Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
tablica odblaskowa na bagażnik rowerowy
Autor Wiadomość
SlawekEwa 
Kombatant
Slawek Dehler

Twój sprzęt: Blaszka Ducato L4H2 3.0 JTD
Nazwa załogi: Fendziaszki
Piwa: 121/151
Wysłany: 2019-04-13, 22:49   

Janusszr napisał/a:
Z tą masą po żelastwie jest tak, że robi się choinka.

Jeśli jest platforma przykręcona do ramy pojazdu - problemu nie ma.

Janusszr 
weteran

Twój sprzęt: Hobby T600 GFLC Siesta Ford
Nazwa załogi: Radomiaki
Piwa: 6/5
Wysłany: 2019-04-14, 06:29   

Ja mam platformę na haku i dodatkowo przykręconą do ramy, a raczej konstrukcji od haka. Oprócz tego gniazdo i wtyczkę 13 pinową. Na 300% problemu z tym nie mam :diabelski_usmiech .
Niemniej podtrzymuję poprzednie pytanie. Platforma z oświetleniem oraz homologacją jest ładunkiem, czy częścią pojazdu? Potrzebuje oznaczenia dodatkową tablicą przeznaczoną do ładunków wystających ponad 0,5m za pojazd, czy nie?

Comsio 
Kombatant
weteran cepek

Twój sprzęt: Ducato II 2,5 tdi 670 Eura Mobil
Nazwa załogi: COMSIOWIE
Piwa: 42/188
Wysłany: 2019-04-14, 07:28   

:kawka: tablica to dodatkowo obciążenie, jeszcze ci to obleci i zgubisz.
Powisz czerwoną kamizelkę za 2,50 zł będzie słózyć za odblask,ostrzeżenie i przy okazji odstraszać komary. :wyszczerzony: :spoko

SlawekEwa 
Kombatant
Slawek Dehler

Twój sprzęt: Blaszka Ducato L4H2 3.0 JTD
Nazwa załogi: Fendziaszki
Piwa: 121/151
Wysłany: 2019-04-14, 07:30   

Homologacja jest na pojazd z taką platformą?

Janusszr 
weteran

Wysłany: 2019-04-14, 07:36   

Dziękuję Comsio za dobrą radę.
Nadgorliwość również może być karana. Tablice wiesza się na ładunku. nieprawdaż?
Zakładając, że platforma nie jest ładunkiem, to wieszanie na niej tablicy przeznaczonej do oznaczania ładunku jest wykroczeniem. To tak jak przyozdabianie niektórych kamperów w odblaski w kształcie trójkąta.

Janusszr 
weteran

Wysłany: 2019-04-14, 07:37   

SlawekEwa napisał/a:
Homologacja jest na pojazd z taką platformą?

Nie. Homologacja jest na samą platformę. Nie jest wymagana, ale moja ją ma :)

stander 
zaawansowany

Twój sprzęt: LMC LIBERTY EXPLORER I 720 G
Nazwa załogi: STANDER
Otrzymał 20 piw(a)
Wysłany: 2019-04-14, 08:14   

Janusszr napisał/a:
Niemniej podtrzymuję poprzednie pytanie. Platforma z oświetleniem oraz homologacją jest ładunkiem, czy częścią pojazdu? Potrzebuje oznaczenia dodatkową tablicą przeznaczoną do ładunków wystających ponad 0,5m za pojazd, czy nie?

Pojazd i jego wymiary bardzo precyzyjnie określa HOMOLOGACJA i dotyczy pojazdu .Montaż kaka określają również stosowne przepisy i musi być ten fakt odnotowany w dowodzie rejestracyjnym przez uprawnioną SKP .Wszystko co powiesisz na tym haku a wystaje poza pojazd do 50 cm powinno być oznakowane dodatkowo w/g rozporządzenia ,a wystające ponad 50 cm takie oznakowanie musi mieć !
To przede wszystkim bezpieczeństwo innych ale i Twoja ochrona przed skutkami ewentualnego wypadku
i Twojej odpowiedzialności.
Janusszr napisał/a:
Homologacja jest na samą platformę. Nie jest wymagana, ale moja ją ma :)

A skąd takie mądrości ,że rampa nie musi być homologowana :confused
Postaw piwo autorowi tego posta

Janusszr 
weteran

Wysłany: 2019-04-14, 14:09   

stander napisał/a:

A skąd takie mądrości, że rampa nie musi być homologowana :confused

Ano stąd takie mądrości, że jeżeli jesteś producentem platform to homologacja być musi. Chociażby z tego względu, że żadem handlowiec nie byłby zainteresowany sprzedażą towaru bez homologacji.
Jeżeli zaś wykonujesz ją we własnym zakresie, to już nie. Chyba, że przepisy zmieniły się i Ty o tym tutaj wszystkich poinformujesz przytaczając odpowiedni przepis. Będę bardzo wdzięczny. Tym bardziej wdzięczny, bo nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedniego przepisu dotyczącego ramp do skuterów-rowerów itp.
Z tego co tutaj dowiedziałem się, to jest kilka platform wykonanych własnoręcznie przez forumowiczów. Koszty homologacji przekroczyłyby kilkakrotnie wartość tych własnoręcznie wykonanych platform.
PS. Całkiem możliwe jest, że z homologacją na platformy jest tak jak z przyczepkami lekkimi. Jeżeli mnie pamięć nie myli, to do 2012r. można było je budować samemu, bez homologacji(SAM). Obecnie nie można tego czynić.

stander 
zaawansowany

Otrzymał 20 piw(a)
Wysłany: 2019-04-14, 20:57   

Janusszr napisał/a:
Ano stąd takie mądrości, że jeżeli jesteś producentem platform to homologacja być musi. Chociażby z tego względu, że żadem handlowiec nie byłby zainteresowany sprzedażą towaru bez homologacji.
Jeżeli zaś wykonujesz ją we własnym zakresie, to już nie. Chyba, że przepisy zmieniły się i Ty o tym tutaj wszystkich poinformujesz przytaczając odpowiedni przepis. Będę bardzo wdzięczny. Tym bardziej wdzięczny, bo nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedniego przepisu dotyczącego ramp do skuterów-rowerów itp.

BO przepisu wprost nie ma.Rampa/ HOMOLOGOWANA / służy do przewozu rowerów,skutera,motocykla ,boksu itp a więc ładunku i musi być przewożąc taki ładunek oznakowana zgodnie z przepisami.Jak nie ma ładunku to powinna być zdemontowana i tyle w temacie.Każda homologowana rampa jest przystosowana do szybkiego montażu i demontażu.Na forum opisane jest kilka ramp wykonanych samodzielnie, niekoniecznie gorszych od,, fabrycznych" może nawet przy doświadczeniu kamperowym konstruktorów są bardziej funkcjonalne,ale ich użytkownicy biorą na siebie ryzyko i konsekwencje ich używania
Powodzenia w poszukiwaniu prawd oczywistych :spoko

Janusszr 
weteran

Wysłany: 2019-04-15, 08:10   

I wszystko jasne. Przepisów nie ma, ale jest oczywista oczywistość. Ładunek(rowery i inne bajery) przewozi się ładunkiem(platforma). :spoko
Swego czasu było lansowane hasło. Co nie jest zabronione.........itd. :spoko
Temat można ciągnąć w nieskończoność, bo nie ma przepisów, ale są pewne prawdy. Oczywiste prawdy :spoko Np. konsekwencje wynikłe z niehomologowanej platformy. Ciekaw jestem na jakiej podstawie? Aż strach się bać :spoko
Jak na rampie nie ma ładunku to powinna być zdemontowana, czy musi być zdemontowana? Są paragrafy na to?
Jeżeli rampa jest motocyklowo-rowerowa, to tylko do tego celu może być wykorzystana, czy silnik do łodzi również mogę załadować? Zamiast np. skutera.

Bronek 
Kombatant
Wygląd i Nick potrafią zmylić

Twój sprzęt: dł. 7m
Piwa: 424/866
Wysłany: 2019-04-15, 09:43   

Ja bym przymocował pustą puszkę po piwie jako ładunek.
Ostatecznie dzwonek od roweru .. :spoko

Niestety , czy stety takie prawo , ale z drugiej strony nie żyjemy w więzieniu czy wojsku ,aby wszystko było dokładnie skodyfikowane . Nie da się .

Oczywiście absurdów jest wiele .

stander 
zaawansowany

Otrzymał 20 piw(a)
Wysłany: 2019-04-15, 12:37   

Janusszr napisał/a:
Temat można ciągnąć w nieskończoność, bo nie ma przepisów, ale są pewne prawdy. Oczywiste prawdy :spoko Np. konsekwencje wynikłe z niehomologowanej platformy. Ciekaw jestem na jakiej podstawie? Aż strach się bać :spoko
Jak na rampie nie ma ładunku to powinna być zdemontowana, czy musi być zdemontowana? Są paragrafy na to?

Jak zamontujesz niehomologowaną pojedziesz np po autostradzie niemieckiej i będziesz uczestnikiem kolizji albo wypadku to uzyskasz bardzo precyzyjną odpowiedż na swoje wątpliwości.
Ja znam takiego wcześniej pośmiewnego a teraz niestety :zimno
Cieszę się, że już dostrzegłeś tą oczywistą oczywistość .
Powodzenia :spoko

Janusszr 
weteran

Wysłany: 2019-04-15, 18:53   

stander napisał/a:

Ja znam takiego wcześniej pośmiewnego a teraz niestety :zimno

Ja znam takich trzech i nic z tych rzeczy o których piszesz. Jednym z uczestników była moja córka z zięciem. Platformę dorobili na dyszlu od przyczepy. Wjechała im babka w przyczepę. Nikt na to nie zwrócił uwagi. Mam na myśli platformę.
Moja platforma ma homologację. Tak na wszelki wypadek, aby Niemiec się nie czepiał na autostradzie :)

Dzisiaj w pobliżu mojej chaty policja suszyła. Skorzystałem z okazji, żeby ich podpytać o sprawy poruszane wyżej.
Sami nie wiedzą jak do tego podejść. Tzn. co to za stwór. Ładunek to nie jest, a co to jest? Coś pomocniczego przy przewożeniu ładunku :) Trudne pytanie pan zadał. Jedno jest pewne. Jeżeli są zamontowane światła, jest trzecia tablica rejestracyjna i przewożony ładunek nie wystaje za platformę ponad 0,5m, to nie trzeba żadnej pasiastej dodatkowej tablicy.
Urząd wydając trzecią tablicę nie żąda żadnych papierów homologacyjnych, tak jak np. przy rej. przyczepy.
https://www.dobrehaki.pl/...eczne-n-30.html

kimtop 
Kombatant

Twój sprzęt: Dethleffs Esprit RT na auto s pici na kapotou
Piwa: 78/32
Wysłany: 2019-04-15, 20:30   

Janusszr napisał/a:
Jak na rampie nie ma ładunku to powinna być zdemontowana,

Przecież mogę jechać z pustą rampą po skuter,który gdzieś tam zostawiłem

Wódka z lodem szkodzi na nerki.Rum z lodem niszczy wątrobę.Whisky z lodem atakuje serce.Gin z lodem rozwala mózg.Cola z lodem demoluje zęby.
Oznacza to,że lód szkodzi w zasadzie na wszystko.

Janusszr 
weteran

Wysłany: 2019-04-15, 22:49   

kimtop napisał/a:
Janusszr napisał/a:
Jak na rampie nie ma ładunku to powinna być zdemontowana,

Przecież mogę jechać z pustą rampą po skuter,który gdzieś tam zostawiłem

To nie ja jestem autorem tego cytatu. To wypowiedź Standera z postu wyżej.
Oczywiście, że możesz jechać "na pusto". Nigdzie nie ma takiego przepisu nakazującego demontaż jak jedziemy "na pusto". A gdyby nawet był, to wg wskazówek Bronka można załadować pustą puszkę po piwie :diabelski_usmiech

Odpowiedz do tematu