Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przerażające wyniki testów zderzeniowych kamperów.
Autor Wiadomość
Tadeusz 
Administrator
CamperPapa


Twój sprzęt: Fiat Talento Hymercamp
Nazwa załogi: Kucyki
Pomógł: 16 razy
Dołączył: 06 Lis 2007
Piwa: 1568/2196
Skąd: Otwock
Wysłany: 2019-05-22, 11:50   Przerażające wyniki testów zderzeniowych kamperów.

Fani karawaningu dzielą się na zwolenników kamperów i przyczep kempingowych. Ci ostatni zyskali właśnie poważny argument w dyskusji, która do tej pory przypominała spory o wyższości Świąt Bożego Narodzenia nad Wielkanocą...

Burzę na forach karawaningowych wywołały testy zderzeniowe, których wyniki opublikował kilka dni temu szwedzki Inspektorat Transportu Drogowego. To część ambitnego planu Vision Zero, który zakłada, że w 2020 roku na szwedzkich drogach uda się całkowicie ograniczyć zjawisko wypadków śmiertelnych.

Szwedzi nie przez przypadek wzięli pod lupę "domy na kółkach". Obecnie po lokalnych drogach porusza się już ponad 80 tys. tych pojazdów. Kampery biją też ostatnio rekordy popularności w Niemczech, gdzie w pierwszym kwartale zarejestrowano po raz pierwszy blisko 32 tys. tego typu pojazdów.

Testy przeprowadzone przez Szwedzki ITD wzorowano na próbach zderzeniowych Euro NCAP. Te - przynajmniej w zakresie zderzenia czołowego - odbywają się przy prędkości 64 km/h, gdy samochód uderza 40 proc. powierzchni czołowej w odkształcalną przeszkodę. W przypadku uderzenia całą powierzchnią przodu w przeszkodę nieodkształcalną prędkość wynosi 50 km/h.

Szwedzi zdecydowali się na pierwszy scenariusz (zderzenie z tzw. "offsetem" w odkształcalną przeszkodę). Auta uderzały w odkształcalną przeszkodę (o podobnej masie!) z prędkością 64 km/h. Takie uderzenie odpowiada staranowaniu przeciętnego auta osobowego (niższa masa) przy prędkości 90 km/h, czyli np. uderzeniu w zaparkowaną na pasie awaryjnym autostrady "osobówkę".

https://www.youtube.com/w...7&v=JuNOarORALM

Próbom poddano dwa popularne modele kamperów - oba zbudowane w oparciu o podwozie bliźniaczych: Fiata Ducato, Peugeota Boxera lub Citroena Jumpera. Jeden to samochód z fabryczną kabiną zabudowany przez producenta kamperów. Drugi - tzw. "integra", czyli auto z nadwoziem w całości zabudowanym przez producenta "domów na kołach" w oparciu o podwozie pojazdu użytkowego.

Wynik testów śmiało nazwać można dramatycznymi. W każdym z testowanych modeli kierowca i pasażer przedniego fotela praktycznie nie mieli szans na przeżycie. Niewiele lepiej było w przypadku osób podróżujących w przestrzeni mieszkalnej (na miejscach z pasami bezpieczeństwa). Nie dość, że nie mogą one liczy na żadne airbagi, to jeszcze narażone są na dodatkowe obrażenia powstałe w wyniku kontaktu z przemieszczającym się przy uderzeniu wyposażeniem pokroju blatów kuchennych, frontów szafek czy chociażby talerzy i kubków.

Trzeba zdawać sobie sprawę, że większość kamperów prowadzona jest przez osoby z prawem jazdy kategorii B, a to ogranicza masę pojazdu do 3,5 tony. Z tego względu - dla redukcji masy - w konstrukcji tego typu pojazdów (oraz przyczep kempingowych) powszechnie stosuje się drewno czy inne lekkie materiały. Dla nikogo nie powinno więc być zaskoczeniem, że uderzenie w przeszkodę "domkiem" ze sklejki i dykty przy prędkości blisko 65 km/h będzie miało opłakane skutki.

Po opublikowaniu nagrań w Szwecji wybuchła zażarta dyskusja dotycząca bezpieczeństwa w karawaningu. Duża część komentujących proponuje np. ograniczenie prędkość dla tego typu pojazdów do 80 km/h.

Sama sprawa może mieć jeszcze drugie dno, którego - do tej pory - nikt zdaje się nie zauważać. Wyniki testów zderzeniowych każą zastanowić się nie tylko nad poziomem bezpieczeństwa oferowanym przez kampery, ale również przez same pojazdy użytkowe. Do tej pory Euro NCAP nie testowało jeszcze samochodów o stricte użytkowym przeznaczeniu. Największymi z "dostawczaków" Fiata czy PSA sprawdzonymi przez specjalistów od bezpieczeństwa były bliźniacze: Citroen Jumpy, Peugeot Expert i Fiat Scudo w odmianach osobowych. Większe modele pokroju Ducato, Jumpera i Boxera, do tej pory nie leżały w sferze zainteresowań Euro NCAP.

Paweł Rygas
_________________
W życiu najlepiej jest, gdy jest nam dobrze i źle. Kiedy jest tylko dobrze - to niedobrze.
Ks. Jan Twardowski.
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
gryz3k 
Kombatant


Twój sprzęt: Hymer Eriba B514 Sl
Nazwa załogi: gryz3k
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 05 Wrz 2010
Piwa: 558/295
Skąd: Warszawa Miedzeszyn
Wysłany: 2019-05-22, 13:29   

Wszystko to prawda ale czy któregokolwiek z nas zniechęci to do kamperowania?

Przez wiele lat podróżowałem z żoną motocyklem. Przejechałem pewnie ok 300 000 km po Europie, Afryce i Azji. Przy tych doświadczeniach kamper wydaje się być całkiem do przyjęcia. :spoko
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Ahmed 
Kombatant
Burak


Twój sprzęt: Bezdomny
Nazwa załogi: Buraki
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 03 Lut 2009
Piwa: 207/306
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 2019-05-22, 13:41   

Tadeusz napisał/a:
Po opublikowaniu nagrań w Szwecji wybuchła zażarta dyskusja dotycząca bezpieczeństwa w karawaningu. Duża część komentujących proponuje np. ograniczenie prędkość dla tego typu pojazdów do 80 km/h.


No to wyprzedzamy Szwedów , bo u nas obowiązuje 80 km/h :spoko
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Tadeusz 
Administrator
CamperPapa


Twój sprzęt: Fiat Talento Hymercamp
Nazwa załogi: Kucyki
Pomógł: 16 razy
Dołączył: 06 Lis 2007
Piwa: 1568/2196
Skąd: Otwock
Wysłany: 2019-05-22, 14:26   

gryz3k napisał/a:
Przez wiele lat podróżowałem z żoną motocyklem. Przejechałem pewnie ok 300 000 km po Europie, Afryce i Azji. Przy tych doświadczeniach kamper wydaje się być całkiem do przyjęcia.


Piotruś, popieram Twój pogląd. Mam również ogromne doświadczenia z motocyklami i niestety wśród nich bardzo przykre. Wolę kampera. :szeroki_usmiech
_________________
W życiu najlepiej jest, gdy jest nam dobrze i źle. Kiedy jest tylko dobrze - to niedobrze.
Ks. Jan Twardowski.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
moskit
weteran


Twój sprzęt: CARTHAGO CHIC-C LINE
Nazwa załogi: moskit
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 10 Mar 2014
Piwa: 117/43
Skąd: Ożarów Maz.
Wysłany: 2019-05-22, 15:02   

Jestem ciekaw czy nadal niektórzy będą tak beztrosko przekraczali DMC . Szwedzcy ubezpieczyciele sfinansowali badania to nie robili tego na pokaz. To było do przewidzenia , każda kolizja z udziałem kampera gdzie rozsypuje się zawartość tak skrzętnie upychanych fantów gdzie niekiedy na odległości 100 m można zbierać części wyposażenia , wygląda tragicznie i robi olbrzymie wrażenie na świadkach co widać na wielu filmach z kolizji .No cóż podczas podróży będziemy mieli dużo czasu i możliwość delektowania się widokami zza szyby .
Ostatnio czytałem o przepisach Litwa ,Łotwa gdzie zalecana prędkość dla kamperów jest 70km/h pomimo dopuszczanej wyższej zaś w Estonii dla kamperów o DMC >3500 jest 70 i taką zalecają również dla DMC <3500.
Jestem ciekaw czy w dokumentach producenta jest wskazana dopuszczalna prędkość dla pojazdu z zabudową kempingową .
_________________
Wielkie rzeczy nie powstają w wyniku impulsu, a w wyniku poskładania małych rzeczy w jedną całość
Vincent Van Gogh
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
slawwoj 
Kombatant

Twój sprzęt: Laika x695 Ford
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 08 Sie 2012
Piwa: 141/299
Skąd: Bielsk Podlaski
Wysłany: 2019-05-22, 15:48   

Nie wyobrażam sobie jazdy 70 km gdy na dupie siedzi tir z debilem za kierownicą.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
gryz3k 
Kombatant


Twój sprzęt: Hymer Eriba B514 Sl
Nazwa załogi: gryz3k
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 05 Wrz 2010
Piwa: 558/295
Skąd: Warszawa Miedzeszyn
Wysłany: 2019-05-22, 16:23   

slawwoj napisał/a:
Nie wyobrażam sobie jazdy 70 km gdy na dupie siedzi tir z debilem za kierownicą.


W przypadku silnika 3,0 jak u mnie to ciekaw jestem te 70 na którym biegu jechać?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Tadeusz 
Administrator
CamperPapa


Twój sprzęt: Fiat Talento Hymercamp
Nazwa załogi: Kucyki
Pomógł: 16 razy
Dołączył: 06 Lis 2007
Piwa: 1568/2196
Skąd: Otwock
Wysłany: 2019-05-22, 16:40   

slawwoj napisał/a:
Nie wyobrażam sobie jazdy 70 km gdy na dupie siedzi tir z debilem za kierownicą.


A ja uwielbiam tak jechać!

Przede mną przestrzeń i piękny krajobraz który podziwiam jadąc wolno, a za mną korek. :ok
_________________
W życiu najlepiej jest, gdy jest nam dobrze i źle. Kiedy jest tylko dobrze - to niedobrze.
Ks. Jan Twardowski.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
KACPERKI 2 
weteran
Dawniej nick: Agat ;-)


Twój sprzęt: Mercedes Sprinter
Nazwa załogi: Palma na boku ;-)
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 25 Lut 2016
Piwa: 60/59
Skąd: z nad morza ;-)
Wysłany: 2019-05-22, 16:44   

slawwoj napisał/a:
tir z debilem za kierownicą.


A może to Twój syn, albo brat, albo ktoś, kto w razie Twojego wypadku uratuje Tobie życie bo się zatrzyma jako pierwszy i pomoże?

Nie ma to jak uogólniać...

np. patrzę a w lusterku wstecznym widzę kampera.... za kierownicą siedzi zgryźliwy człowieczek... (jak sławwoj od jakiegoś czasu...)

Sławwoj - co Ci jest? Od niedawna stałeś się niewiarygodnie złośliwy i wszystkich oceniasz i atakujesz.... choć wcześniej wcale taki nie byłeś... I to w niemal wszystkich swoich wypowiedziach...
_________________
Po prostu od dawna lubię Mercedesy... ;-) osobowe i takie... z "Palmą na boku" ;-)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Świstak 
Kombatant


Twój sprzęt: Milka, Milka2
Nazwa załogi: Świstaki
Pomógł: 14 razy
Dołączył: 05 Cze 2009
Piwa: 426/100
Skąd: Dolny Śląsk
Wysłany: 2019-05-22, 16:45   

W tym miejscu moja zabudowa okazuje się wcale nie taka znowu głupia... A ograniczenia prędkości... No cóż - dzisiaj na A4 nie mogłem przekroczyć 30 km/h taki był korek...
_________________
"Panie, pomóż mi być takim człowiekiem, za jakiego uważa mnie mój pies"


Milka - może ją spotkacie?
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Cyryl 
Kombatant


Twój sprzęt: Fiat Ducato Rimor
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 03 Paź 2009
Piwa: 300/13
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2019-05-22, 16:48   

czy Szwedzi podali ilu rocznie ginie użytkowników kamperów?
bo jeżeli żaden, to cała ta wojna o nic.

kierujący kamperami, to osoby w większości dojrzałe, ze sporym doświadczeniem i mające dawno za sobą okres kozaczenia.
jaki jest udział kamperów w wypadkach odzwierciadlają składki ubezpieczenia w porównaniu do innych pojazdów.

gdy poza tym Szwedzi zrobiliby testy zdrowotne kamperowcom, to większość z nas skończyłaby w szpitalu lub domu opieki.
_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
Tadeusz 
Administrator
CamperPapa


Twój sprzęt: Fiat Talento Hymercamp
Nazwa załogi: Kucyki
Pomógł: 16 razy
Dołączył: 06 Lis 2007
Piwa: 1568/2196
Skąd: Otwock
Wysłany: 2019-05-22, 16:52   

Świstak napisał/a:
dzisiaj na A4 nie mogłem przekroczyć 30 km/h taki był korek...


To dziwne, przecież ja tam nie jechałem. :szeroki_usmiech
_________________
W życiu najlepiej jest, gdy jest nam dobrze i źle. Kiedy jest tylko dobrze - to niedobrze.
Ks. Jan Twardowski.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
KrzySówka 
weteran

Twój sprzęt: Fiat Ducato Autostar
Nazwa załogi: Krzysztof i Iwonka
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 12 Sty 2015
Piwa: 16/25
Skąd: Mysłowice/Zawiercie
Wysłany: 2019-05-22, 16:53   

Cyryl napisał/a:
kierujący kamperami, to osoby w większości dojrzałe, ze sporym doświadczeniem i mające dawno za sobą okres kozaczenia.



Wypadki nie zawsze są z winy kierowcy kampera.
_________________
Ważne są tylko te dni których jeszcze nie znamy :)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
CORONAVIRUS 
Kombatant
fan SAN ESCOBAR


Twój sprzęt: IVECO DAILY III
Nazwa załogi: BRAK
Pomógł: 12 razy
Dołączył: 21 Sie 2011
Piwa: 566/755
Skąd: z Rumi przez jedno i
Wysłany: 2019-05-22, 16:54   

gadamy o tym samym ???

https://www.camperteam.pl...p=773245#773245
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Tadeusz 
Administrator
CamperPapa


Twój sprzęt: Fiat Talento Hymercamp
Nazwa załogi: Kucyki
Pomógł: 16 razy
Dołączył: 06 Lis 2007
Piwa: 1568/2196
Skąd: Otwock
Wysłany: 2019-05-22, 16:58   

MECENAS napisał/a:
gadamy o tym samym ???


Rozmawiamy, Adaśku, rozmawiamy. :szeroki_usmiech

Rzeczywiście o tym samym, z tą różnicą, że podałem polski tekst opisujący problem i dzięki temu mamy więcej danych.
Nie chce mi się scalać tematów bo okrutnie się rozleniwiłem ostatnio. :szeroki_usmiech
_________________
W życiu najlepiej jest, gdy jest nam dobrze i źle. Kiedy jest tylko dobrze - to niedobrze.
Ks. Jan Twardowski.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***