Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Otwarty przez: Banan
2022-11-14, 20:07
Solar
Autor Wiadomość
wirefree 
stary wyga

Twój sprzęt: EuraMobil
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 03 Lis 2016
Otrzymał 11 piw(a)
Skąd: internet
Wysłany: 2018-09-16, 13:00   

wlodo napisał/a:
Robert, dzięki za odzew. Na drugiej str.tego wątku masz pomiary multimetrem po ich rozłączeniu. 30V pokazuje każdy (na Karacie były chyba za brudne), a po podpinaniu pojedynczo pod regulator już 23V. I tak jest również gdy są wpięte razem równolegle. Pracują już z trzecim Tracerem i zawsze było w okolicach tych 23V, a raz chyba tylko widziałem 11A, tak przeciętnie od 2 do 9A. Jeżeli po podpięciu pod regulator napięcie spada o 7V i jest to oznaką ich zużycia, no to muszę je wymienić.
Stoję w nadmorskim piachu i nie mam czym je posprawdzać pod obciążenie, za chwilę będę w domu to je przetestuję...czymś. Ale również chcę naładować aku do pełna i zobaczyć miernikiem obciążeniowym co są warte po 3-ch latach, wtedy chyba zacznie się coś klarować. :-/


Panel ma na tabliczce opisane napiecie bez obciazenia czyli nie podlaczone i podlaczone i podlaczone zawsze jest nizsze. A panele solarne traca na wydajnosci po 20-30 latach i to raptem kilka procent. Tu trzeba wziac poprawke na zabrudzenie szkla ochronnego lub zniszczenie powloki ochronnej w gietkich panelach.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Roberto 
weteran


Twój sprzęt: EuraMobil 555 + Jumper H3L3 (w budowie)
Nazwa załogi: techserwis
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25 Lip 2013
Piwa: 68/30
Skąd: Elbląg
Wysłany: 2018-09-16, 15:19   

wlodo napisał/a:
Jeżeli po podpięciu pod regulator napięcie spada o 7V i jest to oznaką ich zużycia, no to muszę je wymienić.

To akurat jest prawidłowe zachowanie - jest to opisane na tabliczce. Wspominałem Ci o tym.
wlodo napisał/a:
Stoję w nadmorskim piachu i nie mam czym je posprawdzać pod obciążenie, za chwilę będę w domu to je przetestuję...czymś.

Bez pomiarów dalej nie ruszymy z tematem.
wlodo napisał/a:
Ale również chcę naładować aku do pełna i zobaczyć miernikiem obciążeniowym co są warte po 3-ch latach, wtedy chyba zacznie się coś klarować. :-/

Nie wiem dlaczego, ale cały czas myślałem, że akumulatory masz nowe :bajer
Teoretycznie 3 letnie aku powinny być jeszcze OK, aczkolwiek mimo wszystko to nie ma wpływu na mały prąd płynący między panelem a regulatorem, a ewentualnie na zdolność do przyjmowania oraz gromadzenia energii.
Tym bardziej, że jak pisałeś wcześniej - przy ładowaniu ze słupka wszystko jest OK ;)

wirefree napisał/a:
...panele solarne traca na wydajnosci po 20-30 latach i to raptem kilka procent...

I tu można się zdziwić. Mam "wyzłomowanych" kilka sztuk kilku-kilkunastoletnich paneli pochodzących z wymiany w kamperach na nowe. Zostały wymienione, bo ich sprawność nie przekraczała nawet 50% :!:
Jeśli chodzi o panele kolegi wlodo to nie wiadomo ile mają lat i jak były wcześniej eksploatowane :chytry
_________________
pozdrawiam
Robert

PS.
Używajcie polskich znaków !! Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE... ;)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Comsio 
Kombatant
weteran cepek

Twój sprzęt: Ducato II 2,5 tdi 670 Eura Mobil
Nazwa załogi: COMSIOWIE
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 18 Lut 2013
Piwa: 85/405
Skąd: Ząbki
Wysłany: 2018-09-16, 21:53   

U mnie jeden 140 coś nie halo.
Pokazuje :ok ale jak podłącze opór (aku) spada do 1,5v :(
Wizualnie jest :ok zdemontowałem go, może w puszce z której wychodzą przewody coś padło. :?:
_________________
Całe życie mówię , że do flaszki trza dwojga.
Asia i Wiesław pozdrawiają.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Artur.Dell 
zaawansowany


Twój sprzęt: Fiat Ducato Autostar
Nazwa załogi: Lubimy podróżować
Dołączył: 23 Wrz 2017
Piwa: 22/8
Skąd: Siemianowice Śląskie
Wysłany: 2018-09-17, 12:27   

Jestem przed rozbudową mojej elektrowni. Zamierzam kupić elastyczne panele i tracera w Państwie Środka.
Czym przyklejacie panele do dachu dedykowanym klejem w arkuszach po 30 USD za sztukę czy czymś w tubie za 34-40 zł. np. Siroflex Grip & Grab
_________________
Artur
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Roberto 
weteran


Twój sprzęt: EuraMobil 555 + Jumper H3L3 (w budowie)
Nazwa załogi: techserwis
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25 Lip 2013
Piwa: 68/30
Skąd: Elbląg
Wysłany: 2018-09-17, 14:51   

Artur.Dell napisał/a:
Czym przyklejacie panele do dachu dedykowanym klejem w arkuszach po 30 USD za sztukę czy czymś w tubie za 34-40 zł. np. Siroflex Grip & Grab

Sikaflex 221 w zupełności wystarczy.
Ja robię cienkie paski po obwodzie i małą pajęczynkę na środku.
_________________
pozdrawiam
Robert

PS.
Używajcie polskich znaków !! Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE... ;)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
wlodo 
weteran


Nazwa załogi: wlodo
Pomógł: 12 razy
Dołączył: 20 Sie 2014
Piwa: 67/68
Skąd: Witaszyce
Wysłany: 2018-09-18, 18:41   

Świstaku przepraszam :oops: nabałaganiłem w kompendium, posprzątaj wg.uznania, a ja z moimi problemami przenoszę się do mojego tematu. Jak rozgryzę/iemy temat wrzucę wnioski.
https://www.camperteam.pl...pic.php?t=22253
_________________
Moja budowa: http://www.camperteam.pl/...der=asc&start=0
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
marcinPK 
zaawansowany
ARCA Integra, 2,0 LPG...


Twój sprzęt: Dethlefs Beduin 1999, Kamper Iveco DIY-2008,
Nazwa załogi: MarcinMariola+7niedorosłych+ czarna Kotka
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 01 Mar 2016
Piwa: 19/4
Skąd: Prudnik
Wysłany: 2018-09-25, 12:15   

Włodek... nie czytałem wszystkich postów, ale najprostsza metoda... rozłącz panele na dachu i na krótkich kablach, ustaw je prostopadle w godzinie południowej do czystego nieba słońca i zmierz prąd zwarcia, ma być bliski wartości prądu zwarcia podanego z tabliczki 5,6A i tyle w ocenie... aaa i potwierdzić to napiecie jałowe, czyli bez obciążenia, choć wygląda że masz po prostu panele poprzepalane hotpointami... tym pomiarem zsumujesz ich maksymalną wydajność prądową... Natomiast ile dają prądu o określonej porze dnia leżąc na płasko na dachu to już inna sprawa...
_________________
Marcin & Mariola & Weronika & Julia & Patrycja & Agatka & Milenka & Martynka & Laura i czarna Kotka...

Moja pomoc w budowie http://www.camperteam.pl/...c3d224d5f142fad
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Artur.Dell 
zaawansowany


Twój sprzęt: Fiat Ducato Autostar
Nazwa załogi: Lubimy podróżować
Dołączył: 23 Wrz 2017
Piwa: 22/8
Skąd: Siemianowice Śląskie
Wysłany: 2018-09-26, 19:58   

Od pewnego czasu nurtuje mnie kwestia przekroju kabli łączących panele z regulatorem MPPT i tenże regulator z akumulatorem.
Otóż połączywszy szeregowo 4 100-watowe panele osiągamy nieco ponad 70V i teoretycznie ponad 20A. Fabryczne kable używane standardowo przez Chińczyków mają przekrój 14AWG, co po naszemu wynosi nieco ponad 2mm kwadrat. Jaki zatem jest sens stosowania 4 czy 6 mm kwadrat, skoro jakby się miało coś spalić to mamy już pożar na dachu kampera, a nie pomiędzy panelami lub regulatorem a akumulatorem?
_________________
Artur
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
wirefree 
stary wyga

Twój sprzęt: EuraMobil
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 03 Lis 2016
Otrzymał 11 piw(a)
Skąd: internet
Wysłany: 2018-09-26, 20:09   

Przez przekroj 1mm2 bezpiecznie moze plynac prad o natezeniu 10A zatem przez 2mm2 20A . Powyzej zaczna sie grzac a palic dopiero przy krotnosci bezpiecznej wartosci.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bronek 
Kombatant

Pomógł: 31 razy
Dołączył: 06 Cze 2013
Piwa: 477/990
Skąd: Ooo
Wysłany: 2018-09-26, 21:55   

Chodzi też o sprawność, przy dosyć dużej długości kabla z solara. Po co tracić na oporze?
Dlatego do zestawu kilku paneli w szeregu, można dać cieńsze kabelki, niż przy łączeniu tych samych paneli równolegle .
Natomiast za regulatorem to już małe piwo, tam to prąd słabiutki.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Roberto 
weteran


Twój sprzęt: EuraMobil 555 + Jumper H3L3 (w budowie)
Nazwa załogi: techserwis
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25 Lip 2013
Piwa: 68/30
Skąd: Elbląg
Wysłany: 2018-09-27, 07:27   

Bronek napisał/a:

Natomiast za regulatorem to już małe piwo, tam to prąd słabiutki.

Chyba coś pomyliłeś :chytry
Za regulatorem prąd ładujący akumulator jest właśnie duży... a przynajmniej chcemy aby taki był :wyszczerzony:
_________________
pozdrawiam
Robert

PS.
Używajcie polskich znaków !! Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE... ;)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bronek 
Kombatant

Pomógł: 31 razy
Dołączył: 06 Cze 2013
Piwa: 477/990
Skąd: Ooo
Wysłany: 2018-10-21, 14:21   

Duży prąd za regulatorem ? Wartość względna, tj. nie potrzeba już tam kabli o przekroju jak przed czyli np. fi4czy 6mm. Ale czemu nie, można ?

A tak na marginesie, wystawiłem dzisiaj kamperka na świeże powietrze i oto jak "git planeta", jeszcze żarem kopsa - i to pod koniec października.
Prąd się niemal przelewa z akumulatorów. :mrgreen:

20181021_123836_crop_464x464.jpg
Plik ściągnięto 2993 raz(y) 127,33 KB

  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Comsio 
Kombatant
weteran cepek

Twój sprzęt: Ducato II 2,5 tdi 670 Eura Mobil
Nazwa załogi: COMSIOWIE
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 18 Lut 2013
Piwa: 85/405
Skąd: Ząbki
Wysłany: 2018-10-30, 20:56   

Jako że nie było dobrej mocy łączenia, rozmontowałem puszkę z tyłu panelu solarnego i być może znalazłem przyczynę.
Czy warto to naprawić ? Czy ktoś już próbował to polutować ?
Dodaje zdjęcie do wglądu.


:kawka: :ok polutowane, teraz pytanko czym to zalać , żywicą , czy jakimś klejem. :bajer

IMG_20181030_145700.jpg
Plik ściągnięto 12 raz(y) 1,48 MB

_________________
Całe życie mówię , że do flaszki trza dwojga.
Asia i Wiesław pozdrawiają.
Ostatnio zmieniony przez Comsio 2019-01-10, 13:27, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
kixi4 
początkujący forumowicz

Dołączył: 13 Wrz 2017
Skąd: Ostrów Wlkp
Wysłany: 2018-11-24, 21:07   

prosze o pomoc to bedzie moj pierwszy solar, czy ten bedzie ok ??
https://allegro.pl/trina-solar-240w-poli-bateria-sloneczna-panel-i7632334302.html?reco_id=0590746d-f021-11e8-a6e1-246e9683fac0
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
amples 
Kombatant

Twój sprzęt: Master III
Pomógł: 13 razy
Dołączył: 28 Lut 2013
Piwa: 129/18
Skąd: UE
Wysłany: 2018-11-24, 21:20   

kixi4 napisał/a:
czy ten bedzie ok

Używany kupujesz kota w worku , zależy jak trafisz-loteria ,
do niego musisz mieć regulator Mppt bo napięcie 30V,
w dodatku polikrystaliczny .
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***