Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
El Ducato czyli jest puszka do zrobienia :-)
Autor Wiadomość
MILUŚ 
Kombatant
CT"Silesia"NIEPOPRAWNY KAMPERZYSTA


Twój sprzęt: Fiat Ducato Burstner T607 2,8JTD
Nazwa załogi: Milusie
Pomógł: 24 razy
Dołączył: 02 Gru 2007
Piwa: 179/131
Skąd: Gliwice w przelocie
Wysłany: 2019-03-03, 09:38   

drFeelGood napisał/a:
..................

Przy okazji zastanawiam się czy warto kombinować z podnoszonym panelem. Myślę o czymś takim: panel po długości na zawiasach zamontowany do belki "bagażnikowej" i ręcznie podnoszony i podpierany na dwóch podpórkach jak na nieudolnym rysunku poniżej. Warto


Przed laty tutaj na forum pisał gość który zrobił panel nie tylko uchylny ale ......obrotowy :-P
Próbowałem ale nie moge trafić na jego opis budowy kampera . Szkoda bo miał fajne pomysły szczególnie z wykorzystaniem profili alu z których fajnie " rzeźbił " :chytry
_________________
Norwegofil z wielbłąda tylnogarbnego

Remember to explore . I don't know the way ,but I'll be there soon !!!!
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
drFeelGood 
zaawansowany
TAK - Towarzystwo Anonimowych Kamperoholików

Twój sprzęt: Blue 599
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 27 Lip 2018
Piwa: 19/8
Skąd: Toruń
Wysłany: 2019-03-17, 01:09   

Zbiorniki zamontowane na miejscu. Pod zbiornikami xps 2-3 cm, pompa Fiamma 8. Pobór wody przez oryginalne gwintowane otwory zbiornika. Otwory są 2 cm nad dnem zbiornika więc wkręciłem w nie mosiężne kolanka z kawałkiem wlutowanej rurki miedzianej 12mm. Dzięki temu obniżyłem punkt czerpania wody. Do kolanka przy okazji przylutowałem przewód będący jedną z elektrod czujnika poziomu wody. Za kolankami dałem rurki PE 12/9 łączące zbiorniki i dalej do pompy, przy samej pompie użyłem klasycznego wężyka 10mm. Za pompą licznik wody i dalej rurka idzie do tyłu do obudowy filtra i bojlera. Docelowo dołożę jeszcze zaworki między zbiornikami a pompą.




Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
robba 
weteran


Twój sprzęt: Zabudowa nie wiem jaka na 508D do remontu
Pomógł: 13 razy
Dołączył: 18 Paź 2015
Piwa: 91/174
Skąd: Nicelea
Wysłany: 2019-03-17, 12:37   

drFeelGood napisał/a:
....Za pompą licznik wody i dalej ....

co to za licznik wody? i jak go wykorzystujesz?
_________________
.
"człowiek uczy się całe życie i głupi umiera" B.K.
.
"Życie jest zbyt poważne, aby traktować je serio" O.W.
.
***Niech kawa Cię obudzi zanim zrobi to rzeczywistość***
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
drFeelGood 
zaawansowany
TAK - Towarzystwo Anonimowych Kamperoholików

Twój sprzęt: Blue 599
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 27 Lip 2018
Piwa: 19/8
Skąd: Toruń
Wysłany: 2019-03-17, 14:31   

Licznik z ali LICZNIK .
Licznik podłączony do arduino będzie pokazywał ilość zużytej wody :-)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
drFeelGood 
zaawansowany
TAK - Towarzystwo Anonimowych Kamperoholików

Twój sprzęt: Blue 599
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 27 Lip 2018
Piwa: 19/8
Skąd: Toruń
Wysłany: 2019-03-19, 22:52   

Planuję 3kg butlę gazową umieścić w szafce pod kuchenką. Czy dobrze kojarzę, że koło butli powinna być kratka wentylacyjna w podłodze?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Norbertp83 
zaawansowany
TAK - Towarzystwo Anonimowych Kamperoholików

Twój sprzęt: Citroen Jumper L4H3 3.0HDI
Nazwa załogi: Family Team
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 10 Gru 2018
Piwa: 12/6
Skąd: Żyrardów
Wysłany: 2019-03-19, 23:46   

drFeelGood napisał/a:
Planuję 3kg butlę gazową umieścić w szafce pod kuchenką. Czy dobrze kojarzę, że koło butli powinna być kratka wentylacyjna w podłodze?

W sumie tak, aczkolwiek nie koniecznie ;) .
Kamper nie jest w 100% szczelną konstrukcją. Jak dotychczas nie spotkałem się z kratkami wentylacyjnymi w wylewce służącymi do odprowadzania ewentualnie ulatniających się oparów gazu. Poza tym byłby to otwór którym wejdzie zarówno ciepłe jak i zimne powietrze z zewnątrz.
Jak ma jeb...ć, to jeb...e i z kratką. Tu raczej postawiłbym na szczelność układu, ewentualnie jakiś czujnik.
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
decumanus 
weteran


Twój sprzęt: Ducato 2007
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 10 Kwi 2017
Piwa: 43/23
Skąd: Bielsko Biała :D
Wysłany: 2019-03-20, 08:38   

Norbertp83 napisał/a:

Kamper nie jest w 100% szczelną konstrukcją. Jak dotychczas nie spotkałem się z kratkami wentylacyjnymi w wylewce służącymi do odprowadzania ewentualnie ulatniających się oparów gazu. Poza tym byłby to otwór którym wejdzie zarówno ciepłe jak i zimne powietrze z zewnątrz.
Jak ma jeb...ć, to jeb...e i z kratką. Tu raczej postawiłbym na szczelność układu, ewentualnie jakiś czujnik.

Dziwię się że się nie spotkałeś. Otwór o powierzchni 100cm2 jest wymagany przez normę dotyczaca instalacji gazowej w kamperach, której teraz nie przytoczę jadąc w autobusie, ale zapewniam cię że wszystkie fabryczne kampery taki maja. Propan butan jest cięższy od powietrza i ucieka tym otworem. Przepisy ograniczają nawet długość węży elastycznych w kamperze obliczając czy ilość gazu w nich zamknięta w razie wycieku stworzy w kamperze mieszankę wybuchową. Takie wyjaśnienie dostałem.
Wiem, że Normy nie są obowiązkowe o ile nie są wspomniane w ustawie, ale z kampingu w teorii mogą cię wyprosić.
Nie wiem czy można dostać taką ładną naklejkę na zderzak mając niezgodną z normą instalację ....pewnie można. Ja otwór zrobiłem.
R
_________________
tak ja sie staram https://www.camperteam.pl...der=asc&start=0

opnia jest jak dupa - każdy ma swoją
"immposible" is not a fact - it is an opinion
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
SlawekEwa 
Kombatant
Slawek Dehler


Twój sprzęt: Blaszka Ducato L4H2 3.0 JTD
Nazwa załogi: Fendziaszki
Pomógł: 26 razy
Dołączył: 10 Lut 2007
Piwa: 214/480
Skąd: Biłgoraj
Wysłany: 2019-03-20, 18:59   

decumanus napisał/a:
Wiem, że Normy nie są obowiązkowe o ile nie są wspomniane w ustawie, ale z kampingu w teorii mogą cię wyprosić.

:bajer :haha:
_________________
Nie chcem, ale muszem :-{
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
decumanus 
weteran


Twój sprzęt: Ducato 2007
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 10 Kwi 2017
Piwa: 43/23
Skąd: Bielsko Biała :D
Wysłany: 2019-03-21, 07:52   

SlawekEwa napisał/a:
decumanus napisał/a:
Wiem, że Normy nie są obowiązkowe o ile nie są wspomniane w ustawie, ale z kampingu w teorii mogą cię wyprosić.

:bajer :haha:


W teorii, w praktyce na tym forum czytalem ze zdaza sie w "cywilizowanych" germańskich krajach wymagac naklejki poswiadczajacej o przegladzie instalacji.

Zmieni sie wszystko po pierwszym pożarze kampera samorobki.
Byc może niektórym z nas sie wydaje że odkrywamy tu ameryke, ale nawet w Oslo, do warsztatu na godziny gdzie przerabiam kampera, od czerwca czyli mojego poczatku, dzwonilo 12 osob z pytaniem czy znajdzie sie dla nich miejsce. Wczesniej nikt nie mial takich pomyslow.
Wspomnicie moje slowa.
R
_________________
tak ja sie staram https://www.camperteam.pl...der=asc&start=0

opnia jest jak dupa - każdy ma swoją
"immposible" is not a fact - it is an opinion
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Mavv 
weteran


Twój sprzęt: Mercedes Sprinter
Nazwa załogi: MadMobile II
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 23 Lut 2014
Piwa: 68/48
Skąd: Ballina, Irlandia
Wysłany: 2019-03-21, 10:44   

decumanus napisał/a:
Norbertp83 napisał/a:

Kamper nie jest w 100% szczelną konstrukcją. Jak dotychczas nie spotkałem się z kratkami wentylacyjnymi w wylewce służącymi do odprowadzania ewentualnie ulatniających się oparów gazu. Poza tym byłby to otwór którym wejdzie zarówno ciepłe jak i zimne powietrze z zewnątrz.
Jak ma jeb...ć, to jeb...e i z kratką. Tu raczej postawiłbym na szczelność układu, ewentualnie jakiś czujnik.

Dziwię się że się nie spotkałeś. Otwór o powierzchni 100cm2 jest wymagany przez normę dotyczaca instalacji gazowej w kamperach, której teraz nie przytoczę jadąc w autobusie, ale zapewniam cię że wszystkie fabryczne kampery taki maja. Propan butan jest cięższy od powietrza i ucieka tym otworem. Przepisy ograniczają nawet długość węży elastycznych w kamperze obliczając czy ilość gazu w nich zamknięta w razie wycieku stworzy w kamperze mieszankę wybuchową. Takie wyjaśnienie dostałem.
Wiem, że Normy nie są obowiązkowe o ile nie są wspomniane w ustawie, ale z kampingu w teorii mogą cię wyprosić.
Nie wiem czy można dostać taką ładną naklejkę na zderzak mając niezgodną z normą instalację ....pewnie można. Ja otwór zrobiłem.
R


W Irlandii jest wymóg kratki w pobliżu butli. Ponadto - odnośnie długości węży elastycznych do gazu - gdzieś słyszałem tu, że maksymalna długość elastycznego węża to max 3 stopy (1m). Nawet w sklepach budowlancyh typu Casto można kupić węże o długości 1m. Wąż z rolki do kupienia w sklepach specjalistycznych.

U mnie kratki w podłodze są pod butlą, pod przyłączem gazu do piecyka i lodówki.
_________________
Kamperek 1
Kamperek 2
Moje minipodróże po Irlandii
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
drFeelGood 
zaawansowany
TAK - Towarzystwo Anonimowych Kamperoholików

Twój sprzęt: Blue 599
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 27 Lip 2018
Piwa: 19/8
Skąd: Toruń
Wysłany: 2019-03-21, 11:57   

Jest miejsce, będzie kratka :-)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
decumanus 
weteran


Twój sprzęt: Ducato 2007
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 10 Kwi 2017
Piwa: 43/23
Skąd: Bielsko Biała :D
Wysłany: 2019-03-21, 16:29   

Mavv napisał/a:


W Irlandii jest wymóg kratki w pobliżu butli. Ponadto - odnośnie długości węży elastycznych do gazu - gdzieś słyszałem tu, że maksymalna długość elastycznego węża to max 3 stopy (1m). Nawet w sklepach budowlancyh typu Casto można kupić węże o długości 1m. Wąż z rolki do kupienia w sklepach specjalistycznych.

U mnie kratki w podłodze są pod butlą, pod przyłączem gazu do piecyka i lodówki.


Można, bo to są węże przeznaczone do grilla na świeżym powietrzu. W norwegi tez jest ograniczenie. Norma EN 1946 mówi ze przewody powinny być z miedzi, stali albo stali nierdzewnej. I tyle... ograniczenia zastosowania węży dotyczą ich długości w przypadku montażu do urządzeń które musisz np wyciągnąć z szafki albo masz zamontowane w szufladzie. jest tam 750mm. Również w schowku na butle jest ograniczenie ale tam w ogóle jest inny wąż. wysoko ciśnieniowy.
Ale norma niczego nie może zakazać na mocy prawnej, o ile ustawodawca sie na nią nie powoła w ustawie. W polsce mają to chyba głęboko. Ale jak pisałem, i jak można przeczytać tutaj w niemiaszkach ponoć nie. Mnie nie sprawdzali. W Austrii tez nie... ale słyszałem ze kiedyś w trakcie kontroli na autostradzie austriackiej ktoś miał kłopoty... Mam nadzieję, ze może źle pamiętam, ale wszyscy znamy tych oszołomów.
angielskojezyczna norma za złotówki jest tu http://sklep.pkn.pl/pn-en-1949-a1-2013-07e.html można do czytelni wykupić i "przeczytać" na telefonie ze zrzutami ekranu ;)
_________________
tak ja sie staram https://www.camperteam.pl...der=asc&start=0

opnia jest jak dupa - każdy ma swoją
"immposible" is not a fact - it is an opinion
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
drFeelGood 
zaawansowany
TAK - Towarzystwo Anonimowych Kamperoholików

Twój sprzęt: Blue 599
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 27 Lip 2018
Piwa: 19/8
Skąd: Toruń
Wysłany: 2019-03-21, 18:53   

Przy okazji zakupów ....
Przestrzegam przed firmą "kurierską" Fedex, zbiorniki do kampera leżały w oddziale 14 dni, w końcu musiałem się sam pofatygować 50 km żeby odebrać. W systemie zaznaczyli, że kurier doręczył ... pie... porażka nie firma

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Mavv 
weteran


Twój sprzęt: Mercedes Sprinter
Nazwa załogi: MadMobile II
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 23 Lut 2014
Piwa: 68/48
Skąd: Ballina, Irlandia
Wysłany: 2019-03-22, 12:36   

drFeelGood napisał/a:
Za kolankami dałem rurki PE 12/9 łączące zbiorniki i dalej do pompy, przy samej pompie użyłem klasycznego wężyka 10mm


Jak się te złączki Festo sprawują z wodą? Szczelne są?
_________________
Kamperek 1
Kamperek 2
Moje minipodróże po Irlandii
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
drFeelGood 
zaawansowany
TAK - Towarzystwo Anonimowych Kamperoholików

Twój sprzęt: Blue 599
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 27 Lip 2018
Piwa: 19/8
Skąd: Toruń
Wysłany: 2019-03-23, 20:59   

Póki co jest ok, w specyfikacji wodę też ogarniają. Moja siostra mieszka w Giblartarze, ma 16 mm instalację wodną w tym systemie.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***