Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Lodówka absorpcyjna vs sprężarkowa
Autor Wiadomość
wirefree 
stary wyga

Twój sprzęt: EuraMobil
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 03 Lis 2016
Otrzymał 11 piw(a)
Skąd: internet
Wysłany: 2018-09-29, 20:27   

Ale ja tego nie napisałem. A z cytatu wynika ze to ja tak twierdze.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
koder 
Kombatant
(statystycznie)


Twój sprzęt: Szara Furia (Hilux '20 + zabudowa w trakcie)
Pomógł: 18 razy
Dołączył: 10 Lis 2010
Piwa: 188/87
Skąd: Będzin
Wysłany: 2018-09-29, 21:04   

wirefree napisał/a:
Ale ja tego nie napisałem. A z cytatu wynika ze to ja tak twierdze.

A przepraszam, jakoś zasugerowałem się treścią tego posta. To nie Twój?
_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
SlawekEwa 
Kombatant
Slawek Dehler


Twój sprzęt: Blaszka Ducato L4H2 3.0 JTD
Nazwa załogi: Fendziaszki
Pomógł: 25 razy
Dołączył: 10 Lut 2007
Piwa: 212/479
Skąd: Biłgoraj

Wysłany: 2018-09-29, 21:14   

Do jakiego wniosku doszliście w końcu z tymi lodówkami? :chytry
_________________
Nie chcem, ale muszem :-{
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
tom-cio 
weteran


Twój sprzęt: samoróbka kamper na blaszaczku
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 07 Sty 2014
Piwa: 68/144
Skąd: Bytom
Wysłany: 2018-09-29, 22:22   

Wiecie co a mnie teraz cos przylazlo do lba, bo wlasnie w tym tygodniu zdechl mi 170Ah akumulator(taki z koparek) ktory sluzyl za aku zabudowy. Piaty za czas tego kampera a kampera mam 4 lata. Podajcie mi prosze namiary na same ogniwa i se zakupie za 5stowek zamiast kolejnego kloca a za rok zakupie kolejne i kolejne. Bo juz mnie na ten olowiany szajs szlak trafia.

Z ogniwami na powaznie- podajcie link skad najtaniej, lutowac umiem, w elektronice tez kiedys grzebalem, podrzuccie jam mozecie schemat jakiegos najprostrzego bms, cos zloze. Wydam z tysiaka. Potem bede dokladal

Po prostu kwasiaki nie wytrzymuja mojego sposobu uzytkowania, ja kamperem na codzien i conajmniej 40 tysiecy w rok, morduje je krotkimi przejazdami, codziennym dzialniem wentylacji albo nadmuchu pieca, drukarkami, komputerem, po prostu kamper na codzien sluzy mi jako biuro. Dodam ze rozruchowy tez co poltorej roku zmieniam. Teraz trupa zaliczyly obydwa, pod maske wladuje najtansze scierwo ale w zabudowe chyba se lifepo4 fundne :mrgreen:
_________________
moja budowa http://www.camperteam.pl/...hlight=bud%BFet
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Sosna91 
trochę już popisał


Twój sprzęt: Citroen Jumper
Dołączył: 08 Wrz 2017
Skąd: UK
Wysłany: 2018-09-29, 22:49   

tom-cio napisał/a:
Wiecie co a mnie teraz cos przylazlo do lba, bo wlasnie w tym tygodniu zdechl mi 170Ah akumulator(taki z koparek) ktory sluzyl za aku zabudowy. Piaty za czas tego kampera a kampera mam 4 lata. Podajcie mi prosze namiary na same ogniwa i se zakupie za 5stowek zamiast kolejnego kloca a za rok zakupie kolejne i kolejne. Bo juz mnie na ten olowiany szajs szlak trafia.

Z ogniwami na powaznie- podajcie link skad najtaniej, lutowac umiem, w elektronice tez kiedys grzebalem, podrzuccie jam mozecie schemat jakiegos najprostrzego bms, cos zloze. Wydam z tysiaka. Potem bede dokladal

Po prostu kwasiaki nie wytrzymuja mojego sposobu uzytkowania, ja kamperem na codzien i conajmniej 40 tysiecy w rok, morduje je krotkimi przejazdami, codziennym dzialniem wentylacji albo nadmuchu pieca, drukarkami, komputerem, po prostu kamper na codzien sluzy mi jako biuro. Dodam ze rozruchowy tez co poltorej roku zmieniam. Teraz trupa zaliczyly obydwa, pod maske wladuje najtansze scierwo ale w zabudowe chyba se lifepo4 fundne :mrgreen:


To chociaż nie jestem sam
Ja swoje w 3 miesiące zajechalem 2x120ah nowych aku.
https://www.camperteam.pl...pic.php?t=31457

I chyba też skuszę się na coś z nowszej epoki bo zbankrutuje co 3 miesiące kupować nowe aku
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
robba 
weteran


Twój sprzęt: Zabudowa nie wiem jaka na 508D do remontu
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 18 Paź 2015
Piwa: 90/174
Skąd: Nicelea
Wysłany: 2018-10-08, 22:43   

SlawekEwa napisał/a:
Do jakiego wniosku doszliście w końcu z tymi lodówkami? :chytry

a propos tematu właśnie..... ;)
wypatrzyłem ostatnio w rtveuroagd coś takiego:
https://www.euro.com.pl/l...b260089ww.bhtml
Jest to lodówka do zabudowy, przez co łatwiej ją zamocować w kamperze.
Ponadto chłodzeniem jest blacha/radiator na całym tyle... nawet wentylator tam jest do obiegu (tak chyba jest, albo ma oddzielny obieg z wentylatorem, ale do końca nie mogłem się przyjrzeć, bo ją do ściany przyczepili... chyba żeby nikt do kieszeni nie zabrał...)
Bardzo cicha 38dB. Dodatkowo ma silnik inwerterowy, więc raczej ruszy na każdej niewielkiej,
aczkolwiek rozsądnej przetwornicy. Mniemam (choc nie mam pewności) że ruszy nawet bez
sinusa... (mam w domu z takim samym kompresorem i startuje łagodnie i zmienia płynnie prędkości pracy, ale w tej którą mam to oddają ciepło boki lodówki, a to już do kampera się nie nadaje). Bardzo małe zużycie energii. Obok stała lodówka identyczna budową
(choć miała tylko jeden wentylator wewnatrz na wszystko a nie dwa, ale to raczej nie
oszczędza energii), trochę tańsza, a energii 239kWh na rok, podczas gdy ta 154!
właśnie ma dwa oddzielne obiegi chłodzenia powietrzem...
Dodatkowo tyły każdej komory są wyłożone płytą ameliniumową ( 8-) )
co magazynuje chłodek (lodówka ma wyższą sprawność jak jest pełna, ze względu na magazynowanie chłodu, a tutaj stworzono akumulator chłodu...) i utrzymuje temperaturę przez 18h bez prądu
Ale największy bajer to to że zamrażalnik można przełączyć w tryb chłodziarki jak nie potrzebujemy akurat nic zamrażać...
Na pewno te domowe są trochę głębsze od kamperowych, ale jak ktoś wygospodarował
miejsce to teraz ma czas na zastanawianie się nad tym modelem...

PS. tak tylko pomyślałem, że całkiem fajne byłoby do kampera taką lodówkę, która
cały agregat ma pod spodem, a do góry przekazuje tylko chłodne powietrze...
(takie przemyślenie). Nie zabierałaby cennej przestrzeni wewnątrz kampera
no i nawet przy głośnym agregacie w środku byłoby cicho....
A naprawa to wyciągasz spod spodu agregacik odpinając tylko wtyczkę
i oddajesz do naprawy... w środku żadnego bałaganu.
Tak samo wymiana szybka

tota_c.jpg
to ta lodowka
Plik ściągnięto 7 raz(y) 185,22 KB

params_c.jpg
dane
Plik ściągnięto 7 raz(y) 175,25 KB

aToPraktycznie Identyczna_c.jpg
podobna ale parametry gorsze znacznie
Plik ściągnięto 0 raz(y) 238,55 KB

tylnaSciana_c.jpg
tak wygląda tylna ściana chlodząca, choć nie spojrzałem jak to u góry wygląda...
Plik ściągnięto 3 raz(y) 103,95 KB

tuWentylator.jpg
i dokładnie nie wiem i nie znajduje opisu w co dmucha ten wentylator... czy pod tylną ściankę, czy też może on jest całycm chłodzeniem, czy u góry jest jakiś wylot ze ścianki... nie znalazłem też opsiu...
Plik ściągnięto 1 raz(y) 196,12 KB

_________________
.
"człowiek uczy się całe życie i głupi umiera" B.K.
.
"Życie jest zbyt poważne, aby traktować je serio" O.W.
.
***Niech kawa Cię obudzi zanim zrobi to rzeczywistość***
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
MackT 
początkujący forumowicz

Dołączył: 02 Wrz 2018
Piwa: 1/1
Skąd: EL
Wysłany: 2019-03-13, 23:20   

Odgrzewam temat, czy ja dobrze rozumiem że lepszym budżetowym rozwiązaniem będzie zakup np. takiej lodówki

https://allegro.pl/oferta/mala-lodowka-do-biura-zamrazarnik-bc-48-a-biala-6904624926?utm_source=facebook&utm_medium=app_share&utm_campaign=AndroidShowitemShare

niż takiej
https://allegro.pl/oferta/lodowka-turystyczna-42l-agregat-gaz-bydgoszcz-7186154259?utm_source=facebook&utm_medium=app_share&utm_campaign=AndroidShowitemShare
Czytając ten temat tak go zrozumiałem, czyli lepiej zainwestować w dobrą przetwornice i efekt w małej domowej będzie lepszy, tylko co z tym prądem.?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
MackT 
początkujący forumowicz

Dołączył: 02 Wrz 2018
Piwa: 1/1
Skąd: EL
Wysłany: 2019-03-14, 22:45   

Solara nie mam, wolałbym go uniknąć baterie mam dwie po 80 Ah auto będzie jeździć codziennie. Sądzę że te 80Ah to raczej mało, jeśli tak to jednak solar, czy tak 100 Watt zakładając ładną pogodę wyda gdyby jednak chciało się zostać w miejscu ze dwa dni? Stąd pytanie o prąd a bardziej o jego pobór.
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Johny_Walker 
Kombatant


Twój sprzęt: Był Nowiutki Hymer Tramp prosto z fabryki
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 11 Wrz 2012
Piwa: 45/20
Skąd: zielonogórskie
Wysłany: 2019-03-15, 11:44   

Chcesz mieć lodówkę sprężarkową? To daj solary o maksymalnej mocy na maksymalnie dużą powierzchnię dachu. Wyjdzie taniej niż częsta wymiana alternatora.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
kolmen 
doświadczony pisarz

Twój sprzęt: Ford Transit
Nazwa załogi: ognista pieczara
Dołączył: 02 Maj 2018
Piwa: 1/8
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2019-03-25, 22:29   

Porównywał ktokolwiek rzeczywiste zużycie prądu lodówki absorpcyjnej i sprężarkowej o podobnych parametrach i budowie ?
Czytałem już różne dziwne wypowiedzi , dlatego zależy mi na faktach :)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Johny_Walker 
Kombatant


Twój sprzęt: Był Nowiutki Hymer Tramp prosto z fabryki
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 11 Wrz 2012
Piwa: 45/20
Skąd: zielonogórskie
Wysłany: 2019-03-26, 09:36   

Tak. Ze specyfikacji wynika minimum trzykrotnie mniejsze sprezarkowej. Tzn moja kamperowa 160 l bierze 3 kWh na dobę a zamrażarka skrzyniowa 200 l w domu 1 kWh.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
jsaluga 
zaawansowany


Twój sprzęt: Mc Louis mc2
Nazwa załogi: WZDuzeiMale
Dołączył: 07 Wrz 2016
Piwa: 20/69
Skąd: Slask
Wysłany: 2019-03-26, 17:23   

Myślę, że w kamperze racjonalnie jest korzystać z dostępnych rozwiązań technicznych, a nie na siłę przenosić rozwiązania domowe, które doprowadzają do absurdalnie nieuzasadnionych kosztów i wielu innych problemów jak WAGA. Oczywiście któż bogatemu zabroni, ,,,, ale. Stosowanie przetwornicy na 230V dużej mocy, która sama pożera 1/3 wytwarzanego prądu, to zabójstwo dla absurdalnie wielkiej i ciężkiej baterii akumulatoŕów jaką trzeba zbudować. Która lodówka lepsza? Odpowiedź jest prosta: sprężarkowa ........ tak, ale W DOMU. A w kamperze przynajmniej na dzisiejszą technikę tylko i wyłącznie absorbcyjna. Cały miesiąc we Włoszech piłem drinki z lodem, dziennie zajadałem lody, przechowywałem wędzonki własnej roboty, i że zdziwieniem czytałem na FORUM, że to niemożliwe. Ale takie były fakty. Lodówka 150l z osobnym zamrażalnikiem ustawionym na 3 kreski (w skali do 5) trochę za mocno chłodziła owoce, ale wolałem to niż przypadkowe rozmrożenie, bez żadnych dodatkowych wentylatoŕów dawała radę. Butla wraz z gotowaniem i ciepłą wodą starczała na ok. 16dni (ale to bezpieczny szacunek). W domu korzystam z domowych rozwiązań, a w kamperze z kamperowych i nie powiem, że bardzo cierpię, wręcz przeciwnie. Mam aku 100ah i solar 150W, bez problemu starcza na wszystko. Największy spadek jaki zauważyłem to 58% pojemności. SAT, TV 21", oświetlenie LED, jakieś laptopy, zabawki. Aku ma 3 lata i jeszcze trochę pożyje.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
EwaMarek 
Kombatant
Marek


Twój sprzęt: Kamper PLA na Fiacie i budka LMC
Nazwa załogi: Marek, Ewa, córki Wiktoria i Gabriela
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 27 Mar 2007
Piwa: 25/13
Skąd: Czołowo / Koło
Wysłany: 2019-03-26, 17:26   

Sosna91, Jak ładowałeś akumulatory? One chyba były wiecznie rozładowane że CI padły...

CO do solarów na dachu to przez to że leżą na płasko to wydatek jest średni. Duże starty są przez to. Jak nie ma słońca to jakby ich nie było.

Gdzieś na forum widziałem patent z podnoszonym solarem :-)
_________________
Pozdrawiam
Marek

Moje kampery
BURSTNER 90r, 91r, CHAUSSON 2008 i kempingi Hobby 90r, Dethleffs 2002r
Aktualnie kamper PLA 2014 kemping LMC 770 2010r
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Flag
weteran


Twój sprzęt: Transit jumbo
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 02 Lis 2016
Piwa: 33/10
Wysłany: 2019-03-26, 20:59   

jsaluga napisał/a:
Myślę, że w kamperze racjonalnie jest korzystać z dostępnych rozwiązań technicznych, a nie na siłę przenosić rozwiązania domowe, które doprowadzają do absurdalnie nieuzasadnionych kosztów i wielu innych problemów jak WAGA. Oczywiście któż bogatemu zabroni, ,,,, ale. Stosowanie przetwornicy na 230V dużej mocy, która sama pożera 1/3 wytwarzanego prądu, to zabójstwo dla absurdalnie wielkiej i ciężkiej baterii akumulatoŕów jaką trzeba zbudować. Która lodówka lepsza? Odpowiedź jest prosta: sprężarkowa ........ tak, ale W DOMU. A w kamperze przynajmniej na dzisiejszą technikę tylko i wyłącznie absorbcyjna. Cały miesiąc we Włoszech piłem drinki z lodem, dziennie zajadałem lody, przechowywałem wędzonki własnej roboty, i że zdziwieniem czytałem na FORUM, że to niemożliwe. Ale takie były fakty. Lodówka 150l z osobnym zamrażalnikiem ustawionym na 3 kreski (w skali do 5) trochę za mocno chłodziła owoce, ale wolałem to niż przypadkowe rozmrożenie, bez żadnych dodatkowych wentylatoŕów dawała radę. Butla wraz z gotowaniem i ciepłą wodą starczała na ok. 16dni (ale to bezpieczny szacunek). W domu korzystam z domowych rozwiązań, a w kamperze z kamperowych i nie powiem, że bardzo cierpię, wręcz przeciwnie. Mam aku 100ah i solar 150W, bez problemu starcza na wszystko. Największy spadek jaki zauważyłem to 58% pojemności. SAT, TV 21", oświetlenie LED, jakieś laptopy, zabawki. Aku ma 3 lata i jeszcze trochę pożyje.


Widocznie nie miałeś sprężarkowej, ogolnie nie da się porównac sprężarkwoej do absorbcyjnej. Jak raz założysz sprężarkową to zobacz jakim gówn.. jest absorbcyjna.
Nie mówię juz jak bardzo oszczedna jest sprężarkowa względem absrobcyjnej.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
jsaluga 
zaawansowany


Twój sprzęt: Mc Louis mc2
Nazwa załogi: WZDuzeiMale
Dołączył: 07 Wrz 2016
Piwa: 20/69
Skąd: Slask
Wysłany: 2019-03-27, 09:45   

Oczywiście mam lodówki sprężarkowe, ale W DOMU. I tam są bezkonkurencyjne. W kamperze bezkonkurencyjne są absorbcyjne bo spełniają wszystkie moje oczekiwania. Nie jestem wyznawcą, żadnych rozwiązań technologicznych. Nie lubię stwierdzeń "wierzę" tam gdzie da się przyłożyć metodologię naukową. Podobnie wzniosłe stwierdzenia czytałem ze zdziwieniem na naszym FORUM latem zeszłego roku. Sączyłem drinka z lodem, popijając zimnym piwem dla ochłody, aż tu czytam, że to niemożliwe. Bo ktoś nie chcę nawet pamìętać kto, próbuje nie wiadomo po co, przekonać mnie, że jedynie sensowna na dzień dzisiejszy technologia do kampera, to "gó....". W kamperze mam w pełni funkcjonalną 150l lodówkę z zamrażalnikiem, a jedynym kosztem z tym związanym jest zakup raz w miesiącu ok. 11kg gazu. Nie potrzebuję monstrualnego zestawu akumulatorów za duże pieniądze, który po dwóch sezonach pójdzie na złom, nie będę płacił mandatów za nadwagę. Policz wszystkie koszty i zauważ, że i tak w najlepszym razie będziesz tylko pił zimne drinki. Ale jak ktoś chce niech wnosi modły do SPRĘŻARKI, albo WIELKIEGO POTWORA SPAGHETTI, albo w coś jeszcze głupszego ale popularniejszego.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***