Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Bułgaria 2019 - fotorelacja
Autor Wiadomość
xbartman 
stary wyga


Twój sprzęt: Nissan Primastar
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 15 Gru 2016
Piwa: 64/10
Skąd: Łódź/Pristina
Wysłany: 2019-09-29, 17:28   Bułgaria 2019 - fotorelacja

Rok 2019 to u mnie czas wielu podróży, zarówno prywatnych jak i służbowych. Mieszkając czasowo na Bałkanach sporo podróżowaliśmy właśnie po półwyspie. Wiele z tych miejsc odwiedziliśmy już w przeszłości. Należy do nich również Bułgaria. Staraliśmy się aby podczas tegorocznej podróży wyszukać miejsca, do których wcześniej nie dotarliśmy. Zdecydowanie mniej czasu poświęciliśmy na wybrzeże, które jest zwykle główną destynacją turystyczną Bułgarii. Wreszcie udało nam się dotrzeć do Sofii, która dotychczas była poza naszym szlakiem. Zwiedziliśmy kilka ładnych miast i miasteczek, podziwialiśmy wspaniałą zabudowę górskich wiosek oraz delektowaliśmy się widokami bułgarskich Rodopów. Odwiedziliśmy schronisko dla poszkodowanych przez los, a raczej przez człowieka, niedźwiedzi. Przejechaliśmy około 2000 km po Bułgarii, zajęło nam to dwa tygodnie. Trochę krótko, niestety na dłuższy wyjazd jednorazowy, pozwolić sobie w tym roku nie mogłem. Ale takich wyjazdów tego roku było już kilka i jeszcze kilka w planie. Cały 2019 rok to jedna wielka podróż. Ale przejdźmy do Bułgarii.

Po przekroczeniu granicy Macedońskio - Bułgarskiej kierujemy się w Góry Rilskie. Po przejechaniu odcinka dość trudnej trasy widokowej docieramy do Monastyru Rilskiego 42°07'58.2"N 23°20'23.2"E. Usytuowany na wysokości 1100 m n.p.m. monastyr został założony w XIV na miejscu istniejącej od X wieku pustelni Iwana z Riły. Postać obecna klasztoru pochodzi z XIX wieku. Jest to jeden z najciekawszych obiektów klasztornych jakie odwiedziłem. Zrobił na mnie naprawdę ogromne wrażenie.




















Ciąg dalszy nastąpi ;)
_________________
Pozdrawiam, Bartek
Moje podróże: www.w4stronyswiata.com

"Jeśli wyruszasz w podróż do Itaki, pragnij tego, by długie było wędrowanie, pełne przygód, pełne doświadczeń." - Konstantinos Kawafis
Ostatnio zmieniony przez xbartman 2019-10-02, 18:59, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
ZEUS 
Kombatant


Twój sprzęt: Weinsberg CC600 MG 120 kW 2019
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 08 Paź 2014
Piwa: 62/63
Skąd: Olimp ?
Wysłany: 2019-09-29, 17:58   

xbartman napisał/a:
Odwiedziliśmy schronisko dla poszkodowanych przez los, a raczej przez człowieka, niedźwiedzi

jak wygląda droga dojazdowa do schroniska? byłem tam w 2014 r. ale dojazd był beznadziejny😟
_________________
--------------------------------------------------
Uśmiech to magia-powstaje z niczego a cuda zdziała
---
moje kampery:
- campervan Peugeot Boxer - 2011 r.
- Chausson Flash 02 - 2011 r.
- CI Elliot 84 XT - 2017 r.
- Weinsberg 600MG - 2019 r.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
xbartman 
stary wyga


Twój sprzęt: Nissan Primastar
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 15 Gru 2016
Piwa: 64/10
Skąd: Łódź/Pristina
Wysłany: 2019-09-29, 18:37   

ZEUS napisał/a:
jak wygląda droga dojazdowa do schroniska? byłem tam w 2014 r. ale dojazd był beznadziejny😟

Droga dojazdowa jest gruntowa ale nie sprawiła mi wielkich trudności. Jest wyrównana, dobrze ubita. W połowie dojazdu jest nowo wybudowany tor saneczkowy (letni) oraz parking na jakieś sto samochodów. Parking też gruntowy, dobrze ubity.
_________________
Pozdrawiam, Bartek
Moje podróże: www.w4stronyswiata.com

"Jeśli wyruszasz w podróż do Itaki, pragnij tego, by długie było wędrowanie, pełne przygód, pełne doświadczeń." - Konstantinos Kawafis
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
xbartman 
stary wyga


Twój sprzęt: Nissan Primastar
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 15 Gru 2016
Piwa: 64/10
Skąd: Łódź/Pristina
Wysłany: 2019-09-29, 19:06   

Z Riły udajemy się do Gorących źródeł Rupite 41°27'28.0"N 23°15'44.0"E. Ciekawe miejsce, warte odwiedzenia, takie darmowe SPA na świeżym powietrzu. Dla cyganów, poza łaźnią, to również pralnia. Miejsce jest idealne na ewentualny nocleg. Obok znajdują się knajpki oraz park i cerkiew. Przed wejściem do parku są stragany z lokalnymi produktami. Polecam wino truskawkowe.





_________________
Pozdrawiam, Bartek
Moje podróże: www.w4stronyswiata.com

"Jeśli wyruszasz w podróż do Itaki, pragnij tego, by długie było wędrowanie, pełne przygód, pełne doświadczeń." - Konstantinos Kawafis
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
xbartman 
stary wyga


Twój sprzęt: Nissan Primastar
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 15 Gru 2016
Piwa: 64/10
Skąd: Łódź/Pristina
Wysłany: 2019-09-30, 17:39   

Ze "SPA" udajemy się do Melnika 41°31'22.4"N 23°23'36.6"E. Melnik to najmniejsze miasto Bułgarii znane z otaczających miasto unikalnych, widowiskowych form skalnych, uformowanych z piaskowca. Melnik znany jest również z produkcji przepysznego wina. Miasteczko choć niewielkie, jest bardzo przyjemne i urokliwe.














Tego autostopowicza nie zabieramy

Kierujemy się w zachodnie Rodopy aby odwiedzić kolejne ciekawe osady. Pierwsza z nich to Leszten 41°38'20.6"N 23°49'40.3"E, druga to Kowaczewica 41°41'04.6"N 23°49'34.9"E.




Leszten










Kowaczewica























_________________
Pozdrawiam, Bartek
Moje podróże: www.w4stronyswiata.com

"Jeśli wyruszasz w podróż do Itaki, pragnij tego, by długie było wędrowanie, pełne przygód, pełne doświadczeń." - Konstantinos Kawafis
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
xbartman 
stary wyga


Twój sprzęt: Nissan Primastar
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 15 Gru 2016
Piwa: 64/10
Skąd: Łódź/Pristina
Wysłany: 2019-09-30, 22:32   

Następne miejsce na naszej trasie to Park Tańczących Niedźwiedzi (Парк за танцуващи мечки) 42°01'50.1"N 23°34'56.8"E, w pobliżu miejscowości Belitsa. Park to piękne miejsce stworzone na przerażającej historii bałkańskich niedźwiedzi, trzymanych dla rozrywki przez Cyganów tzw. niedźwiedników. Miśki traktowane były przez Cyganów w sposób bestialski. Jeszcze nie tak dawno można było na ulicach miast spotykać cyganów z tańczącymi niedźwiedziami. Misie miały przebite nosy, do których przyczepione były łańcuchy. Wycinano im pazury, wybijano zęby by nie mogły zrobić krzywdy. Tresura niedźwiedzi tzw. nauka tańca, odbywała się przez wprowadzanie zwierząt na rozgrzane blachy, podczas kiedy odtwarzana była muzyka. Później kiedy tylko misie słyszały muzykę uruchamiał się odruch warunkowy i misie unosiły swoje wcześniej poparzone stopy, podskakując jak w tańcu. Obecnie w parku jest blisko 30 niedźwiedzi odebranych niedźwiednikom z Bułgarii, Serbii ale i innych państw Bałkanów. W podobnym miejscu byliśmy dwa lata temu w Pristinie i ponownie w tym roku.
Parkiem w Belitsa zajmuje się organizacji Four paws.













_________________
Pozdrawiam, Bartek
Moje podróże: www.w4stronyswiata.com

"Jeśli wyruszasz w podróż do Itaki, pragnij tego, by długie było wędrowanie, pełne przygód, pełne doświadczeń." - Konstantinos Kawafis
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
xbartman 
stary wyga


Twój sprzęt: Nissan Primastar
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 15 Gru 2016
Piwa: 64/10
Skąd: Łódź/Pristina
Wysłany: 2019-10-01, 19:10   

Płowdiw, 42°08'33.7"N 24°44'13.6"E to kolejny punkt na naszej trasie. To drugie co do wielkości miasto Bułgarii, wybudowane zostało na 7 wzgórzach. Jest jednym z najstarszych miast w całej Europie. Początki osadnictwa istniały tu już 6000 lat temu. W Płowdiwie znajdują się świetnie zachowane ruiny teatru pochodzące z czasów panowania Cesarstwa Rzymskiego. Ze wzgórza, na którym teatr jest usytuowany rozciąga się wspaniały widok na miasto. Zwiedzaliśmy głównie stare miasto podziwiając jego charakterystyczną zabudowę.






























_________________
Pozdrawiam, Bartek
Moje podróże: www.w4stronyswiata.com

"Jeśli wyruszasz w podróż do Itaki, pragnij tego, by długie było wędrowanie, pełne przygód, pełne doświadczeń." - Konstantinos Kawafis
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
yahoda 
weteran


Twój sprzęt: HYMERMOBIL 522 FORD
Nazwa załogi: brave sir Robin
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 13 Paź 2015
Piwa: 71/62
Skąd: Starogard Gd.
Wysłany: 2019-10-02, 17:56   

O! Interesujące.
_________________
kamperki z lego: http://www.camperteam.pl/...hlight=lego+kam
nasze autko: http://www.camperteam.pl/...ight=hymermobil
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
xbartman 
stary wyga


Twój sprzęt: Nissan Primastar
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 15 Gru 2016
Piwa: 64/10
Skąd: Łódź/Pristina
Wysłany: 2019-10-02, 19:07   

Z Płowdiwu kierujemy się do Doliny Róż. Nie każdy o tym wie, ale to właśnie z Bułgarii pochodzi blisko 70 procent oleju różanego produkowanego co roku na całym świecie. To prawdziwe królestwo róż. W Dolinie Róż uprawiana jest sprowadzona w XVIII wieku z Azji Mniejszej - róża damasceńska. jest to gatunek charakteryzujący się wysoką zawartością olejków. Natomiast specyficzny klimat panujący w dolinie oraz opracowany przez Bułgarów sposób uprawy, powalają uzyskiwać olejek o wyjątkowych właściwościach. To głównie stąd pochodzi olejek różany wykorzystywany w produkcji perfum Chanel. Dolinę Róż najlepiej odwiedzić jest w czerwcu, kiedy przypada szczyt sezonu różanego i odbywają się festiwale. Musieliśmy się jednak zadowolić wizytą w sierpniu. Odwiedziliśmy Kompleks Damascena będący siedzibę przedsiębiorstwa przemysłu różanego a jednocześnie muzeum, parkiem i restauracją. Taka wizytówka doliny 42°40'12.6"N 25°12'00.5"E.
Jednak zanim dojechaliśmy do Kompleksu Damascena postanowiliśmy zobaczyć, położony na przedmieściach miasteczka Karłowo w centralnej części masywu Stara Płanina, Wodospad Suchurum 42°39'12.2"N 24°48'31.4"E. Nie jest to jakiś okazały wodospad, jednak będąc w okolicy warto miejsce to odwiedzić. Spędziliśmy również nocleg w urokliwym miejscu u podnóża gór, w okolicy miasteczka o swojsko brzmiącej nazwie Sopot. Wart polecenia punkt noclegowy 42°39'48.4"N 24°44'56.9"E, znajduje się przed monastyrem Sopot, w pobliżu wyciągu krzesełkowego oraz restauracji z basenem. Jest tam piękna łąka nad górskim potokiem oraz rośnie mnóstwo drzew ze śliwkami.















































_________________
Pozdrawiam, Bartek
Moje podróże: www.w4stronyswiata.com

"Jeśli wyruszasz w podróż do Itaki, pragnij tego, by długie było wędrowanie, pełne przygód, pełne doświadczeń." - Konstantinos Kawafis
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
Wojciechu 
Kombatant


Twój sprzęt: był - ducato frankia,jest- burstner t603
Nazwa załogi: marwoj
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 20 Wrz 2013
Piwa: 159/151
Skąd: Zgierz
Wysłany: 2019-10-02, 22:08   

Miło Was znów widzieć. Ciekaw jestem czy śliwka nasza np. Mieszaniec jest smaczniejsza od ichniej w Bułgarii. Foto relacja fajna - szkoda, że jak zwykle muszę powiększać zdjęcia. Pozdrowionka. ;)
_________________
prof-os

Jesteśmy jedyni i niepowtarzalni, pamiętajmy tylko że niedoskonali…
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
adaml61 
weteran


Twój sprzęt: Peugot boxer blaszak
Nazwa załogi: Adam i Stasia
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 06 Sty 2017
Piwa: 142/106
Skąd: LUBUSKIE- FSD
Wysłany: 2019-10-03, 08:29   

Odnśnie rupite , ja sie z Tobą nie zgodzę , szkoda czasu na odwiedzenie tego miejsca , tak jak pisałem w swojej relacji , wiejska kałuża po letniej ulewie . Jak ktoś się lubi taplać w błocie to tak . Na szczęście tylko 8 km od autostrady :pifko za relację .
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
xbartman 
stary wyga


Twój sprzęt: Nissan Primastar
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 15 Gru 2016
Piwa: 64/10
Skąd: Łódź/Pristina
Wysłany: 2019-10-03, 17:32   

adaml61 napisał/a:
Odnśnie rupite , ja sie z Tobą nie zgodzę , szkoda czasu na odwiedzenie tego miejsca...

A ja właśnie takie miejsca lubię :) . Pewnie, że docelowo bym tam nie jechał, ale przy trasie? Jak dla mnie warto zboczyć.


Wojtek, śliwki bez rewelacji. Nasze polskie są dużo lepsze. Ale jest tam ich tyle, że jak ktoś planuje kompot, winko albo śliwowice to jak znalazł ;) .
_________________
Pozdrawiam, Bartek
Moje podróże: www.w4stronyswiata.com

"Jeśli wyruszasz w podróż do Itaki, pragnij tego, by długie było wędrowanie, pełne przygód, pełne doświadczeń." - Konstantinos Kawafis
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
xbartman 
stary wyga


Twój sprzęt: Nissan Primastar
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 15 Gru 2016
Piwa: 64/10
Skąd: Łódź/Pristina
Wysłany: 2019-10-03, 17:41   

Będąc nadal w środkowej części pasma Starej Płaniny postanowiliśmy zobaczyć wzniesiony w roku 1981 przez ówczesne władze, Dom-Pomnik Komunistycznej Partii Bułgarii 42°44'11.1"N 25°23'44.0"E. Wybudowaną na szczycie góry Buzłudża, na 1441 m n.p.m. budowlę, dostrzec można nawet z Doliny Róż. Miejsce to wybrane zostało przez władze komunistyczne nie bez przyczyny. W 1891 roku w tej okolicy odbyło się tajne spotkanie założycielskie bułgarskich socjalistów, zwane kongresem buzłudżańskim. Po upadku komunizmu budowla została pozostawiona samej sobie i zaczęła popadać w ruinę. Nadal jednak robi spore wrażenie.














Robimy małą przerwę w relacji, bo jutro ruszamy do Grecji. Dalszy ciąg jakoś po 20 października.
_________________
Pozdrawiam, Bartek
Moje podróże: www.w4stronyswiata.com

"Jeśli wyruszasz w podróż do Itaki, pragnij tego, by długie było wędrowanie, pełne przygód, pełne doświadczeń." - Konstantinos Kawafis
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
xbartman 
stary wyga


Twój sprzęt: Nissan Primastar
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 15 Gru 2016
Piwa: 64/10
Skąd: Łódź/Pristina
Wysłany: 2019-10-21, 19:01   

Opuszczamy na pewien czas Bułgarię środkową i udajemy się na wybrzeże. Na początek Beglik Tash zwany bułgarskim Stonehenge 42°18'41.8"N 27°45'52.0"E. Ten Stonehenge to spora przesada, mająca na celu przyciągnięcie zaciekawionych turystów. Widać na pierwszy rzut oka, że miejsce to powstało w sporej większości w sposób całkowicie naturalny. Mimo wszystko jest to miejsce interesujące, wartę odwiedzenia. Archeologowie przypuszczają, że to kamienne sanktuarium powstało około XIV w. p. n.e. i działało do około IV w. n. e. Miejsce służyło jako kalendarz astronomiczny oraz zegar słoneczny a także świątynia, w której odbywały się rytuały na część Boga Słońca, Bogini Matki Ziemi oraz Boga Dionizosa. Z Beglik Tash, przemieszczając się wzdłuż wybrzeża, przystajemy na chwilę przy Zamku Ravadinovo 42°23'20.5"N 27°40'20.1"E koło Sozopola. Rawadino to "średniowieczny" zamek którego budowa rozpoczęła się w 1997 roku. Nie byliśmy specjalnie zainteresowani tego typu rozrywką więc do środka nie wchodziliśmy. Potraktowaliśmy to jako ciekawostkę przy trasie.





















_________________
Pozdrawiam, Bartek
Moje podróże: www.w4stronyswiata.com

"Jeśli wyruszasz w podróż do Itaki, pragnij tego, by długie było wędrowanie, pełne przygód, pełne doświadczeń." - Konstantinos Kawafis
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
xbartman 
stary wyga


Twój sprzęt: Nissan Primastar
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 15 Gru 2016
Piwa: 64/10
Skąd: Łódź/Pristina
Wysłany: 2019-10-22, 18:58   

Przemieszczamy się do Sozopola 42°25'08.9"N 27°41'36.5"E. To jedyne nadmorskie miasto, które odwiedziliśmy tego roku. Sozopol był niegdyś niewielką wioską rybacką. W latach dwudziestych ubiegłego wieku stał się szybko rozwijającym miasteczkiem i obecnie jest coraz bardziej popularnym kurortem nadmorskim z pięknym starym miastem. Przy okazji zwiedzania właśnie starego miasta, nabyliśmy butelkę wyśmienitego wina figowego z lokalnej winiarni. Naprawdę pyszne, polecam.















_________________
Pozdrawiam, Bartek
Moje podróże: www.w4stronyswiata.com

"Jeśli wyruszasz w podróż do Itaki, pragnij tego, by długie było wędrowanie, pełne przygód, pełne doświadczeń." - Konstantinos Kawafis
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***