lat temu? - to samo...
- trzeba pojechać, zobaczyć - to też wspaniałe doświadczenie ....

-
_________________
Chemik
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
gryz3k 
Kombatant


Twój sprzęt: Hymer Eriba B514 Sl
Nazwa załogi: gryz3k
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 05 Wrz 2010
Piwa: 558/295
Skąd: Warszawa Miedzeszyn
Wysłany: 2018-09-11, 10:21   

chemik napisał/a:
trzeba pojechać, zobaczyć - to też wspaniałe doświadczenie ....


A jak postrzegasz ludzi?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
chemik 
weteran


Twój sprzęt: Ford zabudowa EuraMobil
Nazwa załogi: Ela i Wojtek
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 04 Lis 2014
Piwa: 115/19
Skąd: podlaskie
Wysłany: 2018-09-11, 10:37   

Normalni ludzie, jeszcze nie zmanierowani turystami - gorzej jest w ośrodkach dużych - tam już zawitało dążenie do skubania turystów - np. parkingowi. Również na parkingu pod wieżą alfabetu w Batumi.
Poza tym spotkaliśmy ludzi chętnych do pomocy ( mieliśmy małą awarię - starali się pomóc jak najlepiej i to jeszcze w niedzielę !), często spotykaliśmy ludzi przyznających się do jakiś kontaktów z Polską lub polakami ( krewny, żona, praca, wycieczka). Poza tym normalni, starający się coraz lepiej żyć, pracować i zarabiać. Nie było wielkiej różnicy w porównaniu z Turcją, Azerbejdżanem czy Armenią. Nie spotkaliśmy się z żadną negatywną reakcją, ani też z rzucaniem się w ramiona.
_________________
Chemik
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
gryz3k 
Kombatant


Twój sprzęt: Hymer Eriba B514 Sl
Nazwa załogi: gryz3k
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 05 Wrz 2010
Piwa: 558/295
Skąd: Warszawa Miedzeszyn
Wysłany: 2018-09-11, 11:40   

Moje wrażenie jest, że Turcy są bardziej otwarci i uczciwsi. Może mam pecha ale zaraz po przekroczeniu granicy Gruzji zostałem oszukany przy kupnie ubezpieczenia i próbowano mnie oszukać na pieniądze na stacji Lukoil. Kilka razy zdarzyło się, że w sklepie wydawano mi np tureckie liry zamiast gruzińskich lari licząc, że nie zauważę. Nie muszę chyba pisać, że kurs lari jest wyższy.
Mnie trochę drażniło wszechobecne pijaństwo od rana i niezliczone rzesze "rajdowców" w starych samochodach ziejących spalinami. No i muzyka. Im głośniej tym lepiej...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
xbartman 
stary wyga


Twój sprzęt: Nissan Primastar
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 15 Gru 2016
Piwa: 64/10
Skąd: Łódź/Pristina
Wysłany: 2018-09-14, 20:00   

Oszukać turystę to taki gruziński sport, choćby na 50 tetri. Gruzin jest wtedy z siebie dumny. Trzeba dodać, że oni postrzegają to trochę inaczej. Nie traktują tego jak przestępstwo, kradzież, oszustwo czy próbę wzbogacenia się, on po prostu czuje się cwańszy. Jest lepszy, sprytniejszy i to napawa go dumą. Co ciekawe po tym jak oszuka cię na 50 tetri, a złapiecie jakiś fajny kontakt w rozmowie to zaprosi cię na suprę, na którą wyda 100 razy tyle. Wyciągnie wszystkie zapasy jedzenia i napitków i ugości Cię tak, jak nigdy nie byłeś ugoszczony. Podobnie z pożyczaniem pieniędzy, pożycz Gruzinowi i nigdy już kasy nie odzyskasz. Oczywiście jest to spore uogólnienie ale generalnie taki to naród. Sporo się od nas mentalnością różnią. Ale są to ludzie bardzo mili, uprzejmi i życzliwi ... i kraj mają przepiękny. Mieszkałem tam rok i był to jeden z najlepszych okresów mojego życia. Tutaj trochę wspomnień, jeśli ktoś jest zainteresowany.
_________________
Pozdrawiam, Bartek
Moje podróże: www.w4stronyswiata.com

"Jeśli wyruszasz w podróż do Itaki, pragnij tego, by długie było wędrowanie, pełne przygód, pełne doświadczeń." - Konstantinos Kawafis
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Brat 
Kombatant


Twój sprzęt: Merc310D/1995, Europa560
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 07 Cze 2011
Piwa: 185/875
Skąd: San Escobar
Wysłany: 2018-09-14, 22:07   

Byłem w Gruzji w czasie wyborów prezydenckich 2012. Mieliśmy sporo czasu na zwiedzanie. IMO - ludzie, w różnych miejscach kraju spotykani, otwarci bardzo, na Polaków szczególnie. Poza tym - wrażenia podobne do wyżej opisanych ... a kolacje z nimi to uczty całe ... ech ... ;) A muzyka i tańce ... niezapomniane przeżycia!
Jedno z licznych zaskoczeń - w miastach dogadasz się po angielsku praktycznie z każdym młodym człowiekiem.
Chętnie tam wrócę, ale raczej nie moim staruszkiem ...
Może w przyszłym roku ...
Aha - i mam inne zdanie w kwestii czaczy ... Wchodzi znakomicie! :)
_________________
Marian
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***