Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Wybija różnicówka przy podłączaniu 230V
Autor Wiadomość
JacekL 
zaawansowany


Twój sprzęt: Malibu T 440 QB
Dołączył: 24 Maj 2011
Piwa: 4/9
Skąd: Myszków
Wysłany: 2019-08-26, 07:08   Wybija różnicówka przy podłączaniu 230V

Witam Szanowne Grono.

Tak jak w temacie - wybija różnicówkę na słupku zasilającym lub w domu podczas podłączania kabla 230V do zasilania kampera. Problem ten udało mi się obejść (częściowo) w dość prosty sposób, mianowice przed podłączeniem do zasilania 230 Volt najpierw wyłączam bezpieczniki (eski) w kamperze, w następnej kolejności podłączam kabel i załączam ponownie eski. Jest z tym trochę zabawy i czasami zapominam o wyłączeniu esek co skutkuje wyłączeniem zasilania wszystkich podpiętych do danego słupka zasilającego.
Problem staje się poważny gdy ktoś inny wybije bezpieczniki np. gdy zamoknie mu maszynka do gotowania, bo ponownie nie da się włączyć różnicówki jeżeli nie wypną mojego kabla z gniazdka, co z kolei skutkuje rozmrożeniem się lodówki podczas mojej nieobecności . :gwm

Ale po kolei. Kampera kupiłem w 2015 - był stosunkowo młody ale poprzednicy nie bardzo o niego dbali. Było kilka wad które mozolnie usunąłem aż doszedłem do problemu z niedziałającym panelem solarnym. Niestety moja wiedza w dziedzinie elektroniki jest żadna, poprosiłem elektronika który szybko stwierdził, że sterownik do solara jest nieodpowiedni ponieważ ja mam panel amorficzny a mój sterownik nie może obsłużyć tak wysokiego napięcia przychodzącego z solara. (Wyobrażacie sobie - poprzedni właściciele przez 6 lat nie zauważyli że nie działa im solar!!!) Po wymianie sterownika panel solarny hula jak talala.

I tu dochodzę do sedna. Brak mi wiedzy, żeby stwierdzić czy elektronik coś źle podłączył, czy jest jeszcze jakiś inny problem który ma wpływ na szybkość reakcji różnicówki, ale od momentu wymiany sterownika zaczęło mi wybijać różnicówkę. (Chyba że to przypadek). Gdy zadzwoniłem do elektronika z reklamacją stwierdził tylko że nic się nie da zrobić bo urządzenie sterujące solarem działa z opóźnieniem które powoduje wybijanie. bulshit - poprostu mnie zbył.


Może ktoś z Was mógłby mi pomóc lub najlepiej wskazać kompetętnego machera (rejon śląska, małopolski, opolskiego) ponieważ moja wiedza elektryczno-elektroniczna jest znikoma)
W załączeniu zdjęcia energobloka i sterownika solarów oraz przetwornicy.

Każda wskazówka mile widziana: zapraszam do burzy mózgów.

20190810_091510 (1).jpg
Plik ściągnięto 7 raz(y) 58,28 KB

20190810_081128 (1).jpg
Plik ściągnięto 2 raz(y) 33,42 KB

20190810_091530 (1).jpg
Plik ściągnięto 5 raz(y) 47,48 KB

20190810_081317 (1).jpg
Plik ściągnięto 1 raz(y) 41,41 KB

_________________
Jacek
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
McGali 
stary wyga


Twój sprzęt: Burstner A550 C25 2.0E LPG
Nazwa załogi: GaliTeam
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 26 Lip 2009
Piwa: 17/9
Skąd: EZG
Wysłany: 2019-08-26, 08:12   Re: Wybija różnicówka przy podłączaniu 230V

Masz podpory w kamperze? To nie jest problem instalacji 12V lecz przewodów PE i N
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
JacekL 
zaawansowany


Twój sprzęt: Malibu T 440 QB
Dołączył: 24 Maj 2011
Piwa: 4/9
Skąd: Myszków
Wysłany: 2019-08-26, 08:19   

Nie mam podpór.

Właśnie mi się przypomniało, że po zakupie kampera dorabiałem trzy dodatkowe gniazda 230V. Może to mieć jakiś związek z tematem? Chociaż gdybym coś sknocił to stale by wybijało a nie tylko przy podłączaniu zasilania zewnętrznego.
_________________
Jacek
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bronek 
Kombatant

Pomógł: 31 razy
Dołączył: 06 Cze 2013
Piwa: 477/990
Skąd: Ooo
Wysłany: 2019-08-26, 08:20   

Ja tam nie od tego. Ale odołącz solar od regulatora (wyjmij kabel najlepiej w nocy) i sprawdź.
Ale co ma różnicówka do 12 V z regulatora itd? Nic. Więc raczej to co napisałem jest bez sensu. Regulator solara powinien być zamontowany do klem akumulatora :bylo lecz ta instalacja powinna być oddzielną i nie na nic do różnicówki :!:

Do czego masz ten przełącznik przetwornica sieć? Masz przetwornicę? Czy jest na stałe włączona? I jak idą te połączenia? Czyli 230 powinno być do przetwornicy, a przetwornica do 230, znając ten przełącznik to Master jest opisany jako przetwornica co u nas w kamperach powinniśmy łączyć odwrotnie :!: i może to być przyczyną?
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
JacekL 
zaawansowany


Twój sprzęt: Malibu T 440 QB
Dołączył: 24 Maj 2011
Piwa: 4/9
Skąd: Myszków
Wysłany: 2019-08-26, 08:37   

Mam przetwornicę która nie jest włączona na stałe.
Podłączenia obejrzę po pracy
_________________
Jacek
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bronek 
Kombatant

Pomógł: 31 razy
Dołączył: 06 Cze 2013
Piwa: 477/990
Skąd: Ooo
Wysłany: 2019-08-26, 09:25   

Pamietaj ,że tu odwrotnie....wejście master to opisane jako "Przetwornica" i tu dajemy 230 ze słupka wtedy zawsze pójdzie słupek jako pierwszy. a gdy jego brak przezuci na przetwornicę o ile bedzie wlaczona to bedziesz miał 230 z przetwornicy

A i jeszcze jedno co u Mawiego tez się pojawiło .. Te 230 z przetwornicy to musi być na oddzielnej lini . Jak wepniesz do kamperowej instalacji to Ci system zwariuje.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
dominik 
stary wyga


Twój sprzęt: FIAT DUCATO 2,3 Burstner Nexxo T740
Nazwa załogi: dominiki
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 01 Cze 2008
Piwa: 12/18
Skąd: Ostrowiec Św.
Wysłany: 2019-08-26, 10:52   

Sprawdź: przewód ochronny nie może mieć połączenia z neutralnym, sprawdź w gnieździe zasilającym omomierz do ochronnego PE i do każdego z zasilających osobno, musi być nieskończoność. Jeśli nie ma np jest zero to trzeba zlokalizować i usunąć połączenie przewodu ochronnego z neutralnym. Może te gniazda dorabiane. Sprawdź rezystancję izolacji przewodów roboczych do ochronnego.
_________________
Ewa i Piotrek
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
JacekL 
zaawansowany


Twój sprzęt: Malibu T 440 QB
Dołączył: 24 Maj 2011
Piwa: 4/9
Skąd: Myszków
Wysłany: 2019-08-28, 07:03   

dominik napisał/a:
Sprawdź: przewód ochronny nie może mieć połączenia z neutralnym, sprawdź w gnieździe zasilającym


Chciałem zameldować, że odniosłem znaczący acz niezasłużony sukces - różnicówka przestała wybijać, ale dlaczego, nie wiem :shock:

Za radą dominika i Tomka z Dąbrowy G. posprawdzałem gniazda (przyłączeniowe i moje dorobione) wszystko było prawidłowo podłączone. Później zabrałem się za przełącznik PP 20 - zamieniłem kable wyjście i sieć efekt był taki, że w ogóle nie było zasilania 230V w kamperze, więc zamieniłem je ponownie tak jak były i EUREKA - nie wybija!
Czary jakieś czy co?

A może stara zasada kamperowców: Rozbierz złóż - będzie działać!

Koledzy jeszcze jedno pytanie: Czym zastąpić oraz jak podłączyć to urządzenie włączające przetwornicę - to co mam jest chyba za słabe bo grzeje się okrutnie. Moja przetwornica ma 2000W

20190810_091530 (1).jpg
Plik ściągnięto 3 raz(y) 47,48 KB

_________________
Jacek
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
dominik 
stary wyga


Twój sprzęt: FIAT DUCATO 2,3 Burstner Nexxo T740
Nazwa załogi: dominiki
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 01 Cze 2008
Piwa: 12/18
Skąd: Ostrowiec Św.
Wysłany: 2019-08-28, 07:24   

Ten przekaźnik jest zamiast pstryczka na przetwornicy?
_________________
Ewa i Piotrek
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
JacekL 
zaawansowany


Twój sprzęt: Malibu T 440 QB
Dołączył: 24 Maj 2011
Piwa: 4/9
Skąd: Myszków
Wysłany: 2019-08-28, 07:27   

Wyłącznik jest na przetwornicy, i dodatkowo mam taki mały guziczek w szafie (pilot) podpięty do przetwornicy którym mogę włączyć/wyłączyć przetwornicę. Oczywiście jeżeli wcześniej była uruchomiona klawiszem na przetwornicy.

Po naciśnięciu tego pilota przekaźnik ożywa i zaczyna działać przetwornica i zaczyna się grzać.
_________________
Jacek
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Andrzej 73 
Kombatant
lawendowy


Twój sprzęt: LAIKA KREOS 4009 - 50 EDITION
Nazwa załogi: SŁONECZKA Renata i Andrzej + Patii i Matii
Pomógł: 34 razy
Dołączył: 22 Maj 2009
Piwa: 257/70
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2019-08-28, 08:56   

JacekL napisał/a:
Czary jakieś czy co?

Jacek to nie czary... ;)
Tak jak mówiłem telefonicznie , będzie wybijać jeśli nie ma dobrego syku.
Nie raz wystarczy mocniej dokręcić zaciski na stykach i wszystko wraca do normy.
:spoko
_________________
Polub nas na facebooku https://www.facebook.com/MebleRenee
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Świstak 
Kombatant


Twój sprzęt: Milka, Milka2
Nazwa załogi: Świstaki
Pomógł: 14 razy
Dołączył: 05 Cze 2009
Piwa: 426/100
Skąd: Dolny Śląsk
Wysłany: 2019-10-01, 07:32   

Ten przekaźnik ze zdjęcia prawdopodobnie był kiedyś takim przełącznikiem żródeł zasilania lub ogranicznik ilości gniazd zasilanych, skoro masz już inny przełącznik - ten prawdopodobnie będzie do likwidacji. Może też służyć do zabezpieczenia przed włączaniem prostownika przy pracy z przetwornicy... Jak widzisz - możliwości jest wiele, a dałeś tylko jedną fotkę i jak to zgadnąć co autor miał na myśli??? Zrób dokładniejszą dokumentację i wtedy wszystko się wyjaśni.
_________________
"Panie, pomóż mi być takim człowiekiem, za jakiego uważa mnie mój pies"


Milka - może ją spotkacie?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
JacekL 
zaawansowany


Twój sprzęt: Malibu T 440 QB
Dołączył: 24 Maj 2011
Piwa: 4/9
Skąd: Myszków
Wysłany: 2019-10-01, 07:46   

Witaj Świstak.
Za radą Tomka z Dąbrowy G. odpiąłem ten przekaźnik i najpierw było wszystko OK ale później pojawił się nowy problem. - przestał ładować energoblok z zasilania 230V. alternator i solar ładuje.

Niestety nie mogę do końca tego miesiąca nic podziałać przy kamperze bo po zlocie w Poznaniu złamałem nogę i jestem uziemiony.

Obecnie główny problem to brak ładowania aku 230V. Wszystkie bezpieczniki wyglądają na dobre - czy jest jakiś wewnątrz enegobloka?
_________________
Jacek
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Świstak 
Kombatant


Twój sprzęt: Milka, Milka2
Nazwa załogi: Świstaki
Pomógł: 14 razy
Dołączył: 05 Cze 2009
Piwa: 426/100
Skąd: Dolny Śląsk
Wysłany: 2019-10-01, 10:12   

Znaczy że przekaźnik realizował funkcję zabezpieczenia przed zapętleniem układu i ładowaniem z przetwornicy. Trzeba będzie przepiąć energoblok przed przełącznik źródeł zasilania od strony gniazda zewnętrznego i gotowe. Zrobisz zdjęcia - poprawimy.
_________________
"Panie, pomóż mi być takim człowiekiem, za jakiego uważa mnie mój pies"


Milka - może ją spotkacie?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
poptek 
zaawansowany


Twój sprzęt: Buerstner Ixeo Time 726G
Nazwa załogi: POPTEK TEAM
Dołączył: 04 Lip 2014
Piwa: 5/28
Skąd: Dąbrowa Górnicza
Wysłany: 2019-10-01, 13:57   

JacekL, szybkiego powrotu do zdrowia. :spoko :spoko
_________________
Pozdrawiam
Tomek.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***