Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Karta walutowa
Autor Wiadomość
Tamtam
zaawansowany

Twój sprzęt: Rimor Brig Super 628
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 11 Lut 2015
Piwa: 20/5
Skąd: Kraków
Wysłany: 2019-03-06, 19:10   Najtańsze sposoby płacenia za granicą

Trochę o kartach i płatnościach zagranicznych.

Karta Curve (czytaj mniej więcej tak: keev) to tak naprawdę router kart do którego się podpina wiele kart (nie trzeba ze sobą ich nosić) a płaci się w miejscowej walucie.
Kursy walut najpopularniejszych ( €, $) mają troszeczkę lepsze niż Revolut, ale różnica jest w dziesiątych częściach grosza na 1€, więc nie mają znaczenia.
Za to już w mniej popularnych, np.: Ukraińskie Hrywny, Baty Tajskie, Ruble już są lepsze kursy.
Różnica jest też taka że nie jest to karta prepaid (tak jak Revolut), tylko router kart, płatność schodzi bezpośrednio z karty źródłowej po przeliczeniu po kursie Mastercard

Obie karty mają wyższe ceny w weekendy, gdy nie działa Forex, zabezpieczają się w ten sposób przez wahaniami kursów walut.
W Revolucie da się uniknąć tych wyższych cen weekendowych poprzez zakup w piątek waluty i trzymanie jej na karcie i z niej płacenie.

Ktoś tutaj podnosił problem płatności na automatycznych stacjach benzynowych - tutaj są dwa rozwiązania:

1. Konto w Niemieckim banku N26 zakładane przez telefon za darmo, do tego za darmo karta debetowa w € za darmo i płacenie w ten sposób na stacjach benzynowych. Konto zakłada się za pomocą telefonu, nic nie kosztuje, szybko i do tygodnia ma się kartę debetową w €.
5 wypląt w miesiącu za darmo. € można kupować przez Revoluta i wysyłać przelewem, albo w polskim internetowym kantorze i przesyłać przelewem na konto w N26.
Trzeba pamiętać że na koncie musi być min 120€ aby zapłacić na automatyczniej stacji - to sa nowe obostrzenia w całej Unii od jakiś 2 lat. Niestety, nie wszystkie stacje to wdrożyły i czasem nadal jest problem z zapłatą na stacji automatycznej, ale to już problem samej stacji.

2. Karta kredytowa Getin banku której płatności w walutach obcych są dokonywane po kursie Mastercard (czyli tak samo jak Curve), ale wypłaty gotówki w bankomatach są obciążone dodatkową opłatą. Tutaj jest jedno przewalutowanie z PLN na € po kursie Getin banku, a potem po kursie MC. Można wziąć karę Visa, wtedy nie ma tego przewalutowania PLN na €, ale kurs walut jest trochę gorszy niż w MC. Dodatkowo jest to karta kredytowa, czyli papiery o zarobkach, sprawdzanie możliwości kredytowych starającego się, trzeba jej 5 razy używać w miesiącu aby uniknąć oplat itd. Trochę trudniej niż poprzednie możliwości, ale da się.

https://www.getinbank.pl/...-01122018-r.pdf

Jeszcze do niedawna ludzie podpinali kredytówki do Curve i poprzez Curve wypłacali gotówkę w bankomatach za granicą, omijając w ten sposób opłaty bankowe, ale jak jest teraz, to trzeba sprawdzić, bo się regulamin w Curve zmienił.

Mam kartę debetową w € z Kantoru Alior Banku, ale niestety, nie działa na automatycznych stacjach, ba czasem nie działa na normalnych stacjach - raz musiałem szukać w Niemczech przez to bankomatu po jakimś centrum handlowym. Zgłaszałem im to, ale jak grochem o ścianę... Zrezygnowałem, poza tym kursy walut mają wyższe niż w Curve, czy Revolut.

Jeśli ktoś ma ochotę to podaje moje linki polecające:

https://curve.page.link/swPN

https://revolut.com/r/norberual

https://n26.com/r/norbertk7214

W razie pytań piszcie, postaram się odpowiedzieć jak to się używa :)

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony przez Tamtam 2019-03-21, 17:46, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Flag
weteran


Twój sprzęt: Transit jumbo
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 02 Lis 2016
Piwa: 33/10
Wysłany: 2019-03-07, 12:44   

Moze będziesz w stanie mi pomóc. Wykupiłem subskrypcje na materiały szkoleniowe, płatność co miesiąc, bez zoobowiązań czasowych. Podpięte pod revolut. Po 3 miesiącach okazało się że juz "przerobiłem" całą wiedzę ktorą mogli mi dać i juz raczej z tego więcej nie wyciągne. Niestety przy próbie anulowania subskrypcji jest ściema że nie ma takiego użytkownika, nie ma takiego emaila, nie ma takiej karty. Czy z poziomu revoluta mogę to zablokować? Dodam ze jest podpięta karta fizyczna.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Tamtam
zaawansowany

Twój sprzęt: Rimor Brig Super 628
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 11 Lut 2015
Piwa: 20/5
Skąd: Kraków
Wysłany: 2019-03-08, 08:15   

Flag napisał/a:
Moze będziesz w stanie mi pomóc. Wykupiłem subskrypcje na materiały szkoleniowe, płatność co miesiąc, bez zoobowiązań czasowych. Podpięte pod revolut. Po 3 miesiącach okazało się że juz "przerobiłem" całą wiedzę ktorą mogli mi dać i juz raczej z tego więcej nie wyciągne. Niestety przy próbie anulowania subskrypcji jest ściema że nie ma takiego użytkownika, nie ma takiego emaila, nie ma takiej karty. Czy z poziomu revoluta mogę to zablokować? Dodam ze jest podpięta karta fizyczna.


Po pierwsze to bym się zwrócił do firmy w której masz konto i poprosił o odblokowania konta/naprawę konta aby normalnie usunąć subskrypcję.
Jak się nie uda to spróbuj tak:
Zablokuj kartę w aplikacji dzień przed płatnością.
W dniu płatności w Revolut wyskoczy Ci monit o płatności z informacją aby dokończyć płatność.
Poczekaj dwa dni, będą próbowali ponawiać płatność, aż przestaną i będzie wisiał tylko monit o płatność.
Wtedy powinno się dać korzystać z karty, aż do następnego terminu płatności - ale tutaj 100% gwarancji nie daję. W moim przypadku tak się dało, aż w końcu firma umożliwiła mi skasowanie konta i anulowanie subskrypcji. Upierdliwe, ale da się.

Drugim rozwiązaniem jest zamówienie nowej karty Revolut, a tej zgłoszenie jako zgubionej.

Zawsze używam do subksrypcji/płatności internetowych karty wirtulanej i w razie problemów ją wyłączam i biorę następną. Niestety, ten jeden raz chcieli kartę fizyczną przy zakładaniu konta, a dopiero potem można było dodać kartę wirtualną. Niestety tej fizycznej nie dało się usunąć a aplikacji - tak sie pewnie zabezpieczali przed płatnościami z kradzionych numerów kart.

Pozdrawiam
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
TJL 
początkujący forumowicz


Twój sprzęt: VW T3 Westfalia
Dołączył: 02 Wrz 2016
Skąd: pod Opolem
Wysłany: 2019-03-08, 20:19   

Tamtam,
Fajny chyba jest ten Curve. A ma się do tego jakąś kartę pastykową czy tylko apka w telefonie?

Miałeś z tym jakieś problemy z używaniem?

Pozdrawiam,
Tomek
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Tamtam
zaawansowany

Twój sprzęt: Rimor Brig Super 628
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 11 Lut 2015
Piwa: 20/5
Skąd: Kraków
Wysłany: 2019-03-08, 21:23   

TJL napisał/a:
Tamtam,
Fajny chyba jest ten Curve. A ma się do tego jakąś kartę pastykową czy tylko apka w telefonie?

Miałeś z tym jakieś problemy z używaniem?

Pozdrawiam,
Tomek


Z Curve nie miałem problemów.
Masz kartę plastykową i wygląda bardzo nowocześnie, jest tylko z jednej strony zadrukowana z drugiej jest bez żadnych oznaczeń. Nie widziałem takiej karty w polskich bankach, u nas nadal standardowe...
Jak użyjesz mojeg linku, lub kodu: QNB39OON to kązdy dostaje 5 funtów na konto przy założeniu konta.

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony przez Tamtam 2019-03-08, 21:42, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
MILUŚ 
Kombatant
CT"Silesia"NIEPOPRAWNY KAMPERZYSTA


Twój sprzęt: Fiat Ducato Burstner T607 2,8JTD
Nazwa załogi: Milusie
Pomógł: 24 razy
Dołączył: 02 Gru 2007
Piwa: 179/131
Skąd: Gliwice w przelocie
Wysłany: 2019-03-08, 21:38   Re: Karta walutowa

Tamtam napisał/a:
.............

Mam i używam.
Nie ma z nią problemów.
Przewalutowania są w bardzo dobrych kursach, lepszych niż bankowe.
Na necie znajdziesz wiele artykułów o tej karcie, testów i porównań z kartami walutowymi kantorów walutowych i banków.
Pozdrawiam


A jak jest z używaniem w " dzikich krajach " ? Piszecie o cywilizacji ; Europie . Co z krajami w których Visa czy MasterCard czasami wysiadaja ?Bo w sumie byłbym zainteresowany taką jeśli ta dawałaby radę ........ :mrgreen:
_________________
Norwegofil z wielbłąda tylnogarbnego

Remember to explore . I don't know the way ,but I'll be there soon !!!!
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Tamtam
zaawansowany

Twój sprzęt: Rimor Brig Super 628
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 11 Lut 2015
Piwa: 20/5
Skąd: Kraków
Wysłany: 2019-03-08, 21:58   Re: Karta walutowa

MILUŚ napisał/a:
Tamtam napisał/a:
.............

Mam i używam.
Nie ma z nią problemów.
Przewalutowania są w bardzo dobrych kursach, lepszych niż bankowe.
Na necie znajdziesz wiele artykułów o tej karcie, testów i porównań z kartami walutowymi kantorów walutowych i banków.
Pozdrawiam


A jak jest z używaniem w " dzikich krajach " ? Piszecie o cywilizacji ; Europie . Co z krajami w których Visa czy MasterCard czasami wysiadaja ?Bo w sumie byłbym zainteresowany taką jeśli ta dawałaby radę ........ :mrgreen:


Jakie kraje masz na myśli?
Ludzie używają Curve i Revoluta np.: w Tajlandii, ale tam wypłata z każdego bankomatu to 200 batów. W Wietnamie wiem że też używają.
Generalnie to działa, ale czasem bankomaty pobierają opłatę za usługę wypłaty gotówki.
W Chinach są problemy, ale tam to głównie ich własne sieci bankomatów i kart.
W USA można podać taką kartę jako karta kredytowa i wtedy często przechodzi, albo podać kod pocztowy 90210, lub 99999 jak chcą kodu. Działa, ale nie wszędzie.
Generalnie to są karty wydawane przez Visa i MC, więc jeśli miałeś problemy z ich kartami wcześniej to problem może być ten sam.
Może rozwiązaniem byłaby kredytówka z Getin'a? Też MC, ale kredytówka, więc inaczej traktowana, da się na nią zarezerwować samochód itd...
Jak nie to rozwiązanie, to może AmEx? Ale to już całkiem inne pieniądze za samą kartę...
Napisz coś więcej o tych problemach, bo sam jestem ciekawy.


Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony przez Tamtam 2019-03-08, 22:42, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
MILUŚ 
Kombatant
CT"Silesia"NIEPOPRAWNY KAMPERZYSTA


Twój sprzęt: Fiat Ducato Burstner T607 2,8JTD
Nazwa załogi: Milusie
Pomógł: 24 razy
Dołączył: 02 Gru 2007
Piwa: 179/131
Skąd: Gliwice w przelocie
Wysłany: 2019-03-08, 22:40   

Głównie chodzi o limity . W Chinach max 1000 juanów /~570 zł /
Kłopoty z pobieraniem z Kolumbii ; Chile ; Nigerii ; Kongo ; Etiopi czy Kamerunie .
Problemy z płatnością w Malezji czy Indonezji .
_________________
Norwegofil z wielbłąda tylnogarbnego

Remember to explore . I don't know the way ,but I'll be there soon !!!!
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Tamtam
zaawansowany

Twój sprzęt: Rimor Brig Super 628
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 11 Lut 2015
Piwa: 20/5
Skąd: Kraków
Wysłany: 2019-03-08, 22:51   

MILUŚ napisał/a:
Głównie chodzi o limity . W Chinach max 1000 juanów /~570 zł /
Kłopoty z pobieraniem z Kolumbii ; Chile ; Nigerii ; Kongo ; Etiopi czy Kamerunie .
Problemy z płatnością w Malezji czy Indonezji .


W Chinach to są problemy z prawie każdą kartą wydaną na Zachodzie - promują swój system kart. MC i Visa nie mają do teraz licencji na Chiny. Tam generalnie AmEx by Ci pomógł, ale koszt samej karty...
Co do Kolumbii ; Chile ; Nigerii ; Kongo ; Etiopi czy Kamerunu, to nie wiem, popytam się znajomych.
Z Malezją i Indonezją nie powinno być problemów, ale ze względu na lepsze kursy to wiem że tam używają innej karty wydawanej w Wielkiej Brytanii, ale teraz nie pamiętam której. Popytam i jak się dowiem to napiszę Ci.

Pozdrawiam
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Tamtam
zaawansowany

Twój sprzęt: Rimor Brig Super 628
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 11 Lut 2015
Piwa: 20/5
Skąd: Kraków
Wysłany: 2019-03-09, 10:36   

Ok, już coś wiem :)
W Kolumbii Revolut działa bezproblemowo, możesz wypłacac kartą gotowkę z bankomatów. Są dwa rodzaje: jedne pobierają opłatę za wydanie gotówki, nawet 5%, inne nie pobierają oplaty za wybranie gotówki z bankomatu np: Davivienda lub Caja Social. Niektóre bankomaty mają ograniczenie wysokości jednorozowej wypłaty z bankomatu.
Czasem sprzedawcy próbują naciągać i rozliczyć płatność poprzez DCC na terminalu (płacisz za przewalutowania).

To co pisałem o używaniu w Indoenezji karty z lepszymi cenami rupii indonezyjskiej, wydanej w Wielkiej Brytanii to było trochę inaczej. Sry, minąło kilka lat od tamtej sprawy:) Przypomniałem sobie że to był przelewa większej kwoty i znajoma użyła Brytyjskiego fintechu do zrobienia przelewu aby nie płacić dużych kosztów przelewu, ale nie pamiętam jaka to była firma, a kontaktu z tą znajomą teraz nie mam.
Wracając do Revoluta: to działa w Indonezji i Malezji. Są bankomaty które pobierają oplatę za wypłatę gotówki jak i z darmową wypłątą. W Malezji i Indonezji darmowy masz Maybank, CIMB Bank i BSN. W Indonezji dodatkowo HSBC, który ma największą możliwą wyplatę z bankomatu, ale ma mało bankomatów.

Podobno w Nigerii da się używać Revoluta, ale to tylko ze słyszenia wiem.

Jeśli wybierzesz karty czy to Revoluta, czy też Curve w MC to tutaj masz działającą wyszukiwarkę bankomatów, którą znalazłem po dość długich poszukiwaniach:
http://www.mastercard.com...ocator/atm.html
Oficjalny link ze strony Revoltua https://www.mastercard.com/global/atmlocations/ przestał działać.
Podaje także kalkulator walutowy MC dzięki któremu będziesz znał ceny walut - można porównać z kantorami itd.
Może się przyda.
https://www.mastercard.us...t-currency.html

W Revolucie można było zamówić kartę Visa lub MC. W Curve tylko MC.

Tak wygląda moje karta MC z Curve. Górna strona jest czysta, wszystkie dane dotyczące właściciela są na spodniej stronie - nr karty, CVV, podpis itd. Dzięki temu kara jest bezpieczniejsza, wyciągając kartę, czy nią się posługując nie widać nr karty, Twoich danych dla postronnych.

Karty w Revolut, Curve, N26 można wyłączyć w apkach na telefonie jak ich się nie używa i włączyć jeśli potrzeba.

Pozdrawiam

MC.jpg
Plik ściągnięto 10990 raz(y) 8,41 KB

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
MILUŚ 
Kombatant
CT"Silesia"NIEPOPRAWNY KAMPERZYSTA


Twój sprzęt: Fiat Ducato Burstner T607 2,8JTD
Nazwa załogi: Milusie
Pomógł: 24 razy
Dołączył: 02 Gru 2007
Piwa: 179/131
Skąd: Gliwice w przelocie
Wysłany: 2019-03-09, 11:22   

Ok ; dzięki za info . :pifko
_________________
Norwegofil z wielbłąda tylnogarbnego

Remember to explore . I don't know the way ,but I'll be there soon !!!!
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
jol030 
początkujący forumowicz

Dołączyła: 18 Sie 2020
Skąd: Polska
Wysłany: 2020-09-18, 06:18   

Też się muszę tym koniecznie teraz zainteresować i trochę jestem zaskoczona, że trzeba aż tyle załatwiać. No ale damy radę!
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***