Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Wymiana okna dachowego na większe
Autor Wiadomość
joko 
Kombatant


Twój sprzęt: Niesmann & Bischoff Ismove
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 17 Cze 2013
Piwa: 434/24
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2019-07-28, 14:37   Wymiana okna dachowego na większe

Planuję wymienić okno dachowe, które mam z tyłu nad łóżkiem poprzecznym. W tej chwili jest tam Mini Heki 40x40cm a chcę założyć Heki II 960x655.
Łóżko poprzeczne jest umieszczone dość wysoko (przez co garaż pod nim jest przepadlisty) i do sufitu nie ma za dużo miejsca , dlatego duże przezroczyste okno powiększy optycznie przestrzeń i zapewni lepszą wentylację . Przyjemnie powinno się również spać mając niebo nad głową ;)
Okno o tych rozmiarach co podałem jest największe jakie się tam zmieści , bo od przodu ogranicza mnie belka wzmacniająca w suficie, a na boki zamontowane już solary.
Wydaje mi się że będzie wystarczająco duże aby można się było przez nie nawet wychylić , bo obok niego mam na dachu fajne miejsce na lądowisko dla drona , a dostęp z poziomu łóżka będzie na pewno łatwiejszy niż przez przednie okno , gdzie muszę stanąć na siedzisku aby sięgnąć.
W związku z wymianą mam dwa pytania. Po pierwsze czy wycięcie dużo większej dziury w suficie od tej jaka była fabrycznie, nie wpłynie negatywnie na konstrukcję , a po drugie czy zakładanie listw wzmacniających dookoła otworu jest niezbędne (obecne okno jej nie ma).
Jeżeli tak, to z czego takie ramo wykonać, oprócz drewna, bo w konstrukcji zabudowy drewna nie mam i nie chcę go wprowadzać ? Może jakieś profile aluminiowe ?

Samą wymianę planowałem następująco:

- wymontowanie starego okna aby nadawało się jeszcze do użytku (jest na butylu, więc nie powinno być problemu)
- wycięcie wyrzynarką otworu pod nowe okno
- zamontowanie (wklejenie i uszczelnienie) ramy wzmacniającej (jeśli potrzebna)
- zamontowanie nowego okna na butylu (sika 710 w tubie albo butyl w wałku, chyba że jest coś lepszego)

Jest coś jeszcze co powinienem zrobić , ewentualnie na co jeszcze zwrócić uwagę ?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
MAWI 
Kombatant


Twój sprzęt: HYMER E 700 INTEGRA
Pomógł: 17 razy
Dołączył: 19 Sty 2010
Piwa: 97/17
Skąd: Kutno
Wysłany: 2019-07-28, 14:44   

Witaj. Ale przed jakimkolwiek cięciem ostukaj miesca planowanego cięcia. Tak mi kiedyś doradzili w "mądrym" serwisie . Możesz wpasować się między. Aby nie poprzecinać wzmocnień (wręg) Postukaj rączką wkrętaka i usłyszysz pusty dzwięk. Tak rąbi sie tez przy montażu bagażnika rowerowego i przy wycinaniu dziury na klimę.
_________________
Ważne są tylko te dni których jeszcze nie znamy.
MARZENKA i WIESIEK
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bronek 
Kombatant

Pomógł: 31 razy
Dołączył: 06 Cze 2013
Piwa: 477/990
Skąd: Ooo
Wysłany: 2019-07-28, 15:00   

Miałem takie duże okno w poprzednim kamperku i w identycznej konfiguracji, nad wyrkiem

Wada to gorąc i w krajach ciepłych Wsadziłem tam izolację z pianki na aluminiowej folii. Potem wentylator.... wywaliłem bo za blisko,

Zaleta tego okna dużego moim zdaniem jest niewielka, bo tego się nie da całkiem otworzyć, ale od biedy można wyglądać jak Gustluk w czołgu. A nawet wygramolic się na dach. Ale drona puścisz :mrgreen:

PS. Generalnie nienawidzę okien dachowych. Przynajmniej tych kamperowych. To piekarniki nawet jak zasłonięte roletami.

Ale jak zdecydujesz to rżnij i najwyżej wydułubiesz po bokach styrodur czy co tam jest i wstawisz ramkę, wiążąc ją z ewentualnym przeciętnym wzmocnieniem
To nie klima a lekkie okno
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Socale 
Kombatant


Twój sprzęt: W szwagrowej stoi stodole.
Nazwa załogi: Sokale
Pomógł: 72 razy
Dołączył: 07 Sty 2012
Piwa: 524/637
Skąd: Gubin
Wysłany: 2019-07-28, 20:24   

Joko, zerknij na moje zmagania, może coś wyciągniesz dla siebie.
Wstawiałem okno.
https://www.camperteam.pl...p=705063#705063
_________________
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale.
Do zobaczenia Wojtek i Ewa / Sokale
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
joko 
Kombatant


Twój sprzęt: Niesmann & Bischoff Ismove
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 17 Cze 2013
Piwa: 434/24
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2019-07-28, 21:56   

Dzięki Chłopaki, na Was zawsze można liczyć :spoko
Wiesiu , z tym szkieletem to chyba dam radę wybadać gdzie są dokładnie belki wzmacniające.
Całą zabudowę kampera , łącznie z dachem mam oklejonego srebrną folią samochodową z Oracal'a i jak powierzchnia jest umyta i nawoskowana (znaczy świeci się jak ....) to pod światło pod odpowiednim kątem, da się zauważyć gdzie znajdują się belki. Już to wcześniej sprawdzałem, jak mierzyłem jakie największe okno da się tam zamontować . Myślę, że przy cięciu nie powinno być niespodzianki. Na pewno poza belkami muszę uważać na przewody , które są na pewno do okna doprowadzone (są doprowadzone do wszystkich innych , więc do tego z tyłu raczej też).
Na logikę te przewody będą biegły od lampy sufitowej , która jest obok okna , pod warunkiem, że projektant kampera kierował się logiką :mrgreen:
Zastanawiam się czy nie było by rozsądnie przed ostatecznym cięciem odciąć tylko górny laminat z pewnym marginesem, powiedzmy 2-3cm (małą piłką tarczową od Dremla i wyciąć nożykiem piankę . Kable na pewno idą w peszlu, więc nożykiem tego nie uszkodzę a przy okazji będzie widać czy jakaś dodatkowa belka się tam nie znajduje.
Jak będę wiedział co gdzie jest to wtedy dopiero wyrzynarką po właściwym obrysie .

Po obejrzeniu kilku filmów i zdjęć samego okna , moje pytanie o konieczność robienia tej ramki wokół otworu , nie aktualne. To musi być na pewno bo te dokręcane zaczepy , które mocują i dociskają ramę do dachu muszą mieć solidne wsparcie .

Patent Socale z tym grotem do wycinania pianki super, na pewno z pomysłu skorzystam , Dzięki Socale :spoko

Darku dzięki za uwagi co do funkcjonalności okna Heki 2. Kwestię mocniejszego nagrzewania się wnętrza od słońca trzeba faktycznie brać pod uwagę. Generalnie muszę przeanalizować wszystkie plusy dodatnie i plusy ujemne. Dodatnich jest generalnie więcej i one decydują o tym, że jednak chcę takie okienko w sypialni mieć, natomiast na te ujemne po prostu muszę znaleźć jakieś sensowne rozwiązanie.
Na to nagrzewanie teraz na szybko przychodzi mi do głowy np. folia okienna z filtrem UV, dodatkowo typu 'lustro weneckie" naklejona lustrem na zewnątrz . Taka folia naklejona od zewnątrz będzie dodatkowo pewnym zabezpieczeniem przed gradem (nawet jak szyba pęknie to nie przepuści wody).
Generalnie kampera używam raczej weekendowo przez cały sezon, więc tych wyjazdów w okresie upałów w sumie procentowo nie jest za wiele, dlatego doraźnie można by zastosować Twój pomysł z tą wkładką izolacyjną pomiędzy szybę a zasłonkę. Zobaczymy, będzie okno to sprawdzę czy to jest dla mnie jakiś realny problem z tym nagrzewaniem i jak tak to wtedy będę kombinował.

Wadą tego okna jest na pewno to, że nie otwiera się za szeroko . Do zastosowań standardowych jest to wystarczające , ale jeśli ma robić za swego rodzaju właz na dach, to już gorzej. Pasowało by aby szyba otwierała się przynajmniej do pionu , a ideałem było by jakby można szybę obrócić o 180 stopni i położyć na dachu .
Nie mam jeszcze okna w rękach (będę dopiero zamawiał) , ale po analizie filmów i zdjęć , wydaje mi się że mam na to sposób. Konstrukcja zawiasów jest taka, że spokojnie można szybę odchylić o dowolny kąt, przypuszczam że 180 stopni też jest realne), natomiast zakres ruchu ograniczają jedynie te dwie sprężyny gazowe . Są to zapewne standardowe sprężyny (pewnie jakiś SpringMster albo Stabilus) a do nich można bez problemu dokupić inne końcówki mocujące (standardowo mają oczka do mocowania na bolec). Są takie , które można jednym prostym ruchem rozłączać i to by było wszystko co trzeba. Normalnie okno jest używane standardowo, czyli odchylane max.tyle ile pozwala, natomiast jakbym chciał mieć swobodny dostęp do dachu, to po prostu rozłączam sprężyny (od strony szyby lub od strony ramy) i odchylam szybę ile mi trzeba. Założył bym dodatkowo jakieś linki albo paski, aby zrobić ogranicznik jak szyba przejdzie poza 90 stopni (może pasek z dziurkami zapinany na kołek, wtedy dodatkowo regulacja kąta odchylenia).
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bronek 
Kombatant

Pomógł: 31 razy
Dołączył: 06 Cze 2013
Piwa: 477/990
Skąd: Ooo
Wysłany: 2019-07-28, 22:30   

Jak już zrobisz, poprawki kąta otwarcia , pomyśl o podeście na pantografie.. :mrgreen:

Tak w rytmie muzyki , podświetlany ledami , wyłonić się nad kamperem

Juz to widzę. Wieczór, okno się otwiera (fanfary) .
Snop światła bije w niebo, jakieś dymy ...
i Ty na tronie (nie tym ...) :spoko unosisz się ku niebu . :roza:
Po czym szerokim gestem rozrzucasz konfetti, albo kasę.
:bigok
Kemping szaleje , a od nas jadą mohery, bo objawienie w Solarsie np było .
Historia zna podobne przypadki :aniolek

Czyli okno jest konieczne , podobnie jak mój kominek 8-)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
joko 
Kombatant


Twój sprzęt: Niesmann & Bischoff Ismove
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 17 Cze 2013
Piwa: 434/24
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2019-07-28, 22:31   

Tak jeszcze teraz myślę, i dochodzę do wniosku, że otwieranie o 180 z kładzeniem szyby na dachu jest mi zbędne , a nawet nie wskazane. Miejsce na lądowisko dla drona mam zaraz przed oknem , a okno musi być zamontowane tak, że szyba ma się otwierać do przodu .... będzie więc konflikt.
Sprawę powinno rozwiązać zastosowanie dłuższych sprężyn i przeniesienie ich dolnego mocowania bliżej zawiasów . W ten sposób maksymalne otwarcie będzie bliskie pionu, a to już wystarczy.
Dla drona chcę wydrukować na folii i nakleić na dach taki rysunek jaki jest na lądowiskach dla śmigłowców (koło z krzyżem) ....... i proszę mi się tu nie śmiać :szeroki_usmiech ....... ma to swój bardzo głęboki sens , mianowicie dron przy starcie robi zdjęcie kamerą pod podwoziem i potem przy automatycznym powrocie (słaba bateria lub funkcja Home) ląduje w tym samym miejscu z dokładnością do 5mm. Wstępnie naprowadza się , zależnie od wybranego trybu powrotu albo po GPS, albo po sygnale nadajnika, a w ostatniej fazie porównując wykonane przy starcie zdjęcie z tym co pokazuje mu na żywo dolna kamera . Posiadając na dachu wyraźne lądowisko , będę mógł przyjąć drona nawet jadąc (oczywiście nie za szybko) i nie będę musiał się bawić w precyzyjne lądowanie z ręki .
Super sprawa do filowania , albo sprawdzania terenu w miejscach i państwach , gdzie dronem nie wolno :-P . Staję trochę dalej, stawiam drona na dachu, lecę gdzie trzeba, filmuję, a potem przycisk Home i jak wróci to rączka na dach , dron do środka i już mnie nie ma :haha:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
joko 
Kombatant


Twój sprzęt: Niesmann & Bischoff Ismove
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 17 Cze 2013
Piwa: 434/24
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2019-07-28, 22:34   

Bronek napisał/a:


Czyli okno jest konieczne , podobnie jak mój kominek 8-)


Darku jak Ty mnie rozumiesz :ok
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
koko 
Kombatant


Twój sprzęt: CARTHAGO C-LINE 4.8 I
Pomógł: 9 razy
Dołączył: 19 Sty 2007
Piwa: 70/31
Skąd: Radom
Wysłany: 2019-07-29, 08:41   

Wszystkie kłopoty są z posiadania okien, kominków itp
_________________
KoKo
Piszę tylko merytorycznie.
Mądrzy ludzie wiedzą przed a nie po
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***