Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Świstak
2019-07-18, 07:59
Budowa kampera na bazie Jumper L3H2
Autor Wiadomość
drFeelGood 
zaawansowany

Twój sprzęt: El Ducato L3H3
Piwa: 9/7
Wysłany: 2019-09-04, 22:59   

superlecho napisał/a:
reaven22 napisał/a:
mirkus97 napisał/a:
Droga jest inwestycja w budowę camperu?

W moim przypadku baza kosztowała 30tyś, a materiały na zabudowę 35tyś. Do dzisiaj pewnie ciut więcej :)
Czy to drogo czy tanio pojęcie względne na które każdy sam musi sobie odpowiedzieć. :)

I w dodatku b.fajniasto i ze smakiem ci to wyszło,-reaven22-myślę że spokojnie możesz przyjmować tego typu zlecenia.

Na żywo wygląda jeszcze lepiej niż na zdjęciach :-)
Co do kosztów to mam podobnie 30k + 30k, ale wydasz ile masz i jeszcze pewnie pożyczysz jak Cię wciągnie ;-)

Postaw piwo autorowi tego posta

rviru 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Citroen Jumper L3H2 3.0 HDI
Otrzymał 1 piw(a)
Wysłany: 2019-09-05, 13:15   

Mam pytanie dotyczące podłączenia webasto, to znaczy ile kabli powinienem podciągnąć pod samochód żeby prawidłowo mi wszystko działało.

Planuję u siebie taki system ogrzewania jak na załączonym schemacie.
Wiem że webasto ma możliwość obsługi wentylatorów nagrzewnic, jednak to mnie nie interesuje. Tutaj sterowanie włączaniem/wyłączaniem zrobię sobie bez potrzeby sygnału z webasta za pomocą włącznika termicznego który będzie mi włączał po osiągnieciu zadanej temeratury cieczy i wyłączał też jeśli spadnie. Więc to połączenie nie ma zbytniego dla mnie znaczenia, ale w razie czego jeden kabel do obsługi tego konkretnego pina mogę zawsze puścić.

Najbardziej interesuje mnie kwestia pina włączającego oraz pina pompy.
Z tego co się orientuję to pin startujący na który damy napięcie uruchamia webasto, które można powiedzieć wchodzi w tryb praca - przerwa(po osiągnieciu temp). I tak wkoło do momentu aż rozłączymy napięcie idące na ten pin. To jest dla mnie jasne.
Ale teraz tak , mamy pin na pompę i co tam też powinno iść cały czas napięcie jednocześnie jak dajemy na pin startujący ?
I sterownik webasta w cyklu pracy sam steruje pompą pod warunkiem że na tym pinie jest cały czas napięcie ?

Przepraszam może za głupie pytanie , ale nigdy nie miałem do czynienia z webastem i zanim się do tego zabiorę chciałbym to zrozumieć. Gdzieś widziałem i czytałem opis toscanera i reaven22 , ale nie wyjaśniło mi to kwestii ilości kabli i tego czy wewnątrz kampera wystarczy mi jedno źródło startu webasta (termostat) czy też muszę oddzielnie na podstawie czegoś napięcie na pompę dawać.
Jakbym miał jakiś pojazd pod ręką który ma to zainstalowane to pewnie bym doszedł co i jak, ale nie mam takiej możliwości więc będę wdzięczny za łopatologiczne wyłożenie :) .

A i tak przy okazji czy pod spód puszczacie jakieś specjalne kable czy te same co w zabudowie ?

I w sumie to nie wiem jeszcze jak powinno prawidłowo wykonać instalację do włączania webasta na podstawie termostatu oraz jeśli będę chciał zagrzać tylko wodę czyli ręcznego włącznika. Oczywiście obiegi sobie zamknę w zależności od tego po co włączam webasto, ale nie wiem jak te dwa włączniki: ręczny i termostat zgrać żeby to razem dobrze działało. Chodzi mi o połączenia kabli itp.

Schemat ogrzewania.png
Plik ściągnięto 1 raz(y) 24,94 KB

drFeelGood 
zaawansowany

Wysłany: 2019-09-05, 14:10   

Z webasto wychodzą 3 przewody, które Cię interesują: plus, minus i sterujący całym piecem. Webasto samo włącza i wyłącza pompę.
Do zasilania mam przewód 4 mm2 i bezpiecznik 20A, cieńszego nie dawaj.

superlecho 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Ducato L4H3
Nazwa załogi: Lechia Empire
Postawił 6 piw(a)
Wysłany: 2019-09-05, 21:43   

Jakie i za ile kupiłeś webasto - nowe/używka
ilu KW wymiennik ?

drFeelGood 
zaawansowany

Wysłany: 2019-09-05, 22:42   

Analogowe webasto kompletne od Citroena c8 kupisz za 400zł razem z uchwytem do montażu pod autem. Podłączasz +, - i jeden kabelek do załączania i działa.
Poczytaj mój wątek, czy reaven22 tam jest wszystko. Mamy też szybki kontakt z kilkoma kolegami na whatsapp, jak chcesz dołączyć napisz na PW.

Wyświetl szczegóły
superlecho 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Ducato L4H3
Nazwa załogi: Lechia Empire
Postawił 6 piw(a)
Wysłany: 2019-09-06, 06:11   

Dzięki pewnie że chcę, jak by nie było przecierasz szlak.
Czytałem nie raz i nie jeden ,widocznie mi umknęło . Wychodzi na to że mam dobrą ale krótką pamięć :)

Odpowiedz do tematu