Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
metamorfoza Dukaciaka
Autor Wiadomość
necvip 
doświadczony pisarz


Twój sprzęt: Ducato 2,3 campervan
Dołączył: 25 Lip 2018
Piwa: 9/2
Skąd: Starogard Gdański
Wysłany: 2019-01-06, 21:38   

Zabieram się za instalację którą wsadzę w peszel przed pianowaniem paki, proszę o paradę czy jakiegoś kabla nie zapomniałem albo czy mnie nie poniosło z ilością światła...


Oświetlenie 12V

2x punktowe łóżko
listwa led pod szafkami szafkami kuchennymi
listwa led pod szafkami nad stolikiem
łazienka centralne oświetlenie
łazienka nad lustrem
Salon centralne oświetlenie - 2 punkty
bagażnik- 2 punkty
oświetlenie schodowe
oświetlenie zewnętrzne - drzwi tylne, drzwi boczne przesuwne , oświetlenie kota, lewa strona auta

Gniazda 12V

kuchnia
salon- stolik
nad łóżkiem
przy wyjściu drzwi suwane
łazienka
bagażnik
telewizor
na zewnatrz hermetyczne

Gniazda 230V

lodówka
łazienka
kuchnia
salon- stolik
przy wyjściu drzwi suwane
nad łóżkiem


zasilanie 12V

woda biała - pompa ciśnieniowa
woda szara ogrzewanie przed zamarznięciem
wc
webasto
wentylator kuchnia
wentylator okno dachowe łazienka
wentylator okno dachowe salon
grzałka 12V do bojlera

Inne kable

Antena TV
Kable do solarów
Kabel do aku rozruchowego
Kable do sterowania tym ustrojstwem
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Paszczak 
doświadczony pisarz


Twój sprzęt: Transit Custom
Dołączył: 27 Gru 2017
Piwa: 7/10
Skąd: Sopot
Wysłany: 2019-01-06, 22:32   

W łazience 230? Ja bym się lekko bał w kamperze ale to może tylko moja ignorancka paranoja :)
Ale jak komuś potrzebne...

Przy okazji 12V fajnie jest dorzucić od razu USB.
Szczególnie przy łóżku. Przynajmniej jedno w zasięgu ręki każdego śpiącego.
Tak żeby drugiej osoby nie dusić kablem.

Punktów świetlnych faktycznie sporo ale co kto lubi. Zawsze możesz dać bardzo słabe.

Ja popadam w skrajności, w kamperze zamontowałem 3x 1.5W LED (coś jeszcze dojdzie).
W domu mam kilkadziesiąt punktów w każdym pokoju.
_________________
Kakaryka
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
SZMUN 
doświadczony pisarz


Twój sprzęt: L3H3 offroad
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 16 Lip 2018
Piwa: 1/7
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 2019-01-07, 10:44   

Ładnie to rozpisałeś :-)
Tak jak Paszczak pisze. Jeśli nie masz kabiny to bym 230 wywalił nawet jeśli IP ma ok.
Zasadniczo peszle zakotwiczyłbym po prostych i łukach z linką w środku - zawsze będzie można przeciągnąć nową koncepcję.
Może went lodówka jeśli absorbcyjna a nie kompresorowa.
_________________
VanLife - forma życia z wyboru
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
necvip 
doświadczony pisarz


Twój sprzęt: Ducato 2,3 campervan
Dołączył: 25 Lip 2018
Piwa: 9/2
Skąd: Starogard Gdański
Wysłany: 2019-01-07, 18:17   

Paszczak napisał/a:
W łazience 230? Ja bym się lekko bał w kamperze ale to może tylko moja ignorancka paranoja :)
Ale jak komuś potrzebne...

Przy okazji 12V fajnie jest dorzucić od razu USB.
Szczególnie przy łóżku. Przynajmniej jedno w zasięgu ręki każdego śpiącego.
Tak żeby drugiej osoby nie dusić kablem.

.


Suszarkę będzie musiała druga połowa gdzieś podłączyć dlatego te gniazdo w łazience ;)

Odnośnie usb to przy łózku będą takie lampki razem z ładowarką:

modus-oprawa-touch-usb.jpg
Plik ściągnięto 9 raz(y) 51,46 KB

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Paszczak 
doświadczony pisarz


Twój sprzęt: Transit Custom
Dołączył: 27 Gru 2017
Piwa: 7/10
Skąd: Sopot
Wysłany: 2019-01-07, 23:53   

Fajna ta lampka.. chyba też się skuszę :)

Może po prostu suszarka z dłuższym kablem, albo zasugerować, że po wyjściu z łazienki będzie więcej miejsca.

Można też lustro zamontować na zewnątrz i problem sam się rozwiąże :chytry
_________________
Kakaryka
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
necvip 
doświadczony pisarz


Twój sprzęt: Ducato 2,3 campervan
Dołączył: 25 Lip 2018
Piwa: 9/2
Skąd: Starogard Gdański
Wysłany: 2019-01-27, 21:51   

Z racji pogody moja budowa praktycznie stoi w miejscu - nie widać zbytnio postępów.
Położyłem całe okablowanie - poza kablem do solarów i do akumulatora rozruchowego.
Nie potrafię policzyć dokładnie ale chyba nie przesadzę jeśli napiszę że w sumie to chyba ze 150mb różnych kabli poszło - aż się w głowie nie mieści.

Pokupowałem też większość gratów do auta a dodatkowo mając trochę czasu na przemyślenia, na czytanie na oglądanie oraz na testowanie różnych rozwiązań trochę zmieniłem pomysł na zbudowanie go:

1. ocieplenie - plan był taki aby w profile zamknięte dać wełnę w workach a na resztę polynor
Wełnę odpuściłem - za dużo pracy a za mały zysk w izolacji - profile lekko pianką + alufox a na to sklejka do wyginania + tapicerka.

Obecnie mam problem przy mrozie z klejeniem listew do blachy. Klej mamut to jakaś porażka - syzyfowa praca - pomimo że w środku jest farelka to przy tej temperaturze wszystko odpada (producent chyba zaleca od +5) To samo dzieje się z klejem emax ms-55, lepiej jest z app pu50 choć aby to trzymało trzeba walić sporo kleju - generalnie to trzeba podpierać, przykręcać a to zabiera sporo czasu i jakoś tak mi się to nie podoba - po 24h jak bym się uparł to bym te listwy spokojnie poodrywał.
Dlatego też polynor też poszedł w odstawkę i użyję piany kolenor - zrobiłem test opianowałem lekko listwy, po wyschnięciu wypełnienie środka - nie do ruszenia.
Chyba że ktoś zna jakiś klej co w mrozie się sprawdzi??

2. ogrzewanie - miało być webasto od 807 i ogrzewanie podłogowe a kupiłem nowe webasto powietrzne - jak widzę ile czasu zajmuje mi budowa na początku to doszedłem do wniosku że trzeba przyspieszyć i odpuścić sobie ogrzewanie wodne bo mi lato ucieknie...

3. ciepła woda - miało być od webasto a że go nie będzie to jest jest bojler Elgena 6L 12V
Przy okazji instalacja wody musi być wtedy niskociśnieniowa.

4. łóżko z tyłu - miało być w całości i ogromny bagażnik pod spodem - będzie ale składane aby w razie czego z tyłu usiąść

5. meble - miały być z cienkiej lekkiej sklejki fornirowanej lub laminowanej a będą z płyty wiór melaminownej 12mm + 10mm mdf lakier na fronty. Doszedłem do wniosku że zysk wagowy jest niewspółmierny do czasu wykonania tego - nie wspominając już o cenie.

IMG_3319 (2).jpg
Plik ściągnięto 15 raz(y) 604,6 KB

IMG_3314 (2).jpg
Plik ściągnięto 16 raz(y) 462 KB

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
KASZUB 
weteran


Twój sprzęt: Samojebka ducato by KASZUB
Nazwa załogi: My
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 09 Sie 2014
Piwa: 60/63
Skąd: Celbowo koło Pucka
Wysłany: 2019-01-27, 22:13   

necvip, załóż webasto i włącz na maksa. Będzie ciepło jak w piecu. I możesz działać.
Wydaje mi się, że gdybyś dał sama sklejke na boki bez listew też byłoby ok. Chyba nawet są takie orginalne.
_________________
Jak zbudowałem http://tiny.pl/g47tw
I jak próbuję budowac https://tiny.pl/gzg7j
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Kajkosz 
trochę już popisał

Twój sprzęt: blaszak Jumper
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 02 Lis 2018
Piwa: 7/2
Skąd: Kalisz
Wysłany: 2019-01-27, 22:30   

necvip napisał/a:
przodu będzie Fiamma vent 40x40 z wentylatorem, z tyłu nad łóżkiem takie same ale bez wentylatora.
Dylemat to czy kupować do łazienki okno fiamma 28x28


Z tymi oknami od fiammy to się zastanów, poczytaj, dowiedz jeszcze przed zakupem.
Przyznaję się że osobiście nie miałem ich w rękach, ale ludzie bardzo narzekali na ich jakość, że tandetny plastik, wykonanie itp.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
necvip 
doświadczony pisarz


Twój sprzęt: Ducato 2,3 campervan
Dołączył: 25 Lip 2018
Piwa: 9/2
Skąd: Starogard Gdański
Wysłany: 2019-01-28, 09:29   

Co do okien fiamma to potwierdzam - jakość co najwyżej przeciętna. Plastiki bez szału - nowe okno a już ma pękniecie na ramce (nie jest to uszkodzenie transportowe)
Poza tym myślę że mógłby producent robić je w jednym kolorze - te 40x40 ramki mają kremowe a 28x28 ramka jest biała.

IMG_3313.jpg
Plik ściągnięto 2625 raz(y) 67,07 KB

IMG_3322.jpg
Plik ściągnięto 2625 raz(y) 86,24 KB

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
necvip 
doświadczony pisarz


Twój sprzęt: Ducato 2,3 campervan
Dołączył: 25 Lip 2018
Piwa: 9/2
Skąd: Starogard Gdański
Wysłany: 2019-01-28, 10:06   

KASZUB napisał/a:
necvip, załóż webasto i włącz na maksa. Będzie ciepło jak w piecu. I możesz działać.
Wydaje mi się, że gdybyś dał sama sklejke na boki bez listew też byłoby ok. Chyba nawet są takie orginalne.


Webasto zamówiłem wczoraj - ma niby w ciągu 5 dni przyjść więc jest szansa że pójdę do przodu gdyż narazie to ja mam lód od środka...

Co do listew to jakoś tego nie widzę aby z nich zrezygnować - trzeba meble przymocować do czegoś (te ważne są przyklejone oraz przykręcone) , potrzebne są do łączenia sklejki oraz aby jakoś sensownie powywijać sklejkę do wyginania.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
baroslaw 
początkujący forumowicz

Dołączył: 10 Wrz 2017
Skąd: Przechlewo
Wysłany: 2019-01-28, 10:40   

Skorzystam z okazji i wtrącę się bo jestem także na etapie budowy ale dopiero na samym początku czyli zbierania gratów.
Ogrzewanie z suchego webasto i do tego ciepła woda. Zaświtał mi pomysł aby do wyjścia z webasto dać wymiennik ciepła a dokładnie chłodnicę spalin z samochodu np https://allegro.pl/oferta/nowa-chlodnica-spalin-egr-2s6q9f464ab-citroen-ford-7759994436 . Zastanawiam się czy taki wymiennik jest w stanie zagrzać na tyle szybko aby mieć ciepłą wodę przepływowo bez jej magazynowania bo jesli by dać do tego jakiś bojlerek i pompkę pomiędzy to ciepła woda teoretycznie powinna byc.
Nie wiem może juź ktoś takie rozwiązanie testował ale nie znalazłem nigdzie takiego wątku.
Jestem ciekaw waszego zdania na ten patent
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
necvip 
doświadczony pisarz


Twój sprzęt: Ducato 2,3 campervan
Dołączył: 25 Lip 2018
Piwa: 9/2
Skąd: Starogard Gdański
Wysłany: 2019-01-28, 11:23   

Przepływowo to Ci to raczej nie zadziała ale z bojlerem + jakaś pompka obiegowa to może być warte przeanalizowania. Oczywiście bojlerek musiałby mieć jakąś grzałkę gdyż latem nie będziesz sobie budy dodatkowo dogrzewał.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
KASZUB 
weteran


Twój sprzęt: Samojebka ducato by KASZUB
Nazwa załogi: My
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 09 Sie 2014
Piwa: 60/63
Skąd: Celbowo koło Pucka
Wysłany: 2019-01-28, 11:28   

Ja mam ten magiczny bojlerek truma tt z grzałka 600W. Zobaczymy jak się będzie sprawował. Narazie puściłem webasto ale w bojlerku nie ma wody. Rura i truma gorące. Wyłączyłem bo nie wiem czy to źle nie wpłynie na to plastikowe badziewie... Żałuję, że nie zamówiłem jakiegos alu zbiorniczka z zaworem bezpieczeństwa itd. Byłoby dużo mocniejsze i pewniejsze. Ale jak go nie rozsadzi to woda na bank będzie ciepła przy pracy webasto.
_________________
Jak zbudowałem http://tiny.pl/g47tw
I jak próbuję budowac https://tiny.pl/gzg7j
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
necvip 
doświadczony pisarz


Twój sprzęt: Ducato 2,3 campervan
Dołączył: 25 Lip 2018
Piwa: 9/2
Skąd: Starogard Gdański
Wysłany: 2019-02-05, 11:47   

Kupiłem zbiornik na szarą 60L - jest to w zasadzie zbiornik do webasto.
Generalnie liczyłem że wejdzie mi miedzy belkami podłogi, ociepliłbym go porządnie - na zimę sypałbym sól i po kłopocie.
Jednakże nie jest tak łatwo - muszę go raczej przymocować do belek , ocieplić polynorem do max 2cm i dać jakąś matę grzewczą aby zimą spokojnie użytkować.

Pytanie co by tu wsadzić jako element grzejny i jakiej mocy aby mi szara nie zamarzła zimą??

Czy mata grzejna taka jak na siedzenia się nadaje ? Czy to raczej powinna być folia grzewcza albo może przewód grzejny wrzucony do środka zbiornika?

IMG_3356.jpg
Plik ściągnięto 2349 raz(y) 79,29 KB

IMG_3351.jpg
Plik ściągnięto 2349 raz(y) 80,83 KB

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
drFeelGood 
zaawansowany
TAK - Towarzystwo Anonimowych Kamperoholików

Twój sprzęt: Blue 599
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 27 Lip 2018
Piwa: 19/8
Skąd: Toruń
Wysłany: 2019-02-05, 12:48   

Trochę nisko już jest, a jak dojdzie ocieplenie jak mówisz to może być upierdliwie nisko... Poza tym bedziesz musiał ogarnąć jakoś inaczej spust, bo z tego co jest całości nie zrzucisz.
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***