Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Budowa domka ze Złomka. Relacje z budów kamper +poradnik ABC
Autor Wiadomość
m4in77 
doświadczony pisarz


Twój sprzęt: Jumper L4h2 2015
Dołączył: 14 Mar 2017
Piwa: 1/7
Skąd: Białystok
Wysłany: 2019-05-27, 11:45   

Fakt z pogodą bywa różnie ale i tak warto. ;)
:ok
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
toscaner 
Kombatant
vanlife na pełny etat www.toscaner.com


Twój sprzęt: ToscaVan - Black Panther
Nazwa załogi: Toscaner & VanElla
Pomógł: 15 razy
Dołączył: 03 Lis 2013
Piwa: 238/267
Skąd: Honolulu, Prypeć
Wysłany: 2019-05-27, 14:44   

m4in77 napisał/a:
Fakt z pogodą bywa różnie ale i tak warto. ;)
:ok


Oczywiście. :)
Ja mam zaliczoną północ o każdej porze roku. O dziwo zimą miejscami było bardziej zielono niż np. jesienią. :roll:
Ale najładniej wg mnie jest tak od teraz do sierpnia-września. No i zimą, gdy śnieg leży :)

A gdy pogoda w Highlandach do dupy, to też się da :mrgreen:

highlandy.jpg
Plik ściągnięto 2 raz(y) 309,52 KB

gdy-pogoda-do-dupy.jpg
Plik ściągnięto 3 raz(y) 47,11 KB

_________________
Toscaner
Blog: Toscaner.com
Youtube: Toscaner Vanlife
Budowa domka ze złomka
Ostatnio zmieniony przez toscaner 2019-05-29, 13:52, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
m4in77 
doświadczony pisarz


Twój sprzęt: Jumper L4h2 2015
Dołączył: 14 Mar 2017
Piwa: 1/7
Skąd: Białystok
Wysłany: 2019-05-27, 21:33   

Nie wiem ale chyba zakochałem się w Szkocji :kwiatki: . Pewnie tam kiedyś powrócę na krótko. :-P
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
toscaner 
Kombatant
vanlife na pełny etat www.toscaner.com


Twój sprzęt: ToscaVan - Black Panther
Nazwa załogi: Toscaner & VanElla
Pomógł: 15 razy
Dołączył: 03 Lis 2013
Piwa: 238/267
Skąd: Honolulu, Prypeć
Wysłany: 2019-05-29, 13:43   

m4in77 napisał/a:
Nie wiem ale chyba zakochałem się w Szkocji :kwiatki: . Pewnie tam kiedyś powrócę na krótko. :-P


Też mnie to dotknęło i pewnie dlatego tak się zasiedziałem, zwłaszcza na północy. Ale czas już powoli ruszyć dalej. :szeroki_usmiech :ok
Jeszcze tylko sprzedać jednego z dwóch kamperków, bo dwoma to jednak za drogo jeździć :roll:
Albo sprzedać oba i zbudować 4x4 wreszcie :roll: :mrgreen:
Ale o tym więcej na blogu :-P
_________________
Toscaner
Blog: Toscaner.com
Youtube: Toscaner Vanlife
Budowa domka ze złomka
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
toscaner 
Kombatant
vanlife na pełny etat www.toscaner.com


Twój sprzęt: ToscaVan - Black Panther
Nazwa załogi: Toscaner & VanElla
Pomógł: 15 razy
Dołączył: 03 Lis 2013
Piwa: 238/267
Skąd: Honolulu, Prypeć
Wysłany: 2019-06-03, 11:06   znudził mi się biały kolor - czas na jakiś militarny :)

Coby technicznie nadal było, a przy okazji o złomkach, to potrzebuję małej porady związanej z kolorem lakieru.
Otóż
po 5 latach znudził mi się biały kamper
i zamierzam zmienić kolor Złomka van Dakar. Ma to być jakiś militarny matowy. O szczegółach napisałem na blogu, link powyżej :)

Zamierzam użyć lakier uretanowy Rapid o barwie, coś z kolorystyki militarnej RAL. Kilka typów poniżej. Ale nie podjąłem oczywiście jeszcze dziś decyzji, który z nich, a możliwe, że wybiorę jeszcze inny typ :mrgreen:
Może coś polecicie? Zmiana koloru, jeśli wszystko dobrze pójdzie jeszcze w czerwcu, jeśli nie, to lipiec, więc mam chwilę żeby dobrze wybrać :szeroki_usmiech

ral1001.jpg
Plik ściągnięto 2 raz(y) 174,88 KB

ral6013.jpg
Plik ściągnięto 0 raz(y) 168,07 KB

ral7004.jpg
Plik ściągnięto 1 raz(y) 163,91 KB

ral7034.jpg
Plik ściągnięto 0 raz(y) 169,59 KB

_________________
Toscaner
Blog: Toscaner.com
Youtube: Toscaner Vanlife
Budowa domka ze złomka
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
drFeelGood 
zaawansowany
TAK - Towarzystwo Anonimowych Kamperoholików

Twój sprzęt: Blue 599
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 27 Lip 2018
Piwa: 19/8
Skąd: Toruń
Wysłany: 2019-06-03, 11:11   

Głosuję na wersję 2 lub 4 :szeroki_usmiech
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
salek 
zaawansowany


Twój sprzęt: Globe Traveller Voyager X
Nazwa załogi: Salki
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 10 Cze 2013
Piwa: 20/22
Skąd: Beskidy
Wysłany: 2019-06-03, 11:41   

numer 4 :)
_________________
https://www.camperteam.pl...p=778461#778461 - Nasz Globe Traveller Voyager X
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
toscaner 
Kombatant
vanlife na pełny etat www.toscaner.com


Twój sprzęt: ToscaVan - Black Panther
Nazwa załogi: Toscaner & VanElla
Pomógł: 15 razy
Dołączył: 03 Lis 2013
Piwa: 238/267
Skąd: Honolulu, Prypeć
Wysłany: 2019-06-03, 13:29   

Mnie również 2 i 4 najbardziej się podobają z tych powyższych. Chociaż 2 bardziej.
Ale doszły jeszcze nowe,proponowane kolorki, za podpowiedziami kolegów z grupy na FB.
Mianowicie, wg kodów... :ok :roll:

I tu chyba ral6003 plus te dwa powyższe bym zostawił jako takie pierwsze do wyboru :roll:

defender-green.jpg
Plik ściągnięto 2 raz(y) 167,16 KB

e7d0a2kod.jpg
Plik ściągnięto 0 raz(y) 176,78 KB

ral6003.jpg
Plik ściągnięto 2 raz(y) 170,43 KB

ral7038.jpg
Plik ściągnięto 1 raz(y) 166,15 KB

ral8000.jpg
Plik ściągnięto 1 raz(y) 177,4 KB

_________________
Toscaner
Blog: Toscaner.com
Youtube: Toscaner Vanlife
Budowa domka ze złomka
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
tom-cio 
weteran


Twój sprzęt: samoróbka kamper na blaszaczku
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 07 Sty 2014
Piwa: 68/144
Skąd: Bytom
Wysłany: 2019-06-03, 16:21   

Koloru Ci wybierac nie bede ale dam rade, zeby raptora, cobry czy innego poliuretanu poszlo mniej, prysnij go najpierw z normalnego pistoleta z dysza 2.0 a dopiero na to ta koncowka do nakrapiania,, bo tak to powierzchnia robi sie bardzo gruba zeby zakryc stary kolor. I sam khaki bedzie wygladal takse, do tego trzeba trapy dorzucic, wyciagarke i ATki, ale w lato niestety nie jest z nimi tak rozowo, max ich nabicia(przynajmniej moich) to 3.1bara a w upaly na tym sie troche gumowato jezdzi po asfalcie, w terenie lub po budowie bajka :mrgreen:
_________________
moja budowa http://www.camperteam.pl/...hlight=bud%BFet
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
toscaner 
Kombatant
vanlife na pełny etat www.toscaner.com


Twój sprzęt: ToscaVan - Black Panther
Nazwa załogi: Toscaner & VanElla
Pomógł: 15 razy
Dołączył: 03 Lis 2013
Piwa: 238/267
Skąd: Honolulu, Prypeć
Wysłany: 2019-06-04, 11:28   

Wiadomo. Kolor już na 90% mamy wybrany :)
No ale jeszcze testuję w PS różne wariacje, bo to ułatwia podjąć decyzję i kto wie :)
AT-ki też będą. Bo ja mało po asfalcie jeżdżę i tak. 80% dróg to głównie 2-3 bieg. 4 rzadko, a 5-ka tylko gdy na normalną drogę wjadę. :haha:

Rozważam tylko jaki rozmiar celować. Aktualnie w Dakarze mam 16" 215/75. Rozważam albo delikatnie 225 lub 235 na 75, albo może więcej? :roll:
W zeszłym tygodniu robiłem rozeznanie. Cena za sztukę tutaj za te co na fotce to 150£.
Poszukam jeszcze innych AT o odpowiedniej wytrzymałości. Może i cena będzie korzystniejsza?
Pewnie wymieniałbym 5, razem z zapasem. Bo jaki sens inaczej. Tylko czy zapas z większą gumą wejdzie na windę. Hmm :shock:

Na dach koła nie dam, bo mam panele. Wieszać na drzwiach też raczej nie będę, bo jest bagażnik na rowery. Rowery oczywiście zostają, tylko będą przemalowane w podobnej kolorystyce jak kamperek. Koła też polecą pewnie na czarno. Powinien fajnie wyglądać.
Nadal to nie Sprinter 4x4, ale taki może za rok :ok

ATki.jpg
Plik ściągnięto 3 raz(y) 310,5 KB

_________________
Toscaner
Blog: Toscaner.com
Youtube: Toscaner Vanlife
Budowa domka ze złomka
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
drFeelGood 
zaawansowany
TAK - Towarzystwo Anonimowych Kamperoholików

Twój sprzęt: Blue 599
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 27 Lip 2018
Piwa: 19/8
Skąd: Toruń
Wysłany: 2019-06-04, 13:12   

Z nowych propozycji obstawiam nr 1. Chociaż trudno powiedzieć ostatecznie jak te kolory będą wyglądały w rzeczywistości na budzie...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
decumanus 
weteran


Twój sprzęt: Ducato 2007
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 10 Kwi 2017
Piwa: 43/23
Skąd: Bielsko Biała :D
Wysłany: 2019-06-04, 15:35   

Nie boisz sie ze ci przygrzeje? Kampery biale sa nie bez kozery, ten kolor duuzo skuteczniej odbija promieniowanie podczerwone... A ty jeszcze chcesz matowy kolor... poza tym ja bym nie robil calego w jednym kolorze - https://pin.it/56o7pzhfswtybe
R
_________________
tak ja sie staram https://www.camperteam.pl...der=asc&start=0

opnia jest jak dupa - każdy ma swoją
"immposible" is not a fact - it is an opinion
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
toscaner 
Kombatant
vanlife na pełny etat www.toscaner.com


Twój sprzęt: ToscaVan - Black Panther
Nazwa załogi: Toscaner & VanElla
Pomógł: 15 razy
Dołączył: 03 Lis 2013
Piwa: 238/267
Skąd: Honolulu, Prypeć
Wysłany: 2019-06-04, 22:01   

decumanus napisał/a:
Nie boisz sie ze ci przygrzeje? Kampery biale sa nie bez kozery, ten kolor duuzo skuteczniej odbija promieniowanie podczerwone... A ty jeszcze chcesz matowy kolor... poza tym ja bym nie robil calego w jednym kolorze - https://pin.it/56o7pzhfswtybe
R


Z tym przegrzewaniem to jest powtarzana od dawna bzdura. Niemcy kiedyś zrobili testy, ale na autach osobowych, które nie mają izolacji i praktycznie szklarnia, bo szyby naokoło i wyszły im jakieś pojedyncze stopnie różnicy w zależności od koloru jak dobrze pamiętam.
W przypadku kampera mówimy o chałupce, która z reguły w budowanych samodzielnie ma niezłą izolację, najczęściej lepszą niż fabryczne, gdzie jest ledwo 25mm styropianu.

Kolor lakieru nie będzie miał praktycznie żadnego wpływu na temperaturę z co najmniej kilku powodów:
- kamper ma dobrą izolację
- na dachu mam drugi dach z paneli, który sprawdziłem przed laty eksperymentalnie robi realny cień, więc w sumie bez izolacji też by nie było dużej różnicy. Eksperymenty z Włoch z 2014-go, gdy było po +47C w cieniu, a kamper stał w pełnym słońcu cały dzień. Blacha w słońcu miała z +75-80C, pod panelami praktycznie taka jak temperatura powietrza. To jest kolosalna różnica.
- nie jeżdżę tam gdzie jest po +45C nigdy więcej.
- jak nawet będzie za gorąco (a kolor nie będzie miał większego na to wpływu), to zamontuję klimę, co planowałem i tak, np. Fral'a. Ponad 800W paneli spokojnie wystarczy na jej bieżącą pracę, bo będzie przecież pracowała, gdy jest słońce :wyszczerzony:

Pomijam już, że największym problemem w stracie ciepła/zimna są przednie szyby, bo to powierzchnia ok 2,5-3m2, więc w warunkach letnich od słońca jakieś 2-3kW ciepła non stop. Bez dobrych mat fiasko.
Pomijam wchodzenie i wychodzenie z kampera czyli zimą wychładzanie, a latem nagrzewanie przy każdym otwarciu drzwi.
Czyli nawet gdybym któregoś dnia znalazł się latem np. gdzieś gdzie były by upały po ponad 40C, to kolor będzie miał naprawdę znikomy wpływ na temperaturę wewnątrz. Przy normalnym użytkowaniu kampera wręcz na poziomie błędu obliczeniowego. :ok

Zresztą kilku kolegów z CT ma kampery w innych kolorach i nikt nie wspominał o tym, że jest mu bardziej gorąco, niż w białym.

Bez klimy w upałach i tak nic nie pomoże, bo do kampera trzeba wejść, wyjść, więc w końcu temperatura będzie taka w najlepszym razie jak temperatura powietrza nocą, o ile będziemy wietrzyć całą noc. Sam ten temat przerobiłem z białym kolorem, gdy w dzień bywało po +47, a nocami temperatura nie spadała poniżej +37. Ani kolor, ani izolacja gdy klimy nie ma, nie pomoże na to, żeby obniżyć temperaturę poniżej 37C w takim przypadku. Bo jak?
_________________
Toscaner
Blog: Toscaner.com
Youtube: Toscaner Vanlife
Budowa domka ze złomka
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
toscaner 
Kombatant
vanlife na pełny etat www.toscaner.com


Twój sprzęt: ToscaVan - Black Panther
Nazwa załogi: Toscaner & VanElla
Pomógł: 15 razy
Dołączył: 03 Lis 2013
Piwa: 238/267
Skąd: Honolulu, Prypeć
Wysłany: 2019-06-04, 22:18   

drFeelGood napisał/a:
Z nowych propozycji obstawiam nr 1. Chociaż trudno powiedzieć ostatecznie jak te kolory będą wyglądały w rzeczywistości na budzie...


To właśnie w pewnym stopniu sprawia, że nie jestem do końca zdecydowany. Na początku byłem na 70-80% nastawiony na jakiś piaskowy kolor, np. RAL1001, ale po wrzuceniu na szybko w PS kolorków na kamperka ze wzornika jednego ze sprzedawców w UK, trochę mi ten kolor przestał się podobać.
Najbardziej chyba przemawiają do mnie RAL6013 i RAL6003. Ale pobawię się jeszcze PS'em i przetestuję inne palety. Również z poza piaskowych i leśnych. :-P

Rozważam też właśnie "dwukolorowość", ale biały nie byłby jednym z nich :mrgreen:
_________________
Toscaner
Blog: Toscaner.com
Youtube: Toscaner Vanlife
Budowa domka ze złomka
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Darek Szczecin 
Kombatant

Twój sprzęt: JUMPER BLACK 205PS, VW T5 4Motion Seikel
Nazwa załogi: Darek&Anita&Maja
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 08 Wrz 2014
Piwa: 113/163
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2019-06-05, 09:48   

weź pod uwagę RAL 7001 plus zamów do tego 10g czarnego pigmentu do każdej butelki raptora , Ja już kolor wybrałem szukam tylko fajnej bazy 4x4 :szeroki_usmiech
taki patent zastosował kolega od projektu Pan America :spoko
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***